Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μόνη , άνεργη και έγκυος


Recommended Posts

Καλημέρα σας , διαβάζω εδώ και μέρες διάφορα θέματα περί εγκυμοσύνης στο forum , και έτσι αποφάσισα να σας γράψω , μπας και καταφέρω να πάρω κάποια απόφαση . Είμαι 38 ετών , είχα μια σχέση από τον Μάρτιο , όπου τον πρώτο μήνα πήγε αρκετά καλά , ή έτσι ήθελα να πιστεύω , και μετά σιγά σιγά άρχισαν να βγαίνουν σημαντικές διαφορές μεταξύ μας . Όμως μέχρι την οριστική απόφαση , ότι τελικά δεν ταιριάζουμε μαζί , έφθασε Ιούλιος . Πάντα ερχόμασταν σε επαφή με προφυλακτικό . Και σχεδόν ποτέ στις γόνιμες μέρες . Τελευταία περίοδος μου ήταν στις 28/6/2016 . Τελευταία επαφή με τον πρώην και ημέρα σύλληψης 21/7/2016 με προφυλακτικό , όπου και προφανώς έσπασε , αλλά στην ακρογιαλιά , με τόσο αέρα , υγρασία , σκοτάδι ... και τις βάρκες να κουνιούνται , δεν το καταλάβαμε . Ήταν η τελευταία μέρα που ειδωθήκαμε , έκτοτε πήρα την απόφαση , ότι δεν ταιριάζουμε , οριστικά και αμετάκλητα . Περίμενα περίοδο στις 26 - 28 Ιουλίου καθώς ο κύκλος μου παίζει με δύο μέρες καθυστέρησης , αλλά όχι πάντα . Αλλά δυστυχώς , τζίφος ... από τις 30 Ιουλίου άρχισαν να με ζώνουν τα φίδια , και μετράω γόνιμες και φτού ξανά και από την αρχή , και να μην μου βγαίνει ο λογαριασμός με τίποτα . Αποφάσισα να πάρω τεστ από το φαρμακείο , και το έκανα τελικά στις 2/8 πρωί πρωί ..... θετικό . Πήρα τηλ τον πρώην να τσακιστεί να έρθει στο σπίτι μου , όπου και του είπα τα νέα .... η απάντηση του " Και τώρα τι κάνουμε ;; εγώ δεν μπορώ να σε βοηθήσω οικονομικά καθόλου ούτε σε περίπτωση που το κρατήσεις , αλλά ούτε και σε μια άμβλωση " Του είπα θα κλείσω ραντεβού σε γυναικολόγο για αύριο 3/ 8 σε παρακαλώ να έρθεις μαζί μου .. και μου απάντησε " δεν μπορώ να έρθω , θα δουλεύω , πάρε τηλ αν είναι να μου πεις τι έγινε " Οι φόβοι μου γιαυτόν τον άνθρωπο επιβεβαιώνονταν με τον χειρότερο τρόπο , γιαυτό αποφάσισα να μην είμαστε μαζί , διέκρινα ανωριμότητα ανευθυνότητα κλπ . Η γυναικολόγος την άλλη μέρα 3/8 στον υπέρηχο είδε ότι κάτι γίνεται στην μήτρα και ότι βλέπει μια μαύρη κουκίδα , αυτό σημαίνει ότι η σύλληψη έγινε πρίν μιάμιση με δύο εβδομάδες , που σημαίνει ότι είμαστε εκτός κύκλου . Μου έδωσε χοριακές τις οποίες έκανα την επόμενη μέρα και μετά από 48 ώρες από την πρώτη , όπου διαπιστώσαμε στην πρώτη χοριακή 1440 και στην δέυτερη 2300 , 60% αύξηση μου είπε η γυναικολόγος μου , ότι είναι μέσα στα όρια . Από εδώ και πέρα όμως και μέχρι την άλλη εβδομάδα , πρέπει να αποφασίσω , αν θα κρατήσω το παιδί . Ο συνυπεύθυνος δεν υπολογίζεται , μιας και για να μάθει νέα μου , δεν παίρνει ούτε καν ένα τηλ ... μου στέλνει μήνυμα στο fb να τον πάρω εγώ να του πω τι έχω κάνει τελικά ... ( να τον ενημερώσω κιόλας τον χουβαρντά ) ... Ζω μόνη με επίδομα ενοικίου και σίτισης και 250-300 ευρώ που βγάζω δεξιά και αριστερά σε δουλειές του ποδαριού . Δεν έχω κανέναν να με βοηθήσει σε τίποτα . Ευτυχώς έχω τουλάχιστον μέχρι τέλη Σεπτεμβρίου ικα , λόγω παλαιοτέρων ενσήμων , μετά δεν ξέρω αν θα ανανεωθεί αυτόματα , για το επόμενο εξάμηνο , σύμφωνα με τον νόμο των ανέργων . Εσείς τι θα κάνατε αν ήσασταν στην θέση μου ;;

Tzitzika πάρα πολύ δυσκολή η θεση σου πραγματικά! Ρωτας τι θα εκανε καποια απο εμας στη θεση σου..Φυσικά και η θεση να ηταν ιδια, η καθε προσωπικότητα βάση των βιωμάτων της και της εμπειρίας της θα αντιμετωπιζε το ιδιο θεμα διαφορετικα.

Βαση λοιπον τη δικής μου προσωπικοτητας και των εμπειριων μου, αρχικά θα καθομουν να σκεφτω πολυ καλά εαν πραγματικα θελω αυτο το παιδι.

Θα προσπαθουσα να φανταστω τη ζωη μου με το παιδι αυτο και θα αναρωτιόμουν τι συναισθηματα μου προκαλει η εικονα...

Το γεγονος οτι εισαι ΜΟΝΗ μπορει να αλλάξει (άντρεςςς ναααα που λενε), το γεγονος οτι εισαι ΑΝΕΡΓΗ επίσης μπορει να αλλάξει. Το γεγονος όμως οτι ενδεχεται να γίνεις μητερα, ειναι μονιμο, δεν αλλάζει, ειναι αυτο που λεμε οριστικο και αμετακλητο.

Κατανοω οτι υπαρχουν γυναικες που στα 38 δεν ειναι ετοιμες για ολο αυτο...

Μπορεί και ποτε να μη νιωσει καποια ετοιμη. Ουτε το κατακρινω ουτε με ενδιαφέρει. Αρκει να το ξερει η ιδια!

Εαν εισαι ομως απο εκεινες που θελουν ενα παιδι στη ζωη τους, μπορεις να δεις ολο αυτο το ατυχημα σαν ευκαιρια για να παρεις τη ζωη σου απο την αρχη.

Σιγουρα θα μου πεις οτι χρειαζεται κ ενας μπαμπας, συμφωνω, αλλά το πισωγυρισμα σε εναν ακαταλληλο αντρα μονο και μονο επειδη αυτος ειναι ο πατερας, βαση της δικης μου αποψης, δεν αρκει... Μονο προβληματα και πονο μπορει να σου προκαλεσει και βλεπω οτι το εχεις αντιληφθει πολυ καλα.

Σου ευχομαι λοιπον να ψαξεις μεσα σου, να δεις εσυ τι θελεις, εσυ και μονο εσυ και βαση αυτου να παρεις τη σωστή απόφαση.

Για όλα υπαρχουν λυσεις -οχι φυσικά παντα ιδανικές.

Το παιδι θα μεγαλωσει, εαν σε καθε αντιξοοτητα (περα απο μοναξια και ανεργια) σταματουσαν οι γεννησεις τωρα θα ειχαμε εξαφανιστει!!

Αυτα φιλικα. Μακαρι να αποφασισεις το καλυτερο για σενα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα tzitzika, χρόνια πολλά!

Τελικά τι έγινε; πήγες σήμερα για υπερηχογράφημα; ήταν ανοιχτά; σε σκέφτομαι!


Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!

I have been blessed with five angels!!!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια και χρόνια πολλά , τελικά πήρα τηλ την γυναικολόγο και μου έκλεισε ραντεβού την Πέμπτη στις 12 :00 . Με ρώτησε απλά πως πάω , αν είχα καθόλου αίμα , και μετά μου είπε , καλύτερα την Πέμπτη να κάνουμε υπέρηχο , για να είμαστε σίγουροι ότι περάσαμε την 24η μέρα της σύλληψης , ώστε να δούμε σάκο . Και ευτυχώς δηλαδή , γιατί στην Ελλάδα του 2016 που όλα πάνε στραβά και ανάποδα , ο οασθ , τα λεωφορεία δηλαδή της Θεσ/νικης , ξεκίνησαν σήμερα επίσχεση εργασίας και μόνο την Πέμπτη από ολόκληρη την εβδομάδα θα λειτουργήσουν , οπότε δεν θα είχα και τρόπο να πάω . Σας ευχαριστώ για την υποστήριξη και τις σκέψεις σας .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Σιγουρα δυσκολη η αποφαση σου, εγώ προσωπικά θα το κρατούσα. Αποκλείεται να μην εχεις μια δυο φιλες με παιδια που θα σου δωσουν πραγματα, ουτε εναν συγγενη, καποιος οργανισμος να σε βοηθησει και καποιος γιατρος ακομα και ο εφημερευον θα σε ξεγεννήσει. Οσο για το θεμα της ασφάλειας αν εχεις καρτα ανεργίας βγάζεις και βιβλιάριο βασει του τελευταιου νομου και εχεις μηδενικη συμετοχη σε εξετασεις κτλ. Ψαξε το και μεσω του ΟΑΕΔ εκτος του ΙΚΑ.


 Y8JZp2.png TL3Up2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια , με την γυναικολόγο όλα καλά , αλλά έχω προβλήματα με τον πρώην . Έρχεται μεθυσμένος ξημερώματα και βαράει τις πόρτες και με απειλεί ότι μόλις γεννήσω θα μου πάρει το παιδί . Δεν ξέρω αν αντέξω τόση πίεση απ ΄όλα αυτά .

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια , με την γυναικολόγο όλα καλά , αλλά έχω προβλήματα με τον πρώην . Έρχεται μεθυσμένος ξημερώματα και βαράει τις πόρτες και με απειλεί ότι μόλις γεννήσω θα μου πάρει το παιδί . Δεν ξέρω αν αντέξω τόση πίεση απ ΄όλα αυτά .

Πολύ κουλό μου ακούγεται όλο αυτό από τη στιγμή που δεν προτίθεται να είναι μαζί σου σε αυτή την εγκυμοσύνη. Πώς θα σου πάρει το παιδί από την στιγμή που με τη στάση του δείχνει ότι δεν πρόκειται να αναγνωρίσει το παιδί;

Δεν πάμε καλά...


Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!

I have been blessed with five angels!!!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Tzitzika πες στο ν πρωην αν θελει να σε βοηθησε αλλιως να μην δυσκολευει την κατασταση σου..αυτος δεν θελει με τιποτα να κρατησεις το μωρο; δεν μπορει ολοι συγκινουνται με ενα μωρο....αναζητησε βοηθεια στο χαμογελο του παιδιου στην θεσσαλονικη θα βρεις υποστηριξη για το μωρο σου.μακαρι τα πραγματα να ηταν πιο καλα για εσας σε καταλαβαινω οτι βρισκεσαι σε δυσκολη θεση για αυτο πιστευω οτι πρεπει να ψαξεις για υποστηριξη απο καποιον οργανισμο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτός είναι " τρία πουλάκια κάθονται " . Ήρθε αφού τον πήρα τηλ για να μιλήσουμε , όχι για να τα ξαναβρούμε , αλλά να του εκθέσω ένα πιθανό πλάνο οικονομικής φύσεως που είχα στο μυαλό μου με ελάχιστη δική του συμμετοχή , αλλά και να διαπιστώσω κατά πόσο και για ποιόν λόγο άλλαξε γνώμη και μου λέει να κρατήσω το παιδί . Ο λόγος είναι λοιπόν γιατί είναι μεγάλη αμαρτία να σκοτώσεις ένα παιδί , μου είπε και γιατί θέλει να βγάλουμε το όνομα του πατέρα του , ( δεν θα ξεχάσω !! ) γιατί του είπαν και το φλυτζάνι και ξέρει επίσημα πλέον ο καλός χριστιανός , ότι είναι αγόρι !!!! ( Και εμείς οι χαζές που τρέχουμε για υπέρηχους ) ..... παρόλα αυτά δεν μπορεί να συνεισφέρει καθόλου σε τίποτα , οπως και δεν μπορεί να κάνει κανένα πλάνο και για τίποτα ..... τέλος πάντων , ο άνθρωπος είναι γιούχου ..... εγώ αύριο θα επισκεφθώ τις μαιευτικές κλινικές δημόσιων νοσοκομείων γιατί κάποιες μανούλες μου είπαν ότι έκαναν εκεί όλες τις εξετάσεις και τον τοκετό χωρίς να πληρώσουν τίποτα και από εκεί και ύστερα , θα προσπαθήσω άλλη μια συζήτηση μαζί του , για να διαπιστώσω κατά πόσο μπορεί να υπάρξει ως ένα έστω χωρίς ιδιαίτερη συνεισφορά αλλά ακίνδυνο πρότυπο για το παιδί . Όλα αυτά γίνονται και με την συνεργασία μου με κλινική ψυχολόγο . Και μετά θα αρχίσουν να οριοθετούνται οι καταστάσεις , γιατί πολύ με φόβισε με την συμπεριφορά του , αλλά είναι μην γυρίσει το μάτι μου και πάρω ανάποδες . Εγώ μεσ ' την μιζέρια και μεσ ' τον φόβο δεν πρόκειται να ζήσω , όπως και αυτό το παιδί .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τις προσπάθειές σου κάνε τις με δαύτον....για να μη λες μετά πως δεν δοκίμασες...Όμως θα το ξαναπώ.Μην περιμένεις πολλά(καλύτερα μην περιμένεις τίποτα). Με αυτά που γράφεις συμπεραίνω πως πρόκειται για άνθρωπο που σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να αναλάβει ευθύνες, αποτελεί μη σταθερό χαρακτήρα και μόνο προβλήματα μπορεί να προκαλέσει αν του δώσεις το δικαίωμα. Δεν είναι δυνατόν να σου είπε όλα αυτά τα ανισόρροπα περί ονόματος και φύλου και καφέ...

Και φυσικά μπορείς να κάνεις όλες τις εξετάσεις δωρεάν στο δημόσιο νοσοκομείο. Τουλάχιστον αυτό γινόταν στο Αλεξάνδρα όπου νοσηλεύτηκα κατά την 4η εγκυμοσύνη μου. Νομίζω όμως ότι αυτό μπορεί να γίνει με βιβλιάριο απορίας.


Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!

I have been blessed with five angels!!!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως τα περιγράφεις τα πράγματα, εγώ θα απέφευγα κάθε επαφή με το συγκεκριμένο άτομο. Οικονομική υποστήριξη δε μπορεί να σου προσφέρει, σου το λέει ξεκάθαρα, και σαν άνθρωπος επίσης δε δείχνει ότι έχει κάτι να δώσει σε σένα ή στο μωρό. Γιατί λοιπόν τον θέλεις στη ζωή σου;


6l8Wp3.png1Ikfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Tου είπαν το φλυτζάνι; Α καλά...

Αν έχεις καλή σχέση με τον πατέρα του μπαμπά και θέλει ν'αναλάβει εθελοντικά τις οικονομικές υποχρεώσεις του ευθυνόφοβου γιου, τότε φυσικά μπορεί να μπει το όνομα του παππού. Αν όμως εκείνος δε γνωρίζει για το εγγόνι και δε σκοπεύεις να τον ανακατέψεις (θα είναι όμως άσχημο για το παιδί να μη γνωρίσει και παππούδες, αφού εσύ δε φαίνεται να θέλεις να επικοινωνεί με τον μπαμπά), τότε μπορείς να βάλεις το όνομα του πατέρα σου ή οποιοδήποτε άλλο.

Πάντως επειδή αυτό το παιδί προέκυψε από σχέση κι όχι από δότη σπέρματος, ο πατέρας δεν έχει μόνο υποχρεώσεις αλλά και δικαιώματα. Ναι, θα είναι νομικά υποχρεωμένος να στηρίζει το τέκνο του με τη διατροφή που θα καθορίσει το δικαστήριο (μόνο αν αποδείξει ότι δεν έχει καθόλου χρήματα, το δικαστήριο δε θα τον υποχρεώσει σε διατροφή) αλλά θα έχει και δικαίωμα σε επικοινωνία μαζί του. Φυσικά εσύ θα έχεις την αποκλειστική επιμέλεια, αλλά αφού ο μπαμπάς έχει αλλάξει γνώμη οσον αφορά στο μωρό, δε θα μπορέσεις να του αποκόψεις κάθε επαφή με αυτό, εκτός αν ξαναπέσει στα μεθυσμένα παραπτώματα, τα οποία καλό είναι να τα βιντεοσκοπήσεις ως απόδειξη.

Μην ξεχνάμε ότι παρόλο που φαίνεται ευθυνόβοφος (αλλά αυτό μπορεί να οφείλεται και στ'ότι είναι εντελώς άφραγκος), είναι πολύ θετικό που άλλαξε τόσο γρήγορα γνώμη για την εγκυμοσύνη, κι ίσως η πάροδος του χρόνου να φέρει κι άλλες αλλαγές προς το καλύτερο. Η καταλληλότερη να του μιλήσει θα ήταν μια κοινωνική λειτουργός ή ψυχολόγος της Αγκαλιάς. Δε φαίνεται "κακός" άνθρωπος, απλά "στον κόσμο του" κι ίσως με την κατάλληλη επαγγελματική βοήθεια βελτιωθεί. Το γεγονός ότι είναι ο πατέρας του παιδιού, το οποίο πλέον επιθυμεί, δεν μπορεί ν'αλλάξει. Πολλά ζευγάρια χωρίζουν αλλά διατηρούν πολιτισμένες σχέσεις για χάρη του παιδιού. Εξάλλου εσύ τον χώρισες πρώτη κι όσο δεν ήθελες εσύ μια εγκυμοσύνη, τόσο δεν ήθελε κι εκείνος, γι'αυτό χρησιμοποιούσατε πάντα αντισύλληψη. Άλλα όπως η εγκυμοσύνη προέκυψε κι εσύ άλλαξες γνώμη στην πορεία, έτσι άλλαξε κι εκείνος.

Τα οικονομικά της εγκυμοσύνης και του τοκετού είναι το λιγότερο - το ζόρι του γονιού είναι στη ριζική αλλαγή ζωής που φέρνει το παιδί και στην ευθύνη ανατροφής, όχι στα υλικά πράγματα που θα δεις ότι θα βρεθούν από δωρεές.

Σας εύχομαι καλή τύχη κι όλα να πάνε μόνο προς το καλύτερο από δω κι εμπρός!

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως τα περιγράφεις τα πράγματα, εγώ θα απέφευγα κάθε επαφή με το συγκεκριμένο άτομο. Οικονομική υποστήριξη δε μπορεί να σου προσφέρει, σου το λέει ξεκάθαρα, και σαν άνθρωπος επίσης δε δείχνει ότι έχει κάτι να δώσει σε σένα ή στο μωρό. Γιατί λοιπόν τον θέλεις στη ζωή σου;

Δεν τον θέλει καθόλου στη ζωή της, έχουν χωρίσει για καλούς λόγους και ξέρεις πόση εχθρότητα νιώθει κάποια για τον πρώην τον πρώτο καιρό μετά τον χωρισμό. Το γεγονός ομως ότι εκείνος πλέον επιθυμεί αυτό το παιδί, του οποίου είναι ο πατέρας, δεν αλλάζει. Αν κάνει αναγνώριση τέκνου, θα έχει κανονικά τα πατρικά δικαιώματά του. Δεν μπορούμε να καταδικάζουμε κάποιον επειδή είναι άφραγκος και δεν μπορεί να στηρίξει οικονομικά το παιδί του, ούτε το δικαστήριο θα το κάνει. Γι'αυτό κι οι άγαμες έγκυες που απεχθάνονται τον πρώην και δε θέλουν καμιά επαφή μαζί του, ούτε να κυοφορήσουν το παιδί του, κάνουν διακοπή κύησης ή το δινουν για υιοθεσία. Αν το κρατήσουν, αποδέχονται το ρίσκο ότι ο πατέρας (ή οι γονείς του πατέρα! Ναι, κι εκείνοι έχουν αυτό το νομικό δικαίωμα!) μπορεί να το αναγνωρίσει και να αναγκαστούν να έχουν μια έστω υποτυπώδη επαφή μαζί του όταν το παιδί πάψει να είναι βρέφος κι αρχίσει να τον ζητάει. Φυσικά υπάρχουν πολλοί πατεράδες που όχι μόνο δεν προχωρούν σε αναγνώριση αλλά με την ανακοίνωση της εγκυμοσύνης εξαφανίζονται εντελώς, αλλά αυτός δε φαίνεται ν'ανήκει σ'αυτή την κατηγορία αφού και μηνύματα στο fb συνέχισε να της στέλνει περιμένοντας να του απαντήσει τι είχε αποφασίσει να κάνει με την αναπάντεχη εγκυμοσύνη, και άλλαξε γνώμη για τη συνέχιση της εγκυμοσύνης. Τώρα βρίσκεται ακόμη "στον κόσμο του", γι'αυτό λέει ότι δεν μπορεί να συμμετάσχει σε τίποτα και δεν έχει κανένα πλάνο, αλλά όταν η ιδέα ωριμάσει μέσα του με τον χρόνο, μπορεί ν'αλλάξει γνώμη. (κι ακριβώς εδώ παίζει μεγάλο ρόλο η επαγγελματίας ψυχολόγος ή κοινωνική λειτουργός, που μπορεί να βοηθήσει κάποιον που είναι "στον κόσμο του" να προσγειωθεί στην πραγματικότητα)

Link to comment
Share on other sites

Δεν τον θέλει καθόλου στη ζωή της, έχουν χωρίσει για καλούς λόγους και ξέρεις πόση εχθρότητα νιώθει κάποια για τον πρώην τον πρώτο καιρό μετά τον χωρισμό. Το γεγονός ομως ότι εκείνος πλέον επιθυμεί αυτό το παιδί, του οποίου είναι ο πατέρας, δεν αλλάζει. Αν κάνει αναγνώριση τέκνου, θα έχει κανονικά τα πατρικά δικαιώματά του. Δεν μπορούμε να καταδικάζουμε κάποιον επειδή είναι άφραγκος και δεν μπορεί να στηρίξει οικονομικά το παιδί του, ούτε το δικαστήριο θα το κάνει. Γι'αυτό κι οι άγαμες έγκυες που απεχθάνονται τον πρώην και δε θέλουν καμιά επαφή μαζί του, ούτε να κυοφορήσουν το παιδί του, κάνουν διακοπή κύησης ή το δινουν για υιοθεσία. Αν το κρατήσουν, αποδέχονται το ρίσκο ότι ο πατέρας (ή οι γονείς του πατέρα! Ναι, κι εκείνοι έχουν αυτό το νομικό δικαίωμα!) μπορεί να το αναγνωρίσει και να αναγκαστούν να έχουν μια έστω υποτυπώδη επαφή μαζί του όταν το παιδί πάψει να είναι βρέφος κι αρχίσει να τον ζητάει. Φυσικά υπάρχουν πολλοί πατεράδες που όχι μόνο δεν προχωρούν σε αναγνώριση αλλά με την ανακοίνωση της εγκυμοσύνης εξαφανίζονται εντελώς, αλλά αυτός δε φαίνεται ν'ανήκει σ'αυτή την κατηγορία αφού και μηνύματα στο fb συνέχισε να της στέλνει περιμένοντας να του απαντήσει τι είχε αποφασίσει να κάνει με την αναπάντεχη εγκυμοσύνη, και άλλαξε γνώμη για τη συνέχιση της εγκυμοσύνης. Τώρα βρίσκεται ακόμη "στον κόσμο του", γι'αυτό λέει ότι δεν μπορεί να συμμετάσχει σε τίποτα και δεν έχει κανένα πλάνο, αλλά όταν η ιδέα ωριμάσει μέσα του με τον χρόνο, μπορεί ν'αλλάξει γνώμη. (κι ακριβώς εδώ παίζει μεγάλο ρόλο η επαγγελματίας ψυχολόγος ή κοινωνική λειτουργός, που μπορεί να βοηθήσει κάποιον που είναι "στον κόσμο του" να προσγειωθεί στην πραγματικότητα)

ΑΝ κάνει αναγνώριση, ΑΝ αλλάξει γνώμη, ΑΝ ΑΝ ΑΝ.

Εγώ μιλάω επί της ουσίας πάνω στη συγκεκριμένη υπόθεση, όπως παρουσιάζεται από την θεματοθέτρια. Δεν σχολιάζω έχοντας πλάσει υποθετικά σενάρια.

Ο πατέρας του παιδιού της παρουσιάζεται ως εξαιρετικά ασταθής και ανώριμος άνθρωπος και η ίδια το μόνο που δείχνει να προσδοκά από αυτόν, ουσιαστικά, είναι η οικονομική υποστήριξη. Για μένα, είναι καλύτερο να πάψει να περιμένει το οτιδήποτε από εκείνον και να δει τι μπορεί να κάνει η ίδια από μόνη της κι αν, από εκεί και πέρα, υπάρξει εκ μέρους του μια σοβαρή θετική διάθεση απέναντι στο παιδί, καλοδεχούμενη. Αλλά σε αυτή τη φάση, με τις ενδείξεις που έχει από εκείνον, περισσότερα προβλήματα παρά βοήθεια θα έχει από τη δική του ανάμιξη.

Αυτή είναι η δική μου γνώμη και φυσικά η θεματοθέτρια μπορεί να την παραβλέψει, αν δε συμφωνεί.


6l8Wp3.png1Ikfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...