Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Just now, Blue Velvet είπε:

      Άσε τα χω παίξει σ λέω! Εν τω μεταξύ πρώτη φορά κάνω τεστ πριν τη χοριακη!Είχα κάνει δύο τεστ αφού είχα μείνει έγκυος,γιατί φοβόμουν ότι έχω αποβάλλει 🤷Ειδικά στο δεύτερο ήμουν και τριών μηνών.Θα κάνω τη Δευτέρα τεστ και αν πάλι βγει αρνητικό,εκεί θα αρχίσω να χάνω όντως τις ελπίδες μου..

      μέχρι τρίτη-τετάρτη  δώσε περιθώριο ! μετά για να μην σου λέω χαζομάρες και γω θα λέγαμε ότι δεν ! βέβαια ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός, έχουμε δει χοριακη να βγουν την τελευταία μέρα θετικη!!  απλώς εγώ δεν ειμαι αυτής της γραμμής γιατί ειμαι ανυπόμονη και προτιμώ να φαω το άκυρο  μ παρά να ελπιζω για τη μια στις τόσες πιθανότητες! το πολύ πολύ να πάρεις μια τεράστια χαρά στη χοριακη σ που δεν την περίμενες 

Μανούλες Δεκεμβρίου 2016!


Recommended Posts

Αναστελα συγχαρητήρια που θηλασες μεχρι εδω!!μην εχεις τυψεις!θα σε μαλωσω...το πιο σημαντικο ειναι να ειστε καλα και οι δυο!μην ακοτς τιποτα και κανεναν!

Μελιτουλα συγχαρητήρια ακομη μια φορά για την εγκυμοσυνη σου!με το καλο!

Εμεις συνεχίζουμε το θηλασμο....σε 2μηνες πηγαινω για δουλειά..μαζευω λιγο γαλα αλλα πιστευω πως θα δωσουμε και ξενο...ισως πρωι βραδυ να κρατησω τον θηλασμο εως 9μηνων..εχω πολυ γαλα και δε θελω να τον σταματησω..βεβαια θα δούμε ποση κουραση θα εχω και με την δουλειά..

Τωρα κοιμαται στις 10 και εχουμε 2 ξυπνηματα..2..η 3..6 η 7..

Πηγαίνουμε αρκετές βολτουλες...το κακο ειναι πως μετά στο σπιτι έχουμε πολυ γκρινια..

Επίσης εχει αρχισει και μιλάει πολυ...χαχαχα λεει τα δικα του και με τρελενει!!

 

Σας φιλωωωω μανουλες!!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μελιτουλα πολύ χαίρομαι για σένα. Είναι νωρίς ακόμα για τα συμπτώματα τα έντονα. 

Και τρίτο θα έκανα πάρα τη κούραση που έχει το μεγάλωμα των παιδιών.θελω κ τρίτο αν τύχει..έχουμε πει με τον άντρα μου πως δύο φτάνουν. Εμένα κάτι μου λέει πως θα κάνω κ τρίτο..

Ανάστελα τι ωραία που κοιμάται το μικρό σου, θα κοιμάσαι κ εσύ τώρα κ θα νιώσεις καλύτερα τωρα που το παιδάκι σου τρώει κ κοιμάται όπως πρέπει.

Χρόνια πολλα


url=http://www.tickerclub.com/]68997032e9.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

anastella εγω δεν θηλασα καθολου σχεδον ολα με το θηλαστρο θα σου πω ομως πως και η παιδιατρος μου που θηλαζε αποκλειστικα ,και στα  2 παιδια που ειχαν βαρια αλεργια ετρωγε κουνελι πατατα ρυζι καθε μερα ολη μερα, μεχρι που μια μερα ειχε εφημερια και εφαγε κουλουρι το σουσαμι πειραξε το παιδ την επομενη  εκανε κατευθειαν αιμα στα κακα αιμοραγια και κατεληξαν σε στοιχειακο γαλα ουτε καν υποαλεργικο.....ΒΑΡΙΑ ΑΛΕΡΓΙΑ...ε τι να κανουμε?καθολου τυψεις να μην εχεις και να μην τις ακους ολες αυτες τις κουκουβαγιες γκουρου του θηλασμου που κατακρινουν τις υπολοιπες....'αν ακουσεις τι λενε σε ομαδες στο fb απο τις οποιιες βγηκα αμεσως δεν αντεξα ''το 1900 πως μεγαλωναν οι ανθρωποι?? με συμπληρωμα ?? και τοτε αλεργιες υπηρχαν'' η απαντηση ειναι πως η βρεφικη παιδικη νοσηροτητα θνησιμοτητα ηταν τρομακτικη εως 40% και οχι τοτε δεν υπηρχαν αλεργιες.... τα ματια πρεπει να τα εχουμε ανοιχτα...εξελιξη...εισαι αξιοθαυμαστη που εκανες τοσο αγωνα...ειναι αξιοθαυμαστες οσες μητεερες θηλαζουν τα μωρα τους και τους βγαζω το καπελο. :) κατα τ αλλα εχει ιωση φυλ μυξα ο μεγαλος και βηχα κολλησε ο μικρος και τρεμω για βροχιολιτιδα τριτη θα παω να τον ακουσει η παιδιατρος μου, μεχρι τοτε θα τον πλενω με ορο συνεχεια και ο θεος βοηθος προσοχη παντως κυκλοφορει εντονη ιωση που προσβαλει το αναπνευστικο ..


PdTZp3.png

gOBTp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Αλέξια μπράβο καλά τα λες.

Είναι κάποιες σελίδες στ φβ που είναι κάτι μαμάδες που μιλάνε λες και μόνο αυτές είναι αξίες. Μπήκα για να μάθω κάποια πράγματα και έφριξαμε αυτά που λέγανε και κατηγορούν δεν θηλασες δεν γεννήσεις φυσιολογικά δεν δεν δεν... Ε αι γαμ....τε. Τα μωρά μας να είναι γερά. Και σοκολάτα έχω δώσει και αναψυκτικό έχω δώσει γιατί αυτά που τρώμε και τα βιολογικά πάλι και αυτά όλο κάτι έχουν φάρμακα κτλ.ο αέρας που αναπνευστικά είναι καθαρός άσε μας να απολαύσουμε να χαρούμε κια να τα μεγαλώνουμε τα παιδιά μας όπως θέλουμε.

ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΑ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΠΤ ΑΛΛΟ όχι ΚΑΤΑΠΙΕΣΜΕΝΑ. Ημαρτον 

Μπράβο σε εμάς που γεννησα όπως γέννησαμε,μπράβο σε εμάς που δίνουμε είτε μητρικό είτε ξένο γάλα. Μπράβο μπράβο μπράβο χίλια μπράβο σε εμάς που κάνουμε οτικανουνε για το καλό του παιδιου. Ούστ οι τοξικοί άνθρωποι οι μιζεροι...Ούστ 

 

Ευτυχισμένη μαμά ευτυχισμένα παιδιά. Αυτό να θυμάστε..


url=http://www.tickerclub.com/]68997032e9.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα μανουλες!!! Ευχαριστώ πολύ με κάνατε να νιώθω καλύτερα. :) όπως τα λέτε είναι! Δεν θα τρελαθώ κιολας ειδικα εφόσον τη βλέπω οτι ειναι καλυτερα. Δεν θεωρώ τυχαίο το γεγονός οτι μολις πήρε ξένο γάλα έστρωσε ο ύπνος της και σταμάτησαν τα συμπτωματα. 

Κατα τα αλλα άλλαξε κ η ώρα φτιάχνεξ κ ο καιρος κ ειναι οτι πρεπει για βολτες. 

Μελιτούλα πως εισαι; πως νιωθεις; 

Κοριτσια δεν ηθελα να σας το πω, αλλα τελικα θα σκασω. Ειχα μείνει κ εγώ εγκυος, παρόλο που θήλαζα αποκλειστικά.. αλλά το φασολάκι μας δεν τα καταφερε δεν ακουσαμε ποτε καρδουλα ηταν παλλινδρομη. Ευτυχως δεν χρειαστηκα αποξεση γιατι το αποβαλλε ο οργανισμος μου, πηγα στο γιατρο κ με ειδε ολα καλα τωρα. Το εχω περασει αλλη μια φορα πριν μεινω εγκυος στη μικρη μου, πολυ ασχημο συναισθημα. Προσπαθω κ το εχω ξεπερασει, περνω τη μικρη μου αγκαλιά και ειναι η παρηγοριά μου. Ελπιζω να μας ερθει κ αλλο νινι βεβαια τωρα δεν βιαζομαστε καθολου αλλα καποια στιγμη μελλοντικα πολυ θα το ηθελα. 


BiJ9p2.pnguWCbp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 hours ago, anastella είπε:

Καλημερα μανουλες!!! Ευχαριστώ πολύ με κάνατε να νιώθω καλύτερα. :) όπως τα λέτε είναι! Δεν θα τρελαθώ κιολας ειδικα εφόσον τη βλέπω οτι ειναι καλυτερα. Δεν θεωρώ τυχαίο το γεγονός οτι μολις πήρε ξένο γάλα έστρωσε ο ύπνος της και σταμάτησαν τα συμπτωματα. 

Κατα τα αλλα άλλαξε κ η ώρα φτιάχνεξ κ ο καιρος κ ειναι οτι πρεπει για βολτες. 

Μελιτούλα πως εισαι; πως νιωθεις; 

Κοριτσια δεν ηθελα να σας το πω, αλλα τελικα θα σκασω. Ειχα μείνει κ εγώ εγκυος, παρόλο που θήλαζα αποκλειστικά.. αλλά το φασολάκι μας δεν τα καταφερε δεν ακουσαμε ποτε καρδουλα ηταν παλλινδρομη. Ευτυχως δεν χρειαστηκα αποξεση γιατι το αποβαλλε ο οργανισμος μου, πηγα στο γιατρο κ με ειδε ολα καλα τωρα. Το εχω περασει αλλη μια φορα πριν μεινω εγκυος στη μικρη μου, πολυ ασχημο συναισθημα. Προσπαθω κ το εχω ξεπερασει, περνω τη μικρη μου αγκαλιά και ειναι η παρηγοριά μου. Ελπιζω να μας ερθει κ αλλο νινι βεβαια τωρα δεν βιαζομαστε καθολου αλλα καποια στιγμη μελλοντικα πολυ θα το ηθελα. 

 Αναστελακι μ.  Λυπάμαι πολύ.. εύχομαι οπότε σας στείλει ο Θεός ενα γερό μωράκι.. Και Εγώ φοβάμαι πολύ..Δεν ξέρω γιατί.. εχω διαβάσει τοσα.. Η γιατρός με μαλώνει συνέχεια..Θ φανεί..εύχομαι ν πάνε όλα καλά.. Γενικά εχω ανακατεματα κ καουρες. Ξέρω ότι είναι νωρίς αλλά και στη προηγούμενη εγκυμοσύνη έτσι ήμουν.. Ίσως είμαι η εξαίρεση.. 

Link to comment
Share on other sites

ntiakana ετσι ειναι ,ευτυχια και υγεια....ΜΟΝΟ ...αυτα τα δυο μπορουν να στηριξουν την ολοκληρωση και την αποκλειστικοτητα στο γονεικο κομματι...δεν θα τις κατηγορησω γιατι θα πεσω στο επιπεδο τους το νοητικο...αλλα ειναι ορισμενες για σφαλιαρες και αμορφωτες δυστυχως....εγω ειχα μπει στην ομαδα ενσυναισθησης στο fb και ειδα μια απεγνωσμενη κοπελα της οποιας το 4ο παιδακι ειχε προβλημα υπνου δεν κοιμοταν ουτε μερα ουτε νυχτα και ελεγε πως ενιωθε ασχημα γιατι εκλεινε για δυο ωρες τα ματια της και αυτο συνεχιζε να σπαραζει...2 ωρες το 24 ωρο.....κοντεψαν να τη φανε ....οσο ζω θα το θυμαμαι......και θα ξαναπω μακρια απο ομαδες στο fb (προσωπικη αποψη) αλλα πιστευω πως αμορφωτες ενοχικες γυναικες με ψυχολογικα προβληματα προσπαθουν να κανουν το ιδιο σε αλλες......ΟΥΣΤ...και οποια εχει τα κοτσια ας πει τις διαδυκτιακες αηδιες της μπροστα μας ειδικα μπροστα μου δεν ντρεπονται τα βουρλα αποκλειστικο θηλασμο και τα μωρα ανεμβολιαστα....(τελικα δεν αντεξα επεσα στο επιπεδο τους αλλα τα ειπα και ξεβρασα).. anastella Μου ξερω οτι ειναι φριχτο δεν τοε χω ζησει στη σκεψη και μονο με φρικαρει θα ερθει και αλλο μωρακι υγιεςστατο ειμαι σιγουρη......κ εγω περιμενω να ξεπερασουν την ιωση ειδικα το μικρο και να κανουμε βολτιτσες με το καροτσι διδυμων που μας χαρισαν χεxe  oΙ υπολοιπες ολες καλα?


PdTZp3.png

gOBTp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Αλεξια καλα κανεις κ τα λες ετσι ακριβως ειναι. Εχω γνωρισει κ εγω τετοιες κοπελες σε ομαδες στο φβ. Τραγικα πραγματα κ κολλημενα μυαλα. Εδω μην πας μακρια, στο φουρνο της γειτονιας μου πηγα, κ με ρωτησε μια κοπελα που δουλευει εκει κ με θυμοταν που ημουν εγκυος αν γεννησα κ αν θηλαζω κ της ειπα θηλασα 3 μηνες. Με ρωτησε γτ σταματησα κ οταν της ειπα το θεμα της αλλεργιας κ πως δεν μπορουσα αλλο λογω διατροφης με κοιταξα στραβα κ μου ειπε με ενα υφος "ε να κανεις αυστηρη διατροφη δεν καταλαβα ποιο το προβλημα σου. Απαραδεκτο να σταματησεις εφοσον εχεις γαλα" περιτο να σας πω οτι κοντεψα να της χυμηξω μεσα στο φουρνο. 

Τα λεω κ εγω κ ξελαφρωνω. 


BiJ9p2.pnguWCbp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλά κορίτσια εννοείται..έχουν θράσος πάντως! Δεν καταλαβαίνω το κόλλημα τους Αλήθεια.. Και τι τους κόφτει..Γιατί να ανοίγεις το στόμα και ν πετάς βατράχια είναι το μόνο εύκολο..ήθελα ν ξερά αν τυχαίνε κάτι τέτοιο στην κόρη τους οι μεγάλες Που δίνουν τάχα συμβουλές και οι υπόλοιπες αν τύχαινε σ το μωράκι τους.. Και πάλι ψύχραιμες σας βρίσκω.. Εγώ δε ξέρω τι Θ έκανα.. 

Link to comment
Share on other sites

δεν ασχολουμαι με τα ψυχολογικα κανενος εχω βγει απο ολες τις ομαδες κανω προσωπικη ερευνα αν θελω κατι ιατρικο για τα παιδια και μιλαω μονο με οσους καταλαβαινουν


PdTZp3.png

gOBTp3.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας, μανούλες και μπεμπάκια!

 

Melitoula Πώς πας; Μην αγχώνεσαι με την εγκυμοσύνη, όλα καλά θα πάνε!

Να σας ρωτήσω, βρε κορίτσια, αφού δεν έχουμε περίοδο για να καθυστερήσει, πώς καταλάβατε ότι είσαστε έγκυες; Ή το μαθαίνουμε κατευθείαν στον 3ο μήνα; Κι εμείς θέλουμε και 2ο μωράκι και μάλιστα σύντομα γιατί φέτος πατάω τα 40, αλλά ο γιατρός μου μου συνέστησε για μετά το καλοκαίρι (λόγω καισαρικής). Εμείς βέβαια έχουμε επαφές και προσέχουμε στοιχειωδώς, αλλά όχι με ευλάβεια, οπότε μια εγκυμοσύνη δεν μπορεί να αποκλειστεί.

 

Για το θηλαασμό... χμ... εγώ ήθελα διακαώς να θηλάσω αποκλειστικά. Είχα διαβάσει πολύ, είχε προετοιμαστεί θεωρούσα καλά, αλλά έκανα πολλά λάθη από τις πρώτες κιόλας μέρες στο τρόπο που θήλαζα, μετά μπήκε και το ξένο, στη συνέχεια προσπάθησα επαναγαλακτισμό και πλέον αρκούμαι στο να κάνω κάποιες αντλήσεις ώστε η μπέμπα να παίρνει καθημερινά τουλάχιστον ένα γεύμα αντλημένο και να κάνουμε και τους νυχτερινούς θηλασμούς (2 εως 5 περίπου). Προσωπικά, με έχει στεναχωρήσει το γεγονός ότι δεν τα κατάφερα. 


StW9p2.png etcKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ZiliHer είπε:

Γεια σας, μανούλες και μπεμπάκια!

 

Melitoula Πώς πας; Μην αγχώνεσαι με την εγκυμοσύνη, όλα καλά θα πάνε!

Να σας ρωτήσω, βρε κορίτσια, αφού δεν έχουμε περίοδο για να καθυστερήσει, πώς καταλάβατε ότι είσαστε έγκυες; Ή το μαθαίνουμε κατευθείαν στον 3ο μήνα; Κι εμείς θέλουμε και 2ο μωράκι και μάλιστα σύντομα γιατί φέτος πατάω τα 40, αλλά ο γιατρός μου μου συνέστησε για μετά το καλοκαίρι (λόγω καισαρικής). Εμείς βέβαια έχουμε επαφές και προσέχουμε στοιχειωδώς, αλλά όχι με ευλάβεια, οπότε μια εγκυμοσύνη δεν μπορεί να αποκλειστεί.

 

Για το θηλαασμό... χμ... εγώ ήθελα διακαώς να θηλάσω αποκλειστικά. Είχα διαβάσει πολύ, είχε προετοιμαστεί θεωρούσα καλά, αλλά έκανα πολλά λάθη από τις πρώτες κιόλας μέρες στο τρόπο που θήλαζα, μετά μπήκε και το ξένο, στη συνέχεια προσπάθησα επαναγαλακτισμό και πλέον αρκούμαι στο να κάνω κάποιες αντλήσεις ώστε η μπέμπα να παίρνει καθημερινά τουλάχιστον ένα γεύμα αντλημένο και να κάνουμε και τους νυχτερινούς θηλασμούς (2 εως 5 περίπου). Προσωπικά, με έχει στεναχωρήσει το γεγονός ότι δεν τα κατάφερα. 

@ZiliHer εγω ειχα περιοδο και πριν σαραντισω. σχεδον δυο περιοδους ειχα και με την δευτερη το πιασαμε. οποτε περιμενοντας την τριτη περιοδο  απλα δεν ηρθε.. ειχα και κατι ζαλαδες με αναγουλες..οποτε την ψιλιαστηκα ετσι.. 

Link to comment
Share on other sites

γεια χαρα μανουλιτσες!! πως ειστε?? εμεις βαλαμε για υπνο τον μικρο, και απολαμβανω την ησυχια μεχρι να αποστειρωσω μπιμπερο.. μου κανει νερα βεβαια ο μικρος..εχει δυο μερες που ξυπναει στις τρεις με ορεξη..και μπορω να πω οτι με κουραζει αρκετα γιατι για να ξανακοιμηθει θελει πιπιλα και μεχρι τις πεντε σηκωνομαι πολλες φορες με αποτελεσμα το πρωι να εχω πονοκεφαλο...συν τις αναγουλες..αφηστε τα..τωρα γιατι ξυπναει δεν ξερω.. δεν θελω να τον ταισω  γτ φοβαμαι μην του γινει συνηθειο.. δεν μου δειχνει να πειναει, αλλιως θα εκλαιγε.. ετσι δεν ειναι?? καμια εμπειρη μανουλα να μου πει γνωμη?

Link to comment
Share on other sites

Μελιτουλα, τα μωρά καταλαβαίνουν τις αλλαγές.οταν δεν είμαστε καλά δεν είναι κ τα μωρά μας.

Όταν έχω νεύρα η είμαι στενοχωρημένη ο μπεμπης δεν μπορεί ν ηρεμήσει άσχετα αν τον έχω αγκαλιά. Το νιώθει ότι κάτι γίνεται. Είναι παρατηρήμενο. 

Δοκίμασε η αγκαλιά θέλει η γάλα η πιπιλα.

 


url=http://www.tickerclub.com/]68997032e9.png[/url]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...