Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

αίσθηση ανεπάρκειας;


Recommended Posts

Αγορομανα Μαριλενα...χωρις καν να διαβασω παραπερα ηξερα οτι θα ειχες δυο γιους χαχα....το πιο σημαντικο πιυ δε σκεφτηκες;;;;καλοκαιρι...χωρις σχολειο...ξεφυγαν τα παιδια κ τα επαιξε η μαμα...αυγουστος...ηδη δυο μηνες και βαλε διακοπων....ρωτα οποια μαμα ξερεις αν δε σβηνει μερες να ανοιξουν τα σχολεια....ενιωσα κ νιωθω πολλες φορες οπως εσυ...εγω εχω δυο αγορια στο δημιοτικο εναν τυραννο που θα παει μικρα νηπια κι ενα αρνακι -αρρεν επισης- 26 ημερων....τι να σου πω για καβγαδες κ βρισιδια μεταξυ τους;που καθε βραδυ τα πιανει τρελα;;που τα παρακαλαω πολλες μερες να βγουνε στη γειτονια να οαιξουν να μην τα ακουω;;;ενταξει...εχουν και καλες μερες...και τα δικα σου ειμαι σιγουρη...αλλα φταιει το καλοκαιρι κοριτσι!θα αρχισουν ρα σχολεια, οι δραστηριοτητες κ θα μαζευτουν...οσο για το φαι...αστα να πεινασουν...αν ξερω οτι θα φαω παγωτο αν σου γκρινιαξω δεκα φορες γτ να φαω τη φακη;κοροιδο ειμαι;;;;καλη δυναμη!!!


Γ 23-05-2006

Φ 15-01-2008

Α 25-01-2011 και...

XpL5p3.png

39177juaehpmaxa.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλη μου,εμενα το δικο μου ειναι μολις5 μηνων και αισθανομαι ανεπερκης.Μεγαλη κουβεντα...υπαρχουν 2τροποι. Αυτο που αναφερουν τα κοριτσια,δηλαδη τα αδιαπραγματευτα ορια αλλα και διαπαιδαγ γηση με ενσυναισθηση..για αρχη παρε το βιβλιο ενβιβλιο ενσυναισθηση ενας πρακτικος οδηγος για γονεις και.παιδια η το ανατρεφοντας τα παιδια μας ανατρεψουμε τους εαυτους μας..αν εχεις φβ μπες στην ομαδα ενσυναισθηση και αρχισε υο διαβασμα των αρχειων.Για τη διαπαιδαγ γηση με ορια δες τη νταντα αμεσου δρασεως..Υποψιαζομαι ομως οτι πολλα απο τα θεματα πηγαζουν απο τη σχεση.με το συζυγο..βγαινετε οι δυο σας;διασκεδαζετε ολοι μαζι οικογενειακως;Αγωνιστικους χαιρετισμους!

Αννα να σιυ ζησει η μπουμπου...ενσυναισθηση...μεγαλη κουβεντα...ποσες φορες ειπα οτι λειπει απο τα παιδια μου;;;αυτα τα αρχεια δεν υπαρχουν καπου εκτος φβ;;;;με ενδιαφερει πολυ...


Γ 23-05-2006

Φ 15-01-2008

Α 25-01-2011 και...

XpL5p3.png

39177juaehpmaxa.gif

Link to comment
Share on other sites

Αννα να σιυ ζησει η μπουμπου...ενσυναισθηση...μεγαλη κουβεντα...ποσες φορες ειπα οτι λειπει απο τα παιδια μου;;;αυτα τα αρχεια δεν υπαρχουν καπου εκτος φβ;;;;με ενδιαφερει πολυ...

κι εμενα που δεν εχω fb.

επίσης συμφωνώ με την Αννα74 σχετικα με το θέμα του συζύγου. Πιστευω και με τα παιδια πλέον καταλαβα πως αν υπάρχει αριστη σχεση μαζί του μπορω να αντιμετωπίσω ευκολότερα την καθημερινότητα μας με τα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια,οχι δεν ξερω που σλλου θα βρειτε αυτα τα αρχεια.Αλλα ξεκινηστε με τα βιβλια.που αναφερω,μαζι και το Στην καρδια των συναισθηματων των παιδιων και θσως οι φυλακες της παιδικης μας ηλικιας..αυτα δεν τα εχω διαβασει ακομη αλλα προτεινονται πολυ..εχω ομως διαβασει την ενσυναισθηση και την ενσυναισθηση στα παιδια και τωρα τελειωνω το ανατρεφοντας..καλο διαβασμα


Qi0Mp3.png?ChdnBzhLZZCdp3.png?X2JaRTu1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα μανούλες. Διαβάζω τα θέματα σας και είναι τόσο λυπηρά που με αγγίζουν χωρίς να έχω ζήσει κάτι σχετικό.

Έτσι ντράπηκα λίγο πριν σας γράψω γιατί μπορεί να φανεί ανόητο και παιδιαστικο το θέμα μου.

Έχω δύο παιδάκια στην αρχή του Δημοτικού και ενώ δεν έχουμε κανένα πρόβλημα υγείας ή εργασίας (δόξα τον Θεό) όμως κάθε μέρα που περνάει νιώθω και πιο ανεπαρκης απέναντι τους.

Είμαι δίπλα τους συνέχεια και δεν τους χαλάω χατίρι, τα μεγαλώνω με τον σύζυγο χωρίς βοήθεια από γιαγιάδες, και όταν πέφτουν για ύπνο με πιάνει ένα κλάμα ότι παλεύω χωρίς να καταφέρνω τίποτα στην ουσία.

Μόνο γίνομαι υστερικια και αυτά νευρικά στην προσπάθεια μου να βάλω κανόνες.

Δεν ξέρω πως καταφέρνουν οι μανούλες γύρω μου να έχουν παιδιά ήρεμα και χωρίς τσακωμούς.

Εγώ έχω απίστευτους τσακωμούς για όλα. Για το πρωινό ξύπνημα, το φαγητό που δεν τρώνε, την μεταξύ τους ασυμβατότητα, την ώρα του ύπνου, το διάβασμα, τις ώρες τηλεόρασης και τόσα άλλα.

Δεν μπορώ να επιβληθω με τίποτα. Μόνο γκαριζω συνεχώς!

Έχω πια παραιτηθεί από κάθε προσπάθεια. Θέλω να βρω τρόπους να φεύγω από το σπίτι για να βρω την ψυχική μου ηρεμία..

Είμαι υπερβολική; Συμβαίνει και σε άλλες μανούλες να νιώθουν έτσι;

Ευχαριστώ που με διαβάσατε!

Κουρ'αγιο,υπομονή κι έχεις δρόμο μπροστά σου!

Τις μάχες θα τις δίνεις μία μία. Ξεκίνα από το φαγητό. Αυτό έχει, λυπάμαι, θα ξαναφάτε την τάδε ώρα το φρούτο σας. Δεν θα κάτσουν νηστικά απλώς εκεί πρέπει να βρεις ένα φρούτο που τους αρέσει να το τσακίσουν και άλλο ένα να δοκιμάζουν. Καλό θα ήταν να τρώγατε μαζί σαν οικογένεια, ώστα νε βλέπουν και να μιμούνται συμπεριφορές. Η μεταξύ τους ασυμβατότητα, τα δικά μου όταν τσακώνονται τους απαγορεύω να παίξουν στον ίδιο χώρο και με τα ίδια παιχνίδια. Σύντομα ξεχνούν τις διαφορές υπόσχοται πως δεν θα ξαναμαλώσουν και ξαναπαίζουν πιο ήρεμα (για λίγο τουλάχιστον μετά φτου κι από την αρχή). Σταμάτα να γκρινιάζεις ΆΜΕΣΑ, η γκρίνια φέρνει περισσότερη γκρίνια και τσακωμούς. Δεν σε ακούνε όσον αφορά βασικά πράγματα, πες τους την επίπτωση που θα έχουν και εφάρμοσέ την όσο κι αν εσένα σε δυσκολεύει π.χ. αν δεν μαζέψετε το δωμάτιό σας δεν έχει τηλεόραση

Η ηλικία είναι κατάλληλη για να τους κάνεις το λεγόμενο "συμβόλαιο", δηλαδή ένα χαρτί όπου θα γράφονται οι κανόνες, οι ανταμοιβές όταν επιτυγχάνεται κάτι αλλά και οι ποινές. Θα κάνετε οικογενειακό συμβούλιο για την σύνταξή του και την υπογραφή του, θα το κρεμάσετε σε εμφανές σημείο αλλά θα το τηρείτε κι εσείς κι αυτά απαρέγκλιτα. Δηλαδή όταν έρθει η ώρα της ανταμοιβής μην την αφήρετε λόγω κούρασης/βαρεμάρας γιατί τότε δίνετε το αντίθετο παράδειγμα και χάνετε την αξιοπιστία σας. Είναι πολύ δύσκολα όλα αυτά που περιγράφω, δεν γίνονται από τη μια μέρα στην άλλη όμως σιγά σιγά πιστεύω θα τα καταφέρεις. Αρκεί να θες να το καταφέρεις, όποια τακτική κι αν ακολουθήσεις.

Καλό κουράγιο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας μανούλες! Επέστρεψα στην καθημερινότητα. Σπίτι , δουλειά, παιδιά! Σας υποσχέθηκα ότι θα σας γράφω νέα μου. Λοιπόν είμαι καλύτερα και λίγο πιο αποφασιστική. Πρέπει να μαγειρέψω; Δεν νομίζω.. Θα παραγγείλω. Πρέπει να σφουγγαρισω; Μπα... Άστο για άλλη μέρα. Τώρα θα πάω βόλτα με τα παιδιά. Κάνω πρόοδο; Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Πόλύ μεγαλη κιόλας! Μπράβο σου! Θα τα καταφέρεις σιγά σιγα θα δεις!

Να σου πω και εγω πια εχω καταλάβει πως όταν προσπαθούσα να κάνω κάποια δουλειά στο σπίτι, με τα παιδιά εννοείται, σχεδον πάντα δεν τα κατάφερνα με αποτέλεσμα να εκνευριζόμουν πραγμα που ενοιωθαν τα παιδιά και αντιδρούσαν ασχημα. Ετσι λοιπόν για να είμαστε όλοι πιο ήρεμοι κανω δουλειές αργα τη νύχτα που κοιμούνται ή σε σπάνιες περιπτώσεις όταν τους πετύχω σε πολύ καλή διάθεση και μπορουν να απασχοληθουν με κάτι.Βλέπεις όλες πάνω κάτω τα ίδια αντιμετωπίζουμε, δεν είσαι η μόνη....Θα τα καταφέρεις, είμαι σιγουρη!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κι εγω πιστευω πως πολλες παρα πολλες αντιμετωπιζουν τα ιδια! Εγω δεν εχω μεγαλα παιδια ομως μπορω να αντιληφθω αυτα που γραφεις κι εμενα μου φαινονται λογικα!

Οποτε δες το σα μια φαση που ηρθε κ θα φυγει!

Και οι δουλειες στο σπιτι με ρεγουλα.. Στο λεω γιατι ειμαι κι εγω τελειομανης κι εχω καταλαβει πως αυτο δεν κανει καλο!

Φιλια!


tf9Xp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κορίτσια! Εδώ ήμουν και θα είμαι....;)

Λοιπόν το σχέδιο λειτουργεί άψογα! Χαλαρές δουλίτσες χωρίς άγχος και όλα πάνε καλά. Τα σαββατοκύριακα μικρές εξόδους με τα παιδιά για να περνάμε όλοι καλά. Ο μπαμπάς βέβαια δεν ακολουθεί αλλά δεν πειράζει.

Εγώ το απολαμβάνω!!! Κα τα παιδιά το ίδιο!!!

Δεν χρειάζεται να λείπεις όλη μέρα από το σπίτι, 2-3 ωρίτσες το Σάββατο και το ίδιο την Κυριακή και είμαστε όλοι πιο ήρεμοι.

Εχτές τα πήγα σε θέατρο με μαριονέτες και προχτές είχαμε παιδικό πάρτυ σε παιδότοπο. ουάουυυυ...:lol:

Τώρα δέχομαι τις ιδέες και προτάσεις σας για μεσημεριάτικες εξόδους για Σάββατο και Κυριακή μόνο, γιατί τις υπόλοιπες μέρες τρέχουμε...

Εκτός από θέατρο και σινεμά, τί αλλο θα μπορούσαμε να κάνουμε;

Και σχετικά κοντά στον Πειραιά γιατί μετακινούμαστε με συγκοινωνία.

Ευχαριστώ κοριτσάρες μου εκ των προτέρων.

Εις το επανιδείν :D

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κατ αρχήν μπράβο σου!

Κατα δεύτερον γιατί δεν ακολουθεί ο μπαμπάς;;;

Δες κ τα μουσεία σιγά σιγά..οχι πολλα πολλα αλλα τα βασικά..μουσείο Ακρόπολης, μουσείο τεχνολογίας, πλανητάριο!

Επίσης με τρένο κατέβα Μοναστηράκι κ κάνε βολτα στην πλάκα με τα παιδιά κ στη Διονύσιος αεροπαγειτου κ μίλησε τους για την ιστορία ..

Διάλεξε ένα ωραίο βιβλιοπωλείο κ καθίστε εκεί με μια πορτοκαλάδα κ διάβασε τους βιβλίο...

Αχ στα γράφω κ ζηλεύω !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...