Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , linaa είπε:

      Νομίζω ο προεμφυτικος θα σου δώσει αρκετές απαντήσεις. Κρυφή ενδομητριωση Κ να μένεις έγκυος εύκολα δεν έχω ακούσει να σου πω την αλήθεια . Ίσως εάν επαναλαβεις τις εξετάσεις για καθεξιν αποβολές υπάρχει τμήμα στο Έλενας μπορείς να κάνεις δωρεαν. Εγώ ανεξήγητες καθεξιν αποβολές Κ υπογονιμότητα έχω ακούσει για κρυφό διαβήτη . Δηλαδή το ζάχαρο φαινόταν φυσιολογικό ή ότι ρυθμίζετε φυσιολογικα Κ τελικά δεν ήταν χρειάστηκαν κορυφαίοι ενδοκρινολόγοι για να το λύσουν . 

      @Melusa54 συμφωνώ με την Λινά στο Ελενας να πας! 

Cafe Οκτώβριος 2009


CoffeeFilter

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Εγω σήμερα έβαλα ένα από τα λίγο φαρδιά τζίν που χω, μετά από πολλούς μήνες!!! Χάρηκα πολύ γιατί πριν μια εβδομάδα που προσπάθησα να το βάλω δεν έμπαινε με τίποτα. Όσο για τους κοιλιακούς...δεν αισθάνομαι έτοιμη να κάνω γυμναστική ακόμα κ ας γυμναζόμουν πολύ πριν την εγκυμοσύνη.

Κούκλα η μπουμπού σου Ιωάννα! Εμένα ακόμα δεν της έχουν πέσει τα μαλλάκια.

Πώς βάζετε τις φωτο ρε κορίτσια;

Link to comment
Share on other sites

Στελλα εσυ πως γεννησες φυσιολογικα η καισαρικη;

γιατι εγω εκανα καισαρικη και λενε οτι μενει περισσοτερη κοιλια απ'οτι αν γεννησεις φυσιολογικα!

Φυσιολογικά γέννησα. Αν έχεις κάνει καισαρικη περιμενε να σαραντήσεις για να κάνεις κοιλιακούς. 447621f20prgdgtp.gif

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια για Χριστούγεννα θα πάτε κάπου; Εμεις κλείσαμε στο Μικρό Πάπιγγο στα Ζαγοροχώρια. Θέλω να μη κλειστούμε μεσα με το μωρό κ να το χουμε από μικρό στις βόλτες κ στα ταξίδια...να μαθαίνει!;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ πάλι με τα τρία μωρά στο σπίτι έχασα 22 κιλά μέσα σε 15 μέρες. Ανέβηκα στη ζυγαριά και δεν το πίστευα. 16 είχα πάρει στην εγκυμοσύνη και δεν μου έμεινε ούτε κοιλιά ούτε τίποτα. Οι ραγάδες όμως είναι εδώ για να μου θυμίζουν τί πέρασα.

Επειδή θηλάζω είπα ευκαιρία είναι να χάσω λίγα ακόμα και πήγα στη διαιτολόγο που με παρακολουθούσε στην εγκυμοσύνη. Μου έδωσε μια δίαιτα και την ξεκίνησα εδώ και 2 μέρες και έχασα 0,5 κιλό σε μία μέρα, γιατί απλά δεν προλαβαίνω να φάω. Μην κοιτάτε που γράφω εδώ. Το κάνω για να ξεφεύγω λίγο από την κλεισούρα. Όμως μου μειώθηκε το γάλα και θα ανεβάσουμε τις θερμίδες. Άντε να δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Εννωειτε οτι δεν κανω διαιτα απλα πηρα 9 κιλα στην εγκυμοσυνη και τα εχασα ολα τρωγωντας........με το θηλασμο εχω πολυ ορεξη για φαι....αλλα πλεον προσπαθω να κρατηθω μην βαλω

νομιζα οτι θα μου κανουν τα ρουχα αλλα τιποτα με αυτη την κοιλια που μου εμεινε και η περιφερεια μου ανοιξε!!! ελπιζω να μαζεψω καποια στιγμη! Ρε κοριτσια με αυτην την κοιλαρα τι να κανω????????

Οι γιορτες πλησιαζουν και θελω να ντυθω σαν ανθρωπος οχι με φορμες....

αν παρω καινουρια δεν θα εχω στοχο να χασω και θα τρωω

Εγώ σε όλες της εγκυμόσύνες έβαζα 22 με 24 κιλά, μέχρι τους 9 περίπου μήνες τα έχανα, και χωρίς ποτέ να τρώω με μέτρο. Πρώτη φορά στην ζωή μου μετράω θερμίδες, αλλά ούτε γραμμμάριο ρε σεις.

Όσο για τα καινούργια θα συμφωνήσω μαζί σου, άλλα εγώ ούτε το Πάσχα δεν με βλέπω να χώράω στα παλιά.


Βασίλης 30/11/02

Χρήστος 02/02/06

Άγγελος 02/10/09

Μπέμπα 30/06/13

Link to comment
Share on other sites

καλημερα μανουλες!!!δεν μπορεσα να γραψω χτες!κοιμοταν ο αντρας μου και εγω ετρεχα με τον μπεμπη περα δωθε!!χιχι!!!

λοιπον στελλα το συμπληρωμα το ειχα στο νοσοκομειο δεν του δινω πια μονο αν δεν εχω γαλα γιατι εχω βγαλει και δεν τον φτανει ουσιαστικα δεν του εχω δωσει απο οταν βγηκαμε απο το νοσοκομειο!!

το θεμα κιλα....πηρα γυρω στα 20+κιλα στην εγκυμοσυνη!!οπως εχω ξαναπει εχω μεγαλο κομπλεξ με το θεμα (ας προσεχα) ομως εχω χασει ηδη 10 10+

και εγω καισαρικη γεννησα οποτε η κοιλια ειναι εκει οπως ειπατε σαν να ειμαι 3 μηνων!!αργει να φυγει η κοιλια της καισαρικης!τωρα να πω την αληθεια φοραω φορεματακια που ηταν φαρδουλα καιτα φοραγα στην αρχη της εγκυμοσυνης γιατι με τις φορμες πεφτω ψυχολογικα οχι οτι με τα φορεματα πανηγυριζω.....

τα χριστουγεννα δεν θα παω πουθενα θελω τα πρωτα μας χριστουγεννα να μας βρουν στο σπιτι μας!!!

επισης φοραω την ζωνη απο την μερα που γεννησα συνεχεια και κορσε οταν πλενω την ζωνη !!η κοιλια μου δεν εκανε ραγαδες για καλη μου τυχη ουτε μια!!αλλα θα κουραστω να την μαζεψω τι να κανουμε η μητροτητα θελει θυσιες!

οσο για διαιτα ο αντρας μου εχει μια ξαδερφη πολυ καλη διαιτολογο να ναι καλα γιατι αυτη μου δινει κουραγιο οσον αφορα τα κιλα!!ετσι θα μου στειλει μια διατροφη θηλασμου ουσιαστικα και ειπε οταν αδιαθετησω (αρα δεν θα θηλαζω πλεον)

θα μου δωσει διαιτα!!!και ειπε να κανω υπομονη και οτι ολα θα τα χασω!!μακαρι να βγω το καλοκαιρακι με το μπικινακι μου και τον γιο μου να κολυμπαμε!!!!!!!!!!!

αυτα!!!!!!!!καλημερες σε ολες σας!!!!!!!!!!!!μου λειπετεεεεεεεε σας αγαπω ολες!!!(ωρες συγκινησης):tongue:


wg46ge0puogpbep1.png

ktir94dfi646aolw.png[/url

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΑΧ το θεμα τον κιλων με ποναει κει εμενα πολυ ! 20+ πηρα και εγω και δεν εχω τιποτα να φορεσω ενταξει τα 10 τα εχασα αμεσως με τα αλλα ομωσ εχω προβλημα! κανω μια διατροφη θα δειξει πως θα παει περιμενω τουλαχιστων τα χριστουγεννα να μπορεσω να φορεσω και εγω κανενα ρουχο βαρεθηκα τοσο κιαρο φορμεσ και κολαν!!!!! α οσο για τισ ραγαδες ναι εκανα και εγω και δεν ξερω αν θα φυγουω ποτε αλλα ενταξει αυτο επειδη δεν ειναι στο χερι μου να το αλλαξω δεν με απασχολει ειδικα οταν βλεπω την κορουλα μου της ξεχναω !!!!!!!!!!


an1cF220g411210MjUwbHp8MzE3NTU2MGRhfHRvIGtvcml0c2FraSBtb3UgZWluYWk.gif

as1cJNk0g410000Nzc3MTE3ZHwwMDA4OTk2ZHx0byBtb3JvIG1vdSBlaW5haSA.gif

Link to comment
Share on other sites

περα απο ολα αυτα με εχει πιασει και ενα παραπονο!!!!!!κλαιω χωρις λογο!!!!!αχχχχχχχ παναγια μου να περασουν ολα θελω!!!να βρω τον εαυτο μου γιατι δεν την παλευω αλλο!!!!!!!


wg46ge0puogpbep1.png

ktir94dfi646aolw.png[/url

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να πάρεις καποιο συμπλήρωμα για το γάλα? Παρε όσο είναι νωρίς. Ρωτα τον γιατρό σου. 202470udo45zn3xo.gif

stellitsa, έχεις κάποιο συμπλήρωμα/ενισχυτικό να μου προτείνεις;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φιλεναδίτσες μου....

Αααχ που πήγε εκείνη η εποχή που βρίσκαμε χρόνο και μπαίναμε και γράφαμε ό,τι σαχλαμάρα μας ερχόταν στο μυαλό? Με αρκετές ώρες δουλειάς, με θηλασμό (επειδή άρχισα πολύ νωρίς δουλειά πριν καν σαραντίσω καλά καλά, όσο είμαι σπίτι θηλάζω), με δουλειές σπιτιού (στα κλεφτά στα μισάωρα που κοιμάται μεταξύ θηλασμών) δεν βρίσκω χρόνο να μπω και έτσι τα διάβασα όλα μαζεμένα και τα γράφω όλα μαζεμένα...

Για το θηλασμό άρχισα να παίρνω & χαπάκια μαγιάς μπύρας γιατί δεν μπορώ να καταλάβω αν του φτάνει το γάλα ή όχι. Το ΣΚ θα προσπαθήσω να βγάλω με το θήλαστρο (ελπίζω να τα καταφέρω αυτή τη φορά) για να δω τι γίνεται από ροή & παραγωγή. Έχει δοκιμάσει καμιά σας χάπια μαγιάς μπύρας & αν ναι όντως είδε διαφορά?

Έχει 3 μέρες που κάνει κακάκια μια φορά τη μέρα μαζεμένα...εκεί που είχαμε συνήθεια 3-4 φορές τη μέρα τώρα 1 το πολύ. Σήμερα το πρωί έκλεισε 24ωρο που δεν έκανε κάτι ακόμη. Από τσισάκια βρέχουμε μπόλικες πάνες βέβαια. Η παιδίατρος μου είχε πει ότι μωράκια που θηλάζουν μπορεί να έχουν κενώσεις από πολλές φορές τη μέρα μέχρι και 1 φορά στις 5 μέρες. Αγχώνομαι μήπως έγινε ξαφνικά δυσκοίλιος γιατί σφίγγεται, ζορίζεται και πονάει υποθέτω αφού κλαίει αλλά δε βγάζει κάτι. Συμβαίνει και σε άλλα μωράκια αυτό?

Επίσης είδα κάποιες φορές να βγάλει γαλατάκι αρκετό αλλά ίσως δεν είχε ρευτεί καλά και δεν το είχε χωνέψει. Ανησυχώ μήπως είναι παλινδρόμηση αλλά η παιδίατρος όταν την είχα ρωτήσει είπε ότι σε τέτοια περίπτωση τα βγάζουν σχεδόν όλα, είναι πάρα πολύ ανήσυχα κτλ.

Από χαμογελάκια πάμε πολύ καλά...επίσης αρχίσαμε και τα σαλάκια...λέτε να βγάλει δόντια πολύ νωρίς το κουκλάκι μου? Μου είπαν ότι τα σαλάκια είναι τα προεόρτια των δοντιών οπότε εκεί που πάμε να στρώσουμε λίγο με τον ύπνο θα αρχίσουν πάλι τα ξενύχτια :(

Εγώ πάλι δεν προλαβαίνω να έχω νεύρα, κακή διάθεση ή οτιδήποτε άλλο γιατί απλά ΔΕΝ ΕΧΩ ΧΡΟΝΟ. Νιώθω ότι τρέχω όλη μέρα σαν την παλαβή να προλάβω τα του σπιτιού, τη δουλειά, το διόρθωμα των γραπτών, τις υπόλοιπες εξωτερικές δουλειές που αφορούν δημόσιες υπηρεσίες και σχετίζονται με τη δουλειά και να βρίσκω και λίγο χρόνο για τον άντρα μου και εμένα. ΔΥΣΚΟΛΟ...ΠΟΛΥΥΥ ΔΥΣΚΟΛΟ.

Με τα παρακάτω αν δε σας συμβαίνουν ξέρω ότι θα γελάσετε...αν υπάρχει καμία που να της συμβαίνει το ίδιο ας το γράψει να παρηγορούμαι και εγώ...Δεν ξέρω λοιπόν για σας αλλά εγώ ούτε μπάνιο δεν προλαβαίνω να κάνω αν δεν υπάρχει και άλλο άτομο (μαμά μου ή άντρας μου) στο σπίτι να κρατήσει το μικρό σε περίπτωση που ξυπνήσει. Εδώ όταν είμαι μόνη και ετοιμάζομαι να πάω τουαλέτα μόλις τον βλέπω ότι έχει κοιμηθεί καλά, με το που πάω η χριστιανή για την ανάγκη μου ακούω μια γαρίδα απ' έξω περιποιημένη...Τι πράγμα είναι αυτό? Λες και μου έχει βάλει ραντάρ και καταλάβαινε πότε φεύγω από δίπλα του. Αυτό το κάνει και όταν μιλάω στο τηλέφωνο...τον έχω και θηλάζει και βλέπω να εκμεταλλευτώ λίγο την κατάσταση και να κάνω κάποια τηλεφωνήματα. Με το που ακούει ο κύριος ότι μιλάω σε κάποιον άλλο βγάζει τη θηλή και αρχίζει να γκαρίζει...Να διορθώνω παράλληλα δε με έχει πάρει χαμπάρι οπότε δεν έχουμε πρόβλημα. Να μιλάω αλλού ή να φεύγω από τον ίδιο χώρο όμως γίνεται χαμός. Τι να κάνω?

Για τα κιλά που λέτε νομίζω ότι είναι το τελευταίο που με απασχολεί. Είχα πολλά παραπάνω κιλά προ εγκυμοσύνης, στην εγκυμοσύνη έχασα 10 με διατροφή και έχασα και με τη γέννα οπότε είμαι σε κάπως καλύτερη μοίρα αλλά πιστεύω ότι σταδιακά με το θηλασμό, το τρέξιμο και λίγη προσοχή θα χάσουμε κι άλλα. Άλλωστε ας τα χάσουμε και σε παραπάνω μήνες...όταν βλέπουμε τη φασουλά τους νομίζω τα ξεχνάμε όλα όσα περνάμε.

Αυτές τις μέρες με έχει πιάσει το άγχος για τη γρίπη. Δεν ξέρω αν πρέπει τελικά να εμβολιαστούμε εγώ και ο άντρας μου (έστω και με το παλιό). Εσείς τι σκέφτεστε?

Το μωρό θα κάνει τα πρώτα του εμβόλια στις 24 και 28 φεύγουμε για Κύπρο. Άλλο άγχος αυτό...πρώτη φορά αεροπορικό ταξίδι με μωρό. Τελίτσα θα σου πω τι και πως όταν επιστρέψουμε για να είσαι προετοιμασμένη.

Συγνώμη & πάλι για το μεγάλο post αλλά αν δεν τα πω εδώ σε σας τότε που?

Φιλάκια σε όλα τα ζουζουνάκια & τις μανούλες τους!


ntJAp3.pngdeIep3.pngoYt2p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...