Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ


danai*

Recommended Posts

Καλημερα κοριτσια.Μετα απο προορο τοκετο(την ημερα που εκλεινα 26 ευδομαδες)και πνευμονικη εμβολη(15 μερες μετα απο το προορο τοκετο),εκανα εξετασεις και εμαθα τα μαυρα νεα.οτι εχω δυο ετερογενης και ενα ομογενης (αν τα θυμαμε καλα)γονιδια υπευτινα για την θροβοφιλια.Κλειρονομεισα και απο τους δυο γωνεις μου!Τελος παντον,απο τοτε μετραω +αποβολη και μια εξωμητια κυυση.Σημερα ,αφου εκανα αλλη μια σπερματεγχυση την δευτερα περειμενω β.χωριακη 11.οκτ.και κανω κλεξανε 0.2 μλ. καθε μερα.Η απορια μου ειναι.....εχει ξανακανει καμια σας ενεσουλες πριν την χωριακη.σε σπερμεγχυση?:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 171
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ιονελιτσα εγω μετα την πρωτη αποβολη εμαθα για το προβλημα αυτο ξαναμεινα ομως εγκυος πολυ γρηγορα μονη μου εγινε παλινδρομηση ομως κ εκανα αποξεση κ τωρα τριτη φορα ξαναμεινα παλι μονη μου κ με το που το εμαθα εκανα τις ενεσεις νωρητερα δεν εκανα οχι οτι υπαρχει προβλημα αν τις κανεις νωρητερα απλα θα χεις 10 περισσοτερα τσιμηματα σιγα στα τοσα που θα χεις μεχρι να γεννησεις τι ειναι αλλα 10?


PQcgp2.png

ΜΑΡΙΑ-ΕΙΡΗΝΗ.ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ

GU6Yp2.png

ΚΑΘΕ ΚΑΗΜΟΣ ΜΟΥ ΠΕΡΝΑ ΜΕ ΜΙΑ ΣΑΣ ΜΑΤΙΑ!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ιονελιτσα εγω μετα την πρωτη αποβολη εμαθα για το προβλημα αυτο ξαναμεινα ομως εγκυος πολυ γρηγορα μονη μου εγινε παλινδρομηση ομως κ εκανα αποξεση κ τωρα τριτη φορα ξαναμεινα παλι μονη μου κ με το που το εμαθα εκανα τις ενεσεις νωρητερα δεν εκανα οχι οτι υπαρχει προβλημα αν τις κανεις νωρητερα απλα θα χεις 10 περισσοτερα τσιμηματα σιγα στα τοσα που θα χεις μεχρι να γεννησεις τι ειναι αλλα 10?

Εγω της αρχεισα απο τη 3 μερα περιοδου.Η σκεψη που με τρωει ειναι οτι αν της περνεις πριν την γωνειμοποιηση τοω ωαριου δημιουργειται καμια ανομαλια στο εμβριο?:confused:(αν θα ειπαρξει εγκυμοσυνη!)Και πριν μπω στην διαδικαδικασια επερνα σαλοσπιρ.

Link to comment
Share on other sites

ΑNti-XA είναι η εξέταση αίματος που δείχνει το δείκτη της πηκτικότητας . Οταν κάνεις αντιπηκτική αγωγή πρέπει να κάνεις αυτή την εξέταση σε τακτά διαστήματα για να διαπιστώνεις αν η δόση της ηπαρίνης που παίρνεις σε καλύπτει ή αν είναι περισσόερη ή λιγοτερη απ' οσο πρέπει. Εγώ έκανα κάθε μήνα την εξέταση αυτή και με παρακολουθούσε αιματολογος. Από τον 7ο μήνα την έκανα κάθε 15 μέρες. Οταν έχεις θρομβοφιλία εκτός από τον γυναικολογο συνηθως σε παρακολουθει και αιματολογος μια και αυτός είναι ειδικός.


dMxip3.png eNortjKzUjI0NjM2sFCyBlwwFXsC0g,,10.png
Link to comment
Share on other sites

ΑNti-XA είναι η εξέταση αίματος που δείχνει το δείκτη της πηκτικότητας . Οταν κάνεις αντιπηκτική αγωγή πρέπει να κάνεις αυτή την εξέταση σε τακτά διαστήματα για να διαπιστώνεις αν η δόση της ηπαρίνης που παίρνεις σε καλύπτει ή αν είναι περισσόερη ή λιγοτερη απ' οσο πρέπει. Εγώ έκανα κάθε μήνα την εξέταση αυτή και με παρακολουθούσε αιματολογος. Από τον 7ο μήνα την έκανα κάθε 15 μέρες. Οταν έχεις θρομβοφιλία εκτός από τον γυναικολογο συνηθως σε παρακολουθει και αιματολογος μια και αυτός είναι ειδικός.

Ναι με παρακουλουθει γιατρος αλλα μονο απο την στιγμη που θα μεινω εγκυος και μετα!Η απορια μου ειναι αν περνεις αντυπικτικα πριν μενεις εγκυος υπαρχει περειπτοσι να προκαλειται καμια ανομαλια στο εμβριο?:)Το ΙΝR. και ΑΝτι-Χα ειναι εξεταση για το ιδιο πραγμα(πυκτικοτιτα)?Απο την Σοτιρια νοσοκ.μου ειχανε πει με το INR. να το τσεκαρω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι με παρακουλουθει γιατρος αλλα μονο απο την στιγμη που θα μεινω εγκυος και μετα!Η απορια μου ειναι αν περνεις αντυπικτικα πριν μενεις εγκυος υπαρχει περειπτοσι να προκαλειται καμια ανομαλια στο εμβριο?:)Το ΙΝR. και ΑΝτι-Χα ειναι εξεταση για το ιδιο πραγμα(πυκτικοτιτα)?Απο την Σοτιρια νοσοκ.μου ειχανε πει με το INR. να το τσεκαρω!

To INR είναι ένας άλλος δεικτης σχετικός με την πηκτικότητα αλλα περισσοτερα δεν γνωρίζω διοτι δεν έκανα εξέτάσεις για αυτόν. Εγώ κάθε μήνα έκανα εξέτασεις για το Anti-xa,το APTT, το ινοδωγόνο και τα αιμοτετάλια.


dMxip3.png eNortjKzUjI0NjM2sFCyBlwwFXsC0g,,10.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κορίτσια,

όλες καλά?

εχθές πήγα στον γιατρό μου και τον ρώτησα για το αν μπορώ να γεννήσω φυσιολογικά και για την επισκληρίδιο!

μου είπε ότι στις δικές μας περιπτώσεις πάμε με προγραμματισμένο ΦΤ γιατί πρέπει να έχουμε σταματήσει 24 ώρες πρίν την ένεση.

Ionelita, εγώ πάντως πρίν μείνω έγκυος έπερνα κάθε μέρα ασπιρίνη αυτή που έχει το καρδιογράφιμα στο κουτί και όλα καλά με το μωρό μου ;);)


0eOLp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μπορεί κάποια να μου πει ποιες αιματολογικές εξετάσεις χρειάζεται να κάνω για να διαπιστώσω αν έχω θρομβοφιλία? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

καλημερα elafaki!!!! ειναι πολλες οι εξξετασεις,εγω τις εκανα στο αρεταιειο μου τις ειχε γραψει ο αιματολογος που με παρακολουθουσε μετα απο προτροπη της γυναικολογου επειδη ειχε γερασει ο πλακουντας και δεν επαιρνε το επιθυμητο βαρος η μικρη μου....αν χρειαστεις κατι στειλε μου p.m.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μπορεί κάποια να μου πει ποιες αιματολογικές εξετάσεις χρειάζεται να κάνω για να διαπιστώσω αν έχω θρομβοφιλία? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

καλημέρα και καλή εβδομάδα

εγώ πήγα στο λητώ και έκανα μια αιμάτος για θρομβοφιλία το μόνο είναι ότι ήταν λίγο ακριβή!!

αλλά καλύτερα ρώτα τον γιατρό σου εκείνος θα ξέρει να σου πει!


0eOLp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορητσια εκανα σημερα β.χωριακη και εχω 186.7.Πειρα τηλεφονο στον γιατρο και μου ειπαι να παρω ,εκτος απο την ηπαρινη 2000 ιυ ,και μια σαλοσπιρ.Τωρα ,να την παρω και την σαλοσπιρ η να περειμενω να μου πει ο αιματολογος το τι και πως σκετικα με την θρομβοφιλια?

Link to comment
Share on other sites

Κορητσια εκανα σημερα β.χωριακη και εχω 186.7.Πειρα τηλεφονο στον γιατρο και μου ειπαι να παρω ,εκτος απο την ηπαρινη 2000 ιυ ,και μια σαλοσπιρ.Τωρα ,να την παρω και την σαλοσπιρ η να περειμενω να μου πει ο αιματολογος το τι και πως σκετικα με την θρομβοφιλια?

καταρχην συγχαρητηρια!!!!!!

θα ελεγα να παρεις οτι σου πει ο γιατρος το σαλοσπιρ δεν ειναι κατι κακο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...