Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Cafe Ιανουάριος 2008


CoffeeFilter

Recommended Posts

Εκτός απο τα δόντια που πιστέυω ότι σίγουρα έχετε γεμίσει μήμπως εχει προβληματάκι με την γλώσσα .ΕΜένα τώρα που είχε χρειαστει να νοσηλευτούμε στο Παίδων μου είπαν ότι η γλωσίτσα της έχει δυσραχία και κανονικά θα έπρεπε να δυσκολεύεται στον θηλασμό ή στο φαγητό η ακόμα και στην ομιλία αλλά δόξα Τω Θεό και γλωσσοκοπάνα μας βγήκε και αυτά που θέλει τα τρώει κανονικότατα.:o:tongue:

για τη γλώσα δεν μου πέρασε από το μυαλό να κοιτάξω, ούτε ο παιδίατρος μου ανέφερε ποτέ κάτι. Πάντος μιλάει κανονικά. δεν δείχνει να δυσκολευεται. το αλεσμένο πάντος το καταπίνει κανονικά και χωρίς προβλήματα. μάλλον τεμπέλης μας βγήκε ο μικρός, μου φαίνεται.


line_flow1_beg_girl_time_1118980800_text_c720eafcf1e720eceff520e5dfede1e9.gif

line_m123_beg_17_time_1201064400_text_cf20e3e9fcf220eceff520e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 113
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

για τη γλώσα δεν μου πέρασε από το μυαλό να κοιτάξω, ούτε ο παιδίατρος μου ανέφερε ποτέ κάτι. Πάντος μιλάει κανονικά. δεν δείχνει να δυσκολευεται. το αλεσμένο πάντος το καταπίνει κανονικά και χωρίς προβλήματα. μάλλον τεμπέλης μας βγήκε ο μικρός, μου φαίνεται.

Μην αγχώνεσαι κάποια στιγμή θα τα τρώει κανονικά και δεν θα τον προλαβαίνεις τον μπούλη.

Ειδά ότι είσαι απο Αρτα εμένα η καταγωγή μου είναι απο το Βουργαρέλι έχουμε και σπίτι του μπαμπά μου εκεί και με εξαίρεση τις 2τελευτάιες χρονιές σχεδόν τα προηγούμε 5-6χρόνια ερχόμουν με όλη την παρέα μας.:tongue:Είναι τέλεια εκεί πάνω και ειδικά αν το Πάσχα πέφτει προς το τέλος Απριλίου είναι θεικά δεν χορταίνω τη φύση.Εμείς εδώ βλέπεις χορταίνουμε τσιμέντο:-(

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι κάποια στιγμή θα τα τρώει κανονικά και δεν θα τον προλαβαίνεις τον μπούλη.

Ειδά ότι είσαι απο Αρτα εμένα η καταγωγή μου είναι απο το Βουργαρέλι έχουμε και σπίτι του μπαμπά μου εκεί και με εξαίρεση τις 2τελευτάιες χρονιές σχεδόν τα προηγούμε 5-6χρόνια ερχόμουν με όλη την παρέα μας.:tongue:Είναι τέλεια εκεί πάνω και ειδικά αν το Πάσχα πέφτει προς το τέλος Απριλίου είναι θεικά δεν χορταίνω τη φύση.Εμείς εδώ βλέπεις χορταίνουμε τσιμέντο:-(

Επιτέλους μια συμπατριώτισσα! Η καταγωγή της μητέρας μου είναι από τα Καψαλα, είναι λίγο μετά το Βουργαρέλι και ο άντρας μου είναι από τα θεοδώριανα, και όπως καταλαβαίνεις κι εμείς ανεβαίνουμε ανελιπως και στα δυο χωριά όποτε μπορούμε, ειδικά το καλοκαίρι. Έχεις δίκιο είναι Θεϊκά εκεί πάνω!! Όσο για την Αθήνα σε καταλαβαίνω απόλυτα! Έμεινα τέσσερα χρόνια εκεί ως φοιτήτρια και δυο ως εργαζόμενη. Αλλά δεν άντεξα περισσότερο και γύρισα πίσω!!!

Επεξεργάστηκαν by Dorita76

line_flow1_beg_girl_time_1118980800_text_c720eafcf1e720eceff520e5dfede1e9.gif

line_m123_beg_17_time_1201064400_text_cf20e3e9fcf220eceff520e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους βρηκα συμπαρασταση!!!1ον ειμαι και εγω απο Αρτα, 2ον ο Κωστακης μου γεννηθηκε στις 8/1/08 και 3ον και εμεις τρωμε ακομα αλεσμενα γιατι βαριομαστε να μασησουμε(αν και η μαμα εχει δοκιμασει σχεδον τα παντα)!!!!!!:P:p:p


line_m121_beg_40_time_1199768400_text_cf20e3e9fcf220eceff520e5dfede1e9.gifline_flow_rose_beg_16_time_1008651600_text_c720eafcf1e720eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

Επιτελους βρηκα συμπαρασταση!!!1ον ειμαι και εγω απο Αρτα, 2ον ο Κωστακης μου γεννηθηκε στις 8/1/08 και 3ον και εμεις τρωμε ακομα αλεσμενα γιατι βαριομαστε να μασησουμε(αν και η μαμα εχει δοκιμασει σχεδον τα παντα)!!!!!!:P:p:p

Άντε βρε κορίτσια και νόμιζα ότι μόνο ο δικός μου μπούλης έχει μείνει πίσω σε αυτόν τον τομέα! Χαίρομαι πάντος που βρίσκω κι άλλη συμπατριώτισσα!

Επεξεργάστηκαν by Dorita76

line_flow1_beg_girl_time_1118980800_text_c720eafcf1e720eceff520e5dfede1e9.gif

line_m123_beg_17_time_1201064400_text_cf20e3e9fcf220eceff520e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Aπο εκπαίδευση τουαλετας πως πάτε? εμεις το καλοκαίρι καναμε την προσπάθεια, και ενω καθοταν στο γιογιό και εκανε τσισα καποιες φορές, και τα κακά τα λεει(αλλα αφου τα κανει χαχαχα) με τις μετακινησεις στις διακοπες κλπκλπ το αφησαμε...τώρα δεν εχω κουραγιο με τα χαλια κλπκλπ οπότε λεω να το αφησω εως την ανοιξη, εφοσον φυσικα δεν αρχισει να ενοχλείται με την πάνα...ούτως η αλλως μετά τα 2 μαθαίνουν και πιο έυκολα... τι λέτε?


eNeap2.pngTSzHp3.png
Link to comment
Share on other sites

Aπο εκπαίδευση τουαλετας πως πάτε? εμεις το καλοκαίρι καναμε την προσπάθεια, και ενω καθοταν στο γιογιό και εκανε τσισα καποιες φορές, και τα κακά τα λεει(αλλα αφου τα κανει χαχαχα) με τις μετακινησεις στις διακοπες κλπκλπ το αφησαμε...τώρα δεν εχω κουραγιο με τα χαλια κλπκλπ οπότε λεω να το αφησω εως την ανοιξη, εφοσον φυσικα δεν αρχισει να ενοχλείται με την πάνα...ούτως η αλλως μετά τα 2 μαθαίνουν και πιο έυκολα... τι λέτε?[/quote

το καλοκαίρι ο δικός μου καθόταν στο γιογιο αλλά δεν έκανε τίποτε. Τα έκανε μετά που του έβαζα το pambers. Οπότε θα τον αφήσω κι εγώ για το καλοκαίρι που θα είναι πιο μεγάλος.


line_flow1_beg_girl_time_1118980800_text_c720eafcf1e720eceff520e5dfede1e9.gif

line_m123_beg_17_time_1201064400_text_cf20e3e9fcf220eceff520e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites

Aπο εκπαίδευση τουαλετας πως πάτε? εμεις το καλοκαίρι καναμε την προσπάθεια, και ενω καθοταν στο γιογιό και εκανε τσισα καποιες φορές, και τα κακά τα λεει(αλλα αφου τα κανει χαχαχα) με τις μετακινησεις στις διακοπες κλπκλπ το αφησαμε...τώρα δεν εχω κουραγιο με τα χαλια κλπκλπ οπότε λεω να το αφησω εως την ανοιξη, εφοσον φυσικα δεν αρχισει να ενοχλείται με την πάνα...ούτως η αλλως μετά τα 2 μαθαίνουν και πιο έυκολα... τι λέτε?

Εμένα πολλές φορές την τραβάει ή κατεβάζει το παντελόνι και την βγάζει ή μου ζητάει βρακάκι.

Λοιπόν εμείς το καλόκαίρι τα είχαμε ψιλοκατεφέρει είχαμε μείνει και ΣΚ χώρις να βάλουμε πανα αλλά κυκλοφορούσαμε με βρακάκι και πάνα μόνο το βράδυ.Απο΄τότε που αρχίσαμε τον παιδικό τέλος.Σχεδόν δεν θέλει να κάθεται πια στο γκιογκίο το θέλει μόνό όταν έχει πυρετό για να κάθεται μέσα στο ντους και να ευχαριστίεται.Η δασκάλα της μου είπε ότι απο το Μάρτιο θα το κυνηγήσουμε μαζί εκείνη απο το σχολείο και εγώ απο το σπίτι γιατί καταλαβαίνει.Καταρχήν δεν τρώει και δεν παίζει ειδικά αν έχει κάνει κακά σε κυνηγάει για να την αλλάξεις για να συνεχίσει τις δραστηριότητες της.:(Βέβαια ο πεθερός μου που΄είχε παιδία θάυματα και πανέξυπνα συνεχώς μου την λέει και το λέει και στην μικρή ότι είναι μεγάλη και πότε θα βγάλει την πάνα κοντζάμ κοπέλα κτλ. μη χέσω....:tongue:

Επεξεργάστηκαν by Nefelirene
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πολλές φορές την τραβάει ή κατεβάζει το παντελόνι και την βγάζει ή μου ζητάει βρακάκι.

Λοιπόν εμείς το καλόκαίρι τα είχαμε ψιλοκατεφέρει είχαμε μείνει και ΣΚ χώρις να βάλουμε πανα αλλά κυκλοφορούσαμε με βρακάκι και πάνα μόνο το βράδυ.Απο΄τότε που αρχίσαμε τον παιδικό τέλος.Σχεδόν δεν θέλει να κάθεται πια στο γκιογκίο το θέλει μόνό όταν έχει πυρετό για να κάθεται μέσα στο ντους και να ευχαριστίεται.Η δασκάλα της μου είπε ότι απο το Μάρτιο θα το κυνηγήσουμε μαζί εκείνη απο το σχολείο και εγώ απο το σπίτι γιατί καταλαβαίνει.Καταρχήν δεν τρώει και δεν παίζει ειδικά αν έχει κάνει κακά σε κυνηγάει για να την αλλάξεις για να συνεχίσει τις δραστηριότητες της.:(Βέβαια ο πεθερός μου που΄είχε παιδία θάυματα και πανέξυπνα συνεχώς μου την λέει και το λέει και στην μικρή ότι είναι μεγάλη και πότε θα βγάλει την πάνα κοντζάμ κοπέλα κτλ. μη χέσω....:tongue:

Καλά, καλά και της πεθεράς μου τα παιδιά έτρωγαν κανονικό φαγητό από οκτώ μηνών, περπάτησαν από εννιά μηνών μίλησαν .... από έξι μηνών... κτλ, κτλ !!!! Μόνο το δικό μου είναι " καθυστερημένο" σε όλα. Ασε ξέρω...ξέρω!!


line_flow1_beg_girl_time_1118980800_text_c720eafcf1e720eceff520e5dfede1e9.gif

line_m123_beg_17_time_1201064400_text_cf20e3e9fcf220eceff520e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites

τουλάχιστον οι πεθερές είναι και κατά κάποιο τρόπο συγγενείς (όχι ότι μπορούν να λένε ότι βλακεία θέλουνε βέβαια). εγώ που έχω μια στη δουλειά μου που συνέχεια μου λέει "ακόμα δεν κόψατε την πάνα αργήσατε και τι θα κάνεις , τα δικά μου τα παιδιά από δέκα μηνών την κόψανε" και άλλες βλακείες.

έλεος δηλαδή δεν είναι και δέκα χρονών και φοράνε πάνα ακόμα, 22 μηνών είναι.

το καλοκαίρι πάντως που κάναμε μια απόπειρα χωρίς την πάνα ούτε να κάτσει δεν ήθελε στο γιο γιο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλά άσε μη πούμε για τις πεθερές γιατί πονάει αν αρχίσω να εξιστορώ.

Εμένα συνεχώς μου τη λεέι γιατι δεν δίνω του παιδιού να δοκιμάσει απο το τάδε φαγητό η γιατί δεν πίνει απο τον τάδε χυμό. κτλ.

Ασε τα μπισκότα εχω τρία κλειστά κουτία παιδικά μπισκότα στο ντουλαπι που για να τα φάει η μικρή θα χρειαστεί πάνω απο 4μήνες .

Και της λέω δεν θέλω βρε χρυσή μου η μικρή να μαθαίνει στην ζάχαρη κτλ.εξάλλου κι ο γιατρός το λεέι :(εκεί αυτή ΄γραμμένη με έχει.:-(

Κοίτα και η μαμά μου μου λεεί ψιλιβλακείες και καλά εγώ 1,5 χρονών δεν φόραγα πάνες αν και μου΄δείχνει και φωτογραφίες για να το στηρίξει αλλά εντάξει άλλες εποχές η μαμάδες δεν δούλευαν ήταν καλοκαίρι είχαμε αυλή και κάτω να κατούραγα λίγο νερό και τέλος τώρα στα χαλιά αν κατουρήσει η μικρή θα πάθω υστερία (αν και πατάκια του μπάνιου έχουμε πλύνει)Ο γιατρός επιμένει ότι είναι νωρίς ακόμα και να μη την πιέζω.:tongue:

Link to comment
Share on other sites

το ίδιο κι εμενα, η μητερα μου μου ειχε κόψει την πανα 1 ετους...οντως συνεπεσε καλοκαιρι κλπ...γίνεται.Αλλά είναι στο παιδί... και φυσικά κάτω απο 18 μηνών που δεν ειναι αναπτυγμενο το αντανακλαστικο του σφυκτηρα δεν εχει κανενα νοημα πιστευω... Ξερω και παιδάκια βεβαια που ειναι στην ιδια ηλικια και εχουν κόψει και την βραδυνη! Αλλα αυτό δεν είναι ο κανόνας...

Οσο για την ομιλία κλπ, κι εμενα η μανα μου ισχυριζεται οτι 15 μηνων ελεγα, μαμα μην με ταιζεις ,μπορώ και μόνη μου.

χαχαχαχαχαχαχαχαχα ολη αυτη την προταση! (θα ελεγα κανα "μόμο μου. μόμο μου)

αλλά πιστεύω κι εμείς θα εχουμε αυτη τη γλυκιά διαστρέβλωση της μνημης οταν ερθει η ώρα...

Εμείς πάντως μιλησαμε 8 μηνων...ομως μόνο λέξεις ...μετά το καλοκαίρι φέτος αρχισε να κάνει προτασούλες... Οπότε πάνω κάτω γύρω στα δύο ξεκινούν να μιλούν τα παιδάκια και οτι λενε οι πεθεριξ....ξερετε....μην ασχολείστε...

Ευτυχώς τουλάχιστον εμένα η πεθεριξ-γονείς είναι πολύ υποστηρικτικοί στις επιλογές μου για φαγητό...

Επεξεργάστηκαν by galat

eNeap2.pngTSzHp3.png
Link to comment
Share on other sites

βρε κορίτσια, όταν ο μικρός έχει πυρετό κάνω πόλεμο να του δώσω τα αντιπυρετικά. Βλέπει τη σύριγγα με το ντεπόν και αρχίζει και τρέχει. Άσε το βράδυ. δεν το συζητάω. ούτε μια γουλια δεν πίνει. Αντιμετωπίζει κάποια παρόμοιο πρόβλημα;;; όταν ο μικρός έχει πυρετό με πιάνει άγχος!!


line_flow1_beg_girl_time_1118980800_text_c720eafcf1e720eceff520e5dfede1e9.gif

line_m123_beg_17_time_1201064400_text_cf20e3e9fcf220eceff520e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites

Η μεγαλη μου κορη ηθελε να το πινει με το κουταλι, ο μικρος μου ειναι πιο δυσκολος ετσι το βαζω στην συριγγα και του το δινω λιγο, λιγο (1-2 ml)περιμενοντας να καταπιει πρωτα και προσεχοντας η συριγγα να μην ειναι στη μεση του στοματος αλλα πλαγια και αν ειναι δυνατον κατω απο την γλωσσα ή προς στο μαγουλο ετσι ωστε να μην νιωθει ολη την γευση!Παντως και τα δυο μου παιδια συμπαθουν περισοτερο το depon απο το ponstan!Ειναι τυχαιο;;;;;


line_m121_beg_40_time_1199768400_text_cf20e3e9fcf220eceff520e5dfede1e9.gifline_flow_rose_beg_16_time_1008651600_text_c720eafcf1e720eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

Η μεγαλη μου κορη ηθελε να το πινει με το κουταλι, ο μικρος μου ειναι πιο δυσκολος ετσι το βαζω στην συριγγα και του το δινω λιγο, λιγο (1-2 ml)περιμενοντας να καταπιει πρωτα και προσεχοντας η συριγγα να μην ειναι στη μεση του στοματος αλλα πλαγια και αν ειναι δυνατον κατω απο την γλωσσα ή προς στο μαγουλο ετσι ωστε να μην νιωθει ολη την γευση!Παντως και τα δυο μου παιδια συμπαθουν περισοτερο το depon απο το ponstan!Ειναι τυχαιο;;;;;

Μάλλον δεν είναι τυχαίο. Έχω κι εγώ μια κόρη τεσσάρων ετών η οποία παρόλο που έτρωγε τα πάντα και έπινε και τα φάρμακα, το μόνο φάρμακο που δεν ήπιε ποτέ ήταν το πονσταν! Πάντως ο μικρός μου όταν προκειται για φάρμακα το στομα του δεν το ανοίγει ούτε με τανάλια!!!


line_flow1_beg_girl_time_1118980800_text_c720eafcf1e720eceff520e5dfede1e9.gif

line_m123_beg_17_time_1201064400_text_cf20e3e9fcf220eceff520e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...