Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια καλησπέρα. Πριν 1 βδομάδα ειχα παλλινδρομη κυηση απο δωρεά ωάριων η πρώτη μου. Πριν ειχα αλλες 2 με δικά μου ωαρια. Όλες οι παλλινδρομες την ίδια βδομάδα μεταξύ 6-7 βδομάδα. Στείλαμε το έμβρυο για έλεγχο και περιμένω τα αποτελέσματα. Ο γιατρός θεωρεί τυχαίο γεγονός γιατί απο όλα ήμουν καλυμμένη. Εμένα παρόλα αυτά δεν με καλύπτει η απάντηση του. Τι εξετάσεις μου προτείνετε να κάνω;  Πήγα σε αιματολόγο, σε ενδοκρινολόγο.

Πρωτάκια 2016-2017!!!


Recommended Posts

Κι εμείς με πρωτάκι φέτος και μάλιστα πρώτο πρωτάκι της οικογένειας :-).

Κι εγώ αγχώνομαι λίγο, όχι τόσο σε ό,τι έχει να κάνει με τα διαβάσματα (ίσως να είμαι υπεραισιόδοξη αλλά σ' αυτό το κομμάτι πιστεύω θα την βρούμε την άκρη), όσο για το πώς θα της φάνει και πώς θα νιώθει εκείνη στο "μεγάλο σχολείο".

Στο μεταξύ, ζητάει επίμονα δεύτερη δραστηριότητα (ενόργανη), ενώ ήδη πάει μπαλέτο δύο φορές τη βδομάδα και δε θέλει να σταματήσει. 4 απογεύματα τη βδομάδα και μάλιστα χωρίς να ξέρουμε πώς θα βρούμε ρυθμό με το διάβασμα, πολύ μου φαίνεται :roll:. Ελεύθερο χρόνο πότε θα έχει;

Προς το παρόν, πάντως, χαίρεται ακόμη καλοκαιρινό πρόγραμμα. Για να δούμε πόσο εύκολο θα είναι να "μαζευτούμε" :rolleyes:.

Καλημέρα Κική!

Τα περισσότερα παιδιά προσαρμόζονται μία χαρά στο " μεγάλο σχολείο ", μην φοβάσαι! Ενθάρρυνση χρειάζεται από εμάς και κυρίως να μην περνάμε τα άγχη μας στα παιδιά. Όσο για την 2η δραστηριότητα τρέναρέ το λίγο μέχρι το τέλος του Σεπτέμβρη, να δεις πως θα πάτε με σχολείο και μπαλέτο, κι αν επιμένει ξεκινήστε και ενόργανη. Το πολύ πολύ αν στην πορεία ζοριστεί σταματάτε.

Καλά να περάσετε τις μέρες που έχουν απομείνει πριν μπούμε όλοι στο πρόγραμμα!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα Κική!

Κι εγω για τη δευτερη δραστηριοτητα θα περιμενα να δω πως θα παει η προσαρμογη και η "οργανωση" του διαβασματος πρωτα.

Εμενα αυτο που με αγχωνει ειναι το ποτε θα διοριστουν οι αναπληρωτές γιατι εδω που μενω το σχολειο εχει στο μεγαλυτερο ποσοστο αναπληρωτες. Περυσι ηρθαν στα μεσα Οκτωβριου και μετα έτρεχαν και δεν εφταναν.


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!!

Γυρίσαμε και εμείς από διακοπές.

Γεια σου Αγγελική!!! Πρωτάκια τα καρκινάκια μας πια!!

Η μικρή μετράει τις μέρες για να ξεκινήσει το σχολείο. Μακάρι να δείξει τόσο ζήλο και στο διάβασμα... :rolleyes:

Από πέρυσι είχε πολλές δραστηριότητες και τώρα θέλει να τις διατηρήσει όλες. Ξέρω πως δεν γίνεται. Θα κάνει σίγουρα κολυμβητήριο, αγγλικά, ζωγραφική. Ζητάει επίσης μουσική, σκάκι και μπαλέτο... Σκάκι είναι Σαββατοκύριακα, θα το βολέψουμε, μουσική θα δούμε, το μπαλέτο μας ζορίζει πολύ, γιατί το ζητάει επίμονα (έκανε μέσα στο σχολείο της πέρυσι) και ξέρω πως δεν θα μας βγει το πρόγραμμα.

(Μέσα στο καλοκαίρι ζήταγε επίσης ρυθμική, τζούντο... δε θυμάμαι τι άλλο και ήταν σίγουρη πως θα προλάβαινε...) :roll::roll:

Για κάποια, λοιπόν, θα περιμένω να ξεκινήσουμε, να δω πως κυλάει ο Σεπτέμβρης, τι θα κάνει στο ολοήμερο κλπ και μετά θα αποφασίσουμε!! Το πολύ πολύ, όπως είπε και η Αγγελική, ότι δεν μας βγει το παρατάει. Θέλω, απλά, να αποφύγω δραστηριότητες με έξτρα διάβασμα (τα αγγλικά θα είναι προφορικά, έκανε και στο νηπιαγωγείο και δεν θέλω να τη σταματήσω) και να αποφύγω την πολύ τηλεόραση...

Πήγαμε κι εμείς για τσάντα. Τη διάλεξε μόνη της, ήταν λίγο πιο μικρή από ότι την ήθελα, αλλά της έκανα το χατήρι (αφού τσέκαρα χώρους και μέτρησα) για να μην την απογοητεύσω. Πήραμε και τσαντάκι φαγητού για το ολοήμερο και κασετίνα.

Όσον αφορά τα βιβλία, είναι ανάλογα τη δασκάλα: στον γιο μου τα περισσότερα τα άφηναν σχολείο και είχαν δύο της γλώσσας, 4-5 τετράδια και το μπλοκ ζωγραφικής μαζί.

Κι εγώ για 12 Αυγούστου άκουσα ότι θα ξεκινήσουν τα σχολεία.

Εδώ θα ήμαστε να τα λέμε!!

Καλό υπόλοιπο καλοκαιριού!!


NDPXp3.png eJ01p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μανούλες!

Τα παιδιά μου δεν έχουν μαζευτεί ακόμη από το χωριό. Στο τέλος της εβδομάδας όμως επιστρέφουν κι αυτά και μπαίνουμε στο πρόγραμμα σιγά σιγά.

Μαρίνα ο μικρός μου δεν ζητάει εξωσχολικές δραστηριότητες, του αρκεί που κατεβαίνει στον δρόμο με τους φίλους του και παίζουν. Βέβαια πέρισυ πήγε στίβο μαζί με την αδερφή του ... για φέτος θα δείξει...


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλό μήνα!

Πλησιάζει ο καιρός για τα πρωτακια μας!

Πως τα πάτε με την προετοιμασία; Εγω ξεκινησα να προσπαθω να κοιμιζω την κορη μου λιγο νωριτερα γιατι έχουμε ξεφύγει τωρα το καλοκαιρι. Φυσικά αντιστεκεται αλλά που θα παει... θα ερθει η κουραση.

Εμένα δραστηριότητες δεν ζητά και πολλές (έτσι κι αλλιώς εδώ που μένουμε δεν έχει και πολλά να κάνεις). Περυσι πήγαινε μπαλέτο, φέτος δεν ξέρω τι θα κάνει γιατι δεν έχει αποφασίσει τι θελει να κάνει. Έγινε και κάτι το καλοκαιρι που την επηρέασε και δεν παίρνει γρήγορα αποφάσεις.


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα μανούλες!

Εμένα τα δικά μου αύριο επιστρέφουν, πρώτα ο Θεός, από το χωριό οπότε από Δευτέρα θα οργανωθούμε σιγά σιγά...

Θα πάμε και για τσάντα και κασετίνα αρχικά και όταν η δασκάλα μας δώσει την λίστα θα πάρουμε και τα υπόλοιπα υλικά.


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Πλησιάζει ο καιρος. Χτες μου εφυγε ενα βαρος γιατι ανακοινώθηκαν οι προσλήψεις αναπληρωτών δασκάλων, οπότε ελπίζω να ξεκινησουμε ομαλά στο σχολειο μας που εξαρταται πολύ απο αυτο το "θεσμό".

Το Σαββατο πηραμε και την τσαντα μας. Η μικρη ηθελε τρολει - ελπίζω να τη βολέψει.


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Φωτεινή το άκουσα κι εγώ χτες στις ειδήσεις αυτό με την πρόσληψη των δασκάλων. Μακάρι να ξακινήσουν όλα τα σχολεία χωρίς σοβαρά προβλήματα, αν και άκουσα ότι οι δάσκαλοι θα απεργήσουν 15 και 16 Σεπτέμβρη.

Εμείς τσάντα θα πάμε να πάρουμε ή σήμερα ή αύριο το απόγευμα. Ο μικρός έχει ζητήσει τσάντα με ροδάκια. Θα δούμε που θα καταλήξουμε στο τέλος....


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Έφτασε, λοιπόν, ο καιρός! Ξεκινάνε τα πρωτάκια μας τη Δευτέρα! Απίστευτο μου φαίνεται!

Πήραμε κι εμείς τσάντα (με ροδάκια) κι ελπίζω να την βολέψει.

Αγιασμό έχουμε στις 8:30 και μετά θα μείνουν μόνο τα παιδάκια της πρώτης με τους γονείς για χωρισμό σε τμήματα και γενική ενημέρωση.

Θα συνεχίσει το μπαλέτο της 2 φορές τη βδομάδα, που το θέλει και, όπως είπατε κι εσείς, θα προσπαθήσω να την τρενάρω λίγο τη δεύτερη δραστηριότητα.

Φωτεινή, ο άντρας της αδερφής μου, που είναι ειδικότητας κιόλας (εικαστικά), νομίζω ότι θα τοποθετηθούν μέχρι το τέλος της βδομάδας. Βγήκαν χθες τα αποτελέσματά τους. Νομίζω των δασκάλων είχαν βγει λίγο πριν, οπότε, δεν μπορεί, θα σας έρθουν.

Καλό σ/κ να έχουμε! Από δω και πέρα θα αποκτήσουν κι άλλη αξία :-)!


4j3mz22muk0eivxh.png

41ed94dflw3lenl5.png

41ed5tais0z8.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, όλες θα τα αφήνετε ολοήμερο;

Εγώ έχω ακόμη άδεια ανατροφής από την μπέμπα και μετά (από τον Απρίλη) που επιστρέφω, θα πηγαίνει στη μητέρα μου μέχρι τις 3 που γυρίζω εγώ. Απ' του χρόνου βλέπουμε :roll:.


4j3mz22muk0eivxh.png

41ed94dflw3lenl5.png

41ed5tais0z8.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλή αρχή σε όλα τα παιδάκια, τους γονείς και τους εκπαιδευτικούς! Εμείς πηγαίνουμε Β΄δημοτικού φέτος οπότε η σημερινή ημέρα ήταν λίγο πιο χαλαρή! Πήρατε βιβλία; Εμείς πήραμε και κατά τη διαδικασία "ντυσίματος" σας έφτιαξα ένα βιντεάκι με σκοπό να σας βοηθήσω όσες δεν θυμάστε απ τα δικά σας σχολικά χρόνια πως ντύνουμε εύκολα τα βιβλία των παιδιών μας!

Καλή σχολική χρονιά!!!


YqE6p2.png

IqItp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Πηγαμε χτες στον αγιασμό (ειχα πάρει κι εγω άδεια τελικά). Ο καιρος μας τα χαλασε γιατι έβρεχε λίγο. Η μικρη ήταν λίγο μαζεμένη αλλά πιστευω οτι θα προσαρμοστει. Σημερα θα παρουν τα βιβλία.

Οι δασκαλοι είχαν έρθει όλοι. Οπότε ξεκινάμε ομαλά. Σήμερα θα μάθουμε ποια ή ποιον θα έχουμε.

Κική μου εγώ δεν την έγραψα ολοήμερο. Δεν θα μας βόλευε τελικά αν κι εγώ δουλεύω ως τις 3:30.

Ravt δεν το έχω δει ακομα το βιντεακι αλλά σε ευχαριστουμε για το κοπο σου! Καλή σχολική χρονια και στο δικό σου παιδάκι!

Για πειτε και τις δικές σας εντυπώσεις!


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Αρχίσαμε κι εμείς σχεδόν κανονικά. Ήδη από χθες τα είχαν χωρίσει σε τμήματα, μπήκαμε στην τάξη, γνώρισαν και γνωρίσαμε τη δασκάλα τους και μας μίλησε λίγο για τα πρώτα. Πολύ θετική είναι η πρώτη εντύπωσή μου. Είχε κάνει μια προεργασία κιόλας η γυναίκα (είχε φτιάξει μπαλόνια από χρωματιστά κανσόν με τα ονόματά τους κι είχε στολίσει τον έναν τοίχο της τάξης) και τους έκανε δώρο στο καθένα από ένα μολύβι και μια γόμα με σχέδια, για καλή αρχή.

Σήμερα σχόλασαν 12:25 κι απ' ό,τι κατάλαβα απ' όσα μου είπε η μικρή, κινήθηκαν, ας πούμε, αναγνωριστικά. Μας έδωσε και την περιβόητη λίστα.

Κορίτσια, πόσα παιδάκια είναι στην τάξη; Εμάς είναι 20.

RavT, ευχαριστούμε πολύ για το βιντεάκι! Εγώ το χάζεψα, αν και έχω τον μπαμπά μου, που για κάποιον (ανεξήγητο για μένα) λόγο τη "βρίσκει" πολύ μ'αυτή την διαδικασία (από τότε που ήμασταν εμείς παιδιά) και του τα πάσαρα σήμερα χωρίς ντροπή :mrgreen:!


4j3mz22muk0eivxh.png

41ed94dflw3lenl5.png

41ed5tais0z8.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και πάλι!

Κική εγω μενω σε χωριο στην επαρχια κι ειναι λίγα τα παιδια 13 για την ακρίβεια.

Η δικια μου αρχιζει και προσαρμοζεται. Μαλλον ο δασκαλος τους τα έχει κερδισει (πολυ σημαντικο κατα τη γνωμη μου αυτο).

Τα δικα σας πρωτακια πως τα πανε;


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολα τα κοριτσια κ τα πρωτακια τους!! καλη αρχη να εχουμε!

ξεκινησαμε την πρωτη...απιστευτο μου φαινεται....

να ρωτησω βρε κοριτσια αυτες οι κασετινες οι διπλες οι γεματες βολευουν τελικα ??

νομιζω οτι περισοτερο χασομερανε να βαλουν ενα ενα τα μολυβια, μαρκαδορους στα λαστιχακια παρα βολικες μην πω οτι ενα λατιχακι εσπασε ηδη! (τσαμπα 12ε γκρρ) κ ειναι κ πολυ κοντα το ενα στο αλλο κ παιδευονται κ δεν χωρανε κ ολα, οταν βιαζεται στο τελος τα πεταει χυμα στην τσαντα...

σκεφτομαι να του παρω μια πιο απλη με φερμουαρ 3 θεσεων που εχω δει. για πειτε εμπειριες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...