Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλημέρα σε όλες! Θα χρειαστώ την βοήθεια από κοπέλες που έχουν προχωρήσει με δωρεά ωαριων στην Θεσσαλονίκη. Χρειάζομαι πληροφορίες (σε προσωπικο μήνυμα αν είναι εύκολο καθώς δεν ξέρω αν επιτρεπεται η δημόσια αναφορά)για γιατρούς και κέντρα καθώς δεν γνωρίζω καθόλου.Επίσης ο γιατρός είναι προτιμότερο να είναι του κέντρου η εξωτερικός συνεργάτης;ευχαριστώ πολύ και ευχομαι σε όλες ότι καλυτερο! 

CAFE ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΝΑΥΤΙΚΩΝ


Recommended Posts

Ωραια να σου πω αυτο θα το θελα πολυ !!Και μενα μου αρεσουν τα ταξιδια αλλα εχω παει μονο μια φορα μαζι του γιατι δουλευω και τις μερες τις αδειας τις κραταμε για να πηγαινουμε διακοπες οταν ειναι εδω .Ελπιζω να τυχει ξανα γιατι περασα υπεροχα.Καλα εκανες εσυ γιατι τωρα με τα μωρακια ειναι ποιο δυσκολο αλλα και παλι αν δεν δουλευεις μπορει να κανονιστει !!Να σε ρωτησω και κατι αλλο οταν επιστρεφει ο μπαμπας απο ταξιδι τα μωρακια πως ειναι στην αρχη ? ε φανταζομαι δεν τον εχουν ξεχασει κιολας ε εξαρταται και απο την ηλικια ε ?


C17Yp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοίτα η αλήθεια είναι οτι τους λείπει.. Εμένα η δικιά μου έχει έρωτα με τον μπαμπά της!!! Βέβαια ΟΛΗ τη μέρα μιλάμε για τον μπαμπά, οπότε δεν προλαβαίνει να τον ξεχάσει, μιλάνε κάθε μέρα στο τηλέφωνο και ανυπομονεί να έρθει για να κάνουν όλα αυτά που της λέει!!!

Εννοείται όταν είναι εδώ είναι συνέχεια μαζί!!! Παίζουνε, πάνε κούνιες, τις λέει παραμύθια...Ασχολείται πάααρα πολύ μαζί της!!

Προς το παρόν ξέρει οτι όλοι οι μπαμπάδες πάνε στην δουλειά του, οπότε δεν μπορεί να υπολογίσει το χρόνο..

Πάντως με τα μικρά περνάει το 6μηνο για πλάκα!!!!!


eNortjKzUjI0MTQzN1ayBlwwFYAC0w,,02.pngeNortjKzUjI0NTUzNlCyBlwwFYYC0Q,,22.png

eNortjKzUjIysDQxMlKyBlwwFXsC0A,,26.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όταν είχα πει στον παιδίατρο (ήταν 6 μηνών) οτι σκέφτομαι να πάω στο καράβι και να λείψω ένα μήνα, μου είχε πει οτι δεν υπάρχει πρόβλημα, γιατί είναι μικρά και δεν έχουν μνήμες οπότε μου λέει πήγαινε και μην στεναχωριέσαι καθόλου!!!

Πέρσι που την άφησα πάλι (που ήταν 1,5) τις 2 πρώτες μέρες με ζήταγε αλλά μετά το ξέχασε!

Κανένα μήνα πριν έρθει αρχίζω και την προετοιμάζω, οτι σε λίγες μέρες θα έρθει ο μπαμπάς, και θα πηγαίνουμε βολτούλες, κλπ, και μόλις έρθει τρελαίνεται από τη χαρά της!!!!


eNortjKzUjI0MTQzN1ayBlwwFYAC0w,,02.pngeNortjKzUjI0NTUzNlCyBlwwFYYC0Q,,22.png

eNortjKzUjIysDQxMlKyBlwwFXsC0A,,26.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ δεν ξέρω ακομα να σας πω...το μόνο που παρατήρησα ήταν τον πρώτο μήνα που έλειπε ο άντρας μου...μια διαταραχή στον ύπνο της μικρής...ήθελε αγκαλιές συνέχεια, ξυπνούσε κλαίγοντας χωρίς να έχει εμφανώς κατι..κ πέρασα τρελά ξενύχτια..Τώρα οκ επανήλθαμε...

Για να δούμε όμως στο επόμενο μπάρκο πως θα είναι η κατάσταση.Τότε θα είναι μεγαλύτερη και θα θυμάται συνειδητά πολλά πράγματα....έχω μεγάλη αγωνία με αυτό πάντως..:confused:


age.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και το κορυφαίο, πριν κάτι μέρες την αφήνω στην μαμά μου για να κάνω κάτι δουλειές και την παίρνω μετά τηλ και αφού μιλάμε μου λέει ωραία, δώσε μου και τον μπαμπά να του μιλήσω!!!! χαχαχα!!!


eNortjKzUjI0MTQzN1ayBlwwFYAC0w,,02.pngeNortjKzUjI0NTUzNlCyBlwwFYYC0Q,,22.png

eNortjKzUjIysDQxMlKyBlwwFXsC0A,,26.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όταν είχα πει στον παιδίατρο (ήταν 6 μηνών) οτι σκέφτομαι να πάω στο καράβι και να λείψω ένα μήνα, μου είχε πει οτι δεν υπάρχει πρόβλημα, γιατί είναι μικρά και δεν έχουν μνήμες οπότε μου λέει πήγαινε και μην στεναχωριέσαι καθόλου!!!

Πέρσι που την άφησα πάλι (που ήταν 1,5) τις 2 πρώτες μέρες με ζήταγε αλλά μετά το ξέχασε!

Κανένα μήνα πριν έρθει αρχίζω και την προετοιμάζω, οτι σε λίγες μέρες θα έρθει ο μπαμπάς, και θα πηγαίνουμε βολτούλες, κλπ, και μόλις έρθει τρελαίνεται από τη χαρά της!!!!

Τώρα άμα πω ότι ο παιδίατρος λέει χαζά, φταίω εγώ;;; Το ότι το παιδί δεν μιλάει δεν σημαίνει ότι δεν καταλαβαίνει... Λες να μην ψάχνει τη μάνα του;;; Λες να μην στεναχωριόταν;;; Εμένα γνωστός μου ψυχολόγος - ψυχίατρος μου είπε να φύγω μόνο όταν το παιδί θα καταλαβαίνει τί του λέω και να μην τολμήσω να φύγω για πάνω από μήνα... Καλά δεν σας λέω τι μαρτύριο έχει περάσει η μάνα μου τα βράδια που ξυπνούσε και ζητούσε τη μαμά... Τι να κάνω Θεέ μου; Δυο κομμάτια να γίνω δεν μπορώ... Δεν μπορώ να τον εγκαταλείψω εντελώς αυτός είχε συνηθίσει να είμαι συνεχώς στο πλοίο και με είχε και για γραμματέα... Τώρα έχει φρικάρει από τη μοναξιά...

Link to comment
Share on other sites

Ωραια να σου πω αυτο θα το θελα πολυ !!Και μενα μου αρεσουν τα ταξιδια αλλα εχω παει μονο μια φορα μαζι του γιατι δουλευω και τις μερες τις αδειας τις κραταμε για να πηγαινουμε διακοπες οταν ειναι εδω .Ελπιζω να τυχει ξανα γιατι περασα υπεροχα.Καλα εκανες εσυ γιατι τωρα με τα μωρακια ειναι ποιο δυσκολο αλλα και παλι αν δεν δουλευεις μπορει να κανονιστει !!Να σε ρωτησω και κατι αλλο οταν επιστρεφει ο μπαμπας απο ταξιδι τα μωρακια πως ειναι στην αρχη ? ε φανταζομαι δεν τον εχουν ξεχασει κιολας ε εξαρταται και απο την ηλικια ε ?

Η σύγχρονη παιδαγωγική άποψη λεει ότι το παιδί έχει καταγεγραμμένες μνήμες από τις πρώτες στιγμές της ζωής του.Το αίσθημα της ασφάλειας ή της ανασφάλειας για παράδειγμα είναι από τα πιο σημαντικα που χαράσσονται στην παιδική μακροπρόθεση μνήμη ενός βρέφους. Η αγκαλιά της μαμάς και οι χτύποι της καρδιάς της που του είναι γνώριμοι ήδη απο τη μήτρα είναι για το βρέφος το απόλυτο καταφύγιο και πουθενά αλλού δεν ηρεμεί όσο εκεί.

Μεγαλώνοντας σιγά σιγά όλα τα συναισθήματα που για εμάς μπορεί να φαίνονται ως μη σημαντικά σε τόσο μικρή ηλικία υπάρχουν και καταγράφονται στην ψυχική συνειδητότητα του μωρού. Πχ το αίσθημα της εγκατάλειψης αν κλαίει επειδη θέλει αγκαλιά και δεν το παίρνει η μαμά και καλά για να μην το κακομάθει...και τόσα άλλα.

Δεν είναι απλό πράγμα κορίτσια..αντίθετα είναι εντελώς πολύπλοκο!!!!


age.png

 

Link to comment
Share on other sites

Η σύγχρονη παιδαγωγική άποψη λεει ότι το παιδί έχει καταγεγραμμένες μνήμες από τις πρώτες στιγμές της ζωής του.Το αίσθημα της ασφάλειας ή της ανασφάλειας για παράδειγμα είναι από τα πιο σημαντικα που χαράσσονται στην παιδική μακροπρόθεση μνήμη ενός βρέφους. Η αγκαλιά της μαμάς και οι χτύποι της καρδιάς της που του είναι γνώριμοι ήδη απο τη μήτρα είναι για το βρέφος το απόλυτο καταφύγιο και πουθενά αλλού δεν ηρεμεί όσο εκεί.

Μεγαλώνοντας σιγά σιγά όλα τα συναισθήματα που για εμάς μπορεί να φαίνονται ως μη σημαντικά σε τόσο μικρή ηλικία υπάρχουν και καταγράφονται στην ψυχική συνειδητότητα του μωρού. Πχ το αίσθημα της εγκατάλειψης αν κλαίει επειδη θέλει αγκαλιά και δεν το παίρνει η μαμά και καλά για να μην το κακομάθει...και τόσα άλλα.

Δεν είναι απλό πράγμα κορίτσια..αντίθετα είναι εντελώς πολύπλοκο!!!!

Συμφωνώ απόλυτα... Γι΄αυτό και αρρωσταίνω όταν την αφήνω... Α, το καλό είναι ότι έχει λατρεία στη γιαγιά της, (ήταν και αυτή προϋπόθεση για να με αφήσει ο γιατρός να φύγω, να υπάρχει δηλ. ένας άνθρωπος που το παιδί να τον ζει στενά και να τον αγαπά πολύ). Και άλλος ένας όρος ήταν να παίρνω τουλάχιστον 1-2 φορές τη μέρα τηλ., να της μιλάω και να την καθησυχάζω ότι η μαμά θα ξαναέλθει, κλπ,κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια συμφωνώ απόλυτα μαζί σας, αλλά σκέφτηκα αυτό που λέει η pashalitsa, οτι πρέπει να στηρίξω και τον άντρα μου, κάνοντας του το λίγο πιο εύκολο! Είναι και για αυτούς πραγματικά παααααρα πολύ δύσκολο να βλέπουν όλη την μέρα λαμαρίνα και θάλασσα... Είμαι μαζί της 24 ώρες και 365 μέρες, αν λείψω 4 βδομάδες δεν θα πάθει τπτ!!! Και έτσι την άφησα..


eNortjKzUjI0MTQzN1ayBlwwFYAC0w,,02.pngeNortjKzUjI0NTUzNlCyBlwwFYYC0Q,,22.png

eNortjKzUjIysDQxMlKyBlwwFXsC0A,,26.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Για αυτό ακριβώς Pashalitsa δε θέλω να φύγω κ γω από κοντά της...Να λείπει ο μπαμπάς τόσο μακριά αλλά να λείπει και η μαμά....πάει πολύ για την ψυχοσύνθεση ενός μωρού ετσι δεν είναι;

Ναι, συμφωνώ. Καθυστέρησέ το όσο μπορείς... Τουλάχιστον μέχρι να καταλααίνει τί της λες....Ωραία... Αυτό είναι το απόλυτο επιχείρημα του άντρα μου για το ότι δεν πρέπει να δουλεύω... Λείπει ο μπαμπάς, άμα λείπει και η μαμά τα απογεύματα και το πρωί είναι το παιδί στο σχολείο, με ποιον θα μεγαλώσει αυτό το παιδί;;;; Και με αποστομώνει, άλλο πάλι πρόβλημα αυτό με τη δουλειά... Τέλος πάντων, τα έχω κάνει σαλάτα σε αυτό το θέμα, αφού δεν κοίταξα να μπω στο δημόσιο καλά να πάθω... Τώρα με τα ιδιαίτερα είναι δύσκολο με το μωρό...

Link to comment
Share on other sites

Ωραια να σου πω αυτο θα το θελα πολυ !!Και μενα μου αρεσουν τα ταξιδια αλλα εχω παει μονο μια φορα μαζι του γιατι δουλευω και τις μερες τις αδειας τις κραταμε για να πηγαινουμε διακοπες οταν ειναι εδω .Ελπιζω να τυχει ξανα γιατι περασα υπεροχα.Καλα εκανες εσυ γιατι τωρα με τα μωρακια ειναι ποιο δυσκολο αλλα και παλι αν δεν δουλευεις μπορει να κανονιστει !!Να σε ρωτησω και κατι αλλο οταν επιστρεφει ο μπαμπας απο ταξιδι τα μωρακια πως ειναι στην αρχη ? ε φανταζομαι δεν τον εχουν ξεχασει κιολας ε εξαρταται και απο την ηλικια ε ?

Την τελευταία φορά που ήρθε, τον περίμενε η μικρή κρατώντας ένα τριαντάφυλλο και μόλις τον είδε και ήρθε, τον κοίταζε, του χαμογέλασε ντροπαλά,κοκκίνισε, του το έδωσε και μετά που την πήρε αγκαλιά άρχισε να γελάει... Ε, δεν ξαναξεκόλλησε από πάνω του, λες και είχε φύγει χθες...

Link to comment
Share on other sites

Ούτε και εγώ δουλεύω.. Αλλά πότε??? Με 2 μωρά και μόνη μου... Και σκέψου οτι όταν είναι εδώ ο σύζυγος δεν θα μπορώ να τον απολαύσω.. Άστα... Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα...


eNortjKzUjI0MTQzN1ayBlwwFYAC0w,,02.pngeNortjKzUjI0NTUzNlCyBlwwFYYC0Q,,22.png

eNortjKzUjIysDQxMlKyBlwwFXsC0A,,26.png

Link to comment
Share on other sites

Την τελευταία φορά που ήρθε, τον περίμενε η μικρή κρατώντας ένα τριαντάφυλλο και μόλις τον είδε και ήρθε, τον κοίταζε, του χαμογέλασε ντροπαλά,κοκκίνισε, του το έδωσε και μετά που την πήρε αγκαλιά άρχισε να γελάει... Ε, δεν ξαναξεκόλλησε από πάνω του, λες και είχε φύγει χθες...

Και εμένα τα ίδια η μικρή, αλλά της φίλης μου που είναι ίδια ηλικία με την δικιά μου, δεν τον θέλει καθόλου... Αφού για να κοιμηθεί η μικρή, αυτός πήγαινε και καθόταν στο αμάξι...


eNortjKzUjI0MTQzN1ayBlwwFYAC0w,,02.pngeNortjKzUjI0NTUzNlCyBlwwFYYC0Q,,22.png

eNortjKzUjIysDQxMlKyBlwwFXsC0A,,26.png

Link to comment
Share on other sites

Ούτε και εγώ δουλεύω.. Αλλά πότε??? Με 2 μωρά και μόνη μου... Και σκέψου οτι όταν είναι εδώ ο σύζυγος δεν θα μπορώ να τον απολαύσω.. Άστα... Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα...

Να φανταστώ ότι δεν την έχεις στείλει σε σταθμό ε; Ούτε κι εγώ! Τώρα που μου ζητάει να πάει σχολείο να δω τι στο καλό θα κάνω... Ξεροσταλιάζει έξω από νηπιαγωγείο που είναι ένα στενό από το σπίτι!!!!

Αλλά εγώ φοβάμαι τις ασθένειες, μέχρι σήμερα έχω καταφέρει να μην πάρει αντιβίωση το κέρδισα το στοίχημα, ήθελα ως τα 3 που ολοκληρώνεται το ανοσοποιητικό να μην πάρει αντιβιωτικά... Ευτυχώς δεν έτυχε τίποτα σοβαρό και τα κατάφερα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...