Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, LeneL είπε:

      Φυσικά και μπορεί να ρωτήσει για την καταγωγή. Εμένα μου είχε πει από μόνος του ο γιατρός μου, ότι στις Ελληνίδες δίνουν Ελληνίδες δοτριες και για λόγους χαρακτηριστικών. Αυτό ήταν η πολιτική του κέντρου που ήμουν, αλλά εννοείται ότι μπορεί να το ρωτήσει αν ισχύει και στα άλλα κέντρα. Ας κάνει μια ερώτηση, γιατί άκουσα κάτι περίεργα πρόσφατα, αν υπάρχει περίπτωση να την αντιστοιχισουν με συγκεκριμένη δότρια και δεν ανταποκριθεί στη διέγερση η δότρια, να μην πάρουν κανένα ωάριο, τι γίνεται τότε; Επίσης να ρωτήσει τι ισχύει με το μητρώο δοτριων και πόσα παιδιά μπορεί να δώσει η κάθε μία. Μόλις της το αναλύσουν θα της έρθει σίγουρα να της διευκρινίσουν διάφορα πράγματα!

      Σε ευχαριστώ παρα πολύ!! Ασε έχει πελαγώσει…

Μανούλες Απριλίου 2016 😃


Recommended Posts

Oλα μαζι θα τα βαλεις τα λαχανικα? Γιατι προτεινεται να τα εισαγεις 1-1 ανα τρεις μερες. Πχ καροτο 3 μερες, μετα καροτο+κολοκυθι αλλες 3 μερες κοκ.

Ναικαι τα 3 μαζί μου είπε και στον άγγελο έτσι τα είχαμε βάλει!


0QA6p3.png

0RBop3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Καλημέρα κορίτσια εδώ και εμείς!!!!

Μια χαρά μεγαλώνουν τα μωράκια μας βλέπω..τέλεια!

Εμένα η μικρή εδώ και 2 εβδομάδες έχει αλλάξει εντελώς όλο θέλει αγκαλιες όλη μέρα τσιριζει άμα την έχω κάπου και γενικά με έχει τρελλανει....θηλαζουμε ακόμα αποκλειστικά κι έχει αυξησει πολύ θηλασμούς....καλά το βράδυ μετά από κάποια ώρα κι εγώ δεν ξέρω πόσες φορές ξυπνάει αλλά την έχω στο κρεβάτι μου όποτε εντάξει δεν με κουράζει...την μέρα όμως δεν μπορώ να κάνω τίποτα!

Εμένα είναι 7350 κιλά που την ζυγισα στην δικιά μου τώρα γιατρό έχουμε την Πέμπτη για εμβόλιο και να δούμε θα μας πει και για φαγητό και εμάς...μου είχε πει την προηγούμενη φορά θα ξεκινήσουμε με χορτοσουπα και βλέπουμε!

Εμένα γυρνάει κανονικά μπρούμυτα ανάσκελα σηκώνει κεφάλι και σπρωχνει με τα πόδια να προχωρήσει και τώρα πλέον κάθετε και στον πωπο της γέρνει βέβαια ακόμα μερικές φορές αλλά κάθε μέρα και καλύτερα....επίσης θέλει συνέχεια να την κρατάω όρθια στα πόδια της βγάλω κάθετε και στηριζεται τόσο καλά που άμα την βάλω από κάπου να κρατιέται δεν πέφτει....έχει ξεφύγει εντελώς χαχαχα!!!

Μαρκοπούλου εγώ ένα ring sling και ένα mei tai έχω αλλά δεν την βάζω πλέον γιατί δεν αντέχει η μέση μου δεν ξέρω γιατί!

Πάντως αυτό που λέτε για αδύνατο μωρά καθόλου μην σας απασχολησει εφόσον μεγαλώνουν κανονικά....εμένα είναι φούσκα....και όλη μου την λένε χοντρή γκκκρρρ και μα καλά τι την ταιζεις κλπ κλπ οπότε όπως και να είναι ο κόσμος θα έχει να λέει οπότε μην σκατε!

Ανυπομονώ να ξεκινήσουμε φαγητό η καημένη τώρα τελευταία μας κοιτάει με ένα ύφος όταν τρώμε χαχχα στραβο βλέμμα του στυλ τι τρώτε εσείς καί δεν μου δίνετε???χαχαχα

Τι αλλά τι άλλα???

Αθανασια μου να σας ζήσει ο Γιαννάκης σας να είναι πάντα γερός και ευτυχισμένος στην ζωή του...πολύ όμορφα όλα...έχουν βγάλει τόσο όμορφα βαφτιστηκα για αγοράκια τώρα που όλα είναι κουκλιστικα!!!!

Ξεφτέρι λέμεεεε :D!!! Εμένα έχει 1 εβδομάδα τώρα που κάθεται στον πωπούλη της! Θελει κι εμένα συνέχεια να στηρίζεται στα πόδια της αλλά όχι και να την αφήσω χαχαχα!!! Άντε να ξεκινήσετε κι εσείς φαγάκι να χαλαρώσεις λίγο με τους θηλασμούς... Εμείς λόγω προβλημάτων υγείας δικών μου σταματάμε τον θηλασμό, δηλαδή έχουμε σταματήσει εδώ και 1 εβδομάδα σχεδόν τελείως, είμαι σε επιφυλακή με το στήθος μην πετρώσει αλλά καλά πάει... Στεναχωριέμαι η αλήθεια είναι αλλά τι να κάνω, δεν γίνεται διαφορετικά...

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια & τα μωράκια!!

Χριστίνα, πολύ προχωρημένη η κορούλα σου σε όλα!! Μια χαρά σας βρίσκω!! Ο Αγγελάκος τι κάνει? Πώς τα πάει με το νήπιο?

Πάντως αυτό που αισθάνομαι εγώ είναι ότι τα δεύτερα παιδιά μας μεγαλώνουν λίγο "μόνα τους"!! Έχει να κάνει και με εμάς τους γονείς που είμαστε πιο άνετοι & ήρεμοι σε σχέση με το 1ο μωρό!!

Ο Νικόλας μας ξεκίνησε κρέμα ρυζάλευρο βανίλια & μέσα σε 7 μέρες τρώει ολόκληρο γεύμα 200ml! Και αύριο ξεκινάμε φρουτάκια μήλο 3 μέρες, μετά αχλάδι, μπανάνα, πορτοκάλι & στη συνέχεια όλα μαζι!! Κοιμάται 2ωράκια μέσα στην ημέρα (πάντα μετά το μεσημεριανό γάλα στις 14:30) & το βράδυ κατά τις 8 με 9 τον βάζω για ύπνο & πίνει κατά τις 22:00 το τελευταίο του γάλα κοιμισμένος & συνεχίζει τον ύπνο του μέχρι το πρωί κατά τις 7 με 7:30 που ξυπνάει!

Πραγματικά αισθάνομαι ευλογημένη με αυτό το παιδί!!

Η Φανούλα μου τα πάει μια χαρά με τον μικρό, έχει ξεκινήσει & τον παίζει κι αυτός "λιώνει" όταν την βλέπει!! Η αλήθεια είναι ότι δεν έχουμε αλλάξει κατά πολύ την καθημερινότητά μας, οπότε δεν έχει δυσκολευτεί καθόλου η μικρή..ξεκίνησε προνήπιο, κολυμβητήριο κι από βδομάδα και το μπαλέτο! Full πρόγραμμα!! Κι εγώ από τέλη Οκτώβρη ξεκινάω πάλι σερί δουλειά μέχρι αρχές Ιανουαρίου!

Σας είπα ότι ξεκίνησα διατροφή με γιατρό πριν από 1 μήνα? Έχω χάσει 3,5 κιλά & πόντους από περιφέρεια & κοιλιά & έχει ανέβει η αυτοπεποίθησή μου!! Κι επίσης ξεκίνησα aqua aerobic & παίζω και tennis όταν βρώ χρόνο!

Πολλά έγραψα...sorry!!

Α μα τι ωραίο ωράριο υπνου!!! Εντάξει κι εμείς δεν τα πάμε άσχημα, ακόμα κι όταν θήλαζε αποκλειστικά ξύπναγε 1 φορά κατά τις 5 και ξανακοιμόταν ως τις 8 περίπου, αλλά τώρα κοιμάται 10-10.30 και ξυπνάει κατά τις 7 για γάλα και ξανά νάνι μέχρι να την ξυπνήσει το ταλιμπανάκι μου το άλλο (κατά τις 7.30 δηλαδή) που πάει και την ταρακουνάει και της λέει "ξύπνα νινίιιι είναι νωρίιιις" :roll: και ξυπνάει το καημένο και του γελάει μόλις ανοίξει τα ματάκια της!!!

Μπράβο για την απώλεια βάρους και όλες τις ενδιαφέρουσες ασχολίες σου! Διατροφή έχω ξεκινήσει κι εγώ εδώ και 2 εβδομάδες, έχω χάσει 2,5 κιλά, θα ήθελα να ξεκινήσω ιδανικά και γυμναστήριο αλλά μάλλον από τον επόμενο μήνα!

Γεια σου Ντοριτάκι. Το ποτηράκι το έχω αγοράσει αλλά ακόμη δεν το χρησιμοποίησα. Κλείσαμε πριν λίγες μέρες τον 6ο και σκέφτομαι να το δοκιμάσω αύριο. Θα σου γράψω σχετικά όταν κάνουμε την προσπάθεια. Για την ώρα του δίνω με το κουταλάκι μετά από το γεύμα του. Δε μου λες πως τα βγάζεις πέρα με τα δύο; Έχω ένα και είναι και ήσυχο και δεν προλαβαίνω...έχω ξεσηκώσει και το σπίτι εν όψει χειμώνα και γίνεται χαμούλης. Ευτυχώς βοηθάει και ο σύζυγος :) .
Στα δικά μας νέα τώρα. Λοιπόν, αύριο θα εισάγουμε φρουτάκι στη διατροφή μας και ξεκινάμε με μήλο κόκκινο (συμβουλή της μαίας μου γιατί αν αρχίσω με την μπανάνα θα ξενερώσει μετά με το μήλο χαχαχα).

Από λαχανικά έχουμε φάει: καρότο, πατάτα, παστινάκι, κολοκυθάκι, κολοκύθι γλυκό, μπρόκολο, κουνουπίδι, γλυκοπατάτα, σέλινο. Όλα μας άρεσαν και όλα τα τρώμε. Επίσης τρώμε και μοσχαράκι δύο φορές την εβδομάδα και αυτή τη βδομάδα θα βάλουμε και ψαράκι. Επίσης θα βάλω κι άλλα λαχανικά όπως αρακά αύριο για παράδειγμα. Εγώ κάνω διάφορους συνδυασμούς λαχανικών και του τα δίνω πουρέ με ένα κουταλάκι ηλιέλαιο και λίγο χυμό μήλου που βάζω για την καλύτερη απορρόφηση των βιταμινών. Δείχνει πολύ ικανοποιημένος ο μικρούλης μου και το αδειάζει το πιατάκι του. Τρώει περί τα 200γρ. κάθε μέρα. Το βράδυ κοιμάται από τις 21.00 μέχρι τις 9.00 (μπορεί και 10.00) συνήθως με ένα ενδιάμεσο ξύπνημα για γαλατάκι. Δεν με κουράζει καθόλου όμως γιατί λιώνω κι εγώ μαζί του, οπότε 8ωρο κοιμάμαι σίγουρα.Κατά τα άλλα είναι έτοιμος να μπουσουλήσει, ενώ άρχισε να κάθεται για λίγο. Όλη μέρα παίζουμε, κάνουμε βόλτες και είμαστε ιδιαίτερα δημοφιλείς στο γυναικείο φύλο χεχεχεχε. Αααα, βγάλαμε και δύο δοντάκια, το ένα δίπλα στο άλλο, στην κάτω γνάθο, στη μέση, έχει πολλή πλάκα. Αυτά από εμάς.

Πολλά φιλιά σε όλες :)

Μπράβο κι εσένα κοιμάται πολύ καλά!!! Και δοντάκια ε; Εμείς μόνο νευράκια όταν βάζουμε πράγματα στο στόμα και πρησμένα ούλα! Το πως προλαβαίνω άσ' το, δεν έχω και βοήθεια πέραν της ελάχιστης από τον συζυγο γιατί δουλεύει σπαστό, και έχω κρασάρει τελείως...


APaXp3.png

Ptg7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια και καλή εβδομάδα!!!

Πως είστε; Εμείς μια χαρά :)

Παίρνουμε τον μεσημεριανό μας υπνάκο κι έτσι η μαμά βρήκε λίγο χρόνο να σερφάρει. Πραγματικά κορίτσια όσες έχετε δύο μικράκια και τα προλαβαίνετε όλα είστε αξιοθαύμαστες. Έχω στοίβα τα ασιδέρωτα εδώ και 5 μέρες και συνεχώς πλένω :/ . Συν τοις άλλοις ένα σωρό δουλείες ακόμη περιμένουν. Εννοείται όμως ότι σημασία και προτεραιότητα έχει ο μικρούλης. Απλώς επειδή γενικά είμαι τακτική με την καθαριότητα και το νοικοκυριό με ξενίζει λιγάκι η εικόνα της ακαταστασίας που επικρατεί στο σπίτι πολλές φορές. Όμως μάλλον θα πρέπει να τη συνηθίζω καθότι ο μικρός μας έχει αρχίσει να να μπουσουλάει δειλά δειλά και θα φέρνει βόλτες σε όλο το σπίτι πετώντας παιχνίδια και άλλα πράγματα.

Ντορίτα το ποτηράκι είναι πολύ καλό. Ρουφάει με ευκολία, αλλά λίγο για την ώρα γιατί το βλέπει περισσότερο σαν παιχνίδι. Το κρατάει στο χέρι και το περιεργάζεται χαχαχα. Το καλό είναι ότι ακόμη κι αν έχει νερό μέσα και το γυρνάει ανάποδα, δεν χύνεται, οπότε μούσκεμα δεν γίνεται.

Αναστασία μια χαρά είναι τα μικρούλια σου μπράβο. Στον δικό μου το μήλο μόνο του δεν άρεσε καθόλου, έκλεισε το στοματάκι αφού έφαγε μόλις 5 κουταλάκια και δεν το άνοιγε με τίποτα. Έτσι το δίνω σε συνδυασμό με μπανάνα ή αχλάδι που του αρέσουν εξίσου πολύ και τα δύο. Σήμερα του πήρα και μάνγκο να δοκιμάσει. Του τα δίνω το απόγευμα μαζί με λίγη βρώμη.

Μπράβο και σε σένα που άρχισες διατροφή και άσκηση, κάνουν καλό και στο σώμα και στο πνεύμα ;)

Χριστινάκι με το καλό να αρχίσετε τις στερεές τροφές, περιμένουμε εντυπώσεις.

Εγώ σήμερα θα του δώσω γαλοπούλα με λαχανικά.Τον επόμενο μήνα θα τον γράψω να κάνουμε ένα πρόγραμμα babyswimming. Του αρέσει πολύ το νερό, τρελαίνεται κάθε φορά που κάνει μπανάκι από τη χαρά του :) .

Aυτά από εμάς. Πολλά φιλιά σε όλες!


  BeKsp1.png smQAp1.png 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, καλησπέρα κι από εμάς!!

Εμείς πήγαμε την προηγούμενη βδομάδα & κάναμε 2 εμβόλια ο μικρός & 1 εμβόλιο η Φανούλα μου & όλα καλά!

Ο μικρός είναι ένα μικρό γιγαντάκι 6 μηνών..9150γρ & 70 εκ!!

Ξεκινήσαμε & χορτόσουπα με πατάτα, καρότο, κολοκυθάκι 3 ημέρες, μετά προσθέσαμε κοτόπουλο & σήμερα έφαγε μοσχαράκι + μπρόκολο, με το οποίο κατενθουσιάστηκε!! :D

Τα δόντια μας είπε η παιδίατρος ότι ίσως να βγούν τα 2 κάτω! Είναι σχεδόν έτοιμα!!

Να ρωτήσω τη γνώμη σας? Τα μωρά σας μόλις ξεκινήσανε τις στερεές τροφές, μειώσανε το πρωινό & βραδινό γάλα? Ο δικός μου πίνει 130 με 150ml στο γεύμα & δείχνει να μην ενθουσιάζεται..

Μελάκι που είσαι? Χαθήκατε..όλα καλά?


l1ITp3.png

HDApp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια! Δυστυχώς είναι υπό διάλυση το καφέ μας αλλά καλό είναι να τα λέμε, έστω κ λιγότερο συχνά.

Εμείς τα πάμε πολύ καλά, η ξανθουλα μου τραβάει όλα τα βλέμματα όπου πάμε, έχει πολύ λίγα μαλλάκια καταξανθα κ πολύ ανοιχτά μπλε μάτια, νομίζω πως είναι πανέμορφη αν κ θα ήθελα λίγα περισσότερα μαλλιά..ελπίζω να βγάλει :/

Απ το φαγητό, τα πάει πολύ καλά με το φρούτο αλλά το κρέας κ τα λαχανικά δεν τα θέλει καθόλου. Δεν ξέρω τι να κάνω μ αυτό, φοβάμαι μήπως δεν τρώει όσο πρέπει.. Κ το νερό, έτσι κι έτσι δεν τρελαίνεται.

Θηλασμό συνεχίζουμε, διόρθωσαμε το προβληματάκι του χαλινου αλλά το γάλα μου έχει μειωθεί κ έπειδη δουλεύω κιόλας, δίνουμε κ λίγο ξένο. Πρωι-βραδυ πάντως θηλαζουμε σίγουρα κ θα θηλάζω για όσο έχω γάλα!

Όσο για μένα, κ εγώ σε δίαιτα είμαι κορίτσια με διαιτολόγο κανονικά, έχω χάσει 6 κιλά σε 1.5 μήνα γιατί δυστυχώς μου είχαν μείνει 7 κιλά μετά τη γέννα κ με ενοχλούσε ιδιαιτέρως η νέα μου εικόνα σε συνδυασμό με κάτι ραγαδες που μου δημιουργηθηκαν. Άξιζε όμως τον κόπο μωρέ, είναι ανεκτίμητης αξίας τα ζουζούνια μας! Κ ο άντρας μου έχει ξετρελαθεί, τη βάζει στον μαρσιπο κ περπατάει με μια περηφάνια! Χαχαχα

Αυτά λοιπόν από εμάς, θα μπαίνω να διαβάζω νέα σας συχνότερα τώρα,ελπίζω να γράψετε κ εσείς να συζητάμε όπως παλιά!


bTQNp3.pngNhzDp2.png

Link to comment
Share on other sites

AAAAAA!

Κορίτσια!!!!!!!!!

Μανούλες!!!!

Τι κάνετε καλέ; Έκατσα και διάβασα στα γρήγορα τα νέα σας! Φρούτα θηλασμοί δίαιτες βαφτίσια! Πόσα πράγματα!!!

Όλα καλά όμως και αυτό έχει σημασία! Γερά να είναι τα μωράκια μας!:D

Εμείς όλα καλά!

Τρέχουμε και δεν φτάνουμε!!!

Τρελαμένοι με την κόρη κάθε μέρα νέα μέρα!

Με τις δυσκολίες και τις χαρές! Όλα τα έχουμε!

Μου έλειψε το παρεάκι μας αλλά ήταν τόσο δύσκολο να μπω...:roll:

Κάναμε διακοπές στο εξοχικό και 5 μπανάκια η μικρή ! Γυρίσαμε αρχές του μήνα και μπλέξαμε με μαστορέματα στο σπίτι και δουλειές! Δύσκολη η κατάσταση που ζούμε με την δουλειά του άντρα μου μέσα στο σπίτι με το μωρό και παλεύουμε να βρούμε λύση. Γενικά είμαστε στο τρέξιμο.

Εγώ μόνη απο το πρωί μέχρι το βράδυ με το μωρό και με τα του νοικοκυριού και με καλεσμένους κάθε τόσο, μαγειρέματα και μαζέματα όοοολη την ώρα!!!! δεν προλαβαίνω να @$#%!

Η μόνη μου απόλαυση (μετά τα γελάκια και τα χαδάκια με την μικρή μας) είναι ένα ζεστό μπανάκι το βράδυ και τέζα...

Η μικρή όμως περνάει ζάχαρη! ;)

Βόλτες πρωί βράδυ και κάνει καλό και σε εκείνη και σε εμένα! 4 ώρες περπάτημα την ημέρα κορίτσια και μπαίνω σε παντελόνι σωλήνα που είχα 2 χρόνια να βάλω! :tongue::tongue:

Ευτυχώς με το καλοκαιρινό κολύμπι και το περπάτημα επανήλθα γρήγορα και είμαι 4 κιλά μείον απο όταν έμεινα έγκυος. :D Τα καλά του τρεξίματος!

Τώρα η μικρή παίρνει έναν υπνάκο και βρήκα ευκαιρία... μπανάκι και 8 με 8.30 νάνι!

Πήγαμε γιατρό σήμερα! 7.840 το κορίτσι μας και 69 εκατοστά! Μιά χαρά την είδε! Έπαθε πλάκα με τις βλεφαρίδες της! Βασικά είναι τεράστιες και όλοι αυτό βλέπουν ! 2 χιλιόμετρα που λέει και ο θείος της! :lol:

Έχουμε ξεκινήσει και χορτόσουπα και φρούτα και τέλος της εβδομάδας αρχίζουμε το κρεατάκι και εισαγωγή λακτόζης μέχρι τέλος του μήνα! Κάργα δίψα! Κάθεται στον ποπό, λατρεύει το νερό, τρελαίνεται για κούνια και κάνει μόνη της πλέον, είναι υπναρού και επίσης θέλει να βάζει στο στόμα τα ΠΑΝΤΑ! όταν δεν μπορεί, μας ακούει όλο το τετράγωνο απο την γκρίνια!

Επίσης αυτό ρε κορίτσια με το κλάμα όταν την αλλάζουμε και την ντύνουμε!!!!!! Είναι το χειρότερό μου!!!!!! Πείτε κανένα κόλπο!!!

Δοντάκια δύο και θηλασμός κάργα!!!!

Βασικά αποφάσισα να την θηλάσω μέχρι το έτος αν όλα πάνε καλά, για να την θωρακίσω όσο μπορώ τον χειμώνα και να πάει μετά κατευθείαν στα γαλακτοκομικά και στο φρέσκο γάλα. Τώρα είμαστε στους τρεις θηλασμούς μέσα στην ημέρα και ένα με δύο την νύχτα.

Αυτά εν συντομία από εμάς !!!

Ούφ! Με μια ανάσα τα έγραψα! Να προλάβω πριν ξυπνήσει!:rolleyes: αλλά είχα τόσα να σας πω!!!

Μόλις βρω ευκαιρία θα σκάσω μύτη πάλι!!!

Σας φιλώ μανούλες!

Φιλιά σε όλες σας μία μία (στις παρούσες και στις απούσες) και κυρίως στα γλυκά μωρούλια σας!!!


gHTSp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας κοριτσάκια!

Ο μικρούλης μου κοιμάται και βρήκα την ευκαιρία να μπω να σας γράψω τα νέα μας.

ΙoannaMas και Μελάκι οι μπεμπούλες σας είναι τέλειες, μπράβο!Χάρηκα που διάβασα τα νέα σας. Άντε να επιστρέψουν και τα υπόλοιπα κορίτσια να τα λέμε συχνότερα.

Εμείς είμαστε πολύ καλά, εδώ και 3 εβδομάδες μπουσουλάμε και φέρνουμε βόλτες όλο το σπίτι.Έχω διαμορφώσει τον χώρο κατάλληλα αλλά και πάλι είμαι πάντα κοντά να ελέγχω τι βάζουμε στο στόμα και να επέμβω αν χρειαστεί. Τρώει ευχάριστα φρούτα και λαχανικά και εννοείται γαλατάκι της μαμάς. Πολύ καλός συνδυασμός λαχανικών που μας αρέσει είναι γλυκοπατάτα, κολοκυθάκι και παστινάκι. Κοιμάται περίπου στις 20.00 κάθε βράδυ, ξυπνάει μια φορά για γαλατάκι και ξυπνάει ευδιάθετος στις 8.00 με 9.00 το πρωί. Μέσα στη μέρα παίρνει 2 σύντομους υπνάκους και όταν είμαστε έξω μπορεί να κοιμηθεί και περισσότερο.

Ένα μεγάλο θέμα για εμάς είναι η αλλαγή πάνας κορίτσια, δεν κάθεται ανάσκελα με τίποτα χαχαχαχα. Λαχανιάζω κάθε φορά που τον αλλάζω. Κάνει πολλές χαρές στο μπάνιο, παίζει με το νερό, κουνάει χέρια-πόδια και μας κάνει μούσκεμα κι εμάς.

Μόλις ξυπνήσαμε, θα φάμε το φρουτάκι μας και μετά θα πάμε βολτούλα!

Σας χαιρετώ όλες και αναμένω να διαβάσω τα νεότερα για τα ζουζουνάκια σας.


  BeKsp1.png smQAp1.png 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια & μωράκια τι κάνετε? Πώς τα περνάτε?

Εμείς εχθές είχαμε παιδίατρο..ο μικρός 9500γρ. & 72εκ. έκοψε λίγο η φόρα του, πήρε 350γρ στο μήνα που πέρασε!! Η αλήθεια είναι ότι με την εισαγωγή των στερεών μείωσε κατά πολύ το γαλά..πίνει 200ml με 300ml σύνολο πρωί βράδυ!:( Προσπάθησα αλλάζοντας 3 διαφορετικά γάλατα αλλά τζίφος! Η παιδίατρος μου είπε να μην τον πιέσουμε κι επειδή γενικά έχει μειωθεί η όρεξη του & για το φαγητό, μάλλον μπορεί να φταίνε & τα δόντια του!! Είναι φουσκωμένα & τα πάνω & τα κάτω ούλα & αναμένουμε πότε θα σκάσουν μύτη επιτέλους!!

Μου έδωσε να δοκιμάσω γάλα κατσικίσιο σε σκόνη & άμα του αρέσει μπορούμε να συνεχίσουμε με φρέσκο κατσικίσιο στον χρόνο. Θα το δοκιμάσω & θα σας πώ!

Αυτό τον μήνα προσθέτουμε ζυμαρικά & τραχανά χωρίς αυγό στο μεσημεριανό του, στη φρουτόκρεμα αν θέλουμε μπισκότα μιράντα & για απόγευμα εναλλαγές με φαρίν λακτέ, μπισκοτόκρεμα ή κρέμα δημητριακών.

Εντωμεταξύ χθες μετά το εμβόλιο έβγαλε γκρίνια όλη μέρα & το βράδυ λίγο στον ύπνο του & σήμερα το πρωί που τον άλλαζα παρατήρησα ότι δεν λυγίζει το πόδι που έγινε το εμβόλιο, πήρα την παιδίατρο & μου είπε να του βάλω κομπρέσα με οινόπνευμα & να του δώσω παυσίπονο gantil σήμερα & αύριο..

Κουβεντιάσαμε επίσης για το εμβόλιο της μινιγγίτιδας Β το Bexsero & είναι σύμφωνη να κάνουμε την 1η δόση τον επόμενο μήνα. Εσείς τι γνώμη έχετε για το εμβόλιο? Σας έχει πεί κάτι ο παιδίατρός σας?


l1ITp3.png

HDApp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κορίτσια!!

Πάλι μόνη μου είμαι...:( Που χαθήκατε όλες...?:(

Εμείς τελικά ο μικρός την ημέρα που του δοκίμασα το κατσικίσιο σε σκόνη...έκανε διάρροια & εμετό!!!

Αλλά από την Δευτέρα του δοκίμασα ένα γάλα που μου έδωσε δείγμα κουτί η παιδίατρος το Rontamil 2 (13euro από το φαρμακείο της γειτονιάς, αλλά το παρήγγειλα από internet 10,65euro) & αδειάζει το μπιμπερό δια μαγείας!!

Κατα τ'άλλα περάσαμε οικογενειακώς γαστρεντερίτιδα (εκτός από τον μικρό ευτυχώς!!) & συνεχίζουμε με λίγο μπούκωμα & καταρροή.


l1ITp3.png

HDApp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Nα 'μαι πάλι εδώ! Μόνη μου τα λέω, μόνη μου τ'ακούω!! Χαχαχα!!!:D

Κορίτσια, εμείς δυστυχώς ο μικρός κόλλησε μπούκωμα με καταρροή & πυρετό μέχρι 38 για 2 βράδια & την 3η μέρα το πρωί άσχημο βήχα!! Παίρνω αμέσως την παιδίατρο & τον πήγαμε την ίδια μέρα & τελικά ήπια βροχιολίτιδα!!!:(

Ξεκινήσαμε μάσκα με aeroline για 1 εβδομάδα & flexotite για 10 ημέρες...σήμερα κλείνει η βδομάδα από την αγωγή & την Παρασκευή το πρωί μάλλον θα πάμε για επανεξέταση! Είναι πολύ καλύτερα ο μικρός..έχει ακόμα λίγο βήχα βέβαια, αλλά το μπούκωμα είναι ok! Κι έχει αρχίσει & τρώει λίγο, διότι πέσανε τρελές αφαγίες!!!:(

Τα δικά σας νεάκια...?


l1ITp3.png

HDApp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αχχχ, κορίτσια μου λείπουν οι κουβεντούλες μας...:(

Εμείς αύριο έχουμε παιδίατρο για επανεξέταση του μικρού μετά την αγωγή για την βροχιολίτιδα & θα πάρω και την κόρη μου μαζί διότι χθές βράδυ είχε πόνο στο αυτί, της έδωσα depon, ηρέμησε & μέσα στον ύπνο της έτρεξε υγρό από το πονεμένο αυτάκι & μάλλον πρόκειται για ρήξη τυμπάνου!! Θα το δούμε αύριο...

Σας φιλώ γλυκά κι εσάς & τα μπεμπάκια σας!!!


l1ITp3.png

HDApp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...