Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, LeneL είπε:

      Φυσικά και μπορεί να ρωτήσει για την καταγωγή. Εμένα μου είχε πει από μόνος του ο γιατρός μου, ότι στις Ελληνίδες δίνουν Ελληνίδες δοτριες και για λόγους χαρακτηριστικών. Αυτό ήταν η πολιτική του κέντρου που ήμουν, αλλά εννοείται ότι μπορεί να το ρωτήσει αν ισχύει και στα άλλα κέντρα. Ας κάνει μια ερώτηση, γιατί άκουσα κάτι περίεργα πρόσφατα, αν υπάρχει περίπτωση να την αντιστοιχισουν με συγκεκριμένη δότρια και δεν ανταποκριθεί στη διέγερση η δότρια, να μην πάρουν κανένα ωάριο, τι γίνεται τότε; Επίσης να ρωτήσει τι ισχύει με το μητρώο δοτριων και πόσα παιδιά μπορεί να δώσει η κάθε μία. Μόλις της το αναλύσουν θα της έρθει σίγουρα να της διευκρινίσουν διάφορα πράγματα!

      Σε ευχαριστώ παρα πολύ!! Ασε έχει πελαγώσει…

βοηθηστε τον μικρο κωνσταντινο


Recommended Posts

Να ξερετε οτι δεν μπορούν όλοι να δώσουν αιμοπετάλια πρέπει να βρεθεί δότης που να ταιριάζει (αυτό είναι το τεστ συμβαυότητας που ζητάμε να κάνει όποιος θ΄ςλςι να βοηθήσει) και όταν χρειαστεί μετά την θεραπεία η οποία συνολικά διαρκεί περίπου 2 χρόνια και κάθε φορά που μετά απο αυτήν πέφτουν τα αιμοπετάλια τηλεφωνούμε στον συμβατό δότη και δίνει για το συγκεκριμένο παιδί αιμοπετάλια. Ευχαριστούμε όποιον θα πάει να δόσει και παρακαλούμε όποιος βγει συμβατός να επικοινωνήσει με εμάς να ξέρουμε πόσοι έχουν βρεθεί και πως θα τον ειδοποιούμε κάθε φορά που χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Να ξερετε οτι δεν μπορούν όλοι να δώσουν αιμοπετάλια πρέπει να βρεθεί δότης που να ταιριάζει (αυτό είναι το τεστ συμβαυότητας που ζητάμε να κάνει όποιος θ΄ςλςι να βοηθήσει) και όταν χρειαστεί μετά την θεραπεία η οποία συνολικά διαρκεί περίπου 2 χρόνια και κάθε φορά που μετά απο αυτήν πέφτουν τα αιμοπετάλια τηλεφωνούμε στον συμβατό δότη και δίνει για το συγκεκριμένο παιδί αιμοπετάλια. Ευχαριστούμε όποιον θα πάει να δόσει και παρακαλούμε όποιος βγει συμβατός να επικοινωνήσει με εμάς να ξέρουμε πόσοι έχουν βρεθεί και πως θα τον ειδοποιούμε κάθε φορά που χρειάζεται.

αλλα μου ειπαν εμενα.....διαβαστε....

καταρχην χρονια πολλα και ευτυχισμενα σε ολους!

σημερα με καλεσαν απο το αχεπα να παω για αιμοπεταλια.δεν ειχα παει τοσες μερες γιατι αρρωστησα και ειχα σκοπο να παω στο τελος της εβδομαδας αυτης!μου πηραν δειγμα αλλα δυστυχως εχω πολλα λευκα ακομη και δεν μπορω να δωσω.μου ειπαν να ξανα παω σε 10-15 μερες.αυτο ομως που πρεπει να σας πω ειναι οτι ολοκληρη σχεδον η θεσσαλονικη βασιζεται στα αιμοπεταλια του αχεπα ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΛΥΨΕΙ,ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΕΛΑΧΙΣΤΟΥΣ ΑΣΘΕΝΕΙΣ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ.

που ειμαστε βρε παιδια?

τι κανουμε για αυτους τους ανθρωπους?

για την μικρη ελενιτσα δεν ηξεραν καν οι νοσοκομες της αιμμοδοσιας(οι απογευματινες που ρωτησα)αν ειχε παει εστω και ενας.

καποια βασικα πραγματα που εμαθα ειναι τα εξης:

να εχει αιμοδοτησει ο εθελοντης εστω και μια φορα.

αν θελει να δωσει για συγκεκριμενο ασθενη πρεπει ο ασθενης να νοσηλευεται εκεινες τις μερες γιατι τα αιμοπεταλια κρατανε 5 μερες,αλλιως δινει εθελοντικα για οποιον χρειαζεται.

πρεπει να δωσει δειγμα για γενικες εξετασεις αιματος και συμφωνα με τα αποτελεσματα που τα μαθαινετε μετα απο λιγο, σας κλεινουν πρωινο ραντεβου για την κανονικη ληψη.

το μονο κοινο μεταξυ εθελοντη και αρρωστου ειναι η ομαδα αιματος,δεν υπαρχει ιστοσυμβατοτητα.π.χ. εχω α+ δινω αιμοπεταλια σε ασθενη με α+.

αν θυμηθω και τιποτα αλλο θα σας το πω.

φιλοι μου, βοηθηστε!μπορουμε να σωσουμε ζωες.


ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

line_flow3_beg_minie_time_1212811200_text_c720eaeff5eaebdff4f3e120eceff520e5e9ede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites

αλλα μου ειπαν εμενα.....διαβαστε....

aν θελει να δωσει για συγκεκριμενο ασθενη πρεπει ο ασθενης να νοσηλευεται εκεινες τις μερες γιατι τα αιμοπεταλια κρατανε 5 μερες,αλλιως δινει εθελοντικα για οποιον χρειαζεται.

πρεπει να δωσει δειγμα για γενικες εξετασεις αιματος και συμφωνα με τα αποτελεσματα που τα μαθαινετε μετα απο λιγο, σας κλεινουν πρωινο ραντεβου για την κανονικη ληψη.

το μονο κοινο μεταξυ εθελοντη και αρρωστου ειναι η ομαδα αιματος,δεν υπαρχει ιστοσυμβατοτητα.π.χ. εχω α+ δινω αιμοπεταλια σε ασθενη με α+.

αν θυμηθω και τιποτα αλλο θα σας το πω.

φιλοι μου, βοηθηστε!μπορουμε να σωσουμε ζωες.

Βικούλα μου καταρχήν να σε ευχαριστήσω για το μεγάλο ενδιαφέρον που δείχνεις για την μικρή ΕΛενα και για όλη την πολυτιμη βοήθεια που έχεις προσφέρει (ξέρεις εσύ) να διευκρινήσουμε όμως κάτι σε αυτό που λες " αν θελει να δωσει για συγκεκριμενο ασθενη πρεπει ο ασθενης να νοσηλευεται εκεινες τις μερες γιατι τα αιμοπεταλια κρατανε 5 μερες,αλλιως δινει εθελοντικα για οποιον χρειαζεται". Αυτό εδω νομίζω ότι ισχύει εφόσον βρεθεί συμβατότητα για αιμοπετάλια. τι εννοω. Μπορεί ο καθένας να παει στο Νοσοκομείο να κάνει μια απλη εξεταση αιματος για να δουν αν είναι συμβατος δοτης αιμοπεταλιων (ο ασθενης δεν παιζει ρολο αν θα νοσηλευται στο νοσοκομειο εκεινη την ημέρα) εαν και εφοσον υπάρχει συμβατοτητα τοτε το Νοσοκομειο ειδοποιεί τον δότη και κλείνουν ραντεβου για το πότε θα γίνει η ληψη των αιμοπεταλιων για τον συγκεκριμένο ασθενή και φυσικα το Νοσοκομείο κλεινει ραντεβού όταν και ο ασθενης νοσηλευεται γιατί όντως τα αιμοπετάλια κρατούν 5 ημέρες. Αν κάνω λάθος παρακαλω διορθώστε με!

Link to comment
Share on other sites

γεωργιτσα μου δεν χρειαζεται να υπαρχει συμβατοτητα.μονο ιδια ομαδα.αυτο το ρωτησα χθες σε οποια νοσοκομα βρισκοταν μπροστα μου για να το σιγουρεψω.ολες μου ειπαν το ιδιο.μονο ιδια ομαδα και ρεζους.

ολοι οσοι εχουμε αιμοδοτησει εστω και μια φορα μπορουμε να δωσουμε και αιμοπεταλια σε ασθενη που εχει ιδια ομαδα και ιδιο ρεζους με εμας.

οσο για το δειγμα,δεν πρεπει να εχει μεγαλη αποσταση απο την ληψη αιμοπεταλιων γιατι οπως ειναι φυσικο μπορει να αλλαξει η κατασταση του δοτη.

δηλαδη αν χθες οι εξετασεις μου ηταν καλες και εγω ηθελα να δωσω για συγκεκριμενο ασθενη που δεν νοσηλευεται ομως εκεινες τις μερες,δεν θα με καλουσαν οταν θα παει να νοσηλευτει,γιατι μπορει να παει μετα απο μια βδομαδα ας πουμε και η δικη μου κατασταση υγειας μπορει να ειχε αλλαξει,οποτε πρεπει δειγμα και ληψη να ειναι κοντα.

σημασια ομως εχει η μεγαλη ελλειψη και πιστευω οτι κανεις μας δεν θα ηθελε να ειναι στην θεση του ασθενη

ημουν εγω καποτε σε μια παρομοια κατασταση και αν δεν υπηρχαν εθελοντες να δωσουν για μενα,τωρα δεν θα σας μιλουσα, αλλα θα σας εβλεπα απο ψηλα.

συγνωμη κοριτσια που σας το ειπα αυτο αλλα πραγματικα με στεναχωρει πολυ που κινδυνευουν ανθρωποι επειδη υπαρχει τοσο μεγαλη ελλειψη στην χωρα μας.


ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

line_flow3_beg_minie_time_1212811200_text_c720eaeff5eaebdff4f3e120eceff520e5e9ede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

μετα απο τοσο καιρο ερχομαι ξανα για να σας πω οτι

Ο ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑΑΑΑΑΑΑ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΡΙΣΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΙ.

ευχομαι ολα τα παιδακια να γινουν καλα,μαζι με αυτα και η μικρουλα μας η ελενιτσα και να ξανα βρουν την ευτυχια οι οικογενειες αυτες.

2 μερες τωρα οπου σταθω και οπου βρεθω μιλαω για τον κωνσταντινο,ειδα πραγματικα δακρυα χαρας στα ματια των ανθρωπων γυρω μου για αυτο το παιδι.ενοιωσα την οικογενεια του σαν δικη μου, πονεσα μαζι τους και ειμαι ευτυχισμενη με την ευτυχια τους.

ελιζακι μου, θεια του μικρου μας, να του δωσεις πολλα πολλα φιλια απο ολους μας.μια μεγαλη αγκαλια στη γλυκια μανουλα,την ανθουλα μας,στον πατερουλη,στη θεια στελλα που την γνωρισα και ειναι μεσα στην καρδια μου και φυσικα και σε σενα κοριτσακι μου γλυκο.να εχετε ενα υπεροχο καλοκαιρι και απο εδω και περα ΜΟΝΟ ΧΑΡΕΣ!!!


ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

line_flow3_beg_minie_time_1212811200_text_c720eaeff5eaebdff4f3e120eceff520e5e9ede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...