Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Αδύνατα μωρα - Ομάδα στήριξης/επικοινωνίας


bebaki-eva

Recommended Posts

Just now, vikib said:

Καλημερα

Νομιζω η @mama16 που ειχε κ αυτη πρωορο μωρακι θα σε βοηθησει σχετικα

Σιγουρα οτι εισαι κ εσυ μικροκαμωμενη, δειχνει μια κληρονομικοτητα. 

Πολλες φορες η ενδομητρια αναπτυξη δ εχει σχεση με την μετεπειτα.για παραδειγμα η αδερφη μου γεννησε 37+ μολις 2600το μωρο. Απο κει κ περα μετα ομως ειναι πολυ μεγαλοσωμο παιδακι

Κ εμενα ο μικρος απο την κοιλια φαινοταν μικρουλης. Γεννηθηκε 38+2 2900 κ 47,5 υψος. Για μενα μικρος γτ η κορη μου γεννηθηκε 3560 κ 50εκ

Κ μετα εξελιχθηκαν πολυ διαφορετικα, η κορη μου ηταν φουσκα παντα, ψηλη, κετα τον χρονο φαγανη

Ο μικρος οσο θηλαζε αποκλειστικα ηταν καλος, μετα με τις στερεες που για ενα χρονο δ ετρωγε, με το σταγονομετρο τα γραμμαρια. 

Τωρα τον τελευταιο χρονο τρωει κ εχω ηρεμησει. Βαρος παλι δ παιρνει. Τερμα κατω στην καμπυλη. 2,5 χρ ειναι λιγοτερο απο 11κιλα.στο.υψος ειναι στον μεσο ορο

Καλα αποτελεσματα στις εξετασεις της! Πολυ σημαντικο που ο γιατρος σας δ ανησυχει κ που η μικρη ειναι χαρουμενη κ ζωηρη! 

Περασες πολλα, να χαιρεσαι το θαυματακι σου! 

Ευχαριστώ πάρα πολύ! Κι εσύ να χαίρεσαι τα παιδάκια σου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 883
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 15/5/2019 at 12:16 ΜΜ, anneta82 είπε:

Καλημέρα! Ευχαριστώ για την άμεση απόκριση! Με προβληματίζει φυσικά το ότι πιο μινιον μωρό από το δικό μου δεν υπάρχει.  Με πολύ κόπο έμεινα έγκυος και με πάρα πολύ δύσκολη εγκυμοσύνη. 5 μήνες ξάπλα εκ των οποίων οι 2 μήνες νοσηλεία σε κλινική.  Μετρουσαμε μέρα μέρα.  Από θαύμα σώθηκε το μωρό κι από θαύμα δε νοσηλεύτηκε γι'αυτό και είναι ταμμενη (κοριτσάκι) είναι στην Παναγία Γοργουπηκοο.  

Γεννήθηκε τελικά 36η βδομάδα 2 κιλά και 44 πόντους.  Ποτέ δεν ήταν φαγανη αλλά τρώει.  

Σήμερα λοιπόν είναι 14 μηνων , διορθωμενη 13 μηνών, μόλις 7 κιλά (συνεχώς είμαστε εκτός καμπυλωνστο βάρος) και 71 ύψος (ίσα ίσα στην 1η καμπύλη) . Αύριο περιμένω αποτελέσματα από τις αιματολογικές της και μ'έχει φάει το άγχος.  

Η γιατρός της ποτέ δεν ανησύχησε εγώ όμως συνέχεια! 

Κατά τα άλλα είναι πολύ ζωηρή και χαρούμενη,  Δόξα τω Θεώ! 

Σας διάβασα χθες το βραδυ και ειλικρινά βρήκα μεγάλη στήριξη!

Εγώ ειναι μινιον 1.57 και 49 κιλά και ο μπαμπάς κανονικός στα κιλά 1.84 ύψος.  

Από τώρα όμως πουείναι τόσο μωρά μπορούμε να συμπεράνουμε τη μετέπειτα πορεία τους; 

Μακάρι αύριο να πάρω καλές εξετάσεις γιατί είμαι πολύ ταλαιπωρημένη και δε σηκώνω ακόμη κι άλλες ταλαιπωρίες. 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!

Μην αγχώνεσαι κοπέλα μου απλά η κόρη σου είναι μινιον κ θέλει να είναι μοντελακι... Εμένα για να σε κάνω να νιώσεις καλύτερα στην ηλικία που είναι τώρα η κόρη σου ήταν γύρω στα 6,5 κιλά. Τις έχω κάνει διάφορες εξετάσεις είναι καλές εκτός από σίδηρο, ακόμα κ για κοιλιοκάκη είχα κάνει κ υπέρηχο εγκεφάλου κ σε όλα ήταν οκ... τώρα πλέον είναι 29-30 μηνών κ τον προηγούμενο μήνα ήταν 8300.. σχεδόν 2 κιλά κάτω απ' την 3η εκατοστιαία θέση. Σε ύψος είναι περίπου στην 10η, άλλες φορές πέφτει λίγο κάτω. Εννοείται ότι θα ήθελα να είναι παραπάνω κ να τρώει αλλά δεν μπορώ να την πιέσω, όσο θέλει να φάει τρώει! Τώρα αύριο γεννάω το δεύτερο κ στους υπερήχους κ αυτός βγαίνει μικρούλης, δεν ξέρω αν θα φτάσει καν τα 2,5 κιλά. Ελπίζω τουλάχιστον αυτός να είναι φαγανος! @vikib αφού τρώει τόσο πολύ ο μικρός σου μια χαρά είναι!! @lameleni εσείς πως είστε??

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Μην αγχώνεσαι κοπέλα μου απλά η κόρη σου είναι μινιον κ θέλει να είναι μοντελακι... Εμένα για να σε κάνω να νιώσεις καλύτερα στην ηλικία που είναι τώρα η κόρη σου ήταν γύρω στα 6,5 κιλά. Τις έχω κάνει διάφορες εξετάσεις είναι καλές εκτός από σίδηρο, ακόμα κ για κοιλιοκάκη είχα κάνει κ υπέρηχο εγκεφάλου κ σε όλα ήταν οκ... τώρα πλέον είναι 29-30 μηνών κ τον προηγούμενο μήνα ήταν 8300.. σχεδόν 2 κιλά κάτω απ' την 3η εκατοστιαία θέση. Σε ύψος είναι περίπου στην 10η, άλλες φορές πέφτει λίγο κάτω. Εννοείται ότι θα ήθελα να είναι παραπάνω κ να τρώει αλλά δεν μπορώ να την πιέσω, όσο θέλει να φάει τρώει! Τώρα αύριο γεννάω το δεύτερο κ στους υπερήχους κ αυτός βγαίνει μικρούλης, δεν ξέρω αν θα φτάσει καν τα 2,5 κιλά. Ελπίζω τουλάχιστον αυτός να είναι φαγανος! @vikib αφού τρώει τόσο πολύ ο μικρός σου μια χαρά είναι!! @lameleni εσείς πως είστε??

Οταν λες αυριο, το εννοεις κανονικα; 

Ειχα μερες να σε "δω" κ λεω θα γεννησε

Με το καλο κοριτσι μου!! Να πανε ολα καλα, κ με το καλο να ειστε σπιτι κ οι 4!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, mama16 said:

Μην αγχώνεσαι κοπέλα μου απλά η κόρη σου είναι μινιον κ θέλει να είναι μοντελακι... Εμένα για να σε κάνω να νιώσεις καλύτερα στην ηλικία που είναι τώρα η κόρη σου ήταν γύρω στα 6,5 κιλά. Τις έχω κάνει διάφορες εξετάσεις είναι καλές εκτός από σίδηρο, ακόμα κ για κοιλιοκάκη είχα κάνει κ υπέρηχο εγκεφάλου κ σε όλα ήταν οκ... τώρα πλέον είναι 29-30 μηνών κ τον προηγούμενο μήνα ήταν 8300.. σχεδόν 2 κιλά κάτω απ' την 3η εκατοστιαία θέση. Σε ύψος είναι περίπου στην 10η, άλλες φορές πέφτει λίγο κάτω. Εννοείται ότι θα ήθελα να είναι παραπάνω κ να τρώει αλλά δεν μπορώ να την πιέσω, όσο θέλει να φάει τρώει! Τώρα αύριο γεννάω το δεύτερο κ στους υπερήχους κ αυτός βγαίνει μικρούλης, δεν ξέρω αν θα φτάσει καν τα 2,5 κιλά. Ελπίζω τουλάχιστον αυτός να είναι φαγανος! @vikib αφού τρώει τόσο πολύ ο μικρός σου μια χαρά είναι!! @lameleni εσείς πως είστε??

Καλημέρα! Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σου! Δόξα τω Θεώ οι εξετάσεις της γενικές,  βιοχημικες,  ορμονικες,  για αλλεργίες και κοιλιοκακη βγήκαν πολύ καλές.

Αύριο γεννας; εύχομαι ολόψυχα να πάνε όλα κατ'ευχην,  με το καλό και υγιές το μωρακι σας κι εσείς να είστε γεροί να το μεγαλώσετε!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, vikib είπε:

Οταν λες αυριο, το εννοεις κανονικα; 

Ειχα μερες να σε "δω" κ λεω θα γεννησε

Με το καλο κοριτσι μου!! Να πανε ολα καλα, κ με το καλο να ειστε σπιτι κ οι 4!

 

2 ώρες πρίν, anneta82 είπε:

Καλημέρα! Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σου! Δόξα τω Θεώ οι εξετάσεις της γενικές,  βιοχημικες,  ορμονικες,  για αλλεργίες και κοιλιοκακη βγήκαν πολύ καλές.

Αύριο γεννας; εύχομαι ολόψυχα να πάνε όλα κατ'ευχην,  με το καλό και υγιές το μωρακι σας κι εσείς να είστε γεροί να το μεγαλώσετε!!!

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια, ναι γέννησα σήμερα. Ο μπέμπης είναι 2460 αλλά όλα καλά πήγαν τον έχω δίπλα μου τώρα!! Αννετα χαίρομαι που όλες οι εξετάσεις βγήκαν καλές!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

16 hours ago, mama16 said:

 

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια, ναι γέννησα σήμερα. Ο μπέμπης είναι 2460 αλλά όλα καλά πήγαν τον έχω δίπλα μου τώρα!! Αννετα χαίρομαι που όλες οι εξετάσεις βγήκαν καλές!!!

ΝΑ σας ζήσει! Γερός, δυνατός κι ευλογημενος!

8 hours ago, vikib said:

Αννετα μπραβο για τις εξετασεις! 

Καλη αναρρωση μαμα, καλους θηλασμους κ με το καλο να πατε σπιτι! Περιμενουμε αντιδρασεις απο την αδερφουλα

Ευχαριστώ πολύ!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Γειά σας κ απο μας

Εγω γράφω να παίρνετε κουράγιο. Ο μικρος μου ξεκίνησε παιδικο, που προσαρμοστηκε άψογα, τρωει λιγο πρωινο σπίτι, πχ σήμερα μιση κουπα γαλα κ τρωει κ στο σχολειο. Σήμερα πχ ψωμι με ταχινι κ μέλι, αχλαδι κ κοκκινιστο. Κ πάντα έχει σημειωμένο ότι εφαγε όλο το φαι. Κ συνηθως τρωει κ σπίτι μετά τις 2, η λιγο φαι η μονο σαλάτα. σήμερα πχ εφαγε μισο μπωλ σαλατα

Έχει φτάσει 12κιλα.αλλα πραγματικά δ σταματάει να τρωει, κ ας μην βάζει. Μονο κοιλιτσα κ μαγουλακια κάνει. Χέρια-πόδια οδοντογλυφιδες

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια, @lameleni καλά είναι ο μικρούλης... Πως πέρασε ο καιρός δεν κατάλαβα.. Έκλεισε πλέον τους 5 μήνες κ οδεύει προς τους 6! Έχει βέβαια κ αυτός μερικά θεματακια με παλινδρόμηση κ φαγητό αλλά καμία σχέση με αυτά που τράβηξα στη μεγάλη. Γεννήθηκε 2460 σχεδόν 3η εκατοστιαία αυτός κ στους 5 μήνες ακριβώς ήταν 5750. Σύμφωνα με τις καμπύλες του βιβλιαρίου που είχε η μεγάλη θα ήταν στην γύρω στην 10η με 25η καμπύλη αλλά επειδή πλέον στο βιβλιάριο έχουν βάλει διαφορετικές καμπύλες (που αυτές βέβαια είναι οι σωστές για θηλαζοντα) είναι λίγο κάτω απ' την 3η. Ευελπιστώ με τις στερεές να ανέβει! Η μεγάλη όταν την ζυγίζω στο σπίτι είναι γύρω στα 8900-9,000 κιλά. Δεν λέει να ανέβει. Εκεί που κάποιες μέρες τρώει καλύτερα κ σκέφτομαι άντε να πάρει λίγο τις επόμενες μέρες ξανά κόβει το φαγητό! Αυτό που με αγχωνει λίγο είναι να μην επηρεαστεί στο τέλος κ το ύψος. Μέχρι τον Ιούλιο ήταν στην 10η θέση αλλά δεν ξέρω αν έχει ψηλωσει από τότε! @vikib χαίρομαι που πλέον ο γιος σου τρώει καλά, θυμάμαι που το είχες ξανά γράψει. Έτσι να συνεχίσει.  @lameleni και @anneta82 εσείς πώς τα πάτε με τα παιδάκια σας. Δεν ρώτησα νωρίτερα, έλεγα τα δικά μου!!:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα, κορίτσια χάθηκα, είχαν σταματήσει να έρχονται οι ειδοποιήσεις...... Εγώ όλα καλά, περνάμε μια ίωση τώρα κ πάμε προς τα πίσω στα κιλά πάλι αλλά 3χρονων γίναμε πριν ένα μήνα κ είχαμε πατήσει τα 13.100,εγώ βέβαια έχω το άγχος του κεφαλιού ακόμα χαχα..... Κ είμαστε γύρω 93 πόντους! Περιμένω μήπως πηδήξουμε καμία καμπύλη προς τα επάνω.....κ εμείς ξεκινήσαμε παιδικό κ εμένα έτσι τρώει εκεί...όχι πάντα όλο αλλά τσιμπάει κ στο σπίτι, το απόγευμα με δυσκολεύει που δεν τρώνε πολλά κ έτσι καταλήγουμε σε φρούτα κ ξηροκαρπια! 

 

 

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, lameleni είπε:

Καλημέρα, κορίτσια χάθηκα, είχαν σταματήσει να έρχονται οι ειδοποιήσεις...... Εγώ όλα καλά, περνάμε μια ίωση τώρα κ πάμε προς τα πίσω στα κιλά πάλι αλλά 3χρονων γίναμε πριν ένα μήνα κ είχαμε πατήσει τα 13.100,εγώ βέβαια έχω το άγχος του κεφαλιού ακόμα χαχα..... Κ είμαστε γύρω 93 πόντους! Περιμένω μήπως πηδήξουμε καμία καμπύλη προς τα επάνω.....κ εμείς ξεκινήσαμε παιδικό κ εμένα έτσι τρώει εκεί...όχι πάντα όλο αλλά τσιμπάει κ στο σπίτι, το απόγευμα με δυσκολεύει που δεν τρώνε πολλά κ έτσι καταλήγουμε σε φρούτα κ ξηροκαρπια! 

 

 

Μια χαρά είστε μην αγχώνεσαι καθόλου? Το κεφάλι γλυκειά μου γιατί σε αγχωνει ακόμα? Άρχισε να μιλάει κανονικά με προτάσεις ο μικρος σου κ γενικά να  είναι στις αντιδράσεις όπως τα συνομιληκα? Εμένα πάντως η παιδίατρος μου από τα 2 περίπου κ μετά δεν μου ξανά έκανε μέτρηση κεφαλιού  γιατί είδε ότι μιλούσε κ όλα... Απ' ότι κατάλαβα το μετράνε όταν είναι ακόμα μωράκια κ δεν ξέρουν τι εξέλιξη θα έχουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα.  Χαίρομαι που είστε όλες καλά και οι οικογένειες σας.  Εμείς,  Δόξα τω Θεώ, καλά,  στο πρόγραμμα....Είμαστε μινιον,  κλασσικά,  αλλά πολύ πονηρές!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Αλήθεια,  πότε στείλατε τα παιδάκια σας παιδικό σταθμό;

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου αννετα! 

Εμεις φέτος ξεκινησαμε παιδικο, ο μικρος χθες έκλεισε τα 3!(η μεγάλη πηγε κατευθείαν προνηπια) 

@lameleni τι περίμετρο έχετε; μια χαρα ειναι τα φρουτα κ οι ξηροί για απογευμα, μεχρι να κοιμηθει τρωει κτ αλλο; 

@mama16 τι κανετε; 

 

Link to comment
Share on other sites

On 27/10/2019 at 5:12 ΜΜ, lameleni είπε:

 

 

 

Καλημέρα κορίτσια. @anneta82 σημασία έχει να είναι εξυπνουλα, το ότι είναι Μινιόν δεν πειράζει καθόλου. Πόσο είναι τώρα η μικρούλα σου. Εγώ δεν την έστειλα καθόλου παιδικό ακόμα, θα πάει κατευθείαν προνήπια. @vikib καλά είμαστε, Μινιόν όπως πάντα!!!! Ελπίζω σε λίγο καιρό να μην γράφω κ για τον μπέμπη εδώ!! Προς το παρόν είναι βέβαια λίγο κάτω απ' την τελευταία καμπύλη σε βάρος αλλά ευελπιστώ να τρώει στερεές καλά κ να ανέβει! Σε ύψος στην 10η θέση από την 3η που ήταν όταν γεννήθηκε. Χαίρομαι εσένα που ο μικρός σου πλέον είναι φαγανος, φεύγει ένα βάρος!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...