Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 38 λεπτά , bcd18 είπε:

      Σε ευχαριστώ πολύ!! Ναι το ότι έγινε εμφύτευση είναι θετικό. Μπορεί να ξαναμεινει. και οπως λες οι κοπελες αυτές είναι νεότερες, οπότε τα ωάρια καλύτερα ποιοτικά. Κατω των 30 ισως

      Την επόμενη εβδομάδα θα μιλήσουν τελικά με ιακεντρ. 
      Είναι ένα αγχος μέχρι να βρεθεί κοπέλα , να δώσει ωάρια. Να γίνει εμβρυομεταφορα. Και αν θα πετυχει και  με την πρώτη..

       

       

       

       

      Σίγουρα έχει άγχος, τα ποσοστά είναι πολύ ενθαρρυντικά όμως! Καλό θα είναι να κάνει μια καλή συνεννόηση η φίλη σου και να ξεκινήσει με ξεκάθαρη εικόνα. Πχ, να ρωτήσει αν τα ωάρια που θα της δώσουν στην τιμή που θα της πουν είναι για μια προσπάθεια ή αν φτάνουν και για δεύτερη. Επίσης έχει σημασία στην αναμονή αν έχει και η ίδια κάποιες απαιτήσεις ιδιαίτερες πχ, να έχει κοινά εμφανισιακά με τη δότρια ή αν την ενδιαφέρει η ομάδα αίματος.. αν το ψάξει λίγο στο ίντερνετ υπάρχουν πλέον αρκετές εμπειρίες από δωρεά. Να πάει με έτοιμες ερωτήσεις για να μη βρεθεί προ εκπλήξεων! Μακάρι να της πάνε όλα καλά!

Μανούλες του Ιουνίου 2016


Recommended Posts

Ευχαριςτω κοριτσάκι μου!

Λοιπον κ συνεχίζω.

Εννοειτε κ θα πάρετε καμία 10αρια φορμάκια για βολτα αλλα πραγματικα οχι πολλα.

Εκτός του οτι θα σας φέρουνε άπειρα κ θα τρέχετε να τα αλλάζετε , μεγαλώνουν πολυ πολυ γρήγορα.

Λοιπον τα εσώρουχακια του εγω τα είχα πάρει απο τα mothercare . Δεν πήρα το 0 νούμερο!! Γενικά αποφύγετε το 0 . Νομίζω το 1-3 πήρα. Εκτός οτι ειναι εξαιρετικής ποιότητας συνεχίζουν κ του κάνουν ακομα κ τωρα που ειναι κοντά στα 10 κιλά κ 75 πόντους !!!! Βέβαια εξαρτάται κ το σωματότυπο του κάθε μωρού..

Νομίζω οτι πωλούνται Άννα 4 η 5. Γενικά ειναι λιγο τσιμπημένη αλλα γίνετε πραγματικα απόσβεση! Στην Αθήνα υπάρχει το outlet της mothercare στον ταύρο , πίσω απο το σταθμό της κάλλιθεας. Εχει τέλεια πραγματικα κ τα βρίσκεις μισοτιμής. Εχω ψωνίσει άπειρα απο εκεί. Ειναι περσινά μοντέλα για αυτο..

Κ τα prenatal επισης βάζουν 70% και ειναι πολυ καλη ποιότητα.

Εξαιρετική αγορά με σίγουρη απόσβεση μαξιλάρι θηλασμού. Εγω εκτός οτι κοιμόμουν. Με αυτο την περίοδο της εγκυμοσύνης , μετα το χρησιμοποιούσα στο θηλασμό, το πήρα κ στο μαιευτήριο, κ τωρα το χρησιμοποιώ για να στηρίζεται ο μπέμπης .

Τα σελτεδακια εκεί που άλλοι τα δίνουν 10 ευρώ το ένα , το mother baby τα δίνει νομίζω τα μικρά 8 ευρώ τα δυο και 8 ευρώ το ένα το μεγάλο. Εγω τα πήρα ολα απο εκεί. Μπείτε στο σάιτ να τα δείτε, ειναι ελληνική εταιρεία με έδρα στο περιστέρι. Στα στέλνουν κ με αντικαταβολή κ σου κάνουν δώρο κ το μαξιλάρι θηλασμού.

Αλλάξιερα. Για όσες δεν μπορούν να κάνουν το πλυντήριο αλλαξιές γιατί έχουν ντουλάπι απο πάνω , όπως εγω, υπάρχει μια ωραιότατη άλλο ανίερα στο ικεα με 35 ευρώ νομίζω. Μέχρι κ τωρα που την εχω εχ αντέξει βάρος , κλωτσιδια , μπουνιές ( ειμαστε λιγο ζωηροί) κ δέν εχει πάθει τίποτα, κ εχι κ απο κάτω Ραφι να βάλεις τα πράγματα του μωρού. Πραγματικα πιστεύω οτι δεν χρειάζεται να δώσεις λεφτά για την αλλαξιερα.

Για όσες κοπέλες γεννήσουν φυσιολογικά , πάρτε για το μαιευτήριο τις σερβιέτες ακράτειας που ειναι βρακάκι!!! Τέλειες! Δεν αγχώνεσαι για το αν θα λερωθεις κ απλά κατεβάζεις κ πετάς! Δεν ξέρω για τα κοριτσια που θα κάνουν καισαρική αν τους βολέψει γιατί μπορει να τους κόβει στα ράμματα...υπάρχουν ειδικά εσώρουχα διχτάκι που σου δίνουν στο μαιευτήριο κιόλας κ βάζεις εκεί τη σερβιέτα . Πολυ καλα κ αυτα δεν έχεις άγχος μη λερωθεις , αλλα το βρακάκι ειναι σουπερ .

Αυτα κ θα επανέλθω

Φιλια

Πωπω, θέλουν πολύ μελέτη τα μηνύματα σου!!! Σ'ευχαριστούμε για τις συμβουλές και για τον χρόνο που αφιέρωσες να μας γράψεις!!!! Να σου ζήσει το αγοράκι σου! Το λίκνο που αναφέρεις το πήρα και εγώ με το ίδιο σκεπτικό και χαίρομαι που σε βόλεψε σημαίνει οτι μάλλον είναι όντως πρακτικό. Ζαχαρώνω και την αλλαξιέρα του ΙΚΕΑ, γιατί κάτι συρταριέρες που βλέπω μου φαίνονται πολύ ακριβές και δεν τις χρειάζομαι κιόλας, έχω πολλές και μεγάλες ντουλάπες στο σπίτι. Θα μπω να δω και το site που λες για τα σελτεδάκια τώρα. Θες να μας πεις κάποια στιγμή αν μπορείς και για την εμπειρία σου με τον τοκετό. Δεν ξέρω γιατί τον τελευταίο καιρό μ έχει πιάσει ένα μικρό άγχος. Φοβάμαι και την αναισθησία και τώρα που το σκέφτομαι γενικά φοβάμαι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 114
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αμυγδαλάκι εμένα η μέση μου σε σκοτώνει.. Το βράδυ για να κοιμηθώ ξαπλώνω στο αριστερό πλευρό βάζω 2 μεξιλάρια κάτω από τον γοφό, ένα κάτω από την κοιλιά (που θα φτάσει δεν ξέρω) και έχω και το μαξιλάρι σκουλίκι.. γενικώς στον υπνο μου δεν περνάω πολύ καλά.. χεχε..

Τώρα είμαι 28η εβδομάδα.. νομίζω η άδεια μητρότητας του ικα είναι 56 ημέρες πρίν τον τοκετό οπότε τέλη απριλίου θα φύγω. Το περιμένω πως και πως!

Μπορείς να μου στείλεις με πμ το λίκνο που πήρατε; Απο τη μια σκέφτομαι πως θα κοιμάται στο πορτ μπεμπε - από την άλλη σκέφτομαι πως θα σκάσει μέσα στο καλοκαίρι εκεί μέσα..

Μετακόμιση ε.. πωωωω που πάτε με το καλό; Εμείς είχαμε μετακομίσει τον Σεπτέμβριο και μας βρήκε ο μικρός στο καινούριο μας σπίτι ευτυχώς.. :)

Link to comment
Share on other sites

Αμυγδαλάκι δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα.. ηρεμία θέλει! εγώ παρακολουθώ τα μαθήματα Ανώδυνου τοκετού στο ιπποκράτειο. Με βοήθησαν πολύ να πάρω την απόφαση του πως θέλω να γεννησω (εκτός απροόπτου) και να παραμείνω ήρεμη. Το κατάστημα θηλασμός στην καλαμαριά οργανώνει επίσης συχνά-πυκνά σεμινάρια είτε επι πληρωμή είτε δωρεαν για νέους γονείς ;) Με έχουν βοηθήσει να είμαι ηρεμη και αυτά.. Ίσως να βοηθηθείς κι εσύ :)

Link to comment
Share on other sites

Melissa σου ήρθε το προσωπικό μήνυμα??? 'Η σου το έχω στείλει 100 φορές ή καμία. Μου βγάζει συνέχεια σφάλμα. Ο πόνος στη μέση είναι πολύ άσχημος, εμένα ακόμα δεν πονάει η μέση ευτυχώς και εκεί αλλά θα σε τρώνε και σένα τα ξενύχτια σίγουρα.

Εγώ δεν κοιμάμαι απο τις καούρες και την δυσπεψία. Δεν τρώω, δεν τρώω αλλά έχω βάλει 7 κιλά!!! Που να έτρωγα κιόλας θα είχα σκάσει :P .

Περαία μετακομίζουμε σε ένα πιο μεγάλο σπίτι γιατί δεν μας χωράει με τίποτα αυτό που είμαστε. Την καλύτερη δουλειά κάνατε που μετακομίσατε πριν το μπεμπάκι σας, γιατί διαπιστώνω οτι είναι πολύ κουραστικό σ'αυτη την φάση. Στην περίπτωση μας ήρθαν όλα πολύ ξαφνικά, το μωράκι δεν το είχαμε στο πρόγραμμα, να σκεφτείς οτι ούτε παντρεμένοι ήμασταν μέχρι πρόσφατα, σκεφτόμασταν να παντρευτούμε μέσα στο καλοκαίρι. Όλα τα κάναμε στο γρήγορο τελικά (εκεί να δεις κούραση, καθόλου δεν το ευχαριστήθηκα :mad::evil:) .

Μπορείς να μου πεις που θα βρω πληροφορίες για τα μαθήματα ανώδυνου τοκετού του Ιπποκράτειου?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κορίτσια!

Αμυγδαλάκι δεν μπορώ να πολυ-κοιμηθώ.. έχω και έναν πόνο λίγο κάτω από το στήθος στο κέντρο (μυο-σκελετικό λέει ο γιατρός) και ταλαιπωρούμαι γενικώς..

Για το ιπποκράτειο τώρα.. μπορείς να καλέσεις στο 2313312617 μήπως και έχουν κάποιο τμήμα που ξεκινάει.. αλλιώς έχω την εντύπωση πως οργανώνουν μαθήματα και οι ιδιωτικές κλινικές αλλά δεν ξέρω αν χρεώνουν... και τον "θηλασμό" έλεγχε γιατί τα περισσότερα σεμινάριά του είναι δωρεάν :)

Μήνυμα δεν μου ήρθε...μάλλον κάτι γίνεται εγώ έχω πάντα θέμα με τους κωδικούς μου :Ρ

Gina ελπίζω να είναι όλα οκ! Έχουμε καιρό να ακούσουμε νέα σου..

Σας φιλώ! Καλό βράδυ!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα melissa, τι κάνεις? Οι υπόλοιπες κορίτσια τι κάνετε? που είστε? Έλειψα 1-2 μέρες. Είναι πολύ χάλια το στομάχι μου αυτόν τον καιρό και δεν είχα κουράγιο για τίποτα και η διάθεση μου είναι χάλια εξαιτίας αυτού. Έχει παραγίνει το κακό. Τι θα κάνω δεν ξέρω. Νυστάζω και τόσο πολύ και είναι αδύνατον να κοιμηθώ απο τους πόνους. Ο γιατρός μου είχε πει να παίρνω σε ακραίες περιπτώσεις ένα mallox αλλά εγώ εδώ και μερικές μέρες παίρνω κάθε μέρα, για να μπορώ να κοιμάμαι έστω και λίγο, νοιώθω τύψεις και γι'αυτό, αλλά δεν αντέχετε νομίζω οτι θα σκάσω. Σ'ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες που μου έστειλες.

Δεν ξέρω τι να κάνω και με το μήνυμα συ, συγγνώμη που δεν κατάφερα να σου το στείλω σε προσωπικό μήνυμα, έχω προσπαθήσει αρκετές φορές δεν καταλαβαίνω τι λάθος κάνω και δεν έρχεται.

Πως είσαι εσύ αυτές τις μέρες?

Link to comment
Share on other sites

ωωωχ.. τι έπαθες με το στομάχι; Να μην νιώθεις τύψεις.. τι να κάνουμε συμβαίνουν αυτά! Εγώ καλά είμαι.. με πονάκια με ενοχλήσεις αλλά καλά :)

Περιμάνω πως και πως να σταματήσω από τη δουλειά (Μεγάλη Τετάρτη) και να μείνω σπίτι μου, να παω για καρότσι για ρουχαλάκια.. Το στομάχι σε πονάει επειδη πιέζει η μικρή; τι σου είπε ο γιατρός;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια μου!!!!όλα καλά δόξα το θεο!απλα είχα δουλιτσες κ δεν έμπαινα,πφφφφ νιώθω τύψεις τωρα καμπύλη ζαχαρου μια χαρά αυτή τη φορά (ειχα κανει κ μια μικρή στην αρχή)τώρα μου φάνηκε πιο εύκολη κ πέρασε κ η ωρα εύκολα μιας κ είχα πιασει κουβέντα με την μικροβιολογο !επλυνα ρούχα της μικρής κ τα σιδερωσα μιας κ δανειστικα μια συρταριερα απτή μαμά μου αφού είναι πανακριβες νομιζω οτι γενικά είμαι έτοιμη!κ οι βαλίτσες είναι έτοιμες!να πλυνω θέλω μονο το καρότσι κ τα υφάσματα του μιας κ το πήρα μεταχειρισμένο κ κούνια δεν έχω ακόμα αλλά έχω λίκνο για αρχή πιστεύω θα με βολεψει θα μου δώσουν κούνια απλα ακόμα δεν είναι διαθέσιμη! Κατα τα αλλά οκ χτες είχα γιατρό κ τα κιλά μου είναι +12 στις 31+5 φωνάζει λίγο ο γιατρός αλλά εγώ νιώθω καλά!η μικρή μου είναι 1.750gr!!κορίτσια ανυπομωνω δεν κρατιέμαι κ είμαι τόσο ευαίσθητη που κλαίω με το παραμικρό στο Τσακ είμαι κ τώρα!δεν μας έμεινε πολύ!!!!❤😘❤😘❤😘φιλακιααααα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Gina! Πολύ χαίρομαι!! Αρχισες βλέπω τις ετοιμασίες!!! Εγώ ΤΙΠΟΤΑ!

Εγώ είμαι 31 εβδομάδων ο μικρός 1850.. Τετάρτη βγαίνω στην άδεια οπότε όλα τότε θα τα ετοιμάσουμε.. Ακόμη δεν έχω κάνει τίποτα.. :)

Το μόνο που με ψιλοανησυχεί αν και έχουμε ακόμη καιρό είναι πως ο μικρός είναι σε εγκάρσια θέση.. Δηλαδή το κεφαλάκι του αριστερά και τα ποδαράκια του δεξια. Ελπίζω να πάρει θέση και να μην με αγχώνει..

Link to comment
Share on other sites

καλημερα μανουλες ιουνιου!!κ εγω μανουλα ιουνιου με πητ 10/6,αλλα γραφω στις μανουλες μαιου απο την αρχη της εγκυμοσυνης μου!!ειχα ξαναγραψει εδω,αλλα δν υπηρχαν πολλα κοριτσια..σημερα ολοκληρωσα τη33 εβδομαδα κ παμε ολοταχως για τη 34..τα εχω ετοιμασει σχεδον ολα τσαντα μαιευτηριου,μπεμπας,ρουχαλακια!!μονο κατι λεπτομερειες μου λειπουν..εσεις πως τα πατε με τις ετοιμασιες??κατι μου λεει κοριτσια οτι η μπεμπα μου θα βγει τελη μαιου κ ετσι μου λενε ολοι γιατι λενε τα κοριτσια δν παιρνουν ολο υον 9..

Link to comment
Share on other sites

Ναι σχεδόν έχω ετοιμάστει! Απο την αγωνία μου πιο πολύ να είναι όλα έτοιμα! Εμένα η μπέμπα στα δυο τελευταια ραντεβού είναι με το κεφάλι κάτω οποτε δεν πολύ ανήσυχω νομιζω πια οτι είναι πολύ δύσκολο να γυρισει!eri87 μη μου λες τέτοια! Οτι τα κορίτσια δεν παίρνουν ολο τον 9ο γιατί ψιλοαγχωνομαι είναι αλήθεια???εσεις κορίτσια τι ξέρετε για πείτε??ππωπωπω μπορεί κ αρχές ιουνιου?ή ακόμα τέλη Μαϊου?? Πωπωπωπω

Link to comment
Share on other sites

Ναι σχεδόν έχω ετοιμάστει! Απο την αγωνία μου πιο πολύ να είναι όλα έτοιμα! Εμένα η μπέμπα στα δυο τελευταια ραντεβού είναι με το κεφάλι κάτω οποτε δεν πολύ ανήσυχω νομιζω πια οτι είναι πολύ δύσκολο να γυρισει!eri87 μη μου λες τέτοια! Οτι τα κορίτσια δεν παίρνουν ολο τον 9ο γιατί ψιλοαγχωνομαι είναι αλήθεια???εσεις κορίτσια τι ξέρετε για πείτε??ππωπωπω μπορεί κ αρχές ιουνιου?ή ακόμα τέλη Μαϊου?? Πωπωπωπω

gina μου,μη το δενεις κ κομπο αυτο για τα κοριτσια..ετσι λενε,αυτο δν σημαινει οτι ισχυει!!!μην αγχωνεσαι,ολα καλα θα ειναι!!κ μενα η μπεμπα απο τον 6 ειναι με το κεφαλι κατω κ πιεζει!!παμε για φυσιολογικο δηλαδη..

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει δεν το δενώ κόμπο!!!η Μπέμπα για την ακρίβεια μετα τη β επιπέδου όλο με το κεφάλι κάτω ηταν στα ραντεβού απλα δεν το ανεφερα γιατί υπεθεσα οτι μπορεί να αλλάζει ενδιάμεσα στα ραντεβού .πάντως τώρα μου είπε ο γιατρός δεν είναι κ πολύ πιθανό να γυρίσει οποτε έχουμε καλη θέση κάπου στη 37η εβδομαδα εμπεδωνεται κιόλας στη λεκάνη, κ εγώ για φυσιολογικό πάω εκτός απροόπτου βέβαια, δεν είμαι απόλυτη οτι δεν θέλω με τπτ καισαρική δεν έχω θέμα η μονη μου αντίρρηση είναι η ολική νάρκωση κατα αλλά όπως έρθουν! Μονο που έχω λίγο άγχος για το άγνωστο πως θαναι οι πόνοι,πως θα σπάσουν τα νερά αν σπάσουν,κ αλλά τέτοια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...