Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

Μανούλες Απριλίου 2016 😃


Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια!! Καταρχήν να σας ζήσουν τα μωρακια σας και να τα χαιρεστε!!!

Εγω είμαι μανούλα Ιουνίου 2015 ,πήρα το θάρρος να μπω σφήνα στο θεματακι σας για να πω στην Ιωάννα να μην αγχωνεσαι

Ή κόρη μου είναι σχεδόν 14 μηνών και θηλαζουμε από την πρώτη στιγμή αποκλειστικά χωρίς θέματα

Ιωάννα μην ανυσηχεις για το βάρος, ή Μελίνα μου 3 μηνών ήταν 6 κιλά και μια χαρά στις καμπύλες, να πω επίσης ότι οι καμπύλες στα βιβλιάρια είναι καμπύλες για μωρά που πίνουν ξένο γάλα, αν θες μπες στο ίντερνετ και κατέβασε για θηλαζοντα μωρά καμπύλες για να δεις που βρίσκεστε και πίστεψε με είναι σούπερ το μωρακι σου!!

Αν θέλεις να συνεχίσεις τον θηλασμό δεν χρειάζεται να δώσεις συμπλήρωμα μόνο και μόνο για τα κιλά και μην επηρεάζεται από τους γιατρούς, ο δικός μας γιατρός είναι σύμβουλος θηλασμού και αυτό όχι γιατί τον χρειάστηκαν περισσότερα θηλασμού αλλά για να μην μου δίνει άκυρες πληροφορίες , έχουν και μια τάση προς το ξένο γάλα

Το γαλα σου είναι ότι καλύτερο για το μωρακι σου και ή σκόνη είναι σαν να πετάς το φρέσκο και να δίνεις κονσέρβα

Επίσης τα θηλαζοντα μωρά δεν έχουν δυσκοιλιότητα, μετά τις 20 μέρες θεωρείται δυσκοιλιότητα και αυτό γιατί το γάλα σου είναι τόσο θρεπτικό που αφομοιώνεται από τον οργανισμό κατά 97% οπότε τι να βγάλει;; Επισης δεν πρέπει να επέμβει με υπόθετα και κλάματα στο έντερο

Τώρα όταν θα αρχίσουν οι στερεές το στήθος σου θα προσαρμοστεί στα νέα δεδομένα και γενικά μέχρι τότε δεν θα πρήζεται το στήθος σου όπως τώρα, στην τελική αν δεις ότι πρηζεσαι δώσε λιγο παραπάνω γάλα, επίσης στην αρχή δεν κοβεις γεύματα τοσο εύκολα, μακάρι βέβαια να είσαι την περίπτωση που το μωρό σου θα τρώει όλο το φαγητό του και δεν θα χρειάζεται να δθηλαζεις συνέχεια πάλι, εγώ ακόμα παλευω να την ταισω κάτι που να την πιάσει αλλά δύσκολα τρώει, αφαγο παιδί, ...τέλος πάντων

Για να μην παρεξηγηθω, είμαι υπέρ του θηλασμου αλλά δεν Κρινώ καμία για το πως και τι θα κάνει με το παιδάκι της , μου την δίνει αυτός ο ρατσισμός που προέκυψε μεταξύ θηλασμού και ξένου αλλά θεωρώ ότι είναι επιλογή της Μάμας αν θα θηλασει ή οχι και οχι κάποιου γιατρού ή συγγενή ή φίλου!! Πάνω απ όλα να ναι χαρούμενες οι μανουλες και θα είναι χαρούμενα και τα παιδια!!!

Φιλικά και με αγάπη

Ελπίζω να βοηθήσα


yk1yp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

μαμα82 συμφωνω απολυτα με οσα ειπες !! ιωαννα εμενα ειναι 6.5 μηνων και ειναι 5.900 . και δεν μου ειπε να δωσω συμπληρωμα . να θηλαζω κανονικα συν τις τροφες που ξεκινησαμε πριν λιγες μερες .

να σας ζησουν τα μωρακια σας !

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάκια :)

Ντορίτα μου ανυπομονώ να αρχίσουμε κι εμείς τις στερεές τροφές. Πόσα γεύματα δίνεις την μικρούλα σου; Πόσο χρόνο σου πήρε για να αντικαταστήσεις ένα γεύμα; Διάβασα ότι για να μην μειωθεί το γάλα όταν θα αρχίσουμε τις στερεές πρέπει να του δίνω πρώτα να θηλάζει και πριν χορτάσει τελείως να του δίνω την στερεά. Έτσι σιγά σιγά προσαρμόζεται και η παραγωγή στα νέα δεδομένα.Δεν ξέρω αν ισχύει, αλλά μου φαίνεται λογικό.

Καντι μου ενα γευμα δίνω προς το παρον, τη φρουτοκρεμα, απο αυριο ξεκινάμε και σουπιτσα καρότο πατάτα κολοκυθι και λιγο αστρακι. Ευτυχως τη δέχτηκε πολυ ευχάριστα οποτε απο την 3η κιολας μερα τρώει κανονικό γευμα, όσο για το στήθος προσαρμόστηκε αμέσως, τις 2 επόμενες μερες έβγαζα λιγο με το θηλαστρο οταν ένιωθα να κατεβαίνει το γαλα αλλα τελικα ειδα οτι επόμενες μερες χωρις να βγάζω γαλα δεν ένιωθα συμφόρηση. Στο γιο μου θυμαμαι ήταν λιγο πιο απαιτητικό το θεμα, έπρεπε να βγάζω για αρκετές μερες, οποτε ειναι θεμα οργανισμού δεν ειναι τίποτα στανταρντ... Τι εννοείς να μη μειωθεί η παραγωγή; Αφού πρέπει να μειωθεί, γιατι αλλιώς θα εισαι με ενα θηλαστρο στο χέρι... Εννοείς μηπως να μη μειωθεί για τα επόμενα γεύματα; Αυτο δε γινεται γιατι υπάρχει ο νόμος της προσφοράς-ζήτησης, δηλαδη το στήθος σου θα εχει γαλα όσο ζητάει το μωρο σου...


APaXp3.png

Ptg7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καντι μου ενα γευμα δίνω προς το παρον, τη φρουτοκρεμα, απο αυριο ξεκινάμε και σουπιτσα καρότο πατάτα κολοκυθι και λιγο αστρακι. Ευτυχως τη δέχτηκε πολυ ευχάριστα οποτε απο την 3η κιολας μερα τρώει κανονικό γευμα, όσο για το στήθος προσαρμόστηκε αμέσως, τις 2 επόμενες μερες έβγαζα λιγο με το θηλαστρο οταν ένιωθα να κατεβαίνει το γαλα αλλα τελικα ειδα οτι επόμενες μερες χωρις να βγάζω γαλα δεν ένιωθα συμφόρηση. Στο γιο μου θυμαμαι ήταν λιγο πιο απαιτητικό το θεμα, έπρεπε να βγάζω για αρκετές μερες, οποτε ειναι θεμα οργανισμού δεν ειναι τίποτα στανταρντ... Τι εννοείς να μη μειωθεί η παραγωγή; Αφού πρέπει να μειωθεί, γιατι αλλιώς θα εισαι με ενα θηλαστρο στο χέρι... Εννοείς μηπως να μη μειωθεί για τα επόμενα γεύματα; Αυτο δε γινεται γιατι υπάρχει ο νόμος της προσφοράς-ζήτησης, δηλαδη το στήθος σου θα εχει γαλα όσο ζητάει το μωρο σου...

Dorita, Kαλημέρα!! Τι κάνει ο μικρός σου? Πως τα πάει με την μπέμπα?

Εμένα η μικρή μου έχει αρχίσει & τον παίζει, του διαβάζει παραμύθια & φυσικά τον πάει βόλτα με το καρότσι!! Και ο μικρός ανταποκρίνεται..την κοιτάει & λιώνει!!:D:D:D


l1ITp3.png

HDApp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ κορίτσια για τις τόσο ευχάριστες παρεμβάσεις! Η αλήθεια είναι πως ο παιδιάτρος που πηγαίνουμε δεν είναι κ πολύ του θηλασμού αλλά χάρη σε εσάς κ τις πληροφορίες που παίρνω από το ίντερνετ έχω καταφέρει να θηλασω! Απλά βρε κοριτσια βλέπω έξω που βγαίνουμε μωράκια είναι παχουλα, εμενα είναι τόσο αδύνατο :-/ μάλλον ομως χωρίς λόγο αγχώνομαι γιατί το κάθε μωρό έχει το δικό του ρυθμό ανάπτυξης. Βλέπεις κ η οικογένεια δεν βοηθάει ιδιαίτερα όταν σου λένε "τι αδύνατο το χεις το μωρό, δωστου να φάει, δεν παθαίνει τίποτα κ να του δώσεις λίγο γάλα παραπάνω". Δεν τους αδικώ γιατί κ αυτοί έτσι μας μεγάλωσαν κ ούτε είχαν τη δυνατότητα να ενημερωθούν όπως μπορούμε τώρα εμείς, επομένως σε αυτό θεωρώ ότι είμαστε τυχερές. Εν πάσει περίπτωσει εμείς θα συνεχισουμε κανονικά θηλασμό κ μόλις αρχίσουμε κ στερεές θα σας στείλω νεότερα...

Ντοριτα η μικρή σου ακούγεται τέλεια με το φαγητό, μακάρι να ακουλουθησουμε κ εμείς παρομοίως! Αλήθεια με το νερό τι κάνετε; Είναι άλλο θέμα που με προβλημάτιζει!


bTQNp3.pngNhzDp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πάρα πολύ κορίτσια για τις τόσο ευχάριστες παρεμβάσεις! Η αλήθεια είναι πως ο παιδιάτρος που πηγαίνουμε δεν είναι κ πολύ του θηλασμού αλλά χάρη σε εσάς κ τις πληροφορίες που παίρνω από το ίντερνετ έχω καταφέρει να θηλασω! Απλά βρε κοριτσια βλέπω έξω που βγαίνουμε μωράκια είναι παχουλα, εμενα είναι τόσο αδύνατο :-/ μάλλον ομως χωρίς λόγο αγχώνομαι γιατί το κάθε μωρό έχει το δικό του ρυθμό ανάπτυξης. Βλέπεις κ η οικογένεια δεν βοηθάει ιδιαίτερα όταν σου λένε "τι αδύνατο το χεις το μωρό, δωστου να φάει, δεν παθαίνει τίποτα κ να του δώσεις λίγο γάλα παραπάνω". Δεν τους αδικώ γιατί κ αυτοί έτσι μας μεγάλωσαν κ ούτε είχαν τη δυνατότητα να ενημερωθούν όπως μπορούμε τώρα εμείς, επομένως σε αυτό θεωρώ ότι είμαστε τυχερές. Εν πάσει περίπτωσει εμείς θα συνεχισουμε κανονικά θηλασμό κ μόλις αρχίσουμε κ στερεές θα σας στείλω νεότερα...

Ντοριτα η μικρή σου ακούγεται τέλεια με το φαγητό, μακάρι να ακουλουθησουμε κ εμείς παρομοίως! Αλήθεια με το νερό τι κάνετε; Είναι άλλο θέμα που με προβλημάτιζει!

οσο θηλαζει το μωρο, νερο δε χρειαζεται ! μολις αρχισουν οι στερεες τροφες, θα παρεις ενα ποτηρακι ειδικο για βρεφη . και θα της το δινεις ( θα μαθει να το κραταει και μονη της), σιγα σιγα θα το συνηθισει . στην αρχη θα το μασαει ,θα το πιπιλαει , (θα τρεχει απ εξω το νερο θα γινεται μουσκεμα:tongue: ) αλλα θα ρθει η ωρα που θα το μαθει και θα της αρεσει.

και μενα που ειναι αδυνατη , ολοι με μισο ματι με κοιτανε που θηλαζω . καθε φορα που με βλεπουν η ερωτηση ειναι, ποσο καιρο ακομα θα θηλασεις ??!! τι κολλημα παλι και αυτο?!

Link to comment
Share on other sites

Ιωανν κι εμενς αδύνατη είναι, 14 μηνών και 8600 αλλά υγιές μωρό μην σκας για τα κιλά θα πάρει φόρα, όπως ειπες το κάθε παιδί έχει τον δικό του ρυθμό ανάπτυξης

Συμφωνώ κι εγώ για το νερό, το γάλα σου το ξεδιψάσει και δεν χρειάζεται νερό, αργότερα με τις στερεές εκπαιδευτικό ποτηράκι και θα ναι μια χαρά!!

Συμφωνώ και για τις μεγάλες γυναίκες γιαγιάδες μαμαδες πεθερές αλλά θα πρέπει να σου αφήσουν την επιλογή να κάνεις αυτό που θεωρεις σωστό για το μωρακι σου και να σε στηρίζουν ,το ότι δεν ξέρω ξ ότι μεγάλωσαν 2-3-4 παιδιά δεν σημαίνει κάτι άλλωστε κάναν πολλά λάθη και δεν τα ξέρουν κιόλας οπότε ας αφήσουν σε κάποια θέματα τις συμβουλές.... και εγώ αντιμετώπιζω το θέμα μεχρι ποτέ θα θηλαζεις ή το ακόμα εκνευριστικο ακόμα θηλαζεις;;; Λες και αυτοί τρώνε το ζόρι...τέλος πάντων απλά σταμάτησα να ασχολούμαι!!!

Να κάνεις αυτό που θες και όχι να σε γεμίζουν άγχη και τύψεις οι άλλοι!


yk1yp3.png

Link to comment
Share on other sites

Dorita, Kαλημέρα!! Τι κάνει ο μικρός σου? Πως τα πάει με την μπέμπα?

Εμένα η μικρή μου έχει αρχίσει & τον παίζει, του διαβάζει παραμύθια & φυσικά τον πάει βόλτα με το καρότσι!! Και ο μικρός ανταποκρίνεται..την κοιτάει & λιώνει!!:D:D:D

Εχει αρχίσει να στρώνει η κατάσταση, αν και έχουνε μερικά άτυχη περιστατικά τις τελευταιες μερες, ωστόσο εκδηλώνει την αγαπη του και της φέρνει παιχνίδια να παίξουν οταν την βάζω στον καναπέ να ψιλοκαθεται για να μαθαίνει...

Νερο κι εγω δε δίνω ακόμη, εξάλλου ξερω κι απο το γιο μου, ο οποίος άρχισε να πίνει λιγο νερο καπου 8-9 μηνων ενώ έτρωγε κι αυτός απο 4 μηνων... Θα αρχίσω να της δίνω λιγο με το κουταλάκι τωρα που θα μπει και το μεσημεριανό αλλα δεν αγχώνομαι...


APaXp3.png

Ptg7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάκια :)

Τι κάνετε; Τα μπεμπάκια σας;

Εμείς είμαστε μια χαρά.Ο μικρούλης μου κοιμάται κι εγώ απολαμβάνω καφεδάκι. Την άλλη εβδομάδα έχω συνάντηση με τη μαία να μου δώσει συμβουλές σχετικά με την εισαγωγή στερεών τροφών. Μέσα του επόμενου μήνα θα αρχίσουμε μάλλον, πιθανόν με βιολογικό καροτάκι. Κορίτσια μάρσιπο χρησιμοποιείτε; Εγώ αγόρασα και μου άρεσε πάρα πολύ κι εμένα και του μικρού, είναι πιο ξεκούραστο και για τους δύο.

Καντι μου ενα γευμα δίνω προς το παρον, τη φρουτοκρεμα, απο αυριο ξεκινάμε και σουπιτσα καρότο πατάτα κολοκυθι και λιγο αστρακι. Ευτυχως τη δέχτηκε πολυ ευχάριστα οποτε απο την 3η κιολας μερα τρώει κανονικό γευμα, όσο για το στήθος προσαρμόστηκε αμέσως, τις 2 επόμενες μερες έβγαζα λιγο με το θηλαστρο οταν ένιωθα να κατεβαίνει το γαλα αλλα τελικα ειδα οτι επόμενες μερες χωρις να βγάζω γαλα δεν ένιωθα συμφόρηση. Στο γιο μου θυμαμαι ήταν λιγο πιο απαιτητικό το θεμα, έπρεπε να βγάζω για αρκετές μερες, οποτε ειναι θεμα οργανισμού δεν ειναι τίποτα στανταρντ... Τι εννοείς να μη μειωθεί η παραγωγή; Αφού πρέπει να μειωθεί, γιατι αλλιώς θα εισαι με ενα θηλαστρο στο χέρι... Εννοείς μηπως να μη μειωθεί για τα επόμενα γεύματα; Αυτο δε γινεται γιατι υπάρχει ο νόμος της προσφοράς-ζήτησης, δηλαδη το στήθος σου θα εχει γαλα όσο ζητάει το μωρο σου...

Ντοριτάκι μου καλή σου μέρα. Σ' ευχαριστώ για την απάντηση, με κάλυψες πλήρως. Θέλω να συνεχίσω τον θηλασμό όσο το δυνατόν περισσότερο, τουλάχιστον ένα χρόνο και μετά όσο ακόμη θέλει ο μικρούλης. Αυτός είναι και ο λόγος που ανησυχώ με την εισαγωγή των στερεών. Ναι μεν θα αντικατασταθούν κάποια γεύματα αλλά το θρεπτικό γαλατάκι της μαμάς θέλω να συνεχίσει να το πίνει :D . Πως είναι η κατάσταση με δύο μωράκια στο σπίτι; Έχεις βοήθεια;


  BeKsp1.png smQAp1.png 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από εμένα!

Εμείς έχουμε λίγη γκρίνια κάθε απόγευμα κυρίως, πολλά σάλια & τρώμε συνέχεια τα χέρια μας! Έχουν φουσκώσει τα ούλα του πολύ!!

Ο καημενούλης μου!!:(

Κατα τ'άλλα ο άντρας μου είναι σε άδεια & τα πρωινά πάμε παραλία..η μικρή χορταίνει βουτιές, κολύμπι & παιχνίδι & ο μικρός στο καρότσι απολαμβάνει τη δροσούλα & πίνει το γαλατάκι του! Και κάνει & η μαμά τη βουτιά της στη θάλασσα!!:cool:

Τώρα είμαι δουλειά..απογευματινή βάρδια μέχρι τέλος Αυγούστου! Ουφφφ!

Κanti, κι εγώ έχω μάρσιππο το Babasling νομίζω το λένε..στην κόρη μου το χρησιμοποίησα ελάχιστα & τώρα στον μικρό μου δοκίμασα να τον βάλω νεογέννητο ακόμα αλλά δεν βολευόταν & δεν τον πίεσα περισσότερο.. Τώρα σκέφτομαι που θα ξεκινήσει το σχολείο της μικρής, να τον παίρνω μαζί μου με το μάρσιπο για να μην μπαινοβγάζω καρότσι από το αυτοκίνητο! Η αλήθεια είναι ότι τώρα που έχει ζέστη κι αν ο μάρσιπος είναι από χοντρό ύφασμα δεν υποφέρεται!! Πολύ περισσότερο για το μωρό νομίζω..!


l1ITp3.png

HDApp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα κι από εμένα!

Εμείς έχουμε λίγη γκρίνια κάθε απόγευμα κυρίως, πολλά σάλια & τρώμε συνέχεια τα χέρια μας! Έχουν φουσκώσει τα ούλα του πολύ!!

Ο καημενούλης μου!!:(

Κατα τ'άλλα ο άντρας μου είναι σε άδεια & τα πρωινά πάμε παραλία..η μικρή χορταίνει βουτιές, κολύμπι & παιχνίδι & ο μικρός στο καρότσι απολαμβάνει τη δροσούλα & πίνει το γαλατάκι του! Και κάνει & η μαμά τη βουτιά της στη θάλασσα!!:cool:

Τώρα είμαι δουλειά..απογευματινή βάρδια μέχρι τέλος Αυγούστου! Ουφφφ!

Κanti, κι εγώ έχω μάρσιππο το Babasling νομίζω το λένε..στην κόρη μου το χρησιμοποίησα ελάχιστα & τώρα στον μικρό μου δοκίμασα να τον βάλω νεογέννητο ακόμα αλλά δεν βολευόταν & δεν τον πίεσα περισσότερο.. Τώρα σκέφτομαι που θα ξεκινήσει το σχολείο της μικρής, να τον παίρνω μαζί μου με το μάρσιπο για να μην μπαινοβγάζω καρότσι από το αυτοκίνητο! Η αλήθεια είναι ότι τώρα που έχει ζέστη κι αν ο μάρσιπος είναι από χοντρό ύφασμα δεν υποφέρεται!! Πολύ περισσότερο για το μωρό νομίζω..!

Καλημέρα Αναστασία μου.Μασητικό του έδωσες; Εγώ του έχω πάρει δύο και δείχνει να το απολαμβάνει. Γκρίνια εμείς δεν έχουμε γενικά, μόνο λιγάκι όταν θέλουμε να πάρουμε τον υπνάκο μας.

Τι καλά που πηγαίνετε στη θάλασσα!Μου έλειψε αλλά του χρόνου θα πάμε με τον μικρό :D .

Κι ο δικός μου έχει πολλά σαλάκια και τρώει επίσης τα χεράκια του. Πριν λίγες μέρες άρχισε να τσιρίζει, έχει πολλή πλάκα... χαχαχα. Ειδικά όταν με χάνει από το οπτικό του πεδίο φωνάζει πολύ δυνατά :) . Επίσης εδώ και λίγες μέρες γυρίζει συνέχει μπρούμυτα από ανάσκελα που τον έχω και φοβάμαι μην έχουμε καμιά απρόσμενη τούμπα.

Ο μάρσιπος με βοηθάει πολύ. Κάθεται και το μωρό καλύτερα κι εγώ δεν κουράζομαι. Πήρα αυτό:

https://www.amazon.de/Manduca-Kindertrage-Bauch-R%C3%BCcken-H%C3%BCfttrage/dp/B00J3Q8N1A/ref=pd_cp_75_2?ie=UTF8&refRID=YJNTYNQY0GVWSWJFKJ86


  BeKsp1.png smQAp1.png 

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα κορίτσια & μωράκια!!

Τι κάνετε?

Εμείς μεγαλώνουμε, χαμογελάμε, γελάμε με ήχο, κάνουμε παράπονα όταν πεινάμε & έχουμε κάνει κακά (1 φορά την ημέρα συνήθως ;)), αρχίζουμε & εξερευνάμε τον χώρο γύρω μας, βάζουμε τα πάντα στο στόμα μας & όταν τρομάζουμε βάζουμε τα κλάματα!! (είναι τώρα 2 μέρες που βλέπει τον πατέρα μου ο οποίος έχει μαυρίσει πολύ στο πρόσωπο & στην καράφλα & όταν του μιλάει γουρλώνει & τα μάτια του κι ο μικρός βάζει κατευθείαν τα κλάματα!! Κι ο πατέρας μου στεναχωριέται πολύ ο καημένος!!:confused:

Έχουμε αυξήσει το γάλα μας από 150ml σε 180ml (όχι όλα τα γεύματα) & χθες ζυγιστήκαμε 7740γρ!! Πλέον δεν χωράει στο μικρό μπανάκι που έχω της fisher price & τον κάνω μπάνιο στον μεγάλο νιπτύρα του μπάνιου με μια πετσέτα από κάτω!! Έχει μεγάλο καθρέφτη & βλέπει & τον εαυτό του & γελάει! :-D:-D:-D


l1ITp3.png

HDApp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσια,χαίρομαι με τα νέα σας,τα μωρακια ζωηρευουν σιγά σιγα.

Εμεις ειμαστε γυρω στα 7κιλα και 66ποντους,εχουμε βγάλει ηδη δυο δοντακια,έσκασαν οταν έκλεισε τον τέταρτο μηνα,νωρις νωρις αυτος.Ειχε γκρίνια εκείνες τις ημερες και τον έδινε ντεπόν και ηρεμούσε.Τωρα ειναι ήσυχος,παίζει με τα παιχνιδακια,απλώνει χέρια οταν του δίνουμε κατι για να πιάσει,γυρνάει στο πλάι και μπρουμητα απο ανάσκελα,με τα παιδια παίζει αρκετά και συνεχεια γελάμε.Απο φαί γαλα ακομη,απο τον πέμπτο ξεκινάμε κρέμες.Μπανια κάναμε αρκετά και απολάμβανε την βόλτα ατην θαλασσα,ηταν αρκετά ήσυχος εκει,ίσως επειδή ειχε δροσουλα.Απο περπατούρα οι παιδιατροι σας τι λένε;εγω θα τον βάλω οταν αρχίσει και κάθεται,καμμια ωρα λεει ο γιατρος οχι όλη μερα.Αυτα τα νεα μας..

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα κοριτσάκια!

Αναστασία πολύ καλός ο μπεμπούλης σας. Κι ο δικός μας γελάει πολύ και τσιρίζει (χωρίς να εκφράζει δυσαρέσκεια) όταν τον έχω στο ρηλάξ και κάνω κάποια δουλειά. Τσιρίζει τόσο πολύ που νομίζω τον ακούει το τετράγωνο χαχαχα. Γυρνάει συνέχεια από ανάσκελα μπρούμυτα και έχω παντού μαξιλάρια, είναι απρόβλεπτος.

Vasso και ο δικός σου ο μικρούλης μια χαρά φαίνεται, μπράβο!Δοντάκι έχουμε κι εμείς ένα, μικροσκοπικό βέβαια. ίσα ίσα που φαίνεται. Εγώ στα μέσα του άλλου μήνα θα ξεκινήσω με καρότο και κάθε 3 μέρες θα προσθέτω κι ένα καινούργιο λαχανικό. Περπατούρα δεν θα χρησιμοποιήσω εγώ, είναι κατά και ο παιδίατρος αλλά κι εγώ απ΄ότι έχω διαβάσει, δεν είναι καλή επιλογή καθώς καθυστερεί την ανάπτυξη και ελοχεύει κινδύνους για την πλάτη του.

Καλό Σ/Κ σε όλες σας :)


  BeKsp1.png smQAp1.png 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα & καλή βδομάδα σε όλα τα κορίτσια & τα μωράκια τους!!!

Vasso, χάρηκα πολύ που διάβασα τα νέα σας! Δύο δοντάκια κιόλας? Βλέπω τον μικρό σου 8 μηνών να τρώει σουβλάκι καλαμάκι!! Χαχαχα!!:D

Σχετικά με την στράτα η δική μου η παιδίατρος στην κόρη μου μας είχε πει καλύτερα να μην χρησιμοποιήσουμε. Εμένα της άρεσε πολύ μέσα στο πάρκο (αυτό με το δίχτυ γύρω γύρω) έπαιζε με τα παιχνίδια της, σηκωνότανε, έπεφτε & πάλι από την αρχή! Τώρα ο μικρός δεν ξέρω αν θα του αρέσει εξίσου, θα δείξει!;)

Εγώ πήρα μια στεναχώρια..δεν μας πήραν την μικρή μου με το εσπα στο προνήπιο του δημοτικού παιδικού σταθμού που πηγαίναμε & θα πρέπει να πληρώνουμε 120 ? το μήνα, δυστυχώς!!:-( Θα δυσκολευτούμε πολύ φέτος με τα οικονομικά, αλλά την υγεία μας & τα παιδιά μας πάνω απ΄όλα!!

Σας φιλώ..


l1ITp3.png

HDApp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...