Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 21 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Ναι θα πάρω κ τέτοια,απλά θα μπορούν να ανιχνεύσουν την ορμόνη? Είμαι έκτη μέρα από την εμβρυομεταφορά

      Και τα ψηφιακά της clear blue είναι πάνω από 25 μονάδες χοριακης αν θυμάμαι καλά άρα αν το κανείς αύριο το πρωί σίγουρα θα δείξει !!! Αφού ήδη κάτι αχνοφαίνεται απλώς το ψηφιακό δεν θα σε μπερδέψει 

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Απριλίου 2016 😃


Recommended Posts

Κοριτσάκι μου συμφωνώ απόλυτα! Επίσης να συμπληρώσω ότι προσθέτονται επιπλέον αντισώματα στον οργανισμό του μωρού με την κάθε μέρα που περνάνε μέσα, ρουφάνε περισσότερο σίδηρο, ολοκληρώνονται στο 100% όλες οι λειτουργίες του μωρού και ειδικά των πνευμόνων, επίσης ένα τελειόμηνο μωρό θηλάζει ευκολότερα, κλείνει η πληγή του ομφαλού και μπανιαρίζεται γρηγορότερα και μειώνετε στο ελάχιστο η περίπτωση να παρουσιαστεί ίκτερος. Αυτά για να μας χρυσώνω το χάπι εμάς τις λίιιγο αργοπορημένες! :roll::D;)

Όλα αυτά δεν τα ήξερα, φαίνεται να το έχεις ψάξει! Λοιπόν δείτε τα θετικά στοιχεία! Στη δικιά μου ο λωρος έπεσε σε 7 μέρες, φοβόμουν ότι ήταν νωρίς αλλά η παιδίατρος με καθησυχασε. Ίσως λοιπόν να έχει να κάνει με αυτό που λες!


bTQNp3.pngNhzDp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Καλημέρα κοριτσάκια! Γέννησε καμία και δεν το πήρα χαμπάρι; Εμείς πάντως εδώ σταθερά! καμία αλλαγή! :tongue:

Meli μου το πρήξιμο είναι αναμενόμενο και λόγω της απότομης αύξησης της θερμοκρασίας αυτές τις μέρες λέει η μαία μου..

Πιθανό γιατί σήμερα είμαι μια χαρά. Το στήθος μου μόνο έχει αρχίσει και φουσκώνει. Θέλω να το πάρω για σημάδι. Για να δούμε...

Όλα αυτά δεν τα ήξερα, φαίνεται να το έχεις ψάξει! Λοιπόν δείτε τα θετικά στοιχεία! Στη δικιά μου ο λωρος έπεσε σε 7 μέρες, φοβόμουν ότι ήταν νωρίς αλλά η παιδίατρος με καθησυχασε. Ίσως λοιπόν να έχει να κάνει με αυτό που λες!

χαχαχαχα! μα νομίζεις κάνω και τίποτα άλλο; Κλώθω το αυγό μου κι εγώ και διαβάζω τα βιβλία μου. Ότι γράφουν λέω. ;) Τι κάνετε εσείς καλέ; Το κοριτσάκι σου πως πάει; Μπανάκι τώρα την κάνεις κανονικά; ; Έχετε κλείσει τις δυο εβδομάδες κι εσείς!

Σήμερα υποθέτω επιστρέφουν σπιτάκι τους και τα κορίτσια που γέννησαν πρόσφατα. :D Τι καλά! Έλα να έρχεται η σειρά μας!:roll:


gHTSp2.png

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΑΠΡΙΛΙΟΥ

BunnyBabyDaffodil.gif

Mommy17 - ΠΗΤ 10/4 ΑΓΟΡΑΚΙ 730gr ΜΗΤΕΡΑ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ

favol - ΠΗΤ 19/4 ΑΓΟΡΑΚΙ 3.650gr ΡΕΑ

mamamia21 - ΠΗΤ 20/4 ΑΓΟΡΑΚΙ 2.470gr ΙΑΣΩ

ntfamily - ΠΗΤ 24/4 ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ 3.000gr ΜΗΤΕΡΑ

Maira5 - ΠΗΤ 24/4 ΑΓΟΡΑΚΙ 3.664gr ΑΡΕΤΑΙΕΙΟ

Μέλι - ΠΗΤ 25/4 ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ 3.475gr ΕΛΕΝΑ

athanasia789 - ΠΗΤ 28/4 ΑΓΟΡΑΚΙ 2.750gr ?

Touli6 - ΠΗΤ 30/4 ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ 3.000gr ΓΕΝΕΣΙΣ

ΓΕΝΝΗΤΟΥΡΙΑ!

skountoufla - 27/3 ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΑΓΟΡΑΚΙ 2.000gr – 2.100 gr K.Τ.(?)

maria18 29/3 ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ 2.970gr ΙΑΣΩ K.Τ.

kanti - 29/3 ΑΓΟΡΑΚΙ 3.150gr Φ.Τ.

Dorita_87 - 01/4 ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ 3.120gr EUROMEDICA K.Τ.

IoannaMas - 05/4 ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ 3.230gr ATTIKO Φ.Τ.

Vasso40 - 10/4 ΑΓΟΡΑΚΙ 3.030gr ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ K.Τ.

spasiou - 11/4 ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ 3.970gr ΕΛΕΝΑ K.Τ.

anastasia2012 - 15/4 ΑΓΟΡΑΚΙ 2.960gr ΜΗΤΕΡΑ K.Τ.

titina21 - 17/4 ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ 2.680gr ΡΕΑ K.Τ.

ioannaki30 - 17/4 ΑΓΟΡΑΚΙ 3.040gr ΙΑΣΩ Φ.Τ.


gHTSp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάκια! Γέννησε καμία και δεν το πήρα χαμπάρι; Εμείς πάντως εδώ σταθερά! καμία αλλαγή! :tongue:

Πιθανό γιατί σήμερα είμαι μια χαρά. Το στήθος μου μόνο έχει αρχίσει και φουσκώνει. Θέλω να το πάρω για σημάδι. Για να δούμε...

χαχαχαχα! μα νομίζεις κάνω και τίποτα άλλο; Κλώθω το αυγό μου κι εγώ και διαβάζω τα βιβλία μου. Ότι γράφουν λέω. ;) Τι κάνετε εσείς καλέ; Το κοριτσάκι σου πως πάει; Μπανάκι τώρα την κάνεις κανονικά; ; Έχετε κλείσει τις δυο εβδομάδες κι εσείς!

Σήμερα υποθέτω επιστρέφουν σπιτάκι τους και τα κορίτσια που γέννησαν πρόσφατα. :D Τι καλά! Έλα να έρχεται η σειρά μας!:roll:

Αχ Μέλι μου εμένα λίγο καιρό πριν μου θυμίζεις..κάθε μέρα είχα σημάδια, έλεγα τώρα γενναω κ κάθε πρωί ξυπνούσα κ τελικά έλεγα ούτε σήμερα γεννησα. Πολύ ψυχοφθορο, βγες καμιά βόλτα ίσως, εγώ μόνο έτσι ξεχνιομουν...

Καλά είναι η μικρή μου, τα βράδια είναι πολύ καλά,τρώει μια φορά πριν κοιμηθούμε στις 12 περίπου, μετά ξυπνάει στις 4 μια φορά κ μετά στις 8, όταν συνήθως σηκώνομαι κ εγώ. Επομένως μόνο μια φορά ξυπνάω τη νύχτα... Για μένα το πιο δύσκολο μέχρι τώρα είναι η κλεισούρα στο σπίτι κ όχι η φροντίδα της μικρής. Νομίζω ότι είναι ευχάριστη ενασχόληση το μωράκι :-) α κ επίσης έχει μεγαλώσει ήδη από τότε που βγήκαμε από νοσοκομείο. Ήδη κάποια ρουχαλάκια που της ήταν φαρδιά τώρα είναι τσίτα. Δεν αξίζουν καθόλου τα λεφτά τους τα 0-1 μηνών, πάρτε μόνο 2-3...

Για το μπάνιο ναι την κάνουμε στο μπανάκι πλέον αλλά δεν τη βυθιζουμε πολύ ώρα ακόμα γιατί ο αφαλος έχει καπαλο κ μας είπε η παιδίατρος να μην το μουλιαζουμε πολύ μέχρι να θρέψει καλά...επομένως σε καμία βδομάδα υπολογίζω θα τη βυθιζω κ για πολύ ώρα..


bTQNp3.pngNhzDp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ Μέλι μου εμένα λίγο καιρό πριν μου θυμίζεις..κάθε μέρα είχα σημάδια, έλεγα τώρα γενναω κ κάθε πρωί ξυπνούσα κ τελικά έλεγα ούτε σήμερα γεννησα. Πολύ ψυχοφθορο, βγες καμιά βόλτα ίσως, εγώ μόνο έτσι ξεχνιομουν... Ναι προσπαθώ να απασχολούμαι... Αλλά όταν έρχεται το βράδυ με πιάνει μια σαχλαμάρα ... βαραίνω και στεναχωριέμαι που πέρασε άλλη μια μέρα χωρίς να μας έρθει! :tongue: Είναι βλακεία και το ξέρω αλλά με πιάνει! :roll:

Καλά είναι η μικρή μου, τα βράδια είναι πολύ καλά,τρώει μια φορά πριν κοιμηθούμε στις 12 περίπου, μετά ξυπνάει στις 4 μια φορά κ μετά στις 8, όταν συνήθως σηκώνομαι κ εγώ. Επομένως μόνο μια φορά ξυπνάω τη νύχτα... Τέλειο ωράριο έχει! Σημαντικό να μπορείς κι εσύ να ξεκουράζεσαι! Μπράβο στη μικρούλα! Για μένα το πιο δύσκολο μέχρι τώρα είναι η κλεισούρα στο σπίτι κ όχι η φροντίδα της μικρής. Έλα και θα περάσει ο καιρός νεράκι και θα αρχίσετε βόλτες! Θα περιμένεις να σαραντίσεις; Νομίζω ότι είναι ευχάριστη ενασχόληση το μωράκι :-) α κ επίσης έχει μεγαλώσει ήδη από τότε που βγήκαμε από νοσοκομείο. Ήδη κάποια ρουχαλάκια που της ήταν φαρδιά τώρα είναι τσίτα. Δεν αξίζουν καθόλου τα λεφτά τους τα 0-1 μηνών, πάρτε μόνο 2-3... Good to know! ;)

Για το μπάνιο ναι την κάνουμε στο μπανάκι πλέον αλλά δεν τη βυθιζουμε πολύ ώρα ακόμα γιατί ο αφαλος έχει καπαλο κ μας είπε η παιδίατρος να μην το μουλιαζουμε πολύ μέχρι να θρέψει καλά...επομένως σε καμία βδομάδα υπολογίζω θα τη βυθιζω κ για πολύ ώρα..

Αχ θα το ευχαριστιέται το μαναράκι! Τι ωραία! Όλα καλά να σας πηγαίνουν Ιωάννα μου! :D

gHTSp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν ας πω εγώ για αρχή, βλέπω έχει πέσει ησυχία στο καφέ! Αρχικά πρώτα ήθελα να πω για το σαραντησμα,εγώ δεν το χω κ πολύ με την εκκλησία επομένως δεν με κρατάει μέσα η θρησκεία αλλά φοβάμαι ακόμα να βγω με τη μικρή γιατί δεν ξέρω πως να χειριστώ το θέμα του θηλασμού. Δηλαδή αν είμαι σε ένα μαγαζί (γιατί πρέπει να αλλάξω κ πολλά ρουχαλάκια βεβαίως, μια μανία οι συγγενείς να μην υπολογίζουν πότε θα έχουμε καλοκαίρι κ να μου φέρνουν καλοκαιρινά σε μήνες που θα είναι χειμώνας:-(), τι κάνω αν πεινάσει; Πρέπει λίγο να το βρω αυτό κ να αρχίσουμε να βγαίνουμε δειλά δειλά..

Για τη γέννα εγώ βασικά φοβόμουν πολύ την επισκληρίδιο, ήμουν γενικά πολύ εναντίον. Έτσι σας εύχομαι να μην την χρειαστείτε, πράγμα που εύχομουν κ σε μένα αλλά τελικά δεν άντεξα κ ζήτησα. Μου την έκαναν για ένα 20 λεπτό περίπου πριν γεννήσω, δεν με άφησε νωρίτερα η γιατρός μου κ μάλλον καλά έκανε για να μην επιβραδυνουμε τον τοκετο. Μου έβαλαν λίγο φάρμακο πιστεύω γιατί σε όλη τη διάρκεια ένιωθα κανονικότατα τα πόδια μου κ καταλάβαινα πότε μου έρχονταν πόνοι κ μάλιστα πονούσα πολύ στις εξωθησεις, απλά σαφώς λιγότερο από το να μην είχα κάνει. Μετά το μόνο που ένιωθα ήταν ένα ελαφρύ μούδιασμα στο δεξί (μόνο στο δεξί!) μπούτι. Κ είχα κ ένα ελαφρύ ρίγος κ το είπα στην ανάνηψη κ μου έβαλε ένα εργαλείο σαν σόμπα κ έβγαζε θερμότητα. Μετά το μισάωρο ήμουν μια χαρά όμως κ από αυτό.

Α κ το αστείο, για κάποιο λόγο εκεί που είχα την ένεση μετά για 2-3 μέρες μου άφησε μια μικρή μελανια κ εγώ απ το φόβο μου έλεγα στην αναισθησιολόγο μου άφησε κουσούρι η ένεση κ πονάω στην πλάτη κ μου λέει ε αφού έχεις μελανια προφανώς κ πονάς! Χαχαχα ευτυχώς δεν ήταν τίποτα τελικά κ όλα καλά!

Σας προτείνω αν κάνετε επισκληριδιο μην την κάνετε απ την αρχή, δείτε πως θα πάει το πράγμα κ καθυστερηστε την, κερδισμένες θα βγείτε. Εγώ έφτασα διαστολή 7 χωρίς επισκληριδιο κ μετά μου έκαναν κ σε 20 λεπτά γεννησα.


bTQNp3.pngNhzDp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εναπομείνασες μέλλουσες μανούλες καλημέρα!!!!

Εδώ ακόμη εγώ!!! Μέχρι και η Ζυγούλη γέννησε, κι εμείς ακόμη εδώ!!!!!

Χθες τα χρειαστηκα μπορω να πω! Μ' επιασαν κατι πόνοι ανα 10 λεπτά για ένα δίωρο που όμως πέρασαν. Το βράδυ πάλι το ίδιο, πάλι για ένα δίωρο και πάλι τζίφος...

Αργότερα θα πάρω το γιατρό να δούμε αν θα με δει σήμερα ή μέσα στο ΣΚ...

Μεγαλοβδόμαδα έφτασε κορίτσια!!!!!!!!


kATBp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα! ΙωαννναΜας ευχαριστούμε για τις πληροφοριες! Απο εδω καμια ένδειξη για τοκετο.. Σημερα τα μεσανυχτα μπαίνω για πρόκληση αν δεν αλλάξει κατι. Λογικα θα πάρει πολλές ώρες. Ελπιζω να πανε ολα καλα και τουλάχιστον να γεννησω φυσιολογικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! ΙωαννναΜας ευχαριστούμε για τις πληροφοριες! Απο εδω καμια ένδειξη για τοκετο.. Σημερα τα μεσανυχτα μπαίνω για πρόκληση αν δεν αλλάξει κατι. Λογικα θα πάρει πολλές ώρες. Ελπιζω να πανε ολα καλα και τουλάχιστον να γεννησω φυσιολογικά.

Favol έφτασε και για σενα η μεγαλη μέρα ε;

Σελίγες ώρες θα κρατάς κι εσύ το μωράκι σου στην αγκαλίτσα σου!!!!

Εύχομαι να πανε όλα καλά! Και μην αγχώνεσαι γιατί ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός. Δεν ξερεις πως μπορει να ανταποκριθει το σωμα σου! Εμεις θα ειμαστε εδώ να περιμένουμε νέα σου μόλις μπορέσεις!!!:P:D:tongue:


kATBp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! ΙωαννναΜας ευχαριστούμε για τις πληροφοριες! Απο εδω καμια ένδειξη για τοκετο.. Σημερα τα μεσανυχτα μπαίνω για πρόκληση αν δεν αλλάξει κατι. Λογικα θα πάρει πολλές ώρες. Ελπιζω να πανε ολα καλα και τουλάχιστον να γεννησω φυσιολογικά.

Καλημέρα σας!

Καλό κουράγιο favol, προσπάθησε να μη φοβάσαι όσο αυτό είναι δυνατό κ όλα καλά θα πάνε, μέσα στους γιατρούς θα είσαι.. Σου είπαν ποια είναι η διαδικασία της πρόκλησης;


bTQNp3.pngNhzDp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!

Καλό κουράγιο favol, προσπάθησε να μη φοβάσαι όσο αυτό είναι δυνατό κ όλα καλά θα πάνε, μέσα στους γιατρούς θα είσαι.. Σου είπαν ποια είναι η διαδικασία της πρόκλησης;

Σας ευχαριστώ πολύ!! Η αληθεια είναι οτι εχω χαλαστει λιγο γιατι αλλιως το περιμενα αλλα τι να κανεις.. Για την πρόκληση θα παρω προσταγδαλδινες απο το στομα και μετα απο 6-8 ωρες που αρχιζουν τη δράση θα δουμε πώς θα συνεχισουμε με ωκυτοκινη κτλ Εσενα Ιωαννα πώς ηταν η διαδικασία;

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ!! Η αληθεια είναι οτι εχω χαλαστει λιγο γιατι αλλιως το περιμενα αλλα τι να κανεις.. Για την πρόκληση θα παρω προσταγδαλδινες απο το στομα και μετα απο 6-8 ωρες που αρχιζουν τη δράση θα δουμε πώς θα συνεχισουμε με ωκυτοκινη κτλ Εσενα Ιωαννα πώς ηταν η διαδικασία;

Σε καταλαβαίνω, κ εγώ είχα φανταστεί εντελώς αλλιώς την όλη διαδικασία κ τελικά όλα γίνανε αλλιώς. Να είσαι όσο μπορείς ψύχραιμη γιατί αν φανείς δυνατή έχεις περισσότερες πιθανότητες να γεννήσεις φυσιολογικά!

Εγώ μπήκα με εισαγωγή Δευτέρα πρωί, μου έβαλαν ένα υπόθετο για να μαλακώσει ο τράχηλος (δεν ξέρω την επιστημονική ονομασία) κ μου έφερε πόνους αρκετά δυνατούς αλλά όχι όσο δυνατούς χρειάζεται για να γεννήσεις. Έτσι φτάσαμε τριτη πρωί όπου άρχισε κανονικά η διαδικασία, μου έκαναν κλύσμα κ μετά πήγα στην αίθουσα τοκετού, με συνδεσαν με καρδιοτοκογραφο κ μου έβαλαν τον όρο.Απο τις 9 μέχρι περίπου τις 12 είχα πολύ επιπονες συσπάσεις μέχρι που έκανα επισκληριδιο κ στις 12.26 γεννησα μετά από καμιά δεκαριά εξωθησεις κ 3 άτομα να μου πατάνε την κοιλιά γιατί το μπουμπούκι μου ήθελε να βγει διαγώνια! Μέχρι κ μάσκα οξυγόνου μου είχαν βάλει, δεν ξέρω αν βάζουν σε όλες... Γενικά δύσκολη εμπειρία αλλά θα δεις θα τα καταφέρεις κ θα τα θυμάσαι μόνο ευχάριστα μετά!

Πήγαινε με πολύ αυτοπεποιθηση για την πρόκληση, σκέψου ότι δεν είσαι ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία κ ότι είναι μια διαδικασία ρουτίνας για τους γιατρούς εκεί :wink:


bTQNp3.pngNhzDp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...