Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 minutes ago, Blue Velvet said:

      Αχ μην κάνεις τεστ τόσο νωρίς,τζάμπα λεφτά ρε συ..Εμένα μέχρι χθες το πρωί έδειχνε αρνητικό,το μεσημέρι έδειξε αχνό θετικο.Περιμενε έξι μέρες τουλάχιστον,γιατί αλλιώς θα σου δείξει αρνητικό και θα στεναχωρεθεις.

      Αυτό βασικά …. 

Μανούλες του Ιουνίου 2016


Recommended Posts

Εντάξει δεν το δενώ κόμπο!!!η Μπέμπα για την ακρίβεια μετα τη β επιπέδου όλο με το κεφάλι κάτω ηταν στα ραντεβού απλα δεν το ανεφερα γιατί υπεθεσα οτι μπορεί να αλλάζει ενδιάμεσα στα ραντεβού .πάντως τώρα μου είπε ο γιατρός δεν είναι κ πολύ πιθανό να γυρίσει οποτε έχουμε καλη θέση κάπου στη 37η εβδομαδα εμπεδωνεται κιόλας στη λεκάνη, κ εγώ για φυσιολογικό πάω εκτός απροόπτου βέβαια, δεν είμαι απόλυτη οτι δεν θέλω με τπτ καισαρική δεν έχω θέμα η μονη μου αντίρρηση είναι η ολική νάρκωση κατα αλλά όπως έρθουν! Μονο που έχω λίγο άγχος για το άγνωστο πως θαναι οι πόνοι,πως θα σπάσουν τα νερά αν σπάσουν,κ αλλά τέτοια!

κ εγω μια απο τα ιδια!!φοβος κ αγχος για το αγνωστο!!κ εγω ετσι λεω δν εχω θεμα ειτε φυσιολογικα ειτε με καισαρικη,αλλα τρεμω τον φυσιολογικο οσο κ αν τον θελω..εγω φοβαμαι κ για προωρο τοκετο αν κ ο γιατρος μου ειπε μεχρι τωρα παμε καλα χωρις ενδειξεις προωρου..ειναι ολα τα αγχη της εγκυμοσυνης μαζεμενα..αχ αυτες οι ορμονες!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 114
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλά είναι να μην Σκέφτομαστε αρνητικά άλλωστε να ο καιρός έφτασε όλες λίγο πολύ σε λιγες μέρες μπαίνουμε στο μήνα μας οποτε όλα καλά θα πάνε εγώ αυτό που θα ευχηθω είναι σε όλες μας με ενα πόνο κ να το ευχαριστηθουμε με όλη μας την ψυχη είναι οτι πιο ωραίο μας συμβαίνει αλλες για πρωτη φορά κ σε αλλες για δεύτερη κ τριτη....κ μετα να επιστρέψουμε εδω κ να μοιραστουμε την όμορφη εμπειρία κ τα συναισθήματα μας!δώστε μας κ λίγο κουράγιο οι πιο έμπειρες γιατί ως πρωταρα ομολογώ οτι έχω άγχος!πάντως να εξομολογηθω κ κάτι όταν σιδερωνα τα ρούχα κ τα πραγματακια της μικρής δεν εχετε ιδέα ποσο ευχάριστη διαδικασία μου φάνηκε νομιζω οτι σιδερωσα πρωτη φορά με τόση ευχαρίστηση!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μελλουςες μανουλες !

Είμαι μανούλα Ιουνίου 2015 , ο Γιοκας μου ειναι ήδη 10 μηνών κ Το αμυγδαλακι με είχε ρωτησει πως ηταν ο τοκετός μου ..γι αυτο κ παίρνω το θάρρος να σας γράψω παλι..

ΚΑΤ αρχήν θα σας ευχηθώ οτι μου είχε πει μια μαμά κ μού άρεσε πολυ ..με ένα γέλιο λοιπον!!!!

Έπειτα Θα σας ευχηθώ να γεννησετε βράδυ βράδυ η ξημερώματα όπως κ εγω ..για ένα κ μονο λόγο , να είστε μόνη σας στην αίθουσα , να μην ειναι δηλαδη κ άλλες ετοιμόγεννη στα διπλανά δωμάτια κ σας αγχώσουν Άν ακούτε διαφορά...μου το είχαν ευχηθεί κ αυτο κ ποσό δίκιο είχαν ...

Λοιπον γέννησα με φυσιολογικό τοκετό στην 39 εβδομάδα ακριβώς.

Μάλιστα είχα κουραστεί πολυ με την κοίλου,πια μου κ άρχισα να κανω βαθιά καθίσματα 2 μέρες πριν γεννήσω για να βοηθήσω την κατάσταση. Μπορει τελικα να με βοήθησαν τα καθίσματα που έκανα η απλά να ηταν τοιχαιο..

Λοιπον ξυπνάω το πρωί κ παω τουαλέτα κ βλεπω αίμα...κόκαλωσα η αλήθεια εινΑι γιατί λεω αυτο ειναι ...γεννάω... Στα μαθήματα ανώδυνου μου είχαν πει ξεκινάει η διαδικασία με 3 τρόπους . Σπάνε τα νερά, η βλέπεις αίμα, η αρχίζουν οι συσπάσεις.

Εγω είδα αίμα. Πήρα τον γιατρο κ μου λέει ωραια μην ανγωνεσαι μεσα στο ΣΚ γεννάς. Ηταν Παρασκευή . .κ του λεω τι να κανω κ μου λέει βόλτες.... Πολυ χαλαρός ηταν κ όπως καταλάβαινε ταξί κ εγω πολυ ανγωμενη ως πρώτο μανούλα. Μέτρα μου λέει τις συσπάσεις σου κ όταν αυτές γίνουν Άνα 7 λεπτά έρχεσαι μαιευτήριο.

Μη σας τα πολυλογώ είχε παει 11 το βράδυ κ εγω είχα ακανόνιστες συσπάσεις. Δηλαδη μια στα 9 λεπτά , μια στα 5 μια στα 4 . Καποια στιγμή ξαναπάω τουαλέτα κ ξαναβλέπω αίμα. Φύγαμε για το μαιευτήριο. Ωρα 12 μισή το βράδυ κανω εισαγωγή , με βάζουν στο δωμάτιο υποδοχής, μου παίρνουν αίμα, πίεση, με ξυρίζουν ( είχα βέβαια ξυρίσει εγω μόνη μου) , με βάζουν καρδιοτοκογραο, βάζουν κλίσμα, επικοινωνούν με το γιατρο, παω τουαλέτα , κανω ντους , βάζω τη ρόμπα του μαιευτηρίου, είχε παει 2 παρα, με ανεβάζουν στην αίθουσα των ωδινων, ξαπλώνω, με συνδέουν με καρδιοτοκογραφο, μου βάζουν όρο, δε θυμάμαι ρε κοριτσια ακριβώς τι τωρα, και μου λένε κοιμηθώ τωρα ξεκουράσου...με κοροϊδεύετε λεω; Έχεις μου λένε πολυ μέλλον ..αυριο απο το μεσημέρι κ μετα σε κόβουμε να γεννάς, διαστολή 1!!!! Φρικαρα !! Τι διαστολή 1!!! Και γιατί δε καθόμουνα σπίτι μου..ο άντρας μου φυσικά μαζί μου στην αίθουσα. Γενικά είχα νευριάσει πολυ γιατί συνηδητοποιωσα οτι μπορει να είχα καθίσει σπίτι μου..ευτυχως βέβαια που δε κάθισα,ερχόντουσαν κ με τσεκαρανε πολυ συχνά κ ξαφνικά γύρω στις 4μιση μου λέει η προισταμένη επισκληρίδειο θα κανεις; Λεω ναι βέβαια. Έρχεται η αναισθησιολόγος κ μου κάνει την επισκληρίδειο. Άμα σας πω οτι αυτο ηταν το μεγαλύτερο μου ανγχος... Να μην κουνηθώ εκείνη την ωρα καθολου κ κανω καμία ζημιά. Να σημειώσω οτι μέχρι εκείνη την ωρα δε πονούσα καθολου. Αισθανόμουν σαν τους πόνους της περιόδου με πολυ σφίξιμο στη κοιλιά. οταν μου έκαναν την επισκληρίδειο είχα διαστολή 6 . Μεσα σε 2 ώρες δηλαδη είχα φτάσει στο 6. Με την επισκληρίδειο καταλάβαινα απλά τις συσπάσεις. Δε πονούσα καθολου. η ωρα 5 και, και βλεπω το γιατρο να μπαίνει....ε εκεί κατάλαβα οτι μάλλον γεννάω... Κ αγχώθηκα ...μου βάζουν τα πόδια ψηλά κ μου λένε πως να σπρώξω κ με ενημερώνουν οτι θα μου λένε εκείνη ποτε να σπρώξω, ουςιαςτικα Έπρεπε να σπρώχνω την ωρα της συσπασης.. σημειώνω οτι δεν καταλάβαινα πόνο, απλή ενόχληση..πιο πολυ με ενοχλούσε το χέρι που μου βάζανε..

Καταλαβαίνω απο τα λόγια του γιατρού οτι ο μικρός μου εχει γυρίσει το κεφάλι του στο πλάι κ ειναι λιγο δύσκολο..τον γυρνάει ο γιατρός με το χέρι του !!!! Συγνώμη που σας τα λεω χύμα αλλα πραγματικα ειναι πολυ σημαντικό ο γιατρός!!! Τον γυρνάει λοιπον με το χέρι σε 2 σπρωξίματα , εχω σπρώξει συνολικά 7 φορές κ την 8 μου λέει ο γιατρός θελω μια καλη τωρα, σημειώνω παλι οτι εγω δεν πονάω Νοιώθω άγχος απλά γιατί δε ξέρω σε τι σημείο ειμαστε..ο άντρας που ηταν μεσα μετα μου εξηγούσε οτι το παιδί είχε ήδη βγει κεφάλι κ εγω δεν είχα καταλάβει τίποτα, επισκληριδειος...μεγάλη ανακάλυψη!!! Η 8 φορά λοιπον που έσπρωξαν που ήθελε ο γιατρός να ειναι μια καλη ηταν για να βγει ο ένας ωμός του παιδιού. Μόλις βγήκε κατάλαβα μια αίσθηση σαν να γλιστράει ένα ψάρι, να σπαρταράει κ να βγαίνει απο μεσα μου...ηταν απίστευτο. Ωρα 06:03 με 8 σπρωξίματα ..ενώ πολλές Νοιώθουν ένα ξαλαφρωμένοι μόλις βγαίνει το παιδί εγω ένοιωσα ξαλαφρωμένοι μόλις βγήκε ο πλακούντας....μου το έβαλαν πάνω μου, καθαρίζουν το παιδί , σε ράβουν κ σε πανε στην ανάνηψη για κανα 2ωρο. Με πήγαν δωμάτιο κ μου έφεραν κ το μωρο.

Με το φυσιολογικό τοκετό ηταν απίστευτο το γεγονός οτι ο μόνος περιορισμός που είχα ηταν για τις επόμενες 6 ώρες να μη σηκώνομαι μόνη κ να μην πηγαίνω μόνη στην τουαλέτα γιατί μπορει να ζαλιζομουν λόγω επισκληρίδειου..μίνιμουμ κανονικά, σήκωνα το μωρο μόνη μου, έφαγα τα πάντα, δε πονούσα καθολου...

Εύχομαι σε όλες σας έναν γρήγορο κ εύκολο τοκετό, κ όπως κ να εχει απόλαυσε το ειναι μαγεία!!!!

Κ είτε με καισαρική είτε φυσιολογικά δε πειράζει όπως κ να ειναι. Ο στόχος ειναι μια υγιής μαμά και ένα υγιές μωρο!!

Με ένα γέλιο λοιπον!!

Συγκινήθηκα..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!

Εγώ για κάποιο λόγο δεν αγχώνομαι καθόλου για τον τοκετό... Το μόνο που με αγχώνει είναι να γυρίσει ο μπέμπης γιατί δεν θέλω με τίποτα την καισαρική..στον τελευταίο υπέρηχο που κάναμε μας είπε ο γιατρός πως είναι και κεφάλας ο μικρέλης! Το μόνο που με ''πιάνε'' είναι ανυπομονησία για εκείνη την ημέρα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!

Εγώ για κάποιο λόγο δεν αγχώνομαι καθόλου για τον τοκετό... Το μόνο που με αγχώνει είναι να γυρίσει ο μπέμπης γιατί δεν θέλω με τίποτα την καισαρική..στον τελευταίο υπέρηχο που κάναμε μας είπε ο γιατρός πως είναι και κεφάλας ο μικρέλης! Το μόνο που με ''πιάνε'' είναι ανυπομονησία για εκείνη την ημέρα!

Καλημέρα Melissa ,

Εγω για να γυρίσει έκανα την εξής άσκηση που την είχα διαβάσει σε ένα βιβλίο εγκυμοσύνης.

Έκατσα στα τέσσερα , έριξα το στηθος μου στο κρεβάτι , ακούμπησα και το κεφάλι μου και τα χέρια μου κάτω , τα χέρια τα είχα στην ανάταση, κ τουρλωνα κωλο. Το έκανα παρα πολλές φορες μεσα στη μερα κ τελικα γυρισε;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα Melissa ,

Εγω για να γυρίσει έκανα την εξής άσκηση που την είχα διαβάσει σε ένα βιβλίο εγκυμοσύνης.

Έκατσα στα τέσσερα , έριξα το στηθος μου στο κρεβάτι , ακούμπησα και το κεφάλι μου και τα χέρια μου κάτω , τα χέρια τα είχα στην ανάταση, κ τουρλωνα κωλο. Το έκανα παρα πολλές φορες μεσα στη μερα κ τελικα γυρισε;)

αααα... Από Πέμπτη που θα είμαι σπίτι στα τέσσερα λοιπόν!!:D:D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια, Χρόνια Πολλά και Χριστός Ανέστη!!! Πως περάσατε αυτές τις μέρες? Εμείς μόλις πριν λίγες μέρες τελειώσαμε οριστικά με τις δουλειές τις μετακόμισης, επιτέλους!!!!! Μιλάμε για πολύ κούραση, παρατρίχα νομίζω δεν γέννησα. Άντε τώρα σιγά σιγά θα αρχίσω να φτιάχνω και τα πραγματάκια της μικρής και τα δικά μου γιατί δεν έχω κάνει τίποτα ουσιαστικό. Ο στομαχόπονος καλά κρατάει, οι καούρες δεν μ'αφήνουν να κοιμηθώ, με ενοχλεί και το νερό πλέον :evil::evil::evil: , αστεία αστεία έχω αρχίσει να το συνηθίζω όμως, στο τέλος θα μου λείψει μου φαίνεται :rolleyes: Και μέσα σ' 'όλα στις τελευταίες εξετάσεις που έκανα βρέθηκε στην καλλιέργεια οτι έχω ουρολοίμωξη (που την βρήκα ένας Θεός ξέρει), πρώτη φορά παθαίνω και μου έδωσε ο γιατρός αντιβίωση. Τώρα θα ξανά κάνω καλλιέργεια να δούμε αν έφυγε :cry: , το καλό που της θέλω να έφυγε :mad: Κατά τ' άλλα περάσαμε όμορφα αυτές τις μέρες και οικογενειακά. Εσείς?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μελλουςες μανουλες !

Είμαι μανούλα Ιουνίου 2015 , ο Γιοκας μου ειναι ήδη 10 μηνών κ Το αμυγδαλακι με είχε ρωτησει πως ηταν ο τοκετός μου ..γι αυτο κ παίρνω το θάρρος να σας γράψω παλι..

ΚΑΤ αρχήν θα σας ευχηθώ οτι μου είχε πει μια μαμά κ μού άρεσε πολυ ..με ένα γέλιο λοιπον!!!!

Έπειτα Θα σας ευχηθώ να γεννησετε βράδυ βράδυ η ξημερώματα όπως κ εγω ..για ένα κ μονο λόγο , να είστε μόνη σας στην αίθουσα , να μην ειναι δηλαδη κ άλλες ετοιμόγεννη στα διπλανά δωμάτια κ σας αγχώσουν Άν ακούτε διαφορά...μου το είχαν ευχηθεί κ αυτο κ ποσό δίκιο είχαν ...

Λοιπον γέννησα με φυσιολογικό τοκετό στην 39 εβδομάδα ακριβώς.

Μάλιστα είχα κουραστεί πολυ με την κοίλου,πια μου κ άρχισα να κανω βαθιά καθίσματα 2 μέρες πριν γεννήσω για να βοηθήσω την κατάσταση. Μπορει τελικα να με βοήθησαν τα καθίσματα που έκανα η απλά να ηταν τοιχαιο..

Λοιπον ξυπνάω το πρωί κ παω τουαλέτα κ βλεπω αίμα...κόκαλωσα η αλήθεια εινΑι γιατί λεω αυτο ειναι ...γεννάω... Στα μαθήματα ανώδυνου μου είχαν πει ξεκινάει η διαδικασία με 3 τρόπους . Σπάνε τα νερά, η βλέπεις αίμα, η αρχίζουν οι συσπάσεις.

Εγω είδα αίμα. Πήρα τον γιατρο κ μου λέει ωραια μην ανγωνεσαι μεσα στο ΣΚ γεννάς. Ηταν Παρασκευή . .κ του λεω τι να κανω κ μου λέει βόλτες.... Πολυ χαλαρός ηταν κ όπως καταλάβαινε ταξί κ εγω πολυ ανγωμενη ως πρώτο μανούλα. Μέτρα μου λέει τις συσπάσεις σου κ όταν αυτές γίνουν Άνα 7 λεπτά έρχεσαι μαιευτήριο.

Μη σας τα πολυλογώ είχε παει 11 το βράδυ κ εγω είχα ακανόνιστες συσπάσεις. Δηλαδη μια στα 9 λεπτά , μια στα 5 μια στα 4 . Καποια στιγμή ξαναπάω τουαλέτα κ ξαναβλέπω αίμα. Φύγαμε για το μαιευτήριο. Ωρα 12 μισή το βράδυ κανω εισαγωγή , με βάζουν στο δωμάτιο υποδοχής, μου παίρνουν αίμα, πίεση, με ξυρίζουν ( είχα βέβαια ξυρίσει εγω μόνη μου) , με βάζουν καρδιοτοκογραο, βάζουν κλίσμα, επικοινωνούν με το γιατρο, παω τουαλέτα , κανω ντους , βάζω τη ρόμπα του μαιευτηρίου, είχε παει 2 παρα, με ανεβάζουν στην αίθουσα των ωδινων, ξαπλώνω, με συνδέουν με καρδιοτοκογραφο, μου βάζουν όρο, δε θυμάμαι ρε κοριτσια ακριβώς τι τωρα, και μου λένε κοιμηθώ τωρα ξεκουράσου...με κοροϊδεύετε λεω; Έχεις μου λένε πολυ μέλλον ..αυριο απο το μεσημέρι κ μετα σε κόβουμε να γεννάς, διαστολή 1!!!! Φρικαρα !! Τι διαστολή 1!!! Και γιατί δε καθόμουνα σπίτι μου..ο άντρας μου φυσικά μαζί μου στην αίθουσα. Γενικά είχα νευριάσει πολυ γιατί συνηδητοποιωσα οτι μπορει να είχα καθίσει σπίτι μου..ευτυχως βέβαια που δε κάθισα,ερχόντουσαν κ με τσεκαρανε πολυ συχνά κ ξαφνικά γύρω στις 4μιση μου λέει η προισταμένη επισκληρίδειο θα κανεις; Λεω ναι βέβαια. Έρχεται η αναισθησιολόγος κ μου κάνει την επισκληρίδειο. Άμα σας πω οτι αυτο ηταν το μεγαλύτερο μου ανγχος... Να μην κουνηθώ εκείνη την ωρα καθολου κ κανω καμία ζημιά. Να σημειώσω οτι μέχρι εκείνη την ωρα δε πονούσα καθολου. Αισθανόμουν σαν τους πόνους της περιόδου με πολυ σφίξιμο στη κοιλιά. οταν μου έκαναν την επισκληρίδειο είχα διαστολή 6 . Μεσα σε 2 ώρες δηλαδη είχα φτάσει στο 6. Με την επισκληρίδειο καταλάβαινα απλά τις συσπάσεις. Δε πονούσα καθολου. η ωρα 5 και, και βλεπω το γιατρο να μπαίνει....ε εκεί κατάλαβα οτι μάλλον γεννάω... Κ αγχώθηκα ...μου βάζουν τα πόδια ψηλά κ μου λένε πως να σπρώξω κ με ενημερώνουν οτι θα μου λένε εκείνη ποτε να σπρώξω, ουςιαςτικα Έπρεπε να σπρώχνω την ωρα της συσπασης.. σημειώνω οτι δεν καταλάβαινα πόνο, απλή ενόχληση..πιο πολυ με ενοχλούσε το χέρι που μου βάζανε..

Καταλαβαίνω απο τα λόγια του γιατρού οτι ο μικρός μου εχει γυρίσει το κεφάλι του στο πλάι κ ειναι λιγο δύσκολο..τον γυρνάει ο γιατρός με το χέρι του !!!! Συγνώμη που σας τα λεω χύμα αλλα πραγματικα ειναι πολυ σημαντικό ο γιατρός!!! Τον γυρνάει λοιπον με το χέρι σε 2 σπρωξίματα , εχω σπρώξει συνολικά 7 φορές κ την 8 μου λέει ο γιατρός θελω μια καλη τωρα, σημειώνω παλι οτι εγω δεν πονάω Νοιώθω άγχος απλά γιατί δε ξέρω σε τι σημείο ειμαστε..ο άντρας που ηταν μεσα μετα μου εξηγούσε οτι το παιδί είχε ήδη βγει κεφάλι κ εγω δεν είχα καταλάβει τίποτα, επισκληριδειος...μεγάλη ανακάλυψη!!! Η 8 φορά λοιπον που έσπρωξαν που ήθελε ο γιατρός να ειναι μια καλη ηταν για να βγει ο ένας ωμός του παιδιού. Μόλις βγήκε κατάλαβα μια αίσθηση σαν να γλιστράει ένα ψάρι, να σπαρταράει κ να βγαίνει απο μεσα μου...ηταν απίστευτο. Ωρα 06:03 με 8 σπρωξίματα ..ενώ πολλές Νοιώθουν ένα ξαλαφρωμένοι μόλις βγαίνει το παιδί εγω ένοιωσα ξαλαφρωμένοι μόλις βγήκε ο πλακούντας....μου το έβαλαν πάνω μου, καθαρίζουν το παιδί , σε ράβουν κ σε πανε στην ανάνηψη για κανα 2ωρο. Με πήγαν δωμάτιο κ μου έφεραν κ το μωρο.

Με το φυσιολογικό τοκετό ηταν απίστευτο το γεγονός οτι ο μόνος περιορισμός που είχα ηταν για τις επόμενες 6 ώρες να μη σηκώνομαι μόνη κ να μην πηγαίνω μόνη στην τουαλέτα γιατί μπορει να ζαλιζομουν λόγω επισκληρίδειου..μίνιμουμ κανονικά, σήκωνα το μωρο μόνη μου, έφαγα τα πάντα, δε πονούσα καθολου...

Εύχομαι σε όλες σας έναν γρήγορο κ εύκολο τοκετό, κ όπως κ να εχει απόλαυσε το ειναι μαγεία!!!!

Κ είτε με καισαρική είτε φυσιολογικά δε πειράζει όπως κ να ειναι. Ο στόχος ειναι μια υγιής μαμά και ένα υγιές μωρο!!

Με ένα γέλιο λοιπον!!

Συγκινήθηκα..

Σ'ευχαριστούμε πολύ για την περιγραφή. Είχες μια όμορφη εμπειρία τοκετού. Μακάρι να έχουμε και εμείς μια παρόμοια εμπειρία. Τις τελευταίες μέρες μπορώ να πω οτι δεν έχω το ίδιο άγχος που είχα, πιο πολύ ανυπομονώ να περάσουν κάπως οι μέρες και να έρθει η ''μεγάλη'' μέρα τώρα έχω λαχτάρα να δω παιδάκι μου (ε και να ξελαφρώσω λιγουλάκι :oops: ) !!!

Link to comment
Share on other sites

Xριστος Ανεστη, Καλημερα σε ολες! Πλησιαζει ο καιρος, με ετοιμασιες χαλαρα κ χωρις αγχος. Καποιοι πονοι με ανησυχησαν, τελικα θελει περισσοτερη ξεκουραση. Ευχες ολα να πανε καλα, με υγεια, ηρεμια κ πολλ

η πολλη χαρα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια τι κάνετε???πως νιωθεται?σε πια εβδομαδα είστε??εγώ είμαι 36η κ νιώθω καλά λίγο πίεση χαμηλά νιώθω κατα τα αλλά τέλεια ανυπομωνω!τα πραγματακια της είναι όλα έτοιμα κ οι βαλίτσες μας έτοιμες κ το καθισματακι αυτοκινήτου .Δευτερα έχω γιατρό κ δεν ξέρω αν θα αλλάξει κάτι εννοώ μέχρι τώρα κάναμε υπέρηχο έλεγχο σε εξετάσεις αίματος κ τέλος,τώρα φαντάζομαι οτι μπορεί να κάνω non stress???έχω λίγο άγχος γιατί είναι αυστηρός με τα κιλά κ στις 18 Απριλίου που είχα παει ήμουν 80 κ τώρα είμαι 84 κ μου ζήτησε να παίρνω ενα κιλό κάθε μήνα εξ αρχής αρα με θέλει τη δεύτερα 81!!!σύνολο 14 έχω πάρει ως τώρα εμενα τι να σας πω φυσιολογικά μου φαίνονται θα μου φωνάξει λίγο φαντάζομαι αλλά οκ,για μένα σημασία έχει να είναι καλά το μωρο μου! Έχω κ αρκετές ερωτήσεις να του κάνω ως προς το τοκετό , πως θα καταλάβω οτι έρχεται κ διάφορα τέτοια!!! Έχω άγχος γενικά αλλά δεν επικεντρωνομαι εκεί σκέφτομαι το μετα κ χαλαρωνω!!!σας ζαλισα!!περιμένω νέα σας!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα σε όλες!!! Είστε καλά? Και εγώ σήμερα σιγά σιγά μπήκα στην 36 εβδομάδα :D Πέρασε ο καιρός κορίτσια, πλησιάζουν οι μέρες και ώρες ώρες ανυπομονώ και κάποιες στιγμές όταν με πιάνει το άγχος σκέφτομαι μήπως να κρατούσε λίγο ακόμα!!!! ;) Εγώ ήμουν εχθές στο γιατρό είδαμε την μπέμπα και είναι μια χαρά, 2530 μου είπε πως έφτασε, μεγαλώνουμε σιγά σιγά!!! Η κοιλιά μου είναι τόσο ψηλά που καμιά φορά νομίζω οτι το παιδί θα το γεννήσω απο το στόμα :shock::P. Οπότε υποθέτω οτι θα τον πάρω όλο τον μήνα γιατί δεν το βλέπω να κατεβαίνει άμεσα. Ευτυχώς τουλάχιστον θέση έχει πάρει απο τον 6ο μήνα και απο τότε δεν άλλαξε όσες φορές και να την είδαμε. Gina μου μια χαρά είναι τα κιλάκια σου μην ανησυχείς καθόλου, τι να σου κάνουν και οι γιατροί τα δικά τους λένε, ας ρωτήσουν και εμάς. Έχω φίλη έγκυο στον 7ο τώρα θα μπει και έχει πάρει 17 κιλά ήδη. Θεά σε βρίσκω λοιπόν!!! Εγώ εχω πάρει 8 κιλά αλλά δεν πιάνομαι λόγω στομαχιού αν ήταν καλύτερα το στομάχι μου είμαι σίγουρη θα είχα πάρει σίγουρα άλλα τόσα :-P Βρε ας είναι καλά τα μωράκια μας και 2 κιλά πάνω 2 κιλά κάτω θα τα χάσουμε που θα πάει!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κοριτσια κι απο εμάς!!! Εμένα ο μποπιτακος μου δεν πηρε θέση ακόμη και θα δουμε πως θα παμε.. 35η εβδομαδα (την προηγούμενη) ήταν 2850 και ισχιακος.. Ελπίζω να μου κανει το χατήρι.. Σημερα 36η μπαίνουμε κι εμεις στον μήνα μας!! Εσεις τι κάνετε; Ειστε Β΄ολες καλα;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, εμείς εχθές πήγαμε στον γιατρό και η μπουμπού μας μεγαλώνει έφτασε τα 3 κιλά (χοντρούλα την βλέπω να γίνετε). Κατα τ'αλλα είναι μια χαρά όλες οι μετρήσεις της. Είναι πολύ ψηλά βέβαια ακόμα και δεν την βλέπω να κατεβαίνει άμεσα, μπας και πάρω και εγώ καμία ανασούλα :P . Melissa μου έχει σχεδόν ένα μήνα ακόμα να γυρίσει το αγοράκι σου. Νομίζω υπάρχουν και κάποιες ασκήσεις που βοηθάνε σ'αυτό, δεν ξέρω βέβαια πόσο αποτελεσματικές είναι, καμιά φόρα αν δεν θέλουν τα μωράκια δεν κουνιούνται απο την θέση τους με τίποτα. Οι γιατροί αλήθεια τι προτείνουν σ'αυτές τις περιπτώσεις?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...