Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 13 ώρες πρίν, Katiamaxiking είπε:

      Να πω ότι δεν σε καταλαβαίνω; Σε καταλαβαίνω… παρε το χρόνο σου να ανακτήσεις δυνάμεις και ελπίδα! Εγω εκανα υστεροσκοπηση και βρέθηκε ήπια φλεγμονή και κατά τη φάση της διέγερσης (μακρύ πρωτόκολλο) πήρα ένα κοκτέιλ αντιβιώσεων για ένα μήνα. Σου πρότεινε κάποιο πρωτόκολλο; 
       

      Καλημέρα!!! Όχι δεν μιλήσαμε για τπτ άλλο...με το που είδε τις προηγούμενες προσπάθειες Μ είπε μόνο αυτό... υπάρχει περίπτωση να γίνει ζημιά με τη λαμπαροσκοπιση; Αυτό μόνο φοβάμαι μήπως πειράξουμε κάτι που δεν πρέπει....κ μετα από το χειρουργείο πως είναι η περίοδος μας; Κανονική; Η θέλει χρόνο να επανελθει;

      13 ώρες πρίν, Fay_ είπε:

      Το ανέβασα κορίτσια. Clear blue έκανα τελικά! Νομίζω θετικό άχνη γραμμή βέβαια! Τι λέτε; Είχα κατουρήσει πριν μισή ώρα να το πω κ αυτό.. θα κάνω κ άλλο το πρωί 

      Συγχαρητήρια!!!! Εύχομαι να πάνε όλα τέλεια 💗

      • Μου αρέσει 1

ΕΣΠΑ 2017!!


Recommended Posts

Λοιπόν ας αφήσουμε εκτός θέματος φετος τα άτοπα σχόλια για τη μοριοδοτηση και ας γράψουμε οτιδήποτε εγκυρο γωρίζουμε για το θέμα και τις αιτήσεις.Προσωπικα έχω ακούσει τόσα πολλά που δεν ξέρω τι ισχύει πραγματικά.


Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα. Παρακολουθώ χρόνια τώρα το φόρουμ αλλά είναι η πρώτη φορά που συμμετέχω.

Μένω σε επαρχιακή πόλη και οι επιλογές μας για παιδικούς σταθμούς είναι ελάχιστη.

Επικοινώνησα με ιδιωτικό σταθμό για να ρωτήσω πληροφορίες για τις θέσεις μέσω εσπα και με ενημέρωσε πως φέτος δεν είναι υποχρεωτικό να πάρουν όσες θέσεις δήλωσαν. Με ενημέρωσε πως ήδη έχει πάρα πολλές εγγραφές και μάλλον δεν θα δώσει ούτε τις 6 θέσεις που είχε δηλώσει. Οι δημοτικοί δεν μας δέχονται καθώς έπρεπε να είμαστε 2 ετών και 6 μηνών και εμείς θα είμαστε 2ετών και 4 μηνών.

Με λίγα λόγια. Πάρε το voucher και τρέχα μόνη σου να βρεις σταθμό. Και αν βρεις παίξε και joker .

Διαβάζω πως πάντα ήταν περίεργα τα πράγματα αλλά φέτος πάρα έγινε το κακό .

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ πιστεύω ότι δε πρόκειται να μας πάρουν εκεί που ειμασταν.Βασικα για να είμαι ειλικρινής δεν πιστεύω καν ότι θα μας πάρουν κάπου τελικά.Με 4-5 θέσεις που έχουν στους βρεφικούς θα προλάβουμε να βρούμε θεσεις;Νομίζω ότι είναι μεγάλη μ@λ@κια αυτό που κάνουν φέτος. Και δεν έχω καταλάβει γτ δίνει στην αίτηση την επιλογή των σταθμών εφόσον δεν υπάρχει λόγος. Ή υπάρχει κι εγώ δεν κατάλαβα σωστα;


Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κ από εμένα.

Φέτος δεν είμαι άμεσα ενδιαφερόμενη μιας κ η κόρη μου, πρώτα ο Θεός, θα πάει νηπιαγωγείο. Βοήθησα μια φίλη όμως σήμερα με την ηλεκτρονική αίτηση. Επειδή τα τελευταία 3 χρόνια λειτουργούσα κ εγώ με την διαδικασία εσπα, δουλεύοντας την αίτηση διαπίστωσα τα παρακάτω: πολύ θετικό που έχουν συμπεριληφθεί αρκετά στοιχεία της αιτούσας κ του παιδιού, κ πολλή αντιγραφή από τους πίνακες Γ1 & Γ2 του εκκαθαριστικού. Γιατί πρέπει τελικά να υποβάλλεται ηλεκτρονικά αφού είναι υποχρεωτικό να υποβληθεί κ ταχυδρομικά;

Σχετικά με τις θέσεις, στο Δήμο μου, οι δημοτικοί παιδικοί σταθμοί προσφέρουν τον ίδιο αριθμό θέσεων που προσέφεραν κ πέρσι. Για τους ιδιωτικούς που επιτρέπεται να προσφέρουν πλέον ένα μεγάλο ποσοστό θέσεων, δεδομένου κ της άθλιας οικονομικής κατάστασης που οι περισσότεροι ζούμε, θεωρώ ότι κ αυτοί θα το δουν θετικά κ προς όφελος τους. Αν δουλέψει κ η μηνιαία καταβολή των επιχορηγήσεων στους σταθμούς θα είναι πολύ θετικό.

Αναρωτιέμαι λοιπόν με το σχόλιο μιας κοπέλας πως ο σταθμός που απευθύνθηκε της είπε οτι δεν θα διαθέσει ενδεχομένως κ τις θέσεις που έχει δηλώσει..Δεν διαψεύγω το μέλος σε καμία περίπτωση, αναρωτιέμαι τι μυαλά κουβαλάνε κάποιοι υπεύθυνοι στις συμμετέχοντες δομές. Πόσο large παιδικός σταθμός μπορεί να είσαι που δηλώνεις συμμετοχή στο εσπα; σαφώς κ υπάρχουν "υπερπαραγωγές" παιδικοί σταθμοί που φυσικά δεν δηλώνουν συμμετοχή στο εσπα. Πως όμως ένας σταθμός μεσαίας κατάστασης υπολογίζω, δηλώνει μείωση θέσεων εσπα, μου κάνει λίγο κουλό. Ξαφνικά ολοι οι γονείς θέλουν να πληρώσουν ιδιωτικά:roll:!!

Link to comment
Share on other sites

Kunia Bella Καλημέρα! Να σου πω την αλήθεια εγώ δεν έχω προλάβει καν να ανοίξω την αίτηση.Σημερα που θα το κάνω.Για να δω δηλαδή τα διάφορες. Αυτό που με αγχώνει εμένα περισσότερο είναι το πώς θα μπούμε στις δομες.Δλδ θα πάρουμε εμείς το οκ και θα πάμε στο βρεφονηπιακό και όπου προλαβουμε;Γιατί αν είναι έτσι καηκαμε.Αφου δεν έχουν ούτε και πολλές θέσεις ούτε και πολλούς κοντά μου.Βασικα μόνο ένας είναι κοντά μου και εκεί πήγαινε η μικρή φέτος. Και ποιος ο λόγος να δηλώσεις δομες στην αιτηση εφόσον δεν έχει μετά καμιά δέσμευση ο σταθμος;


Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και επίσης μου φαίνεται ότι η μοριοδοτηση είναι τυπικη (αν είναι έτσι όπως έχω καταλαβει) και ότι απλά υπάρχει για να ενταχτεις ή όχι στο πρόγραμμα.


Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

Kunia Bella Καλημέρα! Να σου πω την αλήθεια εγώ δεν έχω προλάβει καν να ανοίξω την αίτηση.Σημερα που θα το κάνω.Για να δω δηλαδή τα διάφορες. Αυτό που με αγχώνει εμένα περισσότερο είναι το πώς θα μπούμε στις δομες.Δλδ θα πάρουμε εμείς το οκ και θα πάμε στο βρεφονηπιακό και όπου προλαβουμε;Γιατί αν είναι έτσι καηκαμε.Αφου δεν έχουν ούτε και πολλές θέσεις ούτε και πολλούς κοντά μου.Βασικα μόνο ένας είναι κοντά μου και εκεί πήγαινε η μικρή φέτος. Και ποιος ο λόγος να δηλώσεις δομες στην αιτηση εφόσον δεν έχει μετά καμιά δέσμευση ο σταθμος;

Για να μην λεμε αερολογιες, κανε ενα τηλ στο εσπα κ διευκρινησε το θεμα των προσφερομενων θεσεων ανά δομή. Το θεωρω πολυ χιμαδιο να δηλωνουν θεσεις κ μετα να τις ανακαλουν. Προσωπικα δεν εχω καταλαβει καποια αλλαγη στον τροπο τοποθετησης. Προηγουνται οι μονογονεικες, το χαμηλο εισοδημα, τα αμεα κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην λεμε αερολογιες, κανε ενα τηλ στο εσπα κ διευκρινησε το θεμα των προσφερομενων θεσεων ανά δομή. Το θεωρω πολυ χιμαδιο να δηλωνουν θεσεις κ μετα να τις ανακαλουν. Προσωπικα δεν εχω καταλαβει καποια αλλαγη στον τροπο τοποθετησης. Προηγουνται οι μονογονεικες, το χαμηλο εισοδημα, τα αμεα κλπ.

Δεν ειπακατι τετοιο.Απλα στον οδηγο συμπληρωσης της αιτησης νομιζω πως διαβασα οτι το να δηλωσεις δομες δεν ειναι απαραιτητο και πως και να τις δηλωσεις δεν υπαρχει καμια δεσμευση απο τη δομη ως προς εσενα.Στην αιτηση που κανατε με τη φιλη σου τι ελεγε;

Βασικα σημερα θα μπω να τη φτιαξω και μαλλον Αυριο θα παρω κι ενα τηλ να ρωτησω.


Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

Η επιλογή των Δομών είναι προαιρετική.

Βάσει της ΚΥΑ 16/ΟΙΚ 578/ΦΕΚ Β' 1850/24-06-2016 η διαδικασία της σύζευξης είναι ενδεικτική και δεν παράγει δεσμευτικά αποτελέσματα τόσο για τον Φορέα / Δομή όσο και την ωφελούμενη/κάτοχο «Αξίας Τοποθέτησης» (Voucher)


Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως ήταν σαφές αυτό που είπα. Ή υπεύθυνη μου διευκρίνισε πως φέτος δεν είναι υποχρεωμένοι να δώσουν τις θέσεις που έχουν δηλώσει. Δεν ζούμε όλοι στην Αττική. Εδώ που μένω Έχει μόνο 2 ιδιωτικούς και από αυτούς μόνο Ο ένας συμμετέχει στο πρόγραμμα. Μιλάμε Για 60 θέσεις Δημόσιο και ιδιωτικό Σύνολο σε Περιοχή 40.000 κατοίκων. Βρεφών δεν Υπάρχει τι να κάνουν όσες μανούλες δεν έχουν πεθερά Ή μαμα? Τα σκάνε Στους ιδιωτικούς και καλύπτονται οι θέσεις

Και μίλησα Μόνο Για Τον ιδιωτικό. Στον Δημόσιο Δεν ρώτησα καθώς Δεν μας δέχονται λόγο ηλικίας.

Εάν Έχω καταλάβει Καλά Από Την Ανακοίνωση Εάν πάρεις το voucher μπορείς να ψάξεις Και σε σταθμούς Που Δεν Είναι σε λίστες. Το τι θα σου ζητήσουν είναι άλλο θέμα .

Όσο Για το τι είδαν θετικά οι σταθμοί..... Το Πως θα βγάλουν μεγαλύτερο κέρδος. Με Μια απλή Αναζήτηση θα Βρείτε τι παραθυράκι άνοιξε Αυτός Ο τρόπος επιλογής.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Νομίζω πως ήταν σαφές αυτό που είπα. Ή υπεύθυνη μου διευκρίνισε πως φέτος δεν είναι υποχρεωμένοι να δώσουν τις θέσεις που έχουν δηλώσει. Δεν ζούμε όλοι στην Αττική. Εδώ που μένω Έχει μόνο 2 ιδιωτικούς και από αυτούς μόνο Ο ένας συμμετέχει στο πρόγραμμα. Μιλάμε Για 60 θέσεις Δημόσιο και ιδιωτικό Σύνολο σε Περιοχή 40.000 κατοίκων. Βρεφών δεν Υπάρχει τι να κάνουν όσες μανούλες δεν έχουν πεθερά Ή μαμα? Τα σκάνε Στους ιδιωτικούς.

Και μίλησα Μόνο Για Τον ιδιωτικό. Στον Δημόσιο Δεν ρώτησα καθώς Δεν μας δέχονται λόγο ηλικίας.

Εάν Έχω καταλάβει Καλά Από Την Ανακοίνωση Εάν πάρεις το voucher μπορείς να ψάξεις Και σε σταθμούς Που Δεν Είναι σε λίστες. Το τι θα σου ζητήσουν είναι άλλο θέμα .

Όσο Για το τι είδαν θετικά οι σταθμοί..... Το Πως θα βγάλουν μεγαλύτερο κέρδος. Με Μια απλή Αναζήτηση θα Βρείτε τι παραθυράκι άνοιξε Αυτός Ο τρόπος επιλογής.

Νομίζω ότι φέτος κάνουν μεγάλη βλακεια γενικά.Εδω εγώ δεν έχω βρεφονηπιακό κοντά εκτός από έναν του δήμου και πιο μακριά πάλι του δήμου. Μιλαμε για 3-5 θέσεις μόνο για το εσπα και δεν πρόκειται να δώσουν παραπάνω γτ δεν μπορούν. Αν ισχύει αυτό το ότι θα πρέπει να πάμε μόνοι μας και όπου μας πάρουν κι αν θα προλάβουμε το πιθανότερο είναι να μείνουμε εκτός και να βάλουμε το voucher εκεί που ξέρουμε.Ποια είναι τα κριτήρια για την εγγραφη;Το ποιος θα πάει πρώτος φαντάζομαι οπότε τα μόρια δεν έχουν και καμιά σημασία.


Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

Θα πάρουν τους γνωστούς τους,αυτούς που θα χρησιμοποιήσουν την μεταφορά τους και αυτούς που ιδ δώσουν το Κάτι τις πάρα πάνω.

Τα θετικά είναι μόνο για περιοχές που έχουν πολλές προσφερόμενες θέσεις.

Και για να μην παρεξηγηθώ. Μιλάω μόνο για ιδιωτικούς. Στο Δημόσιο δεν μπορώ να φανταστώ πως θα λειτουργήσει. Μάλλον όποιος πάει 1 Σεπτεμβρίου :rolleyes: ειλικρινά δεν ξέρω. Αν έχει επικοινωνήσει κάποια ας μας πει

Link to comment
Share on other sites

Θα πάρω αύριο τηλ.Θελεις να τους ρωτήσω κατι;Γτ θέλω μια διευκρίνηση για τα δικαιολογητικα και βασικά να ρωτήσω για το πως θα γινουν οι εγγραφές πλέον.


Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...