Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Απριλίου 2016 😃


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια μου ήρθα και εγώ μετά από καιρό...σας εχάσαμε τελείως με.τούτα και με εκείνα! !!!

Ειμαστε πολύ καλά και εμείς μεγαλώνουμε τόσο γρήγορα....μας έχει πάρει το μυαλό αυτή η μικρή συνεχίζουμε με αποκλειστικό θηλασμό κιλά είναι κάπου 6800 παιδίατρο πρέπει να κλείσω ραντεβού αυτές τις μέρες να πάμε για εμβόλιο και να δούμε τι θα μας πει και εμάς για φαγητάκί..γενικά είμαι πολύ κάλόβόλό μωράκι δεν με έχει κουράσει καθόλου παρόλο που θηλάζει ακόμα πολύ συχνά και τα βράδυα και την μέρα...τουλάχιστον το.βράδυ μόλις θηλασει κοιμάται κατευθείαν !!!!

Γυρίζει από ανάσκελα μπρουμυτα και κάθετε και μας κοιτάει και λιώνουμε ....

Αυτό που κλαίνε με μερικά ατομα τη πιάνει και εμένα και το κάνει κάποιες στιγμές...με την πεθερά μου το έκανε τις προάλλες και εμένα στεναχωριοταν!!!!

Τι αλλα τι αλλά ;;;


0QA6p3.png

0RBop3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Πάντως εμένα παρόλο που θηλάζει και πιπίλα παίρνει και από μπουκάλι πίνει που βγάζω και της δίνω από το δικό μου κάποιες φορές δόξα τον θεό είναι πολύ πολύ καλή!!!!από κρέμες κλπ σκέφτομαι να αποφύγω ρυζαλευρο κλπ θα προτιμούσα να ξεκινήσω φρούτα νομίζω πως δεν χρειάζεται κρέμες εμπορίου....γιατί από ανάπτυξη είναι σούπερ η αφρατουλα μου...θα δούμε τι θα μας πει και ο γιατρος και βλέπουμε !


0QA6p3.png

0RBop3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Και εγω θηλαζω αποκλειστικα αλλα δινω και πιπιλα και μπιμπερο με δικο μου. Ευτυχως δεν εχει κανενα προβλημα ο ζουζουνης μου και πολλες φορες προτιμα την πιπιλα για να κοιμηθει παρα το στηθος, αφου φυσικα εχει φαει τον αμπακο και ειναι σαν να μου λεει τι μου δινεις αλλο, εσκασα! Απο κιλα παμε και εμεις πολυ καλα, ειναι γυρω στα 6500. Κρεμες ουτε και εγω θα δωσω, εχω ηδη φτιαξει πλανο εισαγωγης στερεων, αρχικα με καροτακι και σιγα σιγα προσθετω και αλλα! Τα φρουτα καλυτερα να μπουν σε δευτερη φαση, εγω πρωτα θα ξεκινησω με λαχανικα και κρεας, συμφωνα δλδ με το παρακατω πλανο.

http://pediatros-thes.gr/for-parents/diatrofi/%CE%B5%CE%BD%CE%B4%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CF%83%CF%87%CE%AD%CE%B4%CE%B9%CE%BF-%CE%B5%CE%B9%CF%83%CE%B1%CE%B3%CF%89%CE%B3%CE%AE%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B5%CF%8E%CE%BD/

Απο εκει και περα δεν ξερω ποτε θα χρειαστει να εκινησουμε, κανονικα λενε με το που κλεισουν τον 6ο μηνα, αλλα θα δω και τα κιλα μας μεχρι τοτε και αν χρειαστει νωριτερα, ισως ξεκινησω κανα δυο βδομαδες πριν.


Qis2p3.png?t=1&WSfUV3qU
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Και εγω θηλαζω αποκλειστικα αλλα δινω και πιπιλα και μπιμπερο με δικο μου. Ευτυχως δεν εχει κανενα προβλημα ο ζουζουνης μου και πολλες φορες προτιμα την πιπιλα για να κοιμηθει παρα το στηθος, αφου φυσικα εχει φαει τον αμπακο και ειναι σαν να μου λεει τι μου δινεις αλλο, εσκασα! Απο κιλα παμε και εμεις πολυ καλα, ειναι γυρω στα 6500. Κρεμες ουτε και εγω θα δωσω, εχω ηδη φτιαξει πλανο εισαγωγης στερεων, αρχικα με καροτακι και σιγα σιγα προσθετω και αλλα! Τα φρουτα καλυτερα να μπουν σε δευτερη φαση, εγω πρωτα θα ξεκινησω με λαχανικα και κρεας, συμφωνα δλδ με το παρακατω πλανο.

http://pediatros-thes.gr/for-parents/diatrofi/%CE%B5%CE%BD%CE%B4%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CF%83%CF%87%CE%AD%CE%B4%CE%B9%CE%BF-%CE%B5%CE%B9%CF%83%CE%B1%CE%B3%CF%89%CE%B3%CE%AE%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B5%CF%8E%CE%BD/

Απο εκει και περα δεν ξερω ποτε θα χρειαστει να εκινησουμε, κανονικα λενε με το που κλεισουν τον 6ο μηνα, αλλα θα δω και τα κιλα μας μεχρι τοτε και αν χρειαστει νωριτερα, ισως ξεκινησω κανα δυο βδομαδες πριν.

Μπράβο και σε εσάς....και εμένα πιπίλα κανονικά παίρνει και την προτιμάει από το στήθος στο στήθος κοιμάται μόνον όταν ξυπνάει τσ βραδιά και τότε πάλι πιπίλα θέλει τις περισσότερες φορές. ..και μπιμπερό με δικό μου γάλα της δίνω και της το δίνω εγώ και ευτυχώς και αυτό το δέχεται !!!!μαζί πανε τα παιδάκια μας εμάς 😉


0QA6p3.png

0RBop3.png

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κι από εμάς :D! Βλέπω είστε καλά κι ετοιμάζεστε για μάσες με δοντάκια!!! Εμείς ακόμα τίποτα αν και τα βλέπω πρησμένα τα ουλάκια της, ελπίζω να μην φτάσει 9-10 μηνών όπως ο γιός μου για να βγάλει το πρώτο...

Εμείς που λέτε, τρώμε κανονικότατα πρωί-μεσημέρι δεν αφηνούμε κουταλάκι, απογευματινό από την άλλη εβδομάδα φαντάζομαι που θα πάμε ντοκ να μας πει! Από γάλα θηλασμός ακόμα αλλά σκέφτομαι να σταματήσω κάπου στους 6 μήνες γιατί έχω άσθμα (ναι ναι αυτος ο βήχας που είχα από τα Χριστούγεννα ακόμα να φύγει) και παίρνω πολλά φάρμακα ακόμα και κορτιζόνη σε χάπια, οπότε δεν θέλω να φορτώνω το μωρό με τόσα φάρμακα αφενός, αφετέρου ο γιατρός μου υποστηρίζει οτι έχω πολλές παροξύνσεις βήχα ίσως λόγω των ορμονών του θηλασμού, οπότε μου πρότεινε να σταματήσω :cry:...

Κατά τα άλλα συνεχίζει να είναι ησυχούλα και γελαστούλα το καμάρι μου, το βράδυ κοιμάται σχεδον σερί, κοιμάται κατά τις 10 και ξυπνάει 1 φορά κατά τις 5 για γαλα και ξανακοιμάται ως τις 8 περίπου!

Έχει αρχίσει και "ζητάει" κι αυτή το παιχνίδι, τη βάζω μπρούμυτα στο παζλοχαλί του γιού μου και της αρέσει να έχει αραδιασμένα παιχνίδια γυρω γυρω και να τα πιάνει! Λέμε και καμιά κουβεντούλα, μπαμπά, μαμά και μαμ οταν πεινάμε! Δεν τα λέει εννοείται απολυτα συνειδητά, αλλά για παράδειγμα μια φορά που της μίλαγε ο άντρα μου στο καρότσι του χάιδευε το πρόσωπο και είπε μπα-μπα, ή λέει μα-μα όταν μιλάει μόνη της και της απαντάω και χαίρεται και το μαμ το λέει όταν πεινάει κάνοντας μετά το στοματάκι της σαν να μασάει/πιπιλάει κάτι χαχαχαχα!

(Αναστασία εγώ την πάτησα χειρότερα με το εσπα...μας πήραν αλλά δεν βρίσκω θέση σε παιδικό σταθμό-έφτασα στην πηγή και δεν ήπια νερό)

Να μας πει η Αθανασία τι έγινε και με τη βάπτισή τους! Πήγαν όλα καλά; έκλαψε ο μικρούλης;


APaXp3.png

Ptg7p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χριστινάκι, πόσο χάρηκα που διάβασα τα νέα σας!! Πολύ καλή η μπεμπούλα σου!! Ο Αγγελάκος τι κάνει? Ξεκινάτε νηπιαγωγείο εεε? Καλή αρχή!!;)

Εμείς σήμερα πήγαμε την 1η μας βόλτα με τον μάρσιπο!! Πήγαμε S/M, μετά στην τράπεζα & στο τέλος περπατήσαμε περίπου 500 μέτρα για να πάμε στο κομμωτήριο μιας φίλης μου & τον πήρε ο ύπνος!! Ήταν άνετος & του άρεσε πολύ!! Δεν είναι βέβαια για πάρα πολύ ώρα, διότι ο μικρός έχει πατήσει τα 8 κιλά & η μέση μου έχει αρχίσει να διαμαρτύρεται!!

Κορίτσια, ξεκίνησα διατροφή!! Πήγα σε γενική γιατρό, έκανα εξετάσεις μου βρήκε ανεβασμένη χολήστερίνη & τριγλυκερίδια (μάλλον η εγκυμοσύνη τα έφερε) & επίσης παίρνω αντιβίωση διότι έχω ουρολοίμωξη από κωλοβακτηρίδιο. Σφίζω από υγεία!! Χαχαχα!!

Ξεκίνησα την διατροφή από χθές & μαζί με περπάτημα για αρχή, βάζουμε στόχο τις επόμενες 15 ημέρες να ξεκινήσει να δουλεύει ο μεταβολισμός μου & να χάσω 2 κιλά & βλέπουμε! Στην εγκυμοσύνη τώρα πήρα 14 κιλά, έχασα τα 10 τις πρώτες 15 μέρες μετά τη γέννα & μετά πήρα +3!!

Οπότε ξεκινάω από τα 55 κιλά με στόχο να φτάσω τα 46 που ήμουν πριν μείνω έγκυος στην κόρη μου. ;)

Μελάκι που είσαι? Σας έχει πάρει τα μυαλά η μπεμπούλα σου...??:D:D:D

Τα υπόλοιπα κορίτσια? Άντε να μαζευτούμε σιγά σιγά πάλι να τα λέμε..τώρα που θα ξεκινήσουμε & στερεές τροφές θα έχουμε υλικό για συζήτηση...:D:D:


l1ITp3.png

HDApp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κι από εμάς :D! Βλέπω είστε καλά κι ετοιμάζεστε για μάσες με δοντάκια!!! Εμείς ακόμα τίποτα αν και τα βλέπω πρησμένα τα ουλάκια της, ελπίζω να μην φτάσει 9-10 μηνών όπως ο γιός μου για να βγάλει το πρώτο...

Εμείς που λέτε, τρώμε κανονικότατα πρωί-μεσημέρι δεν αφηνούμε κουταλάκι, απογευματινό από την άλλη εβδομάδα φαντάζομαι που θα πάμε ντοκ να μας πει! Από γάλα θηλασμός ακόμα αλλά σκέφτομαι να σταματήσω κάπου στους 6 μήνες γιατί έχω άσθμα (ναι ναι αυτος ο βήχας που είχα από τα Χριστούγεννα ακόμα να φύγει) και παίρνω πολλά φάρμακα ακόμα και κορτιζόνη σε χάπια, οπότε δεν θέλω να φορτώνω το μωρό με τόσα φάρμακα αφενός, αφετέρου ο γιατρός μου υποστηρίζει οτι έχω πολλές παροξύνσεις βήχα ίσως λόγω των ορμονών του θηλασμού, οπότε μου πρότεινε να σταματήσω :cry:...

Κατά τα άλλα συνεχίζει να είναι ησυχούλα και γελαστούλα το καμάρι μου, το βράδυ κοιμάται σχεδον σερί, κοιμάται κατά τις 10 και ξυπνάει 1 φορά κατά τις 5 για γαλα και ξανακοιμάται ως τις 8 περίπου!

Έχει αρχίσει και "ζητάει" κι αυτή το παιχνίδι, τη βάζω μπρούμυτα στο παζλοχαλί του γιού μου και της αρέσει να έχει αραδιασμένα παιχνίδια γυρω γυρω και να τα πιάνει! Λέμε και καμιά κουβεντούλα, μπαμπά, μαμά και μαμ οταν πεινάμε! Δεν τα λέει εννοείται απολυτα συνειδητά, αλλά για παράδειγμα μια φορά που της μίλαγε ο άντρα μου στο καρότσι του χάιδευε το πρόσωπο και είπε μπα-μπα, ή λέει μα-μα όταν μιλάει μόνη της και της απαντάω και χαίρεται και το μαμ το λέει όταν πεινάει κάνοντας μετά το στοματάκι της σαν να μασάει/πιπιλάει κάτι χαχαχαχα!

Να μας πει η Αθανασία τι έγινε και με τη βάπτισή τους! Πήγαν όλα καλά; έκλαψε ο μικρούλης;

Καλώς την!!

Dorita, πολυλογού η κορούλα σου! Με τι την ξεκίνησες την μικρή? Και πόσο τρώει? Κι εμείς μια από τα ίδια με τα δόντια..τα ούλα κάτω έχουν πάρει το σχήμα από τα δόντια, είναι ορθογώνια!! Χαχαχα!! Και εννοείται ότι βάζει τα πάντα στο στόμα!!


l1ITp3.png

HDApp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Πώς τα πάτε, μεγαλώνουν τα μωράκια σας; Εγώ την πήγα και για το τρίτο εμβόλιο, όλα καλά εκτός από το βάρος με το οποίο μάλλον θα αγχωνομαστε κάθε φορά! Εσάς έχουν διπλασίασει το βάρος γέννησης; Εμένα έκλεισε 5 μήνες και είναι 5950, ο γιατρός το βρήκε πολύ λίγο, μου είπε να πάρω συμπλήρωμα για να δίνω μετά τον θηλασμό αλλά δεν το πίνει! Μάλλον θα την πάω για εξετάσεις γιατί δεν ξέρω τι άλλο να κάνω,και σκέφτομαι να απευθυνθώ και σε σύμβουλο θηλασμου που έχουν μεγαλύτερη εμπειρία σε θηλαζοντα μωράκια. Αυτά από μας, πείτε κ εσείς τα νέα σας!


bTQNp3.pngNhzDp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμάς πήγαμε παιδίατρο εχθές 4.5 μήνών 6975 κιλά και 64.5 ύψος την βρήκε παρα πολύ καλή...κάναμε και εμείς το 3ο εμβόλιο έκλαψε πολύ λίγο στο τσιμπημα Μόνο του γέλαγε όλη την ώρα εντομεταξυ μέχρι και όταν της έβαλε το ξυλαρακι να της δει τον λαιμό του γέλαγε χαχα!σε 1 μηνα ξεκινάμε φαγάκι...θα ξεκινήσουμε με χορτοσουπα μου είπε και βλέπουμε!

Ιωάννα μου δεν ξέρω τι να σου πω για το βάρος μιλά με με σύμβουλο θηλασμου να δεις τι θα σου πει ίσως παίρνει αργά βάρος...από πάνες πώς είναι ;;;έχει αρκετές;;;

Εμένα γεννηθηκε 2680 ρ έχουμε 3πλασιασει καιρο το βάρος γεννήσης!

Κατά τα άλλα όλη μέρα δουλειες σπίτι και ο Άγγελος μου έχει βγάλει το λάδι όλη μέρα σαν παλαβό πολύ αντιδραση.....Δευτέρα ξεκινάει Νηπιο άντε να δούμε μπας και ηρεμήσει λιγάκι !


0QA6p3.png

0RBop3.png

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια είστε Χριστινακι, η μικρούλα σου γεννήθηκε τοσοδουλα αλλά πήρε γρήγορα τα πάνω της! Θηλαζεις ακόμα; Εγώ θα μιλήσω οπωσδήποτε με σύμβουλο θηλασμου γιατί έχω αρκετές ανησυχίες, πχ εδώ κ κάποιο καιρό (περίπου 1-1,5 μήνα) δεν νιώθω το στήθος μου να πρηζεται όπως παλιά κ είναι πολύ μαλακό κ σε συνδυασμό με τη λιγοστη πρόσληψη βάρους φοβάμαι μήπως μειώθηκε το γάλα μου. (στις 11/7 ήταν 5500 κ στις 5/9 5950). Μειώνεται έτσι χωρίς λόγο το γάλα; Ούτε συμπλήρωμα δίνω,ούτε τσαγια, χαμομηλια, νερό τίποτα. Κ ούτε δίαιτα κάνω. Πολύ έχω παιδευτει με το θηλασμο, εύχομαι να μην περνάει καμιά σας τις δυσκολίες που περνάω, ειδικά μετά τη μαστίτιδα τα είδα όλα.

Τέλος πάντων, θα πάω σε μια σύμβουλο θηλασμου μήπως με βοηθήσει γιατί ο παιδιάτρος είναι άσχετος κ αν με βοηθήσει καλώς, αν όχι θα αποθηλασω κ εγώ σιγά σιγά με μια μικρή στεναχώρια αλλά τουλάχιστον θα ξέρω ότι έκανα ο,τι περνούσε από το χέρι μου. Τσισα κάνει πολύ, κάπου 10 φορές τη μέρα, κ κακά μια φορά ανά 2-3 μέρες. Κατά τα άλλα είναι πολύ ενεργή, κοιτάει γύρω γύρω όποιον περνάει τον σκαναρει από πάνω μέχρι κάτω χαχαχαχαχαχα και γελάει σε όλους. Εγώ μέσα μου δεν πιστεύω ότι δεν τρώει αρκετά δηλαδή, για αυτό δεν ξέρω τι άλλο να κάνω για το βάρος.

Τέλος πάντων σας κούρασα με τα δικά μου,καλή αρχή σε όσες κοπέλες αρχίζετε σχολείο με τα μεγάλα σας και καλό μας χειμώνα να πω;:-P


bTQNp3.pngNhzDp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ναι θηλάζουμε αποκλειστικά ακόμα δεν έχει πάρει ξένο καθόλου...κοίτα το στήθος και εμένα είναι πολύ πιο μαλακό τώρα κάποιες φορές πριζεται άμα έχει ώρα να φάει...πιπιλα παίρνει κανονικά εμένα και δεν της έχει διμηουργησει κάποιο πρόβλημα....μου κάνει εμένα νούμερα τώρα τελευταία στο στήθος πιανει αφήνει ώρες ώρες δεν ξέρει τι θέλει....αλλά εφόσον παίρνει βάρος δεν με αγχώνει

Μίλησε και με σύμβουλο θηλασμου να δεις τι θα σου πει και πρατεις ανάλογα. ...έχεις κάνει το καλύτερο που θα μπορούσες να κάνεις για το μωράκι σου έως τώρα να μην σε παίρνει από κάτω !!!


0QA6p3.png

0RBop3.png

Link to comment
Share on other sites

Koritsia mou girisame vlepw!!terma to kalokairaki...telika tin mikrouls m den tim piga katholoy thalassa.eipa n perimenoun oi vouties gia tou xronou.proxtes sto 3 mas emvolio imastan 7 kilakia kai 64 pontous.trofes k meis apo ton allo mina.den me afise akoma o giatros.i meli pou einai den exoume nea tis apo otan genise!kai itan i kopela pou ksekinise tin omada mas!se poion moiazoun telika ta mikra sas???emena idia o mpampas tis.les kai evgala klono!xaxa

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια είστε Χριστινακι, η μικρούλα σου γεννήθηκε τοσοδουλα αλλά πήρε γρήγορα τα πάνω της! Θηλαζεις ακόμα; Εγώ θα μιλήσω οπωσδήποτε με σύμβουλο θηλασμου γιατί έχω αρκετές ανησυχίες, πχ εδώ κ κάποιο καιρό (περίπου 1-1,5 μήνα) δεν νιώθω το στήθος μου να πρηζεται όπως παλιά κ είναι πολύ μαλακό κ σε συνδυασμό με τη λιγοστη πρόσληψη βάρους φοβάμαι μήπως μειώθηκε το γάλα μου. (στις 11/7 ήταν 5500 κ στις 5/9 5950). Μειώνεται έτσι χωρίς λόγο το γάλα; Ούτε συμπλήρωμα δίνω,ούτε τσαγια, χαμομηλια, νερό τίποτα. Κ ούτε δίαιτα κάνω. Πολύ έχω παιδευτει με το θηλασμο, εύχομαι να μην περνάει καμιά σας τις δυσκολίες που περνάω, ειδικά μετά τη μαστίτιδα τα είδα όλα.

Τέλος πάντων, θα πάω σε μια σύμβουλο θηλασμου μήπως με βοηθήσει γιατί ο παιδιάτρος είναι άσχετος κ αν με βοηθήσει καλώς, αν όχι θα αποθηλασω κ εγώ σιγά σιγά με μια μικρή στεναχώρια αλλά τουλάχιστον θα ξέρω ότι έκανα ο,τι περνούσε από το χέρι μου. Τσισα κάνει πολύ, κάπου 10 φορές τη μέρα, κ κακά μια φορά ανά 2-3 μέρες. Κατά τα άλλα είναι πολύ ενεργή, κοιτάει γύρω γύρω όποιον περνάει τον σκαναρει από πάνω μέχρι κάτω χαχαχαχαχαχα και γελάει σε όλους. Εγώ μέσα μου δεν πιστεύω ότι δεν τρώει αρκετά δηλαδή, για αυτό δεν ξέρω τι άλλο να κάνω για το βάρος.

Τέλος πάντων σας κούρασα με τα δικά μου,καλή αρχή σε όσες κοπέλες αρχίζετε σχολείο με τα μεγάλα σας και καλό μας χειμώνα να πω;:-P

Οταν εδραιωνεται η γαλουχια, μαλακωνει το στηθος. Εφοσον κανει τσισα τοσο πολυ μια χαρα τρωει δεν εχει θεμα. Οταν εχεις τη μερα 5-6 γεματες πανες, τοτε σιτιζεται κανονικα το μωρο. Και τα κακα επισης φυσιολογικα, τα θηλαζοντα βρεφη μπορει να κανουν μεχρι και μια φορα στις 10 μερες (εαν δεν εχουν ξεκινησει στερεες ακομα). Ισως η προσληψη βαρους να σχετιζεται με αλλα θεματα. Τα κακα πως ειναι?


Qis2p3.png?t=1&WSfUV3qU
Link to comment
Share on other sites

Οταν εδραιωνεται η γαλουχια, μαλακωνει το στηθος. Εφοσον κανει τσισα τοσο πολυ μια χαρα τρωει δεν εχει θεμα. Οταν εχεις τη μερα 5-6 γεματες πανες, τοτε σιτιζεται κανονικα το μωρο. Και τα κακα επισης φυσιολογικα, τα θηλαζοντα βρεφη μπορει να κανουν μεχρι και μια φορα στις 10 μερες (εαν δεν εχουν ξεκινησει στερεες ακομα). Ισως η προσληψη βαρους να σχετιζεται με αλλα θεματα. Τα κακα πως ειναι?

Ευχαριστώ για την απάντηση. Τελικά για να σας πω τα νεότερα έμαθα τι φταίει με τη βοήθεια συμβούλου θηλασμου. Η μικρούλα έχει ένα ανατομικό θεματακι στη γλώσσα, λέγεται χαλινος και είναι η μικρή κλωστουλα που ενώνει τη γλώσσα με το στόμα. Δεν είναι τίποτα σοβαρό, το έχει πάρα πολύς κόσμος (να φανταστείτε το έχω και εγώ κ ο άντρας μου χωρίς να το ξέρουμε) , αυτό λοιπόν δυσκόλευει τον θηλασμό για αυτό και μου τραυματίζει τις θηλες και ήθελε ψευδοθηλες για να πιάσει καλά. Δυστυχώς δεν μου το είπαν στο μαιευτήριο για να το διορθωναμε επί τόπου και τώρα λόγω που δεν θηλάζει ακριβώς όπως πρέπει, δεν δίνει το ερέθισμα στο στήθος να παράξει πολύ γάλα και μου μειώθηκε η ροή. Άρχισα λοιπόν βιταμίνες με τη βοήθεια της συμβούλου για να παραξω περισσότερο γάλα, και εν τω μεταξύ θηλάζω συνεχώς (ή καλύτερα τη βάζω συνέχεια στο στήθος για να ξέρω ότι τρώει). Επίσης η σύμβουλος μου είπε ότι την βλέπει έτοιμη να μπει στις τροφές και ξεκινήσαμε δειλά δειλά.

Το πλάνο λοιπόν είναι να το παλέψω όσο ακόμα μπορώ με τον θηλασμό και ελπίζω να αντιμετωπίσουμε τις δυσκολίες. Το θέμα για τον χαλινο είναι αρκετά σημαντικό και είναι κρίμα που δεν δίνεται σημασία από τους παιδιατρους. Φανταστείτε πόσες γυναίκες παράτησαν τον θηλασμό γιατί το παιδί τους δεν έπαιρνε επαρκές βάρος και ποτέ δεν έμαθαν ότι το πρόβλημα ήταν ο χαλινος. Οι παιδίατροι είναι άσχετοι κ αν τους πεις και τίποτα, θα σου πουν αυτό δεν είναι τίποτα σημαντικό το αφήνουμε έτσι. Έλα όμως που αυτό το "ασήμαντο" μου προκαλεί συνεχώς ερεθισμενες θηλες, μου προκάλεσε μαστίτιδα, και επιπλέον το μωρό δεν παίρνει βάρος. Όχι και τόσο ασήμαντο κατά τη γνώμη μου. Ενημερωθείτε λοιπόν πριν κόψετε τον θηλασμό χωρίς να μάθετε τον λόγο. Εγώ πάντως αν και όταν κάνω δεύτερο μωράκι, θα ζητήσω στο μαιευτηριο να τσεκάρουν τη γλωσσιτσα του γιατί όταν είναι νεογέννητο διορθώνεται χωρίς καν αναισθησία.


bTQNp3.pngNhzDp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Τελικά για να σας πω τα νεότερα έμαθα τι φταίει με τη βοήθεια συμβούλου θηλασμου. Η μικρούλα έχει ένα ανατομικό θεματακι στη γλώσσα, λέγεται χαλινος και είναι η μικρή κλωστουλα που ενώνει τη γλώσσα με το στόμα. Δεν είναι τίποτα σοβαρό, το έχει πάρα πολύς κόσμος (να φανταστείτε το έχω και εγώ κ ο άντρας μου χωρίς να το ξέρουμε) , αυτό λοιπόν δυσκόλευει τον θηλασμό για αυτό και μου τραυματίζει τις θηλες και ήθελε ψευδοθηλες για να πιάσει καλά. Δυστυχώς δεν μου το είπαν στο μαιευτήριο για να το διορθωναμε επί τόπου και τώρα λόγω που δεν θηλάζει ακριβώς όπως πρέπει, δεν δίνει το ερέθισμα στο στήθος να παράξει πολύ γάλα και μου μειώθηκε η ροή. Άρχισα λοιπόν βιταμίνες με τη βοήθεια της συμβούλου για να παραξω περισσότερο γάλα, και εν τω μεταξύ θηλάζω συνεχώς (ή καλύτερα τη βάζω συνέχεια στο στήθος για να ξέρω ότι τρώει). Επίσης η σύμβουλος μου είπε ότι την βλέπει έτοιμη να μπει στις τροφές και ξεκινήσαμε δειλά δειλά.

Το πλάνο λοιπόν είναι να το παλέψω όσο ακόμα μπορώ με τον θηλασμό και ελπίζω να αντιμετωπίσουμε τις δυσκολίες. Το θέμα για τον χαλινο είναι αρκετά σημαντικό και είναι κρίμα που δεν δίνεται σημασία από τους παιδιατρους. Φανταστείτε πόσες γυναίκες παράτησαν τον θηλασμό γιατί το παιδί τους δεν έπαιρνε επαρκές βάρος και ποτέ δεν έμαθαν ότι το πρόβλημα ήταν ο χαλινος. Οι παιδίατροι είναι άσχετοι κ αν τους πεις και τίποτα, θα σου πουν αυτό δεν είναι τίποτα σημαντικό το αφήνουμε έτσι. Έλα όμως που αυτό το "ασήμαντο" μου προκαλεί συνεχώς ερεθισμενες θηλες, μου προκάλεσε μαστίτιδα, και επιπλέον το μωρό δεν παίρνει βάρος. Όχι και τόσο ασήμαντο κατά τη γνώμη μου. Ενημερωθείτε λοιπόν πριν κόψετε τον θηλασμό χωρίς να μάθετε τον λόγο. Εγώ πάντως αν και όταν κάνω δεύτερο μωράκι, θα ζητήσω στο μαιευτηριο να τσεκάρουν τη γλωσσιτσα του γιατί όταν είναι νεογέννητο διορθώνεται χωρίς καν αναισθησία.

Μπράβο βρε κορίτσι μου χαίρομαι που βρήκες το πρόβλημα !!!!!!

Ναι είναι πολύ συχνό αυτό με το χαλίνό στα μωράκια και όσο πιο νωρίς το δεις τόσο καλύτερα...στα μαιευτήρια σπάνιά έως καθόλου δεν το τσεκάρουν !!!!

Το κόψατε η θα το κόψετε ;;;


0QA6p3.png

0RBop3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...