Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 17 minutes ago, linaa said:

      Αυτά έτσι Κ αλλιώς είναι απτά φάρμακα που περιγράφεις. Τοσο νωρίς το μόνο σύμπτωμα που θα μπορούσες να έχεις είναι πόνοι περιοδου. Όλα τα άλλα δεν γίνετε να υπάρχουν τόσο νωρίς. Οπότε μην σε ανχωνει που δεν τα νιώθεις απλά ο οργανισμός ισορροπεί κάποιες στιγμές από τα φάρμακα συνιθιζει δηλαδή. Συμπτώματα εγκυμοσύνης θα νιώσεις αφού η χοριακη έχει φτάσει πάνω από 500 

      Αχ Λινά ενθαρρυντικά τα λόγια σου … με ηρέμησε η τοποθέτηση σου αλλά αυτές οι μέρες δεν περνάνε με τίποτα τώρα ηρεμώ μετά ξεκινάει πάλι το παραλήρημα …

Μανούλες Απριλίου 2016 😃


Recommended Posts

Καλημέρα και απο εμάς.Οντως χαθηκαμε,εύχομαι να είστε ολες καλα με τα ζουζούνια,να τα χαίρεστε για αυτο να χαθηκατε.Εμεις ειμαστε καλα,την αλλη Παρασκευή εχουμε το πρώτο εμβόλιο.Ντοριτα απο οτι θυμάμαι ο μεγάλος μου ειχε πόνο στο μπουτακι απο το πρώτο εμβόλιο και κάναμε κομπρεσες με κρύο νερό για να φύγει το κάψιμο που ειχε.Ο μικρός εχει ησυχάσει πολυ,τρώει και κοιμάται,το βραδυ εχουμε ενα γεύμα στις πέντε τα ξημερώματα και ξανά κοιμάται,μετα τρώει γυρω στις δέκα το πρωι ξανά και στη συνεχεια της ημέρας σχεδόν ανά τρίωρο.Εχουμε σχεδόν 5 γεύματα απο 150ml περιπου συν το τσάι.Τον βγάζω βολτούλα τα απογεύματα αφου τελειώσουμε τα μαθήματα με τα αλλα παιδια και έτσι περνάει η μερα χαλαρά πλέον.Τελικα λιγο στην αρχη ειναι το ζόρι αλλα μετα απόλαυση.

Για το θηλασμο να ρωτησω,δεν εχω και ιδιαίτερο γαλα,ούτε 100ml την ημερα δεν βγάζω.Σταματαει μονο του καποια στιγμη;Θα πρεπει να παρω χαπια;Δεν γνωρίζω καθολου γιατι στα αλλα το έκοβα νωρις λογω πόνου στις θηλές.

Vasso, κι εγώ μια από τα ίδια με το γάλα μου..ρώτησα τον γυναικολόγο μου σχετικά & μου είπε ότι γίνεται απογαλακτισμός, μειώνεται & θα κοπεί από μόνο του δεν χρειάζεται φάρμακα. Το ίδιο έγινε και στην κόρη μου..στους 2 μήνες μειώθηκε & σταμάτησε μόνο του..

Αλήθεια πόσο ζυγίζει ο μπεμπάκος σου & του έχεις ξεκινήσει 5 γεύματα των 150ml? Και ποιό γάλα του δίνεις?


l1ITp3.png

HDApp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Vasso, κι εγώ μια από τα ίδια με το γάλα μου..ρώτησα τον γυναικολόγο μου σχετικά & μου είπε ότι γίνεται απογαλακτισμός, μειώνεται & θα κοπεί από μόνο του δεν χρειάζεται φάρμακα. Το ίδιο έγινε και στην κόρη μου..στους 2 μήνες μειώθηκε & σταμάτησε μόνο του..

Αλήθεια πόσο ζυγίζει ο μπεμπάκος σου & του έχεις ξεκινήσει 5 γεύματα των 150ml? Και ποιό γάλα του δίνεις?

Απο μόνος του τρώει τοσο,καμμια φορα μπορει και έξι φορες να φάει αλλα τις περισσότερες πέντε.Τον δίνω το sanilac 1,στην αρχη τον έδινα το s26 gold αλλα έκανε ευκοιλια και το άλλαξα.Απο κιλά πρεπει να ειναι 5500 περιπου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μανούλες και μπεμπάκια :)

Έχει δίκιο η Αναστασία, που χαθήκατε; Μάλλον σας τρέχουν τα μικρούλια σας ε; Αν και πιστεύω ότι οι περισσότερες θα έχετε βρει τους ρυθμούς σας.

Εμείς είμαστε μια χαρά. Ο μικρούλης μου μεγαλώνει συνέχεια, γελάει πολύ, κοιμάται πολύ και γενικά είναι πολύ καλό μωράκι. Ο θηλασμός πάει μια χαρά, ιδιαίτερα τώρα που δεν πονάω καθόλου, είναι σούπερ. Τρώει κάθε 3 ώρες συνήθως και το βράδυ κάνει και 6ωρο. Μάλιστα ο γλυκούλης μου όταν πεινάει δεν κλαίει, ξυπνάει και κάνει μουγκριτάκια ενώ προσπαθεί πάλι να κοιμηθεί αλλά το στομαχάκι του διαμαρτύρεται. Προχθές μας ήρθε και το γυμναστήριο του και τρελαίνεται όταν τον βάζουμε και βλέπει όλα αυτά τα πολύχρωμα μπαρμπαδελάκια και ακούει τις μουσικές. Αύριο έχουμε παιδίατρο για το πρώτο μας εμβόλιο και είμαι λιγάκι αγχωμένη επειδή θα πονέσει το αστεράκι μου :( . Ευτυχώς είναι ψύχραιμος ο μπαμπάς, ο οποίος μάλλον θα μας παρηγορήσει και τους δυο. Όποτε βρείτε χρόνο και σας ο επιτρέψουν τα μικρούλια σας μπείτε να μας πείτε τα νεάκια σας :)

Πολλά φιλιά σε όλες


  BeKsp1.png smQAp1.png 

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια!! Είναι όντως υπό διάλυση το καφέ μας δυστυχώς, αλλά εύχομαι να είστε όλες καλά!

Εμένα η μικρή μου είναι 4900 σε βάρος, 57 πόντους ύψος κ σήμερα πήγαμε στο γιατρό γιατί έκλεισε τους 2 μήνες κ έκανε το πρώτο εμβόλιο. Η φατσουλα της μωρέ πονεσε στην ένεση αλλά ευτυχώς μέχρι τώρα δεν εμφάνισε επιπλοκές, το είχα πολύ άγχος, είμαι τόσο άπειρη με αυτά!

Εσείς συνεχίζετε τον θηλασμό; Εγώ θηλάζω αποκλειστικά, ευτυχώς το γάλα μου της φτάνει, κοιμάται 5 ώρες το βράδυ, μετά την ταΐζω κ ξανακοιμαται. Αλλά ωράριο δεν έχουμε στάνταρ,όταν πεινάει τη βάζω στο στήθος,για αυτό μου είναι δύσκολο να απαντήσω στην ερώτηση "κάθε πόσες ώρες τρώει;"

Τέλος ήθελα να σας πω ο παιδιάτρος μας είπε να δίνουμε κιντερτε για ενυδάτωση τώρα που είναι καλοκαίρι, 50ml 2 φορές τη μέρα. Εγώ όμως θέλω πολύ να συνεχίσω τον θηλασμό, φοβάμαι μην μου κοπεί το γάλα σιγά σιγά αν αρχίσω κ της δίνω άλλα πράγματα, κ γενικώς είμαι σε μεγάλο δίλημμα να δώσω,να μη δώσω. Εσείς κορίτσια τι δίνετε (όσες θηλάζετε), στέκει αυτό που μου είπε ότι επειδή είναι καλοκαίρι θέλει παραπάνω υγρά; Ήταν κ κάπως μεγάλος σε ηλικία κ σκέφτηκα ότι ίσως μου είπε αυτό για το κιντερτε επειδή έτσι λέγανε οι παλιοί.


bTQNp3.pngNhzDp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια μου χάθηκα κια εγώ με τα μικρά και τις δουλειές του σπιτιού όλο στ τρέξιμο είμαστε...τ έχουμε ρίξει κια στις βόλτες βέβαια!

Τα πάμε πάρα πολύ καλά η μικρη έχει γίνει θηρίο 4750 την Παρασκευή στον παιδίατρο και 55 εκατοστά μόνο από το γαλατάκι μου...έίμαι πολύ περίφανη που τα καταφερα αυτήν την φορά! !!!

Και εγώ αποκλειστικά θηλάζω Ιωάννα και εμένα ωράριο ακόμα δεν μπορώ να πω ότι έχει....όταν πεινάει την βάζω. ...τγν μέρα τρώει αρκετά συχνά το βράδυ κρατάει και 3ωρο σπάνια 5ωρο αλλά ξυπνάει τρώει και ξανακοιμάται !κατι άλλο εγώ ξέρω όταν θηλάζεις δεν κάνει να δίνεις στο μωρό...το γάλα μας τα έχει όλα για να ενυδατονεται το μωρό....όποτε για μένα δεν πιστεύω πως χρειάζεται κάτι άλλο!

Έχω τον μικρό μου πάλι άρρωστο ρε γαμωτο έχω κουραστεί πια φέτος με αυτό το πράγμα !!!!πφφφ


0QA6p3.png

0RBop3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια μου,

Χριστινάκι περαστικά στον μικρούλη σου.Η κουκλίτσα φαίνεται τέλεια. Μπράβο σου για τον θηλασμό και για το γεγονός ότι τα καταφέρνεις μια χαρά με τα μικρούλια σου.

ΙοannaMas και η δική σου η μικρούλα μια χαρά φαίνεται, μπράβο. Το κιντερτέ τι είναι; Εγώ θα ακολουθήσω τις συμβουλές τις μαίας μου: αποκλειστικός θηλασμός το πρώτο εξάμηνο και μετά φρουτάκια και λαχανικά

+ θηλασμός φυσικά. Δεν θέλω να του δώσω καθόλου σκόνες του εμπορίου, προτιμώ βιολογικά φρούτα και λαχανικά.Και ο δικός μου θηλάζει όποτε θέλει αλλά τις περισσότερες φορές ζητάει να φάει γύρω στις 2.5 με 3 ώρες το αργότερο κατά τη διάρκεια της ημέρας. Νομίζω αυτό είναι το καλύτερο, να τρώνε δηλ. τα μικρούλια μας όποτε και όσο θέλουν.

Εμείς σήμερα κάναμε το πρώτο μας εμβόλιο και σαν αντράκια που είμαστε, δεν κλάψαμε πολύ χιχιχι. Όλα πήγαν καλά, ευτυχώς. Λιγάκι έκλαψε ο ψυχούλης μου και μετά αποκοιμήθηκε στην αγκαλιά μου.Είμαστε 5 κιλά και 59 εκατοστά :) , μεγαλώσαμε!!!Κορίτσια τώρα με τη ζέστη πως τα ντύνετε τα μωράκια σας; Πολλές φορές έχω άγχος μήπως κρυώνει ή ζεσταίνεται. Ξέρω ότι αν πίσω στο σβερκάκι του ιδρώσει τότε ζεσταίνεται. Πάντως το βράδυ τον κοιμίζω με το εσωρουχάκι και μέσα σε καλοκαιρινό υπνόσακο και δεν μου έχει ιδρώσει ούτε μου έχει δείξει οτι κρυώνει.

Αυτά από μένα!Στέλνω σε όλες σας αγωνιστικούς χαιρετισμούς ;)


  BeKsp1.png smQAp1.png 

Link to comment
Share on other sites

Χριστινακι μια χαρά το ζουζούνι σου, γεννήθηκε μικρούλα αλλά μεγάλωσε γρήγορα! Μπράβο που τα κατάφερες κ με τον θηλασμό, είναι όντως κατόρθωμα για όλες μας γιατί και εγώ τον θεωρώ δύσκολο.

Καντι μου κ εσένα ο μικρούλης σου ακούγεται τέλειος! Αποφάσισα λοιπόν κ εγώ να συνεχίσω τον θηλασμό όπως ήδη κάνω χωρίς τη χρήση βοτάνων κ οτιδήποτε άλλο προτείνουν οι παιδίατροι.Το κιντερτε μου είπε ο γιατρός έχει χαμομήλι, φασκόμηλο νομίζω, κάτι τέτοια βότανα κ το δίνουν για ενυδάτωση ανάμεσα στα γεύματα. Δεν το αγόρασα ποτέ κ τελικά δεν θα το κάνω, απλά προσπαθώ να θηλάζω πολύ για να κρατιέται ενυδατωμενη.

Για το ντύσιμο, εγώ ένα φορμάκι βαμβακερό απλό της έχω, αμάνικο κ με ακάλυπτα πόδια, κ από πάνω μια πολύ λεπτή βαμβακερή πανουλα. Κ επίσης έχω όλα τα παράθυρα ανοιχτά, ελπίζω να μην μου αρρωστήσει, μέχρι τώρα είναι τέλεια μην την ματιαξω! Δεν θέλω να τη μαθαίνω κ στα χοντρά ρούχα,αφού κάνει ζέστη. Εσύ όμως καντι αφού μένεις στη Γερμανία πιστεύω ότι πρέπει να το ντυνεις λίγο καλύτερα.

Ααα κ για το εμβόλιο, έκανε χτες το απόγευμα κάτι δέκατα μέχρι 37,6 έφτασε αλλά την έκανα ένα μπανάκι, την εγδυσα να πάρει αέρα κ της έπεσε χωρίς ντεπον κ έτσι δεν έδωσα καθόλου φάρμακα. Μετά ευτυχώς κ τη νύχτα όλα καλά, δεν ξανά ανέβασε πυρετό (το είχα άγχος). Τη λυπάμαι μωρέ,είναι τόσο μικρούλα για να είναι άρρωστη... Κ δυστυχώς απ ότι είδα στο βιβλιάριο έχουμε κ τον άλλο μήνα τη δεύτερη δόση εμβόλιο. Καλή μας δύναμη!


bTQNp3.pngNhzDp2.png

Link to comment
Share on other sites

Χριστινακι μια χαρά το ζουζούνι σου, γεννήθηκε μικρούλα αλλά μεγάλωσε γρήγορα! Μπράβο που τα κατάφερες κ με τον θηλασμό, είναι όντως κατόρθωμα για όλες μας γιατί και εγώ τον θεωρώ δύσκολο.

Καντι μου κ εσένα ο μικρούλης σου ακούγεται τέλειος! Αποφάσισα λοιπόν κ εγώ να συνεχίσω τον θηλασμό όπως ήδη κάνω χωρίς τη χρήση βοτάνων κ οτιδήποτε άλλο προτείνουν οι παιδίατροι.Το κιντερτε μου είπε ο γιατρός έχει χαμομήλι, φασκόμηλο νομίζω, κάτι τέτοια βότανα κ το δίνουν για ενυδάτωση ανάμεσα στα γεύματα. Δεν το αγόρασα ποτέ κ τελικά δεν θα το κάνω, απλά προσπαθώ να θηλάζω πολύ για να κρατιέται ενυδατωμενη.

Για το ντύσιμο, εγώ ένα φορμάκι βαμβακερό απλό της έχω, αμάνικο κ με ακάλυπτα πόδια, κ από πάνω μια πολύ λεπτή βαμβακερή πανουλα. Κ επίσης έχω όλα τα παράθυρα ανοιχτά, ελπίζω να μην μου αρρωστήσει, μέχρι τώρα είναι τέλεια μην την ματιαξω! Δεν θέλω να τη μαθαίνω κ στα χοντρά ρούχα,αφού κάνει ζέστη. Εσύ όμως καντι αφού μένεις στη Γερμανία πιστεύω ότι πρέπει να το ντυνεις λίγο καλύτερα.

Ααα κ για το εμβόλιο, έκανε χτες το απόγευμα κάτι δέκατα μέχρι 37,6 έφτασε αλλά την έκανα ένα μπανάκι, την εγδυσα να πάρει αέρα κ της έπεσε χωρίς ντεπον κ έτσι δεν έδωσα καθόλου φάρμακα. Μετά ευτυχώς κ τη νύχτα όλα καλά, δεν ξανά ανέβασε πυρετό (το είχα άγχος). Τη λυπάμαι μωρέ,είναι τόσο μικρούλα για να είναι άρρωστη... Κ δυστυχώς απ ότι είδα στο βιβλιάριο έχουμε κ τον άλλο μήνα τη δεύτερη δόση εμβόλιο. Καλή μας δύναμη!

IoannaMas αυτές τις μέρες έχει κι εδώ αρκετή ζέστη. Έφτασε στους 26 βαθμούς. Κι εγώ κάποια διαστήματα της ημέρας τον έχω μόνο με το κοντομάνικο βαμβακερό εσωρουχάκι κι ένα λεπτό παντελονάκι.Ζεσταίνονται μωρέ τα καημενούλια.

Επικροτώ την απόφαση σου να συνεχίσεις τον αποκλειστικό θηλασμό χωρίς τα βοτάνια. Το γαλατάκι μας άλλωστε έχει ότι χρειάζονται τα μωράκια μας και προσαρμόζεται στις ανάγκες τους ποσοτικά και ποιοτικά.Τώρα το καλοκαίρι μάλιστα διάβασα ότι έχει τέτοια σύσταση έτσι ώστε να ξεδιψούν τα αστεράκια μας.

Αυτές τις μέρες αρχίσαμε να βάζουμε και τα χεράκια στο στόμα, ανακαλύπτουμε τις αισθήσεις μας μωρέ. Περνάει ο καιρός και τα μωράκια μας μεγαλώνουν και μας εκπλήσσουν ευχάριστα. Φανταστείτε τι έχει να γίνει όταν θα μιλήσουν και θα περπατήσουν. Μήπως θα χρειαστούμε κι εμείς πάνες;χαχαχαχα


  BeKsp1.png smQAp1.png 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μανούλες και μπεμπάκια :)

Έχει δίκιο η Αναστασία, που χαθήκατε; Μάλλον σας τρέχουν τα μικρούλια σας ε; Αν και πιστεύω ότι οι περισσότερες θα έχετε βρει τους ρυθμούς σας.

Εμείς είμαστε μια χαρά. Ο μικρούλης μου μεγαλώνει συνέχεια, γελάει πολύ, κοιμάται πολύ και γενικά είναι πολύ καλό μωράκι. Ο θηλασμός πάει μια χαρά, ιδιαίτερα τώρα που δεν πονάω καθόλου, είναι σούπερ. Τρώει κάθε 3 ώρες συνήθως και το βράδυ κάνει και 6ωρο. Μάλιστα ο γλυκούλης μου όταν πεινάει δεν κλαίει, ξυπνάει και κάνει μουγκριτάκια ενώ προσπαθεί πάλι να κοιμηθεί αλλά το στομαχάκι του διαμαρτύρεται. Προχθές μας ήρθε και το γυμναστήριο του και τρελαίνεται όταν τον βάζουμε και βλέπει όλα αυτά τα πολύχρωμα μπαρμπαδελάκια και ακούει τις μουσικές. Αύριο έχουμε παιδίατρο για το πρώτο μας εμβόλιο και είμαι λιγάκι αγχωμένη επειδή θα πονέσει το αστεράκι μου :( . Ευτυχώς είναι ψύχραιμος ο μπαμπάς, ο οποίος μάλλον θα μας παρηγορήσει και τους δυο. Όποτε βρείτε χρόνο και σας ο επιτρέψουν τα μικρούλια σας μπείτε να μας πείτε τα νεάκια σας :)

Πολλά φιλιά σε όλες

Κι εμένα ακριβώς τα ίδια η μπέμπα μας ως προς το φαγητό! Ευτυχώς γιατί εχω και το ταλιμπανάκι μου!

Γειά σας κορίτσια!! Είναι όντως υπό διάλυση το καφέ μας δυστυχώς, αλλά εύχομαι να είστε όλες καλά!

Εμένα η μικρή μου είναι 4900 σε βάρος, 57 πόντους ύψος κ σήμερα πήγαμε στο γιατρό γιατί έκλεισε τους 2 μήνες κ έκανε το πρώτο εμβόλιο. Η φατσουλα της μωρέ πονεσε στην ένεση αλλά ευτυχώς μέχρι τώρα δεν εμφάνισε επιπλοκές, το είχα πολύ άγχος, είμαι τόσο άπειρη με αυτά!

Εσείς συνεχίζετε τον θηλασμό; Εγώ θηλάζω αποκλειστικά, ευτυχώς το γάλα μου της φτάνει, κοιμάται 5 ώρες το βράδυ, μετά την ταΐζω κ ξανακοιμαται. Αλλά ωράριο δεν έχουμε στάνταρ,όταν πεινάει τη βάζω στο στήθος,για αυτό μου είναι δύσκολο να απαντήσω στην ερώτηση "κάθε πόσες ώρες τρώει;"

Τέλος ήθελα να σας πω ο παιδιάτρος μας είπε να δίνουμε κιντερτε για ενυδάτωση τώρα που είναι καλοκαίρι, 50ml 2 φορές τη μέρα. Εγώ όμως θέλω πολύ να συνεχίσω τον θηλασμό, φοβάμαι μην μου κοπεί το γάλα σιγά σιγά αν αρχίσω κ της δίνω άλλα πράγματα, κ γενικώς είμαι σε μεγάλο δίλημμα να δώσω,να μη δώσω. Εσείς κορίτσια τι δίνετε (όσες θηλάζετε), στέκει αυτό που μου είπε ότι επειδή είναι καλοκαίρι θέλει παραπάνω υγρά; Ήταν κ κάπως μεγάλος σε ηλικία κ σκέφτηκα ότι ίσως μου είπε αυτό για το κιντερτε επειδή έτσι λέγανε οι παλιοί.

Εγώ δεν θα έδινα... βλακείες είναι αυτά με τα χαμομήλια, δηλαδή τόσα μωρά που θηλάζουν αποκλειστικά τι έπαθαν; Καλά έκανες και δεν έδωσες...

Χριστινακι μια χαρά το ζουζούνι σου, γεννήθηκε μικρούλα αλλά μεγάλωσε γρήγορα! Μπράβο που τα κατάφερες κ με τον θηλασμό, είναι όντως κατόρθωμα για όλες μας γιατί και εγώ τον θεωρώ δύσκολο.

Καντι μου κ εσένα ο μικρούλης σου ακούγεται τέλειος! Αποφάσισα λοιπόν κ εγώ να συνεχίσω τον θηλασμό όπως ήδη κάνω χωρίς τη χρήση βοτάνων κ οτιδήποτε άλλο προτείνουν οι παιδίατροι.Το κιντερτε μου είπε ο γιατρός έχει χαμομήλι, φασκόμηλο νομίζω, κάτι τέτοια βότανα κ το δίνουν για ενυδάτωση ανάμεσα στα γεύματα. Δεν το αγόρασα ποτέ κ τελικά δεν θα το κάνω, απλά προσπαθώ να θηλάζω πολύ για να κρατιέται ενυδατωμενη.

Για το ντύσιμο, εγώ ένα φορμάκι βαμβακερό απλό της έχω, αμάνικο κ με ακάλυπτα πόδια, κ από πάνω μια πολύ λεπτή βαμβακερή πανουλα. Κ επίσης έχω όλα τα παράθυρα ανοιχτά, ελπίζω να μην μου αρρωστήσει, μέχρι τώρα είναι τέλεια μην την ματιαξω! Δεν θέλω να τη μαθαίνω κ στα χοντρά ρούχα,αφού κάνει ζέστη. Εσύ όμως καντι αφού μένεις στη Γερμανία πιστεύω ότι πρέπει να το ντυνεις λίγο καλύτερα.

Ααα κ για το εμβόλιο, έκανε χτες το απόγευμα κάτι δέκατα μέχρι 37,6 έφτασε αλλά την έκανα ένα μπανάκι, την εγδυσα να πάρει αέρα κ της έπεσε χωρίς ντεπον κ έτσι δεν έδωσα καθόλου φάρμακα. Μετά ευτυχώς κ τη νύχτα όλα καλά, δεν ξανά ανέβασε πυρετό (το είχα άγχος). Τη λυπάμαι μωρέ,είναι τόσο μικρούλα για να είναι άρρωστη... Κ δυστυχώς απ ότι είδα στο βιβλιάριο έχουμε κ τον άλλο μήνα τη δεύτερη δόση εμβόλιο. Καλή μας δύναμη!

Δυστυχώς με τα εμβόλια δεν ξεμπερδεύουμε γρήγορα... Ανάλογα και το πρόγραμμα που ακολουθεί ο κάθε γιατρός, έχουμε από 1 κάθε μήνα μέχρι 20 μηνών περίπου...


APaXp3.png

Ptg7p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα και απο εμας!!!!.μια χαρα ειστε ολες απ οσο διαβασα και τα μπεμπακια σας σουπερ!!!!εμεις την αλλη παρασκευη παμε για εμβολιο και ζυγισμα!!! Να δουμε ποσο εχει παρει γιατι κι εγω τον θηλαζω αποκλειστικα!!!

Κοριτσια μου εγω εχω απελπιστει....ειμαι στα πρόθυρα νευρικου κλονισμου....ο μπεμπης τρωει ανα 2-3 ωρες μερα νυχτα...ο μεγαλος ξυπναει απ τον μικρο...μετα ο μεγαλος ξυπναει το μωρο...ολο φωναζει και στριγγλιζει...ποναει το μωρο.θελει να το αγκαλιασει και μονο που δεν το πνιγει.μας πρηζει να τον φιλησει κ παει κ τον δαγκωνει.ολη μερα ειναι πανω απο το μωρο.δεν ασχολειται με τιποτα αλλο.την νυχτα κοιμαται στις 1...μεταξυ 2 με 3 ξυπναει ο μπεμπης κ δεν ξανακοιμαται ως τις 8-9 το πρωι λογο κολικων...ειτε μιλαω στον μεγαλο μου γιο ειτε στον τοιχο ειναι το ιδιο....δεν την παλευω αλλο...δεν ξερω τι κανω λαθος αλλα ειμαι ολη μερα μονη μου με 2 μωρα χωρις καμια βοηθεια κ δεν ξερω πια τι να κανω....τωρα ο μεγαλος ηδη εχει ξυπνησει δυο φορες το μωρο κ αυτος ακομη δεν κοιμαται κ εγω προσπαθω να κοιμησω το μωρο...κ αυτη η κατασταση απο τις 2 η ωρα....αχ κοριτσια μου δεν με βλεπω καθολου καλα...αν δεν σας ξαναγραψω στο τρελοκομειο θα ειμαι γι αυτο....


slsop3.pngPAsip3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμάς.Ειχαμε εμβόλιο σημερα,γκρίνιαξε λιγο αλλα ησύχασε αμέσως,θα δουμε το βραδυ αν μας κανει τιποτα.Απο κιλά ειμαστε 5300 και 59 εκατοστά,πολυ καλός απο οτι λεει ο γιατρός.Γενικα ειναι ήσυχο μωρο,άρχισε να κάθεται ξύπνιο πιο πολυ τωρα και το βραδυ τρώμε μια φορα στις 5 τα ξημερώματα και ξανακοιμαται παλι.Γενικα ειμαι ξεκουραστη μαμα αν και εχω 4 παιδια.

Ιωαννα υπομονή κοπέλα μου και θα ησυχάσει το μωρακι οταν περάσουν τα πονακια που εχει.Εγω απο οτι βλεπω σταματάει το γαλα,δεν εχω καθολου απο οτι βλεπω πλέον,αλλα τον έδωσα σχεδόν δυο μήνες ενώ στα αλλα πολυ λιγο.

Μπράβο στα κοριτσια που θηλαζουν αποκλειστικά.Εγω παντως αν ημουν αγελάδα θα με πήγαιναν για σφαξιμο γιατι δεν θα ειχα παραγωγή.

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω και κάτι άλλο που ξέχασα,ρώτησα τον παιδίατρο για το τσάι αν χρειάζεται ενυδάτωση έξτρα και ειπε οτι δε χρειάζεται τιποτα αλλο απο το γαλα,τα παίρνει ολα απο εκει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα όμορφες μανούλες!

Vasso μπράβο σου κορίτσι μου που τα καταφέρνεις με 4 παιδάκια και δηλώνεις ξεκούραστη μαμά. Να τα χαίρεσαι και πάντα να είσαι έτσι, δραστήρια και ξεκούραστη :)

Ιοannaki υπομονή κορίτσι μου. Θα περάσει ο μικρούλης τη φάση των κολικών και ο μεγάλος θα συνηθίσει την παρουσία του νέου μέλους.

Dorita το ταλιμπανάκι σου πως αλληλεπιδρά με την μικρούλα;

Μελάκι που είσαι κοριτσάκι μου; Ρωτάει ο γαμπρός για τη νυφούλα! :)

Κορίτσια με τα κιλάκια που πήρατε στην εγκυμοσύνη πως τα πάτε; τα χάσατε; Εγώ σχεδόν όλα, μου μένουν 2 ακόμη. Από τον Ιούλιο θα αρχίσω και γυμναστήριο πάλι, να γυμνάζομαι και να γεμίζω και μπαταρίες παράλληλα.

Πολλά φιλιά στα μπεμπουλάκια :)


  BeKsp1.png smQAp1.png 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από εμένα!!

Εμείς όλα καλά..ξεκινήσαμε και τις βολτούλες έξω!!

Την Τετάρτη γινομάστε 2 μηνών και έχουμε ραντεβού για το 1ο μας εμβόλιο! Κλασσικά φαγανοί.. ακόμα & το βράδυ ξυπνάμε στο 3ωρο ή 4ωρο για γάλα και κοιμόμαστε ξανά ευτυχώς!! Κι εγώ Vasso μια από τα ίδια με το γάλα μου..το βγάζω με το θήλαστρο 2 φορές την ημέρα περίπου 50-60ml σύνολο μόνο!! Τελειώνει!! Μου ήρθε και περίοδος & κράτησε γεμάτη μια εβδομάδα! Όσο για τα κιλά πονεμένη ιστορία..έχασα τις πρώτες 10 ημέρες 10 κιλά & από τότε έχω κολλήσει!! Η αλήθεια είναι ότι τρώω κιόλας & δεν μου επιτρέπει κι ο γιατρός να κάνω τίποτα λόγω καισαρικής..οπότε τζίφος!! Σκέφτομαι να πάω σε διαιτολόγο 1η φορά στη ζωή μου για να ξεκινήσω διατροφή τουλάχιστον!! Μια ζωή ήμουν στα 45 κιλά με ύψος 1,53εκ... και τώρα με 2 κιλά σύν από την 1η εγκυμοσύνη & 4 κιλά από την 2η, στα +6 δεν παλεύεται!!


l1ITp3.png

HDApp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...