Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Fay_ είπε:

      Κορίτσια Καλημερα! Ετοιμάζομαι για τη χοριακη μου και με έχει πιάσει απίστευτο άγχος ενώ χθες ήμουν καλά. Φοβάμαι μην θα είναι βιοχημική λόγω των καφέ που βλέπω. Να πω πως χθες βράδυ έκανα ξανά τεστ και η γραμμή ήταν ακόμη πιο έντονη. Επίσης τα τεστ που κάνω συνειδητοποίησα πως δεν είναι early ανιχνεύουν από 25 μονάδες και πάνω. Οι βιοχημικές τι συμπτώματα έχουν; 

      Καλημέρα! Δεν έχει κάποια ιδιαίτερα συμπτώματα η βιοχημική. Έχεις μια θετική χοριακη, όχι ιδιαίτερα υψηλή μάλλον, που η δε διπλασιάζεται ποτέ ή μένει σταθερή και κάποια στιγμή μηδενίζει..  εύχομαι να σου πάνε όλα καλά, να δεις μια ζουμπουρλουδικη χοριακη σήμερα και μια καλή αύξηση σε δύο μέρες! 

      Δύναμη και πίστη στο/στα εμβρυακι/α σου!

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Απριλίου 2016 😃


Recommended Posts

Εγω την κυστικη ίνωση τηβ ειχα κάνει κ ειχα πληρώσει αρκετά λεφτα κρίμα που δεν γράφεται ! Εμεις θα δούμε το μωρούλι μας τηβ επόμενη Τετάρτη που θα κάνω κ προγεννητικό . Ελπίζω Να μην εχει αλλάξει τιποτα απο πριν λίγους μήνες που τα ειχα ξανακάνει .


NTTHp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Πάντως καλο ειναι να την κάνουμε την εξεταση

Μόνο καλό? Απαραίτητο θα έλεγα! Εγώ σκέψου βγήκα θετική. Φορέας βασικά και τρέχαμε και δεν φτάναμε για να την κάνει και ο καλός μου μες την αγωνία για την περίπτωση που ήταν και αυτός φορέας. Είναι τόσο συχνό στην καυκάσια φυλή μας. Κάτι σαν το στίγμα μεσογειακής αναιμίας! Τέτοια συχνότητα αν θυμάμαι καλά. Και φαντάσου οι περισσότερες φίλες μου δεν το είχαν ξανά ακούσει!

Δεν θα το σχολιάσω. Θα πρέπει να ενημερωνόμαστε πάντως γιατί έχουμε ψυχούλες που εξαρτιούνται απο εμάς.

Δεν χωράει ανευθυνότητα τύπου ''σιγά μην έχω εγώ, δεν έχω τίποτα δεν την κάνω''

Τετάρτη λοιπόν ε? Τέσσερις μερούλες! Σούπερ! Μα τι να έχει αλλάξει? Όλα μια χαρά! Η ανυπομονησία μας τρώει! Νομίζω όλες μας λίγο πολύ το ίδιο νοιώθουμε! :-D


gHTSp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ξανά και από μένα κορίτσια!

Πραγματικά είναι πολύ δύσκολος ο καιρός, δεν περνάει με τπτ ένας μήνας μέχρι την αυχενική. Εμείς πήγαμε πάλι χτες για υπέρηχο, όλα μια χαρά, μεγαλώνουμε! :) Βέβαια δεν ξέρω, θα ήθελα να το δώ λίγο παραπάνω, 5 λεπτά περίπου νομίζω κράτησε ο υπέρηχος. Εσάς πόσο κρατάει; Δεν μετρήσαμε πχ τράχηλο, σάκο, οωθήκες κτλ μόνο το μωρό. Επίσης ρώτησα τον γιατρό μου αν χρειάζονται εξετάσεις ούρων ή αν πρέπει να επαναλάβω τις αιματολογικές και μου είπε όχι. Εσείς τι εξετάσεις έχετε κάνει αρχικά;

Επίσης δεν έχω πολυκαταλάβει τι παίζει με τις εξετάσεις PAPP-A & Αυχενική διαφάνεια, μου είπε να κλείσω για αυχενική, έκλεισα χτες, αυτό συμπεριλαμβάνει και το PAPP-A? Επίσης αυτό με την κυστικη ίνωση που λέτε τι είναι; Πώς, που και πότε γίνεται;

:) Πολύ άγχος γιατί αν δεν το ψάχνεις από μόνος σου και περιμένεις από τους γιατρούς.. Μελάκι έψαχνα να βρώ τι είναι οι "εξετάσεις πετρογενετικού ελέγχου" :P

Κατα τα άλλα από συμπτώματα είμαι πολύ χαρούμενη γιατί δνε έχω σχεδόν τπτ. Ούτε το στήθος μου έχει πρηστεί ούτε εμετοί κτλ μόνο μια τάση υπνηλίας και ανακατωσούρα κανένα 2ωρο το μεσημέρι τις τελευταίες μέρες. Επίσης από χτες φοράω πάλι το τζιν μου και χαιρομαι πολύ που προς το παρον δεν έχω αλλάξει μέγεθος. (έχω ήδη παραπάνω κιλα και μου είπαν ότι δεν πρέπει να πάρω άλλα όσο μπορώ - αυτό μου φαίνεται πολύ δύσκολο -να δούμε..) Επίσης μετράω 3 φορές την ημέρα το ζάχαρο μου για να δούμε αν θα χρειαστώ κάτι γι αυτό γιατί το θεωρεί οριακό η ενδοκρινολόγος. Ελπίζω να πάει καλά γιατί μια δίαιτα χωρίς καθόλου γλυκά/ζύμη για τόσους μήνες μου φαίνεται βουνό!

Αυτά από μένα, εύχομαι σε όλες καλό σκ και να μας πηγαίνουν όλα καλά με τα μωράκια μας. Α! Ξέχασα ότι εμένα είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη και ότι θα γεννήσω στο ΡΕΑ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι Τετάρτη ανυπομονώ να ειναι όλα καλα όπως όλες μας !! Η εγω παίρνω φιλισιν κ σαλοσπιρ γιατι εκανα κ θρομβοφιλια εξετασεις κ έχω πολυ ήπια θεματάκια


NTTHp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ξανά και από μένα κορίτσια!

Πραγματικά είναι πολύ δύσκολος ο καιρός, δεν περνάει με τπτ ένας μήνας μέχρι την αυχενική. Εμείς πήγαμε πάλι χτες για υπέρηχο, όλα μια χαρά, μεγαλώνουμε! :) Βέβαια δεν ξέρω, θα ήθελα να το δώ λίγο παραπάνω, 5 λεπτά περίπου νομίζω κράτησε ο υπέρηχος. Εσάς πόσο κρατάει; Τόσο κρατάει δυστηχώς γιατί νομίζω όλες θα θέλαμε κι άααλο κι άαααλο! :tongue: Δεν μετρήσαμε πχ τράχηλο, σάκο, οωθήκες κτλ μόνο το μωρό. Αυτά (εμπειρικά μιλώντας) τα μετράνε αργότερα που προχωράει λίγο η κύηση. Επίσης ρώτησα τον γιατρό μου αν χρειάζονται εξετάσεις ούρων ή αν πρέπει να επαναλάβω τις αιματολογικές και μου είπε όχι. Όχι? Περίεργο νομίζω. Κι αν έχεις τσιμπήσει κάτι απο τα καλοκαιρινά μπανάκια? Πολύ πιθανό για όλες μας . Πως παίρνει το ρίσκο έτσι? Καταλαβαίνει απο την γυναικολογική εξέταση οτι ολα είναι οκ?Εσείς τι εξετάσεις έχετε κάνει αρχικά;

Εγώ (φαντάσου πριν 6 περίπου μήνες τις είχα ξανα κάνει) τις επανέλαβα όλες εκτός απο ομάδα αίματος, κυστικής ίνωσης, ΗΙV, ηπατίτιδας. Όλες όμως. Αίματος και ούρων και θυρεοειδή.

Επίσης δεν έχω πολυκαταλάβει τι παίζει με τις εξετάσεις PAPP-A & Αυχενική διαφάνεια, μου είπε να κλείσω για αυχενική, έκλεισα χτες, αυτό συμπεριλαμβάνει και το PAPP-A? Ναι είναι πακέτο και είναι εξέταση αίματος που σου κάνουν επι τόπου και διασταυρώνουν τα στοιχεία με αυτά της αυχενικής για ποιο έγκυρα αποτελέσματα.Επίσης αυτό με την κυστικη ίνωση που λέτε τι είναι; δες αν θες στο link και ενημερώσου και απο τον γιατρό σου για καλύτερα. https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A%CF%85%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE_%CE%AF%CE%BD%CF%89%CF%83%CE%B7 Πώς, που και πότε γίνεται; Αν είσαι Αθήνα στο ΧΩΡΕΜΕΙΟ ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΠΑΙΔΩΝ «ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ»

ΤΗΛ. ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑΣ: 210-7467468

Είναι το ποιο έγκυρο. Επίσης όσο πιο νωρίς την κάνεις την εξέταση τόσο καλύτερα.

:) Πολύ άγχος γιατί αν δεν το ψάχνεις από μόνος σου και περιμένεις από τους γιατρούς.. Να μην έχεις άγχος κοριτσάκι μου. Είναι αλήθεια οτι πρέπει να είμαστε ενήμεροι γιατί οι γιατροί ρουτινιάζουν και αμελούν. Προς θεού δεν το ανέφερα για να πανικοβάλω! Απλά το έφερε η κουβέντα και καλό είναι να ξέρουμε. Μελάκι έψαχνα να βρώ τι είναι οι "εξετάσεις πετρογενετικού ελέγχου" :Pχαχαχαχα! Πετρογεννετικού ε? καλό!!!! :tongue::tongue::tongue:

Κατα τα άλλα από συμπτώματα είμαι πολύ χαρούμενη γιατί δνε έχω σχεδόν τπτ. Ούτε το στήθος μου έχει πρηστεί ούτε εμετοί κτλ μόνο μια τάση υπνηλίας και ανακατωσούρα κανένα 2ωρο το μεσημέρι τις τελευταίες μέρες. Επίσης από χτες φοράω πάλι το τζιν μου και χαιρομαι πολύ που προς το παρον δεν έχω αλλάξει μέγεθος. Πόσο ΤΕΛΕΙΑ! ΖΗΛΕΥΩ! (73 κιλά) (έχω ήδη παραπάνω κιλα και μου είπαν ότι δεν πρέπει να πάρω άλλα όσο μπορώ - αυτό μου φαίνεται πολύ δύσκολο -να δούμε..) Επίσης μετράω 3 φορές την ημέρα το ζάχαρο μου για να δούμε αν θα χρειαστώ κάτι γι αυτό γιατί το θεωρεί οριακό η ενδοκρινολόγος. Ελπίζω να πάει καλά γιατί μια δίαιτα χωρίς καθόλου γλυκά/ζύμη για τόσους μήνες μου φαίνεται βουνό! Να μη χρειαστεί σου εύχομαι αλλά ακόμα και αν, θα τα καταφέρεις! Είμαστε δυνατά εμείς τα κορίτσια!!! ;););)

Αυτά από μένα, εύχομαι σε όλες καλό σκ και να μας πηγαίνουν όλα καλά με τα μωράκια μας. Α! Ξέχασα ότι εμένα είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη και ότι θα γεννήσω στο ΡΕΑ.

Απο το Ρέα δεν έχω καμία εμπειρία αλλά έχω ακούσει καλά λόγια! Απο τον γιατρό σου να είσαι ικανοποιημένη. Αυτό νομίζω έχει σημασία και όλα καλά! Καλό Σαββατοκύριακο κοπέλα μου! :)

gHTSp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μελάκι, ευχαριστώ για την καρδούλα :) Είσαι μέλι!

Αλίμονο! Αλλά πως μου ξ έφυγες στα αρχικά ποστ και δεν στην είχα βάλει!! Είμαι και λίγο ξεχασιάρα τελευταία! :oops: Κολλάει ο εγκέφαλος! :tongue:


gHTSp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ού καλα favol ποσο να κρατάει απλώς υπερηχος ειναι Κάνα δεκάλεπτο Ού κ πολυ λέω τωρα κοιτά στος δικέςας βδομάδες τόσο νωρίς κοιτάνε τα βασικά . Εσυ ποτε έχεις γιατρο ??? ποσο ειςαι τωρα ???


NTTHp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μέλι μου σε ευχαριστώ για την πλήρη απάντηση! :) Πόσο έκανε στο Χωρέμειο η εξέταση, θυμάσαι; Εξετάσεις αίματος, αντισωμάτων, ορμονών κτλ και κολπικό έκανα την 5η εβδομάδα, απλά δεν έχω κάνει ούρων και δεν ξέρω αν γενικά συνήθως τις επαναλαμβάνεις ή όχι.

Επίσης διάβασα ότι είναι καλό να πάμε και στον οδοντίατρο μια βόλτα.

Τον γιατρό μου τον θεωρώ γενικά οκ αλλά επειδή έχω δει διάφορα από γιατρούς δεν εφησυχαζω..

Summer love είμαι 8 εβδ και 4 ημερών, παίζει να είμαστε ακριβώς το ίδιο; :) Γιατρό είχα χτες οπότε τώρα το επόμενο είναι η αυχενική στις 07/10. Επίσης καλά είσαι με 2 χάπια εγώ μου είπε να αρχίσω και σίδηρο, ασβέστιο, πήρα και το Matruelle, γενικά κομπλε από χάπια :)

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΡΙΛΙΑΤΙΚΕΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ

Διάβασα και για το Doritaki! Έχουνε ακούσει καρδούλα !! Η Penpen μας έμεινε! :)


gHTSp2.png

Link to comment
Share on other sites

Favol σου δίνει απο τωρα σίδηρο κ ασβέστιο ?? γιατι ???οι υπόλοιπες παίρνετε ?? μήπως θα έπρεπε να παίρνω κ εγ ω

Κι εγώ παίρνω μόνο filicine, μου είπε τη Δευτέρα ότι ανάλογα με τις εξετάσεις του προγενετικού θα αποφασίσει αν θα το συνεχίσω και αν θα πάρω κτ άλλο. Προσωπικά θα προτιμούσα να καλύπτω τις ανάγκες μου από τη διατροφή, παρά από χαπάκια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...