Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 21 λεπτά , Angot είπε:

      με 2,4 να σπάσουν τα νερά; και γω 2,4 εχω αλλά δεν μπυ τα είπε τόσο τραβηγμένα!   α και συ δηλαδή το χειροκρότημα , κατάλαβα! 

      Είναι δύο τα μωρά καλέ ! Το λέω για να μην ανχωθουν Κ άλλες κοπέλες . Στα δίδυμα σχεδόν καμία δεν μπαίνει στο μήνα της .

Μανούλες Μαρτίου 2017


Recommended Posts

Λέτε να μην έχω δοκιμάσει πατάτα καρότο? Μ αυτά ξεκίνησα....αλλά δεν! Ξινίζει τα μούτρα του!

Τι ώρα περίπου δίνετε τη χορτόσουπα και μετά από πόση ώρα από τον θηλασμό? Δώστε μου τα φώτα σας....

καλο βράδυ!!!


e2Obp2.png87dnp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

12 ώρες πρίν, sweet mommy είπε:

Λέτε να μην έχω δοκιμάσει πατάτα καρότο? Μ αυτά ξεκίνησα....αλλά δεν! Ξινίζει τα μούτρα του!

Τι ώρα περίπου δίνετε τη χορτόσουπα και μετά από πόση ώρα από τον θηλασμό? Δώστε μου τα φώτα σας....

καλο βράδυ!!!

Καλημέρα.

Εγώ θηλάζω κατά τις 7-8 το πρωί. Μετά 10-11 το φρούτο, όσο φάει.... Μεσημέρι γάλα, απόγευμα λαχανικά.

Οπωσδήποτε δυο ώρες μετά το θηλασμό τα λαχανικά - φρούτα για να πεινάει...Αν τύχει πρωι να είμαστε έξω δίνω κρέμα και μετά φρούτο για μεσημέρι..Με έχει βολέψει το φαγητό να το δίνω γύρω στις 18.00 για να χορτάσει, να είναι ήρεμη για να διαβάσω τον μεγάλο.. Πάμε πρώτη και όπως φαντάζεστε περνάμε δύσκολα απογευματα.

Δοκίμασε πιο χλιαρά πιο ζεστά κτλ.. Εμένα θέλει αρκετά ζεστό το  φαγητό....Ίσως το φρούτο να μην της αρέσει που είναι κρύο.... Σε κάθε περίπτωση εγώ δε δίνω γάλα μετά το φαγητό....Δεν ζητάει. Αφού δεν τρώει πατάτα - καρότο πραγματικά δεν ξέρω τι να πώ... Να υποθέσω πως προσπαθείς πολλές μέρες, γιατί εμένα μετά τις 3 βδομάδες προσπάθειας αρχισε να ανοίγει το στόμα...

  • Μου αρέσει 1

9 & 7.5  my boys & 3 my butterfly

Link to comment
Share on other sites

Ούτε μετά τα φρούτα δίνεις γάλα Any? Έχεις αντικαταστήσει τους θηλασμούς με τα γεύματα?

Μ άρέσει η ιδέα σου γάλα το μεσημέρι και φαί τ απόγευμα. Έτσι ίσως τα καταφέρουμε με τα λαχανικά. Δε θέλω να αποθηλάσει..  και προσφέρω γάλα κάθε 2-3 ωρίτσες..όταν γκρινιάζει δηλαδή! Και απαραιτήτως μετά τα γεύματα! Γενικώς είναι παιδί του γάλατος, δε λέει ποτέ όχι για βυζάκι!  Νερό πίνει 2 γουλίτσες,όχι περισσότερο. Φρούτα ξεκίνησα στις 17/9 που κλεισε 6 μηνών και γύρω στις 25/9 έδωσα πατάτα-καρότο.. με απόλυτη αποτυχία! Έκανα και ένα διάλλειμα 3-4 μέρες από τα λαχανικά..αφού τα πέταγα κάθε μέρα..και ξαναξεκίνησα με τα ίδια αποτελέσματα. Έχω προσθέσει σέλινο, κολοκύθι, μπρόκολο, ντομάτα... δεν έδειξε να του αρέσει τίποτα απ αυτά. Βασικά αρνείται να φάει το μεσημέρι... γι αυτό θα το κάνω και γω απόγευμα μπας και.... Ευχαριστώ για το μενού!


e2Obp2.png87dnp3.png

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, sweet mommy είπε:

Ούτε μετά τα φρούτα δίνεις γάλα Any? Έχεις αντικαταστήσει τους θηλασμούς με τα γεύματα?

Μ άρέσει η ιδέα σου γάλα το μεσημέρι και φαί τ απόγευμα. Έτσι ίσως τα καταφέρουμε με τα λαχανικά. Δε θέλω να αποθηλάσει..  και προσφέρω γάλα κάθε 2-3 ωρίτσες..όταν γκρινιάζει δηλαδή! Και απαραιτήτως μετά τα γεύματα! Γενικώς είναι παιδί του γάλατος, δε λέει ποτέ όχι για βυζάκι!  Νερό πίνει 2 γουλίτσες,όχι περισσότερο. Φρούτα ξεκίνησα στις 17/9 που κλεισε 6 μηνών και γύρω στις 25/9 έδωσα πατάτα-καρότο.. με απόλυτη αποτυχία! Έκανα και ένα διάλλειμα 3-4 μέρες από τα λαχανικά..αφού τα πέταγα κάθε μέρα..και ξαναξεκίνησα με τα ίδια αποτελέσματα. Έχω προσθέσει σέλινο, κολοκύθι, μπρόκολο, ντομάτα... δεν έδειξε να του αρέσει τίποτα απ αυτά. Βασικά αρνείται να φάει το μεσημέρι... γι αυτό θα το κάνω και γω απόγευμα μπας και.... Ευχαριστώ για το μενού!

Καλημέρα... Μετά το φαγητό σπάνια δίνω γάλα, εκτός και γκρινιάζει.. Συνήθως μετά απο ενα μπωλ φαγητό ρευεται και νάνι. Νερό καθόλου, ούτε πιπίλα. Μόνο αντίχειρα...Τόχω ξαναπεί ο θηλασμός δε χάνεται ευκολα, ακόμη και αν για λίγο δε θηλάσεις και μετά θέλει πολύ, η παραγωγή προσαμόζεται σύμφωνα με τη ζήτηση..

Όσα εχεις προσθέσει απο την εμπειρία μου δεν είναι και τα πιο γευστικά... Επέμεινε σε πατάτα καρότο.. Δοκίμασε πιο ζεστό, χλιαρό, πιο υδαρό πιο πηχτό...Θα το βρείς που θα πάει...Αλλά αν είναι χορτάτο απο γάλα, γτ να φάει λέω εγώ.. Τόσους μήνες αυτό έχει μάθει. Αν τρώει ποσότητα φρούτο, μήπως δεν πεινάει ξανά το μεσημέρι?

Μπορεί απλά να μην είναι έτοιμο για κουτάλι και στην τελική  δε θα πάθει και κάτι αν δε φαει φαγητό για λίγο ακόμη...Υπομονή και όλα θα γίνουν....Χωρίς αγχος.

Καλή δύναμη.....

  • Μου αρέσει 2

9 & 7.5  my boys & 3 my butterfly

Link to comment
Share on other sites

On 11/10/2017 at 3:55 ΜΜ, sweet mommy είπε:

Ούτε μετά τα φρούτα δίνεις γάλα Any? Έχεις αντικαταστήσει τους θηλασμούς με τα γεύματα?

Μ άρέσει η ιδέα σου γάλα το μεσημέρι και φαί τ απόγευμα. Έτσι ίσως τα καταφέρουμε με τα λαχανικά. Δε θέλω να αποθηλάσει..  και προσφέρω γάλα κάθε 2-3 ωρίτσες..όταν γκρινιάζει δηλαδή! Και απαραιτήτως μετά τα γεύματα! Γενικώς είναι παιδί του γάλατος, δε λέει ποτέ όχι για βυζάκι!  Νερό πίνει 2 γουλίτσες,όχι περισσότερο. Φρούτα ξεκίνησα στις 17/9 που κλεισε 6 μηνών και γύρω στις 25/9 έδωσα πατάτα-καρότο.. με απόλυτη αποτυχία! Έκανα και ένα διάλλειμα 3-4 μέρες από τα λαχανικά..αφού τα πέταγα κάθε μέρα..και ξαναξεκίνησα με τα ίδια αποτελέσματα. Έχω προσθέσει σέλινο, κολοκύθι, μπρόκολο, ντομάτα... δεν έδειξε να του αρέσει τίποτα απ αυτά. Βασικά αρνείται να φάει το μεσημέρι... γι αυτό θα το κάνω και γω απόγευμα μπας και.... Ευχαριστώ για το μενού!

κοίτα λοιπόν θα σ πω το πρόγραμμα μας της ημέρας..πλέον 2 με 3 βράδια κοιμάται σερί από τις 10 πάρα τελευταίος θηλασμός Κ ξυπνάει 6 παρά με 7 πάρα πάλι..μετά κοιμάται κ 9.30 τον σηκώνω εγώ αν όχι από μόνος του για γάλα μετά 11 το φρούτο αλλιώς πιο γρήγορα αν γκρινιάζει ,κ ξανά προσφέρω εδώ αν θέλει πάλι,μετά 11.30 παίρνει έναν υπνάκο 1 ώρα συνήθως...κ γύρω στις 1 με 1.30 φαγητό μετά κοιμάται από 2 μέχρι 3 ώρες..μετά την κρέμα γύρω στις 5.30 νε 6.00 κ μετά στήθος όσο θέλει πια,.με αυτό το πρόγραμμα είμαστε συνήθως στους 8 θηλασμους περίπου.

  • Μου αρέσει 1

url%5Dz3q1p3.png 8,5 ο μεγάλος και 4,5 ο μικρός 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

14 ώρες πρίν, *ζουζουνα*!!! είπε:

κοίτα λοιπόν θα σ πω το πρόγραμμα μας της ημέρας..πλέον 2 με 3 βράδια κοιμάται σερί από τις 10 πάρα τελευταίος θηλασμός Κ ξυπνάει 6 παρά με 7 πάρα πάλι..μετά κοιμάται κ 9.30 τον σηκώνω εγώ αν όχι από μόνος του για γάλα μετά 11 το φρούτο αλλιώς πιο γρήγορα αν γκρινιάζει ,κ ξανά προσφέρω εδώ αν θέλει πάλι,μετά 11.30 παίρνει έναν υπνάκο 1 ώρα συνήθως...κ γύρω στις 1 με 1.30 φαγητό μετά κοιμάται από 2 μέχρι 3 ώρες..μετά την κρέμα γύρω στις 5.30 νε 6.00 κ μετά στήθος όσο θέλει πια,.με αυτό το πρόγραμμα είμαστε συνήθως στους 8 θηλασμους περίπου.

Αυτό το παιδί δε το βλέπεις καθολου...χαχαχαχα....όλη μέρα κοιμάται!!!!!!!!!!!!! τυχερή!!!! Έτσι κάνω και γω 3!!!

  • Μου αρέσει 1

e2Obp2.png87dnp3.png

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, sweet mommy είπε:

Αυτό το παιδί δε το βλέπεις καθολου...χαχαχαχα....όλη μέρα κοιμάται!!!!!!!!!!!!! τυχερή!!!! Έτσι κάνω και γω 3!!!

χαχαχαχαχαχα...πάντως που θα πάει θα στρώσει μην ανησυχείς..θέλει χρόνο ακόμα μάλλον...ο δικός σου.

  • Μου αρέσει 1

url%5Dz3q1p3.png 8,5 ο μεγάλος και 4,5 ο μικρός 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Πόσο φαγητό τρώτε? Γτ εμένα χτες έφαγε πολύύύύύ και έκανε εμετό..Την τάισα και γρήγοα γρήγορα να πάω τα αγόρια μπάσκετ και ίσως αυτό έφταιξε..Μόνο φαγητό τρώει πολύ, φρούτο τρώμε νορμάλ. Δλδ δυο φρουτάκια. Μπανάνα, αχλάδι και ένα μανταρίνι στυμμένο σήμερα και άφησε τρεις κουταλιές..Έφαγε στις 10 και τώρα θα της δώσω γάλα (13.00). Γιατί με ρωτήσατε αν δίνω γάλα μετά φαγητό - φρούτο.

Πως τα πατε sweet? Άλλαξε κάτι, άνοιξε το στόμα του ή μονο αφρόγαλα και σύ τον καπουτσίνο:-D:-D?

 

  • Μου αρέσει 1

9 & 7.5  my boys & 3 my butterfly

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, anys είπε:

Καλημέρα,

Πόσο φαγητό τρώτε? Γτ εμένα χτες έφαγε πολύύύύύ και έκανε εμετό..Την τάισα και γρήγοα γρήγορα να πάω τα αγόρια μπάσκετ και ίσως αυτό έφταιξε..Μόνο φαγητό τρώει πολύ, φρούτο τρώμε νορμάλ. Δλδ δυο φρουτάκια. Μπανάνα, αχλάδι και ένα μανταρίνι στυμμένο σήμερα και άφησε τρεις κουταλιές..Έφαγε στις 10 και τώρα θα της δώσω γάλα (13.00). Γιατί με ρωτήσατε αν δίνω γάλα μετά φαγητό - φρούτο.

Πως τα πατε sweet? Άλλαξε κάτι, άνοιξε το στόμα του ή μονο αφρόγαλα και σύ τον καπουτσίνο:-D:-D?

 

Καλησπέρα!

Το νορμάλ είναι μια ολόκληρη μπανάνα και ένα αχλάδι?  ουαου!!! Μια φορά παραλίγο να φάει όλο το αχλάδι και εκανα το σταυρό μου! Στις αρχές...

Μπαα δεν τρώει...ειδικά φαί..χορτόσουπα ή κοτόσουπα που του χω δώσει! Αηδιάζει και καταπίνει με το ζόρι και με γκρίνια!(αν καταπιεί) Όλο γάλα θέλει! Τι να κανω...να το αφήσω νηστικό μετά το μεσημεριανο? Πεινάει και θέλει γάλα...προσπάθησα και με κομμάτια φρούτα και λαχανικά...αλλά θέλει πολύ υπομονή η μέθοδος και είμαι στα όρια μου από την αυπνία και την κούραση ούτως ή άλλως! Έχει 6 δόντια...και συνέχεια ξετρυπώνει κι άλλο! Κάποια μέρα ίσως γίνει το θαύμα και φάει...και κάααααααποια άλλη στο μέλλον ίσως κοιμηθεί και 6 ώρες σερύ!!! Ζητάω πολλά..το ξέρω!!!


e2Obp2.png87dnp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , sweet mommy είπε:

Καλησπέρα!

Το νορμάλ είναι μια ολόκληρη μπανάνα και ένα αχλάδι?  ουαου!!! Μια φορά παραλίγο να φάει όλο το αχλάδι και εκανα το σταυρό μου! Στις αρχές...

Μπαα δεν τρώει...ειδικά φαί..χορτόσουπα ή κοτόσουπα που του χω δώσει! Αηδιάζει και καταπίνει με το ζόρι και με γκρίνια!(αν καταπιεί) Όλο γάλα θέλει! Τι να κανω...να το αφήσω νηστικό μετά το μεσημεριανο? Πεινάει και θέλει γάλα...προσπάθησα και με κομμάτια φρούτα και λαχανικά...αλλά θέλει πολύ υπομονή η μέθοδος και είμαι στα όρια μου από την αυπνία και την κούραση ούτως ή άλλως! Έχει 6 δόντια...και συνέχεια ξετρυπώνει κι άλλο! Κάποια μέρα ίσως γίνει το θαύμα και φάει...και κάααααααποια άλλη στο μέλλον ίσως κοιμηθεί και 6 ώρες σερύ!!! Ζητάω πολλά..το ξέρω!!!

εκτός απο τα δόντια(έβγαλε 9 μηνών το πρώτο) όλα αυτά τα πέρασα με το μεγάλο μου γιο...

Σε καταλαβαίνω απολυτα...

Δώσε γάλα, αυτό έκανα και γώ. Μέρα - νύχτα....Ευκολο και για τους δυο σας....

  • Μου αρέσει 2

9 & 7.5  my boys & 3 my butterfly

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 24/10/2017 at 10:47 ΠΜ, anys είπε:

Καλημέρα,

καλη εβδομάδα..

Πώς τα πάτε?

Καλημέρα!!εμείς μια χαρά..μεγαλώνουμε..ευτυχώς εμένα μου τα τρώει όλα δεν έχω θέμα,είναι καλοβολος  κ καλοφαγος σαν μωράκι.

από φρούτα έχω 3 δίνω..1 αχλάδι ,μισό μήλο κ μισή μπανάνα κάθε μέρα..φαγητό τρώει πια 200γρ και 50 γρ κ κάποιες 100γρ..αλλά τα 200 είναι στάνταρ..μιλάω για αλεσμενο φυσικά.κ κρέμα πια 150γρ τρώει κ νερό πίνει αρκετό.αυτά..


url%5Dz3q1p3.png 8,5 ο μεγάλος και 4,5 ο μικρός 

Link to comment
Share on other sites

Καλή εβδομάδα κορίτσια!

Καλά κ μεις..Στις 24/10 είχαμε πάει για εμβόλιο.Βάρος 11.050 και ύψος 73,5. Δόντια 7! Περιμένουμε το 8ο!

Από φαί χτες και σήμερα ανοίγει το στόμα και καταπίνει! Με προσπάθεια βέβαια..και σκερτσάκια..όχι με όρεξη! Πάντως έφαγε 10 κουταλάκια μοσχαράκι με λαχανικά και σουπίτσα σισαμάκι! Η γιατρός μας είπε κάθε μέρα κρέας(όσο φάει) για να παίρνει σίδηρο. 

Αυτά τα νέα μας...εσείς όλα καλά??


e2Obp2.png87dnp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! 

Πού είστε? Όλα καλά?

Ο άντρας μου κόλλησε το μωρό συνάχι..και  περάσαμε μια νύχτα  ''όνειρο''!

Δε μου έφταναν τα δόντια..η δυσκοιλιότητα (κάθε 5 μέρες ενεργείται), ήρθε και το κρύωμα να με αποτελειώσει! Δεν έχω κολλήσει εγώ..αλλά με άντρα που βήχει και γκρινιάζει και μωρό να δυσκολεύεται ν ανασάνει..(άρα και να κοιμηθεί)..καλύτερα να χα αρρωστήσει εγώ!!! Είμαι με 2 ώρες ύπνο και καμία βοήθεια! Ευτυχώς που χω φαγητό από χτες και για μας και για τον μπέμπη..γιατί να χα κι αυτό, πραγματικά θα χτυπούσα το κεφάλι μου στον τοίχο για να ηρεμήσω!!!

Του τράβηξα τις μυξούλες με τον ρινικό αποφρακτήρα, του βαλα και ορό..και ελπίζω να το περάσει ελαφρά..τι άλλο να κάνω?!

Και είχα σχέδια για το σαβ/κο.. Σαββάτο πρωί είμαστε καλεσμένοι σε βάφτιση και Κυριακή σε γαμοβάφτιση! Και επίσης Κυριακή στις 12 έλεγα να πάμε στην παιδική χαρά που έχει συγκέντρωση για να συμμετέχουμε στον ταυτόχρονο δημόσιο θηλασμό!!!

Μακάρι να γίνει καλά γρήγορα..πρώτα απ όλα για να μην ταλαιπωρείται ο καημενούλης και έπειτα για να ξεκουραστώ και γω λιγάκι (ντρέπομαι που το λέω..αλλά η μέση μου με πεθαίνει και με 2 ώρες ύπνο δεν την παλεύω)!!!

Αλήθεια που τη βρίσκουμε τόση δύναμη οι μαμαδες??? Μου το λέγανε και δε το πίστευα...  Εγώ που είμαι από τη φύση μου υπναρού (έκλεινα και 12ωρο αν μ άφηνες)... να σηκώνομαι κάθε 1 ώρα και να πηγαινοφέρνω ένα παιδάκι σ όλο το σπίτι!!!!

zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz................... 

 


e2Obp2.png87dnp3.png

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, sweet mommy είπε:

Καλημέρα κορίτσια! 

Πού είστε? Όλα καλά?

Ο άντρας μου κόλλησε το μωρό συνάχι..και  περάσαμε μια νύχτα  ''όνειρο''!

Δε μου έφταναν τα δόντια..η δυσκοιλιότητα (κάθε 5 μέρες ενεργείται), ήρθε και το κρύωμα να με αποτελειώσει! Δεν έχω κολλήσει εγώ..αλλά με άντρα που βήχει και γκρινιάζει και μωρό να δυσκολεύεται ν ανασάνει..(άρα και να κοιμηθεί)..καλύτερα να χα αρρωστήσει εγώ!!! Είμαι με 2 ώρες ύπνο και καμία βοήθεια! Ευτυχώς που χω φαγητό από χτες και για μας και για τον μπέμπη..γιατί να χα κι αυτό, πραγματικά θα χτυπούσα το κεφάλι μου στον τοίχο για να ηρεμήσω!!!

Του τράβηξα τις μυξούλες με τον ρινικό αποφρακτήρα, του βαλα και ορό..και ελπίζω να το περάσει ελαφρά..τι άλλο να κάνω?!

Και είχα σχέδια για το σαβ/κο.. Σαββάτο πρωί είμαστε καλεσμένοι σε βάφτιση και Κυριακή σε γαμοβάφτιση! Και επίσης Κυριακή στις 12 έλεγα να πάμε στην παιδική χαρά που έχει συγκέντρωση για να συμμετέχουμε στον ταυτόχρονο δημόσιο θηλασμό!!!

Μακάρι να γίνει καλά γρήγορα..πρώτα απ όλα για να μην ταλαιπωρείται ο καημενούλης και έπειτα για να ξεκουραστώ και γω λιγάκι (ντρέπομαι που το λέω..αλλά η μέση μου με πεθαίνει και με 2 ώρες ύπνο δεν την παλεύω)!!!

Αλήθεια που τη βρίσκουμε τόση δύναμη οι μαμαδες??? Μου το λέγανε και δε το πίστευα...  Εγώ που είμαι από τη φύση μου υπναρού (έκλεινα και 12ωρο αν μ άφηνες)... να σηκώνομαι κάθε 1 ώρα και να πηγαινοφέρνω ένα παιδάκι σ όλο το σπίτι!!!!

zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz................... 

 

πω πω κοριτσάκι μου περαστικά σας!!!τι να πω...εγώ τα περνάω γιατί έχω τον μεγάλο σχολείο οπότε κάποιες φορές κολλάει..ευτυχώς μια φορά έχει κολλήσει...

τώρα εχθές είχε εμβόλιο είμαστε 8.800 κιλά κ 71 πόντους!!!μια χαρά 2 δόντια αλλά κοντεύει να σκάσει το 3ο!!κ έχει πολύ γκρίνια κ πόνο ο καημένος..κατά τα άλλα όλα καλά τα τρώει όλα...κ σιγά σιγά θα βάλουμε κ πορτοκάλι  κ αρακά...κλπ...

  • Ευχαριστώ 1

url%5Dz3q1p3.png 8,5 ο μεγάλος και 4,5 ο μικρός 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...