Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Fay_ είπε:

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

      Είχε κάνει τις εξετάσεις με το που έμαθε για το δικό μου γονιδιο πριν μείνει έγκυος οπότε τις ενέσεις τις ξεκίνησε με την πρωτη χοριακη μετά την καθυστερηση . Απ ότι ειδα εχεις μετάλλαξη σε ένα συγκεκριμένο γονίδιο. Αυτο δείχνει μια προδιάθεση που μπορεί με την εγκυμοσύνη να αυξηθεί ο κίνδυνος για επιπλοκές, δε σημαίνει ότι θα πάθεις κάτι σίγουρα ή αμέσως,  ιδίως αν οι υπόλοιπες εξετάσεις σου είναι οκ. Αν είναι και ετεροζυγη η μετάλλαξη λιγοστεύουν κι άλλο οι πιθανότητες. Οπότε εφόσον η εγκυμοσύνη σου είναι οκ μέχρι τώρα και πάρεις άμεσα αγωγή αν απαιτείται σύμφωνα με το γιατρούς σου, δε θα έχεις θέμα, οι αντιπηκτικες δρουν απευθείας. Εξάλλου όντως οι περισσότερες κοπέλες που θα μείνουν φυσιολογικα έγκυες και κάνουν μετά τις εξετάσεις στην ίδια εβδομάδα με σενα το μαθαίνουν μέχρι να βγει το αποτέλεσμα της γονιδιακής εξέτασης.

Αδύνατα μωρα - Ομάδα στήριξης/επικοινωνίας


bebaki-eva

Recommended Posts

On 29/10/2020 at 3:53 ΠΜ, lameleni είπε:

Κορίτσια καλησπέρα κ από εμένα! Μπράβο που οι εξετάσεις ήταν καλές! Εμείς κάναμε κ έχει πεσμένη φεριτινη, κρεατινίνη και τριγλυκερίδια....δεν ξέρω τι σημαίνουν όλα αυτά περιμένω την παιδίατρο....και αυτός τρώει κρέας κ κτλ.... Τι να πω? Προβληματιστικα...εμείς 4χρ 99ποντους 26παπουτσι!αργά αλλά σταθερά

Προνηπιο κ εμείς το πρωινό ξύπνημα μας κουράζει χαχα +τα διαβάσματα της μικρής! Εσείς πως είστε με το σχολείο;;;

Δεν πιστεύω να είναι ανησυχητικές οι εξετάσεις, μπορεί να ειναι κ διαφορετικά όρια για τα μικρά απ' ότι για τους ενήλικες. Όσο για την φεριτινη συνηθισμένο είναι στα παιδάκια. Εμείς στο σχολείο χαλιά. Πρώτες μέρες ξεκίνησε καλά κ φαινόταν ότι της άρεσε, μετά αρρώστησε κ όταν ξανά πήγε στο δίωρο έκλαιγε κ πήγαινα την έπαιρνα κ μετά ξανά αρρώστησε κ απ' τη στιγμή που την πήγαινα έκλαιγε κ ήθελε να φύγει μαζί μου. Οπότε την κρατάω σπίτι να περάσει τουλάχιστον ο χειμώνας μήπως μεγαλώσει λίγο ακομα κ δεχτεί. Με φοβίζει κ ο κορωνοιος... @vikib έκλεισαν κ τα σχολεία η εννοείς lockdown για τα υπόλοιπα επειδή βρίσκεστε στο κόκκινο? Κ εμείς σε κόκκινο είμαστε...

Κ άσχετο αλλά οι παιδίατροι σας τι αναστημομετρο έχουν. Τις προάλλες πήγαμε στον αντικατάστατη της παιδιάτρου μου κ είχε ένα ηλεκτρονικό που το έβαζε απλά στο κεφάλι. Την έβγαλε 96,5 με παπούτσια αλλά αποκλείεται να είναι τόσο ψηλή, όταν την μετράω εγώ είναι κάπου στα 92 με 93 το πολύ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 883
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, mama16 είπε:

Δεν πιστεύω να είναι ανησυχητικές οι εξετάσεις, μπορεί να ειναι κ διαφορετικά όρια για τα μικρά απ' ότι για τους ενήλικες. Όσο για την φεριτινη συνηθισμένο είναι στα παιδάκια. Εμείς στο σχολείο χαλιά. Πρώτες μέρες ξεκίνησε καλά κ φαινόταν ότι της άρεσε, μετά αρρώστησε κ όταν ξανά πήγε στο δίωρο έκλαιγε κ πήγαινα την έπαιρνα κ μετά ξανά αρρώστησε κ απ' τη στιγμή που την πήγαινα έκλαιγε κ ήθελε να φύγει μαζί μου. Οπότε την κρατάω σπίτι να περάσει τουλάχιστον ο χειμώνας μήπως μεγαλώσει λίγο ακομα κ δεχτεί. Με φοβίζει κ ο κορωνοιος... @vikib έκλεισαν κ τα σχολεία η εννοείς lockdown για τα υπόλοιπα επειδή βρίσκεστε στο κόκκινο? Κ εμείς σε κόκκινο είμαστε...

Κ άσχετο αλλά οι παιδίατροι σας τι αναστημομετρο έχουν. Τις προάλλες πήγαμε στον αντικατάστατη της παιδιάτρου μου κ είχε ένα ηλεκτρονικό που το έβαζε απλά στο κεφάλι. Την έβγαλε 96,5 με παπούτσια αλλά αποκλείεται να είναι τόσο ψηλή, όταν την μετράω εγώ είναι κάπου στα 92 με 93 το πολύ

τα σχολεια ειναι ανοιχτα.σταματησαν οι προπονησεις του μικρου.κ χορο η μεγαλη με μασκα.τα ιδια μετρα εχουμε νομιζω.με εχει ριξει ψυχολογικα γτ καναμε βολτες εξω,τωρα τι βολτα με την μασκα;

εγω εχω καιρο να παω γιατρο,εχει ο μικρος εμβολιο τον νοεμβρη.εχει αυτο στον τοιχο,που κατεβαζεις ως το κεφαλι εκεινο το πλαστικο.εγω στο σπιτι με μεζουρα η μετρο τα βλεπω σπανια

φανταζομαι σαν ηλεκτρονικο θα ειχε διαφορα.ειδικα με τα παπουτσια

Link to comment
Share on other sites

Just now, vikib είπε:

τα σχολεια ειναι ανοιχτα.σταματησαν οι προπονησεις του μικρου.κ χορο η μεγαλη με μασκα.τα ιδια μετρα εχουμε νομιζω.με εχει ριξει ψυχολογικα γτ καναμε βολτες εξω,τωρα τι βολτα με την μασκα;

εγω εχω καιρο να παω γιατρο,εχει ο μικρος εμβολιο τον νοεμβρη.εχει αυτο στον τοιχο,που κατεβαζεις ως το κεφαλι εκεινο το πλαστικο.εγω στο σπιτι με μεζουρα η μετρο τα βλεπω σπανια

φανταζομαι σαν ηλεκτρονικο θα ειχε διαφορα.ειδικα με τα παπουτσια

Να τα ίδια μέτρα έχουμε, άσε θα είναι δύσκολος χειμώνας.. τουλάχιστον την Άνοιξη άρχισε από το Μάρτιο το lockdown και μετά ήρθε καλοκαίρι, τώρα όλο το χειμώνα πως θα την βγάλουμε? Ε ναι χωρίς παπούτσια θα ήταν λογικά 95.. αλλά ποιο το νόημα του ηλεκτρονικού που θα είναι κ πιο ακριβό απ' τη στιγμή που δεν θα είναι αξιόπιστο..

Link to comment
Share on other sites

Καλέ κλείσαμε οι δραστηριότητες;;; Δεν μας έχουν πει κάτι ακόμα εμάς! Παμέ για φλέβα φέτος μας βλεπω χαχα

Και ένα αυτό στον τοίχο έχει ....δεν το είχα ακούσει το ηλεκτρονικό....

Δεν ξέρω τις σκέφτομαι τις εξετάσεις....θα χτυπήσω πάλι μια ενδοκρινολόγο λέω χαχα θα πάω κ την μεγάλη γιατί μου είπαν για πρώιμη ήβη Παναγία μου! Αν κ τις έκανα οστική κ είναι ένα χρόνο πίσω 7χρονων ειναι κ έδειξε 6....αλλά έχει πρηστεί το δεξί στηθακι της! 

@mama16προνηπιο είστε;;;

Link to comment
Share on other sites

στις κοκκινες περιοχες κλεισανε πχ οι προπονησεις κ τα γυμναστηρια.οχι τα κδαπ κ ο χορος πχ

δ νομιζω οτι χρειαζεσαι ενδοκρινολογο για τον μικρο.ο παιδιατρος τι σου ειπε;

ευχομαι να μην ειναι τπτ αυτο με την μικρη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, lameleni είπε:

Καλέ κλείσαμε οι δραστηριότητες;;; Δεν μας έχουν πει κάτι ακόμα εμάς! Παμέ για φλέβα φέτος μας βλεπω χαχα

Και ένα αυτό στον τοίχο έχει ....δεν το είχα ακούσει το ηλεκτρονικό....

Δεν ξέρω τις σκέφτομαι τις εξετάσεις....θα χτυπήσω πάλι μια ενδοκρινολόγο λέω χαχα θα πάω κ την μεγάλη γιατί μου είπαν για πρώιμη ήβη Παναγία μου! Αν κ τις έκανα οστική κ είναι ένα χρόνο πίσω 7χρονων ειναι κ έδειξε 6....αλλά έχει πρηστεί το δεξί στηθακι της! 

@mama16προνηπιο είστε;;;

Ας πας την μεγάλη αν βλέπεις κάτι τέτοιο.. Για τον μικρό κ εγώ δεν ξέρω αν χρειάζεται γιατί απ ότι είδα είναι στην 15η θέση. Αν είστε ψηλοί βέβαια κ οι 2 κ βλέπεις πτωτική πορεία ας τον πας για να είσαι σίγουρη. Βέβαια κ εγώ που την πήγα πιο εξειδικευμένη εξέταση που την έβαλε να κάνει ήταν της αυξητικής ορμόνης, οστική ηλικία κλπ δεν την έβαλε. Είπε ότι θα την δει πάλι τον Δεκέμβριο για το αν πήρε το καθορισμένο ύψος, βέβαια απ' ότι βλέπω το έχει πάρει

Ναι προνήπια είναι, γεννημένη Δεκέμβριο, αν δεν την είχα γεννήσει πρόωρα θα πήγαινε του χρόνου σχολείο

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

@lameleni @vikib και οι υπόλοιπες τι κάνετε? Εμείς ξανά πήγαμε σε ενδοκρινολόγο για την μεγάλη, πήρε σε 10,5 μήνες 7 εκατοστά οπότε πήγε καλά αυτό το χρόνο. Μας είπε να την πηγαίνουμε μια φορά το χρόνο για να βλέπει την εξέλιξη κ αν χρειαστεί θα στο μέλλον θα μας χορηγήσει αυξητική ορμόνη. Τώρα 4 χρόνων κ 4 μηνών είναι 95,5 εκατοστά και 11,200 κιλά. Κάναμε κ για οστική ηλικία κ βγήκε δυστυχώς μόνο 2 μήνες πίσω απ' την πραγματική της ηλικία. Σκέφτομαι από του χρόνου αν μας το επιτρέψει ο κορωνοιος να την αρχίσω κολυμβητήριο γιατί είδα ότι βοηθάει, θα πάρω κ μπασκέτα για να παίζουμε μπάσκετ!! Είδα τις καμπύλες για 18 χρόνων η 3η εκατοστιαία θέση είναι 1,51.. Είναι λίγο με δεδομένο ότι εγώ είμαι 1,68.. Ο σύζυγος είναι 1,71 για άντρας όχι ψηλός αλλά το 1,51 παραειναι λίγο.

Εσείς πώς είστε? Τα μικρά σας?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια και απο εμενα. Κι εγω ειμαι μαμα ενος petit μωρού(κοριτσάκι) που καποια στιγμή (σύντομα) θα το ψάξουμε λιγο παραπάνω.

Ειμαστε 18μηνων βάρος 8.600 και ύψος γύρω στα 75εκ . Την αλλη βδομαδα εχουμε παιδίατρο και θα ξέρω ακριβώς ποσα εκατοστά είμαστε.

Ο γιατρος μου δεν αγχώνεται καθως βαρος παίρνει αρκετό καθε μήνα και στο ύψος, ακολουθει πιστά απο τη γέννηση μέχρι και σήμερα την καμπύλη της η οποια ειναι καπου στην 13η εκατοστιαία θέση.


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 43 λεπτά , Farmakotriftena είπε:

Καλησπερα κοριτσια και απο εμενα. Κι εγω ειμαι μαμα ενος petit μωρού(κοριτσάκι) που καποια στιγμή (σύντομα) θα το ψάξουμε λιγο παραπάνω.

Ειμαστε 18μηνων βάρος 8.600 και ύψος γύρω στα 75εκ . Την αλλη βδομαδα εχουμε παιδίατρο και θα ξέρω ακριβώς ποσα εκατοστά είμαστε.

Ο γιατρος μου δεν αγχώνεται καθως βαρος παίρνει αρκετό καθε μήνα και στο ύψος, ακολουθει πιστά απο τη γέννηση μέχρι και σήμερα την καμπύλη της η οποια ειναι καπου στην 13η εκατοστιαία θέση.

Καλησπέρα κορίτσι μου, να σου ζήσει η κουκλίτσα σου, έχουν την χάρη τους τα petit μωράκια. Όπως λέει πάντως η παιδίατρος μην αγχώνεσαι, είστε στα φυσιολογικά όρια νομίζω, κ απ' τη στιγμή που ακολουθεί την καμπύλη της όλα καλά! Βέβαια καλά κάνετε που θα το ψάξετε για να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο! Πάντως θα περιμένω νέα σας απ' την παιδίατρο! :)

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου, να σου ζήσει η κουκλίτσα σου, έχουν την χάρη τους τα petit μωράκια. Όπως λέει πάντως η παιδίατρος μην αγχώνεσαι, είστε στα φυσιολογικά όρια νομίζω, κ απ' τη στιγμή που ακολουθεί την καμπύλη της όλα καλά! Βέβαια καλά κάνετε που θα το ψάξετε για να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο! Πάντως θα περιμένω νέα σας απ' την παιδίατρο! :)

Ευχαριστώ για την απάντηση ❤

Εχουμε κανει εξετασεις αιματος... πολλες παρα πολλες. Και ηταν ολες μια χαρα. Ειπαμε σε λιγο καιρο να δουμε και αυξητική ορμόνη και συναφή που βλέπουν, για να αποκλείσουμε και απο κει. Μεχρι και στα δοντακια είμαστε πίσω. 4 δοντακια εχει βγαλει και ειναι 18μ. Αλλα μεχρι κσι σ'αυτο ο γιατρος της δεν ανησυχεί. Κατα τα αλλα ειναι ειναι ενα μωρό δραστήριο με αντιληψη, παιζει με τα αδερφια της κτλ. 

Θα επανανελθω όταν πραγματοποιησουμε τις εξετάσεις!


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


18 ώρες πρίν, mama16 είπε:

@lameleni @vikib και οι υπόλοιπες τι κάνετε? Εμείς ξανά πήγαμε σε ενδοκρινολόγο για την μεγάλη, πήρε σε 10,5 μήνες 7 εκατοστά οπότε πήγε καλά αυτό το χρόνο. Μας είπε να την πηγαίνουμε μια φορά το χρόνο για να βλέπει την εξέλιξη κ αν χρειαστεί θα στο μέλλον θα μας χορηγήσει αυξητική ορμόνη. Τώρα 4 χρόνων κ 4 μηνών είναι 95,5 εκατοστά και 11,200 κιλά. Κάναμε κ για οστική ηλικία κ βγήκε δυστυχώς μόνο 2 μήνες πίσω απ' την πραγματική της ηλικία. Σκέφτομαι από του χρόνου αν μας το επιτρέψει ο κορωνοιος να την αρχίσω κολυμβητήριο γιατί είδα ότι βοηθάει, θα πάρω κ μπασκέτα για να παίζουμε μπάσκετ!! Είδα τις καμπύλες για 18 χρόνων η 3η εκατοστιαία θέση είναι 1,51.. Είναι λίγο με δεδομένο ότι εγώ είμαι 1,68.. Ο σύζυγος είναι 1,71 για άντρας όχι ψηλός αλλά το 1,51 παραειναι λίγο.

Εσείς πώς είστε? Τα μικρά σας?

Καλα ειμαστε κ εμεις. Εχει εμβολιο τον αλλο μηνα ο μικρος. Καλα πηγε απο υψος η κορη σου, κ γενικα σχετικα καλο ειναι. Ειχε η κορη μου συμμαθητριες που τις περνουσε ο γιος μου

Δ ξερω αν τελικα θα επαληθευθει κ θα γινει 1,50.κ εγω θα περιμενα εστω 1,60με βαση κ εσας

Εμας ο αντρας μου πηγαινε μπασκετ, αλλα σε κανενα παιδι δ αρεσει:P

Το κολυμπι ειναι πολυ καλη ασκηση

Γενικα κουραστηκαμε πολυ ψυχολογικα με το λοκνταουν κ την  τηλεκπαιδευση. Δ φτιαχνει κ ο καιρος εδω. Αλλα τρωνε πολυ, οπως κ οι εμεις:tongue:, κ δ εχουν κ δραστηριοτητες, οποτε εκανε μαγουλακια ο μικρος

17 ώρες πρίν, Farmakotriftena είπε:

Καλησπερα κοριτσια και απο εμενα. Κι εγω ειμαι μαμα ενος petit μωρού(κοριτσάκι) που καποια στιγμή (σύντομα) θα το ψάξουμε λιγο παραπάνω.

Ειμαστε 18μηνων βάρος 8.600 και ύψος γύρω στα 75εκ . Την αλλη βδομαδα εχουμε παιδίατρο και θα ξέρω ακριβώς ποσα εκατοστά είμαστε.

Ο γιατρος μου δεν αγχώνεται καθως βαρος παίρνει αρκετό καθε μήνα και στο ύψος, ακολουθει πιστά απο τη γέννηση μέχρι και σήμερα την καμπύλη της η οποια ειναι καπου στην 13η εκατοστιαία θέση.

Εχεις κ αλλα παιδακια, κ ξερεις οτι καθενα εχει τον ρυθμο του. Καλα θα κανετε να το ψαξετε παρολα αυτα, κ ευχομαι ολα να ειναι καλα. Σημαντικο που δ σε αγχωνει κ ο γιατρος. Μηπως εισαι εγκυος κ τωρα; 

Σκεψου εμενα 18μ ηταν 9κ κ 83εκ.σε υψος ειναι περιπου στον μεσο ορο. Σε βαρος απο 7μ κ μεχρι τα 3 ηταν φτερο στον ανεμο. Ειδικα σε σχεση με την αδερφη του. Στα 4 ηταν λιγο πανω απο 1μ κ επιτελους νορμαλ βαρος, 14,5κ.κ δοντια ο μικρος εβγαλε 11,5μ,οποτε λογικα στα 1,5δ θα ειχε πολλα, αλλα δ θυμαμαι ακριβως

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Farmakotriftena είπε:

Ευχαριστώ για την απάντηση ❤

Εχουμε κανει εξετασεις αιματος... πολλες παρα πολλες. Και ηταν ολες μια χαρα. Ειπαμε σε λιγο καιρο να δουμε και αυξητική ορμόνη και συναφή που βλέπουν, για να αποκλείσουμε και απο κει. Μεχρι και στα δοντακια είμαστε πίσω. 4 δοντακια εχει βγαλει και ειναι 18μ. Αλλα μεχρι κσι σ'αυτο ο γιατρος της δεν ανησυχεί. Κατα τα αλλα ειναι ειναι ενα μωρό δραστήριο με αντιληψη, παιζει με τα αδερφια της κτλ. 

Θα επανανελθω όταν πραγματοποιησουμε τις εξετάσεις!

Μόλις είδα κ εγώ το βιβλιάριο της κόρης μου όταν ήταν 18 μηνών, ήταν 7090 κιλά κ 77 εκατοστά ύψος. Μέχρι τότε στο ύψος ήταν σχετικά καλά, μετά άρχισε την κάτω βόλτα, σε βάρος πάντα χάλια ήταν! Αφού είναι οι εξετάσεις της καλές είναι θετικό, να κάνετε κ τις υπόλοιπες να σας φύγει το άγχος! :x

@vikib εξελίχθηκε μια χαρά ο γιος σου, χαίρομαι που έκανε κ μαγουλακια! :) όσο για την καραντίνα κ εμείς κουραστηκαμε πολύ, μακάρι να μειωθούν επιτέλους τα κρούσματα, να πάμε καμιά βόλτα όπως προ κορωνοιου..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια είμαι μαμά ενός αγοριού 12 ετών και μιας μπουμπούς 1,5 μηνών. Το αγόρι μου γεννήθηκε 3350 με ύψος 53εκ  από μωρό στις καμπύλες ήταν πολύ πάνω. Έδειχνε να γίνει ψηλος και γεμάτος.ελα ντε όμως που έγινε το αντίθετο. Τώρα είναι 35 κιλά με 1.40 περίπου ύψος. Παραπονιέται ότι εινα το πιο κοντό παιδί της τάξης και τον πειράζουν. Έχει άγχος ότι θα μείνει κοντός και τέτοια. Εγώ στεναχωριέμαι και η παιδίατρος λέει ότι παίρνει σταθερά λίγο ύψος οπωτε δεν είναι κάτι παθολογικά. Εγώ όμως στεναχωριέμαι. Τα ρούχα του είναι το 10 νούμερο.. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Μόλις είδα κ εγώ το βιβλιάριο της κόρης μου όταν ήταν 18 μηνών, ήταν 7090 κιλά κ 77 εκατοστά ύψος. Μέχρι τότε στο ύψος ήταν σχετικά καλά, μετά άρχισε την κάτω βόλτα, σε βάρος πάντα χάλια ήταν! Αφού είναι οι εξετάσεις της καλές είναι θετικό, να κάνετε κ τις υπόλοιπες να σας φύγει το άγχος! :x

@vikib εξελίχθηκε μια χαρά ο γιος σου, χαίρομαι που έκανε κ μαγουλακια! :) όσο για την καραντίνα κ εμείς κουραστηκαμε πολύ, μακάρι να μειωθούν επιτέλους τα κρούσματα, να πάμε καμιά βόλτα όπως προ κορωνοιου..

ναι,πλεον εχω ηρεμησει αρκετα.εχει καλη αναπτυξη

βεβαια λεει καμια φορα,θα γινει πιο ψηλος απο τον μπαμπα,κ λεω,για να δουμε:P

Just now, valentina23 είπε:

Γειά σας κορίτσια είμαι μαμά ενός αγοριού 12 ετών και μιας μπουμπούς 1,5 μηνών. Το αγόρι μου γεννήθηκε 3350 με ύψος 53εκ  από μωρό στις καμπύλες ήταν πολύ πάνω. Έδειχνε να γίνει ψηλος και γεμάτος.ελα ντε όμως που έγινε το αντίθετο. Τώρα είναι 35 κιλά με 1.40 περίπου ύψος. Παραπονιέται ότι εινα το πιο κοντό παιδί της τάξης και τον πειράζουν. Έχει άγχος ότι θα μείνει κοντός και τέτοια. Εγώ στεναχωριέμαι και η παιδίατρος λέει ότι παίρνει σταθερά λίγο ύψος οπωτε δεν είναι κάτι παθολογικά. Εγώ όμως στεναχωριέμαι. Τα ρούχα του είναι το 10 νούμερο.. 

να σου ζησουν!εμενα η μεγαλη ηταν παντα πανω στις καμπυλες κ εξακολουθει 6,5χρ.ο μικρος γεννηθηκε μινιον κ παραμενει.αλλα εχουμε ακομη δρομο

βασικες εξετασεις αιματος για βιταμινες κ θυροειδη εχετε κανει;γενικα μπορεις να πεις οτι τρεφεται σωστα;γυμναζεται;

σαν εμπειριες το μονο που μπορω να σου αναφερω ειναι απο τον αδερφο μου.μαμα 1,60,μπαμπα 1,70 κ μας λεει η παιδιατρος θα γινει 1,90.δ το πιστεψαμε γτ ηταν ενα πολυ αδυνατο παιδακι,νορμαλ υψος.τελικα επεσε μεσα,ειναι πανω απο 1,85.πηρε απο τις γιαγιαδες.στο γυμνασιο κ μετα εδωσε υψος

η πεθερα μου πολυ κοντη.ο πεθερος 1,80.μεχρι το γυμνασιο ο αντρας μου ηταν κοντος κ του ελεγαν πηρε απο την μαμα.μετα εδωσε αποτομα κ εγινε 1,90

μπορειτε να κανετε κ την εξεταση με την  οστικη ηλικια,να δειτε αν εχει μεγαλο περιθωριο για αναπτυξη

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 51 λεπτά , valentina23 είπε:

Γειά σας κορίτσια είμαι μαμά ενός αγοριού 12 ετών και μιας μπουμπούς 1,5 μηνών. Το αγόρι μου γεννήθηκε 3350 με ύψος 53εκ  από μωρό στις καμπύλες ήταν πολύ πάνω. Έδειχνε να γίνει ψηλος και γεμάτος.ελα ντε όμως που έγινε το αντίθετο. Τώρα είναι 35 κιλά με 1.40 περίπου ύψος. Παραπονιέται ότι εινα το πιο κοντό παιδί της τάξης και τον πειράζουν. Έχει άγχος ότι θα μείνει κοντός και τέτοια. Εγώ στεναχωριέμαι και η παιδίατρος λέει ότι παίρνει σταθερά λίγο ύψος οπωτε δεν είναι κάτι παθολογικά. Εγώ όμως στεναχωριέμαι. Τα ρούχα του είναι το 10 νούμερο.. 

Συμφωνώ απόλυτα με τη @vikib. Σε ποια καμπύλη βρίσκεται στο ύψος? Εσείς με το σύζυγό σας είστε ψηλοί? Τώρα είδα ότι βρίσκεστε λίγο πάνω απ' την 3η. Στη θέση σας θα το έψαχνα κ θα πήγαινα σε παιδοενδοκρινολογο. Να δείτε σε τι επίπεδα είναι η αυξητική ορμόνη κ η οστική ηλικία.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...