Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Απριλίου 2016 😃


Recommended Posts

Καθε μερα τον ζυγιζω, αλλα θα το σταματησω μολις κλείσουμε τους 3 μηνες μου φαίνεται. Αυτο ηθελε ο παιδίατρος, να τον ζυγιζουμε. Αντηλιακό μας ειπε απαγορεύεται μεχρι 6 μηνων. Κουνουπια και εμας δεν εχει παρενέργειες αλλά οταν ειμαστε εξω, ειναι στο καροτσι και θέλουμε να τον παρουμε αγκαλιά ειναι θέμα.. Αλλιως με τις κουνουπιερες είναι οκ. Εσυ βγαζεις και με θήλαστρο ; Με τη δουλειά πώς θα το κανεις;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Simera giname 2 minwn!!!tin zigisa sto peripou 5.200 kseknisa n tis dinw 180 ml galataki,,alote pinei 100 i 120 i kai 180.nomizw eimaste kala...i zesti omws tis fernei ipnilia..tis kanw gimnastiki tin taizw tin allazw..paizoume ligaki k meta peftei pali gia ipno...autokolito antikounoupiko kanei na tis vazw i sto karotsi i apanw tis stis voltes???

Ειναι προβλημα οτι κοιμάται;;; χαχα Θέλω και εγω αυτο το πρόβλημα! :P

Link to comment
Share on other sites

Καθε μερα τον ζυγιζω, αλλα θα το σταματησω μολις κλείσουμε τους 3 μηνες μου φαίνεται. Αυτο ηθελε ο παιδίατρος, να τον ζυγιζουμε. Αντηλιακό μας ειπε απαγορεύεται μεχρι 6 μηνων. Κουνουπια και εμας δεν εχει παρενέργειες αλλά οταν ειμαστε εξω, ειναι στο καροτσι και θέλουμε να τον παρουμε αγκαλιά ειναι θέμα.. Αλλιως με τις κουνουπιερες είναι οκ. Εσυ βγαζεις και με θήλαστρο ; Με τη δουλειά πώς θα το κανεις;

Αν σας το ζήτησε ο παιδιάτρος οκ, εγώ δεν ασχολήθηκα κ πολύ για να μην με αγχώνει περισσότερο. Πιστεύω πάντως είναι πολύ καλός ο δικός σου σε κιλά!

Το αντηλιακό για όταν θα είναι τα δικά μας 6 μηνων δεν θα χρειάζεται επομένως από του χρόνου το καλοκαίρι θα τους βάζουμε!

Η αλήθεια είναι ότι ο θηλασμός για κάποιες από μας είναι πολυτέλεια από ένα σημείο κ έπειτα επειδή θεωρώ ότι είναι εξαιρετικά δύσκολο να δουλεύεις κ να θηλαζεις. Γίνεται, αλλά θέλει πραγματικά πολύ επιμονή κ θέληση. Εγώ είμαι από τις τυχερές γιατί το μόνο που κάνω είναι μαθήματα γλώσσας (γαλλικά) κ κανονίζω κάθε 4 ώρες το πολύ να είμαι σπίτι.Ετσι έχω ένα απλό χειροκίνητο θήλαστρο κ ένα γεύμα αντλω από κει κ όλα καλά. Για όσες δουλεύετε περισσότερες ώρες θα είναι σίγουρα πιο δύσκολο...


bTQNp3.pngNhzDp2.png

Link to comment
Share on other sites

ΙοannaMas, Touli & Favol πόσο χάρηκα που είστε καλά κι εσείς & τα μωράκια!!

Χαίρομαι που προσπαθείτε & τα καταφέρνετε με τον αποκλειστικό θηλασμό!!

Σας συγχαίρω πραγματικά, διότι πιστεύω ότι θέλει μεγάλη υπομονή, επιμονή & βέβαια να έχεις γάλα πάνω απ'όλα!!

Εμείς σήμερα πήγαμε βολτίτσα με τον μικρό στο εκπτωτικό χωριό στα Σπάτα & μετά πήγαμε & πήραμε την μεγάλη μου από τον παιδικό σταθμό. Είναι περήφανη για τον αδερφό της & ήθελε να τον δείξει στη δασκάλα της & στους συμμαθητές της! Μου ζήτησε να τον πάρει & αγκαλία...αλλά δυστυχώς μόνη της δεν μπορεί! Είναι μεγάλο μωρό & μόνο καθιστή τον αντέχει & πάλι της πέφτει δεξιά ή αριστερά!! Χαχαχα!!:D:D


l1ITp3.png

HDApp3.png

Link to comment
Share on other sites

Anastasia τι καλή η μικρή σου!! Ελπίζω όλα τα αδερφάκια να τα πηγαίνουν τόσο καλα! Ιωάννα έχεις αρχίσει ήδη τη δουλειά δλδ; Πώς την παλεύεις από χρόνο να αντλείς κιόλας! Θέλω όλο να αρχίσω να κάνω τράπεζα γάλακτος και όλο δεν προλαβαίνω και παεί για αύριο.. Πόσα μλ χρειάζεται το ένα γεύμα; Μια φορά του είχα βγάλει που ήθελα να πιω και είπιε 120 μλ αλλά είχα την εντύπωση ότι δεν του έφτασαν.. Νομίζω ότι χωρίς βοηθεια από γιαγιάδες (που δεν έχω) ο θηλασμός θα είναι πολύ δύσκολος αν προσθέσεις την άντληση σρα πλυσίματα σιδερώματα μαγειρέματα και δουλειά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αναστασια μου τι καλή η κόρη σου,να τα χαίρεσαι κ τα 2 παιδάκια σου. Κ εμείς βγαίνουμε βόλτες κ θηλάζω κ όπου τύχει, έχω μια μπλούζα θηλασμου που δεν φαίνεται τίποτα,καλύπτει κ από πάνω κ από κάτω το στήθος κ τη φοράω πολύ συχνά όταν βγαίνω με τη μπέμπα. Δουλειά ναι,βασικά δεν σταμάτησα ποτέ, αν κ τώρα καλοκαίρι είναι σαφώς λιγότερα τα μαθήματα. Πιστεύω αν κάνετε συχνές αντλήσεις πρέπει να έχετε ένα καλό θήλαστρο, το δικό μου δεν είναι πολύ καλό. Όταν μαζεύω γάλα προσπαθώ να είναι το λιγότερο 150ml, συνήθως τρώει 160-180 περίπου. Δεν ξέρω για πόσο ακόμα θα θηλασω γιατί βλέπω ότι δεν παίρνει όσο βάρος παίρνουν τα άλλα μωράκια κ φοβάμαι μήπως φταίει αυτό, συν του ότι κάνει πολλές μέρες να ενεργηθει κ αυτό με ανησυχεί παρόλο που μου είπαν είναι φυσιολογικό. Τελευταία σκέφτομαι μήπως είναι πιο ασφαλές να της δίνω ξένο,είμαι γενικά πολύ μπερδεμένη..


bTQNp3.pngNhzDp2.png

Link to comment
Share on other sites

IoannaMas ειναι κριμα να σκεφτεσαι να κοψεις το θηλασμο. Ειναι τοσο σημαντικο και τοσο δυσκολο, ειναι λιγες τελικα που πετυχαινει ο αποκλειστικος. Μη στερήσεις αυτό το δωρο απο το μωρακι σου, αυτή ειναι η γνώμη μου, ειδικα αφου κανείς δεν σου λεει οτι υπαρχει προβλημα. Για το βάρος το θεμα ειναι να αυξανεται, οχι η απολυτη τιμη απο οτι εχω καταλαβει. Ειναι κριμα για μερικα γραμμάρια να στερηθει το μητρικο θηλασμο το μιρκιυλι σου

Link to comment
Share on other sites

Πιο μεγαλο κακο θα κανεις αν του δωσεις ξενο! Τι ειναι πιο σημαντικο, να παχαινει με "κενες" θερμιδες και τεχνητες βιταμινες η να παιρνει ο,τι πιο πολυτιμο μπορεις να του δωσεις? Ειναι δυνατον να ειναι πιο θρεπτικο το γαλα ενος ζωου, απο το δικο μας? Απλη λογικη ειναι. Δες εδω τις διαφορες που εχουν τα 2 γαλατα.

http://www.e-mama.gr/mitriko-gala-vs-vrefiko-gala-formula/


Qis2p3.png?t=1&WSfUV3qU
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια & τα μωράκια τους!!

Ο μπεμπάκος μου ο Νικόλας (αποφασίστηκε το όνομα του!) έγινε 3 μήνων σήμερα!!

Είχαμε παιδίατρο το πρωί..κάναμε 2 εμβόλια, ένα ενέσιμο & το πόσιμο για την γαστρεντερίτιδα. Είχαμε πλάκα..άρχισε να κλαίει μόλις τον τρύπησε η γιατρός, αλλά στο καπάκι του έδωσε το πόσιμο & του άρεσε & σταμάτησε!! Χαχαχα!! Μάλιστα όταν τον εξέταζε στα μάτια, στόμα & αυτιά, της μίλαγε!!Από βάρος είμαστε 6700γρ. & 61 πόντους. Μας βρήκε πολύ καλούς η παιδίατρος. Συνεχίζουμε με απλό βιολογικό γάλα σκόνη ανά 3 ώρες μέχρι 180ml. Δύσκολο το βλέπω διότι τώρα με τη ζέστη δεν έπινε ούτε 150ml, πολύ σπάνια! Μου είπε να τον βγάλω από το port bebe του καροτσιού & να βάλω το απλό κάθισμα στην μεσαία θέση & δεμένος!! Μετά το relax..δεν την ξαναπατάω!!

Το πρωί σήμερα είχαμε κατόρθωμα..τον βρήκα από ανάσκελα γυρισμένο στο πλάι μόνος του & είχε παραμείνει εκεί & έβλεπε τα παιχνίδια του! Μας κάνανε δώρο κι ένα περιστρεφόμενο μουσικό παιχνίδι για την κούνια & έχει ξετρελαθεί! Το βλέπει & του μιλάει!!:D:D

Πείτε κι εσείς κάνα νέο? Χριστινάκι? Ioannaki? Μέλι? Πού είστε.....???


l1ITp3.png

HDApp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια και απο εμας,καναμε το δευτερο εμβολιο,το πρεβεναρ,απο κιλα ειμαστε 6100 και 64 ποντους.Για το μητρικο γαλα Ιωαννα καλυτερα να μην το κοψεις,εμενα ο παιδιατρος μου ειπε οτι αν θηλαζε θα επαιρνε πιο πολυ βαρος,και οσο για την δυσκοιλια εμας κανει ανα δυο μερες που τρωει ξενο,αρα δεν ειναι απο το γαλα σου,νομιζω οτι με το ξενο θα εχει πιο μεγαλο προβλημα το μωρο σου.

Εμεις στη θαλασσα παμε εδω και καιρο,τον βουταω τα ποδαρακια συνεχεια.

Για τα κουνουπια βαζουμε στα ποδια grillen,ειναι φυτικη και ο γιατρος μας το συστησε αλλα την εβαζα και στα αλλα παιδια χωρις κανενα προβλημα.

Γενικα ειναι πολυ ησυχος και πλεον κοιμαται ολο το βραδυ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια & τα μωράκια τους!!

Ο μπεμπάκος μου ο Νικόλας (αποφασίστηκε το όνομα του!) έγινε 3 μήνων σήμερα!!

Είχαμε παιδίατρο το πρωί..κάναμε 2 εμβόλια, ένα ενέσιμο & το πόσιμο για την γαστρεντερίτιδα. Είχαμε πλάκα..άρχισε να κλαίει μόλις τον τρύπησε η γιατρός, αλλά στο καπάκι του έδωσε το πόσιμο & του άρεσε & σταμάτησε!! Χαχαχα!! Μάλιστα όταν τον εξέταζε στα μάτια, στόμα & αυτιά, της μίλαγε!!Από βάρος είμαστε 6700γρ. & 61 πόντους. Μας βρήκε πολύ καλούς η παιδίατρος. Συνεχίζουμε με απλό βιολογικό γάλα σκόνη ανά 3 ώρες μέχρι 180ml. Δύσκολο το βλέπω διότι τώρα με τη ζέστη δεν έπινε ούτε 150ml, πολύ σπάνια! Μου είπε να τον βγάλω από το port bebe του καροτσιού & να βάλω το απλό κάθισμα στην μεσαία θέση & δεμένος!! Μετά το relax..δεν την ξαναπατάω!!

Το πρωί σήμερα είχαμε κατόρθωμα..τον βρήκα από ανάσκελα γυρισμένο στο πλάι μόνος του & είχε παραμείνει εκεί & έβλεπε τα παιχνίδια του! Μας κάνανε δώρο κι ένα περιστρεφόμενο μουσικό παιχνίδι για την κούνια & έχει ξετρελαθεί! Το βλέπει & του μιλάει!!:D:D

Πείτε κι εσείς κάνα νέο? Χριστινάκι? Ioannaki? Μέλι? Πού είστε.....???

Αναστασια γιατι λεει η παιδιατρος οτι πρεπει να τρωτε 180;εμας τρωει 150ακομη και ο παιδιτρος λεει οτι ειναι μια χαρα.Εχουμε 5 με 6 γευματα την ημερα και βαζει γυρω στα 800γρ το μηνα.

Link to comment
Share on other sites

Αναστασια γιατι λεει η παιδιατρος οτι πρεπει να τρωτε 180;εμας τρωει 150ακομη και ο παιδιτρος λεει οτι ειναι μια χαρα.Εχουμε 5 με 6 γευματα την ημερα και βαζει γυρω στα 800γρ το μηνα.

Vasso, η παιδίατρος μου έδωσε το ελεύθερο ότι αν θέλει πάνω από 150ml, μπορώ να του το αυξήσω σε 180ml. Υποθέτω ότι αν κάνει 5 γεύματα των 180ml ή 6 γεύματα των 150ml είναι το ίδιο πράγμα. Βέβαια ο δικός μου σήμερα το πρωί έφαγε 160ml, μετά 100ml & πρίν λίγο 150ml! Δεν είναι σταθερός, αναλόγως με την διάθεσή του! Νομίζω τον επηρεάζει πολύ και η ζέστη!!


l1ITp3.png

HDApp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τις συμβουλές, κ εγώ λόγω που είχα διαβάσει τόσα πράγματα για το θηλασμο προσπάθησα πολύ να το καταφέρω. Αλλά μάλλον ο παιδιάτρος μας δεν είναι κ τόσο υπέρ του θηλασμού γιατί αφενός μου λέει κάθε φορά να δίνω κιντερτε γιατί χρειάζεται ενυδάτωση, κ επίσης την τελευταία φορά μου είπε να το θηλασω λίγο ακόμα αφού έχω γάλα κ από Σεπτέμβρη που θα ξαναπάω να δώσουμε ξένο αν δεν έχει πάρει το κατάλληλο βάρος. Για αυτό είμαι λίγο σκεπτικη...όσο για τη δυσκοιλιοτητα, διάβασα ότι τα μωρά που θηλάζουν δεν κάνουν,αλλά η δικιά μου περνάει πάνω από εβδομάδα να ενεργηθει κ δεν το θεωρώ πολύ φυσιολογικό... Παρ όλα αυτά συνεχίζω με τον θηλασμό κ βλέπουμε τον Σεπτέμβριο που θα ξαναπάμε γιατρό! Αλήθεια τα άλλα κορίτσια που είναι;


bTQNp3.pngNhzDp2.png

Link to comment
Share on other sites

IoannaMas μήπως να αλλαξεις παιδιατρο; Ειναι κριμα να σε κλονιζει ενω τα πας τοσο καλα ασε που αυτα που λεει με την ενυδάτωση δεν στέκουν οποτε ή δεν ξέρει ή θέλει να σε παραπλανησει. Και τα 2 κακα ειναι. Για τη δυσκοιλιότητα μαλλον θα γινει χειρότερα ακομα με το ξενο λογικά οποτε ακομα ενας λόγος.. Αναστασια χρονια σας πολλα! Ακουγεται πολυ δραστήριος ο μπεμπης! :) Το ποσιμο εμβολιο για το ροταϊο εχει παρενέργειες; Και εμείς θα το κανουμε την αλλη εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

IoannaMas μήπως να αλλαξεις παιδιατρο; Ειναι κριμα να σε κλονιζει ενω τα πας τοσο καλα ασε που αυτα που λεει με την ενυδάτωση δεν στέκουν οποτε ή δεν ξέρει ή θέλει να σε παραπλανησει. Και τα 2 κακα ειναι. Για τη δυσκοιλιότητα μαλλον θα γινει χειρότερα ακομα με το ξενο λογικά οποτε ακομα ενας λόγος.. Αναστασια χρονια σας πολλα! Ακουγεται πολυ δραστήριος ο μπεμπης! :) Το ποσιμο εμβολιο για το ροταϊο εχει παρενέργειες; Και εμείς θα το κανουμε την αλλη εβδομάδα.

Favol, Καλημέρα!!

Όλα πήγαν μια χαρά με τα εμβόλια! Ούτε πυρετός, ούτε υπνηλία!

Κι εγώ πάντως που δίνω τώρα μόνο ξένο, ο μικρός κάνει κακά του 1 φορά την ημέρα. Η παιδίατρος μας έχει πεί ότι μέχρι 1 φορά στις 3 ημέρες είναι φυσιολογικό, μετά υπάρχει πρόβλημα δυσκοιλιότητας. Κι εγώ νομίζω ότι σχετικά με την ενυδάτωση, ιδίως στον θηλασμό δεν ισχύει, διότι το μωρό "ξεδιψάει" με το μητρικό γάλα, του παρέχει τα πάντα! Εγώ έδινα στον μικρό κίντερτε μια φόρα την ημέρα από λίγο όταν είχε τους κολικούς για να τον καλμάρει & μετά σταμάτησα.


l1ITp3.png

HDApp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...