Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Fay_ είπε:

      Μέτρησες ποτε προγεστερονη μαζί με τις χοριακες; Εγω σήμερα που πήγα για χοριακη μέτρησα και προγεστερονη (από μόνη μου χωρίς να μου το ζητήσουν). Τώρα ήρθε το αποτέλεσμα και είναι μόνο 12, με το κατώτερο φυσιολογικό στο πρώτο τρίμηνο να ξεκινά από 3. Πολύ χαμηλή είναι και αγχώθηκα πάλι. Να τους το αναφέρω ότι έκανα την εξέταση; 

      εγώ δεν ειχα μετρήσει ποτέ προγεστερονη δεν το ειχα σκεφτεί άλλιως θα το εκανα! φυσικά και να το αναφέρεις!  αλλά νομίζω ότι ο οργανισμός ειδικά στην εξωσωματική θέλει τον χρόνο του για να μπουσταρει! να τους το πεις όμως 

Kαλώς όρισες μικρή Αριάδνη! mikio μας να σου ζήσει!!!


Recommended Posts

νεκταρια ειναι μια κουκλα η κορη σου!πανεμορφη!(και φτυστη ο γιωργης) να τα χαιρεσαι κ τα 2 τα παιδακια σου!


uVBDp3.png MkMgp2.png

kJdJp2.png

Δεν είναι ευτυχία να κάνεις πάντα αυτό που θέλεις,

αλλά πάντα να θέλεις εκείνο που κάνεις.

-Τολστόι-

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • female

    female 5 δημοσιεύσεις

  • honey

    honey 3 δημοσιεύσεις

  • Sisi24

    Sisi24 3 δημοσιεύσεις

  • marita

    marita 2 δημοσιεύσεις

th_giorgis1622.jpg

Χρωστάω πολλές φώτος ακόμα! Σας αγαπώ πολύ!! Σας φιλώ κι ελπίζω σύντομα να έχετε και πάλι νέα μου, να μάθω κι εγώ τα δικά σας!

Νεκταρίτσα μου η μπουμπούκα σου είναι μια κουκλίτσα!!!!

φτου φτου στο κοριτσάκι σου!!!

1615100eduqqdc4s0.gif


Τα πιο γλυκά κομμάτια της ζωής μου είστε εσείς....

M1XEp3.png

D0MBp3.png

Link to comment
Share on other sites

ΝΑ ΣΑΣ ΖΗΣΕΙ Η ΚΟΡΑΚΛΑ.

ΠΑΝΤΑ ΓΕΡΗ ΚΑΙ ΔΥΝΑΤΗ.

ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΑΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΜΕΓΑΛΟ ΑΔΕΡΦΟ.....

ΚΑΛΟ ΣΑΡΑΝΤΙΣΜΟ...


cIhqp3.png

9knMp3.png

"TO ΠΑΙΔΙ ΓΕΝΝΙΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ.Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ"

Ευτυχισμένος δεν είναι αυτός που έχει ό,τι θέλει,αλλά αυτός που θέλει ό,τι έχει!!!

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε η στιγμή να γράψω τη δεύτερη πιο όμορφη ιστορία της ζωής μου! Τη γέννηση της μικρούλας μου!

Την παραμονή της υπέροχης αυτής ημέρας έλαβα από εσένα Αννούλα μου ένα υπέροχο μήνυμα. Κράτησα βαθιά μέσα μου το «Ζήσε την κάθε στιγμή!» που μου έγραφες. Ήμουν αποφασισμένη αυτή τη φορά να ζήσω πραγματικά την κάθε στιγμή, να μην αφήσω τίποτα να μου αποσπάσει την προσοχή, να κρατήσω κάθε ανάμνηση χαραγμένη βαθιά μέσα στο μυαλό μου.

Ξεκινώντας για το νοσοκομείο περάσαμε από το πατρικό μου να αφήσουμε τον μικρό μας στη γιαγιά και στον παππού του. Ήμουν πολύ συγκινημένη που θα τον άφηνα, ένιωθα μουδιασμένη και φοβισμένη. Σχεδόν ξεχνούσα ότι σε λίγες ώρες θα αντάμωνα το μωράκι που τόσο καιρό πάσχιζε το καημένο με τις κλωτσίτσες του να με κάνει να το θυμάμαι. Όλη μου τη σκέψη και την ενέργεια την έδινα στον μεγάλο της αδερφό...πόσο αδικημένη ήταν από την κοιλιά ακόμα η μικρή μου κοπέλα...

Όταν έφτασα με τακτοποίησαν προσωρινά σε ένα δωμάτιο με άλλες 3 κοπέλες στα μέσα της κύησης με συσπάσεις, περιδέση τραχήλου... Ένιωσα σχεδόν άσχημα που εγώ ήμουν εκεί έτοιμη να υποδεχτώ το μωράκι μου και αυτές είχαν την αγωνία να πάει καλά η εγκυμοσύνη τους. Επέστρεψα στο δωμάτιο με τις μαίες για να μου πάρουν ιστορικό και αίμα. Παραδόξως ενώ δεν ένιωθα αγωνία φαίνεται ότι τελικά είχα αγχωθεί καθώς δεν έβρισκαν καμία φλέβα για την αιμοληψία. Μου έκαναν 5 τρυπήματα και μου έσπασαν 3 φλέβες για να καταφέρουν να μου πάρουν αίμα. Αργότερα με άλλαξαν και δωμάτιο με έβαλαν με μια κοπέλα που θα έμπαινε κι αυτή με πρόκληση το επόμενο πρωί και για αρκετή ώρα κουβεντιάζαμε με εμένα να προσπαθώ να την καθησυχάσω καθώς περίμενε το 1ο της μωράκι κι είχε πολλή αγωνία.

Το επόμενο πρωί ξεκινήσαμε μαζί για τις αίθουσες ωδίνων. Μας έβαλαν ορό όπου με τρύπησαν πάλι 4 φορές, έσπασαν άλλες 2 φλέβες ώσπου τελικά τα κατάφεραν και μου έβαλαν την πεταλούδα. Ανεβήκαμε συνοδευόμενες από τις βραδυνές μαίες σε γνώριμα για εμένα μονοπάτια... Σε διπλανά δωμάτια η καθεμία με τις δικές της αγωνίες. Η μαία που με ανέλαβε προσωρινά ήταν γλυκιά κι ευγενική, πιάσαμε την κουβέντα και πέρασε γρήγορα η ώρα μέχρι να καταφτάσει ο άντρας μου. Σχεδόν γνώριζα τις διαδικασίες που θα ακολουθούσαν κι είχα λίγο παραπάνω αγχωθεί...αλλά τελικά έμελλε να διαψευσθώ καθώς τα πράγματα εξελίχτηκαν διαφορετικά αυτή τη φορά. Τα ξημερώματα στον ύπνο μου ένιωθα πονάκια χαμηλά και η διαδικασία του τοκετού ίσως άρχιζε κι από μόνη της τις επόμενες ώρες ή μέρες. Αρχικά η μαία μου έβαλε το υπόθετο προσταγλανδίνης. Η ανατομία μου με τον τράχηλο ψηλά και στο πλάι δυσκόλεψε αρκετά κι αυτήν κι εμένα. Μου μιλούσε καθησυχαστικά, μου έλεγε να κάνω κουράγιο και επιτέλους κάποια στιγμή έφτασε στο σημείο όπου έπρεπε. Μετά έφτασε κι ο άντρας μου. Με φίλησε και μου ευχήθηκε για την ημέρα της επετείου μας. Τι όμορφη σύμπτωση μας επιφύλασσε η μοίρα. Να γεννηθεί το κοριτσάκι μας την ίδια μέρα με την επέτειο γνωριμίας και γάμου μας. Ο γλυκός μου μου κρατούσε από την αρχή σφιχτά το χέρι κι ας μην πονούσα. Κουβεντιάζαμε, είχαμε κι οι δυο αγωνία... Και περιέργεια να δούμε το μωράκι μας. Πολύ γρήγορα με το υπόθετο άρχισα να κάνω συσπάσεις. Άρχισα και τις αναπνοές. Ωστόσο ήρθε και η πρωινή βάρδια και η μαία ήταν γνώριμη από την προηγούμενη παραμονή μου στο νοσομείο και πολύ καλή γεγονός που μου έδωσε κουράγιο και με έκανε να χαρώ πολύ.

Περίμενα ωστόσο να έρθει ο γιατρός να μου σπάσει τα νερά όπως θυμόμουν από την 1η μου γέννα αλλά γιατρός πουθενά... Ρώτησα πότε θα μου βάλουν την ωκυτοκίνη για να λάβω απάντηση ότι ίσως και να μην χρειαστεί. Πολύ γρήγορα μαλάκωσε ο τράχηλος και σχεδόν σε μισή ώρα άρχισα να κάνω και διαστολή. Στη μία ώρα είχα ήδη φτάσει στο 4 και λίγο αργότερα έρθε και ο γιατρός για να μου σπάσει τα νερά. Με τις συσπάσεις ανά δίλεπτο έσπασε τα νερά όπου αυτή τη φορά δεν κατάλαβα ούτε πόνο, ούτε πίεση. Κι ήταν αυτό που τόσο φοβόμουν...το σπάσιμο των νερών το οποίο ήταν τόσο δυσάρεστη εμπειρία στη πρώτη μου γέννα! Με έλεγξε για διαστολή την ώρα μιας σύσπασεις. Γεμάτη αγωνία από τον πόνο και την εξέλιξη του τοκετού ρώτησα πού φτάνουμε για να λάβω απάντηση ότι έχω διαστολή 7-8. Έφυγε για λίγο ο γιατρός και η μαία μου υπενθύμισε να της πω πότε θα ένιωθα την επιθυμία να σπρώξω. Μερικές συσπάσεις αργότερα ένιωσα εκείνη τη γνώριμη πια αίσθηση... Ωστόσο έστειλαν τον άντρα μου να πάει να φέρει την κάρτα με τα στοιχεία μου. Οι πρώτες εξωθήσεις έγιναν με τον άντρα μου να λείπει. Στον πρώτο τοκετό δεν ήταν παρών. Τώρα όμως είχα ζητήσει από το γιατρό να τον αφήσει να παρευρεθεί σε μια στιγμή τόσο ξεχωριστή που μας αφορούσε και τους δυο. Ήθελα η γέννηση της κόρης μας να είναι το δώρο μου για εκείνον και δεν ήθελα να χάσει ούτε στιγμή.

Η αγωνία μου μην χάσει την έξοδο της μικρής όσο θα έλειπε είχε χτυπήσει κόκκινο και μάλλον δεν έσπρωχνα αποτελεσματικά. Έπειτα τον είδα που γύρισε κι εκείνη τη στιγμή με το που μπήκε μέσα η μαία του είπε να βγει έξω καθώς φώναζε το γιατρό γιατί είχε ήδη φανεί το κεφαλάκι της μικρής και με την επόμενη σύσπαση θα έκανε την τομή. Προφανώς δεν ήθελε να είναι εκεί ο άντρας μου όταν θα με έκοβαν. Και φυσικά δεν γνώριζε την επιθυμία μας να παρευρεθεί στην έξοδο του μωρού. Μου έδωσε ένα φιλί σφίγγοντας τα χέρια μου στα δυο του χέρια κι εγώ γεμάτη αγωνία του ψιθύρισα «Γεννάμε!» Σαστισμένος κι αυτός που τον έδιωχναν επανέλαβε «Γεννάμε!!» Με το που βγήκε από την αίθουσα έπιασε το γιατρό που έμπαινε και του θύμισε την υπόσχεσή του να τον αφήσει μέσα.

Σε χρόνο ρεκόρ πάνω που έκανα την επόμενη σύσπαση κατέβηκε το κρεβάτι, μπήκαν τα κάγκελα κι εγώ στη γνωστή άβολη θέση, μαζεύτηκαν μαία, γιατρός και βοηθός νοσηλευτής με ψαλίδια και γάζες και με το επόμενο σπρώξιμο έκανε την τομή. Ήμου τόσο συγκεντρωμένη αυτή τη φορά που ένιωσα την αίσθηση από το σκίσιμο αλλά δε με ένοιαζε καθόλου. Με ρώτησε τότε ο γιατρός πώς λένε τον άντρα μου για να τον φωνάξει να μπει μέσα και πήρα τέτοια χαρά που δεν τη φανταζόμουν! Ο άντρας μου μπήκε πάνω στην ώρα που ερχόταν η επόμενη σύσπαση και βγήκε το κεφαλάκι της μπέμπας μας. Και με μια ακόμη σύσπαση βγήκε το μωράκι μας! Έκλαψε αμέσως, ο άντρας μου είχε καρφωθεί να την κοιτάει. Τη ζήτησα να μου τη δώσουν αγκαλιά αλλά την έβαλαν πάλι στο πυρεξάκι να ζεσταθεί. Απαίτησα όμως να τη βάλω στο στήθος αμέσως μόλις τελείωναν οι διαδικασίες. Στο ράψιμο βγήκε έξω ο άντρας μου να πάρει τηλέφωνα στους δικούς μου, η μαμά μου ήταν καθοδόν και ο μικρός με τον παππού του.

Μισή ώρα κράτησε το μετά κι εγώ όσο οι γιατροί συζητούσαν για την οικονομική κρίση... χάζευα τη νέα ζωούλα. Τι ανούσια που φάνταζαν όλα μπροστά σε αυτό το θαύμα που βρισκόταν δίπλα μου! Είχα σαστίσει να την κοιτάω,σχεδόν δεν το πίστευα ότι είναι δικιά μου! Έπρεπε να την πιάσω για να το πιστέψω ότι είναι αληθινή! Με το που τελείωσε ο γιατρός και μπόρεσα να ανακαθίσω στο κρεβάτι μου την έδωσαν στην αγκαλιά μου έτσι όπως ήταν με το σμήγμα και το αίμα και την έβαλα στο στήθος. Κι έτσι απλά, χωρίς κόπο, χωρίς αγωνία, λες κι ήταν κάτι που κάναμε χρόνια, μαμά και μπέμπα γίναμε μια ζεστή αγκαλιά, το στοματάκι της με αγκάλιασε κι άρχισε να θηλάζει. Μισή ώρα ακόμα έμεινα εκεί στο δωμάτιο τοκετού με το μωράκι μου αγκαλιά να ρουφάει απαλά, να του μιλάω, να το κοιτάω κι αυτό να παλεύει να ανοίξει τα ματάκια του κάτω από το δυνατό φως, να πιάνει σφιχτά με το χεράκι του το δάχτυλό μου. Δεν θα ξεχάσω ποτέ αυτές τις τόσο μαγικές στιγμές. Ήταν πραγματικά μια ευλογία.

Ανυπομονώ να τις ξαναζήσω, το ξέρω ότι δεν τελειώνει εδώ... Πριν να κάνω την κόρη μου φοβόμουν ότι δε θα μπορέσω ποτέ να αγαπήσω άλλο παιδί όπως αγαπάω το γιο μου. Τώρα βλέπω ότι η καρδιά της μάνας χωράει όλου του κόσμου τα παιδιά κι ότι μέρα με τη μέρα τα αγαπώ και τα δυο μου όλο και περισσότερο! Τώρα μόνο ξέρω τι είναι η αγάπη. Η πραγματική, ανιδιοτελής αγάπη. Μου την έμαθαν τα παιδιά μου.

Κι εύχομαι από τα βάθη της καρδιά μου όλες οι γυναίκες του κόσμου να ζήσουν τη μητρότητα! Και στις μανούλες φιλενάδες μου να είναι γερά πάντα γερά τα παιδάκια σας! Κάθε ευτυχία του κόσμου στις ζωές τους εύχομαι και να σας γεμίζουν με αγάπη και αγκαλιές! Στις εγκυούλες φιλενάδες μου εύχομαι γερά κι όμορφα παιδάκια, όλα να πάνε καλά (που θα πάνε καλά!) και να το ζήσουν το ίδιο έντονα και όμορφα όπως είχα την τύχη να το ζήσω κι εγώ!

Ευχαριστώ και πάλι για την αγάπη σας και την συμπαράστασή σας! Είστε οι καλύτερες φίλες που θα μπορούσα να έχω! Σας αγαπώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εύχομαι να είμαστε όλες εδώ γερές και υγιείς, για να διαβάσουμε και την επόμενη εμπειρία τοκετού Νεκταρία που τόσο όμορφα μας περιέγραψες...

Να σου ζήσει η κορούλα σου, να σας ζήσει και να καμαρώνετε τα παιδάκια σας μέχρι τα βαθιά γεράματα...:)


KYvKp2.png

5NmIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε Νεκταριάκι....

Τι μας κάνεις....πάλι!

Μπράβο βρε κορίτσι μου, και πάλι, για μια υπέροχη διήγηση ενός υπέροχου τοκετού...με υπέροχο φινάλε! Και μία υπέροχη νέα ζωούλα...με το καλό να έρθουν όλα στο κοριτσάκι σου, είχε την ευτυχία να κάνει τόσο ωραίο ξεκίνημα, με τόσο καλούς γονείς, τόσο καλό αδερφούλη!

Ολα καλά θα της πάνε!

Ο Αρης πολύ με συγκίνησε....κλαψ...μπράβο βρε Αρη!

Νομίζω στο επόμενο μωρό θα κάνεις home birth...δε θα προλάβεις βρε!


DWyVp1.png30b2p1.pngcekS.png

Τα thavmatakia μας και μεις!

Link to comment
Share on other sites

Φιλενάδα μου γλυκιά όταν άκουσα την φωνή σου στο τηλ κατάλαβα πόσο χαρούμενη γεμάτη αγάπη μανούλα είσαι...μέσα απο αυτά που διάβασα μου ξύπνησες γλυκιές μνήμες που καθημερινά μερικές φορές ξεχνάμε...τι υπεροχα πράγματα μας περιγραφεις και πόσο αληθινά...Σου ευχομαι μέσα απο την καρδιά μου να το ξαναζήσει όλο αυτό οπώς ακριβώς επιθυμείς...να μου φιλήσεις τα δυό αγγελούδια σου να τα χαίρεσαι και να τα καμαρώνεις πάντα μαζί με τον αντρούλη σου.


yXNfp3.png

l63xp2.png

2k1Up2.png

Link to comment
Share on other sites

Α ρε Νεκταρίτσα..τι όμορφες στιγμές! μπράβο κοπέλα μου που έζησες τόσο γαλήνια και τρυφερά τον ερχομό της κορούλας σου!

Μπράβο και στον Άρη που ήταν παρών σ' αυτή την υπέροχη στιγμή σας!


RJbwp3.png

bAW5p3.png

Link to comment
Share on other sites

αχ βρε νεκταρια!!τι υπεροχα που τα περιγραφεις!!!!

πραγματικα δεν μπορω να κρατησω τα δακρυα!!!!μου θυμιζει τις δικιες μου μαγικες στιγμες και νιωθω μια μεγαγχολια που δεν θα ξαναρθουν...

εισαι ομως πολυ δυνατη γυναικα!!!! ο θεος να σε εχει καλα και να χαιρεσαι τα παιδια σου!!! να σου ζησουν τα αστερια σου!!!!


[URL="http://lilypie.com"][IMG]http://lb5m.lilypie.com/TikiPic.php/np42tHj.jpg[/IMG][IMG]http://lb5m.lilypie.com/np42p2.png[/IMG][/URL]

[URL="http://lilypie.com"][IMG]http://lb4m.lilypie.com/XVksp3.png[/IMG][/URL]





[URL="http://www.TickerFactory.com/"]

[/URL]
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...