Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Γοργόνες σε δίαιτα!


Recommended Posts

Καλησπέρα φαίη κ.Μπράβο που κατάφερες τον στόχο σου!

Μακάρι να το πετύχω κι εγώ. Το έχω σκεφτεί το θέμα του διαιτολόγου. Αφενός, όπως λες κι εσύ, ζητούν μεγάλα ποσά, αφετέρου έχω δει προγράμματα διατροφής από διαιτολογους που έχουν πάει φίλες μου και έχω διαπιστώσει τρελά πράγματα!

Πήγαινε η άλλη μια φορά την εβδομάδα, την ζύγιζε, της έπαιρνε κανονικότατα την επίσκεψη, της έδινε νέο πλάνο διατροφής και οι αλλαγές ήταν στο είδος των φρούτων!Η του λαδερού ή του όσπριου της εβδομάδας...

Αυτό το θεωρώ το λιγότερο κοροϊδια...Κι αυτό το λέω, γιατί έπαιρνε ολόκληρο το ποσό της επίσκεψης για ένα ζύγισμα και μια μικροαλλαγή.Τι να πω...Μπορεί να έχω και λάθος

Το θέμα είναι ότι έχω μελετήσει άπειρες δίαιτες-διατροφές κατά καιρούς και πιστεύω ότι λίγο πολύ ξέρουμε τι πρέπει και τι δεν πρέπει να τρώμε...

Το δικό μου προβληματάκι είναι ότι δεν μπορώ να τα τηρήσω.Κλείστηκα στο σπίτι και βρίσκω παρηγοριά στα γλυκά και στα πικάντικα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 28k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • maestria77

    2255

  • JENIA

    2242

  • mpap

    1708

  • tsipoura

    1624

περιστερακι δικαιο εχεις.πιστευω οτι η επισκεψη και η βοηθεια διαιτολογου ειναι περισσοτερο για ψυχολογικη υποστηριξη.θελω να πω πως οταν ξερεις οτι καθε εβδομαδα θα ελεγχει το βαρος σου ενας ξενος που σε εχει υποδειξει να ακολουθησεις ενα διατροφικο πλανο τοτε δυσκολα υποκυπτεις σς πειρασμους.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Καλησπέρα φαίη κ.Μπράβο που κατάφερες τον στόχο σου!

Μακάρι να το πετύχω κι εγώ. Το έχω σκεφτεί το θέμα του διαιτολόγου. Αφενός, όπως λες κι εσύ, ζητούν μεγάλα ποσά, αφετέρου έχω δει προγράμματα διατροφής από διαιτολογους που έχουν πάει φίλες μου και έχω διαπιστώσει τρελά πράγματα!

Πήγαινε η άλλη μια φορά την εβδομάδα, την ζύγιζε, της έπαιρνε κανονικότατα την επίσκεψη, της έδινε νέο πλάνο διατροφής και οι αλλαγές ήταν στο είδος των φρούτων!Η του λαδερού ή του όσπριου της εβδομάδας...

Αυτό το θεωρώ το λιγότερο κοροϊδια...Κι αυτό το λέω, γιατί έπαιρνε ολόκληρο το ποσό της επίσκεψης για ένα ζύγισμα και μια μικροαλλαγή.Τι να πω...Μπορεί να έχω και λάθος

Το θέμα είναι ότι έχω μελετήσει άπειρες δίαιτες-διατροφές κατά καιρούς και πιστεύω ότι λίγο πολύ ξέρουμε τι πρέπει και τι δεν πρέπει να τρώμε...

Το δικό μου προβληματάκι είναι ότι δεν μπορώ να τα τηρήσω.Κλείστηκα στο σπίτι και βρίσκω παρηγοριά στα γλυκά και στα πικάντικα.

Peristreraki λες και μιλάω εγώ είναι η περίπτωση σου / μας.

Αυτό που καταλαβαίνω πλέον είναι ότι το φαγητό για μένα είναι ότι η πιπίλα για τον γιο μου.

Κάποτε μια ψυχολόγος είχε πει σε μια γνωστή μου που είχε πάρει και διατηρούσε πολλά κιλά …..ότι τα κιλά τα διατηρούμε γιατί σε κάτι μας «βολεύουν» και το πιστεύω ακράδαντα.

Για μένα τα κιλά μου είναι η κάλυψη μου για την «ψιλό-κατάθλιψη» μου και με βολεύουν γιατί όταν με ρωτούν γιατί είμαι χωρίς κέφι για τίποτα η δικαιολογία μου είναι τα κιλά μου.

Θεωρώ επίσης ότι αυτογνωσία έχω, δύναμη και διάθεση να αλλάξω δεν έχω……..


an1cEXV0g410000MzAwNDlkfDY3MTY4MTQzZGF8VG8gYW50cmFraSBtb3UgZWluYWk.gif

an1cOLN0g410000MjAzZHw5MDIyOTVkYXwmIzkyNTsmIzk1MzsmIzk0NTsmIzk3MDsg.gif

Link to comment
Share on other sites

γεια σου ρανια.το μωρακι σου ειναι γλυκα.κοιτα και εγω εχω σκαμπανεβασματα αλλα 4-5 κιλα.οταν πηγαινα σχολειο εχασα 28 κιλα και μετα τα ξαναπηρα.αλλα ειχα πολυ αυστηρο προγραμμα.τωρα που πηγα στην τελευταια ηταν πολυ καλα γιατι ειχα απ ολα.ακομη και παγωτα η παστες.αλλα 1-2 φορες την εβδομαδα.οσον αφορα αυτο που λες για τα χρηματα εχεις δικαιο.ειναι τρελο.εγω ειχα φοιτητικο πασο και αντι για καθε βδομαδα πληρωνα καθε δυο....

Link to comment
Share on other sites

Peristreraki λες και μιλάω εγώ είναι η περίπτωση σου / μας.

Αυτό που καταλαβαίνω πλέον είναι ότι το φαγητό για μένα είναι ότι η πιπίλα για τον γιο μου.

Κάποτε μια ψυχολόγος είχε πει σε μια γνωστή μου που είχε πάρει και διατηρούσε πολλά κιλά …..ότι τα κιλά τα διατηρούμε γιατί σε κάτι μας «βολεύουν» και το πιστεύω ακράδαντα.

Για μένα τα κιλά μου είναι η κάλυψη μου για την «ψιλό-κατάθλιψη» μου και με βολεύουν γιατί όταν με ρωτούν γιατί είμαι χωρίς κέφι για τίποτα η δικαιολογία μου είναι τα κιλά μου.

Θεωρώ επίσης ότι αυτογνωσία έχω, δύναμη και διάθεση να αλλάξω δεν έχω……..

Αχ Ράνια μου, πόσο σε νιώθω...Κάνω προσπάθεια τώρα πάλι.Και θα δούμε!!Είμαστε και στην ίδια ηλικία, εγώ 35

Πρέπει να την βρεις την διάθεση

Το οφείλουμε στον εαυτό μας!!

Μετά την εγκυμοσύνη αλλάζει η ζωή μας, τρελαίνονται οι ορμόνες μας...Ακόμα και άριστη σχέση να έχουμε με τον άντρα μας αλλάζουν οι προτεραιότητες...Ευτυχώς που η στάση του δικού μου απέναντί μου δεν έχει αλλάξει λόγω των κιλών...Ισα ίσα...Αλλά και αυτό δεν με βοηθά πολύ, γιατί αν με στραβοκοίταζε θα είχα ίσως ένα κίνητρο να ράψω το στόμα μου...

Είμαστε πολύπλοκα μηχανήματα εμείς οι γυναίκες τελικά:confused::confused::confused:

Τι γλύκα που είναι το παιδάκι σου!!Να σου ζήσει!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια κορίτσια.

Να σας πω ότι γέννησα στα 83 κιλά (ξεκίνησα στα 67) βγήκα από τα μαιευτήριο στα 73 και τώρα είμαι από 80 έως 83 κιλά ανάλογα την εβδομάδα. Κάθε μέρα ξεκινάω δίαιτα και το ψυγείο μου είναι προετοιμασμένο, έχω πολλές δίαιτες από διαιτολόγους (και μετά την γέννα πήγα κιόλας και έχασα 10 κιλά έφτασα δηλαδή στα 70-72 (αφού μετά τα 73 κιλά έφτασα στα 80) και ξανά μανά τα ίδια κ.ο.κ.

Έχω καταλάβει ότι είμαι εθισμένη στην σοκολάτα και τα γλυκά γενικότερα αλλά και στα αλμυρά τύπου μακαρόνια γαριδάκια και όλες αυτές της βλακείες.

Αυτό που λες για τον άντρα σου peristeraki ισχύει και για τον δικό μου ,δυστυχώς, αν και θεωρώ ότι αν με κοίταζε κάπως τώρα μάλλον δεν θα ήμασταν μαζί γιατί θα ένιωθα πολύ ταπεινωμένη και δεν θα μπορούσα να το δεχτώ με τίποτα.

Σας ζάλισα αλλά πραγματικά θα μπορούσα να γράφω ώρες….


an1cEXV0g410000MzAwNDlkfDY3MTY4MTQzZGF8VG8gYW50cmFraSBtb3UgZWluYWk.gif

an1cOLN0g410000MjAzZHw5MDIyOTVkYXwmIzkyNTsmIzk1MzsmIzk0NTsmIzk3MDsg.gif

Link to comment
Share on other sites

Να πω μια καλησπερα μετα απο καιρο :D

Πρωτον Καλλιοπακι μαςςςςςςςςςςςςςςς να σου ζησει!!!!!!

σου εχω στειλει με μνμ στο φβ τις ευχες μου!!!

πως πας κοριτσαρα???

Να καλωσορισω πολλες νεες γοργονες!!!

καλη αρχη κοριτσια....οπως εχουμε πει κ στο παρελθον στο χερι μας ειναι ολα...προσωπικα ειμαι κατα της διαιτας...οι περισσοτερες εδω το ξερουν....τα κιλα , το λιπος χανονται μόνο με 2 τροπους....συστηματικη ασκηση, εστω κ περπατημα γρηγορο 3 φορες την εβδομαδα μιση ωριτσα εχει αποτελεσματα που δεν φανταζεστε...και δευτερον σωστη διατροφη...ισορροπημενη και επισης συστηματικη!

ας μη γελιομαστε χωρις παρασπονδιες δεν βγαινει η ζωη :tongue: αλλωστε το φαγητο ειναι απολαυση!...και το γλυκο μας θα το φαμε....και το σουβλακι μας και ολα...απλα πρεπει να εχουμε ενα μετρο και να ξερουμε ποτε θα σταματησουμε αλλα θα πρεπει να κανουμε και κολπακια....

για π.χ. : θελουμε σουβλακι?...ας το φαμε....χωρις πατατες ομως και με αλαδωτη πιτα...οχι με γυρο αλλα με καλαμακι.....και ετσι μειωνουμε τις περιτες θερμιδες κ τα περιττα λιπη και την ιδια απολαυση θα εχουμε.

θελουμε να παμε εξω για φαγητο?...γιατι να μην παμε?

ας παραγγειλουμε μονο κυριως πιατο αυτο που λαχταραμε ή ας παραγγειλουμε μονο πρωτα....αλλωστε οι περισσοτεροι μετα τα πρωτα πιατα δυσκολευομαστε να φαμε το κυριος πιατο μας:wink:

θελει η παρεα στο σπιτι να παραγγειλει πιτσα?...ας παραγγειλει...εμεις εχουμε 2 επιλογες ή παραγγελνουμε πιτσα μαργαριτα ή παραγγελνουμε μια σαλατουλα του καισαρα και λεμε στον κυριο πιτσα να μη μας βαλει παρμεζανα ή τη σως:cool:

θελουμε να φαμε γλυκακι?...ας φαμε...αλλα ας διαλεξουμε ενα γλυκο του κουταλιου και οχι μια παστα...θελουμε παγωτο?...ας φαμε ενα σορμπε αντι για το κλασσικο

Οσον αφορα την ασκηση και το περπατημα η μιση αυτη ωρα που ανεφερα πιο πανω ειναι ευεργετικη στην ενεργοποιηση του μεταβολισμου μας,δοκιμαστε το κ δεν θα χασετε παρα μονο κιλα :D

μπορω να γραφω ωρες....οσες εχετε χρονο ριξτε μια ματια σε προηγουμενες σελιδες...γραφουμε πολλα κ ομαδοποιημενα....θα κανω κ εγω κανενα γρηγορο cory paste ;)

ΥΠΑΡΧΟΥΝ πολλα τρικ και ειμαι σιγουρη πως ολες τα γνωριζουμε ..απλα δεν τα εφαρμοζουμε


''Αξίζει ό,τι χαρίζει η στιγμή ,Που πίσω δεν Ξαναγυρίζει

αναγνωρίζει μόνο κάποιες ΑΝΑΜνήσεις...δυνατές ΣΥΓΚΙΝΗΣΕΙΣ !'' ;)

Link to comment
Share on other sites

μικρες αλλα ΑΠΟτελεσματικες συμβουλες

Μην τρελενεστε με τα κιλα.....σιγααααααααααα..ειναι θεμα σωστης διατροφης και μόνο....εεε...και λιγο περπατημα (3 φορες την εβδομαδα- 30λεπτα)....icon_mrgreen.gif

  • Κοψτε το αλατι ή παρτε αυτο στην πρασινη συσκευασια -51% νατριο
  • Πινετε τουλαχιστον 2 λιτα νερο την ημερα
  • Κοψτε τυρια-αλλαντικα-αναψυκτικα-αλκοολ
  • Καντε 6 γευματα την ημερα (πρωινο-10ατιανο-12κατιανο-μεσημεριανο-απογευματινο-βραδινο
  • Μην αφηνετε τον εαυτο σας να πεινασει....οταν νιωθετε λιγουρες καντε ενα τσικκκκ και πιαστε ενα φρουτακι....αυτη την εποχη υπαρχουν τα καλυτερα φρουτα!!!
  • Θελετε γλυκο???....οκ φτιαξτε ζελε ή δοκιμαστε τα κελλογκς μπαρ ή σε μεγαλα ζαχαροπλαστεια ζητηστε γλυκα για διαβητικους!!!
  • Προσθεστε στη διατροφη σας φυτικες ινες (δημητριακα-ψωμι ολικης κτλ)
  • Βραδινο προτειμηστε ή ενα μπωλ δημητριακων με γαλα ή μια πρασινη σαλατα ή ωραιοτατα βλητα εποχης!!!
  • Βγαινετε εξω για φαγητο και νομιζετε οτι θα στερειθητε???....ΟΧΙ !!!...διαλεξτε ενα φιλετακι ψητο (κοτοπουλο-μοσχαρι κτλ ή ψαρι)....και συνοδευστε το με μια πρασινη σαλατα
  • Παραγγελνει ο αντρας σας σουβλακια????....εσεις παραγγειλτα 2-3 καλαμακια κοτοπουλο και μια σαλατουλα icon_mrgreen.gif
  • Θελει ο αντρας σας πιτσα???...ας φαει ...παραγγειλτε μια ωραιοτατη σαλατουλα του καισαρα εσεις!!!
  • Καντε με περισσοτερη ενταση τις δουλειες του σπιτιου....π.χ τζαμια δεν καθαριζουμε δεξια-αριστερα...πανω κατω με βαθια καθισματα icon_wink.gif...θελετε να πιασετε απο το ντουλαπι τη χλωρινη???...μην τουρλωνετε πωπο....καντε βαθυ καθισμα και πιαστε την !!!
  • Ασανσερ ΤΕΛΟΣ !!!....σκαλιτσες
  • Παρκαρετε παντα πιο μακρια απο τον προορισμο σας....το περπατημα θα σας ωφελησει....περπατατε ΓΡΗΗΗΗΓΟΡΑ...το ιδιο και με το λεωφορειο κατεβειτε μια σταση νωριτερα
  • Καντε σωστους συνδιασμους τροφων...μην τρωτε πρωτεινη (κρεας) με αμυλο (πατατες-μακαρονια) ουτε με υδατανθρακες (γιγαντες ας πουμε)
  • Πατε με τα παιδια σας στην παιδικη χαρα και θελουν να κανουν τραμπαλα??? αφηστε το παγκακι που αραζετε....απο την αλλη πλευρα της τραμπαλας καθιστε εσεις!!!!....η καλυτερη ασκηση για γλουτους!!!!!
  • Δεν εχετε χρονο για γυμναστηριο αλλα ο πωπος ειναι λιγο στα down του???...παρτε μια σταθερη καρεκλα και καντε στεπ!!!....καντε 15 κοιλιακους τουλαχιστον τη μερα(για αρχη...μη μου πιαστειτε κιολας....τελος καντε λιγες διατατικες...να τεντωσουν και να τονωθουν οι μυες σας

Καλη αρχη....μη μασατε....ολα στο μυαλο μας ειναι....θα τα χασετε!!!


''Αξίζει ό,τι χαρίζει η στιγμή ,Που πίσω δεν Ξαναγυρίζει

αναγνωρίζει μόνο κάποιες ΑΝΑΜνήσεις...δυνατές ΣΥΓΚΙΝΗΣΕΙΣ !'' ;)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια κορίτσια.

Να σας πω ότι γέννησα στα 83 κιλά (ξεκίνησα στα 67) βγήκα από τα μαιευτήριο στα 73 και τώρα είμαι από 80 έως 83 κιλά ανάλογα την εβδομάδα. Κάθε μέρα ξεκινάω δίαιτα και το ψυγείο μου είναι προετοιμασμένο, έχω πολλές δίαιτες από διαιτολόγους (και μετά την γέννα πήγα κιόλας και έχασα 10 κιλά έφτασα δηλαδή στα 70-72 (αφού μετά τα 73 κιλά έφτασα στα 80) και ξανά μανά τα ίδια κ.ο.κ.

Έχω καταλάβει ότι είμαι εθισμένη στην σοκολάτα και τα γλυκά γενικότερα αλλά και στα αλμυρά τύπου μακαρόνια γαριδάκια και όλες αυτές της βλακείες.

Αυτό που λες για τον άντρα σου peristerakiισχύει και για τον δικό μου ,δυστυχώς, αν και θεωρώ ότι αν με κοίταζε κάπως τώρα μάλλον δεν θα ήμασταν μαζί γιατί θα ένιωθα πολύ ταπεινωμένη και δεν θα μπορούσα να το δεχτώ με τίποτα.

Σας ζάλισα αλλά πραγματικά θα μπορούσα να γράφω ώρες….

Ράνια, δεν με ζαλίζεις καθόλου.Γι' αυτό άλλωστε είμαστε εδώ...Είναι κι άλλες κοπέλες στην ίδια κατάσταση.Ανοιξε πρόσφατα ανάλογο θέμα στο parents,αλλά το έκλεισαν χθες και θα έχουμε πολλές νέες αφίξεις εδώ...

Νομίζω ότι μιλάς για τον εαυτό μου, πραγματικά!!Ιδια και τα σκαμπανεβάσματά μας, σχεδόν ίδια και τα κυβικά μας.

Θέληση χρειάζεται.Αυτή τη φορά το έχω πάρει απόφαση κι έχω ξεκινήσει δυναμικά.

Ακολούθησε την παρεούλα του καφέ και θα ενθαρρύνουμε η μία την άλλη.Σκέψου να ήταν το νούμερο τριψήφιο!!

Ε, δεν είμαστε και σε τόσο τραγική θέση.Αυτό να σκέφτεσαι!Φιλάκια και θα τα ξαναπούμε

Link to comment
Share on other sites

μικρες αλλα ΑΠΟτελεσματικες συμβουλες

Μην τρελενεστε με τα κιλα.....σιγααααααααααα..ειναι θεμα σωστης διατροφης και μόνο....εεε...και λιγο περπατημα (3 φορες την εβδομαδα- 30λεπτα)....icon_mrgreen.gif

  • Κοψτε το αλατι ή παρτε αυτο στην πρασινη συσκευασια -51% νατριο
  • Πινετε τουλαχιστον 2 λιτα νερο την ημερα
  • Κοψτε τυρια-αλλαντικα-αναψυκτικα-αλκοολ
  • Καντε 6 γευματα την ημερα (πρωινο-10ατιανο-12κατιανο-μεσημεριανο-απογευματινο-βραδινο
  • Μην αφηνετε τον εαυτο σας να πεινασει....οταν νιωθετε λιγουρες καντε ενα τσικκκκ και πιαστε ενα φρουτακι....αυτη την εποχη υπαρχουν τα καλυτερα φρουτα!!!
  • Θελετε γλυκο???....οκ φτιαξτε ζελε ή δοκιμαστε τα κελλογκς μπαρ ή σε μεγαλα ζαχαροπλαστεια ζητηστε γλυκα για διαβητικους!!!
  • Προσθεστε στη διατροφη σας φυτικες ινες (δημητριακα-ψωμι ολικης κτλ)
  • Βραδινο προτειμηστε ή ενα μπωλ δημητριακων με γαλα ή μια πρασινη σαλατα ή ωραιοτατα βλητα εποχης!!!
  • Βγαινετε εξω για φαγητο και νομιζετε οτι θα στερειθητε???....ΟΧΙ !!!...διαλεξτε ενα φιλετακι ψητο (κοτοπουλο-μοσχαρι κτλ ή ψαρι)....και συνοδευστε το με μια πρασινη σαλατα
  • Παραγγελνει ο αντρας σας σουβλακια????....εσεις παραγγειλτα 2-3 καλαμακια κοτοπουλο και μια σαλατουλα icon_mrgreen.gif
  • Θελει ο αντρας σας πιτσα???...ας φαει ...παραγγειλτε μια ωραιοτατη σαλατουλα του καισαρα εσεις!!!
  • Καντε με περισσοτερη ενταση τις δουλειες του σπιτιου....π.χ τζαμια δεν καθαριζουμε δεξια-αριστερα...πανω κατω με βαθια καθισματα icon_wink.gif...θελετε να πιασετε απο το ντουλαπι τη χλωρινη???...μην τουρλωνετε πωπο....καντε βαθυ καθισμα και πιαστε την !!!
  • Ασανσερ ΤΕΛΟΣ !!!....σκαλιτσες
  • Παρκαρετε παντα πιο μακρια απο τον προορισμο σας....το περπατημα θα σας ωφελησει....περπατατε ΓΡΗΗΗΗΓΟΡΑ...το ιδιο και με το λεωφορειο κατεβειτε μια σταση νωριτερα
  • Καντε σωστους συνδιασμους τροφων...μην τρωτε πρωτεινη (κρεας) με αμυλο (πατατες-μακαρονια) ουτε με υδατανθρακες (γιγαντες ας πουμε)
  • Πατε με τα παιδια σας στην παιδικη χαρα και θελουν να κανουν τραμπαλα??? αφηστε το παγκακι που αραζετε....απο την αλλη πλευρα της τραμπαλας καθιστε εσεις!!!!....η καλυτερη ασκηση για γλουτους!!!!!
  • Δεν εχετε χρονο για γυμναστηριο αλλα ο πωπος ειναι λιγο στα down του???...παρτε μια σταθερη καρεκλα και καντε στεπ!!!....καντε 15 κοιλιακους τουλαχιστον τη μερα(για αρχη...μη μου πιαστειτε κιολας....τελος καντε λιγες διατατικες...να τεντωσουν και να τονωθουν οι μυες σας

Καλη αρχη....μη μασατε....ολα στο μυαλο μας ειναι....θα τα χασετε!!!

Σε ευχαριστούμε για το καλωσόρισμα!!Κι έλεγα, δεν θα φανεί καμιά σας;:P:p

Πολύτιμες οι συμβουλές σου. Πολλά από αυτά προσπαθώ εδώ και καιρό να τα εφαρμοσω,αλλά μάταια.Τώρα ξεκίνησα μια νέα προσπάθεια.Και θα δείξει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Peristeraki σου εύχομαι μέσα από την καρδία μου να το βάλεις στόχο και πείσμα και όποτε λυγίζεις να βρεις το μαγικό κουμπί να το πατάς και να συνέρχεσαι.

Εγώ τουλάχιστον για αυτήν την εβδομάδα δεν το βλέπω. :-(

Θα μπαίνω όμως κάθε μέρα μπας και….

ΥΣ: έχεις ακούσει για την δίαιτα Dukan??? Ρίξε μια ματιά είναι πραγματικά καλή γιατί σου δίνει μια καλή ώθηση. την έχω δοκιμάσει και αυτήν !:cool:


an1cEXV0g410000MzAwNDlkfDY3MTY4MTQzZGF8VG8gYW50cmFraSBtb3UgZWluYWk.gif

an1cOLN0g410000MjAzZHw5MDIyOTVkYXwmIzkyNTsmIzk1MzsmIzk0NTsmIzk3MDsg.gif

Link to comment
Share on other sites

Peristeraki σου εύχομαι μέσα από την καρδία μου να το βάλεις στόχο και πείσμα και όποτε λυγίζεις να βρεις το μαγικό κουμπί να το πατάς και να συνέρχεσαι.

Εγώ τουλάχιστον για αυτήν την εβδομάδα δεν το βλέπω. :-(

Θα μπαίνω όμως κάθε μέρα μπας και….

ΥΣ: έχεις ακούσει για την δίαιτα Dukan??? Ρίξε μια ματιά είναι πραγματικά καλή γιατί σου δίνει μια καλή ώθηση. την έχω δοκιμάσει και αυτήν !:cool:

Την γνωρίζω, αλλά φοβάμαι να ξανακάνω τέτοια δίαιτα.Στο παρελθόν έχω κάνει διάφορες δίαιτες πρωτεϊνικές αλλά μετά ξαναπήρα τα κιλά. Τώρα ακολουθώ ενα πρόγραμμα που μου είχε δώσει η ενδοκρινολόγος μου πριν κάποιους μήνες. Οταν το είχα ξεκινήσει, είδα αποτέλεσμα, αλλά τα παράτησα.Είπα να το δω πιο ζεστά τώρα. Πρόκειται για ισορροπημένη διατροφή περισσότερο.

Ηδη νιώθω καλύτερα, τέταρτη μέρα σήμερα που το ακολουθώ. Ωρες ώρες ένιωθα με τις σαχλαμάρες που έτρωγα ότι θα πάθω κάτι.Τώρα άμα με πιάσει μανία για κάτι γλυκό τρώω ελάχιστη μαύρη σοκολάτα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας γοργονακια μου. Ειχα καιρο να μπω και βλεπω νεες αφιξεις. Καλη επιτυχια λοιπον σε ολες.

Οπως εχει πει και η Mpap, εχουμε κανει καλη δουελια τα τελευταια χρονια εδω μεσα και προσπαθησαμε να εχουμε συγκεντρωμενα διαφορα τιπς και σχετικα θεματα ωστε να βρει η καθεμια σας και σημαντικα πραγματα εκτος απο παρεα.

Πιστευω κι εγω οτι η συμβολη του διαιτολογου δεν ειναι τοσο στο θεμα διατροφη οσο στον ψυχολογικο παραγοντα και στον τροπο που θα διαχειριστουμε την αυτοπειθαρχια μας. Ξερουμε ολοι και ολες τι ειναι καλο και τι κακο για τον οργανισμο μας. Ομως εκει που κανουμε λαθος ειναι οι συνδυασμοι των τροφων και ο χρονος που θα φαμε κατι. Η σωστη διαιτα πρεπει να τα συμπεριλαμβανει ΟΛΑ. Να μη στερειται το ατομο τιποτα ωστε να μη δημιουργειται αισθηση στερησης. Και φυσικα να βρει ενα τροπο ασκησης του σωματος. Σωμα που δεν ασκειται ειναι αδυνατο να κανει καυσεις λιπους.

Κάποτε μια ψυχολόγος είχε πει σε μια γνωστή μου που είχε πάρει και διατηρούσε πολλά κιλά …..ότι τα κιλά τα διατηρούμε γιατί σε κάτι μας «βολεύουν» και το πιστεύω ακράδαντα.

Προσωπικα διαφωνω!!!!! Δε με βολευουν σε τιποτα απολυτως. Αντιθετως εχω επιγνωση των βλαβων που επωμιζεται το σωμα μου εξαιτιας τους.

Ομως δυσκολευομαι να χασω βαρος και δεν ειναι οτι τρωω πολυ. Εχω παρατηρησει οτι οταν αθλουμε συστηματικα χανω και διατηρουμε σε σχετικα καλο επιπεδο. (τωρα τελευταια τα εχω κανει θαλασσα):-(:sad::-(


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας γοργονάρες, μόλις σας ανακάλυψα!

Είμαι κι εγώ σε μόνιμη δίαιτα που την χαλάω κάθε τόσο και προκοπή δεν βλέπω.Και σίγουρα θα πάθω κατάθλιψη...Αν δεν την έχω πάθει

Να σας πω την δική μου περίπτωση.Ανέκαθεν τα είχα τα κιλάκια μου, αδύνατη δεν υπήρξα ποτέ, αλλά ούτε και χοντρή. Μετά τον γάμο παίρνω 13 κιλά!Και από την καλοφαγία με τον αντρούλη μου, αλλά και από θυρεοειδή, που πριν δεν είχα.

Χάνω 6 κιλά μόλις ξεκινώ την σχετική θεραπεία και εκεί που είπα τι ωραία τι καλά, μένω έγκυος.

Υπήρξα υπόδειγμα εγκύου, ειλικρινά.Πήρα μόνο 7 κιλά!Δεν μπορούσα ούτε κι εγώ να το πιστέψω!Πρώτη φορά στη ζωή μου που δεν είχα λιγούρες.Επίσης δεν ταλαιπωρήθηκα από καούρες, εμετούς κτλ

Απλά είχε γίνει το θαύμα!

Γεννάω, μέσα σε δέκα μέρες ήμουν μείον 10 κιλά. Πανευτυχής!

Θήλαζα όμως.Κορίτσια τέτοια πείνα ούτε τα παιδάκια στην Αφρική!Για 2 μήνες δεν πήρα γραμμάριο.Αλλά μετά η ζωή τράβηξε την ανηφόρα, που λένε...

Εψαξα πάλι τον θυρεοειδή, αλλά όλα οκ.Στο μεταξύ μετά από 8,5 μήνες τελειώνω με το θηλασμό,λέω δεν μπορεί θα στρώσει η κατάσταση.

Αλλά τίποτα!Δυστυχώ απίστευτα!Δεν είναι ότι ξεπέρασα κάθε προηγούμενο. Απλά το θεωρώ αδιανόητο να πάρω μόνο 7 κιλά στην εγκυμοσύνη και μετά να τα ξαναπάρω και να μην μπορώ να τα χάσω. Να τονίσω ότι ο άντρας μου είναι καλοφαγάς και τρώει το καταπέτασμα χωρίς να παίρνει δράμι.Είναι σωστό μοντέλο.Αναγκαστικά μαγειρεύω λοιπόν και έχω τους πειρασμούς συνεχώς μπροστά μου, γιατί και γλυκά έχουμε κατά καιρούς και λιχουδιές διάφορες. Οταν τα παίρνω στο κρανίο, ξεκινώ διατροφή.Χάνω κανά 3αρι κιλά, υγρά κυρίως και πρηξίματα, και μετά ένα σουβλάκι αν φάω η ζυγαριά ανεβαίνει, απογοητεύομαι και τα παρατάω.

Υπάρχει αντίστοιχη περίπτωση με τη δική μου;Τι να κάνω;

Συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα

Με αυτό σου το ποστ με φωτογραφίζεις! :shock:


as1cF240g410020MzZkfDQxN2RqfEggQXRoYW5hc2l0c2EgbW95IGVpbmFpLi4.gif
Link to comment
Share on other sites

Η ισορροπημένη διατροφή είναι ένα εργαλείο. Ο σωστός συνδυασμός τροφίμων είναι αυτός που θα μας αποδώσει τα οφέλη της διατροφής. Ποια είναι όμως τα τρόφιμα που θα μας δώσουν το μέγιστο όφελος και που βοηθάει το καθένα; Ας δούμε λοιπόν το ευρετήριο της σωστής διατροφής!!!....

Ανανάς: Εμφανίζει διουρητική δράση, βοηθάει στην πέψη, ενισχύει την εντερική λειτουργία, μειώνει την εμφάνιση φλεγμονών.

Βρώμη: Ελαττώνει τα επίπεδα χοληστερόλης και λιπιδίων του αίματος, βοηθά στον έλεγχο του σακχάρου του αίματος, βοηθά στην αντιμετώπιση της δυσκοιλιότητας.

Γιαούρτι: Προστατεύει από το έλκος, ενισχύει την οστική πυκνότητα, συντελεί στην ισορροπημένη λειτουργία του εντέρου και διατηρεί τα επίπεδα του μικροβιακού φορτίου του οργανισμού.

Δαμάσκηνα: Προλαμβάνουν την δυσκοιλιότητα, ελαττώνουν τα επίπεδα χοληστερόλης και λιπιδίων του αίματος και προστατεύουν ενάντια σε καρδιακές παθήσεις.

Ελαιόλαδο: Λειτουργεί ως ασπίδα κατά των καρδιαγγειακών προβλημάτων, του καρκίνου, της εμφάνισης φλεγμονών, εμφανίζει αντιγηραντικές δράσεις, ενισχύει τη υφή του δέρματος.

Ζάχαρη: Προσδίδει άμεσα ενέργεια στον οργανισμό, αποτρέπει τα υπογλυκαιμικά επεισόδια, μας κάνει να αισθανόμαστε δύναμη και ευφορία.

Ηλιόσποροι: Ενισχύουν το ανοσοποιητικό σύστημα, βελτιώνουν την όραση, μειώνουν την «κακή» χοληστερόλη και ενισχύουν την αναπαραγωγική λειτουργία.

Θαλασσινά: Ενισχύουν τη λειτουργία του εγκεφάλου και ενισχύουν τη μνήμη, εμφανίζουν αντικαρκινική δράση, εμπλέκονται στη

διαδικασία ρύθμισης του βάρους μέσω της λειτουργίας του θυρεοειδούς αδένα.

Ιπποφαές: Προστατεύει σε εποχιακές λοιμώξεις, βοηθά στη λειτουργία του εντέρου.

Καρύδια: Ελαττώνουν τα επίπεδα χοληστερόλης, ενισχύουν τη μνήμη, ανεβάζουν τη διάθεση, λειτουργούν ως ασπίδα για καρδιακές παθήσεις, και εμφανίζουν προστατευτική δράση κατά του καρκίνου, τη γήρανσης, της εμφάνισης φλεγμονών και τέλος ψυχιατρικών διαταραχών.

Λεμόνια: Ενισχύουν το ανοσοποιητικό σύστημα, βοηθούν στην αντιμετώπιση πεπτικών διαταραχών, εμφανίζουν διουρητική δράση και αποτρέπουν την εξέλιξη του σκορβούτου.

Μπανάνες: Ελέγχουν τα επίπεδα της αρτηριακής πίεσης, συντελούν στην ανάπτυξη και διατήρηση της μυϊκής μάζας, ενισχύουν την καλή γαστρεντερική λειτουργία και πέψη, ενισχύουν τον οργανισμό ενάντια στις λοιμώξεις και εμφανίζουν αντιοξειδωτική δράση.

Ντομάτες: Βοηθούν στην άμυνα του οργανισμού, εμφανίζει σημαντικές αντιγηραντικές ιδιότητες, μειώνει τα επίπεδα λιπιδίων στο σώμα και ενισχύει την υγεία της καρδιάς

Ξινόμηλα: Ενισχύουν τη λειτουργία του εντέρου, εμφανίζουν αντιγηραντικές, ηρεμιστικές, αντιπυρετικές ιδιότητες, ελαττώνουν τα επίπεδα χοληστερόλης και προστατεύουν την καρδιά.

Όσπρια: Προλαμβάνουν τη δυσκοιλιότητα και συμβάλλουν στην υγεία του πεπτικού συστήματος, ενισχύουν την υγεία της καρδιάς, μειώνουν τα λιπίδια του αίματος, παρουσιάζουν αντιφλεγμονώδη δράση και εμφανίζουν αντικαρκινικές ιδιότητες

Πορτοκάλια: Τονώνουν το ανοσοποιητικό σύστημα, αυξάνουν την απορρόφηση του σιδήρου, μειώνουν τα επίπεδα της αρτηριακής υπέρτασης και προστατεύουν από καρδιαγγειακά και εγκεφαλικά επεισόδια.

Ροδάκινα: Ενισχύουν το ανοσοποιητικό σύστημα, προλαμβάνουν τη δυσκοιλιότητα, βοηθούν στην υγεία και ομορφιά του δέρματος, παρέχουν μεγάλη ποσότητα υγρών στο σώμα, μειώνουν τα επίπεδα της χοληστερόλης και εμφανίζουν αντιγηραντικές δράσεις.

Σύκα: Ενισχύουν τη λειτουργία του εντέρου, εξισορροπούν του pH του σώματος, ρυθμίζουν την αρτηριακή πίεση και συμβάλλουν στην οστική πυκνότητα.

Τυρί: Ενισχύει την οστική πυκνότητα, συμβάλλει στην υγεία των δοντιών, αποτρέπει την εμφάνιση οστεοπόρωσης και καταγμάτων.

Ύδωρ: Εμποδίζει την αφυδάτωση, ρυθμίζει τη θερμοκρασία του σώματος. μειώνει την κατακράτηση υγρών, λειτουργεί ως μεταφορικό μέσο θρεπτικών συστατικών στο σώμα, ενυδατώνει το δέρμα και τους ιστούς μας και βοηθάει να αποφευχθεί η δυσκοιλιότητα.

Φράουλες: Εμφανίζουν αντιοξειδωτική δράση, δεσμεύουν τις ελεύθερες ρίζες, έχουν αντικαρκινικές ιδιότητες, εμπλέκονται στη διαδικασία της αντιγήρανσης, προστατεύουν από την εμφάνιση των καρδιαγγειακών νοσημάτων και φλεγμονών.

Χουρμάδες: Βοηθούν στην αντιμετώπιση της δυσκοιλιότητας, ενισχύουν την καρδιαγγειακή υγεία και δίνουν άμεσα ενέργεια στον οργανισμό.

Ψάρια: Προστατεύουν την καρδιά, ενισχύουν τη μνήμη και την εγκεφαλική λειτουργία, εμφανίζουν αντικαρκινική δράση, έχουν αντικαταθλιπτικές ιδιότητες και δρουν κατά της εμφάνισης φλεγμονών και ρευματοειδών παθήσεων.

Ώα (αυγά): Παρέχουν τον καλύτερο συνδυασμό πρωτεΐνης για το σώμα, μειώνουν τα επίπεδα ομοκυστεΐνης, αύξηση των οποίων σχετίζεται με κίνδυνο εμφάνισης καρδιαγγειακών νοσημάτων και ενισχύουν τη πνευματική ικανότητα και μνήμη.

Πηγη : Dietup.gr


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...