Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 10 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoσε ευχαριστω για την απάντηση σου. Έχω πάει στην γνωστή αιματολόγο έχω την μετάλλαξη Leiden αλλά δεν σχετίζεται με αποβολές, παρόλα αυτά έπαιρνα αντιπηπτικη αγωγή και κορτιζόνη για καταστολή αν κ δεν βρέθηκε αυτοάνοσο. Έχω θυρεοειδέκτομη όποτε παίρνω καθημερινά t4 και με παρακολουθεί ενδοκρινολόγος χρονια. Όλες οι κυήσεις ήταν αυτόματη αποβολη, σε καμία δεν ειχα αιμορραγία. Όσον αφορά το σπερμα επέμενα παρά πολυ να το ελέγξουμε πριν την γονιμοποίηση αλλά ο γιατρός και οι εμβρυολογοι επέμεναν ότι είναι πολυ καλό διοτι γονιμοποιουσε σχεδόν όλα τα ωάρια που έγιναν βλαστοκυστες άριστες. Ο σύζυγος 33 ετών.  Για να καταλάβεις από τα 12 ωάρια της δότριας τα 9 ήταν ώριμα και τα 7 έγιναν βλαστοκυστες. Όπως κ να έχει δυστυχως δεν μπορώ να κάνω κάτι όσον αφορά το σπερμα γιατί έχω έμβρυα στην κατάψυξη. Έκανα απόξεση την προηγούμενη εβδομάδα κ το στείλαμε για έλεγχο για να έχουμε μια απάντηση. Έχω κάνει υστεροσκοπηση και ήταν καθαρή.
      Ο γιατρος μου δεν πιστεύει στο μικρωβιωμα της μήτρας θεωρεί πως είναι σε ερευνητικό στάδιο και δεν το προτείνει , θεωρει πεταμένα λεφτά και χάσιμο χρόνου. 
      Εννοειτε πως δεν με κάλυψαν οι απαντήσεις του και δεν πιστεύω ότι ήταν τυχαίο γεγονός. Όταν μια κατάσταση επαναλαμβάνεται υπάρχει κάποιο πρόβλημα. 
       

      Όταν λες αυτόματη αποβολή;; Σταματούσαν οι καρδούλες τους; Αν είναι έτσι τότε συνήθως είναι στο έμβρυο..

      Γνωστή αιματολογο;; Της Αθήνας ή της Θεσσαλονίκης;! Γιατί εμένα "λάθος" βγάλανε δύο διαφορετικοί γιατροί την γνωστή αιματολογο της Αθήνας, το χειρότερο είναι ότι τη ξέρουν προσωπικά και οι ίδιες οι γιατροί που πήγα και απορούσαν πως της "ξέφυγε"! Προσωπικά έχασα την εμπιστοσύνη μου και επειδή μου έδωσε οδηγίες ανάλογες δεν πήρα ούτε τη κορτιζόνη ούτε το salospir τότε που μου έδινε ο εξωσωματικος(όχι ότι θα με κάλυπταν αλλά έστω αυτό..!).. εγώ πλέον δεν πάω πουθενά χωρίς δεύτερη γνώμη και ας είναι 50-60€ πχ πεταμένα λεφτά.. παρεπιπτόντως αν υπάρχει αυτοάνοσο (όπως στη περίπτωση μου) η κορτιζόνη που δίνουν στην εξωσωματική δεν αρκεί πχ..! Τα φάρμακα που δίνουν στην εξωσωματική μπορεί να καλύπτουν ως ένα βαθμό αλλά αν υπάρχει συγκεκριμένο πρόβλημα πρέπει να υπάρχει ανάλογη τροποποίηση του πρωτοκόλλου με εξατομικευμένη αγωγή με βάση τις ανάγκες του οργανισμού για να μπορέσει να στηρίξει μια κύηση! 

      Το ότι έχετε έτοιμες βλαστοκυστες είναι καλό και έχεις δίκιο σε αυτή τη φάση δώρον αδωρον να ελέγξετε το σπέρμα.. αυτά βέβαια τα ελέγχουμε εξαρχής!! Εννοείτε κλασικά δεν δίνουν καμία σημασία και ευθύνη στο σπέρμα και στον άντρα αλλά το ότι είναι 33 δεν μου λέει απολύτως τίποτα!! Το οξειδωτικό στρες, ο κατακερματισμός, τα μικρόβια κτλ επηρεάζουν είτε είσαι 23 είτε 63!! Φυσικά όσο μεγαλώνει ο άντρας φθίνει και η γονιμότητα του όπως ακριβώς και στη γυναίκα αλλά αυτά που σου αναφέρω σχετίζονται με το τρόπο ζωής, τη διατροφή τις συνθήκες εργασίας και τόσα τόσα ακόμα!! Πχ ο υψηλός κατακερματισμός κατηγορείται για αποβολές..! Όταν λοιπόν φεύγει από τη μέση ο παράγοντας "ποιότητα" ωαρίων όλα τα υπόλοιπα πρέπει να ξεψαχνιζονται!! Πόσο μάλλον όταν αυτή η προσπάθεια κοστίζει 5.000 πάνω κάτω..!! Δεν ευθυνεστε εσείς φυσικά πουθενά σε αυτό.. όπως και όλα τα ζευγάρια που προχωρούν σε εξωσωματική με δωρεά ή χωρίς, εμπιστεύονται τους γιατρούς να τους κατευθύνουν ανάλογα.. δυστυχώς δύσκολα βλέπουμε να συμβαίνει αυτό..

      Καταλαβαίνω ότι έχεις συγκεκριμένη ενδοκρινολόγο που εμπιστεύεσαι λόγο του θυρεοειδή αλλά χρειαζόμαστε ενδοκρινολόγο αναπαραγωγής που να έχει εξειδίκευση στις ορμόνες αυτές.. δεν γνωρίζω τη γιατρό σου ούτε αμφισβητώ τις γνώσεις της επί του θέματος, απλά να το ψάξεις για να είσαι σίγουρη... Κυρίως το ζάχαρο κατηγορείται για αποβολές οπότε εκεί θα εστιαζα και στις βιταμίνες, αν είναι καλυμμένος ο οργανισμός σου όπως βιταμίνη D, B12, φολικό κτλ κτλ..

      Τέλος εγώ θα έκανα ένα ακόμα ραντεβού με έναν δεύτερο εξωσωματικο ίσα για να πάρω μια δεύτερη γνώμη ως προς το τρόπο προσέγγισης και τι θα είχε να προτείνει από εξετάσεις κτλ.. άσχετα με το αν θα προχωρούσα με τον γιατρό που ήδη έχω ή όχι.. απλά για να δω τι άλλο μπορεί να ακούσω..

      Ελπίζω να βοήθησα λίγο..

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΙΟΥΝΙΟΥ 2011


bloublou

Recommended Posts

Καλημερουδιαααααα!!!!!!!! Τα διαβασα ολα και θυμαμαι λιγα να σχολιασω....!!!!Καταρχην, κοριτσια τελειες οι φουσκωμενες κοιλιτσες σας!!!!!! Να ευχαριστησω για τις συμβουλες περι θηλασμου και για τα απορρυπαντικα που μας προτεινατε!!!!! Ειστε πολυ καλες!!!!!!!!! Κατερινακι, ευχαριστα τα νεα σου, για το μωρακι σου!!!!!! Βιργινακι,τρελη επιτυχια το δωματιο!!!!!!

Να ρωτησω κατι κοριτσακια μου, τον υπερηχο που γραφει την Π.Η.Τ. για να τον δωσουμε στο ΙΚΑ πρεπει να ειναι μονο απο γιατρο του ΙΚΑ? Η' μετραει και απο τον ιδιωτη γιατρο μου? Εμενα, παντως μου ειχαν πει οτι παει βαση μισθου. Εγω που ειμαι τωρα στο ταμειο ανεργιας, που ειπαν οτι θα μετρησει ο τελευταιος μισθος και επισης μου ζητησαν και μια βεβαιωση απο τον ΟΑΕΔ και τα ενσημα μου τα τελευταια 2 χρονια.

Φιλακιααααααα!!!!!!!!!!

ευχαριστω αγγελικουλα μου !!!!

Νομιζω πως θελει πρωτα απο τον γιατρο σου την Πητ,κ μετα στο γιατρο του Ικα πρεπει να πας με τον β επιπεδου κ ετσι σου περναει κ αυτος την Πητ σου δινει χαρτι πας στον εργοδοτη υπογραφετε κ πας μετα στις παροχες του Ικα κ πληρωνεσαι !

εσυ που εισαι στο ταμειο δεν ξερω να σε βοηθησω αλλα κ δω ισως θελει κ απο τους 2 γιατρους !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 11,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Εγώ, όπως και οι περισσότερες εδώ νομίζω, έκανα υπέρηχο β' σε ιδιώτη., όχι στο γιατρό μου, σε εξειδικευμένο κέντρο. Με αυτό το χαρτί πάω στο ΙΚΑ και δίνουν άδεια. Δε μου έχουν ζητήσει και από άλλο γιατρό ή γιατρό του ΙΚΑ. Καλύτερα όμως να πάρεις ένα τηλ. να σου πουν τι ακριβώς χαρτιά χρειάζονται και από τον εργοδότη όπως λέει η Βιργινία.


Gbjsp2.png

XUUFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Α! Εχω και αλλες αποριες... εγω που εχω Π.Η.Τ. 20/6 πρεπει να παω τα χαρτια στο ΙΚΑ για να παρω τα λεφτα 56 μερες πριν. Σωστα? Εργασιμες ή ολες? Και ειπατε οτι μας τα δινουν μετα απο 1 μηνα ή καταλαβα λαθος?

Επισης, εγω τις τελευταιες 10 μερες περιπου 1 ή 2 φορες την ημερα αισθανομαι εναν πονο χαμηλα στην κοιλια, σαν να κατουριεμαι και να κρατιεμαι, αλλα δεν κρατιεμαι... αυτο ειναι συσπαση?

Τελος, στον 7ο μηνα, μπαινουμε στην 28η εβδομαδα ή στην 27η? Συγνωμη, αν σας επρηξα, αλλα εχω μπερδευτει λιγακι...:D:D:D

λογικα οχι εργασιμες αλλα συνολο ! Σιγα μη μας εκαναν κ τετοια χαρη !

αυτο που λες δε νομιζω οτι ειναι συσπαση !

Στη συσπαση νιωθεις καπως..τσιτωνεται η κοιλια σκληραινει κ νομιζεις οτι μαζευει ! Ετσι νιωθω εγω ! Αλλες εχουν κ πονο μαζι εχω μονο μια δυσκολια ας πουμε !

στον 7ο μπαινεις μολις πας 27 βδομαδες αν δεν κανω λαθος αλλα για την ακριβεια εσυ που εχεις Πητ 20-6 στον 7ο μπαινεις 20 Μαρτη ! ΕΓω 22 ! χιχιχιχι!!!!!

σε ξεμπερδεψα εστω κ λιγο ? το ευχομαι !;)

Link to comment
Share on other sites

μόνο το τελευταίο ξέρω να σου απαντήσω, η 27η σε όλα τα βιβλία που έχω και από όσο έχω δει και στο Internet συμπεριλαμβάνεται στον 6ο, οπότε από 28η ο 7ος.

εγω παλι ξερω οτι απο την 25η ανηκεις στο 3ο τριμηνο !

Καλα με τις βδομαδες ειναι μπερδεμα !

Παρτε το με την Πητ γι ανα μην μπερδευεστε !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ, όπως και οι περισσότερες εδώ νομίζω, έκανα υπέρηχο β' σε ιδιώτη., όχι στο γιατρό μου, σε εξειδικευμένο κέντρο. Με αυτό το χαρτί πάω στο ΙΚΑ και δίνουν άδεια. Δε μου έχουν ζητήσει και από άλλο γιατρό ή γιατρό του ΙΚΑ. Καλύτερα όμως να πάρεις ένα τηλ. να σου πουν τι ακριβώς χαρτιά χρειάζονται και από τον εργοδότη όπως λέει η Βιργινία.

πως γινεται αυτο ?

εγω για να περασω επιτροπη να παρω αδεια πρεπει πρωτα να βγαλει γνωματευση ο γιατρος μου να παω στο γυνακολογο του ικα κ να μου δωσει ΑΥΤΟΣ χαρτι με αιτιολογια που με παραπεμπτει στην επιτροπη του Ικα Οπου εκει εμφανιζεται ο αντρας μου μονο !

αλλα αυτο με την κανονικη αδεια ειναι αλλιως !

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, κι αλλη απορια. Διαβασα αυτο που ποσταρε η Λιζα για το εξαμηνο. Εγω ειμαι δηλωμενη οτι δουλευω 4 ωρες, ασχετα που δουλευω 8, 5 μερες τη βδομαδα. Θα παρω τα 300κατι η τα 700 περιπου; Αν καταλαβα καλα λεει οτι αν εισαι δηλωμενος πανω απο 13 μερες το μηνα, ακομα και τετραωρος παιρνεις κανονικα τα 700, ε;


IAL5p2.png

u83tp3.png

Link to comment
Share on other sites

πως γινεται αυτο ?

εγω για να περασω επιτροπη να παρω αδεια πρεπει πρωτα να βγαλει γνωματευση ο γιατρος μου να παω στο γυνακολογο του ικα κ να μου δωσει ΑΥΤΟΣ χαρτι με αιτιολογια που με παραπεμπτει στην επιτροπη του Ικα Οπου εκει εμφανιζεται ο αντρας μου μονο !

αλλα αυτο με την κανονικη αδεια ειναι αλλιως !

Εμένα πάλι Βιργινάκι ζήτησαν μόνο τον υπέρηχο και τη γνωμάτευση του γιατρού μου, εφόσον υπήρχε πρόβλημα. Είχε πάει η μητέρα μου και τα κατέθεσε. Αύριο που θα πάει στην επιτροπή θα ρωτήσει τι ακριβώς χρειάζονται και θα σας ενημερώσω


Gbjsp2.png

XUUFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, κι αλλη απορια. Διαβασα αυτο που ποσταρε η Λιζα για το εξαμηνο. Εγω ειμαι δηλωμενη οτι δουλευω 4 ωρες, ασχετα που δουλευω 8, 5 μερες τη βδομαδα. Θα παρω τα 300κατι η τα 700 περιπου; Αν καταλαβα καλα λεει οτι αν εισαι δηλωμενος πανω απο 13 μερες το μηνα, ακομα και τετραωρος παιρνεις κανονικα τα 700, ε;

δεν το πολυκαταλαβα ! Αλλα ψαξτο μηπως δεν ειναι ετσι ? λογικα για οτι εισαι δηλωμενος θα πληρωθεις ! εγω ας πουμε ανηκω στα 690 ευρω ! ΕΙμαι δηλωμενη για τοσο !

Πως γινεται να εισαι δηλωμενος γι αλιγοτερα κ να σου δωσουν παραπανω ???? με ενα τηλ ισως λυθει αμεσα η απορια γιατι εδω στο περιπου τα λεμε απ οσα ξερουμε !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμένα πάλι Βιργινάκι ζήτησαν μόνο τον υπέρηχο και τη γνωμάτευση του γιατρού μου, εφόσον υπήρχε πρόβλημα. Είχε πάει η μητέρα μου και τα κατέθεσε. Αύριο που θα πάει στην επιτροπή θα ρωτήσει τι ακριβώς χρειάζονται και θα σας ενημερώσω

ποσες αδειες εχεις παρει μεχρι τωρα ? μιλαμε γι ατις ανναρωτικες μας ετσι ?

τι να πω εμας η επιτροπη δεν μας δεχεται χωρις χαρτι πρωτα του γυναικολογου ! ο καθενας τα δικα του !:mad:

Link to comment
Share on other sites

από ό,τι κατάλαβα, αν τα ένσημα που σου κολλάνε είναι για πάνω από 13 μέρες το μήνα, τότε το δικαιούσαι όλο το ποσό.

καλο αυτο τοτε για το κατερινακι μας, απλα δεν εχουν διαφορα τα ενσημα του 4ωρου κ του 8ωρου ?

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι ξερω οτι απο την 25η ανηκεις στο 3ο τριμηνο !

Καλα με τις βδομαδες ειναι μπερδεμα !

Παρτε το με την Πητ γι ανα μην μπερδευεστε !

ναι μάλλον καλύτερα με την Πητ. Άρα σήμερα μπήκα στον 7ο!


Gbjsp2.png

XUUFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μπερδεμα με το ΙΚΑ...καθε υποκαταστημα ζηταει το δικα του μου φαινεται...! Οσον αφορα για την αλλαγη του μηνα και εγω πιστευω οτι ειναι λιγοτερο μπλεξιμο αν το παμε με την ΠΗΤ. Δηλαδη, εγω ας πουμε στις 20/3 θα μπω στον 7ο.

Αν οι συσπασεις ειναι οπως λες Βιργινια μου, τι να ναι αυτα τα πονακια? Θα κανω υπομονη μεχρι τις 30/3 που θα παω στο γιατρο, γιατι δε μου φαινεται κατι ανησυχητικο...


GKvPp2.png

nN72p2.png

SoVDp2.png

Link to comment
Share on other sites

ποσες αδειες εχεις παρει μεχρι τωρα ? μιλαμε γι ατις ανναρωτικες μας ετσι ?

τι να πω εμας η επιτροπη δεν μας δεχεται χωρις χαρτι πρωτα του γυναικολογου ! ο καθενας τα δικα του !:mad:

μία αναρρωτική έχω πάρει κι αυτό όχι γιατί είχα πρόβλημα αλλά γιατί είχαμε κρούσματα Η1Ν1 στην εταιρία και μου έγραψε ένα χαρτί ο γιατρός μου. Και μετά με αυτό και τον υπέρηχο μου δώσανε 15μερη. Τι να πω, στην Ελλάδα ότι θέλουν κάνουν.


Gbjsp2.png

XUUFp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...