Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Αδύνατα μωρα - Ομάδα στήριξης/επικοινωνίας


bebaki-eva

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 883
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@vikib τώρα που περπατάει ο δικός σου παίρνει όπως έπαιρνε βάρος ή έχει στασιμότητα?? Φοβάμαι πολύ το περπάτημα μήπως δεν παχαινει καθόλου εμένα!! @Villaki μπορεί να είναι κληρονομικό το ύψος.. Σε ποια εκατοστιαία θέση βρικοσαστε? Όπως είπε κ η vikib μπορείς να του ξεκινήσεις μπασκετ. Το ότι τρώει όλα αυτά είναι καλό. Εμένα κορίτσια πλέον δεν πίνει κ καθόλου γάλα, ίσα ίσα όταν κοιμάται το βράδυ της δίνω 100μλ κοιμισμένη για να πιει λίγο, όταν είναι ξύπνια δεν το θέλει καθόλου, σπρώχνει το μπουκάλι κ με ποτηρακι ακόμα με το που δει ότι είναι άσπρο δεν το πίνει! Ευτυχώς από ασβέστιο είμαστε καλά, πριν ένα μήνα που κάναμε εξετάσεις για 1-3 ετών ήταν στο ανώτατο φυσιολογικό!

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, mama16 είπε:

@vikib τώρα που περπατάει ο δικός σου παίρνει όπως έπαιρνε βάρος ή έχει στασιμότητα?? Φοβάμαι πολύ το περπάτημα μήπως δεν παχαινει καθόλου εμένα!! @Villaki μπορεί να είναι κληρονομικό το ύψος.. Σε ποια εκατοστιαία θέση βρικοσαστε? Όπως είπε κ η vikib μπορείς να του ξεκινήσεις μπασκετ. Το ότι τρώει όλα αυτά είναι καλό. Εμένα κορίτσια πλέον δεν πίνει κ καθόλου γάλα, ίσα ίσα όταν κοιμάται το βράδυ της δίνω 100μλ κοιμισμένη για να πιει λίγο, όταν είναι ξύπνια δεν το θέλει καθόλου, σπρώχνει το μπουκάλι κ με ποτηρακι ακόμα με το που δει ότι είναι άσπρο δεν το πίνει! Ευτυχώς από ασβέστιο είμαστε καλά, πριν ένα μήνα που κάναμε εξετάσεις για 1-3 ετών ήταν στο ανώτατο φυσιολογικό!

Κοίταξα και σύγκρινα με το βιβλιάριο του αδερφού του (19 μηνω). Ακριβώς ίδιο ύψος στους ίδιους μήνες.... Βγάζετε συμπέρασμα;;; είναι στην 25 θέση.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Villaki είπε:

Κοίταξα και σύγκρινα με το βιβλιάριο του αδερφού του (19 μηνω). Ακριβώς ίδιο ύψος στους ίδιους μήνες.... Βγάζετε συμπέρασμα;;; είναι στην 25 θέση.

Εντάξει 25 θέση δεν είναι άσχημα.. Αν είχε έλλειψη αυξητικής ορμόνης πχ νομίζω θα ήταν γύρω στην 3η εκατοστιαία θέση! Μην αγχωνεσαι καθόλου, τα αγοράκια κιόλας πολλές φορές είναι πιο κοντά όταν είναι μικρά κ ψηλωνουν απότομα! :)

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, mama16 είπε:

Εντάξει 25 θέση δεν είναι άσχημα.. Αν είχε έλλειψη αυξητικής ορμόνης πχ νομίζω θα ήταν γύρω στην 3η εκατοστιαία θέση! Μην αγχωνεσαι καθόλου, τα αγοράκια κιόλας πολλές φορές είναι πιο κοντά όταν είναι μικρά κ ψηλωνουν απότομα! :)

Τώρα που κοίταξα καλύτερα είναι μεταξύ 10ης και 25ης. Μακάρι να ειναι όπως τα λες. Πολύ παρηγορητικο....

6 ώρες πρίν, mama16 είπε:

@vikib τώρα που περπατάει ο δικός σου παίρνει όπως έπαιρνε βάρος ή έχει στασιμότητα?? Φοβάμαι πολύ το περπάτημα μήπως δεν παχαινει καθόλου εμένα!! @Villaki μπορεί να είναι κληρονομικό το ύψος.. Σε ποια εκατοστιαία θέση βρικοσαστε? Όπως είπε κ η vikib μπορείς να του ξεκινήσεις μπασκετ. Το ότι τρώει όλα αυτά είναι καλό. Εμένα κορίτσια πλέον δεν πίνει κ καθόλου γάλα, ίσα ίσα όταν κοιμάται το βράδυ της δίνω 100μλ κοιμισμένη για να πιει λίγο, όταν είναι ξύπνια δεν το θέλει καθόλου, σπρώχνει το μπουκάλι κ με ποτηρακι ακόμα με το που δει ότι είναι άσπρο δεν το πίνει! Ευτυχώς από ασβέστιο είμαστε καλά, πριν ένα μήνα που κάναμε εξετάσεις για 1-3 ετών ήταν στο ανώτατο φυσιολογικό!

Πόσο είπες ότι είναι η μικρη σου;;; δεν μπορώ να δω προηγούμενα ποστ....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμενα σε ολες τις καμπυλες αυτη τη στιγμη ειναι τερμα κατω

Αλλα εχω να σας πω κτ παρηγορο

Η πεθερα μου 1,50 ο πεθερος μου 1,80

Ο αντρας μου μωρο κ παιδι δημοτικου ηταν νορμαλ.μαλιστα ηταν κ αρκετα αδυνατος.σε καμια περιπτωση δ τον ελεγες ψηλο.η κουνιαδα μου εγινε 1,75 κ οπως εγραψα ο αντρας μου 1,92

Μαμα16μπορω να πω οτι μετα το χρονο,χρονισαμε 14/11 λιγο τρωει καλυτερα.αλλα παιρνουμε κ τα συμπληρωματα απο μεσα δεκεμβρη κ περπαταει απο 31/12.αυτον τον μηνα πηρε 100γρ

Απο γαλα εμεις θηλαζουμε οποτε δ μπορω να βοηθησω.εφοσον παιρνει ασβεστιο απο τροφες ειστε οκ

Προσπαθω να κανω λιπαρα τα φαγητα του.βαζω βουτυρακι στον τραχανα.αβοκαντο του δινω.γιουρτακι με βρωμη κ φρουτα.εχουμε παρει το οκ απο γιατρο κ τρωμε ψωμακι με μελι,ταχινι,μαρμελαδα

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και απο εμενα ..!!!!! και εγω εχω ενα αγορακι 27 μηνων αρκετα αδυνατο.. στις κατωτερες καμπυλες ειμαστε και εμεις αναμεσα στο 3 με το 10.... γεννηθηκε στο 25  οσο επινε γαλατακι ηταν στο 50 .... οταν ξεκινησαν οι στερεες επεσε παλι στο 25 και με το που χρονισε εκανε αποτωμη πτωση μεσα σε δυο μηνες απο το 25 στο 3 στην καμπυλη αναπτυξης..!! οπου καπου εκει ειμαστε μεχρι και τωρα......οταν ξεκινησε στερεες τροφες δεν εδειχνε ιδιαιτερο ενδιαφερον απο 8 μηνων μεχρι 1 χρονου το τελευταιο του γευμα ηταν το μεσημεριανο .. υπηρχαν φορες που δεν επεινε ουτε το γαλα του το βραδυ ηταν και καλοκαιρι τοτε... ποτε δε το πιεσα να φαει τον αφηνα να αποφασιζει εγω απλα του προσφερα φαει αν θελει να φαει... μετα που χρονισε ξεκινησε να θελει να τρωει απογευματινο.... εκανα το λαθος και  δε του εδινα κομματια μεχρι 15 μηνων .. δλδ απο 15 μηνων και μετα ξεκινησαμε και τα κομματια οπου εβρησκε καποιο ενδιαφερον και μονο σαν παιχνιδι για αρχη... και οταν εκλεισε τα δυο ολη μερα μου ζηταει φαγητο εχει τυχει 10 η ωρα το πρωι να τρωει ρεβυθια ενα παραδειγμα....!!!τωρα την αλλη εβδομαδα εχουμε ραντεβου στη παιδιατρο για να δουμε πως ειναι η αναπτυξη του θελω να πιστευω πως θα ειμαστε καλυτερα απο αλλες φορες..!!!! οσο για το υψος για την κοπελα που την ανυσηχει υπαρχουν παιδια που ειναι λιγο ποιο κοντα μικρα και ειδικα αγορακια και στη εφηβια περνουν απωτομα ολο το υψος τους..!!!!!!


em82p2.png QGcTp2.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Villaki είπε:

Τώρα που κοίταξα καλύτερα είναι μεταξύ 10ης και 25ης. Μακάρι να ειναι όπως τα λες. Πολύ παρηγορητικο....

Πόσο είπες ότι είναι η μικρη σου;;; δεν μπορώ να δω προηγούμενα ποστ....

Είναι 13,5 μηνών κ διορθωμένη ηλικία λόγω προωρότητας 12. Μην αγχωνεσαι, νομίζω ότι καλά είστε κ από ύψος. Εμένα να φανταστεις σε ύψος είναι στην 3η θέση κ σε βάρος γύρω στα 800γρ κάτω απ την 3η!!!

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Είναι 13,5 μηνών κ διορθωμένη ηλικία λόγω προωρότητας 12. Μην αγχωνεσαι, νομίζω ότι καλά είστε κ από ύψος. Εμένα να φανταστεις σε ύψος είναι στην 3η θέση κ σε βάρος γύρω στα 800γρ κάτω απ την 3η!!!

Όπως λες κι εσύ λόγω προωροτητας είναι. Άρα είναι φυσιολογικό. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Villaki είπε:

Όπως λες κι εσύ λόγω προωροτητας είναι. Άρα είναι φυσιολογικό. 

Μακάρι κάποια στιγμή να μπει στις καμπύλες στο βάρος κ να ψηλώσει κ περισσότερο!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 26/1/2018 at 4:14 ΜΜ, xaroumenh mama είπε:

γεια σας και απο εμενα ..!!!!! και εγω εχω ενα αγορακι 27 μηνων αρκετα αδυνατο.. στις κατωτερες καμπυλες ειμαστε και εμεις αναμεσα στο 3 με το 10.... γεννηθηκε στο 25  οσο επινε γαλατακι ηταν στο 50 .... οταν ξεκινησαν οι στερεες επεσε παλι στο 25 και με το που χρονισε εκανε αποτωμη πτωση μεσα σε δυο μηνες απο το 25 στο 3 στην καμπυλη αναπτυξης..!! οπου καπου εκει ειμαστε μεχρι και τωρα......οταν ξεκινησε στερεες τροφες δεν εδειχνε ιδιαιτερο ενδιαφερον απο 8 μηνων μεχρι 1 χρονου το τελευταιο του γευμα ηταν το μεσημεριανο .. υπηρχαν φορες που δεν επεινε ουτε το γαλα του το βραδυ ηταν και καλοκαιρι τοτε... ποτε δε το πιεσα να φαει τον αφηνα να αποφασιζει εγω απλα του προσφερα φαει αν θελει να φαει... μετα που χρονισε ξεκινησε να θελει να τρωει απογευματινο.... εκανα το λαθος και  δε του εδινα κομματια μεχρι 15 μηνων .. δλδ απο 15 μηνων και μετα ξεκινησαμε και τα κομματια οπου εβρησκε καποιο ενδιαφερον και μονο σαν παιχνιδι για αρχη... και οταν εκλεισε τα δυο ολη μερα μου ζηταει φαγητο εχει τυχει 10 η ωρα το πρωι να τρωει ρεβυθια ενα παραδειγμα....!!!τωρα την αλλη εβδομαδα εχουμε ραντεβου στη παιδιατρο για να δουμε πως ειναι η αναπτυξη του θελω να πιστευω πως θα ειμαστε καλυτερα απο αλλες φορες..!!!! οσο για το υψος για την κοπελα που την ανυσηχει υπαρχουν παιδια που ειναι λιγο ποιο κοντα μικρα και ειδικα αγορακια και στη εφηβια περνουν απωτομα ολο το υψος τους..!!!!!!

Γεια σου κορίτσι! Να σου ζήσει το αγοράκι σου. Πόσο ύψος και βάρος έχει το παιδι;;;

Link to comment
Share on other sites

On 26/1/2018 at 4:14 ΜΜ, xaroumenh mama είπε:

γεια σας και απο εμενα ..!!!!! και εγω εχω ενα αγορακι 27 μηνων αρκετα αδυνατο.. στις κατωτερες καμπυλες ειμαστε και εμεις αναμεσα στο 3 με το 10.... γεννηθηκε στο 25  οσο επινε γαλατακι ηταν στο 50 .... οταν ξεκινησαν οι στερεες επεσε παλι στο 25 και με το που χρονισε εκανε αποτωμη πτωση μεσα σε δυο μηνες απο το 25 στο 3 στην καμπυλη αναπτυξης..!! οπου καπου εκει ειμαστε μεχρι και τωρα......οταν ξεκινησε στερεες τροφες δεν εδειχνε ιδιαιτερο ενδιαφερον απο 8 μηνων μεχρι 1 χρονου το τελευταιο του γευμα ηταν το μεσημεριανο .. υπηρχαν φορες που δεν επεινε ουτε το γαλα του το βραδυ ηταν και καλοκαιρι τοτε... ποτε δε το πιεσα να φαει τον αφηνα να αποφασιζει εγω απλα του προσφερα φαει αν θελει να φαει... μετα που χρονισε ξεκινησε να θελει να τρωει απογευματινο.... εκανα το λαθος και  δε του εδινα κομματια μεχρι 15 μηνων .. δλδ απο 15 μηνων και μετα ξεκινησαμε και τα κομματια οπου εβρησκε καποιο ενδιαφερον και μονο σαν παιχνιδι για αρχη... και οταν εκλεισε τα δυο ολη μερα μου ζηταει φαγητο εχει τυχει 10 η ωρα το πρωι να τρωει ρεβυθια ενα παραδειγμα....!!!τωρα την αλλη εβδομαδα εχουμε ραντεβου στη παιδιατρο για να δουμε πως ειναι η αναπτυξη του θελω να πιστευω πως θα ειμαστε καλυτερα απο αλλες φορες..!!!! οσο για το υψος για την κοπελα που την ανυσηχει υπαρχουν παιδια που ειναι λιγο ποιο κοντα μικρα και ειδικα αγορακια και στη εφηβια περνουν απωτομα ολο το υψος τους..!!!!!!

Μακάρι να έχει πάρει τα πάνω του αυτό το διάστημα κ να φανεί κ στη ζυγαριά, μπράβο που δεν το πιεσες να φάει, δεν το κάνουν πολλές μαμαδες!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σας κοριτσια πως πανε τα καμαρια σας;;; τι λενε οι τελευταιες μετρησεις;;; εμεις παμε για εξετασεις αυξητικής και άλλες και έχω τρελαθεί από το αγχος. Συγνωμη για τη μεγάλη απουσία αλλά ήταν τρελοί αυτοί οι μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου βιλακι!

Εμεις μετρηθηκαμε μαρτη,80εκ υψος κ 8600βαρος.τον αλλο μηνα ξανα.τουλ ανεβηκε ο αιματοκριτης,ο σιδηρος κ η φεριτινη.η d λιγο,οποτε συνεχιζουμε συμπληρωμα.

Αν δ ποναει με τα δοντια τρωει σχετικα καλα,αλλα αν ποναει σχεδον τπτ.θα παρω κ ενα σιροπι που εχει διαφορες βιτ κ βοηθαει στην αναπτυξη

Τι εξετασεις δλδ θα κανετε;καλα αποτελεσματα!

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Villaki είπε:

Γεια σας κοριτσια πως πανε τα καμαρια σας;;; τι λενε οι τελευταιες μετρησεις;;; εμεις παμε για εξετασεις αυξητικής και άλλες και έχω τρελαθεί από το αγχος. Συγνωμη για τη μεγάλη απουσία αλλά ήταν τρελοί αυτοί οι μήνες.

Μακάρι να βγουν όλες οι εξέτασεις καλές κ να σου φύγει το άγχος. Εμείς πριν σχεδόν ένα μήνα είχε παραμείνει στάσιμη στο βάρος 6950 και ύψος είχε πάρει ένα πόντο 73 εκατοστά. Τώρα θα έχουμε ραντεβού την Δεύτερα. Εν τω μεταξύ τον προηγούμενο μήνα κάναμε κ εξετάσεις αίματος κ ενώ πάντα ο θυρεοειδής ήταν φυσιολογικός αυτή τη φορά το fsh ήταν χαμηλό κ το t4 υψηλό. Την παρασκευή θα επαναλάβουμε τις εξετάσεις γιατί είπε ο ενδοκρινολόγος ότι μπορεί να ήταν τυχαίο.. Ελπίζω να μην έχει θυρεοειδή κ χρειάζεται φάρμακα. @vikib ποιες βιταμίνες είναι αυτές? Βοηθάνε γενικά στην όρεξη κ στην αύξηση βάρους?? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...