Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , LeneL είπε:

      Τίποτα απολύτως.. όλα είναι με εισοδηματικά κριτήρια. Φαντάσου της γέννας, που είναι στα 40.000 έχει από τα πιο υψηλά κριτήρια, στα αλλά τα ποσά είναι ακόμα χαμηλότερα.

      Να πεις στον καπετάνιο ότι σου χρωστάει ένα ΠΟΛΥ καλό δώρο!

      κάτσε γιατί θα τρελαθώ δεν δικαιούμαστε ούτε το 2 μηνο κύησης και το 3μηνο λοχείας ; ούτε το 9μηνο μετά; εξαλλη θα γίνω , δεν μπορεί !αυτα είναι με τα ένσημα οχι με το εισόδημα 

Μανούλες Απριλίου 2016 😃


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Αντε Χριστινάκι να φύγει κι αυτό να αναρρώνεις σιγα σιγα! Όσο για τη μικρή μάλλον προσπαθεί να σου αυξήσει την παραγωγή και θηλάζει συνέχεια, μεγαλώνει!!!

Καλέ πόσο να μου την αυξήσει πια ;;;δεν πάει άλλο χαχχαα έχω παρά πολύ γάλα !!!

Μάλλον έκανε βλακεια εγώ της έδινα σε κάθε γεύμα διαφορετικό στήθος και ας ήταν συντομα τα γεύματα και από ότι μου είπαν θέλει το ίδιο στήθος το πολύ για ένα 3ωρο να πάρει το λιπαρό γάλα για να χορτάσει!


0QA6p3.png

0RBop3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλέ πόσο να μου την αυξήσει πια ;;;δεν πάει άλλο χαχχαα έχω παρά πολύ γάλα !!!

Μάλλον έκανε βλακεια εγώ της έδινα σε κάθε γεύμα διαφορετικό στήθος και ας ήταν συντομα τα γεύματα και από ότι μου είπαν θέλει το ίδιο στήθος το πολύ για ένα 3ωρο να πάρει το λιπαρό γάλα για να χορτάσει!

Σχετικό είναι αυτό... Εγώ και στον γιό μου και τώρα εφαρμόζω το "15 λεπτά από το ένα στήθος και 15 από το άλλο"... στον γιό μου μια χαρά του έφτανε, τώρα της μπέμπας της πέφτει πολύ αυτό προς το παρόν, δηλαδή σπανιως τρώει 15 λεπτά κι από τα 2, συνήθως 20 λεπτά της αρκούν για 3 ώρες...


APaXp3.png

Ptg7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο πολύ καλός ο μικρουλης σου!!!και εμείς τα πάμε πολύ καλά σε γενικές γραμμές...και γενικά γίνονται όλες οι δουλειές...και ο άντρας μου είναι πολύ συναιργασιμος σε όλα...έχει πάθει έρωτα με την κόρη του...την κοιτάει και λιώνει....λάμπει ολόκληρος!!!!

Έχεις και εσύ πολύ γάλα ε;;;εγώ πολύ πράμα ρε παιδί μου...απίστευτο δεν το περίμενα !!!!πραγματικά ότι δεν ήπιε ο Άγγελος θα το πιει η μπέμπα όπως μου έλεγε και η μαία μου!!!

Μπράβο κοριτσάκι μου!Κάνε υπομονή και θα στρώσει η κατάσταση με τον θηλασμό. Εμείς χθες κλείσαμε τον πρώτο μήνα της ζωής μας. Έχω αρκετό γάλα όπως εσύ κι έναν πολύ φαγανό μπεμπούλη. Το σημαντικότερο για να μην σας πονάνε οι θηλές σας κορίτσια είναι η σωστή τοποθέτηση του μωρού. Εγώ αυτό διαπίστωσα από την προσωπική μου εμπειρία. Να ανοίγουν καλά τα στοματάκια τους και να πιάνουν τμήμα της θηλαίας άλω.

Σχετικό είναι αυτό... Εγώ και στον γιό μου και τώρα εφαρμόζω το "15 λεπτά από το ένα στήθος και 15 από το άλλο"... στον γιό μου μια χαρά του έφτανε, τώρα της μπέμπας της πέφτει πολύ αυτό προς το παρόν, δηλαδή σπανιως τρώει 15 λεπτά κι από τα 2, συνήθως 20 λεπτά της αρκούν για 3 ώρες...

Ντορίτα μου κι εγώ εφαρμόζω είτε το "15' από το ένα στήθος και 15' από το άλλο" είτε "20' από το ένα και 10' από το άλλο, αρχίζοντας το επόμενο γεύμα από το στήθος που τον άφησα τον λιγότερο χρόνο". Είναι αποτελεσματικά και τα δύο προγράμματα και είμαι ευχαριστημένη γιατί χορταίνει ο μικρούλης και δεν έχω πρόβλημα με τη ροή και το στήθος.

Καλή Ανάσταση σε όλα τα κορίτσια!Ο Θεός να σας έχει καλά, να δίνει υγεία σε εσάς, τα μπεμπάκια σας και τα αγαπημένα σας πρόσωπα. Πολλά φιλιά!


  BeKsp1.png smQAp1.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλό Πάσχα κι από εμένα σε όλες σας κορίτσια!! Να χαίρεστε τις οικογένειές σας & τα μπεμπάκια σας!!

Εμείς αρχίσαμε μάλλον κολικούς..από το απόγευμα μετά τις 8 έχουμε γκρίνια & κλάμα & ανήσυχο ύπνο το βράδυ!! Πείτε κανένα γιατροσόφι...


l1ITp3.png

HDApp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλό Πάσχα κορίτσια με αγάπη και υγεία!

Καλό Πάσχα κι από εμένα σε όλες σας κορίτσια!! Να χαίρεστε τις οικογένειές σας & τα μπεμπάκια σας!!

Εμείς αρχίσαμε μάλλον κολικούς..από το απόγευμα μετά τις 8 έχουμε γκρίνια & κλάμα & ανήσυχο ύπνο το βράδυ!! Πείτε κανένα γιατροσόφι...

Τα κλασικά...μπρούμητα στα πόδια σου με τα ποδαράκια κρεμασμένα, ανάσκελα μαζεύεις τα ποδαράκια στην κοιλιά και τα τεντώνεις πάλι και σταγόνες για τους κολικούς (προβιοτικά)...


APaXp3.png

Ptg7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Χριστός Ανέστη κοριτσια και καλο μηνα.Ολες βλεπω εχουμε ασχολίες και δεν πολυ μπαίνουμε στο φόρουμ.Εγω προσωπικά εχω και τα αλλα παιδια εδω που δεν έχουν σχολειο και δεν προλαβαίνω.Ο μπεμπης μια χαρα εκτός απο κάποιες μερες που εχει κάποιες ανησυχίες,απο γαλα δεν μπορω να πω οτι εχω και άφθονο,εχω δοκιμάσει να το βγάζω με θηλαστρο για να δω ποσο εχω και κυμαίνεται γύρω στα 60 γρ και απο τα δυο άμα 3ωρο περιπου,και φυσικά δίνω και συμπλήρωμα γιατι δεν χορταινει.για να χορτάσει θελει γύρω στα 100γρ.Υπαρχει καποια διατροφή για να βγάζω πιο πολυ;γαλα δεν πίνω τρώω όμως γιαούρτι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Χριστός Ανέστη κοριτσια και καλο μηνα.Ολες βλεπω εχουμε ασχολίες και δεν πολυ μπαίνουμε στο φόρουμ.Εγω προσωπικά εχω και τα αλλα παιδια εδω που δεν έχουν σχολειο και δεν προλαβαίνω.Ο μπεμπης μια χαρα εκτός απο κάποιες μερες που εχει κάποιες ανησυχίες,απο γαλα δεν μπορω να πω οτι εχω και άφθονο,εχω δοκιμάσει να το βγάζω με θηλαστρο για να δω ποσο εχω και κυμαίνεται γύρω στα 60 γρ και απο τα δυο άμα 3ωρο περιπου,και φυσικά δίνω και συμπλήρωμα γιατι δεν χορταινει.για να χορτάσει θελει γύρω στα 100γρ.Υπαρχει καποια διατροφή για να βγάζω πιο πολυ;γαλα δεν πίνω τρώω όμως γιαούρτι.

To θήλαστρο δεν είναι δείγμα του πόσο γάλα έχεις... Κι εγώ θηλάζω αποκλειστικά και βγάζω 60ml κι από τα 2 μαζί όταν κάνω άντληση... Καταλαβαίνω οτι είναι δύσκολο και με τα άλλα παιδιά μαζί να είσαι κολλημένη με το μωρό πάνω σου, αλλά αυτό θα ήταν το καλύτερο για την παραγωγή σου... όσο δίνεις ξένο τόσο θα μειώνεται το δικό σου... πάντως μπορείς να ενισχύσεις την παραγωγή σου με ρόφημα τριγωνέλας απ'οτι ξέρω από τα φαρμακεία...


APaXp3.png

Ptg7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Χριστός Ανέστη κοριτσια και καλο μηνα.Ολες βλεπω εχουμε ασχολίες και δεν πολυ μπαίνουμε στο φόρουμ.Εγω προσωπικά εχω και τα αλλα παιδια εδω που δεν έχουν σχολειο και δεν προλαβαίνω.Ο μπεμπης μια χαρα εκτός απο κάποιες μερες που εχει κάποιες ανησυχίες,απο γαλα δεν μπορω να πω οτι εχω και άφθονο,εχω δοκιμάσει να το βγάζω με θηλαστρο για να δω ποσο εχω και κυμαίνεται γύρω στα 60 γρ και απο τα δυο άμα 3ωρο περιπου,και φυσικά δίνω και συμπλήρωμα γιατι δεν χορταινει.για να χορτάσει θελει γύρω στα 100γρ.Υπαρχει καποια διατροφή για να βγάζω πιο πολυ;γαλα δεν πίνω τρώω όμως γιαούρτι.

Vasso κι εγώ μια από τα ίδια!! Βγάζω με το θήλαστρο ανά 3ωρο περίπου από 50ml έως 70ml maximum κι ο μικρός έχει φτάσει να πίνει μέχρι & 140ml μαζί με συμπλήρωμα!! Κι εμένα είναι ανήσυχος με γκρίνια & κλάμα κυρίως από τις 18:00 μέχρι τις 23:00 μάλλον έχει κολικούς & πιπίλα παίρνει αλλά του φεύγει & γκρινιάζει συνέχεια!! Είναι ζόρικος σε σχέση με την κόρη μου σαν νεογέννητο!! Για την αύξηση του γάλατος λένε ότι βοηθάει γιαούρτι & τυριά πρόβεια ή κατσικίσια, τσάι ρόφημα της weleda με γλυκάνισο, μάραθο, κύμινο & μοσχοσίταρο & πολύ νερό!!


l1ITp3.png

HDApp3.png

Link to comment
Share on other sites

To θήλαστρο δεν είναι δείγμα του πόσο γάλα έχεις... Κι εγώ θηλάζω αποκλειστικά και βγάζω 60ml κι από τα 2 μαζί όταν κάνω άντληση... Καταλαβαίνω οτι είναι δύσκολο και με τα άλλα παιδιά μαζί να είσαι κολλημένη με το μωρό πάνω σου, αλλά αυτό θα ήταν το καλύτερο για την παραγωγή σου... όσο δίνεις ξένο τόσο θα μειώνεται το δικό σου... πάντως μπορείς να ενισχύσεις την παραγωγή σου με ρόφημα τριγωνέλας απ'οτι ξέρω από τα φαρμακεία...

Απο την αρχη που θηλάζω αποκλειστικά τον έβαζα συνεχεια και συνεχεια γκρίνιαζε και τον έδινα συμπλήρωμα για να χορτάσει.Με το μπουκάλι άρχισα να μαζεύω για να βλεπω ποσο τρώει και ανά πόση ωρα(γυρω στο τρίωρο)ενώ πρώτα ήθελε συνεχεια ανάγκη μια ωρα περιπου.

Link to comment
Share on other sites

Απο την αρχη που θηλάζω αποκλειστικά τον έβαζα συνεχεια και συνεχεια γκρίνιαζε και τον έδινα συμπλήρωμα για να χορτάσει.Με το μπουκάλι άρχισα να μαζεύω για να βλεπω ποσο τρώει και ανά πόση ωρα(γυρω στο τρίωρο)ενώ πρώτα ήθελε συνεχεια ανάγκη μια ωρα περιπου.

Δεν ξέρω βρε Βάσω μου... ξέρω οτι τις πρώτες μέρες πολλά μωράκια δίνουν την εντύπωση οτι δεν χορταίνουν αλλα προσπαθούν να αυξήσουν με αυτόν τον τρόπο την παραγωγή της μαμάς ή ζητούν πολύ στήθος από ανασφάλεια/πόνο δίνοντας ψευδή αίσθηση οτι πεινουν (το οτι πίνει το συμπληρωμα δεν πιστευω απαραίτητα οτι το θέλει κιόλας)... Ίσως λόγω καισαρικής άργησε λίγο το γάλα σου, αλλά τα 60 με το θήλαστρο μου φαίνονται ικανοποιητικά για τη φάση που είμαστε τώρα (δεδομένου οτι το θήλαστρο δεν αντλει όσο μπορεί να τραβήξει το ίδιο το μωρό)...


APaXp3.png

Ptg7p3.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κορίτσια μου, χρόνια πολλά σε όλες με υγεία και ευτυχία για τις οικογένειες σας!

Ελπίζω μανούλες κ μπεμπάκια να είστε όλες καλά, αν κ πολλές εξαφανιστηκαν λίγο μάλλον λόγω γιορτινων ημερών..

Εγώ λοιπόν θηλάζω αποκλειστικά αλλά δεν έχω χρησιμοποιησει θήλαστρο κ δεν έχω μπλεχτεί καθόλου με ποσότητες γάλακτος, όταν μου ζητάει τη βάζω κ μετά ρευεται κ όταν κοιμάται μου φαίνεται χορτατη κ επίσης κάνει αρκετά τσισα. Επομένως το έχω αφήσει εκεί το θέμα. Όμως για να είμαι ειλικρινής έχω λίγο κουραστεί με τη συχνότητα που ζητάει να φάει, νιώθω λίγο ότι έχω χάσει τον εαυτό μου προσπαθώντας να είμαι όλο εκεί για το μωρό. Αν ο θηλασμός είναι το ίδιο όλο το πρώτο εξάμηνο δεν ξέρω αν θα αντέξω :-( προς το παρόν λέω, ας σαραντισει πρώτα κ τα ξαναλέμε.

Το άλλο που παρατήρησα εδώ κ τρεις μέρες, έχει βγάλει κάτι σπυράκια στο πρόσωπο, μου είπε μια φίλη ότι είναι νεογνικη ακμή, το έχει καμία σας; Εύχομαι να μην είναι κάποια αλλεργία ή τίποτα σοβαρότερο! Αυτά λίγο -πολύ από μας! Λοιπόν απ το καφέ μας γέννησαν όλα τα κορίτσια;


bTQNp3.pngNhzDp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...