Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, LeneL είπε:

      Φυσικά και μπορεί να ρωτήσει για την καταγωγή. Εμένα μου είχε πει από μόνος του ο γιατρός μου, ότι στις Ελληνίδες δίνουν Ελληνίδες δοτριες και για λόγους χαρακτηριστικών. Αυτό ήταν η πολιτική του κέντρου που ήμουν, αλλά εννοείται ότι μπορεί να το ρωτήσει αν ισχύει και στα άλλα κέντρα. Ας κάνει μια ερώτηση, γιατί άκουσα κάτι περίεργα πρόσφατα, αν υπάρχει περίπτωση να την αντιστοιχισουν με συγκεκριμένη δότρια και δεν ανταποκριθεί στη διέγερση η δότρια, να μην πάρουν κανένα ωάριο, τι γίνεται τότε; Επίσης να ρωτήσει τι ισχύει με το μητρώο δοτριων και πόσα παιδιά μπορεί να δώσει η κάθε μία. Μόλις της το αναλύσουν θα της έρθει σίγουρα να της διευκρινίσουν διάφορα πράγματα!

      Σε ευχαριστώ παρα πολύ!! Ασε έχει πελαγώσει…

Cafe Οκτώβριος 2009


CoffeeFilter

Recommended Posts

λοιπον κοριτσακια μου τι κανετε????????

εμεις ειχαμε γκρινια 4 μερες και τελικα ξεπροβαλε το πρωτο δοντακι μας!!!επιτελους!!!

δυστηχως ο μικρος δεν μου πολυπινει γαλα το πρωι 80γρ και ειμαι χαρουμενη!!!κατα της10:30 φρουτα τα τρωει ολα! 14:00 φαγητο (μοσχαρι ή κοτοπουλο με κολοκυθι πατατα το καροτο το εκοψα γιατι μας εσφιγκε και βαζω και ή μακαρονακι ή τραχανα ή ρυζακι) κατα τις 17:30 φαρινα και το βραδυ το πολυ 150γρ γαλα!!!!!

την δευτερα παμε γιατρο και βλεπουμε!!!!φιλακια σε ολα τα παιδακια!!

τενια να σε ρωτησω??πρεπει να περιποιουμαι καπως τα δοντακια του???

μπραβο το δοντακι σας!!! ναι, πρεπει να τα καθαρίζουμε είτε με γάζα και νερο ή με μαλακή βουρτσα και νερο ή οδοντοπαστα βρεφική. Η βουρτσα είναι (να το πω κομψα), σαν προφυλακτικό που το φοραμε στο δακτυλο μας και εχει μαλακες τριχουλες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Καλημέρα σας!!!!!!!

Αχ τρέχω αυτές τις ημέρες και δεν έχω καταφέρει να σας γράψω....

Filoudaki μου με το καλό να συνεχίσεις. Εγω σήμερα θα φτιάξω τις μπομπονιέρες, οπότε θα βγάλω φωτο και θα τις βάλω να τις δείτε. Που το βρίσκω αυτό το γαντάκι δακτύλου για τα δοντάκια των μωρών; Δεν ήξερα ότι υπάρχουν και βρεφικές οδοντόκρεμες....χαχαχα.Θα το προσέξω πάντως αυτό με τα δοντάκια, αν και προς το παρόν έχουμε μόνο 2, αλλα πρέπει να τα καθαρίζουμε....

Στελλίτσα μου άντε, καλό κυνήγι ;). Και η δικιά μας όταν την αφήνω κάτω να μπουσουλήσει πιάνεται απο παντού και σηκώνεται.

Χριστίνα μου μεγιά σας :-D! Αντε και στα επόμενα.....

Αναρίτα μου είναι μια χαρά το βάρος σε σύγκριση με το ύψος.....Μην ανησυχείς. Αλλα όντως οι κρέμες είναι αυτές που παχαίνουν περισσότερο από όλα.

Κατερίνα μου αρχίσαμε τις τούμπες, διάβασες φαντάζομαι που το πάθαμε κι εμείς την προηγούμενη εβδομάδα. Μπράβο της που τρώει φαγητό σε κομματάκια. Εμεις εχθες δοκιμάσαμε και της δώσαμε λίγη ντοματούλα και της άρεσε να την μασουλάει. Ανοιγε το στόμα της για να φάει κι άλλο...χαχαχα

Πολλά φιλιά σε όλεςςςςςςςςς σαςςςςςςςςςςςςς


an1cF1X-O6k1210MDAwODM1ZHw0NDU0NTRkYXxIIGtvdW1waXRzYSBtYXMgZWluYWk.gif

Make your dreams come true!!!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!

Έχω να μπω πολύ καιρό γιατί έλειπα....πήγαμε Πάρο να βαφτίσουμε την κορούλα μας!!!!

ήταν όλα πολύ όμορφα αλλά δυστυχώς εγώ είχα πολύ άγχος (καμία σχέση με το γάμο μου που ήμουν σε νιρβάνα), ανησυχούσα πολύ μην ταραχτεί το παιδί! Τελικά δεν έκλαψε πολύ!

Την επόμενη της βάφτισης έσκασε και το πρώτο μας δοντάκι (από το "ζόρι"?) και επειδή λόγω ξενυχτιού-κοιμηθήκαμε στις 5-πήγα την μικρή στις 7 που ξύπνησε δίπλα στη μαμά, πήγα στις 9 που ξύπνησα κι εγώ να την πάρω και με βλέπει και λεέι "ΜΑ-ΜΑ"!!!!!

Καλά πλάνταξα στο κλάμα πρωί-πρωί, ήταν το μάτι πρησμένο μετά δεν άνοιγε καθόλου (χίχί!!).

ΤΕΛΕΙΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ!!!

Από τότε το λέει συχνά!!

Χθες έκανα και πάρτυ έκπληξη στο σύζυγο για τα γενέθλια του...δεν είχε καταλάβει τίποτα!!!

Άρχισαν να γυρίζουν και να πιάνονται όλα τα μωράκια μας ε? εμείς κατεβάσαμε το στρώμα..μη φάμε και καμιά τούμπα:!!!

Τελευταία το τρώμε με ηρεμία το φαί μας, ποτέ ολόκληρο αλλλά έστω την ποσότητα που θέλει, δεν την πιέζω , είναι 7900 και 71 εκ.


Hl9Qp2.png

EKEIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Α! Ξέχασα! Πήγα στο Ιασώ να δω μια φίλη πουυ γέννησε, δεν είχα ξαναπάει από τον τοκετό μου......με το που μπαίνω μέσα στο lobby πλάνταξα στο κλάμα (πάλι!) από την συγκίνηση των αναμνήσεων!

Έχω γίνει υπερευαισθητη, κλαίω συνέχεια από τότε που γέννησα, το έχετε πάθει βρε κοριτσάκια μου?


Hl9Qp2.png

EKEIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Olive να σου ζήσει η Ελλη σου! (καλά το λέω?) Εμενα οταν με ειπε μαμα πριν καιρο εκλαιγα πάνω από 1 ώρα. Το κακομοιρο ειχε τρομάξει. Ολη μερα λεει μαμα και μπαμπα.

Μπράβο που εκανε εκπληξουλα στον άντρα σου. Να σου ζήσει. Ειδες στο Ιασώ που έφτιαξαν μεσα καφετερια?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα!!!

Έπιασαν οι ζέστες για τα καλά!!! Χτες κάναμε το πρώτο μας μπανάκι με τον μπέμπη μαζί! Είχε πολύ πλάκα! Δεν ήξερε που να πρωτοκοιτάξει, ήταν όλα πρωτόγνωρα γι' αυτόν και του άρεσε πολύ, ιδιαίτερα τα χαλικάκια με τα οποία έπαιζε συνέχεια. Του βρέξαμε λίγο τα ποδαράκια και τα χεράκια στην ακτή. Δεν τον βάλαμε ακόμα μέσα στη θάλασσα γιατί δεν του πήρα ακόμα σωσίβιο-κάθισμα. Στα επόμενα μπανάκια!

Κορίτσια με το καλό να αρχίσετε όλες τα μπανάκια, αντε καλό μας καλοκαίρι!

Olive να σου ζήσει η μικρούλα σου! Ωραίο όνομα της δώσατε! Κι εγώ είμαι πιο ευσυγκίνητη μετά τη γέννα.... Αχ, τί ωραίο συναίσθημα να ακούς το ΜΑΜΑ! Εμένα τίποτα ακόμα, αλλά πραγματικά περιμένω με ανυπονονησία τη στιγμή που θα μιλήσει, γιατί η ομιλία αποκαλύπτει πράγματι πολλά στοιχεία του χαρακτήρα του μωρού...

Χριστίνα με το καλό τα δοντάκια. Εγώ έχω πάρει αυτό το βουρτσάκι που μπαίνει στο δάκτυλο από την mollis μαζί με κάτι άλλα πραγματάκια που είχα παραγγείλει από Γερμανία αλλά φαντάζομαι κι εδώ θα υπάρχει.


9XBrp3.pngGv5Vp3.png
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις ευχες σας και τις συμβουλες σας!

ολιβακι να σας ζησει!!!!!!!!παντα τυχερη!!!!εμενα οπως πρωειπα δεν πολυπινει γαλα αλλα τα τρωει ολα!!σηκωνεται ορθιος τσο παρκο με μεγαλο ζορι!!!στεκεται μονος του κανονικα!!!λεει μαμαμαμαμαμα μπαμπαμπα για για για για.....αλλα δεν νομιζω συνηδειτα!!!!στο μπαμπα το λεει πιο συνηδειτα εμενα στο φτυσιμο.....κανουμε σχεδον καθε μερα μπανιο στη θαλασσα και του αρεσει πολυυ!!!!!

αυτααααααααααααααααααααααα!!φιλια σε ολες!!!!!!!!!!


wg46ge0puogpbep1.png

ktir94dfi646aolw.png[/url

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου γειά σας...Χθες κάναμε κι εμείς το πρώτο μας μπάνιο....Όταν της πρωτοέβρεξα τα πόδια έκλαψε γιατί ήταν και λίγο παγωμένη, είναι η αλήθεια αλλά μετά την βάλαμε στο σωσίβιο της και αυτό ήταν....Καθίσαμε μέσα περίπου 20-30 λεπτά και χάζευε γύρω γύρω, έπαιζε με το νερό...:D:DΉταν πολύ ωραία...

Olive να σου ζήσει το νεοφώτιστο κοριτσάκι σου, να'ναι πάντα καλότυχο και ευτυχισμένο...

Χριστινάκι μπράβο για το δοντάκι σας αντέ να βγάλει γρήγορα και άλλα...

Κι εμάς λέει συνέχεια μαμαμα μπαμπαμπα ή μπαμπα αλλά κι εγώ δεν νομίζω ότι το λέει και πολύ συνειδητά...Πάντως μεγαλώνουν και θα το πουν και κανονικά όπου να ναι..:-D:-D:-D

Αύριο φεύγω για Αθήνα για καμιά βδομάδα και θα σας χάσω λιγάκι αλλά θα τα ξαναπούμε όταν γυρίσω με το καλό...Φιλάκιααααααααααα


an1cF1X-Wnm0010MTA3NzdkfDI1MzE4NTEwZGxhfEggQW5uYWxlbmEgbWFzIGVpbmFp.giftz4jzf3jrczbo6g1.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακια καλησπερα! Βλεπω τρομερες εξελιξεις συμβαινουν αυτες τις μερες! Χριστινακι με γεια το δοντι περιμενε και το διπλανο οπου να ΄ναι και προσοχη γιατι κοβουν α-π-ι-σ-τ-ε-υ-τ-α!! Ολιβ να σας ζησει η γλυκια Ελλη!:D:D Να ειναι καλοτυχη και παντα γελαστη! Σαν να τη "φωτισε" το βαφτισμα και ειπε και "μαμα"! Πρεπει να ειναι τελεια.... Ανυπομονω και εγω.. Της δικιας μου της το συλλαβιζω συνεχεια μπας και το μαθει , εκεινη με κοιτα με μεγαλη προσηλωση ,ειναι αληθεια, και μετα βαζει τα γελια :confused::confused:. Τι να σκεφτεται αραγε? Μονο κατι δικα της ακαταλαβιστικα λεει. Στις 18 -7 ομως τη βαφτιζουμε οποτε ισως ..."φωτιστει" .ΧΑΧΑ!!!! Στελλιτσα εκτος του οτι ειναι βολικος στο φαι και στον υπνο μιλαει κιολας? Καποια μυστικη συνταγη εχεις εσυ κοπελια και φτιαχνεις τρομερα μωρα!:wink: Εμεις ακομη μπανιο δεν εχουμε κανει γιατι ο μπαμπας μας δεν εχει αναρρωσει πληρως. Που θα παει ομως? Θα το κανουμε το πλατς! Εσεις κοριτσια απο Αθηνα που κολυμπατε συνηθως? Οσο για τις συγκινησεις μεγααααλο δραμα. Εχω κοψει τις ειδησεις γιατι σε καποια φαση ολο εβλεπα ιστοριες με παιδακια και οχι αισιο τελος και μαυριζα.Η τις προαλλες που εβλεπα ενα ιδρυμα με παιδακια ορφανα η εγκατελειμμενα...Πλανταξα... Αυτα.Φιλακια!!!


fS4Kp3.png

ttiMp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα σε 'ολες. Να ρωτήσω κατι, εσεις που πάτε για δουλεια που αφηνετε τα παιδιά σας? Πόσες ώρες λειπετε? Πως κανουν όταν γυρίζετε? Εχει αλλάξει κάτι από τότε που ξαναπήγατε για δουλεια??

Μονο αυταααααα..........

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές, Έλλη όντως είναι το όνομα μας πια (αν και την φωνάζαμε έτσι από την ημέρα που γεννήθηκε!).

Στελλίτσα το άγχος του αποχωρισμού (έτσι λέγεται και επισήμως) είναι κάτι που συμβαίνει στα μωράκια από τον 7ο-8ο μήνα και μετά. Η δικιά μου ενώ είμαστε όλη μέρα μαζί λίγο και πάλι να φύγω φαίνεται ανήσυχη. Για πολλές ώρες πχ δουλειά δεν την έχω αφήσει ακόμη για να ξέρω αντίδραση αλλά γενικότερα προτείνω να τα κρατάνε τα μωρά συγγενικά πρόσωπα και μάλιστα να έχετε διαθέσει αρκετό χρόνο μαζί του ώστε να το "εκπαιδεύσετε" στις συήθειες του μωρού σας. Εγώ αυτό κάνω βάζω σιγά-σιγά τις γιαγιάδες στο κόλπο.......η άλλη λύση είναι παιδικός και εκεί μια χαρά παιρνάνε τα παιδάκια όλα μαζί,κοινωνικοποιούνται κλπ το πρόβλημα είναι οι ιώσεις!


Hl9Qp2.png

EKEIp3.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσακια!!!!

olive να σου ζησει η κορακλα σου !

καναμε και εμεις το πρωτο μας μπανακι και τρελαθηκε δεν ηθελε να βγει με το ζορι την εβγαλα γιατι ειχε μεινει πολυ μεσα στην θαλασα και μετα μπηκε στην πισινα της και εκει παλι ειχε ξετρελαθει!

Στελλα οντως για να ειναι πιο ευκολο για το μικρο πρεπει να το αφηνεις απο τωρα λιγο στην γιαγια για να τη συνηθισει εγω δεν πηγα δουλεια και ουτε θα παω αλλα την αφησα για 1,5 μερα μονη της επειδη επρεπε να παω αθηνα βεβαια μιλουσαμε συχνα στο τηλεφωνο και με εψαχνε αλλα και παλι καλα περασε εχει συνεχεια επαφη με την μαμα μου και την εχει συνηθισει ισως τις πρωτες μερες να σας ειναι λιγο δυσκολο αλλα μετα θα μαθει μην αγχωνεσαι !


an1cF220g411210MjUwbHp8MzE3NTU2MGRhfHRvIGtvcml0c2FraSBtb3UgZWluYWk.gif

as1cJNk0g410000Nzc3MTE3ZHwwMDA4OTk2ZHx0byBtb3JvIG1vdSBlaW5haSA.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!!

Αχ, πολύ τρεξιμο αυτές τις ημέρες με τα τελαυταία της βάφτισής της καρδούλας μας.....Τελείωσα με τις μπομπο και θα βάλω φωτο να δείτε και να μου πείτε γνώμες. Η μπεμπούλα μας είναι μια χαρα, όλο γελάει κάνει πράγματα με τα παιχνίδια της τους μιλάει και τα κοιτάει σοβαρά, παίρνει ένα σεντονάκι και κάνει κινήσεις σαν να το πλένει και να το τινάζει και το βάζει γύρω της για να σκεπαστεί.....Αυτές τις ημέρες με την ζέστη έχει γεμίσει σπυράκια στον λαιμό και ψηλά στο στέρνο της, αλλά έχει βγάλει και στο προσωπάλο της κάτω από τα μάτια. Μίλησα με τον γιατρό και μου είπε φυσιολογικό όρο και ενυδατική. Ανυπομονούμε για το Σάββατο για την βάφτισή της....

Αυτά...θα τα ξαναπούμε σύντομα


an1cF1X-O6k1210MDAwODM1ZHw0NDU0NTRkYXxIIGtvdW1waXRzYSBtYXMgZWluYWk.gif

Make your dreams come true!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέεερα!

Αχ, τι ζέστη ήταν αυτή σήμερα τη νύχτα, τα λυπάμαι τα κακόμοιρα τα μωράκια, υποφέρουν με τη ζέστη! Εσάς κορίτσια δεν ζεσταίνονται τα μωράκια σας; Χρησιμοποιείτε κλιματισμό; Εγώ όχι. Δεν έχουμε βέβαια, αλλά και να είχαμε θα φοβόμουν, νομίζω, μην κρυώσει με τις απότομες αλλαγές θερμοκρασίας.

lucky_star κι εμένα έχει βγάλει σπυράκια, νομίζω οφείλονται στη ζέστη και τον ιδρώτα, αλλά περνάνε. Καλέ τι ναζιάρικα κολπάκια είναι αυτά που κάνει η μικρή σου; Ανυπομονούμε να δούμε μπομπονιέρες. Κι εγώ έχω φτιάξει μερικές, αν βρω τον τρόπο θα τις ανεβάσω....

Εχθές ο μικρούλης μας ήταν προσκεκλημένος στο πρώτο του πάρτι γενεθλίων. Το κάνανε τα διδυμάκια δίπλα μας έξω στο δρόμο, στη γειτονιά, ήταν από τα ωραιότερα παρτάκια που έχουμε πάει!

Katval, γοργόνα η μικρούλα σου,ε;

Stellitsa σχετικά με τον αποχωρισμό ο δικός μου δεν φαίνεται να έχει ιδιαίτερο πρόβλημα. Τον έχω αφήσει αρκετές φορές με την μαμά μου για αρκετές ώρες και δεν ήταν καθόλου ανήσυχος. Βέβαια την βλέπει συχνά από ημερών. Νομίζω κι εγώ ότι θα προτιμούσα, τελικά, να μου το κρατάει κάποιος δικός μου από το να πάει από τώρα στον παιδικό, εφόσον υπάρχει αυτή η εναλλακτική. Όταν θα επιστρέψω στην δουλειά μάλλον θα τον κρατήσει η μαμά μου. Τον επόμενο χρόνο, πρώτα ο Θεός, θα τον στείλω παιδικό. Έριξα πάντως μια ματιά στους παιδικούς και μου έκαναν καλή εντύπωση... Βέβαια εξαρτάται κι εσύ πως αισθάνεσαι. Αν νομίζεις ότι δεν θέλεις να τον αφήσεις γιατί δεν νιώθεις σίγουρη, τότε αλλάζει το θέμα... Είναι δύσκολη απόφαση, πάντως! Πότε επιστρέφεις στη δουλειά;


9XBrp3.pngGv5Vp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...