Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 10 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Κορίτσια καλημερα! Έκανα πριν λίγο τεστ και είναι θετικό! Το ανέβασα στο προφίλ!Νομίζω πως είναι λίγο πιο έντονο από χθες.Την Παρασκευή έχω την χοριακη και ελπίζω να πάνε όλα καλά!Φοβάμαι να χαρώ,ακόμα είναι πολύ νωρίς,όμως βλέπω ότι εφόσον έγινε εμφύτευση,είναι κατι θετικό!Φιλιά σε όλες❤️

      Ω ναι το βλεπω κΙ εγω! Συγχαρητηρι μια τελειομηνη εγκυμοσυνη ευχομαι!!♥️♥️

Μαρτιος 2011


mariadi

Recommended Posts

να σε δω μετά που θα θηλάζεις το μωρό και θα θέλει και αυτός τί θα κάνεις..............

πιπίλα δεν πέρνει για να ξεχνιέτε λίγο?

μας κοβω για tandem μερια.....ποια πιπιλα?ποτε δεν πηρε πιπιλα! Ευχομαι να κοπει τελειως το γαλα τωρα στην εγκυμοσυνη μπας και παρει το μηνυμα αλλα μεταξυ μας χλωμο το κοβω!


ZVPwp2.png q0sgp2.pngQbD4p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 9,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

αυτο κανω γαιδουρινη υπομονη!:) γιατι τον αγαπαω παρα πολυ τον γιο μου και δεν μπορω να του χαλαω χατιρι και λυγιζω οποτε κλαιει και ζηταει μεμε το φχαριστιεται τοοοοοσο πολυ!!!

αχ μωρε!!!!!!!:-D:-D:-D:-D


Ζήτησα από το Θεό να μου δώσει δύναμη κaι Αυτός μου έδωσε δυσκολίες να τις ξεπεράσω.

Του ζήτησα σοφία κaι Αυτός μου έδωσε προβλήματα να μάθω να λύνω.

n3I0p3.pngi5JOp3.png

Link to comment
Share on other sites

mariadi μόλις είδα ότι είσαι έγκυος..Μπράβοοοο...όλα καλά να πάνε και με την Πένυ(υποθέτω ότι την έχεις ακόμα γιατρό έτσι;;;) στην γέννα θα είσαι σούπερ...Όποτε αισθανθείς ότι θες να δεις το μωρό σου να πας από εκεί και μην περιμένεις μέχρι την αυχενική...Και πάλι συγχαρητήρια και καλή εγκυμοσύνη σε όλες σας...


PiB4p3.png y5drp3.png Z9IAp3.png
Link to comment
Share on other sites

mariadi μόλις είδα ότι είσαι έγκυος..Μπράβοοοο...όλα καλά να πάνε και με την Πένυ(υποθέτω ότι την έχεις ακόμα γιατρό έτσι;;;) στην γέννα θα είσαι σούπερ...Όποτε αισθανθείς ότι θες να δεις το μωρό σου να πας από εκεί και μην περιμένεις μέχρι την αυχενική...Και πάλι συγχαρητήρια και καλή εγκυμοσύνη σε όλες σας...

αχ σε ευχαριστω τοοοοσο πολυ!!ναι, με την Πενυ ειμαι κ νιωθω πολυ μεγαλη ασφαλεια!! μακαρι να εχουμε κ απο εσενα συντομα ευχαριστα κ να τα λεμε στο ιατρειο της Πενυς παρεουλα!!


Ζήτησα από το Θεό να μου δώσει δύναμη κaι Αυτός μου έδωσε δυσκολίες να τις ξεπεράσω.

Του ζήτησα σοφία κaι Αυτός μου έδωσε προβλήματα να μάθω να λύνω.

n3I0p3.pngi5JOp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γειά σας κορίτσια!

μαρία παπ. μου περνάς λούκι σε καταλαβαίνω και εγώ μέχρι πριν από μια εβδομάδα θήλαζα!να σου πω τις συμβουλές μου δεν ξέρω αν θα πιάσουν αλλά εγώ αυτά έκανα!καταρχάς αν δεν είναι έτοιμο το παιδί να αποθηλάσει θα δυσκολευτείς πάρα πολύ!εγώ δυσκολεύτηκα και κράτησα μέχρι πρότεινος τον βραδυνό θηλασμό γιατί δεν άντεχα λόγω κούρασης να κάνω κάτι άλλο αλλά η μικρή τον έκοψε μόνη της λόγω νύστας!

νομίζω θηλάζεις και μέσα στην ημέρα?καταρχάς από εκεί πρέπει να ξεκινήσεις κάθε φορά που τον βλέπεις ότι πάει να ζητήσει στήθος δώσε του να φάει κάτι που του αρέσει γιαούρτι κορν φλέικς καμμιά κρεμούλα άγλυκη και τέτοια. εγώ το βράδυ της είχα σταθερό πρόγραμμα. αρχικά μπάνιο γάλα ξένο και μετά θηλασμό. μετά από λίγο καίρο μπάνιο τοστ με τύρι μόνο μετά ξένο γάλα ήρεμο παιχνίδι με εμένα ντυμένη μέχρι πάνω μέχρι που εξαντλούταν και κοιμόταν. ξύπναγε το βράδυ τη θήλαζα. τώρα κοιμάται μετά τις 10 ξυπνάει στις 6 κοιμαται στο σχολείο και μια ώρα σπίτι βέβαια ενδιάμεσα το βράδυ ξυπνάει και πρέπει να τρέξω να της βάλω την πιπίλα διαφορετικά αν από το κλάμα ξυπνήσει δεν κοιμάται και αναγκαστικά την παίρνω στο κρεββάτι μας όπου μετά από πολλά χάδια κάποια στιγμή ξανακοιμάται. ουσιαστικά 7ωρο και εγώ δεν έχω κοιμηθεί εδώ πάρα πολύ καιρό από την εγκυμοσύνη και θα κάνω πολύ καιρό ακόμα αλλά όπως "στρώνω έτσι κοιμάμαι" χιχι δυο παιδιά δεν ήθελα!

πάντως εγώ κατάλαβα ότι το μυστικό είναι να μην πεινάνε και να νυστάζουν!αααα και θυμήθηκα κάποιες φορές ξύπναγε το βράδυ και έκλαιγε αλλά την άφηνα και μετά από το πολύ 5 λεπτά κοιμόταν!αυτό πριν μάθει στο κρεββάτι μας τώρα δεν σταματάει με τίποτα!


jclvp3.png?FolA72Tl

8Szcp3.png?F35yg9Ll

Link to comment
Share on other sites

γειά σας κορίτσια!

μαρία παπ. μου περνάς λούκι σε καταλαβαίνω και εγώ μέχρι πριν από μια εβδομάδα θήλαζα!να σου πω τις συμβουλές μου δεν ξέρω αν θα πιάσουν αλλά εγώ αυτά έκανα!καταρχάς αν δεν είναι έτοιμο το παιδί να αποθηλάσει θα δυσκολευτείς πάρα πολύ!εγώ δυσκολεύτηκα και κράτησα μέχρι πρότεινος τον βραδυνό θηλασμό γιατί δεν άντεχα λόγω κούρασης να κάνω κάτι άλλο αλλά η μικρή τον έκοψε μόνη της λόγω νύστας!

νομίζω θηλάζεις και μέσα στην ημέρα?καταρχάς από εκεί πρέπει να ξεκινήσεις κάθε φορά που τον βλέπεις ότι πάει να ζητήσει στήθος δώσε του να φάει κάτι που του αρέσει γιαούρτι κορν φλέικς καμμιά κρεμούλα άγλυκη και τέτοια. εγώ το βράδυ της είχα σταθερό πρόγραμμα. αρχικά μπάνιο γάλα ξένο και μετά θηλασμό. μετά από λίγο καίρο μπάνιο τοστ με τύρι μόνο μετά ξένο γάλα ήρεμο παιχνίδι με εμένα ντυμένη μέχρι πάνω μέχρι που εξαντλούταν και κοιμόταν. ξύπναγε το βράδυ τη θήλαζα. τώρα κοιμάται μετά τις 10 ξυπνάει στις 6 κοιμαται στο σχολείο και μια ώρα σπίτι βέβαια ενδιάμεσα το βράδυ ξυπνάει και πρέπει να τρέξω να της βάλω την πιπίλα διαφορετικά αν από το κλάμα ξυπνήσει δεν κοιμάται και αναγκαστικά την παίρνω στο κρεββάτι μας όπου μετά από πολλά χάδια κάποια στιγμή ξανακοιμάται. ουσιαστικά 7ωρο και εγώ δεν έχω κοιμηθεί εδώ πάρα πολύ καιρό από την εγκυμοσύνη και θα κάνω πολύ καιρό ακόμα αλλά όπως "στρώνω έτσι κοιμάμαι" χιχι δυο παιδιά δεν ήθελα!

πάντως εγώ κατάλαβα ότι το μυστικό είναι να μην πεινάνε και να νυστάζουν!αααα και θυμήθηκα κάποιες φορές ξύπναγε το βράδυ και έκλαιγε αλλά την άφηνα και μετά από το πολύ 5 λεπτά κοιμόταν!αυτό πριν μάθει στο κρεββάτι μας τώρα δεν σταματάει με τίποτα!

γιουλη μου ειδικα το τελευταιο με τα 5 λεπτα ουτε στη σφαιρα της επιστημονικης φαντασιας! Προφανως η μικρη δεν σπαραζει και ουσιαστικα δεν κλαιει γκρινια εντονη σου κανει!εμενα οποιος το χει δει αυτο που κανει ο Χαρης χεζεται πανω του! Σου λεω μπλε γινεται το παιδι μεσα σε ενα λεπτο μετα κοβει και την ανασα του αστα.......

Σευχαριστω για τις συμβουλες προσπαθω μεσα στη μερα την ωρα που ζηταει στηθος να του δωσω κατι να φαει μεχρι και βολτα βγαινουμε για να το ξεχασει! Οχι ο Χαρης δεν ξεχνα! Ισως φαει αυτο που του δωσεις και μετα στα καπακια θελει στηθος. Η επιστημη (κι εγω μαζι της) σηκωνει τα χερια ψηλα! Ειχα αποφασισει αν δεν ειχα μεινει εγκυος να επαιρνα το χαπι αυτο το μηνα για να μη βρισκει γαλα στο στηθος και το παρει αποφαση!

Τωρα αυτο δε γινεται οποτε εκπληπαρω τη μητερα φυση να κανει τη δουλεια του χαπιου! :)

Το καινουριο χουι τωρα ειναι οτι θα θηλασει οταν ξυπνησει αλλα δεν θα τον παρει ο υπνος πρεπει να κανω και βολτες με καροτσι και με την εγκυμοσυνη τωρα αυτο εχει γινει πιο κουραστικο.....


ZVPwp2.png q0sgp2.pngQbD4p3.png
Link to comment
Share on other sites

Α και ξαθως ξαναδιαβασα αυτο που ειπες οτι το μυστικο ειναι να μην πεινανε και να νυσταζουν θα σας πω το χθεσινο σκηνικο! Τον πηγα παιδικη χαρα κατα τις 8 για να τον κουρασω πηρα κι ενα καλαμακι (σουβλακι) και του εδινα μπουκιτσες καθε τοσο. Εφαγε πανω απο το μισο εφαγε και λιγη πιτα αυτο για το Χαρη ειναι ταρατσωμα κανονικα επρεπε να μου ζητησει και σοδα! και αφου επαιξε μεχρι τις ¨9:30 αρχισε να κλαιει τον παιρνω αγκαλια και αρχισε να ξεκουμπωνει σουτιεν και τα σχετικα μπροστα στην παιδικη χαρα. Λεω οχι δεν θα σε θηλασω και φωναζω τον αντρα μου να τον παει βολτα με το καροτσι για να τον κοιμισει. Με το που κανει 5 βηματα ο δικος μου με το καροτσι το παιδι ειχε γινει ηδη ΜΠΛΕ!!!!!!!!Μας κοιταζαν ολοι σου λεει ποιοι ειναι αυτοι οι βαρβαροι γονεις που το κανανε ετσι το παιδι τους......Οποτε τον πηρα και πηγα σε ενα παγκακι και θηλασαμε!


ZVPwp2.png q0sgp2.pngQbD4p3.png
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που επεμβαι΄νω στο ομορφο καφέ σας! Απλα να μοιραστώ και τη δικιά μου εμπειρια... Η κορη μου θηλαζε εως 2 ετών, δηλ περιπου 1,5 μην αφου εμαθα οτι περιμενω τον αδερφουλη της.

Κι εγω ειχα θεμα με τις θηλες μου απιστευτη ευαισθησια, και καποια μειωση που ενταξει δεν ειναι θεμα.

Να σου πω τι εκανα εγω, βεβαια ειναι μεγαλυτερη απο τον γιο σου και συννενοειται καλυτερα, και βασικα σχεδον αποθηλασε μονη της, δεν ειχα σκοπο να το κοψω.

Εμεις κοψαμε τους βραδυνους πρωτα , αρκετο καιρτο βεβαια πριν μεινω εγκυος.

Μπορεις να αρχισεις απο εκει σταδιακα, στην αρχη νομιζεις οτι ειναι το πιο δυσκολο πραγμα του κοσμου, οτι δεν μπορεις να κανεις κατι τοσο φρικτο στο παιδι σου, που μονο ετσι αποκοιμιεται κλπκλπκλπ αλλα τελιακα τα παιδακια ειναι πολυ περισσοτερο συνεργασιμα απο οτι φανταζομαστε.

Εγω χρησιμοποιησα πανω κατα αυτη τη διαδικασια, με πολλες πολλες αγκαλιες χαδακια και παραμυθακια

http://drjaygordon.com/attachment/sleeppattern.html

Οτνα γινει αυτο, και εφοσον το επιθυμείτε, μπορεις να κοβεις εναν-εναν τους ημερησιους ξεκινωντας απο τον πιο ασημαντο. (πχ εγω κρατησα τον πρωινο και το θηλασμο να κοιμηθηθει μεσημερι-βραδυ)

Μετα της εκανα πλυση εγκεφαλου της μιλουσα, και εδειχνε να καταλαβαινει...

Της ελεγα για τα ζωακια που οταν μεγαλωνουν πινουν το γαλατακι απο το ποτηρι κλπκλπκλπ σε καποια φαση διαλεξαμε μαζι ενα σουπερ ουαου ποτηρακι

και σε καποια αλλη φαση προς το τελος της μιλουσα ειλικρινα η μανουλα ποανει λιγακι και μειωσαμε τη διαρκεια

και τελος ειπα και ενα αστειο που προτεινε ο αντρας μου, οτι το γαλατακι τελειωσε πια το πηραν τα πουλακια. Ε με αυτο ουτε που την ενοιαξε μετα...

Καθολου ομως σαν να μην θηλασε μια μερα. Πιο πολυ στεναχωρηθηκα εγω παρα η μικρη.

Ουτε εχει ζητησει ιδιαιτερα, ενταξει κι εγω δεν εκτιθομαι μπροστα της γυμνη.

Τωρα που ειναι ακομα μεγαλυτερη, λεει "μανουλα γαλατακι απο τη μαμα να δωσεις στο μπεμπη ειναι πολυ καλο" " οχι μπιμπεγιό,ε?"

Ειναι απιστευτο δωρο ο θηλασμος, και ειμαι σιγουρη οτι θα θηλασεις και το δευτερο εξισου...

Και να πω οτι εφοσον η εγκυμοσυνη ειναι φυσιολογικη δεν υπαρχει κανενα προβλημα να θηλασεις...

Απλα επειδη ειναι λιγο πιο μικρουλης εσενα μπορει πχ να μην οσυ παρει 1 μηνα να αποθηλασετε αλλα 3-4.

Θυμισου οτι στο 2ο τριμηνο ανακτας την ενεργητικοτητα σου.

Ο,τι αλλα θες να ρωτησεις ευχαριστως!


eNeap2.pngTSzHp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημέρα κορίτσια!

galat μου σε ευχαριστούμε που μας τιμάς και μας δίνεις της συμβουλές σου!

εγώ προσωπικά πιστεύω ότι αν το παιδί είναι "ανώριμο" και δεν είναι έτοιμο δεν μπορείς να αποθηλάσεις με τίποτα!κάθε παιδί έχει το χρόνο του που κάνει διάφορα όπως περπάτημα, ομιλία να κόψει την πάνα κα. είμαι γενικώς της άποψης να μην τα πιέζουμε. εσύ δεν την πίεσες μάλλον ήταν έτοιμη η κόρη σου και από ότι διάβασα χρησιμοποίησες και ωραίο τρόπο που το έκανε ακόμα ευκολότερο αν όμως είσαι κουρασμένη με διάφορα στο κεφάλι σου και το παιδί σου αντιδράει όπως της μαρίας δεν αντέχεις κιόλας και του κάνεις το "χατήρι" που εγώ πιστεύω ότι είναι η ανάγκη του!

αχχχ κορίτσια ποιος είπε ότι η μητρότητα είναι εύκολο πράγμα! όλα από εμάς περνάνε και μονο εμείς τα σκεφτόμαστε τόσο!ο άντρας μου που ειδικά τώρα με βοηθάει πάρα πολύ ούτε που κατάλαβε τον αποθηλασμό αλλά και τα ξενύχτια!ακόμη και τώρα εγώ σηκώνομαι να πάω στο παιδί γιατί αν πάει εκείνος γίνεται ο κακός χαμός δεν τον θέλει θέλει τη μανούλα το παιδί μου!!!


jclvp3.png?FolA72Tl

8Szcp3.png?F35yg9Ll

Link to comment
Share on other sites

Εχεις απολυτο δικιο, συμφνωνω και ετσι εκανα κι εγω σε ολα τα θεματα...η δικια μου ηταν ετοιμη σιγουρα και δεν την πιεσα ιδιαιτερα, ελεγα εγω τα δικα μου και αν επιανε, επιανε.

Για αυτο λεω οτι αν θελει, να αποθηλασει θα δυσκολευτει γιατι ειναι και μικρουλης...Για μενα ηταν περισσοτερη ευκολια ο θηλασμος, αλλα συνειδητοποιημενα δεν ηθελα να κανω ταντεμ. Απο τη στιγμη που εμεινα εγκυος, αλλαξα γνωμη για το ταντεμ, συναθσθηματικα δεν μου εβγαινε, ενιωθα πως πρεπει να κλεισω εναν κυκλο, και να ανοιξω τον επομενο με τον μπομπο μου.

Αλλα 8 μηνες που εχουν ηδιαφορα, και ειδικα απο 1-2 ετων οσες εχουμε παιδακι ξερουμε οτι ειναι τεραστια η αναπτυξη και η προοδος που κανουν τα παιδακια και για αυτο Μαρακι, βλεπωντας και κανωντας.

Μπορεις αν σε ενοχλει να κανεις την προσπαθεια σου χαλαρα(εμενα με πονουσαν φρικτα οι θηλες δεν αντεχα πολυ ακομα)

και στην πορεια βλεπεις, η ευαισθησια μπορει να φυγει, και το να συνεχισεις ισως ειναι η καλυτερη λυση για ολους.

Να σας πω 2 περιπτωσεις φιλων μου, μια πηγαινε για ταντεμ με τον για της στην ηλικα τους δικου σου, ο οποιος ομως το εκοψε μονος του καπου στον 8ο !!!!! (εκει ερχεται το πρωτογαλα και σε μερικα δεν τους αρεσει)

Και το αλλο εκανε παλι μια κοπελα προσπαθεια για ταντεμ και τελικα αποθηλασε αμεσως μετα τη γεννα παλι μονο του το κοριτσακι.

Θα τα δειτε παντως ολα στην πορεια η κουραση και η υπνηλια του πρωτου τριμηνου και γενικοτερα η προσαρμογη στην ιδεα κλπκλπ φερνουν μια αναστατωη μικρή, αλλα μετά οι ρυθμοι επανερχονται!

Φιλια σε ολες τις κοιλοιτσες!


eNeap2.pngTSzHp3.png
Link to comment
Share on other sites

μαρία του δίνεις σουβλάκι εεεε??/και εγώ πολύ χάρηκα πήγαμε τις προάλλες για σουβλάκια και της παραγγειλα ένα παιδικό και πολύ το χάρηκα όπως και η μικρή να το έκανε!!!χιχι


jclvp3.png?FolA72Tl

8Szcp3.png?F35yg9Ll

Link to comment
Share on other sites

Καλως σας βρηκα!!!!!!!!!!!!

και εψαχνα τοση ωρα να βρω το αντιστοιχο θεμα για καφε!

εχθες το βραδυ εκανα τεστ εγκυμοσυνης και βγηκε θετικο!

ραντεβου εχω την Δευτερα με τον γιατρο για να δουμε μαλλον στον υπερηχο.

Ειχα τελευταια περιοδο 8 Ιουνιου οποτε μαλλον ειναι 4 εβδομαδων.

για ΠΗΤ ακομα δεν ξερω.

θα παω στον γιατρο, θα κανουμε τις εξετασεις και θα τα ξαναπουμε.

οσο προλαβαινω δηλαδη, με την μικρη, την δουλεια και το σπιτι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...