Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , linaa είπε:

      Κ εγώ το βλέπω προς το θετικό. Μήπως να πάρεις αυτό με τον Σταύρο? Είναι πιο ξεκάθαρο. Ή το ηλεκτρονικό που γράφει .. 

      Ναι θα πάρω κ τέτοια,απλά θα μπορούν να ανιχνεύσουν την ορμόνη? Είμαι έκτη μέρα από την εμβρυομεταφορά

Αιμορραγια στην εγκυμοσυνη...


sofilia

Recommended Posts

Καταρχην θα πω ενα μεγαλο γεια...σε ολες...μιας και ειμαι καινουργια εντελως στο forum...

Διανυω την 6η εβδομαδα κυησης...

Απο πριν μαθω οτι ειμαι εγκυος...ειχα εντονους πονους περιοδου...2 μερες ελαφρια ροζ αιμορραγια μαζι με καθυστερηση...και ετσι και ψιλιαστικα...εκανα χοριακη...

Μας εβγαλε μια τιμη 1388.47. Κανονισα το ραντεβου με τον γιατρο...επιβεβαιωσαμε πως η κυηση ηταν μεσα στην μητρα τον ενημερωσα για τους πονους και την αιμορραγια και μου εδωσε utrogestan 1 πρωι ενα βραδυ μαζι με μαγνησιο....Ολα κυλουσαν καλα την εβδομαδα..μεχρι που λογω του οτι με πειραξαν τα utrogestan..(δεν ξερω και αν φταιει αυτο) τα πηρα κολπικα για να μειωθουν οι παρενεργειες...δυο μερες μετα που τα πηρα κολπικα συγκεκριμενα..χτες...παω τουαλετα προς ουρηση..και βλεπω τα ουρα κοκκινωπα.. αναρωτηθηκα αν ειναι απο τα ουρα ή απο τον κολπο...παω δευτερη φορα..σκουπιζομαι κοκκινο το χαρτι...φευγω καρφι στον γιατρο ... Μου κανει τον υπερηχο δεν βρισκει κατι...ακουμε την καρδουλα...με καλο χτυπο..το αιμα ομως επεμενε..και οσο ημουν στο ιατρειο ξαναπαω τουαλετα και τι να δω..κανονικα αιμα περιοδου..φουλ..με εξεταζει βεβαιωνει οτι προερχεται απο τον κολπο.. κανουμε ξανα υπερηχο...ακουμε καρδια...Μου λεει πως συμβαινει...πως δεν ξερουμε απο τι προερχεται το αιμα...δεν ηταν αποκολληση δλδ ή κατι...και μου αυξανει τις δοσεις του utrogestan..και επιπλεον cyclacur , μαγνησιο, φυλικο οξυ..και ολα δια στοματος αυστηρα,μου λεει μονο ξαπλα θα εισαι...Μου εξυγει πως αν ειναι ενα καλο εμβρυο θα μεινει διαφορετικα δεν θελουμε να μεινει (λογω χρωμοσωμικων ανωμαλιων)

Ερωτηση...ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΗΤΑΝ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΙΜΑ...?

Εχει συμβει σε καμια σας...? :confused:

Την τρομαρα που περασα χτες δεν μπορω να σας την περιγραψω...ετρεμα ολοκληρη...:cry:

Αλλα ευχομαι να εχουν ολα αισιο τελος.. Συγνωμη για την μακρυγορια...:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπερα.ευχομαι να πανε ολα καλαμε την εγκυμοσυνη σου.να ξεκουραζεσαι.μονο ξαπλα.μπορει το αιμα να ειναι απο αγγεια που σπανε γτ μεγαλωνει η μητρα.να ακους το γιατρο σου.εγω ειχα μονο πονους περιοδου κ 2φορες πολυ λιγο αιμα αλλα υπαρχουν πολλες περιπτωσεις που πηγαν ολα καλα

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω vikib ....ναι καπου το διαβασα αυτο που λες για τα αγγεια...μακαρι να ειναι αυτο...

Και ο γιατρος χτες αυτο μου ειπε πως ξερεις ποσες περιπτωσεις ειχα με αιμορραγιες και τελικα πηγαν ολα καλα? τι να πω..καποια σπορακια ειναι ζορικα...:D

Link to comment
Share on other sites

θυμηθηκα αυτα που περασα εγω οταν το διαβασα.μολις ειχα γυρισει απο τη γιατρο που ειχαμε ακουσει καρδια και στο μπανιο το αιμα να....!!!σιγουρη πως ολα τελειωσαν και να κλαιω ολη μερα το απογευμα που ειχα ξαναπαει το μικρο μου εκει...!και να σου πω πως αιμα ειχα ολο το πρωτο τριμηνο και μια φορα θυμαμαι πως ειχα παει στη γιατρο εκτακτα και οταν ειδε και αυτη ποσο αιμα ειχα δεν το πιστευε οταν ακουσαμε την καρδουλα!να μην στα πολυλογω ολο το 1 τριμηνο περασε με αυτα τα χαπια αλλα και κολπικη κρεμα με ξαπλα τελειως και με τρομο μεχρι την αυχενικη οπου μετα σταματησαν και δεν ξαναειδα.αυτο που μπορουσε να δει η γιατρος ειναι καποιες αποκολλησεις στα τοιχωματα της μητρας αλλα δεν ειχαν καμια σχεση με το εμβρυο και φυσικα ουτε με τον πλακουντα αφου το πρωτο τριμηνο δεν εχει δημιουργηθει ακομα.αυτο που θα σε συμβουλευα χωρις να ειμαι ειδικος βεβαια ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ!το μικρο μου εναι διπλα και κοιμαται αυτη τη στιγμη ολα πηγαν καλα και γεννησα με φ.τ στις 39 εβδομαδες!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Διαβάζω την περιπέτεια σου και εύχομαι να είναι Περαστικη. Το έχω περάσει και εγώ και τωρα Είμαι στην 37η εβδομαδα κυησης! Επομένως θα σου πω ότι καταλαβαίνω απόλυτα την αγωνία σου. Να ακολουθήσεις αυστηρά τις οδηγίες του γιατρού. Και εγώ είχα αιμορραγία πριν ακούσουμε καν καρδιά και ο γιατρός μου είχε πει ακριβώς το ίδιο. Ότι μερικές φορές συμβαίνει χωρίς λόγο και άλλες - σπανιες- υπάρχει πρόβλημα στο έμβρυο και η φύση κάνει αυτό που πρέπει. Το μόνο που μπορεί να βοηθήσει είναι η ακινησία καταρχήν και μετά η αγωγή. Εγώ για να καταλάβεις το έπαθα στην 6η εβδομάδα και για 10 ημέρες ήμουν σε ακινησία και μόλις σηκώθηκα να πάω στον γιατρό με είδε είπε όλα καλά και στην επιστροφή στο σπίτι ξανά τα ίδια, και πάλι ακινησία και πάλι μόλις ξανασηκωθηκα, χωρίς να κάνω κάτι, ξανά τα ίδια και χειρότερα με αιμορραγία που είχα επί τρεις ημέρες. Μόνο η τελευταία αιμορραγία φαινόταν ότι οφειλόταν σε αποκόλληση σακούλες. Οι προηγούμενες δε ξέρουμε. . Να μη στα πολυλογώ από τον 4ο μήνα πήγαν όλα καλά και από το τέλος του 5ου επέστρεψα κανονικά στις δραστήριο τη τες μου, το καθυστέρησα ένα μήνα μόνο λόγω φοβίας. Αυτό που μου είπε και ο έμβρυο λόγος κατά την αυχενική διαφάνεια είναι ότι είναι σύνηθες φαινόμενο στην αρχή της εγκυμοσύνης και συμβαίνει στις 2 από τις 10 εγκύου λες αλλά συνήθως όταν ακούμε καρδούλα εξελίσσονται καλά τα πραγματα. Απλά εμένα μου είχαν πει πολύ προσοχή μέχρι και τα μισά του τέταρτου μήνα, περί τις 15 εβδομάδες δηλαδή.

Σε κάθε περίπτωση σου στέλνω πολλές ευχές και όλη τη θετική μου ενέργεια και αναμένουμε να μας πεις ότι όλα πήγαν καλά!


Jr3pp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστω παρα πολυ που μοιραστηκατε τις εμπειριες σας...μου δωσατε κουραγιο και δυναμη...ειναι αλλιως να ξερεις πως δεν εισαι η μονη...:cool:Ειναι και η πρωτη μου εγκυμοσυνη και ολα ειναι τοσο πρωτογνωρα.... ευχαριστω και για τις πληροφοριες σας.... καπως ξεκαθαρισε το τοπιο...θα σας ενημερωσω οταν ξαναπαω στον γιατρο...ευχομαι τα καλυτερα σε ολες σας ολοψυχα και οσες ειναι να γεννησουν με το καλο και με ενα πονο οπως λενε να πιασετε το ζουζουνι σας αγκαλιτσα...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Τετοια εποχη περσυ ημουν ξαπλωμενη κι ακουνητη... Πρωτοχρονια επεφταν τα βεγγαλικα κι εγω στην τουαλετα σωριασμενη να κλαιω γιατι ειχα δει ΠΑΛΙ αιμα... Παει να φωναζω στον αντρα μου... Το χανουμε το μωρακι μας...

Ειχα δει αιμα 10η βδομαδα κ μεχρι 16η ημουν στο κρεβατι.. Κεντρικη αποκολληση παρακαλω κ μεγαλη.. Προσεχα τοσο πολυ... Κι ομως το επαθα..

Διπλα μου τωρα που σου γραφω κοιμαται το αγγελουδι μου..

Εγω πιστευω πως ειναι να μην τυχει.. Θελει και προσοχη αν τυχει...

Προτεινω να ξαπλωσεις κ να προσεχεις παρα πολυ.. Οχι σποτομες κ πολλες κινησεις, θα πηγαινεις σαν κοτα που λεμε... Ηρεμια κ πιστη!

Πιστευω δε θα ειναι τιποτα το σοβαρο... Σου ευχομαι να σου πανε ολα καλα!!! Πραγματικα!

Καταλαβαινω πως νιωθεις! Μεχρι να κλεισεις το τριμηνο να φυλαγεσαι!(και τετραμηνο μη σου πω...)

Καλη χρονια!!:)


tf9Xp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τετοια εποχη περσυ ημουν ξαπλωμενη κι ακουνητη... Πρωτοχρονια επεφταν τα βεγγαλικα κι εγω στην τουαλετα σωριασμενη να κλαιω γιατι ειχα δει ΠΑΛΙ αιμα... Παει να φωναζω στον αντρα μου... Το χανουμε το μωρακι μας...

Ειχα δει αιμα 10η βδομαδα κ μεχρι 16η ημουν στο κρεβατι.. Κεντρικη αποκολληση παρακαλω κ μεγαλη.. Προσεχα τοσο πολυ... Κι ομως το επαθα..

Διπλα μου τωρα που σου γραφω κοιμαται το αγγελουδι μου..

Εγω πιστευω πως ειναι να μην τυχει.. Θελει και προσοχη αν τυχει...

Προτεινω να ξαπλωσεις κ να προσεχεις παρα πολυ.. Οχι σποτομες κ πολλες κινησεις, θα πηγαινεις σαν κοτα που λεμε... Ηρεμια κ πιστη!

Πιστευω δε θα ειναι τιποτα το σοβαρο... Σου ευχομαι να σου πανε ολα καλα!!! Πραγματικα!

Καταλαβαινω πως νιωθεις! Μεχρι να κλεισεις το τριμηνο να φυλαγεσαι!(και τετραμηνο μη σου πω...)

Καλη χρονια!!:)

Καλη χρονια και σε σενα με υγεια και πολυ αγαπη στην οικογενεια σου...να εχετε εναν υπεροχο χρονο...

Λοιπον που λες...περασε αυτη η περιπετεια μου....οκ κυλησε μια εβδομαδα ξαπλα...το αιμα ελλατωθηκε απο την τριτη μερα ολα καλα...πηγαμε και την 7η εβδομαδα για εξεταση ολα καλα σταθερα ομως επαιρνα φουλ utrogestan και σιγα σιγα αρχισα να πηγαινω και καμια βολτα(περπατημα)...και την 8η εβδομαδα στον γιατρο.. παλι ολα καλα...η καρδουλα..το μωρο αναπτυσοταν ολα καλα...και μου μειωσε και τα χαπια φαντασου...μεχρι που σημερα...(πλεον 9η εβδομαδα και 3 μερες) να σου ξανα αιμα και πιο πολυ αυτη την φορα...αντε ξανα τρεχα στον γιατρο (η αληθεια ειναι πηρα λιγο θαρρος που ενιωθα καλα...και κουραστηκα λιγο πιο πολυ στο σπιτι 2 μερες) παμε εκει...ΠΑΛΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ..το μωρακι μου εκει...η καρδουλα να χτυπαει...ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΚΟΛΛΗΣΗ...μου αυξησε ΠΑΛΙ τα χαπια...ΑΥΣΤΗΡΑ ΞΑΠΛΑ μου ειπε παλι...και οταν τον ρωτησα τι συμβαινει ειπε...να μην ανησυχω...δεν ειναι φυσιολογικο..αλλα υπαρχει κατι που δεν το γραφει κανενα βιβλιο και που εχει παρατηρησει εκεινος και πολυ γιατροι..πως σε καποιες περιπτωσεις τις ημερες που η γυναικα θα ειχε περιοδο και ειναι εγκυος εχουμε αιμορραγια...τι να πω? παλι η ψυχη μου πηγε στην κουλουρι...ειμαι και πρωτη φορα εγκυος...και ολα ειναι τοσο πρωτογνωρα...!!!

Link to comment
Share on other sites

Πραγματι το εχω ακουσει κ γω αυτο.κ ετσι καποιες γυναικες αργουν να καταλαβουν την εγκυμισυνη τους.δεν ξερω αν ειναι επικινδυνο.εσυ ξαπλα κ ηρεμια.ξερω ειναι κουραστικο κ αυτο αλλα υπομονη.το χω περασει 9μηνες συνεχομενα(την ξαπλα για αλλους λογους)ευχομαι να πανε ολα καλα κ με το καλο να ερθει το μωρακι σου στην ωρα του γερο κ τυχερο.καλη χρονια!

Link to comment
Share on other sites

Πραγματι το εχω ακουσει κ γω αυτο.κ ετσι καποιες γυναικες αργουν να καταλαβουν την εγκυμισυνη τους.δεν ξερω αν ειναι επικινδυνο.εσυ ξαπλα κ ηρεμια.ξερω ειναι κουραστικο κ αυτο αλλα υπομονη.το χω περασει 9μηνες συνεχομενα(την ξαπλα για αλλους λογους)ευχομαι να πανε ολα καλα κ με το καλο να ερθει το μωρακι σου στην ωρα του γερο κ τυχερο.καλη χρονια!

Ναι ειναι η ξαπλα...οχι τοσο κουραστικη..οσο ψυχολογικη κουραση...λενε η εγκυμοσυνη δεν ειναι αρρωστια και παρολα αυτα..να που πρεπει να ξαπλαρεις σαν αρρωστη σε τετοιες περιπτωσεις.... και να τριγυριζουν στο μυαλο σου ενα σωρο σκεψεις... σε ευχαριστω πολυυυ....Καλη χρονια και σε εσενα με υγεια...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καποια σπορακια ειναι πιο απαιτητικα..μη νιωθεις αρρωστη..κανε ερευνα αγορας στο ιντερνετ για οτι χρειαστεις,ενημερωσου για την εγκυμοσυνη κ το θηλασμο,ξεκινα κεντημα-πλεξιμο κ φτιαξε κατι για το μωρο..

Link to comment
Share on other sites

Καποια σπορακια ειναι πιο απαιτητικα..μη νιωθεις αρρωστη..κανε ερευνα αγορας στο ιντερνετ για οτι χρειαστεις,ενημερωσου για την εγκυμοσυνη κ το θηλασμο,ξεκινα κεντημα-πλεξιμο κ φτιαξε κατι για το μωρο..

Ετσι φαινεται...καποια σπορακι θελουν περισσοτερο προσοχη... ειναι πιο χαδιαρικα χιχιχι...ετσι ειχε πει και ο γιατρος μου στην αρχη..-Μας στελνει σημαδια πως πρεπει να ειμαστε προσεκτικοι... ουφ! ναι ετσι πρεπει...εχεις δικιο... μωρε εκανα τις ερευνες μου...αλλα ετυχε ΠΑΛΙ αυτο και σου κοβει τα φτερα και παλι απο την αρχη να ηρεμησεις να αρχισεις να σκεφτεσαι θετικα κλπ..σε ευχαριστωωω πολυ πολυ παντως!!!

Link to comment
Share on other sites

Πω βρε κοριτσια... εχω τρελαθει απο αγωνια...η αιμορραγια μου σταματησε εντελως για μια μερα μονο...και μετα τσουπ να σου παλι..συγκεκριμενα χτες το μεσημερι..Και πηρα τηλ τον γιατρο και μου λεει δεν μπορουμε να κανουμε κατι..ηδη παιρνεις πολλα χαπια..παραμενεις στο κρεβατι και την Δευτερα ελα να δουμε τι γινεται...ειναι δυνατον να κραταει τοσες μερες? οχι οτι εχω ροη και ενω καθομαι βεβαια ανεξελεγκτη δλδ ουτε ποναω. απλα καθε φορα που πηγαινω τουαλετα βλεπω αιμα στην λεκανη και στο σκουπισμα..μπηκα και στην 10η εβδομαδα τοσο κοντα για την 12η γμτ...

Link to comment
Share on other sites

Γιουπιιιι! Γυρισα απο τον γιατρο...το μωρο ειναι ενταξει..παρολο το αιμα..μου ειπε πιστευει πως θα σταματησει και απο την εμπειρα του ολα θα πανε καλα.... ΑΜΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ! Εκλεισα και το ραντεβου για την αυχενικη...Μου ειπε και για την εξεταση της κυστικης ινωσης...κοστιζει κοριτσια αρκετα ομως....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

καλησπερα!! με το καλο τα μωρακια σας!! εγω κοριτσια μου απο 8 εβδομαδων που ξεκινησα να εχω αιμοραγια..( 3δυμη κυηση) μεχρι και 23 εβδομαδες ειχα πολυ αιμα καφε ροζ...ολες τις αποχρωσεις του κοκκινου βασικα..και ειδικα μετα τη μειωση( 12 εβδομαδων) ειχα ακομα περισσοτερο...αλλα δεν πονουσα..και αυτο μου ελεγε και ο γιτρος...το αιμα απο μονο τυο δεν λεει κατι..μονο αν συνοδευεται απο πονους χαμηλα δεν ειναι καλο σημαδι,,,,,, σας καταλαβαινω αφανταστα...εγω πηγενα μια στο γιατρο μου μια στο νοσοκομειο....μια στην κλινικη....θελει πολυ ψυχικο κουταγιο,,,,,,υπομονη και επιμονη...


Dyvnp3.png?hpEKGhcfk3Rzp3.png

SmrGp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...