Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

Μανούλες Απριλίου 2016 😃


Recommended Posts

Μπράβο βρε κορίτσι μου χαίρομαι που βρήκες το πρόβλημα !!!!!!

Ναι είναι πολύ συχνό αυτό με το χαλίνό στα μωράκια και όσο πιο νωρίς το δεις τόσο καλύτερα...στα μαιευτήρια σπάνιά έως καθόλου δεν το τσεκάρουν !!!!

Το κόψατε η θα το κόψετε ;;;

Είναι όντως πολύ συχνό μου είπε και η σύμβουλος.Για αυτό και πρέπει εμείς οι ίδιες (όσες μας ενδιαφέρει να θηλασουμε δηλαδή) να λέμε στους γιατρούς να τσεκάρουν τα νεογέννητα μας γιατί κάτι τόσο απλό,μπορεί να προκαλέσει μεγάλα προβλήματα στο θηλασμό και είναι κρίμα.

Λοιπόν θα μιλήσω από αύριο με παιδοχειρουργο για να το συζητήσουμε γιατί είμαστε σε δίλημμα να το κόψουμε ή να το αφήσουμε. Η σύμβουλος μου είπε όσο νωρίτερα κοπεί καλύτερα αλλά ότι και ποτέ να μην κοπεί δεν είναι κάτι τρομερό εφόσον το πρόβλημα δεν είναι σε μεγάλο βαθμό.


bTQNp3.pngNhzDp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Είναι όντως πολύ συχνό μου είπε και η σύμβουλος.Για αυτό και πρέπει εμείς οι ίδιες (όσες μας ενδιαφέρει να θηλασουμε δηλαδή) να λέμε στους γιατρούς να τσεκάρουν τα νεογέννητα μας γιατί κάτι τόσο απλό,μπορεί να προκαλέσει μεγάλα προβλήματα στο θηλασμό και είναι κρίμα.

Λοιπόν θα μιλήσω από αύριο με παιδοχειρουργο για να το συζητήσουμε γιατί είμαστε σε δίλημμα να το κόψουμε ή να το αφήσουμε. Η σύμβουλος μου είπε όσο νωρίτερα κοπεί καλύτερα αλλά ότι και ποτέ να μην κοπεί δεν είναι κάτι τρομερό εφόσον το πρόβλημα δεν είναι σε μεγάλο βαθμό.

Συζήτησε το και ότι σου πει!!!!μήπως χρειάζεται να κοπεί και για αργότερα που θα μιλάει....είναι μερικά παιδιά που κάποια γράμματα δεν μπορούν να τα πουν λόγω του χαλίνου! !!!

Ξεκινήσατε φάγάκί; ;;με τι σου είπε να την ξεκινήσεις η σύμβουλος ;;;;


0QA6p3.png

0RBop3.png

Link to comment
Share on other sites

Συζήτησε το και ότι σου πει!!!!μήπως χρειάζεται να κοπεί και για αργότερα που θα μιλάει....είναι μερικά παιδιά που κάποια γράμματα δεν μπορούν να τα πουν λόγω του χαλίνου! !!!

Ξεκινήσατε φάγάκί; ;;με τι σου είπε να την ξεκινήσεις η σύμβουλος ;;;;

Ναι θα πάμε σε παιδοχειρουργο να το δει και θα σκεφτούμε τι θα κάνουμε. Ηρέμησα τουλάχιστον που έμαθα τι φταίει.

Η σύμβουλος μου είπε πολλά ενδιαφέροντα πράγματα για τις τροφές, είπε ότι στις πρώτες τροφές πρέπει να επικεντρωθουμε στο σίδηρο και έτσι δεν χρειάζονται κρέμες με ζάχαρη ή διάφορα σκευάσματα. (βέβαια δεν ξέρω αν θα ακολουθήσω κατά γράμμα τις οδηγίες της πάντως η ενημέρωση δεν βλάπτει). Είπε αβοκάντο είναι καλό για αρχή που έχει ουδέτερη γεύση, μετά γλυκοπατατα ή ρύζι χωρίς ζάχαρη /γάλα /γλουτενη με ζωμό κρέατος (κατά βάση μοσχάρι). Αυτά μου έδωσε για 5 έως 6 μήνα, στον 6ο μπαίνουν λαχανικά εκτός από σπανάκι.


bTQNp3.pngNhzDp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Τελικά για να σας πω τα νεότερα έμαθα τι φταίει με τη βοήθεια συμβούλου θηλασμου. Η μικρούλα έχει ένα ανατομικό θεματακι στη γλώσσα, λέγεται χαλινος και είναι η μικρή κλωστουλα που ενώνει τη γλώσσα με το στόμα. Δεν είναι τίποτα σοβαρό, το έχει πάρα πολύς κόσμος (να φανταστείτε το έχω και εγώ κ ο άντρας μου χωρίς να το ξέρουμε) , αυτό λοιπόν δυσκόλευει τον θηλασμό για αυτό και μου τραυματίζει τις θηλες και ήθελε ψευδοθηλες για να πιάσει καλά. Δυστυχώς δεν μου το είπαν στο μαιευτήριο για να το διορθωναμε επί τόπου και τώρα λόγω που δεν θηλάζει ακριβώς όπως πρέπει, δεν δίνει το ερέθισμα στο στήθος να παράξει πολύ γάλα και μου μειώθηκε η ροή. Άρχισα λοιπόν βιταμίνες με τη βοήθεια της συμβούλου για να παραξω περισσότερο γάλα, και εν τω μεταξύ θηλάζω συνεχώς (ή καλύτερα τη βάζω συνέχεια στο στήθος για να ξέρω ότι τρώει). Επίσης η σύμβουλος μου είπε ότι την βλέπει έτοιμη να μπει στις τροφές και ξεκινήσαμε δειλά δειλά.

Το πλάνο λοιπόν είναι να το παλέψω όσο ακόμα μπορώ με τον θηλασμό και ελπίζω να αντιμετωπίσουμε τις δυσκολίες. Το θέμα για τον χαλινο είναι αρκετά σημαντικό και είναι κρίμα που δεν δίνεται σημασία από τους παιδιατρους. Φανταστείτε πόσες γυναίκες παράτησαν τον θηλασμό γιατί το παιδί τους δεν έπαιρνε επαρκές βάρος και ποτέ δεν έμαθαν ότι το πρόβλημα ήταν ο χαλινος. Οι παιδίατροι είναι άσχετοι κ αν τους πεις και τίποτα, θα σου πουν αυτό δεν είναι τίποτα σημαντικό το αφήνουμε έτσι. Έλα όμως που αυτό το "ασήμαντο" μου προκαλεί συνεχώς ερεθισμενες θηλες, μου προκάλεσε μαστίτιδα, και επιπλέον το μωρό δεν παίρνει βάρος. Όχι και τόσο ασήμαντο κατά τη γνώμη μου. Ενημερωθείτε λοιπόν πριν κόψετε τον θηλασμό χωρίς να μάθετε τον λόγο. Εγώ πάντως αν και όταν κάνω δεύτερο μωράκι, θα ζητήσω στο μαιευτηριο να τσεκάρουν τη γλωσσιτσα του γιατί όταν είναι νεογέννητο διορθώνεται χωρίς καν αναισθησία.

Kαι μενα ειχε χαλινο, το ειδαν στο μαιευτηριο και το αφαιρεσαμε πριν παρουμε εξιτηριο. Ειναι πολυ απλη επεμβαση και αναιμακτη μεχρι τους 6 μηνες. Μας κοστισε 100 ευρω. Αν ενδιαφερεσαι υπαρχει και αντιστοιχη ομαδα στο φεισμπουκ. Ειναι καλο να αφαιρειται, γιατι δεν διαταρασσεται ο θηλασμος και αποφευγονται τυχον προβληματα λογου αργοτερα.

Οσο για τις στερεες, εγω θα ακολουθησω το παρακατω πλανο

http://pediatros-thes.gr/for-parents/diatrofi/%CE%B5%CE%BD%CE%B4%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CF%83%CF%87%CE%AD%CE%B4%CE%B9%CE%BF-%CE%B5%CE%B9%CF%83%CE%B1%CE%B3%CF%89%CE%B3%CE%AE%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B5%CF%8E%CE%BD/


Qis2p3.png?t=1&WSfUV3qU
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσάκια :)

Πως είστε; Τα μπεμπάκια μας;

Εμείς από χθες αρχίσαμε τις στερεές τροφές και είμαι πολύ ενθουσιασμένη. Ξεκινήσαμε με βιολογικό καροτάκι, χθες φάγαμε 10 κουταλίτσες και σήμερα 80γρ., αδειάσαμε το πιατάκι μας :) . Εγώ θα ακολουθήσω τις συνήθεις οδηγίες που δίνουν εδώ στην Γερμανία γιατί με βρίσκουν σύμφωνη, με μικρές ίσως αλλαγές στην επιλογή κάποιων ειδών διατροφής όπως π.χ. το λάδι. Μέσα στο καροτάκι, το οποίο έβρασα έβαλα λίγο χυμό μήλου (100% βιολογικό), ο οποίος βοηθά στην απορρόφηση των βιταμινών και λίγο ηλιέλαιο (επίσης βιολογικό), το οποίο βοηθά το εντεράκι κι έχει επίσης πολύτιμες βιταμινούλες. Όπως καταλάβατε είμαι Bio junky χαχαχαχα. Αύριο θα προσθέσουμε γλυκοπατάτα και κάθε τρίτη μέρα ένα καινούργιο λαχανικό. Είμαι πολύ ικανοποιημένη καθώς του άρεσε πολύ του μπεμπούλη μου και το έτρωγε τόσο όμορφα!!!Σε ένα μήνα κι αφού έχει αντικατασταθεί μια χαρά το μεσημεριανό του γεύμα, θα εισάγω απογευματινό με φρουτάκια :) .

Σε ότι αφορά τον ύπνο μας, άλλες φορές ξυπνάει μία φορά κατά τη διάρκεια της νύχτας για γαλατάκι και νανούρισμα (τρώει και ξανακοιμάται στο 10λεπτο) και άλλες κοιμάται μέχρι το πρωί. Εξαρτάται από τα κέφια του. Εμένα δεν με κουράζει που ξυπνάει γιατί και το πρωί κοιμάται μέχρι τις 9-10. Επίσης μέσα στη μέρα παίρνει συχνά υπνάκους που κυμαίνονται από 15' έως 2 ώρες. Όλες τις υπόλοιπες ώρες παίζουμε και είμαστε χαρούμενοι :) .Είναι πολύ δραστήριος και προσπαθεί να καθήσει, νομίζω οσονούπω θα το καταφέρει γιατί κάνει μεγάλη προσπάθεια να σηκωθεί, ούτε κι εγώ ξέρω πόσους κοιλιακούς κάνει τη μέρα. Πάντως βαρελάκι κάνουμε συνέχεια και του αρέσει πολύ να είναι μπρούμυτα.

Τα δικά σας τα αστεράκια πως τα πάνε με το φαγητό και τον ύπνο;

Πάω να διαβάσω τα νέα σας και επανέρχομαι.


  BeKsp1.png smQAp1.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια μου ήρθα και εγώ μετά από καιρό...σας εχάσαμε τελείως με.τούτα και με εκείνα! !!!

Ειμαστε πολύ καλά και εμείς μεγαλώνουμε τόσο γρήγορα....μας έχει πάρει το μυαλό αυτή η μικρή συνεχίζουμε με αποκλειστικό θηλασμό κιλά είναι κάπου 6800 παιδίατρο πρέπει να κλείσω ραντεβού αυτές τις μέρες να πάμε για εμβόλιο και να δούμε τι θα μας πει και εμάς για φαγητάκί..γενικά είμαι πολύ κάλόβόλό μωράκι δεν με έχει κουράσει καθόλου παρόλο που θηλάζει ακόμα πολύ συχνά και τα βράδυα και την μέρα...τουλάχιστον το.βράδυ μόλις θηλασει κοιμάται κατευθείαν !!!!

Γυρίζει από ανάσκελα μπρουμυτα και κάθετε και μας κοιτάει και λιώνουμε ....

Αυτό που κλαίνε με μερικά ατομα τη πιάνει και εμένα και το κάνει κάποιες στιγμές...με την πεθερά μου το έκανε τις προάλλες και εμένα στεναχωριοταν!!!!

Τι αλλα τι αλλά ;;;

Γεια σου Χριστινάκι πολύ καλή η μικρούλα σου μπράβο!Με το καλό να αρχίσετε τις στερεές τροφές. Κι ο δικός μου όταν βλέπει πρόσωπα που δεν γνωρίζει αρχίζει τα παραπονάκια. Κάπου στον 5ο με 6ο μήνα ξεκινά η φάση του άγχους αποχωρισμού γι' αυτό αντιδρούν έτσι τα καημενούλια. Κι ο δικός μου σουφρώνει τα χειλάκια με παράπονο όταν βλέπει πρόσωπα που δεν γνωρίζει.


  BeKsp1.png smQAp1.png 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Και εγω θηλαζω αποκλειστικα αλλα δινω και πιπιλα και μπιμπερο με δικο μου. Ευτυχως δεν εχει κανενα προβλημα ο ζουζουνης μου και πολλες φορες προτιμα την πιπιλα για να κοιμηθει παρα το στηθος, αφου φυσικα εχει φαει τον αμπακο και ειναι σαν να μου λεει τι μου δινεις αλλο, εσκασα! Απο κιλα παμε και εμεις πολυ καλα, ειναι γυρω στα 6500. Κρεμες ουτε και εγω θα δωσω, εχω ηδη φτιαξει πλανο εισαγωγης στερεων, αρχικα με καροτακι και σιγα σιγα προσθετω και αλλα! Τα φρουτα καλυτερα να μπουν σε δευτερη φαση, εγω πρωτα θα ξεκινησω με λαχανικα και κρεας, συμφωνα δλδ με το παρακατω πλανο.

http://pediatros-thes.gr/for-parents/diatrofi/%CE%B5%CE%BD%CE%B4%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CF%83%CF%87%CE%AD%CE%B4%CE%B9%CE%BF-%CE%B5%CE%B9%CF%83%CE%B1%CE%B3%CF%89%CE%B3%CE%AE%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B5%CF%8E%CE%BD/

Απο εκει και περα δεν ξερω ποτε θα χρειαστει να εκινησουμε, κανονικα λενε με το που κλεισουν τον 6ο μηνα, αλλα θα δω και τα κιλα μας μεχρι τοτε και αν χρειαστει νωριτερα, ισως ξεκινησω κανα δυο βδομαδες πριν.

Γεια σου invisible , να σου ζήσει το μπεμπάκι σου. Έχω δει κι εγώ το εν λόγω σχέδιο εισαγωγής στερεών τροφών και το βρίσκω αρκετά καλό. Με το καλό να ξεκινήσετε κι εσείς. Εγώ του έδωσα 2 βδομάδες πριν κλείσει τον 6ο μήνα γιατί έδειχνε έτοιμος, έβαζε πολύ τα χεράκια στο στόμα και εξέφραζε μεγάλο ενδιαφέρον όταν μας έβλεπε να τρώμε, σε σημείο που ήθελε να βουτήξει και να μας αρπάξει το κουτάλι από τα χέρια χαχαχαχα.


  BeKsp1.png smQAp1.png 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Τελικά για να σας πω τα νεότερα έμαθα τι φταίει με τη βοήθεια συμβούλου θηλασμου. Η μικρούλα έχει ένα ανατομικό θεματακι στη γλώσσα, λέγεται χαλινος και είναι η μικρή κλωστουλα που ενώνει τη γλώσσα με το στόμα. Δεν είναι τίποτα σοβαρό, το έχει πάρα πολύς κόσμος (να φανταστείτε το έχω και εγώ κ ο άντρας μου χωρίς να το ξέρουμε) , αυτό λοιπόν δυσκόλευει τον θηλασμό για αυτό και μου τραυματίζει τις θηλες και ήθελε ψευδοθηλες για να πιάσει καλά. Δυστυχώς δεν μου το είπαν στο μαιευτήριο για να το διορθωναμε επί τόπου και τώρα λόγω που δεν θηλάζει ακριβώς όπως πρέπει, δεν δίνει το ερέθισμα στο στήθος να παράξει πολύ γάλα και μου μειώθηκε η ροή. Άρχισα λοιπόν βιταμίνες με τη βοήθεια της συμβούλου για να παραξω περισσότερο γάλα, και εν τω μεταξύ θηλάζω συνεχώς (ή καλύτερα τη βάζω συνέχεια στο στήθος για να ξέρω ότι τρώει). Επίσης η σύμβουλος μου είπε ότι την βλέπει έτοιμη να μπει στις τροφές και ξεκινήσαμε δειλά δειλά.

Το πλάνο λοιπόν είναι να το παλέψω όσο ακόμα μπορώ με τον θηλασμό και ελπίζω να αντιμετωπίσουμε τις δυσκολίες. Το θέμα για τον χαλινο είναι αρκετά σημαντικό και είναι κρίμα που δεν δίνεται σημασία από τους παιδιατρους. Φανταστείτε πόσες γυναίκες παράτησαν τον θηλασμό γιατί το παιδί τους δεν έπαιρνε επαρκές βάρος και ποτέ δεν έμαθαν ότι το πρόβλημα ήταν ο χαλινος. Οι παιδίατροι είναι άσχετοι κ αν τους πεις και τίποτα, θα σου πουν αυτό δεν είναι τίποτα σημαντικό το αφήνουμε έτσι. Έλα όμως που αυτό το "ασήμαντο" μου προκαλεί συνεχώς ερεθισμενες θηλες, μου προκάλεσε μαστίτιδα, και επιπλέον το μωρό δεν παίρνει βάρος. Όχι και τόσο ασήμαντο κατά τη γνώμη μου. Ενημερωθείτε λοιπόν πριν κόψετε τον θηλασμό χωρίς να μάθετε τον λόγο. Εγώ πάντως αν και όταν κάνω δεύτερο μωράκι, θα ζητήσω στο μαιευτηριο να τσεκάρουν τη γλωσσιτσα του γιατί όταν είναι νεογέννητο διορθώνεται χωρίς καν αναισθησία.

Γεια σου Ιωάννα πρόσφατα μου είπε η μαία μου για το προβληματάκι που περιγράφεις. Το είχε το μωράκι μιας κοπέλας που φρόντιζε και μου είπε ότι δεν είναι τίποτα, είναι συχνό όπως σωστά γράφεις και λύνεται. Βέβαια όσο νωρίτερα εντοπιστεί και λυθεί τόσο το καλύτερο γιατί δημιουργεί όμως πολλά θέματα, όπως αυτά που πέρασες και είναι κρίμα που δεν το είδαν νωρίτερα.Ωστόσο θα λυθεί, μην ανησυχείς.

Πως αρχίσατε με τις στερεές; Ενθουσιάστηκε η μικρούλα σου; Ο δικός μου το τρώει πολύ ευχάριστα το καροτάκι. Σήμερα θα του πάρω και εκπαιδευτικό ποτηράκι για νεράκι, γιατί μου είπε η μαία ότι εφόσον φτάσουμε στο σημείο να τρώει 200γρ. στερεάς τροφής, θα του δίνω νεράκι μετά κι όχι γαλατάκι (από το στήθος) όπως τώρα που ακόμη τρώει μικρή ποσότητα.


  BeKsp1.png smQAp1.png 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια καλη πρόοδο στα παιδια μας που ξεκινήσαμε το σχολειο.

Χθες πήγαμε παιδίατρο για το 4οεμβολιο,ολα μια χαρα με το μικρο,7500κιλα πήγαμε και 68 πόντους.ξεκιναμε φρούτα και κρέμα.Απο τον αλλο μηνα και λαχανικά.Ηαναπτυξη μας πολυ καλη,βιάστηκε βέβαια για τα δοντακια γιατι καλυτερα ειναι να βγαίνουν πιο αργά για να μη χαλάνε,2 κατω και δυο επάνω ειμαστε ήδη.Αυτα τα νεα μας απο τον μικρουλη.

Με τη νονά ειμαστε λιγο άτυχοι γιατι έχουν ηδη βάπτισμενα δυο κοριτσια και ειπε ο Παπας οτι δεν κανει να βαπτίζςουν αγόρι.Ο γιος τους δε μπορει γιατι πρεπει να ειναι 15 χρόνων και το παιδι ειναι13.Θελω τέλη Οκτωβρίου με αρχές Νοεμβρίου να τον βαπτισουμε αλλα θα δουμε πρώτα αν θα βρούμε νονά.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Τελικά για να σας πω τα νεότερα έμαθα τι φταίει με τη βοήθεια συμβούλου θηλασμου. Η μικρούλα έχει ένα ανατομικό θεματακι στη γλώσσα, λέγεται χαλινος και είναι η μικρή κλωστουλα που ενώνει τη γλώσσα με το στόμα. Δεν είναι τίποτα σοβαρό, το έχει πάρα πολύς κόσμος (να φανταστείτε το έχω και εγώ κ ο άντρας μου χωρίς να το ξέρουμε) , αυτό λοιπόν δυσκόλευει τον θηλασμό για αυτό και μου τραυματίζει τις θηλες και ήθελε ψευδοθηλες για να πιάσει καλά. Δυστυχώς δεν μου το είπαν στο μαιευτήριο για να το διορθωναμε επί τόπου και τώρα λόγω που δεν θηλάζει ακριβώς όπως πρέπει, δεν δίνει το ερέθισμα στο στήθος να παράξει πολύ γάλα και μου μειώθηκε η ροή. Άρχισα λοιπόν βιταμίνες με τη βοήθεια της συμβούλου για να παραξω περισσότερο γάλα, και εν τω μεταξύ θηλάζω συνεχώς (ή καλύτερα τη βάζω συνέχεια στο στήθος για να ξέρω ότι τρώει). Επίσης η σύμβουλος μου είπε ότι την βλέπει έτοιμη να μπει στις τροφές και ξεκινήσαμε δειλά δειλά.

Το πλάνο λοιπόν είναι να το παλέψω όσο ακόμα μπορώ με τον θηλασμό και ελπίζω να αντιμετωπίσουμε τις δυσκολίες. Το θέμα για τον χαλινο είναι αρκετά σημαντικό και είναι κρίμα που δεν δίνεται σημασία από τους παιδιατρους. Φανταστείτε πόσες γυναίκες παράτησαν τον θηλασμό γιατί το παιδί τους δεν έπαιρνε επαρκές βάρος και ποτέ δεν έμαθαν ότι το πρόβλημα ήταν ο χαλινος. Οι παιδίατροι είναι άσχετοι κ αν τους πεις και τίποτα, θα σου πουν αυτό δεν είναι τίποτα σημαντικό το αφήνουμε έτσι. Έλα όμως που αυτό το "ασήμαντο" μου προκαλεί συνεχώς ερεθισμενες θηλες, μου προκάλεσε μαστίτιδα, και επιπλέον το μωρό δεν παίρνει βάρος. Όχι και τόσο ασήμαντο κατά τη γνώμη μου. Ενημερωθείτε λοιπόν πριν κόψετε τον θηλασμό χωρίς να μάθετε τον λόγο. Εγώ πάντως αν και όταν κάνω δεύτερο μωράκι, θα ζητήσω στο μαιευτηριο να τσεκάρουν τη γλωσσιτσα του γιατί όταν είναι νεογέννητο διορθώνεται χωρίς καν αναισθησία.

Κρίμα που δεν τα λένε αυτά στο μαιευτήριο... εμένα ο παιδίατρος στην πρώτη επίσκεψη στο σπίτι μου είχε πει ότι του φαίνεται κάπως κοντός ο χαλινος αλλά επειδή δε δημιούργησε κάποιο πρόβλημα στον θηλασμό το αφήσαμε έτσι...Αφού θα πάτε σε παιδοχειρουργο θα σας καθοδηγήσει...

Γεια σας κοριτσάκια :)

Πως είστε; Τα μπεμπάκια μας;

Εμείς από χθες αρχίσαμε τις στερεές τροφές και είμαι πολύ ενθουσιασμένη. Ξεκινήσαμε με βιολογικό καροτάκι, χθες φάγαμε 10 κουταλίτσες και σήμερα 80γρ., αδειάσαμε το πιατάκι μας :) . Εγώ θα ακολουθήσω τις συνήθεις οδηγίες που δίνουν εδώ στην Γερμανία γιατί με βρίσκουν σύμφωνη, με μικρές ίσως αλλαγές στην επιλογή κάποιων ειδών διατροφής όπως π.χ. το λάδι. Μέσα στο καροτάκι, το οποίο έβρασα έβαλα λίγο χυμό μήλου (100% βιολογικό), ο οποίος βοηθά στην απορρόφηση των βιταμινών και λίγο ηλιέλαιο (επίσης βιολογικό), το οποίο βοηθά το εντεράκι κι έχει επίσης πολύτιμες βιταμινούλες. Όπως καταλάβατε είμαι Bio junky χαχαχαχα. Αύριο θα προσθέσουμε γλυκοπατάτα και κάθε τρίτη μέρα ένα καινούργιο λαχανικό. Είμαι πολύ ικανοποιημένη καθώς του άρεσε πολύ του μπεμπούλη μου και το έτρωγε τόσο όμορφα!!!Σε ένα μήνα κι αφού έχει αντικατασταθεί μια χαρά το μεσημεριανό του γεύμα, θα εισάγω απογευματινό με φρουτάκια :) .

Σε ότι αφορά τον ύπνο μας, άλλες φορές ξυπνάει μία φορά κατά τη διάρκεια της νύχτας για γαλατάκι και νανούρισμα (τρώει και ξανακοιμάται στο 10λεπτο) και άλλες κοιμάται μέχρι το πρωί. Εξαρτάται από τα κέφια του. Εμένα δεν με κουράζει που ξυπνάει γιατί και το πρωί κοιμάται μέχρι τις 9-10. Επίσης μέσα στη μέρα παίρνει συχνά υπνάκους που κυμαίνονται από 15' έως 2 ώρες. Όλες τις υπόλοιπες ώρες παίζουμε και είμαστε χαρούμενοι :) .Είναι πολύ δραστήριος και προσπαθεί να καθήσει, νομίζω οσονούπω θα το καταφέρει γιατί κάνει μεγάλη προσπάθεια να σηκωθεί, ούτε κι εγώ ξέρω πόσους κοιλιακούς κάνει τη μέρα. Πάντως βαρελάκι κάνουμε συνέχεια και του αρέσει πολύ να είναι μπρούμυτα.

Τα δικά σας τα αστεράκια πως τα πάνε με το φαγητό και τον ύπνο;

Πάω να διαβάσω τα νέα σας και επανέρχομαι.

Άντε ωραία! Κι εμείς ακριβώς τα ίδια από κινητικής άποψης! Από φαγητό τρωμε πια κανονικά 200γρ φρουτάκια το πρωί, σουπιτσα το μεσημέρι με κοτόπουλο, μοσχάρι, ψαρακι ή σκέτα λαχανικά και το απόγευμα κρεμουλα με βρώμη, μπανάνα και γιαούρτι! Νερό της δίνω με το κουταλάκι προς το παρόν, μπορείς να βάλεις κάποιο λινκ με το εκπαιδευτικό ποτηράκι που λες; Στον γιο μου είχα δοκιμάσει διαφορα παγουρακια αλλά άργησε πολύ να πιει νερό κανονικά, μόνο το κουτάλι τον βόλευε και έπινε πολύ λίγο εννοείται με αυτό τον τρόπο, βέβαια ο γιατρός μου είχε πει να μην ανησυχώ...


APaXp3.png

Ptg7p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Άντε ωραία! Κι εμείς ακριβώς τα ίδια από κινητικής άποψης! Από φαγητό τρωμε πια κανονικά 200γρ φρουτάκια το πρωί, σουπιτσα το μεσημέρι με κοτόπουλο, μοσχάρι, ψαρακι ή σκέτα λαχανικά και το απόγευμα κρεμουλα με βρώμη, μπανάνα και γιαούρτι! Νερό της δίνω με το κουταλάκι προς το παρόν, μπορείς να βάλεις κάποιο λινκ με το εκπαιδευτικό ποτηράκι που λες; Στον γιο μου είχα δοκιμάσει διαφορα παγουρακια αλλά άργησε πολύ να πιει νερό κανονικά, μόνο το κουτάλι τον βόλευε και έπινε πολύ λίγο εννοείται με αυτό τον τρόπο, βέβαια ο γιατρός μου είχε πει να μην ανησυχώ...

Γεια σου Ντοριτάκι , τώρα είδα και το προηγούμενο ποστ σου, πως μου ξέφυγε :roll: . Η μικρούλα σου είναι τέλεια!Εσείς είστε πολύ μπροστά με τις στερεές, μπράβο. Ανυπομονώ να του δώσω κι εγώ φρουτάκια με βρώμη, την οποία παρεμπιπτόντως τρώω κι εγώ φανατικά. Κι εγώ μέχρι να μάθει να πίνει με το εκπαιδευτικό ποτηράκι, γιατί κι αυτό θέλει τον χρόνο του, θα του δίνω με το κουταλάκι.

Εγώ πήρα της avent (philips) 6+:

http://www.mytoys.de/philips-avent-trinklernflasche-scf751-03-200-ml-silikonschnabel-schwarz-3922158.html?mc=deu_mts_onl_sea_google_mytoys-product-listing-ads_Trinklernflaschen_3922158&gclid=CLzbj_W9k88CFUQz0wodJRsHEg

Ακόμη δεν το χρησιμοποιήσαμε, θα περιμένω να κλείσει και τον 6ο και μετά.Μέχρι τότε με το κουταλάκι και στήθος μετά το γεύμα.

Να ρωτήσω, το νερό το δίνεις ζεστό ή θερμοκρασία δωματίου;

Το φαγητό ζεστό εννοείται όπως και το φρουτάκι με τη βρώμη φαντάζομαι.


  BeKsp1.png smQAp1.png 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου καλημέρα!!! Τί καλά που τρώτε φαγητάκια και φρουτάκια! Εμεις 1/10 έχουμε ραντεβού για εμβόλιο και ανυπομονώ... Βλέπω πως γάλα γάλα το βαρέθηκε!!! Ο παιδίατρος ο δικός μας συστήνει απ όσο ξέρω ρυζάλευρο αλλά διάβασα τόσα άσχημα κυρίως για το αρσενικό που περιέχει το ρύζι οπότε θα του πω πολύ ευγενικά να το αντικαταστήσουμε με κάτι άλλο..

Κι εμείς μεγαλώνουμε! Χθες έπιασε για πρώτη φορά το πόδι του ξαπλωμένος ανάσκελα! Η χαρά μου δεν περιγράφεται φυσικά. Απο δόντια ακόμη τίποτα. Σάλια όλη μέρα. Χέρια στο στόμα αλλά ακόμη τίποτα. Εσας γυρίζει από ανάσκελα μπρούμητα και το αντίθετο; εμένα όχι ακόμα και με αγχώνει λιγο μπορώ να πω. Στη βάπτισή μας όλα πήγαν πολύ καλά εκτός από το Γιάννη μας ο οποίος πλάνταξε κυριολεκτικά στο κλάμα από την αρχή μέχρι το τέλος. Φυσικά έκλαιγα κι εγώ μαζί του!!Πάει πέρασε όμως κι αυτό!

΄Τώρα ψάχνομαι για σετ εκμάθησης. Εσείς ποια μάρκα προτιμήσατε; Σκέφτομαι της philips avent http://www.ofarmakopoiosmou.gr/gr/el/products/philips-avent-scf73000-set-apogalaktismoy-6-minon-ola-osa-xreiazeste-gia-na-ksekinisei-to-mikro-sas-tin-sterea-trofi.

Εσάς τί σας έχει βολέψει;


kATBp3.png
Link to comment
Share on other sites

pmp7QHM5j

pntupS5nj

Τα ρουχάκια μας και ο στολισμός μας!:D:D:D:D:D

Athanasia, να σου ζήσει ο Γιάννης σου! Να είναι πάντα γερός & καλότυχος!!:D

Πανέμορφος ο στολισμός & τα ρούχα-παππούτσια του!! Μου άρεσε πάρα πολύ & το ξύλινο παγκάκι (παρόμοιο έχω κι εγώ από την βάπτιση της κόρης μου, κατεβαίνει η πλάτη & γίνεται θρανίο & το βολεύτηκε πολύ μέσα στο δωμάτιο τής!).

Μην ανησυχείς για το γύρισμα από ανάσκελα μπρούμυτα & το ανάποδο, ο δικός μου που είναι 5 μηνών & μια βδομάδα & γυρίζει μόνο στο πλάι & ξαναπέφτει ανάσκελα! Το τραβάει το βάρος πίσω & είναι τεμπελάκος είπε η παιδίατρος!

Κι εμείς από αύριο ξεκινάμε κρέμα με ρυζάλευρο βανίλια το απόγευμα & σε μια βδομάδα θα ξεκινήσουμε φρουτάκια ένα ένα ανά τρείς ημέρες (μήλο, αχλάδι, μπανάνα & πορτοκάλι) & μετά αφού σταθεροποιηθούν τα βασικά φρούτα θα προσθέσουμε μερικά από τα καλοκαιρινά που είναι ακόμα σε ισχύ.

Φτάσαμε κι εμείς τα 8250γρ. & 67εκ. & η αλήθεια είναι ότι έχει αρχίσει & με πιάνει η μέση & τα χέρια μου! Η κόρη μου στα κιλά του μπέμπη τώρα, ήταν 15 μηνών!! :-D:-D:-D


l1ITp3.png

HDApp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Ντοριτάκι , τώρα είδα και το προηγούμενο ποστ σου, πως μου ξέφυγε :roll: . Η μικρούλα σου είναι τέλεια!Εσείς είστε πολύ μπροστά με τις στερεές, μπράβο. Ανυπομονώ να του δώσω κι εγώ φρουτάκια με βρώμη, την οποία παρεμπιπτόντως τρώω κι εγώ φανατικά. Κι εγώ μέχρι να μάθει να πίνει με το εκπαιδευτικό ποτηράκι, γιατί κι αυτό θέλει τον χρόνο του, θα του δίνω με το κουταλάκι.

Εγώ πήρα της avent (philips) 6+:

http://www.mytoys.de/philips-avent-trinklernflasche-scf751-03-200-ml-silikonschnabel-schwarz-3922158.html?mc=deu_mts_onl_sea_google_mytoys-product-listing-ads_Trinklernflaschen_3922158&gclid=CLzbj_W9k88CFUQz0wodJRsHEg

Ακόμη δεν το χρησιμοποιήσαμε, θα περιμένω να κλείσει και τον 6ο και μετά.Μέχρι τότε με το κουταλάκι και στήθος μετά το γεύμα.

Να ρωτήσω, το νερό το δίνεις ζεστό ή θερμοκρασία δωματίου;

Το φαγητό ζεστό εννοείται όπως και το φρουτάκι με τη βρώμη φαντάζομαι.

Ωραίο αυτό το ποτηράκι... το παρελαβες;το δοκιμασες; θέλει πολλή δύναμη στο ρουφηγμα; το φαγητό Ναι ζεστό το δίνω, την κρέμα με τη βρώμη Όχι ζεστή Γιατί Ναι μεν βάζω ζεστό νερό στη βρώμη για να μαλακώσει αλλά μετά προσθέτω και μισό γιουρτακι αντβανς μέσα οπότε έρχεται σε θερμοκρασία δωματίου... Επίσης το νερό κατευθείαν από τη βρύση...

Κορίτσια μου καλημέρα!!! Τί καλά που τρώτε φαγητάκια και φρουτάκια! Εμεις 1/10 έχουμε ραντεβού για εμβόλιο και ανυπομονώ... Βλέπω πως γάλα γάλα το βαρέθηκε!!! Ο παιδίατρος ο δικός μας συστήνει απ όσο ξέρω ρυζάλευρο αλλά διάβασα τόσα άσχημα κυρίως για το αρσενικό που περιέχει το ρύζι οπότε θα του πω πολύ ευγενικά να το αντικαταστήσουμε με κάτι άλλο..

Κι εμείς μεγαλώνουμε! Χθες έπιασε για πρώτη φορά το πόδι του ξαπλωμένος ανάσκελα! Η χαρά μου δεν περιγράφεται φυσικά. Απο δόντια ακόμη τίποτα. Σάλια όλη μέρα. Χέρια στο στόμα αλλά ακόμη τίποτα. Εσας γυρίζει από ανάσκελα μπρούμητα και το αντίθετο; εμένα όχι ακόμα και με αγχώνει λιγο μπορώ να πω. Στη βάπτισή μας όλα πήγαν πολύ καλά εκτός από το Γιάννη μας ο οποίος πλάνταξε κυριολεκτικά στο κλάμα από την αρχή μέχρι το τέλος. Φυσικά έκλαιγα κι εγώ μαζί του!!Πάει πέρασε όμως κι αυτό!

΄Τώρα ψάχνομαι για σετ εκμάθησης. Εσείς ποια μάρκα προτιμήσατε; Σκέφτομαι της philips avent http://www.ofarmakopoiosmou.gr/gr/el/products/philips-avent-scf73000-set-apogalaktismoy-6-minon-ola-osa-xreiazeste-gia-na-ksekinisei-to-mikro-sas-tin-sterea-trofi.

Εσάς τί σας έχει βολέψει;

Καλοφωτισμενος να ειναι ο μικρούλης! Όλα υπέροχα! Μην αγχώνεσαι για το τι κάνει και το δεν κάνει... Όλα θα τα κάνουν στην ώρα του το καθένα... Εγώ βλέπω τις διάφορες με τον γιο μου, ο γιος μου 6 μηνών ισα που είχε αρχίσει να σηκώνει το κεφάλι του όταν ήταν μπρούμυτα σε ικανοποιητικό βαθμό, η μικρή το κάνει από 3 μηνών... Ο γιος 5,5 μηνών καθόταν στον πωπο του κανονικά η μικρή ακόμα.... Και άλλα πολλά... το καθένα δινει προτεραιότητα άλλου, δεν μπορούν Ν τα κάνουν όλα τέλεια και γρήγορα... Εμείς τρωμε τα πόδια μας εδώ και 1 μήνα και τώρα τα τρώει και τα 2 μαζί, έχει πολύ πλάκα!


APaXp3.png

Ptg7p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...