Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, LeneL είπε:

      Φυσικά και μπορεί να ρωτήσει για την καταγωγή. Εμένα μου είχε πει από μόνος του ο γιατρός μου, ότι στις Ελληνίδες δίνουν Ελληνίδες δοτριες και για λόγους χαρακτηριστικών. Αυτό ήταν η πολιτική του κέντρου που ήμουν, αλλά εννοείται ότι μπορεί να το ρωτήσει αν ισχύει και στα άλλα κέντρα. Ας κάνει μια ερώτηση, γιατί άκουσα κάτι περίεργα πρόσφατα, αν υπάρχει περίπτωση να την αντιστοιχισουν με συγκεκριμένη δότρια και δεν ανταποκριθεί στη διέγερση η δότρια, να μην πάρουν κανένα ωάριο, τι γίνεται τότε; Επίσης να ρωτήσει τι ισχύει με το μητρώο δοτριων και πόσα παιδιά μπορεί να δώσει η κάθε μία. Μόλις της το αναλύσουν θα της έρθει σίγουρα να της διευκρινίσουν διάφορα πράγματα!

      Σε ευχαριστώ παρα πολύ!! Ασε έχει πελαγώσει…

Cafe Δεκέμβριος 2008


CoffeeFilter

Recommended Posts

τι πλακα που εχεις!

δοκιμασε να της δωσεις με το χερι σου μικρες μπουκιτσες πχ μπανανας που ειναι μαλακη. Γιαουρτακι κι αυτο δε τρωει; Ουτε κρεμα; Αν εδινες κουακερ; Κοτοσουπα; Μπιφτεκια; Μακαρονια-κιμα;

Ή δοκιμασε ν'αφησεις μπουκιτσα στο δισκο της ώστε μονη της να το παρει και να το βαλει στο στομα της.


7nKAp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 620
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

τι πλακα που εχεις!

δοκιμασε να της δωσεις με το χερι σου μικρες μπουκιτσες πχ μπανανας που ειναι μαλακη. Γιαουρτακι κι αυτο δε τρωει; Ουτε κρεμα; Αν εδινες κουακερ; Κοτοσουπα; Μπιφτεκια; Μακαρονια-κιμα;

Ή δοκιμασε ν'αφησεις μπουκιτσα στο δισκο της ώστε μονη της να το παρει και να το βαλει στο στομα της.

Σε επρηξα εε???:oops::oops::oops::oops:

δεν ειχα σκεφτει να της δωσω ετσι φαγητο..θα το δοκιμασω αυριο και ο θεος βοηθος..φοβαμαι λιγο να σου πω μηπως κοψει κανενα κοματι και πνιγει...θα δοκιμασω και λιγο τραχανα που τον σκιζει..αν δεν φαει και αυτον ε τοτε σηκωνω τα χερια...και μια ερωτηση...ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΟΥΑΚΕΡ???

Link to comment
Share on other sites

καθόλου δε με πρήζεις!!!! Μεθαύριο μπορεί να σε ρωτάω εγώ!

Το κουάκερ είναι νιφάδες βρώμης. Εδώ στο φόρουμ μερικές κοπέλες δίνουν στα μωρά νομίζω και η μελίτα και το τρώνε. Δεν εχω δώσει ακόμη.

Θα δώσεις πολύ μικρές μπουκίτσες και μη φοβάσαι. Το μωρό ξέρει τι θα κάνει με τα ουλάκια του. βέβαια εσύ θα είσαι δίπλα κι αν συμβεί ο,τιδήποτε θα τη βάλεις στα γόνατά σου με το κεφάλι κάτω και θα τη χτυπήσεις στην πλάτη. Αλλά δε θα συμβεί κάτι.


7nKAp2.png
Link to comment
Share on other sites

κρυο φαγακι δεν τρωει το δοκιμασα

ψωμι του αλλαζε τα φωτα και τωρα αδιαφορει παντελως

νεα γευση??? εβαλα σελινο στη χορτοσουπα και κοντεψε να ξερασει..

LOL! κι εγώ το ίδιο θα έκανα ΜΙσώ το σέλινο!!!!!

Δοκίμασες τραχανά; Η δικιά μου τρελλαίνεται και στα χειρότερά της ακόμα!


sACYp2.png
Link to comment
Share on other sites

πωωωωωωω!!!!!!!!!!!!!1παιδι μου τι βιαστικό παιδι ηταν αυτο????? σε τρια τεταρτα???και εγω ελεγα πως ημουν γρηγορη που γεννησα σε 5 ωριτσες!!! παω να βαλω τη μαϊμου για υπνο και θα σου γραψω και εγω....;)

Περιμένουμε κι άλλες εμπειρίες! :-)


sACYp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια έχω δύο απορίες:

1) Τί εξετάσεις ειναι αυτές που κάνατε στα παιδάκια σας και σε οια ηλικία; Εμείς είμαστε σχεδόν 11 μηνών και δεν μας είπε η παιδίατρος τίποτα ακόμα.

2) Έκανε καμμια το εμβόλιο της μηνιγγίτιδας (α΄δόση) ή σας είπανε ολο μαζί όταν κλείσει χρόνο;

Έχω και δυο ιδέες να σας πω:

1) Αν το μωρό σας κρέμεται από τα παντελόνια σας (όπως η δικιά μου :-() και δεν σας αφήνει να κάνετε καμμια δουλειά στην κουζίνα δοκιμάστε να το αφήσετε να παίξει με τα μαγνητάκια του ψυγείου ! Χτες το ανακάλυψα και είδα ότι της άρεσε πολυ όπως κολλάνε "μαγικά" στο ψυγείο ή σε μια κατσαρόλα που της δίνω.

2) Οι σταφίδες αλεσμένες μέσα στο φαγητό δίνουν γλυκειά γεύση και είναι σούπερ-πηγή σιδήρου. Αυτά! :-)


sACYp2.png
Link to comment
Share on other sites

μελίτα τα παπουτσάκια τα φοράει, ε; Σε μένα βγάζει συνέχεια τις κάλτσες και τις κρατάει τρόπαιο μια στο δεξί και μια στο αριστερό. Ομοίως με παντοφλάκια-παπουτσάκια στο καρότσι. Τώρα η παιδίατρος μου είπε να της φορέσω παντοφλάκια από τα καλά και να δούμε τι θα κάνει και μ'αυτά.

Εύη οι αιματολογικές που έκανε η μελίτα φαντάζομαι είναι για σίδηρο, φεριτίνη, γενική αίματος. Η δικιά μου παιδίατρος λέει στα 2 έτη. Άλλοι τα κάνουν στο 1 έτος και ειδικά αν έχεις υπόνοια ότι το μωρό έχει έλλειψη σιδήρου. Σε μένα τρώει κρέας όχι όσο θέλει η παιδίατρος και επειδή θηλάζει διάβασα ότι αυτά τα μωρά μπορεί να έχουν περισσότερες πιθανότητες για αναιμία. Λίγο που το έψαξα γιατί είπα να της κάνω και γω τις εξετάσεις είδα ότι δεν έχει συμπτώματα αναιμίας η μικρή και αφού τρώει και λίγο κρεατάκι θα είναι καλά. βέβαια θα το ξανασυζητήσω με την παιδίατρο στο επόμενο ραντεβού.

Εμείς κάναμε ήδη 2 δόσεις για μηνιγίτιδα και μένει άλλη μία στους 17 μήνες.

δέσποινα η μελίνα εφαγε; Εχω αγωνία!!!

Τα μωρά του Δεκεμβρίου είναι όντως πολύ χαρούμενα! Θα έλεγα ότι γελάνε με το παραμικρό!

Σταφίδες, ε; Ενδιαφέρον!!!


7nKAp2.png
Link to comment
Share on other sites

άντε βρε κορίτσια!!! Που είστε;;;;; Και γω χάρηκα τόσο πολύ που θα τα λέγαμε μεταξύ μας!! σνιφ σνιφ...

Σήμερα της έδωσα πρώτη φορά ξυνό τραχανά. Τον έφαγε οποτε κατοχυρώνεται! Την επόμενη φορά θα της βάλω και ντομάτα.


7nKAp2.png
Link to comment
Share on other sites

άντε βρε κορίτσια!!! Που είστε;;;;; Και γω χάρηκα τόσο πολύ που θα τα λέγαμε μεταξύ μας!! σνιφ σνιφ...

Σήμερα της έδωσα πρώτη φορά ξυνό τραχανά. Τον έφαγε οποτε κατοχυρώνεται! Την επόμενη φορά θα της βάλω και ντομάτα.

Ευχαριστώ oikat! Εμεις για μηνιγγίτιδα ακόμα όχι ούτε έχω ακούσει τη γιατρό να λέει κάτι για το σίδηρο...

Τραχανά, ε; Ωραία και εύκολη λύση!

Τον τραχανά πλέον η Δήμητρα τον τρώει κάθε βράδυ και βοηθάει λίγο να την πάρει ο ύπνος (πολύ δύσκολη σε αυτό τον τομέα :-(

Καλά έ με τις κάλτσες κ τα παπούτσια ακριβώς τα ίδια κάνει, συνεννοημένες είναι οι μικρές Αιγοκερίνες! :-)

Επεξεργάστηκαν by evi155

sACYp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κι από μενα,

οι εξετάσεις που κάναμε ήταν γενικές αιματολογικές, σάκχαρο, σίδηρος, φεριτίνη, θυροειδής... Ακόμα δεν πήγα στην παιδίατρο να τις δείξω αλλά είναι όλα σε φυσιολογικά πλαίσια κατά την άποψη του μικροβιολόγου. Η γιατρός μου τις κάνει γύρω στο έτος για να δεί πως πάει το παιδί. Εγώ ήθελα να ελέγξω το σίδηρο αφού δεν τρώει κανονικά και θηλάζει.

Όταν πάω στη παιδίατρο απο βδομάδα θα κανουμε και δυο εμβόλια αλλά δεν γνωρίζω τίποτα για το τι είναι. Βασικά δεν έχω ψάξει τι εμβόλια κάνουμε αφού ό,τι μου γράφει η γιατρός τα παίρνω.

oikat τα παπουτσάκια χαίρεται να της τα φοράω και νομίζω τα κρατάει βέβαια της τα βάζω μόνο όταν είναι να την βάλω να περπατήσει ή για να βγούμε έξω. Τις κάλτσες και εμένα τις βγάζει κι μάλιστα μια φορά προσπαθούσε να βγάλει το καλτσόν, τραβούσε τραβούσε αλλά... τζίφος.

Σταφίδες ξερές της έχω δώσει κι εγώ και της αρέσουν. Τις μουλιάζω πρώτα σε νερό. Όλο το καλοκαίρι είχε λατρεία με την φρέσκια σταφίδα, την ξεφλούδιζα την έκοβα σε μικρούτσικα κομμάτια και την κατάπινε συνήθως αμάσητη. Καμμια 15ρια ρώγες την ημέρα τίς έτρωγε.

Τρώει ή μάλλον της αρέσει να δοκιμάζει τα δικά μας φαγητά. Σημερα της έδωσα λίγα μακαρόνια με σάλτσα που είχα. Την κρεατοσουπά της ούτε να την μυρίσει. Πιστεύω άμα αρχίσει να τρώει ό,τι τρωμε εμείς να ξεκινήσει να τρώει αλλά προς το παρόν έχουμε το γαλατάκι.

Το βράδι πως κοιμούνται τα μωρά σας? Εγώ της φοράω υπνόσακο ετσι ώστε όταν την σηκώνω για να την θηλάσω να μην κρυώνε. Της αρέσει τελευταία να κοιμάται μπρούμυτα οπότε την αφήνω αφού κοιμάται πιο βαριά έτσι.

Χρησιμοποιείται μαξιλάρι ή δεν χρειάζεται?


[sIGPIC][/sIGPIC]1.12.2008 - Αντίκρυσα το φως της ζωής μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γειά σας κι από μενα,

οι εξετάσεις που κάναμε ήταν γενικές αιματολογικές, σάκχαρο, σίδηρος, φεριτίνη, θυροειδής... Ακόμα δεν πήγα στην παιδίατρο να τις δείξω αλλά είναι όλα σε φυσιολογικά πλαίσια κατά την άποψη του μικροβιολόγου. Η γιατρός μου τις κάνει γύρω στο έτος για να δεί πως πάει το παιδί. Εγώ ήθελα να ελέγξω το σίδηρο αφού δεν τρώει κανονικά και θηλάζει.

Όταν πάω στη παιδίατρο απο βδομάδα θα κανουμε και δυο εμβόλια αλλά δεν γνωρίζω τίποτα για το τι είναι. Βασικά δεν έχω ψάξει τι εμβόλια κάνουμε αφού ό,τι μου γράφει η γιατρός τα παίρνω.

oikat τα παπουτσάκια χαίρεται να της τα φοράω και νομίζω τα κρατάει βέβαια της τα βάζω μόνο όταν είναι να την βάλω να περπατήσει ή για να βγούμε έξω. Τις κάλτσες και εμένα τις βγάζει κι μάλιστα μια φορά προσπαθούσε να βγάλει το καλτσόν, τραβούσε τραβούσε αλλά... τζίφος.

Σταφίδες ξερές της έχω δώσει κι εγώ και της αρέσουν. Τις μουλιάζω πρώτα σε νερό. Όλο το καλοκαίρι είχε λατρεία με την φρέσκια σταφίδα, την ξεφλούδιζα την έκοβα σε μικρούτσικα κομμάτια και την κατάπινε συνήθως αμάσητη. Καμμια 15ρια ρώγες την ημέρα τίς έτρωγε.

Τρώει ή μάλλον της αρέσει να δοκιμάζει τα δικά μας φαγητά. Σημερα της έδωσα λίγα μακαρόνια με σάλτσα που είχα. Την κρεατοσουπά της ούτε να την μυρίσει. Πιστεύω άμα αρχίσει να τρώει ό,τι τρωμε εμείς να ξεκινήσει να τρώει αλλά προς το παρόν έχουμε το γαλατάκι.

Το βράδι πως κοιμούνται τα μωρά σας? Εγώ της φοράω υπνόσακο ετσι ώστε όταν την σηκώνω για να την θηλάσω να μην κρυώνε. Της αρέσει τελευταία να κοιμάται μπρούμυτα οπότε την αφήνω αφού κοιμάται πιο βαριά έτσι.

Χρησιμοποιείται μαξιλάρι ή δεν χρειάζεται?

Παιδιά δεν το ήξερα ότι τα μωρά που θηλάζουν έχουν πιθανόν το σίδηρο μειωμένο!

Ναι σταφυλάκι το καλοκαίρι φάγαμε από τους παπούδες! Τυχερά τα παιδιά μας που δοκίμασαν πρώτη φορά τα φρούτα σε εποχή που είναι άφθονα.

Της δικιάς μας της αρέσουν πολλά φαγητά ευτυχώς! Φαταούλας κατηγορίας φτερού :0D Ελπίζω αυτός ο καλός μεταβολισμός να την ακολουθήσει και όταν μεγαλώσει!

Στον ύπνο όμως είναι τα ζόρια... Κοιμάται πολύ δύσκολα και με πολύ κόπο, τί νανουρίσματα, τί θηλασμό, τί κούνημα, τί ατμόσφαιρα...τέτοια ενέργεια και νευρικότητα πού τη βρίσκει? Μεσάνυχτα μας παίρνει μερικές φορές μέχρι να την κοιμίσουμε! Εσείς πώς πάτε; Τί ωραάριο έχουν στον ύπνο; Η Δήμητρα συνολικά νύχτα +μεσημέρι κοιμάται το πολύ 10 ώρες...

Μελίτα μαξιλαράκι της έχουμε από 8 μηνών περίπου αλλά όταν ξυπνάει τη νύχτα και θηλάζει καταλήγει στο ...κρεβάτι μας αφού με παίρνει και μένα ο ύπνο μαζί της (μερικές φορές ψιλοκοιμάμαι και εκείνη είναι ακόμα όρθια :-)). Α, ναι και της δικιάς μου της αρέσει τώρα τελευταια να κοιμάται μπρούμυτα! Τί υπνοσακο έχετε Melita, , από πού τον πηρατε;

Επεξεργάστηκαν by evi155

sACYp2.png
Link to comment
Share on other sites

και μένα το καλσόν προσπαθεί να το βγάλει και νομίζω είναι η καλύτερη λύση για να μην κρυώνουν τα ποδαράκια της. Εχει φοβερη πλακα να τραβαει, να τραβαει και να μη βγαινει και μετα να μπουσουλαει με ενα καλσον που περισσευει στην ακρη!

Τις σταφίδες έτσι σκέτες τις δίνετε; Το καλοκαιρι της εβαζα λιγες ρωγες στη φρουτοκρεμα.

Υπνόσακο τελικά δε της βάζω. Την κοιμίζω με μπιτζαμάκι, μια ελαφριά κουβερτούλα από τη μέση και κάτω (την οποία πετά) αλλά το inverter δουλεύει όλη νύχτα και έχει σχετική ζέστη, όχι υπερβολική. Μαξιλάρι κανονικό λένε μετά το χρόνο. Δε ξέρω αν της βάλω ακόμη. Εχω το μαξιλάρι ασφαλείας που είναι επικλινές. Επίσης, κοιμάται ήσυχα και συνήθως ανάσκελα. Μερικές φορές τον τελευταίο καιρό γυρνάει στο πλάι και σπάνια μπρούμητα. Έχω παρατηρήσει ότι αν είναι μπρούμητα και δε μπορεί να ανασάνει, μπορεί να γυρίσει στο πλάι.

Υπνόσακο της είχα βάλει όταν πήγαμε ταξίδι και είχε κρύο. Την είχα σκεπάσει κιόλας... μπρρρρ.... τι υπνόσακο έχεις; εγω με ποδαράκια.


7nKAp2.png
Link to comment
Share on other sites

έυη υπάρχει τοπικ 'θηλασμός και σιδηρος' νομίζω.

Εμένα κοιμάται πολύ εύκολα θηλάζοντας βέβαια.... μετά τις 9 κάνουμε μπανάκι, μετά πάμε στο δωμάτιο και θηλάζω και κοιμάται. Συνήθως μέχρι τις 11 έχει κοιμηθεί, ξυπνάει 2-3 φορές τη νύχτα και το πρωί κατά τις 10. Τη μέρα κοιμάται ανάλογα από 30 λεπτά έως 1,5 ώρα σύνολο.

Εχει διακυμάνσεις το ωράριο μας. Πχ σήμερα κοιμηθηκε το μεσημερι απο τις 1 μέχρι τις 2 και στις 9 που την εκανα μπανιο, κοιμηθηκε μεσα σε 10 λεπτα! Ξυπνησε βεβαια μετα μιση ωρα και ξαναθηλασε και τωρα παλι κοιμαται.... ψοφια ηταν αλλα δεν εδειχνε τιποτα. Επαιζε και γω την πηρα για μπανιο!

άλλες φορες χασμουριεται, τη θηλαζω και μολις την αφηνω στην κουνια τσουπ ξυπναει και δεν κοιμαται με τιποτα! Ειναι μες στην τρελλη χαρα.... ό,τι κι αν κάνω δεν κοιμαται. Ετσι την παιρνω παλι μεσα εκει που ειμαστε και μεις, κουραζεται και κοιμαται πολυ γρηγορα μετα κατα τις 12 - 1 αναλογα. Βασικά έχω καταλάβει ότι αν δε θέλει να κοιμηθεί απλά δεν πρόκειται να κοιμηθεί!

Ελαχιστες φορες εχει ξυπνησει στις 6, θηλαζει και κοιμαται μονη της μετα απο καμια ωρα γιατι εχει .

ορεξη για παιχνιδι.

Μου κάνει εντυπωση μωρο που θηλαζει να μη μπορει να κοιμηθεί!

Επίσης, κορίτσια που δε θηλάζετε μια απορία: τα δικά σας μωρά κοιμούνται εύκολα; Το έχω μεγάλη αγωνία όταν αποθηλασουμε, θα κοιμαται με το μπιμπερό;

Που την κοιμιζετε κοριτσια; Εγω προς το παρον μαζι μου την εχω στην κουνια της στην κρεβ/ρα αλλά πολυ θα ηθελα να την ειχα στο παιδικό. Απλα δεν το εχω ετοιμο ακομη.

Επεξεργάστηκαν by oikat

7nKAp2.png
Link to comment
Share on other sites

έυη υπάρχει τοπικ 'θηλασμός και σιδηρος' νομίζω.

Εμένα κοιμάται πολύ εύκολα θηλάζοντας βέβαια.... μετά τις 9 κάνουμε μπανάκι, μετά πάμε στο δωμάτιο και θηλάζω και κοιμάται. Συνήθως μέχρι τις 11 έχει κοιμηθεί, ξυπνάει 2-3 φορές τη νύχτα και το πρωί κατά τις 10. Τη μέρα κοιμάται ανάλογα από 30 λεπτά έως 1,5 ώρα σύνολο.

Εχει διακυμάνσεις το ωράριο μας. Πχ σήμερα κοιμηθηκε το μεσημερι απο τις 1 μέχρι τις 2 και στις 9 που την εκανα μπανιο, κοιμηθηκε μεσα σε 10 λεπτα! Ξυπνησε βεβαια μετα μιση ωρα και ξαναθηλασε και τωρα παλι κοιμαται.... ψοφια ηταν αλλα δεν εδειχνε τιποτα. Επαιζε και γω την πηρα για μπανιο!

άλλες φορες χασμουριεται, τη θηλαζω και μολις την αφηνω στην κουνια τσουπ ξυπναει και δεν κοιμαται με τιποτα! Ειναι μες στην τρελλη χαρα.... ό,τι κι αν κάνω δεν κοιμαται. Ετσι την παιρνω παλι μεσα εκει που ειμαστε και μεις, κουραζεται και κοιμαται πολυ γρηγορα μετα κατα τις 12 - 1 αναλογα. Βασικά έχω καταλάβει ότι αν δε θέλει να κοιμηθεί απλά δεν πρόκειται να κοιμηθεί!

Ελαχιστες φορες εχει ξυπνησει στις 6, θηλαζει και κοιμαται μονη της μετα απο καμια ωρα γιατι εχει .

ορεξη για παιχνιδι.

Μου κάνει εντυπωση μωρο που θηλαζει να μη μπορει να κοιμηθεί!

Επίσης, κορίτσια που δε θηλάζετε μια απορία: τα δικά σας μωρά κοιμούνται εύκολα; Το έχω μεγάλη αγωνία όταν αποθηλασουμε, θα κοιμαται με το μπιμπερό;

Που την κοιμιζετε κοριτσια; Εγω προς το παρον μαζι μου την εχω στην κουνια της στην κρεβ/ρα αλλά πολυ θα ηθελα να την ειχα στο παιδικό. Απλα δεν το εχω ετοιμο ακομη.

Και εμεις ακόμα στο δωματιο μας την εχουμε αν και το δικό της ειναι ετοιμο 3 μηνες πριν γεννηθει...και δεν εχω σκοπο να την παω πριν χρονισει...νοιωθω μεγαλυτερη ασφαλεια να την εχω κοντα μας μεχρι τοτε (ασε που και το ετερον ημισυ δεν θελει..) και εμενα ξεκινησε να κοιμαται μπρουμυτα πριν καμια 10αρια μερες. την κοιμιζω με βαμβακερα πυτζαμακια και μια κουβερτουλα και ευτυχως δεν ξεσκεπαζεται.

τωρα για το πως κοιμαται μετα το τελος του θηλασμου θα σε τρελανω λιγο...το παιδι μου δεν κοιμηθηκε σχεδον ποτε στο βυζι...και θηλαζε αποκλειστικα. απο 15 ημερων ξεκινησε να κοιμαται ολη νυχτα. και για να κοιμηθει απλα ξαπλωνουμε στο κρεβατι, μου κανει αγκαλιες και μου τρωει τη μυτη!! και μετα από λιγο γυρναει, περναει τα χερια της στο λαιμο μου με σφιγγει και κοιμαται... πολυυυυυ καλοο παιδι λεμε!!!

τωρα βεβαια με τα δοντια ριχνουμε τρελα ξενυχτια. χθες μπορει να ξυπνησε και 20 φορες. οτι δεν εχουμε τραβηξει 10 μηνες τα εχω τραβηξει αυτη την εβδομαδα...

ααα!!!και χθες εφαγε λιγο τραχανα!!!ζητω!!!! (ολα τα αλλα βεβαια τα εφτυσε...)

Link to comment
Share on other sites

έυη υπάρχει τοπικ 'θηλασμός και σιδηρος' νομίζω.

Εμένα κοιμάται πολύ εύκολα θηλάζοντας βέβαια.... μετά τις 9 κάνουμε μπανάκι, μετά πάμε στο δωμάτιο και θηλάζω και κοιμάται. Συνήθως μέχρι τις 11 έχει κοιμηθεί, ξυπνάει 2-3 φορές τη νύχτα και το πρωί κατά τις 10. Τη μέρα κοιμάται ανάλογα από 30 λεπτά έως 1,5 ώρα σύνολο.

Εχει διακυμάνσεις το ωράριο μας. Πχ σήμερα κοιμηθηκε το μεσημερι απο τις 1 μέχρι τις 2 και στις 9 που την εκανα μπανιο, κοιμηθηκε μεσα σε 10 λεπτα! Ξυπνησε βεβαια μετα μιση ωρα και ξαναθηλασε και τωρα παλι κοιμαται.... ψοφια ηταν αλλα δεν εδειχνε τιποτα. Επαιζε και γω την πηρα για μπανιο!

άλλες φορες χασμουριεται, τη θηλαζω και μολις την αφηνω στην κουνια τσουπ ξυπναει και δεν κοιμαται με τιποτα! Ειναι μες στην τρελλη χαρα.... ό,τι κι αν κάνω δεν κοιμαται. Ετσι την παιρνω παλι μεσα εκει που ειμαστε και μεις, κουραζεται και κοιμαται πολυ γρηγορα μετα κατα τις 12 - 1 αναλογα. Βασικά έχω καταλάβει ότι αν δε θέλει να κοιμηθεί απλά δεν πρόκειται να κοιμηθεί!

Ελαχιστες φορες εχει ξυπνησει στις 6, θηλαζει και κοιμαται μονη της μετα απο καμια ωρα γιατι εχει .

ορεξη για παιχνιδι.

Μου κάνει εντυπωση μωρο που θηλαζει να μη μπορει να κοιμηθεί!

Επίσης, κορίτσια που δε θηλάζετε μια απορία: τα δικά σας μωρά κοιμούνται εύκολα; Το έχω μεγάλη αγωνία όταν αποθηλασουμε, θα κοιμαται με το μπιμπερό;

Που την κοιμιζετε κοριτσια; Εγω προς το παρον μαζι μου την εχω στην κουνια της στην κρεβ/ρα αλλά πολυ θα ηθελα να την ειχα στο παιδικό. Απλα δεν το εχω ετοιμο ακομη.

Σαν να τα γραφω εγω αυτα! ελάχιστες διαφορες,

Υπνόσακο της ειχα παρει από τα ικεα ετσι για να τον δοκιμάσω κ προς το παρον βολευει, είναι χωρίς ποδαρακια ενιαιος σαν σακί! Όταν νυστάζει κουνιέται περα δόθε και μου κανει ααα για να την θηλάσω να κοιμηθεί.

Ευτυχως προς το παρον δεν ξερει να φτυνει. Πάλι καλά.


[sIGPIC][/sIGPIC]1.12.2008 - Αντίκρυσα το φως της ζωής μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...