Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια καλησπέρα. Πριν 1 βδομάδα ειχα παλλινδρομη κυηση απο δωρεά ωάριων η πρώτη μου. Πριν ειχα αλλες 2 με δικά μου ωαρια. Όλες οι παλλινδρομες την ίδια βδομάδα μεταξύ 6-7 βδομάδα. Στείλαμε το έμβρυο για έλεγχο και περιμένω τα αποτελέσματα. Ο γιατρός θεωρεί τυχαίο γεγονός γιατί απο όλα ήμουν καλυμμένη. Εμένα παρόλα αυτά δεν με καλύπτει η απάντηση του. Τι εξετάσεις μου προτείνετε να κάνω;  Πήγα σε αιματολόγο, σε ενδοκρινολόγο.

Cafe Μαϊος 2008


CoffeeFilter

Recommended Posts

γεια σας κορίτσια!!! Πήρα το θάρρος να σας ρωτήσω κάτι που με απασχολεί μιας και βλέπω ότι μπαίνετε και συζητάτε.....

η μικρή μου είναι κανά εξάμηνο πιο μικρή απο τα δικά σας. Έχει βγάλει την πάνα την ημέρα από τα 2 της. Έχει ακόμη τη νύχτα πάνα. Που τη ρωτάω θέλει να μάθει να τη βγάλει αλλά πίνει αρκετό νερό και πάντα είναι γεμάτη. Διάβασα ότι αν μένει στεγνή όλο το βράδυ τότε είναι έτοιμη αλλά κάτι τέτοιο δε συμβαίνει.

Αν προσπαθήσω να της την κόψω πως να το κάνω; Σίγουρα θα έχουμε και ατυχήματα.

Λογικά τα δικά σας την έχουν βγάλει και γι'αυτό σας ρωτάω.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 46,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ριτα79

    6629

  • Stone

    4617

  • vatraxaki

    3614

  • joa

    3229

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ριτα79

    ριτα79 6.629 δημοσιεύσεις

  • Stone

    Stone 4.617 δημοσιεύσεις

  • vatraxaki

    vatraxaki 3.614 δημοσιεύσεις

  • joa

    joa 3.229 δημοσιεύσεις

Posted Images

γειά σου gimnasio! η δικιά μου δεν έχει βγάλει τη βραδινή πάνα και είναι και καναδυο ακόμη εδώ μέσα.. δεν είναι και κάτι ασυνήθιστο σε αυτή την ηλικία. πρόσφατα άκουσα και για ένα φίλο μας που είναι πάνω από 5 και ακόμα φοράει και ξέρω και για μεγαλύτερα παιδιά που συνεχίζουν για άλλους λόγους βέβαια να βρέχονται το βράδυ. Έχω κάνει και εγώ προσπάθειες πολλές μιας και την πάνα την πρωινή την έκοψε 2 ετών και 4 μηνών εντελώς και νόμιζα οτι θα είναι εύκολο. Αλλά κοιμάται πολύ βαριά και δεν ξυπνάει.

Μερικές φορές ξύπναγε στεγνή όσες φορές προσπάθησα, μερικές φορές ξύπνησε για να πάει τουαλέτα και άλλες τα έκανε στο κρεβάτι και άλλαζα. Αλλά επειδή αυτή τη στιγμή υπάρχει και το μωράκι μας που έχει πολλή φροντίδα, βραδινά ξυπνήματα και πολλά πλυντήρια, δεν μπορώ να πώ οτι έχω εξαντλήσει όλα αυτά που μπορούν να γίνουν. Τώρα το καλοκαίρι πιστεύω θα τα καταφέρουμε.

εδώ http://parents.org.gr/forum/forumdisplay.php?f=61 υπάρχει και το υπόμνημα "βραδινή πάνα, πώς κόβεται"


C5lUp3.pngMWF6p2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!Τι κανετε;

gimnasio η δικη μας εμπειρια ειναι λιγο διαφορετικη και δε ξερω αν θα σε βοηθησει καπου...

Παντως βγαλαμε την ημερησια ακριβως 2 ετων και τη βραδινη ενα μηνα μετα χωρις σχεδον ποτε να ειναι στεγνη η πανα το πρωι μεχρι εκεινη την ημερα.Λιγες φορες μονο ειχε τυχει κατα τη διαρκεια της εκπαιδευσης να σηκωθει και να με φωναξει.Απλα, δεν ηθελε ο ιδιος να τη φοραει καθολου απο τη στιγμη που την εκοψε την ημερα και ειπα να δοκιμασω.Και εμενα μου ελεγαν να περιμενω να ειναι στεγνη η πανα το πρωι αλλα τελικα, με λιγα μεν ατυχηματα εμαθε να διαχειριζεται την αναγκη του και το βραδυ και ετσι την κοψαμε μαχαιρι.

Εγω παλι σαν παιδι την εκοψα στα 5+ μου....δε ξερω αν ηταν θεμα ετοιμοτητας ή εφταιξε το γεγονος οτι η μαμα μου με αφησε με πανα ως τοτε, παντως θεωρω, οτι μια προσπαθεια νωριτερα καλο ειναι να γινει και αν αποδωσει εχει καλως, γιατι το οτι τραβηξε η ιστορια τοσο σε μενα δεν ηταν και οτι καλυτερο κυριως ψυχολογικα .

Στρωσε υποσεντονο απο το σ/μ κατω απο το σεντονι και βαλε και αλλο ενα υποσεντονο απο πανω με δευτερο σεντονι στο κεντρο μονο του κρεβατιου.Σε περιπτωση που το παιδι βραχει ,τραβας το πανω σεντονι με το βρεγμενο υποσεντονο ,του αλλαζεις ενα βρακακι ,και ουτε γατα ουτε ζημια.

Απλα φροντισε να πινει υγρα καμμια ωρα πριν τον βραδινο υπνο και να πηγαινει τουαλετα απαραιτητως πριν κοιμηθει.Απο εκει και περα βλεπωντας και κανωντας, θα εχει καποια ατυχηματα αλλα πιστευω σε κανα μηνα θα εχει βρει το ρυθμο.Μη φοβασαι να δοκιμασεις....δεν εχεις και τιποτα να χασεις,ειναι μεγαλο παιδακι και μπορει να τα καταφερει απο αποψη ηλικιας.


AC0jp3.pngYK2Rp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κορίτσια , τι κάνετε;

εγώ αρκετά πεσμένη ψυχολογικά...

Ριτάκι συγχαρητήρια για τη ζουζούνα...με το καλό να έρθει η μπουμπούκα εύχομαι...

δεν έχω μπει μέρες τώρα και δεν τα είχα μάθει τα ευχάριστα.

εμείς σχετικά καλά...αφού καταναλώσαμε ένα κουτί αντιβίωση με το λαιμό μας οικογενειακώς σήμερα πάλι (5 μέρες μετά) σηκωθήκαμε μάνα και γιος με λαιμό και δέκατα...ουφ...βαρέθηκα βρε κορίτσια.

Gimnasio και εγώ αυτό που έχω να σου πω ότι είναι σχετικό το πότε θα κόψει το παιδάκι σου τη πάνα και αυτό δεν θα το μάθεις αν δεν κάνεις τη προσπάθεια...εμείς είμαστε στην περίπτωση που ένα 2μηνο το φάγαμε με ατυχηματάκια αλλά ο σκοπός επιτευχθη. όπως και να'χει καλή επιτυχία σου εύχομαι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερααααα και απο εδω...

Κικη μου κανε υπομονη και τι στο καλο θα τελειωσουν οι ιωσεις....Παντως ο αντρας μου σου στελνει αγωνιστικους χαιρετισμους που και αυτος ειναι με αντιβιση και λαιμα στο σπιτι..

φιλη gimnasio να σου πω ότι ισως πρεπει να κανεις μια προσπαθεια να κοιμηθει η μικρη χωρις πανα ενα βραδυ γιατι οσο νοιωθει την ασφαλεια της τοσο θα τα κανει εκει...


cca53e644d.png

eTRlp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλό μεσημέρι!!!!!!!

γειτονάκι θα βρέξει κι όλας? από πότε είπαμε ότι φτιάχνει ο καιρός?

αμάν βρε Κικίτσα.... πότε θα ηρεμήσετε επιτέλους? περαστικά σας!!!!

έτσι... έτσι... άλλαξε το παπάκι κι έγινε ροζουλί!

"gimnasio" λίγο πολύ σου είπαν και τα κορίτσια...

και η δικιά μου στην ουσία την πέταξε μόνη της την βραδινή. εγώ το μόνο που έκανα (εκτός από αυτό που σου είπε και η Ρίτα με τα υποσέντονα) επειδή δεν μπορούσα να της δώσω το γάλα της καμμιά ώρα πριν κοιμηθεί, πήγαινα κάποια στιγμή και την σήκωνα ενώ κοιμόταν και την έβαζα για τσίσα... (π.χ. κοιμόταν στις 9, κατά τις 12 πήγαινα και την σήκωνα).


mrdIp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κορίτσια πραγματικά μου δίνετε θάρρος!!

Θα το δοκιμάσω σύντομα, μόνο που επειδή αυτές τις μέρες κοιμάται μαζί μας φοβάμαι να το κάνω στο δικό μας κρεβάτι.

Στα ατυχηματάκια απλά αλλάζετε το βρακάκι και πλένετε το πρωί το παιδί;

Επίσης πανμαρ μόνο μια φορά τη σήκωνες το βράδυ ή πχ ανά τρίωρο; Εμένα κοιμάται 12 ώρες κι αν έχει κάνει τσίσα σίγουρα για 2 ώρες δε βρέχεται.

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια πραγματικά μου δίνετε θάρρος!!

Θα το δοκιμάσω σύντομα, μόνο που επειδή αυτές τις μέρες κοιμάται μαζί μας φοβάμαι να το κάνω στο δικό μας κρεβάτι.

Στα ατυχηματάκια απλά αλλάζετε το βρακάκι και πλένετε το πρωί το παιδί;

Επίσης πανμαρ μόνο μια φορά τη σήκωνες το βράδυ ή πχ ανά τρίωρο; Εμένα κοιμάται 12 ώρες κι αν έχει κάνει τσίσα σίγουρα για 2 ώρες δε βρέχεται.

Gimnasio στην ηλικια που ειναι το παιδι δε σε συμφερει να το μαθεις εσυ να ξυπναει για να τα κανει.....Αν το εχει να ξυπνησει ας το ζητησει μονο του.Μεχρι μια φορα, οκ καλως να τη σηκωσεις μετα απο ενα τριωρο υπνου και αυτο μονο για αρχη μεχρι να δεις πως θα παει αλλά μετα δε χρειαζεται να την ξανασηκωσεις.Μην κανεις τη ζωη σου δυσκολη.Το ζητουμενο ειναι ή να μαθει να κρατιεται δλδ ο εγκεφαλος να λαβει το σημα οτι δεν τα κανουμε γιατι οργανικα σιγουρα μπορει να κρατηθει ή εστω να σηκωνεται να το ζηταει.Με το να τη σηκωνεις εσυ θα τα κανει ασυνειδητα μισοκοιμισμενη και ειναι σχεδον σα να φοραει πανα.Θα σε ταλαιπωρησει πολυ περισσοτερο μετα ετσι.

Ναι αν βραχει αλλαζεις μονο ενα βρακακι και πλενεις το πρωι το παιδι.


AC0jp3.pngYK2Rp3.png
Link to comment
Share on other sites

Hello και απο εδω!!

Τα νεα μας λιγο- πολυ ειναι γνωστα.Αναμενουμε την μικρη μας και τρεχω για ψωνια κτλ.Θα εχω και μαστορους σε λιγες μερες για τα δωματια των παιδιων και πρεπει να οργανωθω.

Ο γρηγορης υποτιθεται οτι ξεκιναει κολυμβητηριο ,καιρου επιτρεποντως, την τριτη και δεν κρατιεται αφου αυτη η βδομαδα με την κακοκαιρια χαθηκε.

Κατα τα αλλα στη σχολικη παρασταση στο θεατρο 1/6 θα παιξουν τον μικρο πριγκηπα και αναμενουμε με αγωνια και την παρασταση αλλά και το τριημερακι του Αγ.Πνευματος αμεσως μετα.

Καλα να περασετε το σκ σας!


AC0jp3.pngYK2Rp3.png
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν!!!! εδώ και 2 νύχτες τη βγάλαμε την πάνα!!!! Την πρώτη μέρα ήπιε νερό και πριν να κοιμηθεί και αργότερα (δεν πειθόταν για το αντίθετο) και έκανε τσίσα 2 φορές (λέρωσε) και μια που τη σήκωσα εγώ.

Χτες ήπιε πάλι πριν να κοιμηθεί, τη σήκωσα σε 1,5 ώρα, μετά πάλι στο τρίωρο και μετά την άφησα. Κοιμήθηκε 6 ώρες και ξύπνησε το πρωί από τα τσίσα που έκανε στο κρεβάτι.

Της αρέσει που κοιμάται χωρίς πάνα και δε θέλει να ξαναβάλει. Επειδή κοιμάται βαριά αν την καταφέρω να μην πίνει νερό, να την αφήνω μόνη να τα κάνει πάνω της ή να τη σηκώνω μια φορά; Θα μάθει να το ελέγχει αν την αφήσω μόνη κι ας κοιμάται βαριά;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!

Πως ειστε;;;Εγω τρεχω λιγο και δε φτανω αυτες τις μερες.Αυριο εχω και την καμπυλη ζαχαρου...μπλιαχ...τεσπα θα περασει και αυτο.

Χρονια πολλα σε ολες και ολους τους εορταζοντες των ημερων κα να χαιρομαστε τα παιδακια μας που γενεθλιαζουν.

Gimanasio εγω σου ειπα τη γνωμη μου πιο πανω για τα ξυπνηματα...δεν κερδιζεις τιποτα με το να τη σηκωνεις και να τη βαζεις εσυ.Ισα-ισα, παρατεινεις το θεμα.Βαζε την μονο μια φορα και μετα δωστης χρονο να μαθει.Ισως να βρεχεται ναι ,αλλα σιγα σιγα θα μαθει ή να ξυπναει μονη της ή να κρατιεται που ειναι και το ζητουμενο .

Ενα παιδι που εχει μαθει να εχει τον ελεγχο (οπως και οι ενηλικες αλλωστε) και 2 ποτηρια υγρα να πιει πριν τον υπνο δεν θα βραχει ή θα σηκωθει ή θα κρατηθει.Στο λεω εκ πειρας αυτο.


AC0jp3.pngYK2Rp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...