Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Απριλίου 2016 😃


Recommended Posts

Εμένα γενικά αν κρίνω από το πρώτο μου παιδάκι είναι πολύ ήσυχη ευτυχώς φτου φτου φτου μόνο κάτι πρωινά είχε γκρίνιες αλλά μπορεί να την πείραξε και κάτι που έφαγα...Την μεγάλη μου λυπάμαι λίγο που είναι όλο το πρωί κλεισμένη μες στο σπίτι και εγώ δεν μπορώ να πολυασχοληθώ μαζί της μιας και ακόμα δεν έχω συνέλθει πλήρως με ταλαιπωρούν απίστευτα πολύ αυτά τα έντερα και πονάω και δεν λένε να στρώσουν και η μπέμπα είναι όλη την ώρα στο στήθος...Σήμερα ζήτησε να πάει βόλτα με την γιαγιά της μετά από τόσες μέρες το πρωί,συνήθως το απόγευμα όλο και κάπου πάει με τον άντρα μου...

Ωχ κοριτσάκι μου υπομονή σε νιώθω με την θρόμβωση εγω το έπαθα στην εγκυμοσύνη και το μόνο που με βοήθησε ήταν η αλόη,Αν έχεις αφού κάνεις ντούς με χλιαρό νερό στην περιοχή βάλε το ζελέ μέσα από το φυτό και κάνε απαλό μασαζάκι κάντο και το βράδυ αποσδήποτε πρίν ξαπλώσεις και μετά από δυο τρείς μέρες και θα δείς διαφορά...περαστικά και πολλά κουράγια με τα παιδιά και την θρόμβωση...

Dorita μου όντως ένα ίσον κανένα αυτό βλέπω και εγώ και σκέφτομαι τις μέρες

που ήμουνα με την μικρή νεογέννητο στο σπίτι και μου φαινότανε βουνό...

Ωχ ελπίζω να μην κάνουμε παλινδρόμηση γιατί και εμένα η μπέμπα έτσι μου έχει ξεκινήσει και αυτό έλεγα και εγώ στην αρχή ότι θα έχουμε θέμα τώρα προσπαθώ να την θηλάζω σε οσο πιο ορθια θεση γινετε,θέλω να πιστεύω οτι είναι από την αυξημένη ροή γάλατος που δεν μπορεί να διαχειριστεί ακόμα και για αυτό κλαίει και τεντώνετε...

και εμείς μια από τα ίδια χριστινάκι τις περισσότερες ώρες παίζει μόνη της αλλά υπάρχουν και ώρες που πρέπει να τα διαχειριστώ και τα δύο εμείς πάλι τις περισσότερες φορές είναι στο μεσημεριανό αυτη η κατασταση θέλει να την ταιζω και έχω την μπέμπα στο στηθος με το ενα χερι και με το αλλο ταιζω και αποσχολω την μικρη...και απο κακα και εμεις εχουμε τρελαθει τωρα εχει αρχισει να αραιωνει λιγο ευτυχως...

Αχχχ ακριβώς το ίδιο και εγώ. ..Έχω τύψεις με τον μικρο που είναι όλη μέρα μέσα. ...παίζει μόνος του βέβαια μια με τα παιχνίδια και κάθεται και πολύ ώρα με το Ταμπλετ αλλά τι να κών και εγώ....στο φάει ήταν που ήταν δύσκολος τώρα μου έχει βγάλει την ψυχή....γενικά δηλαδή έχει πολλα ξεσπασματα σε εμάς. ...με την μπεμπα όμως είναι πολύ καλός ευτυχώς!!!!!

Περιμένω να περάσουν οι μέρες μπας και το στείλω πάλι λίγο παιδικό!!!!


0QA6p3.png

0RBop3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Αχχχ ακριβώς το ίδιο και εγώ. ..Έχω τύψεις με τον μικρο που είναι όλη μέρα μέσα. ...παίζει μόνος του βέβαια μια με τα παιχνίδια και κάθεται και πολύ ώρα με το Ταμπλετ αλλά τι να κών και εγώ....στο φάει ήταν που ήταν δύσκολος τώρα μου έχει βγάλει την ψυχή....γενικά δηλαδή έχει πολλα ξεσπασματα σε εμάς. ...με την μπεμπα όμως είναι πολύ καλός ευτυχώς!!!!!

Περιμένω να περάσουν οι μέρες μπας και το στείλω πάλι λίγο παιδικό!!!!

Χριστινάκι κι εγώ μια από τα ίδια! Στεναχωριέμαι που δεν μπορώ να έχω τον χρόνο που θέλω με την μικρή μου, αλλά την Δευτέρα θα ξεκινήσει κανονικά παιδικό σταθμό, μπαλέτο & τέννις! Νομίζω ότι είναι καλύτερα να περνάει καλά έξω από το σπίτι από το να κάθεται μέσα και να βαριέται & όλο τηλεόραση!!

Εμείς είμαστε λίγο καλύτερα με τους κολικούς εχθές είχαμε μικρό ξέσπασμα το βράδυ 21:30 με 22:00 & μετα κάναμε μπανάκι, μασαζάκι & επάλειψη στην κοιλίτσα με αλοιφή για κολικούς της frezyderm & κοιμηθήκαμε πολύ ήρεμα το βράδυ!! Μάλλον τον πιάνουν οι σταγόνες σε συνδυασμό με το γάλα για τους κολικούς..ας ελπίσουμε!!


l1ITp3.png

HDApp3.png

Link to comment
Share on other sites

Χριστινάκι κι εγώ μια από τα ίδια! Στεναχωριέμαι που δεν μπορώ να έχω τον χρόνο που θέλω με την μικρή μου, αλλά την Δευτέρα θα ξεκινήσει κανονικά παιδικό σταθμό, μπαλέτο & τέννις! Νομίζω ότι είναι καλύτερα να περνάει καλά έξω από το σπίτι από το να κάθεται μέσα και να βαριέται & όλο τηλεόραση!!

Εμείς είμαστε λίγο καλύτερα με τους κολικούς εχθές είχαμε μικρό ξέσπασμα το βράδυ 21:30 με 22:00 & μετα κάναμε μπανάκι, μασαζάκι & επάλειψη στην κοιλίτσα με αλοιφή για κολικούς της frezyderm & κοιμηθήκαμε πολύ ήρεμα το βράδυ!! Μάλλον τον πιάνουν οι σταγόνες σε συνδυασμό με το γάλα για τους κολικούς..ας ελπίσουμε!!

Αχχχχ άτιμοι κολικοι εμένα την πιάνει και το πρωί μθα κρίση και τ στάνταρ το βράδυ 8-12 εχθές είμασταν σε γάμο εκείνη την ώρα και κοιμόταν του καλού καιρου στ καρότσι κιχ δεν έβγαλε !!!σήμερα να δούμε !!!ο γιατρός μας είπε για σταγόνες άμα συνεχίσει πολύ έντονα αλλά μου είπε πρώτα να κοιτάξω άμα τηβ ενοχλεί κάτι από τηβ διατροφή μου....αλλά μου φαίνεται βουνό να καταλάβω άμα την ενοχλεί κατι...Καλά δεν τρώω και πολλά πολλά άλλα πως να ξέρω τι από όλα μπορεί να την έχει πειράξει;;;


0QA6p3.png

0RBop3.png

Link to comment
Share on other sites

Χριστινακι ναι αυτο ειναι πολυ δυσκολο να καταλαβεις απο διατροφή. Επίσης για κοχύλια τα χρησιμοποιησα λιγο για να βγω απο μαιρυτηριο και μου φαινεται ετσι οπως μου πατανε την θηλαια αλω θα μου δημιουργήσουν οιδημα και φοβαμαι να τα βαλω.. Οι κολλικοι ποτε αρχιζουν; Νομιζα οταν πίνουν μητρικο γαλα δεν εχουν..

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια..Χρόνια Πολλά σε όλες τις μανούλες!!

Εύχομαι σε όλες σας να είναι γερά & καλότυχα τα παιδάκια σας & να "ζεσταίνουν" για μια ολόκληρη ζωή την καρδιά σας!!:D:D

Φιλιά στα μαγουλάκια, λαιμάκια & μπουτάκια..από τα νινάκια σας!!! :D:D


l1ITp3.png

HDApp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τουλακι να σου ζησει!! Σου ευχομαι να ξεπερασετε το προβλημα με το θηλασμο γρήγορα! Ζητα βοηθεια νωρις γιατι και το θηλαστρο ειναι ταλαιπωρια οσο το εζησα.. Ιωαννα μου πολυ καλα τα λες!! Ειδικα αυτη η ανεση.. Απο χτες έχουμε παλι προβλημα με το ενα στηθος χωρις ψευδοθηλη.. Ο παιδίατρος μιλάει σαν να ειναι απλα δικη μου αποφαση να την κοψω.. Ξερω ότι το λεει για καλο αλλα .. Τεσπα. Αφου εχεις γαλατακι και εσύ μια χαρα. Να μην αποθαρρυνομαι. Και εμενα τρεχουν τα γαλατα. Αληθεια γι αυτο τι κάνετε γιατι τα επιθέματα επισης "απαγορευονται" . Εγω ωρες ωρες περπαταω ή καθομαι καπου και σταζουν, δεν ξερω τι να τα κανω. :) Απο κακα και εμείς ετσι Χριστινα. Ολη την ωρα. Καλο ειναι αυτο νομιζω. Σπασιου μου οχι δεν μου τον κρατησαν ουτε ειπωθηκε κατι τέτοιο. Τον ειχα απο την αρχη μαζι μου.

Λίγη υπομονή θέλει μέχρι να ρυθμιστεί η παραγωγή... Εγώ τα αφήνω και τρέχουν, γίνεται η μπλούζα χάλια, "βρωμάω", αλλά κάνω υπομονή να περάσουν οι μέρες... Επιθέματα βάζω κι εγώ αναγκαστικά όταν βγαίνω έξω ή όταν περιμένω κόσμο στο σπίτι... Αυτό με τα κοχύλια όμως μήπως σε βοηθήσει και με το θέμα των θηλών, να σου τις επιμηκύνει...


APaXp3.png

Ptg7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Λίγη υπομονή θέλει μέχρι να ρυθμιστεί η παραγωγή... Εγώ τα αφήνω και τρέχουν, γίνεται η μπλούζα χάλια, "βρωμάω", αλλά κάνω υπομονή να περάσουν οι μέρες... Επιθέματα βάζω κι εγώ αναγκαστικά όταν βγαίνω έξω ή όταν περιμένω κόσμο στο σπίτι... Αυτό με τα κοχύλια όμως μήπως σε βοηθήσει και με το θέμα των θηλών, να σου τις επιμηκύνει...

Μια από τα ίδια....τρέχουν γαλατα λερωνομαι πλενω μπλούζες και μου βρωμανε ακόμα γαλατιλα αλλά κάνω κια εγώ υπομονή πότε θα ρυθμιστει...πφφφφ

Εμένα με έχουν σωσειτα κοχύλια και ας λερονομαι γιατί μου αποσυμφωρουν λίγο το στήθος και δεν πριζομαι τόσο πολύ. ...έξω όταν βγαίνω αναγκαδτικα επιθέματα φοράω και εγώ και άμα αργήσει να φάει υποφέρω!!!έχω αρχίσει κια νιώθω τσιμπιματα όταν ρουφαει από το ένα νιώθω τσιμπήματα στην θηλή στο άλλο....αντσνακλαστικο καθόδου νομίζω κάπου διάβασα ότι λέγεται!


0QA6p3.png

0RBop3.png

Link to comment
Share on other sites

Λίγη υπομονή θέλει μέχρι να ρυθμιστεί η παραγωγή... Εγώ τα αφήνω και τρέχουν, γίνεται η μπλούζα χάλια, "βρωμάω", αλλά κάνω υπομονή να περάσουν οι μέρες... Επιθέματα βάζω κι εγώ αναγκαστικά όταν βγαίνω έξω ή όταν περιμένω κόσμο στο σπίτι... Αυτό με τα κοχύλια όμως μήπως σε βοηθήσει και με το θέμα των θηλών, να σου τις επιμηκύνει...

Τι να πω.. Θα τα ξαναδοκιμασω.. Εσυ Ντοριτα 5η εβδομαδα και ακομα τρέχουν; νομιζα καπου μετα τη δευτερη εβδομαδα ρυθμιζεται η παραγωγη..

Link to comment
Share on other sites

Μια από τα ίδια....τρέχουν γαλατα λερωνομαι πλενω μπλούζες και μου βρωμανε ακόμα γαλατιλα αλλά κάνω κια εγώ υπομονή πότε θα ρυθμιστει...πφφφφ

Εμένα με έχουν σωσειτα κοχύλια και ας λερονομαι γιατί μου αποσυμφωρουν λίγο το στήθος και δεν πριζομαι τόσο πολύ. ...έξω όταν βγαίνω αναγκαδτικα επιθέματα φοράω και εγώ και άμα αργήσει να φάει υποφέρω!!!έχω αρχίσει κια νιώθω τσιμπιματα όταν ρουφαει από το ένα νιώθω τσιμπήματα στην θηλή στο άλλο....αντσνακλαστικο καθόδου νομίζω κάπου διάβασα ότι λέγεται!

Ναι αυτό είναι... Εγώ αυτό το τσίμπημα το νιώθω κάθε 1ωρα περίπου χωρίς να τρώει το μωρό και μετά αρχίζουν τα γάλατα να τρέχουν...

Τι να πω.. Θα τα ξαναδοκιμασω.. Εσυ Ντοριτα 5η εβδομαδα και ακομα τρέχουν; νομιζα καπου μετα τη δευτερη εβδομαδα ρυθμιζεται η παραγωγη..

Ναι ακόμα...και στον γιό μου όταν έγινε 2 μηνών ρυθμίστηκε...


APaXp3.png

Ptg7p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα κοριτσια,χαθηκαμε τελείως.Εμεις με το τσάι που ξεκινήσαμε μειώθηκαν οι κολικοι.Τα απογεύματα ειναι σαν να μην υπάρχει μωρο στο σπιτι,δεν κουνιέται καθολου,και τα βραδια ηρεμησε, σηκώνεται μονο για να φάει,μονο τα πρωινά ειναι πιο ανήσυχος αλλα μη τα θελουμε και ολα δικα μας.Περιμενω την αλλη Παρασκευη να σαραντησουμε για να αρχίσουμε να βγαίνουμε καμμιά βόλτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια μου τι κάνετε ,;;

Εγω ξεκίνησα τον Άγγελο παιδικό πάλι σήμερα γιατί το παιδί είχε λαλισει και όλη μέρα οριομουν να τυ φωνάζω με έχει βγάλει εκτός ορίων!!!!Οπότε ελπίζω να ηρεμήσει τώρα λίγο! !!!

Η μικρή είναι αρκετά ανήσυχη αυτές τις μέρες....Μάλλον κολικοι όλη μέρα σφυγγετε το καημένο κι κοκκινίζει ξεκίνησα κια εγώ σταγόνες infacolic μπας και βοηθήσουν!!!!

Με το τόσο γάλα που έχω έχω απελπιστεί λίγο....όλο πριζομαι βγάζω με τ χέρι και πάλι τα ίδια μετά από ώρα !!!!πφφφ έχω βαρεθεί να αλλάζω και η μικρή μες στο γάλα....τηβ τάιζα το πρωί ξαπλωμένη και από το δεξι στήθος έτρεχε ποτάμι γέμισε το επίθεμα και έτρεχε απέξω...χαμός !!!!Ελπίζω να ρυθμιστεί η κατάσταση στηβ πορεία !!!!

Εσάς σφιγγονται έτσι βρε κοριτσια ,;;πφφφ το καημένο δεν μπορώ να τ βλέπω έτσι!


0QA6p3.png

0RBop3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια μου τι κάνετε ,;;

Εγω ξεκίνησα τον Άγγελο παιδικό πάλι σήμερα γιατί το παιδί είχε λαλισει και όλη μέρα οριομουν να τυ φωνάζω με έχει βγάλει εκτός ορίων!!!!Οπότε ελπίζω να ηρεμήσει τώρα λίγο! !!!

Η μικρή είναι αρκετά ανήσυχη αυτές τις μέρες....Μάλλον κολικοι όλη μέρα σφυγγετε το καημένο κι κοκκινίζει ξεκίνησα κια εγώ σταγόνες infacolic μπας και βοηθήσουν!!!!

Με το τόσο γάλα που έχω έχω απελπιστεί λίγο....όλο πριζομαι βγάζω με τ χέρι και πάλι τα ίδια μετά από ώρα !!!!πφφφ έχω βαρεθεί να αλλάζω και η μικρή μες στο γάλα....τηβ τάιζα το πρωί ξαπλωμένη και από το δεξι στήθος έτρεχε ποτάμι γέμισε το επίθεμα και έτρεχε απέξω...χαμός !!!!Ελπίζω να ρυθμιστεί η κατάσταση στηβ πορεία !!!!

Εσάς σφιγγονται έτσι βρε κοριτσια ,;;πφφφ το καημένο δεν μπορώ να τ βλέπω έτσι!

Όπως έγραψα και πιο πάνω εγω ρώτησα τον παιδίατρο για τους κολικους τι να παρω γιατι τον έπιαναν μια το βραδυ με έξι το πρωι και μου ειπε για το τσάι της milupa απο μάραθο και είδα μεγαλη διάφορα στο μωρο,μου ειπε οτι οι σταγόνες δεν κάνουν και τίποτα..Ρωτά τον παιδίατρο σου.

Link to comment
Share on other sites

Όπως έγραψα και πιο πάνω εγω ρώτησα τον παιδίατρο για τους κολικους τι να παρω γιατι τον έπιαναν μια το βραδυ με έξι το πρωι και μου ειπε για το τσάι της milupa απο μάραθο και είδα μεγαλη διάφορα στο μωρο,μου ειπε οτι οι σταγόνες δεν κάνουν και τίποτα..Ρωτά τον παιδίατρο σου.

Ο παιδιατρος μου είπε γισ τις σταγόνες !τσάι εννοείς δίνεις στο μωρό η πίνεις εσυ;;;γιατί εμείς κάνουμε αποκλειστικό θηλασμό και από ότι έχω διαβάσει δεν κάνει κάτι άλλο εκτός από θηλασμό !

Έχω απελπιστεί έχω υπερπαραγωγή και δεν μπορβω να τ ρυθμίσω με τίποτα η μικρη πνίγεται και δεν μπορεί να φάει σωστά και για αρκετή ώρα....βγάζω με το χέρι πριν να της δώσω αλλά μετά από λίγο πάλι τα ίδια βγάζει το στήθος και πεταγονται συντριβάνι το γάλα πάλι....όλα γίνονται χάλια...πφφφφφ απελπισία


0QA6p3.png

0RBop3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κ να σας ζησουν τα μωρακια!οταν θηλαζεις καλυτερα ειναι να μη δινεις τσαι.μπορεις ομως να πιεις εσυ κ να βοηθησεις το μωρο.οι σταγονες δε βοηθανε συνηθως.ισως τα προβιοτικα.υπομονη.συνηθως περναει στο τριμηνο.καμιαφορα οι κολικοι επιδεινωνονται απο τα γαλακτοκομικα.

Για την υπερπαραγωγη μπορεις να δωσεις το ιδιο στηθος για πιο πολυ ωρα.θηλαζεις κ απο τα δυο καθε φορα;αν ναι,δωσε το ιδιοστηθος ανα γευμα.αν δε δεις διαφορα μπορεις να δινεις το ιδιο στηθος ανα 2-3η κ 4ωρες.καλο ειναι ομως να επικοινωνησεις με συμβουλο θηλασμου,μη μειωθει πολυ το γαλα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...