Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 8 ώρες πρίν, Aangelika8 είπε:

      Είναι πολύ πιθανό απλά να μη σου ταίριαξε το πρωτόκολλο. Εγω εκανα ωοληψια με arvekap γιατί έχω ιστορικό με υπερδιεγερσεις κ ενώ βλέπαμε γύρω στα 13 πήραμε 7 από τα οποία ήταν μόνο 4 καλά κανένα δεν προχωρησε. 2 μήνες μετά νέα ωοληψια με arvekap κ ovitrelle, αποφύγαμε την υπερδιέγερση, πήραμε 16 ωάρια ήταν ώριμα τα 13 κ τώρα περιμένω αποτελέσματα προεμφυτευτικου από 8 βλαστοκυστες!! Μην απογοητεύεσαι κ έχεις κ 3 που περιμένεις να δεις τι θα γίνει! 

      Καλησπέρα! Είναι ανάμεικτα τα συναισθήματα.. ισως γιατι δεν περιμενα οτι ηταν πιθανο να συμβει αυτο με τετοιο αριθμο ωαριων...περιμενα την πιθανή αποτυχία μετέπειτα αλλα οχι απο τωρα.. φαντάζομαι κ εσυ πως θα ένιωσες την πρωτη φορα! τελος παντων προχωράω οπως λες και περιμένω γιατι κανεις δεν ξερει πως θα εξελιχθει και θα προσπαθησω να ειμαι αισιοδοξη!!

      Καλή επιτυχια σου εύχομαι αυτη τη φορα!!!

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Δεκεμβρίου 2016!


Recommended Posts

Καλημερα μανουλες!!!καλε ποσο μεγαλωσαμε!!!!!

Εμεις γυρισαμε λιγες φορες..και τωρα βαριομαστε..μεχρι το πλαι πηγαινει...

πιανουμε συνεχεια τα ποδαρακια και τα βάζουμε στο στομα!

Πολλες τσιριχτες κραυγουλες!!!

Ξεκινήσαμε αχλαδι..μηλο...και αυριο μπανανα..6,5θα βαλουμε πορτοκαλι..το αχλαδι και το μηλο τα τρωει αλλα μετο ζορι..βρε κοριτσια ειναι ανοστα..

θα μιλησω με την παιδιατρο να του δωσω φρουτα εποχης...

Την αλλη βδομαδα ξεκιναμε γλυκοπατατα,καροτο κ κολοκυθι..συν μια κουταλια λαδι.

Ειμαστε στον αγωνα για να μαθει το μπουκαλι....γυρναει το κεφαλάκι και γκρινιαζει..σαμανθα την άφηνες νηστικη μεχρι να το πιασει;;τι εκανε αυτος την κραταει;;

Την αλλη βδομαδα πηγαινω στη δουλειά...

Αφηστε τα βραδια μας...ειναι πολυ ανησυχα..κοιμαται πανω μου οταν ειναι ετσι..θελει να ειμαι καθιστή και να τον εχω αγκαλιτσα..

Ντιακανα ωραιο προγραμμα!

Αβοκαντο και μπανανα ειναι η φρουτοκρεμα;;;τι αλλα φρουτα του εχεις δωσει;σας εχει απαγορευσει φρουτα ο παιδιατρος;

Ποιο γιαουρτακι δινεις;;

Εμας διατροφή θα μας δωσει σε 10 μερες..

Τρωμε 2φορες το βραδυ..1...5...μετα στις 8...και ύστερα 10-11 του δινω κρεμα...και γαλατακι..

το κακο ειναι πως ξυπνάει για αγκαλια τα βραδια..δείχνει να εχει ενοχληση..ισως να ειναι τα δοντια...

Παντως ακομη δενε ζω κοιμηθει 3ωρο.....τα εχω παιξει.....

 

Α!καθονται καθολου μονα τους;;εμενα με το ζορι 10λεπτα στη κουνια του..θελουμε συνεχεια αγκαλια....

 

Περιμένω νεακια σας!!

 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

α τι τελεια που τρωτε κανονικα κοριτσια!! θα μπει παραπανω προγραμμα σε πολλα!! πολυ ωραια! χαχα εμας ουτε κατα διανοια δεν φτανουν τα ποδια στο στομα.. μας ενοχλει η κοιλιτσα...:-P τα παχη μας τα καλη μας!! απο προγραμμα κοιμομαστε οχταωρο οσο και να φαμε.. μετα πειναμε.. δηλ αν κοιμηθει εννια θ ξυπνησει πεντε να φαει , αν κοιμηθει εντεκα θα ξυπνησει εφτα.. αλλα επειδη εχει μαθει να κοιμαται εννια δεν αντεχει για αργοτερα πολυ σπανια.. τωρα του αυξησαμε το βραδινο σε μλ για ν δουμε αν θ το παιρνει σερι ως το πρωι οπως παλια.. γτ αρχισα ν κουραζομαι και με την εγκυμοσυνη.. τα βραδια γυρναει μπρουμυτα και επειδη δεν μπορει να γυρισει ανασκελα ξυπναει και κλαιει.. απο φαγητο μονο ρυζαλευρο προς το παρον, σε μια βδοαμαδα γινομαστε εξι οποτε θα μας πει η παιδιατρος πως και τι.. πρεπει να μαθουν σιγα σιγα να πιανουν το μπιμπερο μονα τους ε?ο μικρος το πιανει αλλα δεν το στηριζει.. το μονο που κανει ειναι να το τραβαει στο στομα του αν τυχει κ βγει για λιγο..:-D

εμας καθεται μονος του οχι πολυ βεβαια, του αρεσει το ριλαξ πολυ, εκει καθεται με τις ωρες, αλλα θελω να τον βαζω και παρκο συχνα να μπορει να απλωνεται και να ξεπιανεται..προσπαθει να μπουσουλισει και επειδη δεν μπορει τσιριζει και κλαιει, αλλα τον αφηνω ωστε ν μην του κοψω την προσπαθεια. δεν ξερω..καλα κανω? ευτυχως δεν ειναι πολυ της αγκαλιας, γτ θα με εξουθενωνε και εμενα.. μεγαλωνουν τα παιδακια μας..ειναι απιστευτο ρε κοριτσια οντως!!

Link to comment
Share on other sites

Ζαμια, ναι φρουτοκρεμα είναι, τα λιώνω πολύ καλά και το τρώει. Του είχα βάλει και μήλο αλλά του ήταν ξινό ( πεθάνω στα γελια με τις εκφράσεις που κάνει), θα βρασω το μήλο κ θα το λιώσω κ αυτο με τα άλλα που του χω δώσει. Μόνο φράουλα μου είπε να μην δώσω όλα τα άλλα κανονικά. Κάνω τριήμερο εισαγωγή στο καθένα για τυχόν αλλεργίες, δοκιμάζοντας πάω εγώ κ ακολουθώ το παιδί, δεν ακολουθω κατά γραμμα τις οδηγίες του παιδιατρου, πχ μου λέει φρουτοκρεμα γύρω στις 11, αν είμαι έξω δεν θα του δώσω φρουτοκρεμα θα του δώσω γιαούρτακι το αγοράσω επιτόπου τρωω το ένα κ το αλλο το δίνω στο παιδί χαχα. Χαλαρά..

Γιαούρτακι δίνω το advance με όλες τις γεύσεις. Κάποια παιδάκια κάνουν γουλιες, αν κάνουν τα δικά σας το αφήνετε κ ξαναδοκιμασετε σε κάνα δεκαήμερο. 

1 Ιούνη ξεκινάω μεσημεριανό με γλυκοπατάτα για αρχή κ μετα βλέπουμε. 

Πολλές φορές τον θηλαζω κ μετα κοιμάται, θα ξυπνήσει στο μισάωρο κ θα του δώσω κρέμα. 

Στο πάρκο κάνα 20 λεπτό κάθεται κάθε φορά που το βάζω. Ριλαξ δεν καθισε ποτέ, όχι ότι είχα ριλαξ. Αρχίζει κ κάθεται στο ποπουδακι του. Από τσιριδες άλλο τπτ.

 

  • Μου αρέσει 1

url=http://www.tickerclub.com/]68997032e9.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από εμένα! 

Μεγαλώνουν τα μπουμπουκάκια! Τρώνε κιόλας!!!

Εμείς κλείσαμε τον 6ο χθες. Έχω αποφασίσει να αρχίσει να τρώει με τη μέθοδο baby-led weaning κι έτσι της δίνω αυτούσια τα φρούτα και τα λαχανικά χωρίς να τα αλέσω. Δεν υπάρχει περίπτωση να δει μπανάνα καο καρότο (βρασμένο) και να μην ορμήξει. Τα βάζει στο στόμα της, κόβει κομμάτια με τα ούλα και μετά τα φτύνει. Είναι αρχή ακόμα και μέχρι να μάθει να μασάει, θα πέφτει πολύ φαγητό γύρω γύρω.... περιμένω αύριο να δω την πάνα της για να καταλάβω αν κατόρθώσέ να καταπιεί τίποτα σήμερα.

 

Γενικά έχει βαρεθεί να είναι ξαπλωτλη κ καθιστή και θέλει συνέχεια αγκαλια και γυρισμένη ώστε να κοιτάει μπροστά να κάνουμε βόλτες μέσα στο σπίτι.


StW9p2.png etcKp3.png

Link to comment
Share on other sites

ZILIHER, πολύ μου αρέσει αυτή η μέθοδος blw.. Μολις ξεκινήσουμε και το μεσημεριανό θα αρχίσω να του δίνω κομματάκια.

Έχει πολλά οφέλη αυτή η μέθοδος και το άλλο μπορείς να αφήνεις το παιδάκι στ καρέκλακι και να παίξει με το φαγητό του και να το απολαμβάνει. 

Το έκανα στη κόρη μου. Όχι σε καθημερινή βάση αλλά της έδινα και όλοι είχαν τρομαξει. Μια χαρά τα πήγε το παιδί και στο χρόνο έτρωγε ότι εμείς. Δεν έλιωσα τπτ. Και γλιτώσα ούτε μουλτι ούτε τπτ. 

 

  • Μου αρέσει 1

url=http://www.tickerclub.com/]68997032e9.png[/url]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμείς ξεκινήσαμε τα φρούτα με μήλο. Την πρωτη μερα το πιπιλουσε, δεν ηξερε να ανοιξει το στομα. Εχθες, δευτερη μερα, εφαγε σαν να έτρωγε χρονια με κουτάλι!!  Ενα ολόκληρο μήλο εφαγε. Φοβήθηκα μην βαρυστομαχιασει, αλλα ολα καλα. Αυριο αχλάδι. Ζαμια μας πηρε μηνα κ παραπανω να συνηθίσει μπουκάλι. Με την θηλή που προσομοιάζει τον θηλασμό. Ετρωγε λιγο στα γεύματα και κοιμόταν οταν την κρατούσε η μαμα μου. Κι οταν γυρνούσα απ τη δουλεια μεχρι το βραδυ ηταν στο στήθος. Κ τοτε αρχισε να ξυπνάει κ το βραδυ πιο πολλες φορες για να θηλάσει, ενω μεχρι τοτε ξυπνούσε μια. Το στήθος μου δεν χρειάστηκε να το αποσυμφόρησω. Τις πρωτες μερες πριζοταν πολυ αλλα δεν με ενοχλούσε, μετα συνήθισε. Ειχα το θηλαστρο μαζι για σιγουριά ομως. Καλο κουραγιο. 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από εμένα! Εμείς τρώμε κανονικά μήλο μπανάνα ΑΧΛΑΔΙ βερικοκο αβοκαντο βρασμένο κυδωνι στον ατμό και λίγες φορές του βάζω πεπόνι γιατί δεν του αρέσουν πολύ τα φρούτα πρέπει να είναι αρκετά νηστικός για να τα φάει και πάλι ζοριζομαι.  Το φαγητό το τρώει κανονικά γκυκοπατατα Κάροτο κολοκύθι νερό κρεμυδακι η κουνέλι η αρνί... Και απόγευμα σκέτα λαχανικά. Ειμαι γενικά κατά της κρέμας Όχι για αυτά που υποστηρίζουν κάποιες περί διαβήτη παχυσαρκίας κλπ αλλά γιατί δεν προσφέρει τπτ εκτός από θερμίδες. Του δίνω υποαλεργικη κρέμα μόνο όταν είμαστε έξω το απόγευμα για ευκολία περιστασιακά. Γύρναμε στο κρεβατάκι η στο πάρκο πιάνει να καθίσει αλλά σκάει μπροστά δεν μπορεί ακόμα και επίσης προσπαθεί να μπουσουλησει στο πάρκο αλλά δε μπορεί γιατί βρίσκει η κοιλιά ( πολύ γέλιο).. το μόνο πρόβλημα είναι η φρικτή δυσκοιλιοτητα που έχει δοκίμασα τσάι δοκίμασα βότανα σε τσάι για μωρό φυσικά, δοκίμασα να κόψω το μήλο να αυξήσω ΑΧΛΑΔΙ τπτ δοκίμασα στο φαγητό περισσότερο κολοκυθακι τπτ... αναγκαστηκα θα δώσω ένα ειδικό σιρόπι που μ είπε ο παιδογαστρεντερολογος... Όσο για το blw θέλει υπομονή να εκπαιδευτεί το παιδι , αν τρώει ήδη με κουτάλι πρέπει να επανεκπαιδευτει δεν είναι εύκολο αλλά είναι εξαιρετικό το πιστεύω. Για τον ύπνο δόξα το θεό μάθαμε ότι κάνουμε μπάνιο μασάζ πίνουμε γάλα πιπίλα και κοιμόμαστε είναι γ μόνη περίπτωση που δε τσιρίζει.. όλη μέρα τον έχω αγκαλιά είναι του κοτσομπολιου

  • Μου αρέσει 1

PdTZp3.png

gOBTp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Αlexia, μια χαρά από φαγητό. Και εγώ είμαι κατά με τις έτοιμες κρέμες, αλλά είναι κάτι δεν μπορείς να αποφύγεις με τίποτα ένα κουτί θα το πάρεις κάποια στιγμή για ευκολία αν χρειαστεί, έχω έχω και του δίνω ώσπου να ξεκινήσω και το μεσημεριανό.

Πάω πολύ αργά με τα φρούτα και τα φαγητά γιατί θέλω να θηλαζει όσο πιο πολύ γίνεται ως το χρόνο. 

Αν κάνει ο μπεμπης μπάνιο δεν θα κοιμηθει με τίποτα για βραδυ θα αργήσει, δεν τον χαλαρώνει. Έτσι και η κόρη μου. Το αντίθετο από μένα που πρέπει οπωσδήποτε να κάνω μπάνιο κάθε βράδυ.

Κορίτσια προλαβαίνετε να περιποιηθειτε τον εαυτό σας; Εγώ με δύο παιδιά προλαβαίνω τα πάντα.που πριν με ένα έλεγα πως δεν προλαβαίνω τπτ. 


url=http://www.tickerclub.com/]68997032e9.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσια!!

Βλεπω μπήκαμε για τα καλα στις κρεμες!!!

Σημερα βαλαμε μπανανα!βρε κοριτσια...μηλο κ αχλαδι ανοστα...πως να φαει το παιδι;;σήμερα δεν εφαγε πολυ....

Θελω κ εγω να προσθέσω αβοκαντο..η παιδιατρος μου ειπε 6,5θα βαλουμε χυμο πορτοκαλιού..για να δουμε!

Σαμανα το εχω παθει κ εγω με τη κρεμα..εφαγε τοσο που νομιζα θα σκασει..χαχαχα

Την Δευτέρα να δούμε πως θα παει με τα λαχανικα!

Αλεξια και εγω ειμαι κατα του συσκευασμένου κουτιου..αν χρειαστεί ομως..στην αναγκη θα του δωσω..

Παντως ειμαστε πολυ αγκαλίτσες...θα μου λείψει πολυ τωρα με την δουλεια...

Σκέφτομαι και εγω να κανω blw απο τον αλλο μηνα..

Εμας μας χαλαρώνει το μπανακι..σχεδόν καθε μερα κανουμε..

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βλέπω μεγάλη διαφορά με το μπάνιο και το μασαζακι κοιμαται σχεδόν αμέσως... πάντως όντως αχλαδι και μήλο είναι ανοστα.  Βέβαια είναι παιδάκια που Τα τρώνε όλα τα δικά μου πάντως όχι... γενικά και τα 2 με δυσκόλεψαν ειδικά με το φρυόυτο... Όσο για τον εαυτό μου, πόσο θέλω να να να να και τελικά δεν κάνω τπτ. Με 2 παιδιά κάθε μετα βόλτα ένα σπίτι χωρίς βοήθεια καταλαβαίνετε....


PdTZp3.png

gOBTp3.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Λοιπόν, blw update: της άρεσε πολύ το καρότο και το κολοκυθάκι. Την πατάτα ούτε που θέλει να την ξαναδεί, όπως και το αχλάδι. Για μπανάνα τρελαίνεται!  Έχει ξεκινήσει ήδη να μασάει. Θέλει βέβαια υπομονή μέχρι να τα καταπίνει όλα. Προς το παρόν φαγητό=παιχνίδι και εννοείται εξακολουθούν τα γεύματα του γάλακτος κανονικά.

Μπανάκι της κάνουμε ακόμα κρατώντας την. Την βλέπω άνετη με το νερό πια και θα αρχίσω να της βάζω στην μπανιερίτσα της. Για μασάζ χρησιμοποιείτε λαδάκι παιδικό;

Από περιποίηση δυστυχώς μόνο 2 φορές για κούρεμα έχω πάει όταν την είχα κοιμήσει κάποιες μέρες κι έφυγα κλεφτά. "Πεθαίνω" για ένα πεντικιούρ τώρα που ανοίγει και ο καιρός, αλλά θα χρειαστώ τη βοήθεια του άντρα μου να την απασχολήσει.


StW9p2.png etcKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Blw ίσως το αρχίσω Κ εγώ.... πραγματικά το σκέφτομαι πολύ σοβαρά... για πολλούς λόγους και πρώτα από όλα γιατί το παιδι μου είναι δύσκολο σαν το άλλο...μπορει να μη θηλάζει αλλά με το κουτάλι με δυσκολευει τρώει μεν αλλά εγώ βγάζω τουλάχιστον 3 κιλά ιδρώτα δε... Και δε θέλω να ξανά περάσω την άρνηση προς την τροφή.  Δεν θα το αντέξω δεύτερη φορά ειλικρινά..... λαδάκι freezyderm weleda και mustela... με το δεύτερο να είναι μακράν το καλύτερο αλλά 22 ευρώ...

  • Μου αρέσει 1

PdTZp3.png

gOBTp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

ξεκινησαμε και εμεις φρουτακι, αλλα εγω φοβηθηκα να του δωσω κομματι.. πω πω μπραβο σας που το δοκιμασατε, γτ μεγαλη ευκολια ειναι.. ολα μαζι αχλαδι μηλο μπανανα, και την αλλη βδομαδα μοσχαρι με πατατα και καροτο.. οσον αφορα τον χρονο για τον εαυτο μας,, ανυπαρκτος. ειδικα με την εγκυμοσυνη, που ειμαι τη μια με αναγουλα και την αλλη με καουρες. ορεξη για τιποτα δεν εχω.. τουλαχιστον δεν ειμαι οπως στην πρωτη, σε τετοιο χαλι, αλλα ο μικρος μ τρωει αρκετο χρονο στη μερα, λογω του οτι ο μπαμπας μας γυρναει αργα απο τη δουλεια και ολα περνανε απο μενα. υπομονη.. δοξα τω Θεω κοριτσια.. τα μικρουλια μας μας ανταμειβουν ομως με τα γελακια τους και τα κατορθωματα τους.. :wub:

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, alexia92 είπε:

Κορίτσια τα έχω και τα δύο με μυξα μέχρι τα αυτιά και βηχα και είχαν και πυρετό 2 μέρες...προσεξτε κυκλοφορούν ιώσεις πάλι έλεος καλοκαιριατικα

Αμάν και έχουμε ξεθαρρέψει!

Περαστικά τους!!!!

Melitoula ονειρεμένη, πώς άλλαξες όνομα χρήστη;

  • Μου αρέσει 1

StW9p2.png etcKp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...