Recommended Posts

Kαλημέρα κορίτσια & μπεμπάκια!!

Πόσο χαίρομαι που διάβασα τα νέα σας Χριστινάκι! Τέλεια που τα κατάφερες τόσο εύκολα με τον θηλασμό αυτή τη φορά! Είναι & στο παιδί βέβαια!!

Dorita την καλημέρα μου & σε εσένα!!

Kanti, έμοιασε στη μανούλα ο μπέμπης & βγάζει τα δοντάκια του νωρίς νωρίς!

Κι εμένα ο μικρός τρώει πολύ τα χέρια του & πολλά σάλια.., αλλά η παιδίατρος πριν 10 ημέρες δεν είδε τίποτα! Η κόρη μου βέβαια άργησε..το πρώτο δόντι έσκασε μύτη 9 με 10 μηνών!

Κι εμένα πλέον ο μικρός κοιμάται 9ωρα..από τις 9 με 10 το βράδυ μέχρι τις 6 με 7 το πρωί! Είναι ήσυχος στη κούνια του, μιλάει στο περιστρεφόμενο μουσικό παιχνίδι, του αρέσει πολύ να κοιτάει τις οικογενειακές μας φωτογραφίες στον τοίχο, ένα καδράκι με ζωγραφιά από τα χεράκια της αδερφής του & το αυτοκόλλητο με τις κουκουβάγιες & τα πουλάκια!!

Εννοείται ότι βγαίνουμε βόλτα κάθε απόγευμα με το καρότσι στη γειτονιά & το Σάββατο κι εχθές τον πήγαμε & για καφέ στην παραλία σε beach bar! Έτσι να μαθαίνει από μικρός!! Χαχαχαχα!!:-D

Ναι ρε σύ συ είναι ανάλογα στο παιδί σίγουρα...ΑυτΗ η μικρη με τ που μου την έβαλε στο στήθος η μαία όταν γέννησα από μόνη της τα κάνει όλα δεν με έχει προβληματσει καθόλου ο θηλασμος....δοξύ τον θεό την βάζω στήθος και αυτό ξέρει τι να κάνει...τρώει κάθε 2ώρο ακόμα την ημέρα και το βράδυ λίγο πια αραια εμένα δεν κοιμάται έτσι όπως τα δικά σας σερί αλλά τουλάχιστον πλέον θηλάζουμε ξαπλωμένες οπότε είναι ξεκούραστα! !!!

Όντως που είναι το μελακι να μας πει νέα !!!

0QA6p3.png

0RBop3.png

Διαφημίσεις

Καλο μας μηνα!!! Τι κάνετε; Εμείς ειμαστε πολυ καλα!!! Ξεκινήσαμε σημερα φρουτάκι, μπανανα αραιωμενη με λιγο νερο, 3-4 κουταλάκια, το καλοδέχτηκε ευτυχως! Μεσα του μηνα ξεκινάμε και σουπιτσες! Για να προλάβω απορίες, ο παιδιατρος μας ειναι υπέρ της άποψης οτι οι στέρεες πρέπει να εισάγονται απο 4 μηνων και μεχρι 6 να εχουν μπει σχεδόν ολες οι τροφές. Λεει ετσι λενε τα νεα δεδομένα για τις αλλεργίες, συν του οτι κανει καλο και στην παλινδρόμηση που ψιλόεχουμε εμεις... Ετσι είχαμε κανει και με τον γιο μου πριν 2 χρονια...

APaXp3.png

Ptg7p3.png

Διαφημίσεις

Μανουλίτσες μου γλυκές ! Καλο μηνα!

Όλα καλά! Μου λείψατε!

Τα κατάφερα και διάβασα τα νέα σας σήμερα (λίγα λίγα) είχα μείνει τόοοσο πίσω!

Χαίρομαι που είσαστε όλες καλά και τα μωρούλια σας ακόμα καλύτερα. Τα μικρο προβληματάκια είναι μέσα στο πρόγραμμα πάντως και πάνω κάτω όλες τα ίδια περνάμε!

Όλα καλά κοριτσάκια μου!

Να χαμογελάμε στα μωρά μας και όλα είναι περαστικά!

Εδώ έχουμε ξετρελαθεί... οι στιγμές που ζούμε είναι τόσο σπάνιες!

Έχουμε χαζέψει με τον άντρα μου κυριολεκτικά! Όλη μέρα είμαστε οι τρεις μας και τώρα που ηρεμήσαμε από τις περιπέτειες μας απολαμβάνουμε αγκαλιές και χαλάρωση...

Η κουκλίτσα μας ξεκαρδίζεται στα γέλια και λιώνουμε!

Είναι τόσο γλυκό παιδάκι!

Θα μπω να σας τα πω αύριο με λεπτομέρειες.

Πέρασα ένα γερό ψυχολογικό κρασάρισμα αλλά όλα καλά τώρα!

Σας φιλώ γλυκά!

gHTSp2.png

Καλο μας μηνα!!! Τι κάνετε; Εμείς ειμαστε πολυ καλα!!! Ξεκινήσαμε σημερα φρουτάκι, μπανανα αραιωμενη με λιγο νερο, 3-4 κουταλάκια, το καλοδέχτηκε ευτυχως! Μεσα του μηνα ξεκινάμε και σουπιτσες! Για να προλάβω απορίες, ο παιδιατρος μας ειναι υπέρ της άποψης οτι οι στέρεες πρέπει να εισάγονται απο 4 μηνων και μεχρι 6 να εχουν μπει σχεδόν ολες οι τροφές. Λεει ετσι λενε τα νεα δεδομένα για τις αλλεργίες, συν του οτι κανει καλο και στην παλινδρόμηση που ψιλόεχουμε εμεις... Ετσι είχαμε κανει και με τον γιο μου πριν 2 χρονια...

Μπράβο Dorita! Νομίζω ότι μια χαρά τα λέει ο παιδίατρος, αφού βοηθάει & στην παλλινδρόμηση του μωρού. Εμάς δεν νομίζω να μας ξεκινήσει κάτι, υποθέτω επειδή ο μικρός είναι βαρύς ήδη 7100γρ περίπου & 31/2 μηνών. Έχουμε rdv την επόμενη Πέμπτη οπότε θα δούμε τι θα μας πεί..:D

l1ITp3.png

HDApp3.png

Όλα καλά! Μου λείψατε!

Χαίρομαι που είσαστε όλες καλά και τα μωρούλια σας ακόμα καλύτερα. Τα μικρο προβληματάκια είναι μέσα στο πρόγραμμα πάντως και πάνω κάτω όλες τα ίδια περνάμε!

Όλα καλά κοριτσάκια μου!

Έχουμε χαζέψει με τον άντρα μου κυριολεκτικά! Όλη μέρα είμαστε οι τρεις μας και τώρα που ηρεμήσαμε από τις περιπέτειες μας απολαμβάνουμε αγκαλιές και χαλάρωση...

Σας φιλώ γλυκά!

Μελάκι, χαίρομαι πολύ που διαβάζω νέα σας! Οτιδήποτε κι αν ήταν αυτό που σας απασχολούσε, αφήστε το πίσω κι απολαύστε την καθημερινότητα με το κοριτσάκι σας! Τη μεγαλύτερη ευτυχία της ζωής σας!!:D:D:D

l1ITp3.png

HDApp3.png

Έλα ρε συ τι καλουλης ο μικρούλης σας !!μπράβο!!!Και δοντάκι κιόλας ε;;;;μωρέ μπράβο...εμένα όλη μέρα χεράκια στο στομα και πολλά σάλια έχει...μιλάμε φούσκες κάνει...σήμερα που θα πάμε παιδίατρο να δούμε γιατί είχε περάσει και μθα μυκιτιαση στο στομα να δούμε άμα έχει υποχωρήσει..

Και εσυ αποκλειστικά δεν θηλάζεις ;;;από 6 μηνών τα θηλαζοντα ξέρω αρχιζουν φαγητό....λαχανικά λένε όχι κρέμες κλπ...δεν ξέρω ακόμα με τι θα την ξεκινησω καλύτερα λέω να αποφύγω κρέμες γιατί στα κιλά της ριναι πολύ καλά....6130 την μέτρησα εχθές θα δούμε και στην ζυγαρια του παιδιάτρου σήμερα!

Καλημέρα κοριτσάκια όμορφα!!!

Χριστινάκι μου πολύ καλή η μικρούλα σου. Την μυκητίαση πως την έπαθε; Εγώ ακόμη αποστειρώνω τις πιπίλες, παρότι εννοείται βάζει χεράκια και παιχνιδάκια στο στόμα.

Ναι, θηλάζω αποκλειστικά. Σκέφτομαι να ξεκινήσω τις στερεές περί τα μέσα Σεπτέμβρη. Θα συμβουλευτώ και τη μαία μου βέβαια. Ο μικρός άρχισε να δείχνει ενδιαφέρον, μας κοιτάει ο ψυχούλης μου στο στόμα όταν τρώμε χαχα.

Kαλημέρα κορίτσια & μπεμπάκια!!

Πόσο χαίρομαι που διάβασα τα νέα σας Χριστινάκι! Τέλεια που τα κατάφερες τόσο εύκολα με τον θηλασμό αυτή τη φορά! Είναι & στο παιδί βέβαια!!

Dorita την καλημέρα μου & σε εσένα!!

Kanti, έμοιασε στη μανούλα ο μπέμπης & βγάζει τα δοντάκια του νωρίς νωρίς!

Κι εμένα ο μικρός τρώει πολύ τα χέρια του & πολλά σάλια.., αλλά η παιδίατρος πριν 10 ημέρες δεν είδε τίποτα! Η κόρη μου βέβαια άργησε..το πρώτο δόντι έσκασε μύτη 9 με 10 μηνών!

Κι εμένα πλέον ο μικρός κοιμάται 9ωρα..από τις 9 με 10 το βράδυ μέχρι τις 6 με 7 το πρωί! Είναι ήσυχος στη κούνια του, μιλάει στο περιστρεφόμενο μουσικό παιχνίδι, του αρέσει πολύ να κοιτάει τις οικογενειακές μας φωτογραφίες στον τοίχο, ένα καδράκι με ζωγραφιά από τα χεράκια της αδερφής του & το αυτοκόλλητο με τις κουκουβάγιες & τα πουλάκια!!

Εννοείται ότι βγαίνουμε βόλτα κάθε απόγευμα με το καρότσι στη γειτονιά & το Σάββατο κι εχθές τον πήγαμε & για καφέ στην παραλία σε beach bar! Έτσι να μαθαίνει από μικρός!! Χαχαχαχα!!:-D

Αναστασία μου πολύ καλός ο μικρούλης σου, μπράβο!Έχουν πλάκα τα αντράκια μας ;) .Και Μπιτσ μπαρ ε; Τέλεια!Εμείς του χρόνου θα πάμε διακοπές οι τρεις μας και θα γνωρίσει τη θάλασσα που τόσο αγαπάμε. Φέτος δεν προβλέπεται.Έχω κάνει άπειρα χιλιόμετρα με το καρότσι και θα συνεχίζω όσο έχει καλό καιρό. Μας αρέσουν πολύ οι βόλτες :D .

BeKsp1.png smQAp1.png 

Όλα καλά! Μου λείψατε!

Όλα καλά κοριτσάκια μου!

Σας φιλώ γλυκά!

Συμπεθεράκι μου γλυκό πόσο χαίρομαι που διαβάζω ότι είσαι καλά. Μας είχες λείψει επίσης πολύ. Είχα αρχίσει να ανησυχώ αλλά σκεφτόμουν ότι η μικρούλα, σου είχε πάρει το μυαλό και δεν είχες χρόνο να μπεις να μας πεις τα νέα σου. Ότι κι αν πέρασες σημασία έχει ότι είναι πια πίσω και τώρα νιώθεις καλά. Όλες λίγο πολύ στην αρχή περάσαμε δύσκολα, άλλες λιγότερο άλλες περισσότερο. Πάντα θα υπάρχουν προβλημάτακια και πάντα θα τα ξεπερνάμε και θα κοιτάμε μπροστά :) .

Πως είναι η μπεμπούλα σας;

BeKsp1.png smQAp1.png 

Διαφημίσεις

Κορίτσια, καλησπέρα από το διπλανό καφέ!

Διάβαζα τα νέα σας και συγκινήθηκα, μια και με μερικά κορίτσια τα λέγαμε και στην αρχή της εγκυμοσύνης. Τελικά, κι εγώ την κόρη μου Απρίλιο τη γέννησα.

Αλήθεια, τα μωράκια σας τα βάζετε μπρούμυτα; Τους αρέσει; η δική μου τώρα τελευταία δέχεται να μείνει κανένα δεκάλεπτο!

Κορίτσια, καλησπέρα από το διπλανό καφέ!

Διάβαζα τα νέα σας και συγκινήθηκα, μια και με μερικά κορίτσια τα λέγαμε και στην αρχή της εγκυμοσύνης. Τελικά, κι εγώ την κόρη μου Απρίλιο τη γέννησα.

Αλήθεια, τα μωράκια σας τα βάζετε μπρούμυτα; Τους αρέσει; η δική μου τώρα τελευταία δέχεται να μείνει κανένα δεκάλεπτο!

Ιοιο, θυμάσαι που τα λέγαμε στην αρχή μαζί με την Athanasia..? Kαι τώρα πέρασε ο καιρός κι έχουμε τα μωράκια μας αγκαλίτσα & δεν τα χορταίνουμε με τίποτα!! Μπαίνω συνέχεια στις Μανούλες Μαϊου & σας διαβάζω.., σας νιώθω πολύ κοντά μου επίσης! Κι εγώ τον δικό μου τον βάζω μπρούμυτα κάποιες φορές την ημέρα, αλλά δυσανασχετεί πάνω από τα 5 λεπτά!! :?

Βέβαια πρέπει να τον βάζω διότι έχουμε ένα θεματάκι πλαγιοκεφαλίας εκ θέσεως & πρέπει να γυμνάζει τους μυς του αυχένα. Το οποίο σημαίνει ότι από την κοιλιά ακόμα είχε βολευτεί με το κεφάλι δεξιά & από νεογέννητα που τα βάζουμε ανάσκελα μόνο δεξιά κοιμότανε, εκεί τον βόλευε! Με συνέπεια να πατικωθεί το πίσω δεξιά μέρος του κεφαλιού τώρα που είναι μαλακό & να αλλάξει σχήμα! Του κάναμε συνέχεια ασκησούλες για να το στρίβει κι αριστερά & όταν κοιμόταν βαθιά του το γύριζα αριστερά! Ήδη έχουμε δεί μεγάλη βελτίωση το αλλάζει & μόνος του τώρα πιά!

l1ITp3.png

HDApp3.png

Επίσης, η μικρή σου γυρίζει από ανάσκελα μπρούμυτα ή & το αντίθετο?

Εμένα όχι ακόμα..από ανάσκελα πάει μόνο στο πλάι, αλλά & πάλι το βάρος του (περίπου 7100γρ) τον γυρίζει ξανά ανάσκελα!! Χαχαχα!!:D:D:D

Εμένα αυτό που κάνει κι έτσι έπεσε από το ρηλάξ στο πάτωμα.., είναι να πατάει τις πατούσες να σηκώνει τον πωπό του & να κάνει τσουλήθρα!! Τον βάζω για ύπνο το βράδυ ψηλά στο προσκεφάλι της κούνιας & τον βρίσκω το πρωί σχεδόν να ακουμπάει τα πόδια του στο κάτω μέρος της κούνιας!!:-D:-D Κόβει βόλτες!!! Χαχαχαχα!! Τον λατρεύω!:-D

l1ITp3.png

HDApp3.png

Αναστασία μου, η πλαγιοκεφελία είναι τόοοσο συχνη, ευτυχώς ξεπερνιέται εύκολα.

Και η δική μου στο πλάι γυρνάει, αλλά μένει πίσω το κεφάλι της, μου φαίνεται πολύ αστεία. Το τελευταίο της κατόρθωμα είναι να σηκώνει τα πόδια της και πωπούλη, νομίζω ότι προσπαθεί να φάει το μεγάλο δάχτυλο του ποδιού της :)

Και εμένα κουνιέται μέσα στην κούνια της, αλλά όχι τόσο πολύ. Άσε που μερικές φορές πάει προς τα πάνω και φοβάμαι ότι θα χτυπήσει το κεφαλάκι της.

Το πέσιμο από οπουδήποτε το φοβάμαι κι εγώ, αλλά δεν υπάρχει παιδί που να μην έχει δύο τρία πεσίματα στο ενεργητικό του.

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα