Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Just now, Angot είπε:

      οχι ρε συ  δεν μιλάω για τα 2400  ! μιλάω για το κυοφορίας ,λοχείας και μητρότητας ! εγώ με αυτά εχω γίνει εξαλλη αν δεν μας τα πληρώνουν ! δλδ σκέφτομαι ότι πχ θα εμένα  1 χρόνο απλήρωτη και παθαίνω σοκ…  τέλος πάντων ας αγχωθώ πάλι για τις συσπάσεις μου και θα ξανά αγχωθώ γι αυτό τον άλλο μήνα 🙄

      Όχι ρε συ απτήν στιγμή που δουλεύεις αυτά είναι στην ουσία επιδόματα που δίνουν για να μην σε διώξουν απτήν δουλειά σου. Αυτά στην ουσία προστατεύουν την εργασία σου Κ δεν είναι επίδομα για ενίσχυση.

      Αυτό το έχουν κάνει για να μείνεις έγκυος ενώ δουλεύεις . Γιατί αλλιώς δεν θα έμενε καμία γυναίκα έγκυος με το φόβο της απόλυσης. 

      Οπότε στην ουσία σου δίνει ένα βασικό μισθό για 6 μήνες Κ άδεια κ δεν επιβαρύνει τον εργοδοτη για να κάτσεις στην δουλειά Κ να μεγαλώσει Κ λίγο το παιδί . 

      Στην ουσία είναι εργασιακό δικαίωμα . 

ΠΡΟΣΕΧΩΣ ΣΚΥΛΑΚΙ ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ...


eirinich

Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια. Δεν βρήκα κάποιο άλλο θέμα να μου ταιριάζει, δεν είμαι και καλή στο ψάξιμο βέβαια. Πριν λίγες μέρες η κόρη μου μας ζάλιζε να πάρουμε μια γατούλα που τάισε στο δρόμο σπίτι μας. Βέβαια δεν πολυσυμπαθούμε ούτε εγώ ούτε ο άντρας μου τις γάτες, οπότε το αποκλείσαμε. Επόμενη λύση ήταν το σκυλάκι. Ψάξαμε για ράτσες που να μπορούν να ταιριάξουν με παιδάκια και καταλήξαμε σε ένα pug, μικρόσωμο, και σε λαμπραντόρ. Στο μπαλκόνι και στην αυλή θα είναι κατά βάση(έχω άσθμα και μικρή δε μας άφησε ο γιατρός να έχουμε μέσα το σκυλάκι μου, ίσως όμως τώρα που μεγάλωσα, θα μπορεί να το έχει και λίγο μέσα στο σπίτι, θα φανεί). Τελικά ένας φίλος μας θα της χαρίσει ένα λαμπραντόρ και το περιμένουμε πως και πως. Έχει και πολλά νεύρα η κόρη μου και πιστεύουμε να βοηθήσει. Βέβαια έχω και τις ανησυχίες μου οπότε αν έχει καμιά κοπέλα παιδάκια και σκυλάκι μαζί, θα ήθελα να μου πείτε τις εμπειρίες σας. :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα!!

Εγω έχω σκυλάκι μικρόσωμο, πεκινουα, πολύ υσηχο και πολύ φιλικο ή μικρή μου είναι 8 μηνών και τρελλενεται μαζί του!!! Δεν μπορείς να φανταστείς τι ωραία που είναι να μεγαλώνουν μαζί!!! Θα βοηθήσει στο να σέβεται και να αγαπάει τα ζώα αλλά γενικά στην ζωη της να σέβεται επίσης βοηθάει σε αλεργιες και κάνει το παιδί πιο υπευθυνο

Για Λαμπραντόρ έχω ακούσει από άλλους ότι είναι φοβερά με τα παιδιά, επίσης αυτή ή ράτσα είναι ιδανική για παιδιά, την συγκεκριμένη ράτσα την χρησιμοποιούν σε τυφλούς και ανθρώπους με αναπηρία

Αν ασχοληθεί μαζί του μπορείτε να του μάθετε πολλά πράγματα καθώς επίσης λένε ότι είναι από τις πιο έξυπνες ράτσες!!! Ή κόρη σας θα ξετρελαθει , μπορεί να αναλάβει και κάποια πράγματα όπως ας πούμε την βόλτα του!!! Είναι μια σχέση ζωής ανάμεσα σε σας και τον σκύλο σας!!!

Ευχομαι να το χαρειτε όλοι!!!


yk1yp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολύ για την απάντηση. Αυτά διαβάσαμε και εμείς για τη ράτσα αυτή, μας ενημέρωσε και ο φίλος μας και καταλήξαμε σε αυτό, αν και με αγχώνει κάπως το μέγεθος στο οποίο θα φτάσει το σκυλάκι. Η κόρη μου χρειάζεται παρέα αλλά δεν είναι στα σχεδιά μας ένα ακόμη παιδάκι άμσεα, δυστυχώς, λόγω της κατάστασης και άλλων θεμάτων, κυρίως της δουλειάς. Οπότε μας φάνηκε καλή περίπτωση. Από τώρα μας λέει ότι θα είναι η καλύτερη της φίλη και το ανακοινώνει σε όλους. Κάθε μέρα περιμένει να έρθει το σκυλάκι μας. Περιμένουμε να απογαλακτιστεί όπως μας είπαν.

Link to comment
Share on other sites

Τα Λαμπραντορ ειναι πολυ καλα σκυλια αλλα λογω της ενεργητικοτητας τους θελουν καθημερινη ασκηση αλλιως θα ειναι δυσκολο και για το σκυλακι και για σας.. Ειστε διατεθειμενοι να το βγαζετε 2 φορες την μερα απο τουλαχιστον μιση ωρα βολτα και να ασχολειστε καθημερινα μαζι του οπως ενα ισοτιμο μελος της οικογενειας? Αν ναι προχωρειστε θα ειναι καλη παρεα για το παιδακι, αν οχι ισως θα επρεπε να σκεφτειτε ενα λιγοτερο απαιτητικο κατοικιδιο..

Link to comment
Share on other sites

Εμεις εχουμε ενα ημιαιμο σετερ 10 ετων και πραγματικα η ενεργεια του μετα απο τοσα χρονια δεν εχει μειωθει καθολου! Αυτο ισχυει για ολα τα κυνηγετικα, κοκερ, λαμπαραντορ, σετερ και αλλα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Μένουμε σε χωριό με μεγάλη αυλή, οπότε στη χειρότερη θα παίζει με τη μικρή στην αυλή. Η μικρή κάθε μέρα βγαίνει και παίζει εκτός τις μέρες με πολύ κρύο. Θέλω να πιστεύω ότι δεν θα είναι τόσο πρόβλημα αυτό. Ενέργεια έχει πολύ και η μικρή μας οπότε ίσως ο ένας κουράζει τον άλλο. Επίσης, πιστεύω πως θα τα καταφέρουμε με τις βόλτες του. Εμένα λίγο με τρομάζει το μεγεθός του αλλά στη θάλασσα που πάμε έχει μια κυρία και είναι τόσο καλό σκυλί με τα μωρά που έχουμε πάθει πλάκα. Επίσης, είναι λες και περιμένουμε ένα νέο μωράκι σπίτι. μπορεί να ακουστεί βλακεία αλλά πρέπει να μάθουμε ένα σωρό πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ κι εγώ ότι ένας σκύλος θέλει και τις βόλτες του και την φροντίδα του και είναι σαν μωρό κι αυτό!!! Εγω με το πεκινουα το βγαζουμε δύο φορές, πρωί βράδυ από μισή ώρα, έχε υπόψιν σου ότι για ένα σκύλο σαφώς ή αυλή είναι καλύτερη από έναν εσωτερικό χώρο αλλά δεν καλύπτει τις ανάγκες του για βόλτα, μέσα από την βόλτα ασκειτε αλλά επικοινωνεί και με αλλά ζώα είτε από μυρωδιές είτε από την επαφή!!!

Όσο για το πως θα ναι με τα παιδιά νομίζω δεν χρειάζεται να ανυσηχεις!!! Ή μικρή σου ποσό είναι;;


yk1yp3.png

Link to comment
Share on other sites

Η μικρή είναι 3 χρονών. Σίγουρα οι βόλτες χρειάζονται. Εμείς θέλουμε(δεν ξέρω αν θα είναι πάντα εφικτό) να μην την αφήνουμε σπίτι αλλά να την παίρνουμε μαζί μας και στις βόλτες αλλά και στις διακοπές. Βασικά έχουμε στο μυαλό μας ότι όπως δεν αφήνουμε τη μικρή πολύ πολύ σε γιαγιάδες, έτσι θα είναι και με το σκυλάκι μας. Ο άντρας μου που έχει και πολύ υπομονή θέλει να το μάθει κάποια πράγματα ώστε να μπορούμε να το έχουμε μαζί μας. Μόλις είδα ότι και τα σέτερ είναι μεγαλόσωμα έτσι? Μέσα στο σπίτι το έχετε? Και το πεκινουά? Το πεκινουά μου φαίνεται πιο εύκολο να είναι μέσα. :confused:

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά θα είσαστε!!! Το ιδανικό θα ναι να είστε ολοι μαζί και σε διακοπές!!! Θα μεγαλώσει ή οικογένεια!!

Εμείς μένουμε Θεσσαλονίκη και σε διαμέρισμα και το πεκινουα το έχουμε μέσα!!! Βέβαια φροντίζουμε και όταν γυρνάει από την βόλτα να το καθορίζουμε και επίσης από τότε που το πήρα και άσχετα με το μωρό τον κάνω κάθε εβδομάδα μπάνιο και έτσι είναι καθαρός, τώρα με το παιδί το μόνο που έκανα είναι να τον κουρεψω και τον χειμώνα ώστε να μην αφήνει πολύ τρίχα μέσα στο σπίτι!!!

Ή μικρή σας έχει ιδανική ηλικία για τον σκύλο!!! Εννοώ σε ηλικία να καταλαβαίνει και να τον παίζει να τον πηγαίνετε βολτιτσα μαζί και εφόσον ο σύζυγος έχει υπομονή και όρεξη και μάθει στο σκυλάκι νέα πράγματα ακόμη καλύτερα!!! Θα το πάρετε κουταβάκι ε;

Μπράβο σας θα ναι τέλεια!!! Καταλαβαίνω πως το περιμένετε!!!


yk1yp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ σε ευχαριστώ που μου απαντάς με βάσει την εμπειρία σου. Με βοηθάς πολύ. Για τον άντρα μου όλο λέω εδώ αντέχει και δείχνει πράγματα στη μικρή μας που είναι τόσο δύσκολο παιδάκι, το σκυλάκι δεν θα καταφέρει? Απορώ με την υπομονή του. Θα το πάρουμε κουταβάκι. Περιμένουμε να μας δώσει το ΟΚ ο φίλος μας, όταν πει ο κτηνίατρος, και θα το πάρουμε σπίτι. Σε κανα δύο βδομάδες περίπου, αλλά όλοι ανυπομονούμε. Ελπίζω να πάρουμε και καμιά άδεια και να πάμε όλοι μαζί να το πάρουμε να χαρεί και η μικρή μας πιο πολύ. Οι τρίχες με τρομάζουν για μέσα στο σπίτι, όχι για άλλο λόγο αλλά για το άσθμα μου, γιατί μικρή είχαμε πάρει σκυλάκι και ο γιατρός απαγόρεψε στη μαμά μου να το έχουμε μέσα. Ελπίζω να μην έχω πλέον τόσο πρόβλημα. Αχ με το σκυλάκι σου μου θύμισες το δικό μου όταν ήμουν μικρή. Ήταν τσιουάουα με πεκινουά και ήταν φανταστικός. :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τον εχουμε μεσα στο σπιτι, οπου,αν δεν ενθουσιαστει με κατι, ειναι ησυχος. Το μονο θεμα με αυτο το σκυλι ειναι οτι απο τη χαρα του σηκωνεται στα 2 ποδια και μπορει να σε ριξει κατω.. Το λαθος ηταν οτι δεν τον εκπαιδευσα οταν ηταν μικρος.. Ειναι περιπου 20 κιλα, πιο μικροσωμος απο τα καθαροαιμα σετερ. Και ειναι το καλυτερο σκυλι, του ειχα παντα απολυτη εμπιστοσυνη με τα παιδια, δεν θα τα δαγκωνε ποτε. Ευχομαι να πανε ολα καλα, να μπαινεις να μας ρωτας!

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να μην σε ενοχλήσει το άσθμα σου αν και μετά από χρόνια πιστεύω να καλυτέρεψε

Για να το χαρειτε και όλοι μαζί!!!

Ο δικός μου είναι παππούς και δεν μπορώ να φανταστώ να τον αποχωρίζομαι....

Ζακουλα καταλαβαίνω ότι μπορεί να ναι πρόβλημα που μπορεί να σε ρίξει από την χαρά του αλλά πραγματικά τι ωραίο είναι επίσης!!!

Ειρήνη σε ότι μπορούμε να βοηθήσουμε ευχαρίστως!!! Αλλά θέλουμε να μαθαίνουμε και νέα!!! Θυληκο ή αρσενικό;; Όνομα βρηκατε;;


yk1yp3.png

Link to comment
Share on other sites

Είναι κοριτσάκι, οπότε άντρας μου θα τρελαθεί, μέχρι και το σκυλί κορίτσι!:D:D:D

Όνομα είπαμε τη μικρή να διαλέξει και μέχρι τώρα έχει πει μερικά, Μαλούσια (από τη Barbie), Λούσι, Ρήνα, Μαλού, αλλά δεν βρήκε κάτι ακόμη. Θα είναι μαύρο λαμπραντόρ και περιμένουμε να τη δούμε από κοντά. Το παιδί μας είπε να πάμε να τη δούμε αλλά φοβάμαι ότι δε θα θέλει να φύγει χωρίς το σκυλάκι από εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Αχ οι άντρες με τα κορίτσια!!! Χαχα

Μια χαρά τα ονόματα, και είναι και εύκολα δισυλλαβα, αν πάτε να το δείτε και δεν είναι έτοιμο όλοι θα σκασετε ποσό μάλλον η μικρή σας.....αν και δεν είναι μεγάλο το διάστημα...δύο εβδομάδες

Άντε ωραία!!!


yk1yp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια και πάλι. Η μικρή μου λέει ότι κατέληξε στο Λούσι. Για να δούμε πόσες φορές θα αλλάξει γνώμη μέχρι να το πάρουμε σπίτι. Επίσης λέει πως θα το μάθει να κάνει τσίσα στο γιογιό γιατί θα είναι μεγάλο κορίτσι σαν αυτήν.:D:D:D:D Εσάς είναι αρσενικά ή θηλυκά? Γενικά μας είπανε ότι χρειάζεται τσιπάκι και εμβόλια. Τώρα ο άντρας μου κάτι πέταξε για στείρωση αλλά αυτά μάλλον ο κτηνίατρος στα λέει έτσι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...