Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ 2016


Ειρήνη

Recommended Posts

Καλησπερα κ απο μενα!φετος λεω να συμμετεχω στο θεμα οσο μπορω..περυσι κ προπερσι ταξιδευα με τις εικονες που βαζετε..!τα τελευταια χρονια τα χριστουγεννα εχουν πιο πολυ σημασια για μενα ως μαμα πλεον.η κορουλα μου ειναι 2ετων αλλαδ ξερω αν θα μπορουσαμε να κανουμε φετος που καταλαβαινει πιο πολλα πραγματα λογω οτι θα εχουμε κ τον μπεμπη!τον περιμενουμε μεσα νοεμβρη!θα προσπαθησω ομως για χριστουγεννιατικα μπισκοτακια κ βασιλοπιτα τουλ.επισης στολιζουμε τουλ 1μηνα.μου φτιαχνει τη διαθεση να βλεπω το δεντρο κ μαλιστα βραδυ,σκοταδι με τα λαμπακια κ να πινω παλιοτερα κρασι κ πλεον σοκολατα..εγω εχω μπαλες σε χρυσο η λευκο η κοκκινο οποτε καθε φορα κανω διαφορετικο συνδυασμο η μονοχρωμια

Καλώς ήρθες, κοντά μας, Viki.

Χαίρομαι πολύ, που μας παρακολουθούσες και τα προηγούμενα χρόνια και ταξίδευες με τις εικόνες μας... :D .

Με το καλό να δεχτείς τον μπεμπούλη σου, το ωραιότερο δώρο! Όσο για την μπουμπού σου, στα 2 της πια, σίγουρα θα μπορούσατε να κάνετε υπέροχες κατασκευές που θα ποστάρουμε αλλά και οτιδηποτε της προσφέρεις, μέσα από το στολισμένο σας σπίτι, σίγουρα θα παραμείνει μια γλυκιά ανάμνηση στο μυαλό της για πάντα.

Αυτό που περιέγραψες, είναι από τις αγαπημένες μου συνήθειες... σβηστά όλα τα φώτα, μόνο τα φωτάκια του δέντρου μας και εμείς να ξεκουραζόμαστε απο την πίεση της ημέρας.....αχ!

Εγώ, τα τελευταία χρόνια, είχα σαν βασικό μου χρώμα, το χρυσό. Από πέρσι ήθελα να προσθέσω και κάτι ακόμα, το σκούρο καφέ βασικά αλλα τα οικονομικά μας δεν... ελπίζω φέτος να καταφέρω να βάλω μικρές πινελιές.

Θα τα δούμε όλα αυτά, σιγά-σιγά.

Καλώς μας ήρθες!


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 687
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας! Τα χριστουγεννα παντα ηταν απο τις γιορτες που δεν περνούσα καλα ποτε δεν μου εκαναν ιδιαίτερη αισθηση και ειμαι γενικα Καλοκαιρινός τυπος, φετος ομως περιμενω το πρωτο μου παιδακι και ο πελαργός θα μας κανει παράδοση τον Δεκεμβρη (20/12) οποτε απο φετος τα Χριστουγεννα θα ειναι η αγαπημένη μου γιορτη γιατι θα παρω το καλυτερο δωρο της ζωης μου!

Ανυπομονω!

Καλώς μας ήρθες, Sweetberry!

Χαίρομαι που αναφέρεις οτι είσαι καλοκαιρινός τύπος. Το ίδιο είμαι και γω! Νιώθω ένα περίεργο πράγμα... μαζί με την άνοιξη, λες και ανθίζω και γω! Το καλοκαίρι ξεσαλώνω... μ αρέσει να είμαι έξω με τους δικούς μου, να βολτάρω, να κάνω πράγματα. Το χειμώνα λες και μαζεύομαι...

Ομως, είναι εντελώς παιδί των Χριστουγέννων! Απλώς τα λατρεύω! Είναι η μαγική μου εποχή και από τότε που απέκτησα παιδί, φροντίζω να τα ζω στο έπακρο. Αυτός είναι και ο λόγος που συνήθως εκείνες τις μέρες εξαφανίζομαι από το θεμα. Κυνηγάω τις αληθινές αναμνήσεις, αυτές που κρατάμε μέσα μας....

Φέτος ομως και συ, θα λάβεις το καλύτερο και μοναδικότερο δώρο της ζωής σου... ένα αγγελάκι! :)

Με το καλό, κοριτσάκι μου!


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

HO HO HO!!!

Καλημέρα σε όλες!

Ανυπομονούσα είναι η αλήθεια!!!:P:p:p

Εύχομαι μόνο τα καλύτερα και ας βρούμε όσο περισσότερη γαλήνη και χαρά μπορούμε, έστω και στα μικρά αλλά απολύτως σημαντικά πράγματα στην ζωή μας. Ας χαρούμε αυτή την περίοδο της προετοιμασίας με τα παιδάκια μας αλλά και με όλη την παρέα των ξωτικών!

Με μια κούπα φρέσκο και μυρωδάτο καφέ στο χέρι, ας αρχίσει και φέτος αυτο το ταξίδι!

Αχ πολυ-αγαπημένο, πιστό ξωτικό, πόση αδυναμία σου χω!

Κράτα μέσα σου την μαγεία τους και εγώ θα κάνω ότι μπορώ για να νιώθεις ήρεμη!

Καλή μας αρχή! :P:p

Εκεί, πηγαίνουμε....

funny_christmas_picture_0022.gif


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Αγαπημένες μου,

Επειδή θα ποστάρουμε πολλά και διαφορετικά πράγματα όλες, προτείνω, όσες θέλετε, να δημιουργήσετε ένα αρχείο με την ονομασία ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ {ή όπως προτιμάτε εσείς} και μέσα να βάλετε οτιδήποτε βρείτε ενδιαφέρον. Θα είναι δύσκολο να θυμάστε, μετά από μερικές εβδομάδες, πράγματα τα οποία σας ενδιέφεραν.

Εγώ, για να παίρνετε ιδέες, έχω δημιουργήσει ένα αρχείο XMAS και μέσα έχω διάφορα υπο-αρχεία... κατασκευές, βόλτες, συνταγές, διακόσμηση κ.α., ώστε όταν χρειάζεται να βρω κάτι... τσουπ! το έχω εύκαιρο!

Ετοιμάστε τις λίστες σας.. φεύγουμε! :):)

do_zps7lie60lt.jpg


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγαπημένα ξωτικά,

Αφού λοιπόν, δημιουργήσουμε τα αρχεία, ώστε να κρατήσουμε οτιδήποτε μας ενδιαφέρει και πιστεύουμε πως θα μας φανεί χρήσιμο, σημαντικό είναι να ετοιμάσουμε μία λίστα δώρων.

Οι εποχές πια, δεν είναι οπως πριν 10 χρόνια... τότε κάναμε δώρα σε όσους θέλαμε, με την καρδιά μας. Δυστυχως τώρα, το οικονομικό, μας ζορίζει πολύ και αναγκαζόμαστε να περιορίσουμε τους παραλήπτες δώρων μας ή να περιορίσουμε το κόστος του κάθε δώρου.

Λογικό και κατανοητό.

Ετοιμάζουμε λοιπον αρχικά, μία λίστα, εκεί που μας βολεύει:

Σε τετράδιο

Στο κομπιούτερ μας

gift%20list_zpsrvq5hecc.jpg

88f3b0a828a3ff63c641099a3572e178_zpsbjfdcvux.jpg

Και σημειώνουμε σταδιακά, άτομα, στα οποία θέλουμε να προσφέρουμε ένα δώρο... π.χ. η δασκάλα του παιδιού μας... η μητέρα μας... η κολλητή μας κτλ.

Η λίστα αυτή, είναι πολύ σημαντική. Γιατί όταν την ολοκληρώσουμε, θα έχουμε μία εικόνα του τι πρέπει να κάνουμε και σιγά-σιγά, τι πρέπει να ξοδέψουμε. Η οργάνωση αυτής της λίστας, από αρκετά νωρίτερα, είναι το κλειδί για δώρα με φροντίδα αλλά και εξοικονόμιση χρημάτων.

Ας ξεκινήσουμε, λατρεμένα ξωτικά! :):)


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην πιο γλυκια παρεα του φορουμ.ειρηνη πολυχρησιμα οσα εγραψες.η αληθεια ειναι οτι ειμεις ειμαστε ολοι εορταζοντες οποτε πιο πολυ παιρνουμε δωρα αλλα εχουμε κ μερικα να δωσουμε.γενικα αν παμε κ καπου ρεβεγιον θελω να πηγαινω κτ.προπερσι εφτιαξα χιονομπαλες σε βαζακια με χρυσοσκονη,φιγουρες κ φωτο απο τη μικρη μου ντυμενη αγγελακι,ταρανδακι κ αγιοβασιλιτσα.περυσι πηρα μπισκοτιερες(απο το γνωστο παιχνιδαδικο,οποτε πολυ οικονομικες)κ εβαλα μεσα σπιτικα μπισκοτα βουτυρου,κανελας κ τζιντζερ.φετος δ προβλεπεται να πηγαινουμε σε ρεβεγιον(24δεκεμβρη μαλλον θα σαραντισει ο μικρος,μπαινω με καισαρικη)κ δυσκολο να ετοιμασω κ γω κτ

Παντως τα μπισκοτακια θα τα κανω με την κορη.ηδη με βοηθαει στην κουζινα.κ ελπιζω να μπορεσουμε να παμε στα χωρια του αη-βασιλη.λεω χωρια γτ φετος ειμαστε σε νεα ποληκ δ ξερω αν εχουν αλλαστις δυο διπλανες εχουν σιγουρα.στη μια μενει η αδερφη του αντρα μου κ στην αλλη οιγονεις μας που μεναμε κ μεις κ πηγαμε περυσι.ειχαμε παει κστην ονειρουπολη δραμας αλλα ηταν μικρουλα κορουλα μου.μακαρι να παμε κ φετος.πιστευω θα τρελαθει..

Link to comment
Share on other sites

Α!ξερω κ τι θα κανω απο τη λιστα σιγουρα.cinammon rolls κ pancakes για εορταστιμο πρωινο.κοιμομαστεετσι κ αλλιως ολοι μαζι.κ λεω να στειλω τις οικογενειακες φωτο σαν καρτες σε αγαπημενα προσωπα

Οσο για τα χρωματα στολισμου τρελαινομαι για το ολολευκο,γενικα γηινες αποχρωσεις μπεζ-καφε κ θσως χρυσο για λαμψη

Link to comment
Share on other sites

Το αρχι-ξωτικό σας έγραψε ήδη τα πρώτα μας οργανωτικά βήματα. Λίστες κάνω κάθε χρόνο. Τόσο τότε που οι παραλήπτες δώρων ήταν πάρα πολλοί, όσο και τα τελευταία χρόνια που είναι λίγοι... Το να προγραμματίζουμε τα δώρα μας νωρίς, έχει πράγματι δυο καλά στοιχεία. Δίνουμε λιγότερα χρήματα ανά δώρο ενώ παράλληλα τα έξοδα μοιράζονται σε 2 ή και 3 μισθούς ενώ το δώρο μας είναι μελετημένο, προσεγμένο και ταιριαστό για τον παραλήπτη. Γιατί είχαμε χρόνο να φροντίσουμε για αυτό!

Και που ξέρετε; Μπορεί εν τέλει να είμαστε σε θέση να προσφέρουμε περισσότερα δώρα απ αυτά που αρχικά θεωρούσαμε πως θα είμαστε σε θέση να πάρουμε ή να φτιάξουμε!

1620636_10208489691622267_2540850244697334906_n.jpg?oh=88f2d28b6ff69261d80a0a09ce0245c6&oe=589DD240

Πέραν όμως των συμβολικών δώρων για τις γιορτές, η περίοδος των Χριστουγέννων είναι γεμάτη ονομαστικές γιορτές και καλέσματα για φαγητό. Για να μην πάμε με άδεια χέρια, καταφεύγουμε στις λύσεις της τελευταίας στιγμής που και δεν είναι εν τέλει αυτό που θα θέλαμε και είναι ακριβό.

Στη λίστα μας λοιπόν, δεν ξεχνάμε να υπολογίσουμε γιορτές και γενέθλια των ημερών εκείνων καθώς και μέριμνα για 2-3 καλέσματα αλλά και πιθανά κεράσματα σε γείτονες!

Για αυτά τα τελευταία, που δεν είναι και σίγουρο πόσα θα βγουν, πάντα προτείνω κάτι χειροποίητο το οποίο όμως με τη φροντίδα της εμφάνισης θα βγει εξαιρετικό και μοναδικό ως δώρο!

Για παράδειγμα, έστω ότι σκέφτεστε να φτιάξετε κάποια εορταστικά γλυκίσματα (λίστα και για αυτά, θα σας πω άλλη ώρα!). Φροντίστε να αγοράσετε εορταστικές πιατέλες/κούπες/μεταλλικά κουτιά αλλά και ορισμένα εορταστικά σοκολατοειδή (πάντα θα υπάρχουν παιδιά στα σπίτια αυτών που θα επισκεφθείτε!), φροντίζοντας παράλληλα να προμηθευτείτε τα απαραίτητα για το αμπαλάζ.

a35de01ea391062038b40cea53ee2ed4.jpg

Έτσι, θα έχετε στο σπίτι τα απαραίτητα για ένα χειροποίητο δώρο της στιγμής και οι αποδέκτες θα εκτιμήσουν διπλά την κίνηση!

Επίσης, αν είστε χρυσοχέρες και φτιάχνετε σπιτικά γλυκά του κουταλιού ή λικέρ, φροντίστε να μοιράζετε το γλυκό εξ αρχής σε μικρότερα αποστειρωμένα βαζάκια ή και να διαθέτετε μικρά γυάλινα μπουκαλάκια για να βάλετε λίγο απ το λικερ σας. Με λίγο υφασματάκι και λίγη κορδελίτσα, τα βάζετε σε ένα οικονομικό καλάθι και είστε έτοιμες!

1391799_528270410597618_1392793728_n.jpg?oh=12163eab1d1e1f87e070d30e6f880e76&oe=586A21FF

Ιδέες για δώρα, ΑΠΕΙΡΕΣ! Εδώ μέσα θα μοιραστούμε πολλές!


YqE6p2.png

IqItp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Έχω φοβερή συνταγή για ρολά κανέλας!

Κάποια στιγμή θα ανοιχτεί απάντηση με συνταγές και κάποιο ξωτικό θα αναλάβει να τις συγκεντρώνει όλες μαζί.

Θα την γράψω εκεί :).

Link to comment
Share on other sites

Και ξεκινώ τις ιδέες για δώρα. Θα προσπαθήσω να φτιάχνω μια ομαδική ανάρτηση όποτε αναφέρονται και άλλες ιδέες αλλά και η δική μου πρόταση είναι να φτιάξετε έναν φάκελο "Χριστούγεννα 2016" και μέσα υποφακέλους για φωτογραφίες καθώς και έγγραφα. Ένα για συνταγές, ένα για δραστηριότητες, ένα για κατασκευές, ένα για ιδέες κ.α.

Τα δώρα λοιπόν!

Τα δώρα χωρίζονται σε κατηγορίες. Συμβολικά ή προσωπικά.

Όλα μπορούν εν δυνάμει να είναι χειροποίητα!

Μια εξαιρετική επιλογή συμβολικών δώρων που είτε τα αγοράζουμε έτοιμα ή τα φτιάχνουμε μόνες μας είναι τα γούρια για το νέο έτος, στολίδια για το δέντρο ή χριστουγεννιάτικες διακοσμητικές συνθέσεις!

Προσωπικά, φτιάχνω και δωρίζω γούρια πολλά χρόνια! Ήταν από τότε που κατάλαβα πως μπορώ να φτιάχνω όμορφα και μοναδικά γούρια σε χαμηλότερη τιμή ενώ παράλληλα η κατασκευή τους ήταν μια ευχάριστη διαδικασία. Να βρω υλικά, να τα παραγγείλω, να αποφασίσω πως θα φτιάξω το καθένα, να τα ολοκληρώσω και να αποφασίσω ποιο ταιριάζει περισσότερο στον κάθε παραλήπτη.

936514_543742455717080_1369296418_n.jpg?oh=e08acec442ede96409dbd5cdf93aec5e&oe=58A03876

Το ίδιο ισχύει και για τα χειροποίητα στολίδια δέντρου. Ιδέες υπάρχουν ατελείωτες! Μπορούμε να τις φέρουμε στα μέτρα και τα γούστα μας ενώ μπορούμε να τα φτιάξουμε μαζί με τα παιδιά μας, προσφέροντάς τους μια όμορφη δημιουργική δραστηριότητα.

577c583839a100fc176e6eeb64e6543e.jpg

Μια χριστουγεννιάτικη σύνθεση δεν χρειάζεται να ναι ακριβή για να ναι εντυπωσιακή!

19a420e42a2700489b3b0da8edf18bb2.jpg

Τα προσωπικά δώρα, λαμβάνουν άλλη διάσταση όταν δείχνουμε ότι έχουμε ασχοληθεί με την επιλογή του αλλά κυρίως με τη φροντίδα του. Διότι άλλο να αγοράσεις ένα ζευγάρι παντόφλες και άλλο να τις γεμίσεις με είδη περιποίησης λαμβάνοντας υπόψιν τις συνήθειες, την ηλικία και τις ανάγκες του παραλήπτη!

9c754e8596cdab22c48371c2ad3ca936.jpg

Τέλος, μη ξεχνάτε πως το να φτιάξετε μερικές χειροποίητες κάρτες δείχνουν ότι σκέφτεστε τους παραλήπτες και τις χαίρονται διπλά όταν δεν τις περιμένουν στην συμβατική ή την ηλεκτρονική αλληλογραφία τους!

1511451b30b1071cd300d3379f40439e.jpg

Πόση χαρά θα γεμίσει η καρδιά των παππούδων των παιδιών σας όταν αντί για προσωπικά δώρα, λάβουν ένα ημερολόγιο του 2017 με τις φωτογραφίες των εγγονιών τους; Σας το λέω γιατί το χω κάνει κάποιες χρονιές. ΑΜΕΤΡΗΤΗ!

hmerologio_2016.png

Αυτά για αρχή!


YqE6p2.png

IqItp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites

Όλα ωραία ravt!! Και το δώρο ημερολόγιο με φώτος πολύ καλό!! Το έχω λάβει, δεν το έχω κάνει αλλά ωστόσο το λάτρεψα.

Το γλυκό στο βαζάκι είναι αχλάδι; :D

Να πω πως έχω κάνει λίστα δώρων μετά το καλοκαίρι και 2 δώρα τα έχω ήδη αγοράσει.... :);)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην πιο γλυκια παρεα του φορουμ.ειρηνη πολυχρησιμα οσα εγραψες.η αληθεια ειναι οτι ειμεις ειμαστε ολοι εορταζοντες οποτε πιο πολυ παιρνουμε δωρα αλλα εχουμε κ μερικα να δωσουμε.γενικα αν παμε κ καπου ρεβεγιον θελω να πηγαινω κτ.προπερσι εφτιαξα χιονομπαλες σε βαζακια με χρυσοσκονη,φιγουρες κ φωτο απο τη μικρη μου ντυμενη αγγελακι,ταρανδακι κ αγιοβασιλιτσα.περυσι πηρα μπισκοτιερες(απο το γνωστο παιχνιδαδικο,οποτε πολυ οικονομικες)κ εβαλα μεσα σπιτικα μπισκοτα βουτυρου,κανελας κ τζιντζερ.φετος δ προβλεπεται να πηγαινουμε σε ρεβεγιον(24δεκεμβρη μαλλον θα σαραντισει ο μικρος,μπαινω με καισαρικη)κ δυσκολο να ετοιμασω κ γω κτ

Πολύ όμορφα, όσα έχεις κάνει ήδη. Περιμένουμε τα φώτα σου :) γιατί έχουμε πολλά θέματα ν αναπτύουμε, σιγά-σιγά.

κ λεω να στειλω τις οικογενειακες φωτο σαν καρτες σε αγαπημενα προσωπα

Είναι από τα αγαπημένα μου, είδη καρτών.

Το έκανα πριν χρόνια και έχει μείνει στην ανάμνηση των δικών μας ανθρώπων αλλά και στη δική μου.

Ήταν ακριβώς σ αυτό το στυλ. Είχα πάρει το frame και στο εσωτερικό του, έβαλα μία οικογενειακή μας φωτογραφία... αχ, υπέροχη ανάμνηση!

la101811_1205_photo_xl.jpg

Όσες δεν το έχετε δοκιμάσει, δοκιμάστε το. Ειναι ανεκτίμητη κάρτα!

Το αρχι-ξωτικό σας έγραψε ήδη τα πρώτα μας οργανωτικά βήματα. Λίστες κάνω κάθε χρόνο. Τόσο τότε που οι παραλήπτες δώρων ήταν πάρα πολλοί, όσο και τα τελευταία χρόνια που είναι λίγοι... Το να προγραμματίζουμε τα δώρα μας νωρίς, έχει πράγματι δυο καλά στοιχεία. Δίνουμε λιγότερα χρήματα ανά δώρο ενώ παράλληλα τα έξοδα μοιράζονται σε 2 ή και 3 μισθούς ενώ το δώρο μας είναι μελετημένο, προσεγμένο και ταιριαστό για τον παραλήπτη. Γιατί είχαμε χρόνο να φροντίσουμε για αυτό!

Και που ξέρετε; Μπορεί εν τέλει να είμαστε σε θέση να προσφέρουμε περισσότερα δώρα απ αυτά που αρχικά θεωρούσαμε πως θα είμαστε σε θέση να πάρουμε ή να φτιάξουμε!

Πέραν όμως των συμβολικών δώρων για τις γιορτές, η περίοδος των Χριστουγέννων είναι γεμάτη ονομαστικές γιορτές και καλέσματα για φαγητό. Για να μην πάμε με άδεια χέρια, καταφεύγουμε στις λύσεις της τελευταίας στιγμής που και δεν είναι εν τέλει αυτό που θα θέλαμε και είναι ακριβό.

Στη λίστα μας λοιπόν, δεν ξεχνάμε να υπολογίσουμε γιορτές και γενέθλια των ημερών εκείνων καθώς και μέριμνα για 2-3 καλέσματα αλλά και πιθανά κεράσματα σε γείτονες!

Για αυτά τα τελευταία, που δεν είναι και σίγουρο πόσα θα βγουν, πάντα προτείνω κάτι χειροποίητο το οποίο όμως με τη φροντίδα της εμφάνισης θα βγει εξαιρετικό και μοναδικό ως δώρο!

Για παράδειγμα, έστω ότι σκέφτεστε να φτιάξετε κάποια εορταστικά γλυκίσματα (λίστα και για αυτά, θα σας πω άλλη ώρα!). Φροντίστε να αγοράσετε εορταστικές πιατέλες/κούπες/μεταλλικά κουτιά αλλά και ορισμένα εορταστικά σοκολατοειδή (πάντα θα υπάρχουν παιδιά στα σπίτια αυτών που θα επισκεφθείτε!), φροντίζοντας παράλληλα να προμηθευτείτε τα απαραίτητα για το αμπαλάζ.

Ακριβώς! Αυτός είναι ο σκοπός της λίστας που πρότεινα. Μόνο έτσι θα είμαστε ήρεμοι, πως φροντίσαμε για όσους θέλαμε αλλά και σίγουροι πως κάναμε καλή διαχείριση των οικονομικών μας!

Έχω φοβερή συνταγή για ρολά κανέλας!

Την περιμένω, με το καλό!

Και ξεκινώ τις ιδέες για δώρα. Θα προσπαθήσω να φτιάχνω μια ομαδική ανάρτηση όποτε αναφέρονται και άλλες ιδέες αλλά και η δική μου πρόταση είναι να φτιάξετε έναν φάκελο "Χριστούγεννα 2016" και μέσα υποφακέλους για φωτογραφίες καθώς και έγγραφα. Ένα για συνταγές, ένα για δραστηριότητες, ένα για κατασκευές, ένα για ιδέες κ.α.

Να το δούμε στην πράξη γιατί αν σώζουμε και φωτογραφίες, θα ειναι μεγάλο το ποστάρισμα, κάθε φορά, ξωτικάκι μου. Αν εννοείς να τα κρατάμε σε τίτλους, τέλεια ιδέα!!!

Τα δώρα λοιπόν!

Τα δώρα χωρίζονται σε κατηγορίες. Συμβολικά ή προσωπικά.

Όλα μπορούν εν δυνάμει να είναι χειροποίητα!

Μια εξαιρετική επιλογή συμβολικών δώρων που είτε τα αγοράζουμε έτοιμα ή τα φτιάχνουμε μόνες μας είναι τα γούρια για το νέο έτος, στολίδια για το δέντρο ή χριστουγεννιάτικες διακοσμητικές συνθέσεις!

Προσωπικά, φτιάχνω και δωρίζω γούρια πολλά χρόνια! Ήταν από τότε που κατάλαβα πως μπορώ να φτιάχνω όμορφα και μοναδικά γούρια σε χαμηλότερη τιμή ενώ παράλληλα η κατασκευή τους ήταν μια ευχάριστη διαδικασία. Να βρω υλικά, να τα παραγγείλω, να αποφασίσω πως θα φτιάξω το καθένα, να τα ολοκληρώσω και να αποφασίσω ποιο ταιριάζει περισσότερο στον κάθε παραλήπτη.

Το ίδιο ισχύει και για τα χειροποίητα στολίδια δέντρου. Ιδέες υπάρχουν ατελείωτες! Μπορούμε να τις φέρουμε στα μέτρα και τα γούστα μας ενώ μπορούμε να τα φτιάξουμε μαζί με τα παιδιά μας, προσφέροντάς τους μια όμορφη δημιουργική δραστηριότητα.

Μια χριστουγεννιάτικη σύνθεση δεν χρειάζεται να ναι ακριβή για να ναι εντυπωσιακή!

Τα προσωπικά δώρα, λαμβάνουν άλλη διάσταση όταν δείχνουμε ότι έχουμε ασχοληθεί με την επιλογή του αλλά κυρίως με τη φροντίδα του. Διότι άλλο να αγοράσεις ένα ζευγάρι παντόφλες και άλλο να τις γεμίσεις με είδη περιποίησης λαμβάνοντας υπόψιν τις συνήθειες, την ηλικία και τις ανάγκες του παραλήπτη!

Τέλος, μη ξεχνάτε πως το να φτιάξετε μερικές χειροποίητες κάρτες δείχνουν ότι σκέφτεστε τους παραλήπτες και τις χαίρονται διπλά όταν δεν τις περιμένουν στην συμβατική ή την ηλεκτρονική αλληλογραφία τους!

Πόση χαρά θα γεμίσει η καρδιά των παππούδων των παιδιών σας όταν αντί για προσωπικά δώρα, λάβουν ένα ημερολόγιο του 2017 με τις φωτογραφίες των εγγονιών τους; Σας το λέω γιατί το χω κάνει κάποιες χρονιές. ΑΜΕΤΡΗΤΗ!

hmerologio_2016.png

Αυτά για αρχή!

Συμφωνώ, συμφωνώ και συμφωνώ!

Αγαπώ τα δώρα που μου δείχνουν αγάπη και ενδιαφέρον! Αγαπώ τα μικρο-δωράκια που μυρίζουν γλύκα και προσπάθεια!

Οτι καλύτερο!

Οσο για το ημερολόγιο, είναι κάτι που το γνωρίζουν όσοι μας ακολουθούν χρόνια. Το έκανα τα πρώτα χρόνια ζωής του μικρού μου και οι δικοί μας το περίμεναν πως και τι..

Για κάθε μήνα και μια μοναδική φωτογραφία των παιδιών σας... ότι καλύτερο!

Σας δίνω μια ιδέα, από κάποια παλιά, που έχω κρατήσει:

DSC00623_zpsh9k7voiy.jpg

DSC00624_zps0uj9qqlt.jpg

Σας φιλώ γλυκά όλες


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Το γλυκό είναι μήλο φιρίκι και τώρα είναι η εποχή τους :wink:

Ντάξει, είσαι ΤΟ ξωτικό! Με πέρασες!

Εγώ μόνο το δώρο του αδελφού μου (και νονού του γιου μου) έχω παραγγείλει. Έχει 4 ρολόγια οπότε του πήρα μια 3πλη θήκη ρολογιών από δερματίνη ώστε να προστατεύει τα 3 όσο φοράει το 4ο!

Edit: Ναι Ειρήνη μου, εννοείται άνευ φωτογραφίας. Μόνο ιδέες!


YqE6p2.png

IqItp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...