Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Fay_ είπε:

      Κορίτσια Καλημερα! Ετοιμάζομαι για τη χοριακη μου και με έχει πιάσει απίστευτο άγχος ενώ χθες ήμουν καλά. Φοβάμαι μην θα είναι βιοχημική λόγω των καφέ που βλέπω. Να πω πως χθες βράδυ έκανα ξανά τεστ και η γραμμή ήταν ακόμη πιο έντονη. Επίσης τα τεστ που κάνω συνειδητοποίησα πως δεν είναι early ανιχνεύουν από 25 μονάδες και πάνω. Οι βιοχημικές τι συμπτώματα έχουν; 

      Καλημέρα! Δεν έχει κάποια ιδιαίτερα συμπτώματα η βιοχημική. Έχεις μια θετική χοριακη, όχι ιδιαίτερα υψηλή μάλλον, που η δε διπλασιάζεται ποτέ ή μένει σταθερή και κάποια στιγμή μηδενίζει..  εύχομαι να σου πάνε όλα καλά, να δεις μια ζουμπουρλουδικη χοριακη σήμερα και μια καλή αύξηση σε δύο μέρες! 

      Δύναμη και πίστη στο/στα εμβρυακι/α σου!

      • Μου αρέσει 1

ΓΑΜΟΣ ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΟΥ .


Recommended Posts

2 hours ago, mama16 said:

Φαντάζομαι ότι είναι δύσκολη η θέση σου αλλά πλέον είσαι μεγάλος πια, ήρθε η ώρα να ανοιξεις τα φτερά σου κ να κάνεις την δική σου οικογένεια.. Από εδώ κ στο εξής οικογένεια σου θα είναι η γυναίκα σου κ τα μελλοντικά παιδιά σου κ πρέπει να κάνεις τα πάντα για να είναι αυτοί ευτυχισμένοι κ εσύ κοντά τους! Δεν λέω βέβαια να ξεγραψεις τους γονείς σου αλλά κάτσε κ εξήγησε τους ότι είσαι μεγάλος πια κ πρέπει να κάνεις κ εσύ οικογένεια... Δεν γίνεται μια ζωή να μείνεις ανύπαντρος κ να ακούς τους γονείς σου. Για μένα η γυναίκα σου έχει τα χίλια δικια κ θα ήταν αιτία χωρισμού αναβολή του γάμου για να κάνεις το χατήρι στους γονείς σου, γιατί έτσι φαίνεται ότι μια ζωή θα κάνεις αυτό που σου λένε! Εξήγησε τους όμορφα ότι θα είσαι πάντα δίπλα τους σε ότι χρειαστούν αλλά ότι θέλεις να κάνεις το επόμενο βήμα στη ζωή σου. Κ δεν βρισκόμαστε στη δεκαετία του 60 για να μιλήσουν πρώτα τα συμπεθερια για το πότε θα παντρευτείτε εσύ κ η κοπέλα σου. Είστε μεγάλοι κ θα αποφασίσετε εσείς για την ζωή σας. Συγνώμη για τον τρόπο μου, σίγουρα δεν μπορώ να ξέρω τι αντιμετωπίζεις αλλά πολλές φορές οι έξω τα βλέπουν πιο αντικειμενικά! Είναι κρίμα να χαλάσεις την σχέση με την κοπέλα σου γιατί μπαίνουν εμπόδιο στη ζωή σου οι γονείς σου. Κ να θυμάσαι αν η κοπέλα σου δεν τα ανέχεται τα καπρίτσια των γονιών σου που είστε 8 χρόνια μαζί καμία γυναίκα δεν θα τα ανεχτεί.. Θες να περάσεις μια ζωή με τους γονείς σου μόνος ή να κάνεις μία ευτυχισμένη οικογένεια ακόμα κ χωρίς τους γονείς σου?

Δε ξέρω συνέχεια βρίσκουν κάτι. Το αρχικό θέμα ήταν λόγω πτυχίου αλλά και εκεί είχα κάνει λάθος γιατί δεν είχα την αποφαστιστικότητα που χρειάζεται(ειχα μακροχρόνιο κολλημα με πτυχιακή). Το παράλογο ειναι πως είχα κάνει και τη πτυχιακή της κοπέλας μου ακόμα και άλλων άλλα στα δικά μου διάλεξα θέμα που οδηγούσε σε αδιέξοδο και έχασα έτσι πολλά χρόνια για το τίποτα. Απλά το θεωρεί θέμα τιμής + παράδοσης ο πατερας μου αλλιώς δε μου επιτρέπει να κάνω τίποτα. Πήγα σε ψυχολόγο/σύμβουλο μαζί με την κοπέλα μου ώστε να είναι πιο αντικειμενικά τα πράγματα και μου είπε μεταξύ των αλλων ότι λόγω δύσκολων καταστάσεων που πέρασα προσπαθώ να ελίσσομαι και να τα φέρνω πλαγίως και τετελεσμένα - κάτι που ισχύει καθως και οτι δεν βαζω ορια.

Δυστυχώς δεν ειμαι σε θεση να συζητήσω μαζί τους γιατι εχουν τροπο και δεν εχω μαθει να τους αντιμετωπίζω τοσες δεκαετιες.Πρεπει να είμαι ξεροκέφαλος λίγο και να λεω το δικο μου. Δηλαδη ακόμα και αν τους ειπα οτι σε κανέναν γνωστο μου που ξερω δεν εχουν μιλήσει τα συμπεθέρια ακόμα και στην αδερφη της που παντρεύετε δεν εχουν συναντηθεί καν οι γονείς!. Σε αυτό μου απαντάνε ότι είμαι χαζός/αγαθός και δε ξέρω καθώς και ακοινώνητος , γελάνε και φωνάζουν οτι δε θα γινουν σαν αυτο το κολοσοι και τους "γυφτους" και εγώ απλα να λεω απλά οτι δεν ειναι ετσι.

1 hour ago, vikib said:

Συμφωνω απολυτα με τη μαμα16

Το σκηνικο να μιλησουν τα συμπεθερια για το μελλον σας δ σου ακουγεται περιεργο;μονο σε μας;

Οι γονεις σου ειναι αυτοι που προσπαθουν να εκμεταλλευτουν κ ανακατευονται

Οπως η κοπελα σου,ετσι κ εγω λ,σε μια αναβολη θα πιστευα οτι παντα θα κανεις ο,τι σου λενε οι γονεις,κ οταν δ ειναι κ κτ λογικο κιολας

Σημασια δ εχει αν δ πιστευουν οτι εισαι ετοιμος,αλλα αν το πιστευεις εσυ

Μια χαρα καλη διαθεση θα εχεις,κ πρεπει να εχεις στο γαμο σου.θα κοιτας την γυναικα σου,θα κανεις ονειρα για παιδια.θα εισαι αναμεσα σε ανθρωπους που σε αγαπανε κ θελουν να σε βλεπουν ευτυχισμενο,αν δ ειναι εκει οι γονεις σου αυτοι χανουν

Μου ακούγεται περιεργο οπως ειπα και πριν και δε το περιμενα να μου λεγαν κατι τετοιο.  Απλα το να κανεις γάμο και να εχεις 4-5 ατομα δικα σου vs πολλαπλάσια ειναι κάπως χώρια τη ξεφτίλα και εκεί βασίζονται λεγοντας μου οτι θα πρεπει να ντρεπομαι. Γενικά δεν κανω οτι μου λενε πιστευω αλλα και αλλοι που το κανουν σε μεγαλύτερο βαθμο την βγαζουν καθαρή διοτι οι γονεις τους δεν δημιουργούν τετοιου μεγεθους προβληματα.

1 hour ago, Καραμελακι said:

Συμφωνω με τη mama16 απόλυτα. Ετσι οπως μας περιγραφεις την κατασταση, οι απαιτησεις των γονιων σου ειναι παραλογες και πληρως ακατανόητες... δεν ειναι υποχρεωτικο τα συμπεθερια να εχουν μεταξυ τους σχεσεις περαν των απολυτως τυπικων και φυσικα σε καμια περιπτωση δεν εχουν λογο να κανονισουν τα του ζευγαριου. Πραγματικα θα σε συμβουλευα να μιλησεις με καποιον ειδικο για να σε συμβουλέψει για τα προβληματα που λες οτι αντιμετωπιζεις, αν πραγματι εχεις κατάθλιψη δεν ειναι κατι που μπορεις να ξεπερασεις χωρις βοηθεια ειδικου.

Για να καταλαβεις τη θεση της κοπελας σου, σκεψου αν εσυ θα δεχοσουν  αντίστοιχες συμπεριφορες απο τους γονεις της...

Επισης να σκεφτεις μηπως χρησιμοποιεις ως δικαιολογια τη σταση των γονιων σου, ενω στην πραγματικοτητα εσυ ο ιδιος εχεις αμφιβολίες για το γαμο; γιατι απαραιτητη βαση για εναν πετυχημένο γαμο ειναι να εχεις αποδεχθει οτι πλεον αυτος που θα εχει την πρωτη προτεραιοτητα θα ειναι η συζυγος και τα παιδια και οχι οι γονεις, τους οποιους φυσικα και θα εξακολουθεις να αγαπας, αλλα δεν θα οριζουν αυτοι τη ζωη σου, αλλα εσυ απο κοινου με τη συντροφο σου. Αν δεν μπορεις να το κανεις αυτο, ή ακομη χειροτερα δεν το κατανοεις, ισως υποκρυπτεται δικη σου αμφιβολια για το γαμο.

Μιλησα και λογικά ισως ακολουθήσω καποια θεραπεια μιας και γενικά εχω θεματα. Οι γονείς μου θεωρουν πως ετσι γεννηθηκα και αν δεν ηταν αυτοι θα ειχα καταλήξει σε τρελοκομείο οπως λενε.

Αντίστοιχες συμπεριφορές θα ανεχόμουν και θα τις θεωρούσα λογικές είναι η αλήθεια αλλά έχω μεγαλώσει έτσι οποτε δεν ειμαι "αντικειμενικος". Δηλαδή θα έλεγα δε θέλω να χασει τους γονεις της ουτε να ειναι μόνη της στο γάμο της και μελλοντικά να εχει και περιουσια να μεγαλωσει τα παιδια πιο ανετα ή εστω αν συμβει κατι να μην ειναι εγκλωβισμένη οπότε θα έβρισκα μια λύση να ικανοποιεί όλους. Αλλά καταλαβαίνω πως αυτό ισως να μην ειναι σωστό τελικά.

Απλά το τίμημα να κάνω αυτό που θέλω είναι η απώλεια γονιών και περιουσίας και δε ξέρω και εγώ τι αλλο. Δηλαδή οπως και να εχει ειναι λιγο βαρύ. Και γενικά θελω να ειμαι δικαιος για αυτο το σκέφτομαι τοσο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 48
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, alk8 είπε:

Δε ξέρω συνέχεια βρίσκουν κάτι. Το αρχικό θέμα ήταν λόγω πτυχίου αλλά και εκεί είχα κάνει λάθος γιατί δεν είχα την αποφαστιστικότητα που χρειάζεται(ειχα μακροχρόνιο κολλημα με πτυχιακή). Το παράλογο ειναι πως είχα κάνει και τη πτυχιακή της κοπέλας μου ακόμα και άλλων άλλα στα δικά μου διάλεξα θέμα που οδηγούσε σε αδιέξοδο και έχασα έτσι πολλά χρόνια για το τίποτα. Απλά το θεωρεί θέμα τιμής + παράδοσης ο πατερας μου αλλιώς δε μου επιτρέπει να κάνω τίποτα. Πήγα σε ψυχολόγο/σύμβουλο μαζί με την κοπέλα μου ώστε να είναι πιο αντικειμενικά τα πράγματα και μου είπε μεταξύ των αλλων ότι λόγω δύσκολων καταστάσεων που πέρασα προσπαθώ να ελίσσομαι και να τα φέρνω πλαγίως και τετελεσμένα - κάτι που ισχύει καθως και οτι δεν βαζω ορια.

Δυστυχώς δεν ειμαι σε θεση να συζητήσω μαζί τους γιατι εχουν τροπο και δεν εχω μαθει να τους αντιμετωπίζω τοσες δεκαετιες.Πρεπει να είμαι ξεροκέφαλος λίγο και να λεω το δικο μου. Δηλαδη ακόμα και αν τους ειπα οτι σε κανέναν γνωστο μου που ξερω δεν εχουν μιλήσει τα συμπεθέρια ακόμα και στην αδερφη της που παντρεύετε δεν εχουν συναντηθεί καν οι γονείς!. Σε αυτό μου απαντάνε ότι είμαι χαζός/αγαθός και δε ξέρω καθώς και ακοινώνητος , γελάνε και φωνάζουν οτι δε θα γινουν σαν αυτο το κολοσοι και τους "γυφτους" και εγώ απλα να λεω απλά οτι δεν ειναι ετσι.

Μου ακούγεται περιεργο οπως ειπα και πριν και δε το περιμενα να μου λεγαν κατι τετοιο.  Απλα το να κανεις γάμο και να εχεις 4-5 ατομα δικα σου vs πολλαπλάσια ειναι κάπως χώρια τη ξεφτίλα και εκεί βασίζονται λεγοντας μου οτι θα πρεπει να ντρεπομαι. Γενικά δεν κανω οτι μου λενε πιστευω αλλα και αλλοι που το κανουν σε μεγαλύτερο βαθμο την βγαζουν καθαρή διοτι οι γονεις τους δεν δημιουργούν τετοιου μεγεθους προβληματα.

Μιλησα και λογικά ισως ακολουθήσω καποια θεραπεια μιας και γενικά εχω θεματα. Οι γονείς μου θεωρουν πως ετσι γεννηθηκα και αν δεν ηταν αυτοι θα ειχα καταλήξει σε τρελοκομείο οπως λενε.

Αντίστοιχες συμπεριφορές θα ανεχόμουν και θα τις θεωρούσα λογικές είναι η αλήθεια αλλά έχω μεγαλώσει έτσι οποτε δεν ειμαι "αντικειμενικος". Δηλαδή θα έλεγα δε θέλω να χασει τους γονεις της ουτε να ειναι μόνη της στο γάμο της και μελλοντικά να εχει και περιουσια να μεγαλωσει τα παιδια πιο ανετα ή εστω αν συμβει κατι να μην ειναι εγκλωβισμένη οπότε θα έβρισκα μια λύση να ικανοποιεί όλους. Αλλά καταλαβαίνω πως αυτό ισως να μην ειναι σωστό τελικά.

Απλά το τίμημα να κάνω αυτό που θέλω είναι η απώλεια γονιών και περιουσίας και δε ξέρω και εγώ τι αλλο. Δηλαδή οπως και να εχει ειναι λιγο βαρύ. Και γενικά θελω να ειμαι δικαιος για αυτο το σκέφτομαι τοσο.

αν φοβασαι πραγματικα οτι αν θα κανεις αυτο το γαμο θα χασεις την περιουσια σου κ αυτο να εχει συνεπειες στην ζωη σου τοτε πρεπει να το συζητησεις κ με την κοπελα σου αν το θελει αυτο πραγματικα. 

βεβαια υπαρχει κ η λυση να παντρευτεις κ να μην το μαθουν οι γονεις σου δεν χρειαζετε να βγαλεις ντουντουκα καντο σε στενο κυκλο της κοπελας σου κ εξηγησε στην αλλη πλευρα οτι αν μαθευτει θα χασεις πολλα χρηματα. 

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ πιο ομορφονα κανεις εναν γαμο μονο με τους φιλους σου κ τα πεθερικα σου,απο το να ειναι οι γονεις σου για να ειναι μοιρασμενο οταν.οι αντιληψεις τους ειναι οτι ειναι γυφτοι κ κολοσοι οι αλλοι

Δ ειναι ουτε λογικες ουτε αναμενομενες τετοιες συμπεριφορες

Το να δεχεσαι τετοια συμπεριφορα για την περιουσια,εγω δ μπορω να το καταλαβω.κ αν βασιζεσαι εκει για να κανεις παιδια,καλυτερα να το ξανασκεφτεις

Σιγουρα πρεπει να.απευθυνθεις σε ειδικο

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω δεν συνηδητοποιεις οτι αν συνεχισεις να υποτασσεσαι στους γονεις σου, θα πληρωσεις πολυ πιθανον αλλο τιμημα, να χασεις τη συντροφο σου... αν τωρα αυτό ειναι ενα τιμη

τιμημα που αντεχεις να πληρωσεις ειναι δικο σου ζητημα... ειναι θεμα επιλογων και προτεραιοτήτων. Παντως δεν μπορουμε να εχουμε και την πιτα ολόκληρη και το σκυλο χορτάτο... γι αυτο πρεπει να διαλεξεις ή θα βαλεις στη θεση τους τους γονεις σου ή θα διακινδυνευσεις ενα χωρισμο με την κοπελα σου. 

Link to comment
Share on other sites

Ρωτάω γενικά ώστε να πάρω πιο αντικειμενική άποψη. Το παράδοξο είναι ότι και πχ η μάνα μου είπε πχ να ρωτήσω και τρίτους αν ειναι σωστά αυτα τα πράγματα και να χάσω τα πάντα για μια μ* ημερομηνία όπως λέει.

Απλά σκέφτομαι τελικά πως και να κανω οτι θελουν οι γονείς μου πάλι θα ειχαν έλεγχο σε μένα και είναι αστείο να με ελέγχουν 30 χρονων.
Και να χωρίσω θα είναι επίσης κακό για πολους λόγους και θα έχω πιθανότατα να αντιμετωπίσω παρόμοιες καταστάσεις με τους γονείς μου.

Δε πιστεύω πως εχουν αδικο σε μερικά που ζητάνε αλλά σε σχέση με ολους τους γνωστους και φιλους μου ειμαι ο μοναδικός που δεν έχει οικονομική βοηθεια απο τους γονεις του ενώ πολλοί ζουν μόνοι τους χωρις καν να δουλεύουν απλά με χρηματα γονιών και μερικοι που τους βρηκα και δουλειά βαριόντουσαν και τα παρατήσαν. Απλά με απειλούν για περιουσία κτλ. Δε ξερω γιατι το βλέπουν έτσι. Εγώ κάνω καλή οικονομική διαχείριση ωστε να έχω χρήματα αν χρειαστούν και αυτοί που δεν ειχαν καν ασφάλεια υγειας για χρονια αλλά με κατηγορουν για ολα.  Θα συναντηθουν οι γονεις μας αλλά μου ειπε ο πατερας μου οτι να μη πιστευουν οτι μπορουμε να τον τουμπάρουμε, παρόλα αυτα απο οτι εχω καταλάβει πρέπει να μαθω να παιρνω αποφάσεις γενικά. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, alk8 είπε:

Ρωτάω γενικά ώστε να πάρω πιο αντικειμενική άποψη. Το παράδοξο είναι ότι και πχ η μάνα μου είπε πχ να ρωτήσω και τρίτους αν ειναι σωστά αυτα τα πράγματα και να χάσω τα πάντα για μια μ* ημερομηνία όπως λέει.

Απλά σκέφτομαι τελικά πως και να κανω οτι θελουν οι γονείς μου πάλι θα ειχαν έλεγχο σε μένα και είναι αστείο να με ελέγχουν 30 χρονων.
Και να χωρίσω θα είναι επίσης κακό για πολους λόγους και θα έχω πιθανότατα να αντιμετωπίσω παρόμοιες καταστάσεις με τους γονείς μου.

Δε πιστεύω πως εχουν αδικο σε μερικά που ζητάνε αλλά σε σχέση με ολους τους γνωστους και φιλους μου ειμαι ο μοναδικός που δεν έχει οικονομική βοηθεια απο τους γονεις του ενώ πολλοί ζουν μόνοι τους χωρις καν να δουλεύουν απλά με χρηματα γονιών και μερικοι που τους βρηκα και δουλειά βαριόντουσαν και τα παρατήσαν. Απλά με απειλούν για περιουσία κτλ. Δε ξερω γιατι το βλέπουν έτσι. Εγώ κάνω καλή οικονομική διαχείριση ωστε να έχω χρήματα αν χρειαστούν και αυτοί που δεν ειχαν καν ασφάλεια υγειας για χρονια αλλά με κατηγορουν για ολα.  Θα συναντηθουν οι γονεις μας αλλά μου ειπε ο πατερας μου οτι να μη πιστευουν οτι μπορουμε να τον τουμπάρουμε, παρόλα αυτα απο οτι εχω καταλάβει πρέπει να μαθω να παιρνω αποφάσεις γενικά. 

Πρέπει να σκεφτείς τί είναι πιο σημαντικό για σένα.. Η περιουσία που θα σ δώσουν κ μια ζωή να κάνεις ότι σου λένε οι γονείς σου ή να πάρεις τη ζωή στα χέρια σου, να κάνεις κουμάντο εσύ στα σχέδια σου κ να κάνεις μία ευτυχισμένη οικογένεια με την γυναίκα σου κ ας μην έχεις περιουσία απ τους γονείς σου?? Απ ότι καταλαβαίνω σου αρέσει η δουλειά οπότε οικονομικό πρόβλημα δεν θα έχεις κ μια χαρά τα καταφέρνεις κ μόνος σου.. Πιστεύω ότι κ η γυναίκα σου θέλει εσένα κ όχι την περιουσία που μπορεί να σου δώσουν οι γονείς σου οπότε δεν χρειαζεσαι τα υλικά αγαθά! Καλό είναι πάντως να μιλήσεις με ειδικό, θα σε βοηθήσει στη μεταχείριση των γονιών σου κ να νιωσεις πιο σίγουρος για τον εαυτό σου γιατί οι γονείς σου νομίζω σ δημιούργησαν κάποια ανασφάλεια κ ενοχές! :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πραγματικά τι να πω με όλα όσα διαβάζω, ειλικρινά σκέφτεσαι να ακυρώσεις τον γάμο επειδή το θέλουν οι γονείς σου??Τα παιδιά μας δεν είναι κτήμα μας, δεν μας ανήκουν, τα φέρνουμε στον κόσμο  τα μεγαλώνουμε και απο εκεί και έπειτα πρέπει να αφήσουμε ελεύθερα να ζήσουν την ζωή τους. Οι γονείς πρέπει να στηρίζουν τις επιλογές των παιδιών τους ακόμα και αν οι ίδιοι δεν συμφωνούν, πρέπει να τους αρκεί η ευτυχία του. 

Απο αυτά που γράφεις καταλαβαίνω πως εσύ είσαι εκείνος που προσπαθείς να βρεις την όποια ισορροπία μπορεί να υπάρξει στην σχέση σου με τους γονείς σου, ενώ συνήθως σε αυτές τις σχέσεις συμβαίνει το αντίθετο (ο γονιός κάνει πίσω σεβόμενος τις επιλογές του παιδιού του) ..

Μίλα με κάποιον ειδικό οπωσδήποτε, γιατί πιστεύω πως μόνο εκείνος μπορεί να σε βοηθήσει να πάρεις την σωστή απόφαση.

 

  • Μου αρέσει 1

 
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kotsifikos said:

Δεν ξέρω πραγματικά τι να πω με όλα όσα διαβάζω, ειλικρινά σκέφτεσαι να ακυρώσεις τον γάμο επειδή το θέλουν οι γονείς σου??Τα παιδιά μας δεν είναι κτήμα μας, δεν μας ανήκουν, τα φέρνουμε στον κόσμο  τα μεγαλώνουμε και απο εκεί και έπειτα πρέπει να αφήσουμε ελεύθερα να ζήσουν την ζωή τους. Οι γονείς πρέπει να στηρίζουν τις επιλογές των παιδιών τους ακόμα και αν οι ίδιοι δεν συμφωνούν, πρέπει να τους αρκεί η ευτυχία του. 

Απο αυτά που γράφεις καταλαβαίνω πως εσύ είσαι εκείνος που προσπαθείς να βρεις την όποια ισορροπία μπορεί να υπάρξει στην σχέση σου με τους γονείς σου, ενώ συνήθως σε αυτές τις σχέσεις συμβαίνει το αντίθετο (ο γονιός κάνει πίσω σεβόμενος τις επιλογές του παιδιού του) ..

Μίλα με κάποιον ειδικό οπωσδήποτε, γιατί πιστεύω πως μόνο εκείνος μπορεί να σε βοηθήσει να πάρεις την σωστή απόφαση.

 

Σχετικά με οσα λες διαφωνουν. Θεωρουν οτι τα παιδια δεν μπορουν να κανουν σωστες επιλογες και πρεπει να αποφασιζουν με τους γονεις. Δηλαδη δε μου λενε να μην παντρευτώ αλλα εχουν καποιες προυποθέσεις και οτι πρεπει να το κανονισουν αυτοι.

Δε σκέφτομαι πλεον να το ακυρώσω γιατί πιστεύω πως είναι καιρός να μάθω να παίρνω αποφάσεις και το έχω συζητήσει.  Σημερα μου ειπαν να το ξεχάσουμε οτι θα γινει και πως πρέπει να διορθώσουμε τη συμπεριφορά μας και να γνωριστούν οι γονείς και μετά να γίνει οταν αδειάσει το κεφαλι τους απο προβληματα. Οταν ειπα πως θα γινει μου ειπε οτι θα πάρει ασφαλιστικά μετρα και διάφορα άλλα και με κατηγορούν πως εχω απομακρυνθεί και δε νοιάζομαι για αυτούς. Ισως να εχουν δικαιο σε αυτο απλά εχουν μια μονιμη αρνητικότητα/παραπονο γενικά. Δηλαδή με όλα αυτα δεν εχω διάθεση να τους δω πως να το πω, δηλαδη λυπαμαι παρα πολυ αλλα δε το μπορώ να το αντέξω. Νιώθω πολυ ασχημα και οτι μακαρι να μπορουσα να κανω κατι να ηρεμήσουν γενικά. Πιστευω πως θελει να γυρισω σπιτι απο οτι εχω καταλάβει.  Γενικά δε νομιζω να καταλάβουν και δε νομιζω να το συγχωρήσουν ποτέ. Ακομα και πριν τους πω τιποτα ελεγαν να μην ερθω στη κηδεια τους και ουτε ενα λουλουδι να μη βαλω. Εκτος αν βλεπουν κατι που εγω δε βλέπω.

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , alk8 είπε:

Σχετικά με οσα λες διαφωνουν. Θεωρουν οτι τα παιδια δεν μπορουν να κανουν σωστες επιλογες και πρεπει να αποφασιζουν με τους γονεις. Δηλαδη δε μου λενε να μην παντρευτώ αλλα εχουν καποιες προυποθέσεις και οτι πρεπει να το κανονισουν αυτοι.

Δε σκέφτομαι πλεον να το ακυρώσω γιατί πιστεύω πως είναι καιρός να μάθω να παίρνω αποφάσεις και το έχω συζητήσει.  Σημερα μου ειπαν να το ξεχάσουμε οτι θα γινει και πως πρέπει να διορθώσουμε τη συμπεριφορά μας και να γνωριστούν οι γονείς και μετά να γίνει οταν αδειάσει το κεφαλι τους απο προβληματα. Οταν ειπα πως θα γινει μου ειπε οτι θα πάρει ασφαλιστικά μετρα και διάφορα άλλα και με κατηγορούν πως εχω απομακρυνθεί και δε νοιάζομαι για αυτούς. Ισως να εχουν δικαιο σε αυτο απλά εχουν μια μονιμη αρνητικότητα/παραπονο γενικά. Δηλαδή με όλα αυτα δεν εχω διάθεση να τους δω πως να το πω, δηλαδη λυπαμαι παρα πολυ αλλα δε το μπορώ να το αντέξω. Νιώθω πολυ ασχημα και οτι μακαρι να μπορουσα να κανω κατι να ηρεμήσουν γενικά. Πιστευω πως θελει να γυρισω σπιτι απο οτι εχω καταλάβει.  Γενικά δε νομιζω να καταλάβουν και δε νομιζω να το συγχωρήσουν ποτέ. Ακομα και πριν τους πω τιποτα ελεγαν να μην ερθω στη κηδεια τους και ουτε ενα λουλουδι να μη βαλω. Εκτος αν βλεπουν κατι που εγω δε βλέπω.

 

Δλδ θες να πεις ότι οι γονείς σου όταν ήταν πιο νέοι συμβουλεύονταν τους δικούς τους γονείς για το οτιδήποτε?? Δεν έπαιρναν μόνοι τους αποφάσεις?? Κ δεν συμφωνω καθόλου στο ότι τα παιδιά δεν μπορούν να κάνουν σωστές επιλογές... Ναι όταν είναι μικρά ή στην εφηβεία σκέφτονται απερίσκεπτα αλλά ένα "παιδί" 30 χρόνων είναι πολύ μεγάλος πλέον κ σκέφτεται αρκετά ώριμα.. Άλλοι σε αυτή την ηλικία έχουν παιδιά στο δημοτικό!!! Κ το ότι δεν τους νοιαζεσαι δεν ισχύει καθόλου, απλά προσπαθούν να σε κάνουν να νιώθεις τύψεις μονίμως. Κ όπως τα λένε αν ζουν ακόμα οι παππούδες σου οι γονείς σου δεν πρέπει να αποφασίζουν κ να ρωτάνε τους ίδιους γιατί για τους παππούδες κ οι γονείς σου "παιδιά" θεωρούνται!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη για την αδιακριτη ερωτηση, αλλα εισαι σε καποιο ειδικο καθεστως; γιατι μονο σε αυτη την περιπτωση εχουν νοημα ασφαλιστικα μετρα για να εμποδισουν το γαμο σου οι γονεις σου.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν ειμαι σε καποιο ειδικο καθεστως αλλα δε ξερω τι μπορει να κανει. Λογικα θα λεει οτι ντρεπεται για μενα και δε θα θελουν να με δουν ξανα.

Μου λενε αφου τη διαλεξες ενταξει απλα διαφωνουν στο να γινει τωρα γιατι το θεωρουν εκβιαστικο και οσα ειπα παραπανω. Πολλοι τα βρισκουν παραλογα αυτα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , alk8 είπε:

Δεν ειμαι σε καποιο ειδικο καθεστως αλλα δε ξερω τι μπορει να κανει. Λογικα θα λεει οτι ντρεπεται για μενα και δε θα θελουν να με δουν ξανα.

Μου λενε αφου τη διαλεξες ενταξει απλα διαφωνουν στο να γινει τωρα γιατι το θεωρουν εκβιαστικο και οσα ειπα παραπανω. Πολλοι τα βρισκουν παραλογα αυτα

κοιτα απο οτι εχω καταλαβει το μεγαλο προβλημα ειναι η απωλεια της περιουσιας γιατι κατι αλλο δε μπορουν να σου κανουν κ οι σχεσεις σας στο μελλον αν προσπαθησεις κ εσυ μπορουν να εξομαληνθουν. το προβλημα με την περιουσια ισως ομως να μην αλλαξει ποτε γιατι συνηθως σε τετοια θεματα μπαινει ο εγωισμος κ δεν κανουν πισω. αυτο λοιπον το θεμα πρεπει να το συζητησεις με την κοπελα σου. ειναι διατεθημενη να δυσκολευτητε οικονομικα χωρις να περιμενει βοηθεια απο τους γονεις τους δικους σου???? αν δεν την νοιαζει κ το ξεκαθαρισε τε αυτο κ δεν νοιαζει ουτε εσενα τοτε προχωρα στο γαμο καλοπιανε τους δικους σου χωρις ομως να κανεις το δικο τους πχ μπορεις να τους επισκεπτεσε πιο συχνα μετα το γαμο να τους κανεις δωρα να τους πηγαινεις το εγγονι αυριο μεθαυριο κ οι σχεσεια σας θα φταιξουν. αν κρατησεις κ εσυ εγωιστικη σταση δεν προκειτε να μαλακωσουν ποτε. 

το μυστικο ειναι να κανεις το δικο σου αλλα χωρις να δημιουργεις καυγαδες απλα θα κανεις το δικο σου κ θα φερεσε σαν να μην συμβαινει τιποτα. τωρα για την περιουσια οκ πολυ πιθανο να την χασεις αν το εχετε συμφωνησει με την κοπελα σου  οτι θα ζησετε χωρις δικια σου περιουσια ολα μελι γαλα

Link to comment
Share on other sites

Γενικα δε ξερω αυτο που βιωνω μου θυμιζει καταστασεις που βλεπουμε στη τηλεοραση. Μερικοι ισως να μη το πιστευαν καν.

Εγω τους λεω οτι τα κανουν δυσκολα τα πραγματα ενω θα μπορουσαν να ηταν ολα καλα και απλα , αλλα δε ξερω. Προσωπικα δε ξερω δε θα εκανα εγω τετοια πραγματα ακομα και να μην ηθελα την αλλη πλευρα. Δηλαδη θα βοηθουσα και θα ειχα δικα μου πραγματα να ασχολουμαι πολυ πιο ενδιαφεροντα απο το να δημιουργω προβληματα. Γενικα δε τη νοιαζει λεει για περιουσια κτλ εξαλλου λογω χρεων δε ξερω αν θα ξεπληρωθουν ειναι πολλα τα λεφτα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , alk8 είπε:

Γενικα δε ξερω αυτο που βιωνω μου θυμιζει καταστασεις που βλεπουμε στη τηλεοραση. Μερικοι ισως να μη το πιστευαν καν.

Εγω τους λεω οτι τα κανουν δυσκολα τα πραγματα ενω θα μπορουσαν να ηταν ολα καλα και απλα , αλλα δε ξερω. Προσωπικα δε ξερω δε θα εκανα εγω τετοια πραγματα ακομα και να μην ηθελα την αλλη πλευρα. Δηλαδη θα βοηθουσα και θα ειχα δικα μου πραγματα να ασχολουμαι πολυ πιο ενδιαφεροντα απο το να δημιουργω προβληματα. Γενικα δε τη νοιαζει λεει για περιουσια κτλ εξαλλου λογω χρεων δε ξερω αν θα ξεπληρωθουν ειναι πολλα τα λεφτα. 

Εισαι ολοκληρος αντρας 30 χρονων. πλεον απλα ανακοινωνεις οτι θα παντρευτεις στους  γονεις και τιποτε αλλο .. αν δεν θελουν να ερθουν στο γαμο ,προβλημα τους μετα.. αυτοι θ αμετανιωσουν σιγουρα , ειδικα καποια στιγμη που θα κανετε κ μωρο. δεν μπορουν οι γονεις να σε καθοδηγησουν τι θα κανεις κ πως θα οργανωσεις την ζωη σου. 

να σου οτι εγω ειμαι 8 χρονια με τον αντρα μου απο τα 25 αλλα δεν εχουμε παντρευτει γτ δεν μας αρεσουν οι γαμοι και τα γλεντια. τωρα που περιμενουμε μωρο ,θακανουμε πολιτικο κ παλι το βαριεμαι το τραπεζι μετα. Βεβαια οι γονεις μου κ τα πεθερικα ειδικα ητνα αντθετοι με ολο αυτο κ περιμεναν να κανουμε γαμο κτλ. εγω στους δικους μου απλα το ανακοινωσα πριν 5 χρονια οτι θα συζησω κ δεν θα κανω γαμο . δεν τους αρεσε αλλα το δεχτηκαν. οσο για τα πεθερικα μου ,τους εβαλε στην θεση τους ο αντρας μου, που τους ειπε οτι θα κανει αυτο που θελει αυτος. και εληξε το θεμα. δεν ανακατευονται πλεον σε τιποτα.

οποτε εφοσον εσυ εισαι οικονομικα ανεξαρτητος , δεν εχεις να φοβηθεις τιποτα . απλα ανακοινωσε τους το κ πες οτι εσυ θελεις να ειναι στον γαμο σου για σενα κ οχι για τα πεθερικα σου κ το τι θα πει ο κοσμος.. αν θελουν καλως.. δεν γινεται στο 2018 να λενε τετοια οι γονεις


hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , ada32 είπε:

Εισαι ολοκληρος αντρας 30 χρονων. πλεον απλα ανακοινωνεις οτι θα παντρευτεις στους  γονεις και τιποτε αλλο .. αν δεν θελουν να ερθουν στο γαμο ,προβλημα τους μετα.. αυτοι θ αμετανιωσουν σιγουρα , ειδικα καποια στιγμη που θα κανετε κ μωρο. δεν μπορουν οι γονεις να σε καθοδηγησουν τι θα κανεις κ πως θα οργανωσεις την ζωη σου. 

να σου οτι εγω ειμαι 8 χρονια με τον αντρα μου απο τα 25 αλλα δεν εχουμε παντρευτει γτ δεν μας αρεσουν οι γαμοι και τα γλεντια. τωρα που περιμενουμε μωρο ,θακανουμε πολιτικο κ παλι το βαριεμαι το τραπεζι μετα. Βεβαια οι γονεις μου κ τα πεθερικα ειδικα ητνα αντθετοι με ολο αυτο κ περιμεναν να κανουμε γαμο κτλ. εγω στους δικους μου απλα το ανακοινωσα πριν 5 χρονια οτι θα συζησω κ δεν θα κανω γαμο . δεν τους αρεσε αλλα το δεχτηκαν. οσο για τα πεθερικα μου ,τους εβαλε στην θεση τους ο αντρας μου, που τους ειπε οτι θα κανει αυτο που θελει αυτος. και εληξε το θεμα. δεν ανακατευονται πλεον σε τιποτα.

οποτε εφοσον εσυ εισαι οικονομικα ανεξαρτητος , δεν εχεις να φοβηθεις τιποτα . απλα ανακοινωσε τους το κ πες οτι εσυ θελεις να ειναι στον γαμο σου για σενα κ οχι για τα πεθερικα σου κ το τι θα πει ο κοσμος.. αν θελουν καλως.. δεν γινεται στο 2018 να λενε τετοια οι γονεις

απο οτι εχω καταλαβει δεν ειναι το προβλημα οτι δεν θα ερθουν στο γαμο το προβλημα ειναι οτι δεν θα του γραψουν την περιουσια. μπορει να ειναι ανεξαρτητως οικονομικα αλλα οκ δε του τρεχουν απτα μπατζακια κ ενα σπιτι ακομα να ξερεις οτι καποια στιγμη θα το παρεις του φαινετε καπως. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...