Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

ΓΑΜΟΣ ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΟΥ .


Recommended Posts

Δεν εχεις καθολου αδικο.πως μπορουν κ σου συμπεριφερονται ετσι?!να κανετε τα μυστηρια κανονικα.να ειστε μονο εσεις,τα πεθερικα σου,οι κουμπαροι κ λιγοι φιλοι.κ θα λαμπεις απο ευτυχια γιατι θα ειναι εκει η οικογενεια σου.οι δυο σημαντικοτεροι ανθρωποι της ζωης σου.ο αντρας σου κ ο γιος σου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 48
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εχεις πολυ δικιο απλα με κανουν και νιωθω τυψεις εγω θα τους καλεσω ολους και οποιος θελει ας ειναι διπλα μου σωστα?

Αν θελεις,ναι.απλα μην απογοητευτεις αν δεν ερθουν.η αν ερθουν κ ειναι μες τα μουτρα.μπορεις να τους ρωττησεις καποια στιγμη αν θα ειναι ικανοποιηνενοι οταν μεγαλωσει ο μικρος κ ρωτησει για τους αλλους παππουδες, της μαμας,κ θειους κ ξαδερφια,αν θα ειναι χαρουμενοι που δε θα υπαρχουν στη ζωη του.κ που μπορει να μη τους γνωρισει ποτε

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσι μου γλυκο ακομα τυραννιεσαι?

Καταλαβαινω δεν ειναι ευκολο αλλα πρεπει να παρεις μια ωριμη αποφαση!Η θα κανεις γαμο-βαφτιση χωρις εκεινουα η δεν θα κανεις τιποτα αλλα και παλι εκεινοι δεν θα ειναι ευχαριστημένοι! Μην τους κανεις την χαρη....

Αν αξιζαν θα ηταν διπλα σου!Μπορεις να διανοηθεις αργοτερα οταν το μωρο σου μεγαλωσει να μην εισαι διπλα του στις πιο σημαντικές στιγμες της ζωης του???

Μονο αυτο αναρωτησου και θα εχεις παρει ηδη τις αποφασεις σου!!!

Και συγνωμη που ρωτω αλλα τους αφηνεις το μωρο????:shock::shock:


tqpkp3.png

PzUbp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι μου γλυκό μην αγχώνεσαι για τίποτα!! Έχω περάσει παρόμοιες καταστάσεις με τον πατέρα μου και το σόι μου!! Ευτυχώς την μητέρα μου την έχω δίπλα μου!! Βλέπεις εγώ δεν έχω καμία επαφή με τη μεριά της μαμάς μου κ η μητέρα μου το ίδιο!! Μόνο με την μία μου θεία κ την οικογένεια της έχουμε επαφές.. Και έχω την εγκυμοσύνη τώρα και τκν μελλοντικό γάμο αλλά ούτε με ενδιαφέρει αν θα με πάρει κανείς τηλ κτλ.. Βλέπεις τα τυπικά δεν μου αρέσουν.. Όποιος άξιζε και ήθελε ήταν μαζί μου στις δύσκολες στιγμές μου (και συης οικογένειας) οπότε αξίζει κ πρέπει να είναι και στις πιο ευτυχισμένες!!

Στην αρχή δεν αντιλέγω ήταν δύσκολο με ενοχλούσε αλλά η ζωή είναι για να προσπαθείς να την περνάς όσο πιο όμορφα και χαρούμενα μπορείς και όχι να μοιζεριάζεις!!! Οπότε ζήσε όπως θέλεις ΕΣΥ και μην ακους κανέναν!!!!

Να χαρείς τον γάμο σου κ το παιδί σου!!! Η ώρα η καλή και να είστε πάντα ευτυχισμένοι!!!

Υ.Γ. Εγώ δεν θα καλέσω κανέναν που δεν έχει επαφή μαζί μου!!! ;) προτιμώ την σημαντική εκείνη μέρα ανθρώπους που μου λένε πόσο με αγαπουν!!!

Φιλιά


eNortjKzUjIyMjY2NFSyBlwwFVkCyQ,,14.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ολοι μου λενε να μην κανω τον γαμο γτ δεν θα ειναι οι γονεις μου δεν θελω ομως να μην εχω την μερα που ονειρευομουν απο 5 χρονων καθε μερα τα ιδια δεν μπορω κουραστηκα..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Γεια σας έχω και εγώ παρόμοιο πρόβλημα. Είχα κανονίσει να κάνω γάμο (~30ετών ). Πρώτου το αποφασίσουμε είχαμε φέρει σε συνάντηση τους γονείς μας. Γενικά είχα θέματα με τους γονείς μου. Όπως είχαν διαπιστώσει και ψυχολόγοι (που ετυχε να τους έχουν δει)γενικά με έβριζαν και με φόρτωναν ενοχές και δε με άφηναν να πάρω πρωτοβουλίες. Γενικά απο παιδι ειχα ενοχές επειδη νομιζω ξεσπουσαν πανω τους και με κατηγορουσαν πχ 10 ετών και μου ελεγε η μανα μου οτι θα τη στειλω στο τάφο και μετά θα το θυμάμαι σε ολη μου τη ζωή και οτι της προξενω δυστυχία  κτλ. Δε κατάλαβα τι ακριβώς εκανα ποτέ προσπαθούσα να ειμαι ησυχος και να μην ενοχλώ. Βέβαια πιστεύω πως δε το καταλαβαίνουν και νομιζουν οτι κανουν το καλο για μενα.

Όταν το κανόνισα με τη κοπέλα μου (8 χρονιά σχέση και συγκατοίκηση)  το είπαμε στη μάνα μου αρχικά ότι το έχουμε κανονίσει. Δε χάρηκε πολύ και είπε να μη το πούμε στο πατέρα μου για να μη θυμώσει λόγω του ότι εκκρεμούσε πτυχιακή εργασία προς το τέλος.
Μετά από λίγο καιρό του το είπαμε θύμωσε ο πατέρας μου για πολλούς λόγους. Μου είπε ότι θα με αποκληρώσει  και θα φέρει δικαστικό επιμελητή έπινε ουισκια  και θα αυτοκτονήσει ενώ η μάνα μου ότι δε θέλει να έρθω στη κηδεία της. Μου λέγαν το πρόβλημα ότι είναι ότι έπρεπε να το κανονίζαμε 1 χρόνο πριν και να επιδίωκε η άλλη πλευρά επικοινωνία γιατί από την πλευρά της νύφης θεωρούν οτι πρεπει να γίνεται. Επισης οτι επρεπε να συζητουσαν οι γονεις για το γάμο κτλ και οχι να καναν μονοι τους. Το θεωρούν γυφτιά και ότι το κάνουν εκβιαστικά το γάμο και οτι θέλουν να με εκμεταλεύονται. Γενικά όμως εγω δεν ειχα ποτε πρόβλημα με τους γονεις της ούτε και τωρα και ουτε πιστεύω οτι με εκμεταλευτικαν σε κάτι αντιθετως εχουν βοηθησει σε πολλά πχ φαγητό, διαφορα εξοδα κτλ. Με τους γονεις μου ακόμα και οταν βγέναμε εξω εγω πλήρωνα και με κατηγορούσαν οτι γενικά δεν τους δινω λεφτά, ότι αδιαφορώ κτλ. Γενικά σε όσους γνωρίζω χωρίς εξαίρεση  δίνουν χρηματα οι γονεις ακομα και για το γάμο και στη καθημερινότητα. Εγω ποτε δε τους ζητησα  ουτε περιμενα αντιθετα και μου έχουν κλέψει χρηματα αλλα και αν θελαν κατι δε μου το ζητανε αμεσα απλά με κατηγορουν οτι αδιαφορω. Και γενικά μου κρατάνε κακία πχ δεν εχει έρθει ποτέ στο σπίτι μου , και γενικά κρίνουν συνέχεια. Πχ στο τραπέζι οταν ειχαμε συναντηθεί κατηγορουσαν οτι δεν ηταν σερβιρισμένα σωστά , οτι επρεπε οι γυναικες να σερβίρουν κτλ και αυτο πχ το λενε μηνες μετά. Σε αλλη περιπτωση ζευγαριου που παντρευονται σε λιγους μηνες οι γονεις δεν εχουν γνωριστεί καν αλλά δεν φέραν εμπόδια.

Η κοπέλα μου γενικά ειναι σε άσχημη κατάσταση και δε θέλει να υποχωρήσει καθως λέει οτι εχω δωσει το λογο μου και οτι ειναι αργά πλεον για το ακυρώσουμε και να χάσουμε χρήματα. Δεν εχει συνηθησει τετοιες καταστάσεις οπως εγω. Γενικά οκ τοσα χρονια ειχε μικρο θεματα απο τους γονεις μου αλλα αυτο ειναι κλασικο φαινομενο. Εγώ ξερω οτι γενικά θελουν να με ελεγχουν οι γονεις μου και γενικά έχω ζήσει αρρωστημένες καταστάσεις. Πραγματικά θα ηθελα πχ να γινει αναβολή αλλιώς ξέρω οτι σιγουρα θα με αποκληρώσει που οκ αυτο ειναι ισως το λιγοτερο αλλα και οτι θα εχω φασαρία και θα νιώθω ψυχολογικά σκατά στο γάμο. Πιστεύω ειμαι σε αδιέξοδο. Απο τη μια οτι θα εκτεθώ στους γονεις της και θα χωρίσουμε αναγκαστικά με οτι συνεπάγεται αυτό απο την αλλη θα χάσω τους γονεις μου και θα κάνω γαμο και δε θα έχω διάθεση καμία. Και εκει δε συμφωνουμε γιατι θεωρει οτι παντα θα εχω προβληματα με τους γονεις μου και δε βρισκει λογο. Ακομα και αν το εκανε μονο για μενα θα το ακύρωνε οχι για τους γονεις μου.
Δε ξέρω τι να κανω εχω κανονισει να ερθουν σε επαφη οι γονεις μας να το συζητήσουν- αλλά δινω μικρη πιθανοτητα λυσης και σκέφτομαι μηπως τους παω σε καποιο συμβουλο τουλαχιστον εμεις. Ειμαι σε αδιέξοδο. 

Link to comment
Share on other sites

Alk8 δεν καταλαβαινω τον προβληματισμο σου... δεν γραφεις για ποιο λογο δεν θελουν οι γονεις σου το γαμο σας, απλα ψαχνεις μια συναινεση στην αναβολη του γαμου; και τι θα αλλαξει με την αναβολη; ελπίζουν οι γονεις σου οτι θα χωρισετε;

Εισαι ενας ωριμος ανθρωπος και θα πρεπει να καταλαβεις οτι η συντροφος σου δεν ειναι υποχρεωμένη να ανεχεται τα καπριτσια των δικων σου,ρόλος σου ειναι αυτες οι παράλογες απαιτησεις των δικων σου να μην φθανουν καν σε γνωση της συντροφου σου, καθως ο καθενας εχει υποχρεωση να κρατα τα λουρια των δικων του πριν επιτεθουν στο συντροφο του, αν τον δαγκωσουν ειναι αργα...

 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Καραμελακι said:

Alk8 δεν καταλαβαινω τον προβληματισμο σου... δεν γραφεις για ποιο λογο δεν θελουν οι γονεις σου το γαμο σας, απλα ψαχνεις μια συναινεση στην αναβολη του γαμου; και τι θα αλλαξει με την αναβολη; ελπίζουν οι γονεις σου οτι θα χωρισετε;

Εισαι ενας ωριμος ανθρωπος και θα πρεπει να καταλαβεις οτι η συντροφος σου δεν ειναι υποχρεωμένη να ανεχεται τα καπριτσια των δικων σου,ρόλος σου ειναι αυτες οι παράλογες απαιτησεις των δικων σου να μην φθανουν καν σε γνωση της συντροφου σου, καθως ο καθενας εχει υποχρεωση να κρατα τα λουρια των δικων του πριν επιτεθουν στο συντροφο του, αν τον δαγκωσουν ειναι αργα...

 

Ίσως δε το ξεκαθάρισα καλά λόγω της κατάστασης που βρίσκομαι σε σύγχυση. 
Δε θέλουν γιατί θεωρούν ότι οι γονείς της δε τους υπολογίζουν και έπρεπε να είχαν πάρει πρωτοβουλία  να τους μιλήσουν και να συζητήσουν γενικά για το μέλλον μας 1 χρόνο πριν. Επομένως θεωρούν πως το κάνουν επίτηδες ώστε να με αποκόψουν και να με εκμεταλλεύονται. Δηλαδή το θεωρεί θέμα τιμής. Οι γονείς της συντρόφου είναι πολύ πιο απλοί άνθρωποι και δεν είναι των τύπων. Είχαν γνωριστεί αλλά περίμεναν να επιδίωκαν οι γονείς της επικοινωνία γιατί έτσι θεωρούν πρέπον.  Και γενικά ότι θα θεωρεί οτι δεν ειμαι ετιμος κτλ. Και γενικά θεωρούν ότι έτσι θα τους ξεγράψω και θα απομακρυνθώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 8 λεπτά , alk8 είπε:

Ίσως δε το ξεκαθάρισα καλά λόγω της κατάστασης που βρίσκομαι σε σύγχυση. 
Δε θέλουν γιατί θεωρούν ότι οι γονείς της δε τους υπολογίζουν και έπρεπε να είχαν πάρει πρωτοβουλία  να τους μιλήσουν και να συζητήσουν γενικά για το μέλλον μας 1 χρόνο πριν. Επομένως θεωρούν πως το κάνουν επίτηδες ώστε να με αποκόψουν και να με εκμεταλλεύονται. Δηλαδή το θεωρεί θέμα τιμής. Οι γονείς της συντρόφου είναι πολύ πιο απλοί άνθρωποι και δεν είναι των τύπων. Είχαν γνωριστεί αλλά περίμεναν να επιδίωκαν οι γονείς της επικοινωνία γιατί έτσι θεωρούν πρέπον.  Και γενικά ότι θα θεωρεί οτι δεν ειμαι ετιμος κτλ. Και γενικά θεωρούν ότι έτσι θα τους ξεγράψω και θα απομακρυνθώ.

ΘΑ σου δωσω μια συμβουλη κ αν θελεις κρατησε την. το θεμα δεν ειναι τι ακριβως λενε οι γονεις σου αλλα πως εσυ τους χειριζεσε. αν οι γονεις σου ειναι στραβοξυλα δεν προκυτε να τους αλλαξεις τωρα οποτε χωρις να τσακωθεις κ χωρις να κανεις κατι για να τους προσβαλει εσυ θα κανεις αυτο που θες χωρις ανχος. μαθε τις αποφασεις σου να τις περνεις κ να τις εκτελεις κ αν οι γονεις σου δεν θελουν ας μην ερθουν στο γαμο. εσυ θα τους δειξεις οτι τους αγαπας παρα πολυ εννοειτε οτι θα τους καλεσεις στο γαμο πες τους χιλιες φορες οτι τους αγαπας βοηθησε τους αν χρειαζονται πραγματικα μια βοηθεια οικονομικη κ εσυ μπορεις να τους δωσεις αλλα η ζωη ειναι δικη σου κ δεν θα καθεσε να μιζεριαζεις επειδη οι γονεις σου ειναι παραξενοι η με προβληματα ψυχολογικα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, linaa said:

ΘΑ σου δωσω μια συμβουλη κ αν θελεις κρατησε την. το θεμα δεν ειναι τι ακριβως λενε οι γονεις σου αλλα πως εσυ τους χειριζεσε. αν οι γονεις σου ειναι στραβοξυλα δεν προκυτε να τους αλλαξεις τωρα οποτε χωρις να τσακωθεις κ χωρις να κανεις κατι για να τους προσβαλει εσυ θα κανεις αυτο που θες χωρις ανχος. μαθε τις αποφασεις σου να τις περνεις κ να τις εκτελεις κ αν οι γονεις σου δεν θελουν ας μην ερθουν στο γαμο. εσυ θα τους δειξεις οτι τους αγαπας παρα πολυ εννοειτε οτι θα τους καλεσεις στο γαμο πες τους χιλιες φορες οτι τους αγαπας βοηθησε τους αν χρειαζονται πραγματικα μια βοηθεια οικονομικη κ εσυ μπορεις να τους δωσεις αλλα η ζωη ειναι δικη σου κ δεν θα καθεσε να μιζεριαζεις επειδη οι γονεις σου ειναι παραξενοι η με προβληματα ψυχολογικα. 

Οκ απλά εγώ ειμαι ψύχραιμος και γενικά οταν μου λεγαν οτι δεν ενδιάφερομαι (γενικά αντιμετωπίζω διαφορα προβλήματα πχ καταθλιψη/τάσεις αυτοκτονιας οπότε γενικά κάθε μερα μου είναι δύσκολη και δε μπορώ να  ακούω γκρίνιες έξτρα χωρις λογο)  τους ειπα οτι αν θελαν βοήθεια σε κατι μπορούν να μου το ζητήσουν, απλά θέλουν να μαντεύω αλλά μου είναι δύσκολο να μαντεύω. Γενικά έχουν ισχυρή αποψη και δε πρόκειται να αλλάξουν γενικά θέλουν να βάζουν τους ορους σε όλα.

Περα απο αυτο και οτι συμβεί μετά που δε θα έρθουν απλά δε θα εχω διαθεση στο γάμο διότι δεν θα έχω χωνέψει τις οποιες βρισιές/κατάρες/αποκληρωση κτλ και λογω προσωπικότητας.

Δηλαδή και να στηριξω την αποφαση μου δεν θα με κανει να νιωσω καλα.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, alk8 είπε:

Γεια σας έχω και εγώ παρόμοιο πρόβλημα. Είχα κανονίσει να κάνω γάμο (~30ετών ). Πρώτου το αποφασίσουμε είχαμε φέρει σε συνάντηση τους γονείς μας. Γενικά είχα θέματα με τους γονείς μου. Όπως είχαν διαπιστώσει και ψυχολόγοι (που ετυχε να τους έχουν δει)γενικά με έβριζαν και με φόρτωναν ενοχές και δε με άφηναν να πάρω πρωτοβουλίες. Γενικά απο παιδι ειχα ενοχές επειδη νομιζω ξεσπουσαν πανω τους και με κατηγορουσαν πχ 10 ετών και μου ελεγε η μανα μου οτι θα τη στειλω στο τάφο και μετά θα το θυμάμαι σε ολη μου τη ζωή και οτι της προξενω δυστυχία  κτλ. Δε κατάλαβα τι ακριβώς εκανα ποτέ προσπαθούσα να ειμαι ησυχος και να μην ενοχλώ. Βέβαια πιστεύω πως δε το καταλαβαίνουν και νομιζουν οτι κανουν το καλο για μενα.

Όταν το κανόνισα με τη κοπέλα μου (8 χρονιά σχέση και συγκατοίκηση)  το είπαμε στη μάνα μου αρχικά ότι το έχουμε κανονίσει. Δε χάρηκε πολύ και είπε να μη το πούμε στο πατέρα μου για να μη θυμώσει λόγω του ότι εκκρεμούσε πτυχιακή εργασία προς το τέλος.
Μετά από λίγο καιρό του το είπαμε θύμωσε ο πατέρας μου για πολλούς λόγους. Μου είπε ότι θα με αποκληρώσει  και θα φέρει δικαστικό επιμελητή έπινε ουισκια  και θα αυτοκτονήσει ενώ η μάνα μου ότι δε θέλει να έρθω στη κηδεία της. Μου λέγαν το πρόβλημα ότι είναι ότι έπρεπε να το κανονίζαμε 1 χρόνο πριν και να επιδίωκε η άλλη πλευρά επικοινωνία γιατί από την πλευρά της νύφης θεωρούν οτι πρεπει να γίνεται. Επισης οτι επρεπε να συζητουσαν οι γονεις για το γάμο κτλ και οχι να καναν μονοι τους. Το θεωρούν γυφτιά και ότι το κάνουν εκβιαστικά το γάμο και οτι θέλουν να με εκμεταλεύονται. Γενικά όμως εγω δεν ειχα ποτε πρόβλημα με τους γονεις της ούτε και τωρα και ουτε πιστεύω οτι με εκμεταλευτικαν σε κάτι αντιθετως εχουν βοηθησει σε πολλά πχ φαγητό, διαφορα εξοδα κτλ. Με τους γονεις μου ακόμα και οταν βγέναμε εξω εγω πλήρωνα και με κατηγορούσαν οτι γενικά δεν τους δινω λεφτά, ότι αδιαφορώ κτλ. Γενικά σε όσους γνωρίζω χωρίς εξαίρεση  δίνουν χρηματα οι γονεις ακομα και για το γάμο και στη καθημερινότητα. Εγω ποτε δε τους ζητησα  ουτε περιμενα αντιθετα και μου έχουν κλέψει χρηματα αλλα και αν θελαν κατι δε μου το ζητανε αμεσα απλά με κατηγορουν οτι αδιαφορω. Και γενικά μου κρατάνε κακία πχ δεν εχει έρθει ποτέ στο σπίτι μου , και γενικά κρίνουν συνέχεια. Πχ στο τραπέζι οταν ειχαμε συναντηθεί κατηγορουσαν οτι δεν ηταν σερβιρισμένα σωστά , οτι επρεπε οι γυναικες να σερβίρουν κτλ και αυτο πχ το λενε μηνες μετά. Σε αλλη περιπτωση ζευγαριου που παντρευονται σε λιγους μηνες οι γονεις δεν εχουν γνωριστεί καν αλλά δεν φέραν εμπόδια.

Η κοπέλα μου γενικά ειναι σε άσχημη κατάσταση και δε θέλει να υποχωρήσει καθως λέει οτι εχω δωσει το λογο μου και οτι ειναι αργά πλεον για το ακυρώσουμε και να χάσουμε χρήματα. Δεν εχει συνηθησει τετοιες καταστάσεις οπως εγω. Γενικά οκ τοσα χρονια ειχε μικρο θεματα απο τους γονεις μου αλλα αυτο ειναι κλασικο φαινομενο. Εγώ ξερω οτι γενικά θελουν να με ελεγχουν οι γονεις μου και γενικά έχω ζήσει αρρωστημένες καταστάσεις. Πραγματικά θα ηθελα πχ να γινει αναβολή αλλιώς ξέρω οτι σιγουρα θα με αποκληρώσει που οκ αυτο ειναι ισως το λιγοτερο αλλα και οτι θα εχω φασαρία και θα νιώθω ψυχολογικά σκατά στο γάμο. Πιστεύω ειμαι σε αδιέξοδο. Απο τη μια οτι θα εκτεθώ στους γονεις της και θα χωρίσουμε αναγκαστικά με οτι συνεπάγεται αυτό απο την αλλη θα χάσω τους γονεις μου και θα κάνω γαμο και δε θα έχω διάθεση καμία. Και εκει δε συμφωνουμε γιατι θεωρει οτι παντα θα εχω προβληματα με τους γονεις μου και δε βρισκει λογο. Ακομα και αν το εκανε μονο για μενα θα το ακύρωνε οχι για τους γονεις μου.
Δε ξέρω τι να κανω εχω κανονισει να ερθουν σε επαφη οι γονεις μας να το συζητήσουν- αλλά δινω μικρη πιθανοτητα λυσης και σκέφτομαι μηπως τους παω σε καποιο συμβουλο τουλαχιστον εμεις. Ειμαι σε αδιέξοδο. 

Φαντάζομαι ότι είναι δύσκολη η θέση σου αλλά πλέον είσαι μεγάλος πια, ήρθε η ώρα να ανοιξεις τα φτερά σου κ να κάνεις την δική σου οικογένεια.. Από εδώ κ στο εξής οικογένεια σου θα είναι η γυναίκα σου κ τα μελλοντικά παιδιά σου κ πρέπει να κάνεις τα πάντα για να είναι αυτοί ευτυχισμένοι κ εσύ κοντά τους! Δεν λέω βέβαια να ξεγραψεις τους γονείς σου αλλά κάτσε κ εξήγησε τους ότι είσαι μεγάλος πια κ πρέπει να κάνεις κ εσύ οικογένεια... Δεν γίνεται μια ζωή να μείνεις ανύπαντρος κ να ακούς τους γονείς σου. Για μένα η γυναίκα σου έχει τα χίλια δικια κ θα ήταν αιτία χωρισμού αναβολή του γάμου για να κάνεις το χατήρι στους γονείς σου, γιατί έτσι φαίνεται ότι μια ζωή θα κάνεις αυτό που σου λένε! Εξήγησε τους όμορφα ότι θα είσαι πάντα δίπλα τους σε ότι χρειαστούν αλλά ότι θέλεις να κάνεις το επόμενο βήμα στη ζωή σου. Κ δεν βρισκόμαστε στη δεκαετία του 60 για να μιλήσουν πρώτα τα συμπεθερια για το πότε θα παντρευτείτε εσύ κ η κοπέλα σου. Είστε μεγάλοι κ θα αποφασισετε εσείς για την ζωή σας. Συγνώμη για τον τρόπο μου, σίγουρα δεν μπορώ να ξέρω τι αντιμετωπίζεις αλλά πολλές φορές οι έξω τα βλέπουν πιο αντικειμενικά! Είναι κρίμα να χαλάσεις την σχέση με την κοπέλα σου γιατί μπαίνουν εμπόδιο στη ζωή σου οι γονείς σου. Κ να θυμάσαι αν η κοπέλα σου δεν τα ανέχεται τα καπρίτσια των γονιών σου που είστε 8 χρόνια μαζί καμία γυναίκα δεν θα τα ανεχτεί.. Θες να περάσεις μια ζωή με τους γονείς σου μόνος ή να κάνεις μία ευτυχισμένη οικογένεια ακόμα κ χωρίς τους γονείς σου?

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, alk8 είπε:

Ίσως δε το ξεκαθάρισα καλά λόγω της κατάστασης που βρίσκομαι σε σύγχυση. 
Δε θέλουν γιατί θεωρούν ότι οι γονείς της δε τους υπολογίζουν και έπρεπε να είχαν πάρει πρωτοβουλία  να τους μιλήσουν και να συζητήσουν γενικά για το μέλλον μας 1 χρόνο πριν. Επομένως θεωρούν πως το κάνουν επίτηδες ώστε να με αποκόψουν και να με εκμεταλλεύονται. Δηλαδή το θεωρεί θέμα τιμής. Οι γονείς της συντρόφου είναι πολύ πιο απλοί άνθρωποι και δεν είναι των τύπων. Είχαν γνωριστεί αλλά περίμεναν να επιδίωκαν οι γονείς της επικοινωνία γιατί έτσι θεωρούν πρέπον.  Και γενικά ότι θα θεωρεί οτι δεν ειμαι ετιμος κτλ. Και γενικά θεωρούν ότι έτσι θα τους ξεγράψω και θα απομακρυνθώ.

Συμφωνω απολυτα με τη μαμα16

Το σκηνικο να μιλησουν τα συμπεθερια για το μελλον σας δ σου ακουγεται περιεργο;μονο σε μας;

Οι γονεις σου ειναι αυτοι που προσπαθουν να εκμεταλλευτουν κ ανακατευονται

Οπως η κοπελα σου,ετσι κ εγω λ,σε μια αναβολη θα πιστευα οτι παντα θα κανεις ο,τι σου λενε οι γονεις,κ οταν δ ειναι κ κτ λογικο κιολας

Σημασια δ εχει αν δ πιστευουν οτι εισαι ετοιμος,αλλα αν το πιστευεις εσυ

Μια χαρα καλη διαθεση θα εχεις,κ πρεπει να εχεις στο γαμο σου.θα κοιτας την γυναικα σου,θα κανεις ονειρα για παιδια.θα εισαι αναμεσα σε ανθρωπους που σε αγαπανε κ θελουν να σε βλεπουν ευτυχισμενο,αν δ ειναι εκει οι γονεις σου αυτοι χανουν

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τη mama16 απόλυτα. Ετσι οπως μας περιγραφεις την κατασταση, οι απαιτησεις των γονιων σου ειναι παραλογες και πληρως ακατανόητες... δεν ειναι υποχρεωτικο τα συμπεθερια να εχουν μεταξυ τους σχεσεις περαν των απολυτως τυπικων και φυσικα σε καμια περιπτωση δεν εχουν λογο να κανονισουν τα του ζευγαριου. Πραγματικα θα σε συμβουλευα να μιλησεις με καποιον ειδικο για να σε συμβουλέψει για τα προβληματα που λες οτι αντιμετωπιζεις, αν πραγματι εχεις κατάθλιψη δεν ειναι κατι που μπορεις να ξεπερασεις χωρις βοηθεια ειδικου.

Για να καταλαβεις τη θεση της κοπελας σου, σκεψου αν εσυ θα δεχοσουν  αντίστοιχες συμπεριφορες απο τους γονεις της...

Επισης να σκεφτεις μηπως χρησιμοποιεις ως δικαιολογια τη σταση των γονιων σου, ενω στην πραγματικοτητα εσυ ο ιδιος εχεις αμφιβολίες για το γαμο; γιατι απαραιτητη βαση για εναν πετυχημένο γαμο ειναι να εχεις αποδεχθει οτι πλεον αυτος που θα εχει την πρωτη προτεραιοτητα θα ειναι η συζυγος και τα παιδια και οχι οι γονεις, τους οποιους φυσικα και θα εξακολουθεις να αγαπας, αλλα δεν θα οριζουν αυτοι τη ζωη σου, αλλα εσυ απο κοινου με τη συντροφο σου. Αν δεν μπορεις να το κανεις αυτο, ή ακομη χειροτερα δεν το κατανοεις, ισως υποκρυπτεται δικη σου αμφιβολια για το γαμο.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...