Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Απριλίου 2016 😃


Recommended Posts

Vasso, η δουλειά μου είναι με σύμβασεις ορισμένου χρόνου στο Αεροδρόμιο, οπότε σταμάτησα τον Φεβρουάριο & τώρα έπρεπε να επιστρέψω αν την ήθελα την δουλειά..δυστυχώς οι συνθήκες δεν μας επιτρέπουν να καθίσουμε περισσότερο! Τώρα με 2 παιδιά είναι ακόμα μεγαλύτερες οι ανάγκες!

Και εγω το ιδιο, γυρναω στις 21 του μηνα δυστυχως! Το μονο θετικο ειναι οτι θα δουλευω 4ωρο λογω μειωμενου ωραριου αλλα και παλι, δεν θελω να τον αφησω... Αυτο που με αγχωνει περισσοτερο ειναι οτι δεν μπορω να αντλησω γαλα, με ποναει πολυ το θηλαστρο. Εχω το mini electric της μεντελα. Υπαρχει κανενα κολπο για να μην ποναω? Εχω και το swing αλλα δεν λειτουργει σωστα..


Qis2p3.png?t=1&WSfUV3qU
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Και εγω το ιδιο, γυρναω στις 21 του μηνα δυστυχως! Το μονο θετικο ειναι οτι θα δουλευω 4ωρο λογω μειωμενου ωραριου αλλα και παλι, δεν θελω να τον αφησω... Αυτο που με αγχωνει περισσοτερο ειναι οτι δεν μπορω να αντλησω γαλα, με ποναει πολυ το θηλαστρο. Εχω το mini electric της μεντελα. Υπαρχει κανενα κολπο για να μην ποναω? Εχω και το swing αλλα δεν λειτουργει σωστα..

Invisible, ήθελα να σου γράψω από χθές αλλά με προλάβανε άσχημα μαντάτα! Ήμουν στη δουλειά & με πήρε τηλέφωνο ο άντρας μου τρελαμένος..του έπεσε το μωρό από το ρηλάξ που ήταν πάνω στον καναπέ, στο πάτωμα στο πλακάκι!! Τον είχε ταίσει & τον ακούμπησε για λίγο χωρίς να τον δέσει (η αλήθεια είναι ότι δεν τον δέναμε μέχρι τώρα!) & βγήκε στον κήπο να κάνει μια δουλειά κι άκουσε το κλάμα του μωρού!! Μάλλον πατησε τα πόδια του, σήκωσε τον πωπό του, έκανε τσουλήθρα στο ρηλάξ, έπεσε στον καναπέ & μετά στο πάτωμα! Ευτυχώς ο μπέμπης δεν χτύπησε πουθενά, τουλάχιστον εξωτερικά στο κεφάλι ή στο σώμα & γενικά συμπεριφέρεται φυσιολογικά.

Οπότε να προσέχετε πολύ κορίτσια!

Σχετικά με το θήλαστρο..κι εγώ έχω 2 το mini electric της medela κι ένα καινούργιο χειροκίνητο της avent. Θήλασα για 20 ημέρες & μετα ξεκίνησα αντλήσεις ανα 3ωρο + συμπλήρωμα. Δυστυχώς το γάλα μου άρχισε σταδιακά να μειώνεται μέχρι που στέρεψε στους 2 μήνες! Η αλήθεια είναι ότι κάθε φορά που έβαζα το θήλαστρο έσφιγγα και τα δόντια μου από τον πόνο!! Δυστυχώς και στα δυο μου παιδιά το γάλα μου δεν ήταν επαρκές για να τα καλύψει αποκλειστικά!! ΄

Να χείρεσαι τον μικρό σου! Να είναι γερός & καλότυχος!!:D


l1ITp3.png

HDApp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω για την απαντηση! Εγω μεχρι στιγμης εχω καταφερει να θηλασω αποκλειστικα. Αν δεν τα καταφερω με το θηλαστρο,θα αναγκαστω να δωσω ενα γευμα ξενο τις ωρες που θα λειπω..


Qis2p3.png?t=1&WSfUV3qU
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω για την απαντηση! Εγω μεχρι στιγμης εχω καταφερει να θηλασω αποκλειστικα. Αν δεν τα καταφερω με το θηλαστρο,θα αναγκαστω να δωσω ενα γευμα ξενο τις ωρες που θα λειπω..

Nομίζω ότι για ένα μόνο γεύμα ξένο δεν θα υπάρχει πρόβλημα! Αρκεί ο μικρός να δεχτεί το μπιμπερό & να μην τον ξενίσει! Εγώ να φανταστείς που δεν είχα πολύ γάλα έβγαζα 70ml την φορά με το θήλαστρο, ενώ εσύ που τον έχεις εδραιώσει τον θηλασμό θα βγάλεις πολύ περισσοτερο!

Φιλιά!:D


l1ITp3.png

HDApp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αναστασία τι περιπετεια κι αυτη με το ρηλαξ! Το εχω ακουσει και απο μια γνωστη μου αλλα και παλι μυαλο δε βαζω και δεν τον δενω το μπουμπουκο μου! επεστρεψες δουλεια ε; εγω 1 Αυγουστου ξεκιναω ξανα μαθηματα και απο μεσα Σεπτεμβρη κανονικα 5ωρα! Τι να κανεις, εξοδα εχουμε!

28/08 τον βαπτίζουμε το μπουμπούκο μας και μας εχουν πλακωσει οι ετοιμασιες!!!

κοριτσια πανω που ελεγα τερμα τα βραδυνα ξυπνηματα για φαγητο εχει τωρα μια βδομαδα που ξυπναει παλι για φαγητο. ενω κοιμοταν 9-6 τωρα πια ξυπναει στις 3 και ξανα στις 6!!! και πανω που ελεγα τι ωραια που ειναι! οχι οτι με κουραζει μια φορα να ξυπναω, αλλα αφου αρχισε να κοιμαται σερι τι ηθελε και μας τα χαλασε;;;;


kATBp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αναστασία τι περιπετεια κι αυτη με το ρηλαξ! Το εχω ακουσει και απο μια γνωστη μου αλλα και παλι μυαλο δε βαζω και δεν τον δενω το μπουμπουκο μου! επεστρεψες δουλεια ε; εγω 1 Αυγουστου ξεκιναω ξανα μαθηματα και απο μεσα Σεπτεμβρη κανονικα 5ωρα! Τι να κανεις, εξοδα εχουμε!

28/08 τον βαπτίζουμε το μπουμπούκο μας και μας εχουν πλακωσει οι ετοιμασιες!!!

κοριτσια πανω που ελεγα τερμα τα βραδυνα ξυπνηματα για φαγητο εχει τωρα μια βδομαδα που ξυπναει παλι για φαγητο. ενω κοιμοταν 9-6 τωρα πια ξυπναει στις 3 και ξανα στις 6!!! και πανω που ελεγα τι ωραια που ειναι! οχι οτι με κουραζει μια φορα να ξυπναω, αλλα αφου αρχισε να κοιμαται σερι τι ηθελε και μας τα χαλασε;;;;

Athanasia μου, πόσο χάρηκα που άκουσα νέα σου!! Με το καλό η βάπτιση του μικρού σου!! Πώς θα τον ονομάσετε?

Εμείς από τότε που μπήκαμε στον 3ο & μας είπε η παιδίατρος να του δίνουμε 150ml ανά 3ωρο χωρίς να τον ξυπνάω την νύχτα..κοιμάται σερι την νύχτα από τις 9 με 10 έως το πρωί στις 6 με 7! Το θέμα μου είναι ότι συνήθως πίνει τα 100-110ml, μετά σταματάει & προσπαθούμε να του δώσουμε το υπόλοιπο κάνα μισάωρο μετά αλλά δεν το πίνει πάντα! Ένα με δύο γεύματα την ημέρα είναι ολόκληρα, τα υπόλοιπα είναι λειψά! Κι όσο περνάνε οι μέρες χειροτερεύει..:( ! Λέτε να βαρέθηκε το συγκεκριμένο γάλα? Πίνει ακόμα για ειδικό γάλα για τους κολικούς, αλλά μάλλον θα το αλλάξουμε διότι έχουν σταματήσει! Το καλό είναι βέβαια ότι βάρος παίρνει κανονικά..πριν 5 μέρες ζύγιζε 6500γρ !!!

Την Παρασκευή κλείνουμε τον 3ο κι έχουμε rdv στην παιδίατρο για 2 εμβόλια!! Να δούμε τι θα μου πεί!!


l1ITp3.png

HDApp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ από μένα! Αναστασια μου πάλι καλά φθηνά τη γλιτώσατε με το πέσιμο, πρέπει όλοι να προσέχουμε, κ η δικιά μου στριφογυριζει πολύ...

Εμείς της κάναμε κ το δεύτερο εμβόλιο χτες ευτυχώς χωρίς παρενέργειες. 62 πόντοι και 5.5 κιλά στους 3 μήνες κ μιας εβδομάδας. Έχω μια αμφιβολία μήπως είναι υπερβολικά λίγα τα κιλά της, τι λέτε; Τα φορμάκια που της φοράω της πέφτουν φαρδιά κ λέω μήπως δεν χορταίνει με το γάλα μου πια. Ένα άγχος για κάτι το έχω μόνιμα χαχαχα

Θα συνεχίσω πάντως με τον θηλασμό μέχρι το επόμενο εμβόλιο (Σεπτέμβριος) κ αν είναι ακόμα αδύνατη θα πω στο γιατρό να δώσουμε συμπλήρωμα.

Διακοπές θα πάτε κορίτσια; Βάζετε τα μωράκια στη θάλασσα; Εμείς θα πάμε στο εξοχικό στο νησί, λέω να τη βάλω στη γούρνα που είναι ζεστά να πλατσουρισει λίγο! Η καημένη όλο ιδρώνει, ειδικά στο θηλασμό που την έχω πάνω στο μαξιλάρι.. Κ όλο της αλλάζω ρούχα όταν ιδρώνει να μην μου κρυώσει. Ολη μέρα αυτή τη δουλειά κάνουμε!


bTQNp3.pngNhzDp2.png

Link to comment
Share on other sites

Kalimera koritsia..se emas edw ola kiloun wraia k isixa...elpizw kai se esas kai gia auto na exete xathei.ton alo mina leme n figoume liges meres diakopoules.mipws kserete an mporw na tis valw etsw ligo ta podarakia sto nero?latreuei to nero..alla apo pantou akouw mets ton 6 mina

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κορίτσια μου και από εμάς! Είμαστε καλά και θηλάζουμε αποκλειστικά ακόμη. Ο μικρός είναι 6700 και πολύ βολικό παιδάκι. Μερικές εβδομάδες δεν παίρνει καθόλου βάρος και αγχώνομαι αλλά δείχνει καλά και ευτυχισμένος. Δεν κλαίει σχεδόν ποτέ. Δυστυχώς βράδυ δεν κάνουμε τα δικά σας σερί. Έχουμε τώρα κανένα δεκαήμερο που μας κάνει κάποια 7ωρα και χαιρόμαστε. Μάλλον έχει να κάνει ότι πίνει μητρικό γάλα, ε; Έχουμε κάνει και εμείς το 6πλο εμβόλιο στους 2 μήνες και ευτυχώς καμία παρενέργεια. Τώρα θα κάνουμε αυτό για την γαστρεντερίτιδα που είναι πόσιμο οπότε δεν φαντάζομαι ότι θα έχει πρόβλημα.. Κατα τα άλλα μας κρατάει απασχολημένους όλο το 24ωρο το ζουζουνι μας, δεν μπορώ να πω ότι κοιμάται πολύ. Που και που τον πέρνει καμια ωρίτσα αλλά κατα τα άλλα θέλει να παίζει και να κοιτάει γύρω του. Θάλασσα λέω να τον βάλουμε τον Αύγουστο που θα έχει κλείσει τους 3 μηνες. Για διακοπές το συζητάμε γιατί ουσιαστικά ποτέ δεν σηκωνόμαστε πριν τις 10 από το κρεβάτι οπότε μετά αρχίζει η ζέστη μέχρι τις 12 που θα είμαστε ετοιμοι, έτσι θα πρέπει να καθόμαστε στο δωμάτιο μέχρι τις 6 μάλλον για να μπορέσουμε να βγουμε.. Εσείς τι λέτε; Θα πάτε διακοπές; Έχετε κανένα γιατροσόφι για τα κουνούπια; Επίσης οι μανούλες που θα αρχίσουν τη δουλεια ποιος θα σας το κρατάει; Με το θηλασμό πώς θα το κάνετε; Εμείς ίσως αρχίσουμε στους 4μιση μήνες στερεες για να βοηθηθεί η κατάσταση..

Link to comment
Share on other sites

Kalimera koritsia..se emas edw ola kiloun wraia k isixa...elpizw kai se esas kai gia auto na exete xathei.ton alo mina leme n figoume liges meres diakopoules.mipws kserete an mporw na tis valw etsw ligo ta podarakia sto nero?latreuei to nero..alla apo pantou akouw mets ton 6 mina

Τούλι εμάς ο παιδίατρος μας είπε αν είναι καθαρά δεν υπάρχει πρόβλημα. Βέβαια όχι τις ώρες με ήλιο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ από μένα! Αναστασια μου πάλι καλά φθηνά τη γλιτώσατε με το πέσιμο, πρέπει όλοι να προσέχουμε, κ η δικιά μου στριφογυριζει πολύ...

Εμείς της κάναμε κ το δεύτερο εμβόλιο χτες ευτυχώς χωρίς παρενέργειες. 62 πόντοι και 5.5 κιλά στους 3 μήνες κ μιας εβδομάδας. Έχω μια αμφιβολία μήπως είναι υπερβολικά λίγα τα κιλά της, τι λέτε; Τα φορμάκια που της φοράω της πέφτουν φαρδιά κ λέω μήπως δεν χορταίνει με το γάλα μου πια. Ένα άγχος για κάτι το έχω μόνιμα χαχαχα

Θα συνεχίσω πάντως με τον θηλασμό μέχρι το επόμενο εμβόλιο (Σεπτέμβριος) κ αν είναι ακόμα αδύνατη θα πω στο γιατρό να δώσουμε συμπλήρωμα.

Διακοπές θα πάτε κορίτσια; Βάζετε τα μωράκια στη θάλασσα; Εμείς θα πάμε στο εξοχικό στο νησί, λέω να τη βάλω στη γούρνα που είναι ζεστά να πλατσουρισει λίγο! Η καημένη όλο ιδρώνει, ειδικά στο θηλασμό που την έχω πάνω στο μαξιλάρι.. Κ όλο της αλλάζω ρούχα όταν ιδρώνει να μην μου κρυώσει. Ολη μέρα αυτή τη δουλειά κάνουμε!

Ιωάννα νομίζω ότι το θέμα είναι να μένουν στην ίδια καμπύλη όσο αναφορά τα κιλά. Δλδ εμάς που είναι αρκετά πιο βαρύς πάλι δεν είναι ευχαριστημένος ο παιδίατρος γιατί πέφτει ο ρυθμός του και δεν ακολουθεί την καμπύλη που γεννήθηκε (95%!)

Link to comment
Share on other sites

Και εγω το ιδιο, γυρναω στις 21 του μηνα δυστυχως! Το μονο θετικο ειναι οτι θα δουλευω 4ωρο λογω μειωμενου ωραριου αλλα και παλι, δεν θελω να τον αφησω... Αυτο που με αγχωνει περισσοτερο ειναι οτι δεν μπορω να αντλησω γαλα, με ποναει πολυ το θηλαστρο. Εχω το mini electric της μεντελα. Υπαρχει κανενα κολπο για να μην ποναω? Εχω και το swing αλλα δεν λειτουργει σωστα..

Πρέπει να αρχίζεις με τη μικρή σκάλα και να το αυξάνεις προοδευτικά. Κανονικά δεν πρέπει να ακουμπάει η θηλη το πλαστικό και δεν πρέπει να πονάει. Μήπως δεν είναι σωστό το μέγεθος σε σχέση με τη θηλη;

Link to comment
Share on other sites

Favol κάθε βδομάδα το ζυγίζεις κ λες μερικές εβδομάδες δεν παίρνει πολύ βάρος; Εμένα πάντως θρεφταρι μου ακούγεται το δικό σου, εμενα ήταν 5500 κιλά στους 3μ+1εβδ..δεν τα λες κ πολλά :-/ αλλά είναι μέσα στην καμπύλη στο βιβλιάριο άρα ίσως κακώς κάνουμε κ τα συγκρίνουμε μεταξύ τους,το καθένα έχει δικό του ρυθμό ανάπτυξης κ δεν σημαίνει ότι το ένα είναι υγιές και το άλλο όχι. Εγώ πάντως όταν πάμε στο γιατρό τη ζυγίζουν, δεν έχω ζυγαριά κ ούτε θέλω για να αγχώνομαι περισσότερο.

Στη θάλασσα εμάς μας είπε ο γιατρός ότι είναι οκ από 3 μηνών να μπει, αρκεί να είναι τα νερά καθαρά. Θεωρώ ότι είναι υπερβολή οι 6 μήνες που είπε η τούλι, ειδικά για τα νησιά που τα νερά είναι καθαρά. Στο κάτω κάτω λιγάκι τα ποδαράκια θα βάλουμε, δεν θα τα βάλουμε κ να κολυμπήσουν... Αρκεί να μην έχει ήλιο γιατί εγώ ακόμη δεν της βάζω αντηλιακό, λέω να το αποφύγω για φέτος.

Τα κουνούπια είναι το άλλο θέμα, εμενα την έχουν τσιμπήσει 2-3 φορές ευτυχώς χωρίς παρενέργειες. Στο καρότσι βάζω κουνουπιερα, κ στο πορτ μπεμπέ αλλά στην αγκαλιά τι να κάνεις; Για την αγκαλιά λοιπόν δεν ξέρω τι να κάνω, απλά βάζω τον ανεμιστήρα να παίζει,κάπως τα απωθεί κ δεν κάθονται. Κ εννοείται στο σπίτι σιτες παντού στα παράθυρα.


bTQNp3.pngNhzDp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...