Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Απριλίου 2016 😃


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

ΕμένΑ εδώ και δύο μέρες η μικρη ήταν ανήσυχη όλη μερα λαι στο στήθος και τα βράδια κοιμόταν κάτι 3ωρα κατ 2ωρα...σήμερα κοιμάται όλη μερα και τρέμω για τι βράδυ μας πως θα είναι !!!

Επίσης πήρα κοχυλια για το στήθος και σώθηκα ηρεμησαν πάρα πολύ οι θηλές μου γιατί δεν έχουν επαφή με επιθέματα και ρουχα! !!!και το γάλα που μαζεύει μέσα το βάζω στο γάλα του Αγγέλου και το πίνει...μαζεύω αρκετό και Λυπάμαι να τ πετάξω !εσείς πως τα πάτε ;;;


0QA6p3.png

0RBop3.png

Link to comment
Share on other sites

Ioannaki30 δε μας έχεις πει πως έχει δεχτεί ο big bro τον μικρό... Με ενδιαφέρει προσωπικά να ακούσω τις αντιδράσεις του επειδή τα δικά μας είναι κοντά ηλικιακά...

Dorita μου τι να σου πω...μ εχει πιασει απελπισια...με το μωρο καλα τα παει.τον αγαπαει πολυ τον χαιδευει και τον φιλαει συνεχεια και γενικώς ειναι πολυ προστατευτικός μαζι του.εμας ομως μας εχει βγαλει την πιστη...δεν ακουει καθολου και κανεναν.πολυ αντιδραση...λεει συνεχεια στον πατερα του οτι ειναι κακος.στριγκλιζει και φωναζει συνεχως χωρις λογο μας χτυπαει και οτι του λεω να μην κανει αυτο κανει.ασε σου λεω εχω βγει εκτος εαυτου δεν ξερω καθολου πως να χειριστω την κατασταση..ο μπεμπης ενω ειναι πολυ ησυχος δεν κοιμαται τα βραδυα...απο τις μια εως τις εφτα ειναι ξυπνιος κι εγω τα εχω δει ολα.αυπνη ολη νυχτα και στον αγωνα ολη μερα τα νευρα μου κουρελια.ειμαι ενα σταδιο πριν την υστερια....εσενα ο μικρος τι κανει;εμενα παντως εχει γινει αλλο παιδι...ουφ....:rolleyes:


slsop3.pngPAsip3.png
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι εσάς που γεννησατε, τι βιταμίνες παίρνετε; Τον σίδηρο συνεχίζετε όπως στην εγκυμοσύνη; Κ ασβέστιο μετά φαντάζομαι...

Εγω παιρνω τις pregnacare breast feeding.τις επαιρνα και στον πρωτο μου κα με καλυπταν πληρως.


slsop3.pngPAsip3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να ρωτήσω κάτι εσάς που γεννησατε, τι βιταμίνες παίρνετε; Τον σίδηρο συνεχίζετε όπως στην εγκυμοσύνη; Κ ασβέστιο μετά φαντάζομαι...

Γεια σου Ιωάννα εγώ παίρνω σίδηρο και φυλλικό οξύ. Η γυναικολόγος που είδε τις εξετάσεις μου στο νοσοκομείο μετά τη γέννα, μου είπε πως ο σίδηρος μου ήταν μια χαρά. Ωστόσο μου είπε αν μου είχαν μείνει χαπάκια να τα πάρω, κι έτσι συνεχίζω μέχρι να τελειώσουν. Φαντάζομαι μετά τον τοκετό και με βάση την γενική αίματος προτείνουν οι γυναικολόγοι τα ανάλογα συμπληρώματα εφόσον χρειάζεται. Μεγάλη προσοχή δίνω στη διατροφή μου, τρώω γαλακτοκομικά πολλά και πίνω πολύ νερό. Επίσης μου είπε η μαία να μην καταναλώνω μέντα, δυόσμο και φασκόμηλο γιατί δρουν ανασταλτικά στην παραγωγή γάλακτος.


  BeKsp1.png smQAp1.png 

Link to comment
Share on other sites

ΕμένΑ εδώ και δύο μέρες η μικρη ήταν ανήσυχη όλη μερα λαι στο στήθος και τα βράδια κοιμόταν κάτι 3ωρα κατ 2ωρα...σήμερα κοιμάται όλη μερα και τρέμω για τι βράδυ μας πως θα είναι !!!

Επίσης πήρα κοχυλια για το στήθος και σώθηκα ηρεμησαν πάρα πολύ οι θηλές μου γιατί δεν έχουν επαφή με επιθέματα και ρουχα! !!!και το γάλα που μαζεύει μέσα το βάζω στο γάλα του Αγγέλου και το πίνει...μαζεύω αρκετό και Λυπάμαι να τ πετάξω !εσείς πως τα πάτε ;;;

Χριστινάκι μου υπομονή και θα στρώσει η κατάσταση. Θα βρει η μικρούλα σου τους ρυθμούς της. Εμείς κλείνουμε σε δύο μέρες τον πρώτο μας μήνα και κοιμόμαστε τα βράδια σχεδόν 5 ώρες σερί. Κι όταν ξυπνάει πίνει το γαλατάκι του και ξανακοιμάται.Η πρώτη εβδομάδα ήταν λιγάκι δύσκολη, μετά προσαρμόστηκε και τώρα είμαστε μια χαρά. Το πρόγραμμα μας έχει ως εξής: Τρώει το τελευταίο του γεύμα γύρω στις 23.30, ξυπνάει γύρω στις 4-4.30,ξανατρώει και ξανακοιμάται απευθείας,ξυπνάει πάλι για γαλατάκι γύρω στις 7.30 και μετά ξανακοιμάται και ξυπνάμε μαζί κατά στις 9.30 με 10.00. Σήμερα παρέλαβα κι εγώ τα κοχύλια και τώρα τα αποστειρώνω για να τα χρησιμοποιήσω. Από την 6η εβδομάδα θα αρχίσω να αποθηκεύω γάλα, να κάνεις κι εσύ συλλογή αφού έχεις και μεγάλη παραγωγή. Διατηρείται στην κατάψυξη στους -18 για 3-4 μήνες.


  BeKsp1.png smQAp1.png 

Link to comment
Share on other sites

ΕμένΑ εδώ και δύο μέρες η μικρη ήταν ανήσυχη όλη μερα λαι στο στήθος και τα βράδια κοιμόταν κάτι 3ωρα κατ 2ωρα...σήμερα κοιμάται όλη μερα και τρέμω για τι βράδυ μας πως θα είναι !!!

Επίσης πήρα κοχυλια για το στήθος και σώθηκα ηρεμησαν πάρα πολύ οι θηλές μου γιατί δεν έχουν επαφή με επιθέματα και ρουχα! !!!και το γάλα που μαζεύει μέσα το βάζω στο γάλα του Αγγέλου και το πίνει...μαζεύω αρκετό και Λυπάμαι να τ πετάξω !εσείς πως τα πάτε ;;;

Χριστινάκι, όταν λες ότι μαζεύεις αρκετό γάλα τι εννοείς? Έχεις μετρήσει ποσότητα σε ml κάθε φορά που θηλάζεις? Εγώ είμαι πολύ μπερδεμένη..διότι θηλάζω 2-3 φορές την ημέρα ή βγάζω με το θήλαστρο 50-70ml την φορά ανά 3 ώρες περίπου & πίνει συμπλήρωμα 60ml περίπου σε κάθε γεύμα του. Κατά μέσο όρο τρώει 90 με 100ml στο γεύμα περίπου κάθε 3ωρο..είναι καλά? Τον ζύγισα προχθές την Δευτέρα & σε 5 μέρες έχει πάρει 310γρ.ήταν 3200γρ., υποθέτω είναι καλά..τι λέτε?


l1ITp3.png

HDApp3.png

Link to comment
Share on other sites

Χριστινάκι, όταν λες ότι μαζεύεις αρκετό γάλα τι εννοείς? Έχεις μετρήσει ποσότητα σε ml κάθε φορά που θηλάζεις? Εγώ είμαι πολύ μπερδεμένη..διότι θηλάζω 2-3 φορές την ημέρα ή βγάζω με το θήλαστρο 50-70ml την φορά ανά 3 ώρες περίπου & πίνει συμπλήρωμα 60ml περίπου σε κάθε γεύμα του. Κατά μέσο όρο τρώει 90 με 100ml στο γεύμα περίπου κάθε 3ωρο..είναι καλά? Τον ζύγισα προχθές την Δευτέρα & σε 5 μέρες έχει πάρει 310γρ.ήταν 3200γρ., υποθέτω είναι καλά..τι λέτε?

Εγω θηλαζω αποκλειστικά δεν ξέρω να σου πω...όταν εννοώ μαζεύω εννοώ το γάλα στα κοχυλια που βγαίνει αλλά δεν το κρατάω για την μπεμπα αλλά το δίνω στον άγγελο...σήμερα ασ πούμε όση ώρα τα φορουσα μάζεψα 100ml θα ήταν παραπάνω αλλά σκύβω η χαζή και ξεχνιέμαι και χύνεται από πάνω από τις τρύπες και γίνομαι χάλια...χαχαχαχα !!!!


0QA6p3.png

0RBop3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Χριστινάκι μου υπομονή και θα στρώσει η κατάσταση. Θα βρει η μικρούλα σου τους ρυθμούς της. Εμείς κλείνουμε σε δύο μέρες τον πρώτο μας μήνα και κοιμόμαστε τα βράδια σχεδόν 5 ώρες σερί. Κι όταν ξυπνάει πίνει το γαλατάκι του και ξανακοιμάται.Η πρώτη εβδομάδα ήταν λιγάκι δύσκολη, μετά προσαρμόστηκε και τώρα είμαστε μια χαρά. Το πρόγραμμα μας έχει ως εξής: Τρώει το τελευταίο του γεύμα γύρω στις 23.30, ξυπνάει γύρω στις 4-4.30,ξανατρώει και ξανακοιμάται απευθείας,ξυπνάει πάλι για γαλατάκι γύρω στις 7.30 και μετά ξανακοιμάται και ξυπνάμε μαζί κατά στις 9.30 με 10.00. Σήμερα παρέλαβα κι εγώ τα κοχύλια και τώρα τα αποστειρώνω για να τα χρησιμοποιήσω. Από την 6η εβδομάδα θα αρχίσω να αποθηκεύω γάλα, να κάνεις κι εσύ συλλογή αφού έχεις και μεγάλη παραγωγή. Διατηρείται στην κατάψυξη στους -18 για 3-4 μήνες.

Μπράβο πολύ καλός ο μικρουλης σου!!!και εμείς τα πάμε πολύ καλά σε γενικές γραμμές...και γενικά γίνονται όλες οι δουλειές...και ο άντρας μου είναι πολύ συναιργασιμος σε όλα...έχει πάθει έρωτα με την κόρη του...την κοιτάει και λιώνει....λάμπει ολόκληρος!!!!

Έχεις και εσύ πολύ γάλα ε;;;εγώ πολύ πράμα ρε παιδί μου...απίστευτο δεν το περίμενα !!!!πραγματικά ότι δεν ήπιε ο Άγγελος θα το πιει η μπέμπα όπως μου έλεγε και η μαία μου!!!


0QA6p3.png

0RBop3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια να ρωτησω.βγαινετε εξω η οχι ακομη;εχω φρικαρει μεσα στο σπιτι.

Εμείς βγήκαμε 2 μέρες να πάμε για εξέταση ίκτερου και σήμερα μέχρι κούνιες αλλά γύρισα εγώ με την μικρη γιατί την έπιασε κλάμα πεινούσε και είχε έναν χαζό αέρα και δνε ήθελα να την βγάλω να θηλάσει...και εγώ έχω λαλισει σε καταλαβαίνω θέλω να βγούμε να πάμε ένα σούπερ μαρκετ βρε αδερφέ...αλλά περιμένω να φτιάξει λίγο ακόμα ο καιρός γιατί έχει έναν χαζό αέρα που καθόλου δεν μου αρέσει!!!!


0QA6p3.png

0RBop3.png

Link to comment
Share on other sites

ΕμένΑ εδώ και δύο μέρες η μικρη ήταν ανήσυχη όλη μερα λαι στο στήθος και τα βράδια κοιμόταν κάτι 3ωρα κατ 2ωρα...σήμερα κοιμάται όλη μερα και τρέμω για τι βράδυ μας πως θα είναι !!!

Επίσης πήρα κοχυλια για το στήθος και σώθηκα ηρεμησαν πάρα πολύ οι θηλές μου γιατί δεν έχουν επαφή με επιθέματα και ρουχα! !!!και το γάλα που μαζεύει μέσα το βάζω στο γάλα του Αγγέλου και το πίνει...μαζεύω αρκετό και Λυπάμαι να τ πετάξω !εσείς πως τα πάτε ;;;

A ωραία, θα πάρω κι εγώ κοχύλια να γλιτώσω τις αντλήσεις... κρίμα να πηγαίνει χαμένο το γαλατακι...

Dorita μου τι να σου πω...μ εχει πιασει απελπισια...με το μωρο καλα τα παει.τον αγαπαει πολυ τον χαιδευει και τον φιλαει συνεχεια και γενικώς ειναι πολυ προστατευτικός μαζι του.εμας ομως μας εχει βγαλει την πιστη...δεν ακουει καθολου και κανεναν.πολυ αντιδραση...λεει συνεχεια στον πατερα του οτι ειναι κακος.στριγκλιζει και φωναζει συνεχως χωρις λογο μας χτυπαει και οτι του λεω να μην κανει αυτο κανει.ασε σου λεω εχω βγει εκτος εαυτου δεν ξερω καθολου πως να χειριστω την κατασταση..ο μπεμπης ενω ειναι πολυ ησυχος δεν κοιμαται τα βραδυα...απο τις μια εως τις εφτα ειναι ξυπνιος κι εγω τα εχω δει ολα.αυπνη ολη νυχτα και στον αγωνα ολη μερα τα νευρα μου κουρελια.ειμαι ενα σταδιο πριν την υστερια....εσενα ο μικρος τι κανει;εμενα παντως εχει γινει αλλο παιδι...ουφ....:rolleyes:

Σε καταλαβαίνω... φαντάσου ο δικός μου έχει ξεφύγει ενώ απολαμβάνει την προσοχή που του πρέπει... δεν θέλω να σκέφτομαι τι θα γίνει όταν φύγει η μαμά μου... Τουλάχιστον εσένα είναι καλός με το μωρό, εμένα της κάνει κάτι επιθέσεις ώρες ώρες...


APaXp3.png

Ptg7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!δόξα τον θεό είχαμε παρσ πολύ ήσυχο βράδυ κοιμηθηκε και 3ωρο και 2ώρο πάλι έπινε γαλατάκι και τέζα!!!

.Ντοριτα απλώς άμα το κρατάς τ γάλα για την μικρή θέλει πολύ καλή αποστηρωση τα κοχύλια! !!εμένα με βοήθησαν πολύ και για τις θηλές μου ηρεμησαν....σήμερα βέβαια κάπως με πονάει γενικά το στήθος σε σχέση με τις προηγούμενες μέρες !

Εμένα ο Άγγελος την προσέχει μπορώ να πω λαι με βοηθάει και εμένα της μιλάει την φιλάει γενικά την πειράζει και της λέει ότι την αγαπάει....βεβαια το παρακάνει ώρες ώρες και την τσιγκλαει επίτηδες όταν oπάει να κοιμήθει...!κανει και τα ξεσπασματα του φυσικά του λέω κάποια πράγματα και δεν μπορεί α καταλάβει με τίποτα αυτό που του λέω και κάνει κάτι σπαστικά που με βγάζουν απο τα ρούχα μου...αλλά προσπαθώ να κάνω υπομονή....!!!!


0QA6p3.png

0RBop3.png

Link to comment
Share on other sites

Τι κάνετε κορίτσια ;;;;γεννήσαμε όλες ;;;;νεκρωσε το γκρουπ μας έχουμε πάρει φωτιά....εμείς είχαμε ένα βράδυ εχθές κόλαση. ..από τις 9 μέχρι τις 1 στο στήθος η μικρη....έτρωγε την έβαζα για ύπνο και ξύπναγε....είχα και τον άγγελο να μην θέλει να συνεργαστει σε τίποτα και τα είδα όλα....με έπιασε απελπισία....ο άντρας μου όλο βραδυνα είναι αυτές τις μέρες και δεν είμαι ο καλύτερο για την ψυχολογία μου!!!!!


0QA6p3.png

0RBop3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...