Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

Kοριτσια 40 ++ που προσπαθουν;


Recommended Posts

Just now, Anna Ts είπε:

5 χρόνια ;;; Δηλαδή προσπαθείς από τα 26 ; Μα γιατί έτσι ; Τι πρόβλημα υπήρχε αν επιτρέπεται ;

Ναι,από τα 26 προσπαθούσαμε!!!Για δύο χρόνια μόνοι μας...μετά ξεκινήσαμε ένα σωρό εξετάσεις..μετά κάναμε 3 κύκλους πρόκληση ωοθηλακιορηξιας..μετά κάναμε 3 σπερματεγχυσεις..και τέλος κάναμε ένα κύκλο εξωσωματικής με 4 εμβρυομεταφορες δύο βλαστοκυστεων κάθε φορά κι έμεινα έγκυος με την τελευταία!Ξέρετε πιο είναι το τρομερό;;;;Ο,τι δεν είχαμε τίποτα απολύτως!!!Όλα ήταν εξαίρετα!!Ανεξήγητη Υπογονιμότητα!!!

  • Μου αρέσει 2

n41pp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 23 λεπτά , Papakι είπε:

Ναι,από τα 26 προσπαθούσαμε!!!Για δύο χρόνια μόνοι μας...μετά ξεκινήσαμε ένα σωρό εξετάσεις..μετά κάναμε 3 κύκλους πρόκληση ωοθηλακιορηξιας..μετά κάναμε 3 σπερματεγχυσεις..και τέλος κάναμε ένα κύκλο εξωσωματικής με 4 εμβρυομεταφορες δύο βλαστοκυστεων κάθε φορά κι έμεινα έγκυος με την τελευταία!Ξέρετε πιο είναι το τρομερό;;;;Ο,τι δεν είχαμε τίποτα απολύτως!!!Όλα ήταν εξαίρετα!!Ανεξήγητη Υπογονιμότητα!!!

Αχ τι να πω για κάποιους ανθρώπους όλα έρχονται δύσκολα..Αφού τα καταφέρατε πάλι καλά. Να δούμε εμείς που έχουμε ένα σωρό τι θα κάνουμε..

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια! Τα φωτα σας κ παρομοιες εμπειριες αν υπαρχουν θα ηθελα να μου πειτε γτ εχω λιγο πελαγωσει.. οκτωβριο κ μαιο ειχα κυκλο 18 ημερων.. τελευταια περιοδος 10/05. Ο κυκλος μου ειναι μικρος22-25 μερες μαξ.. ανετρεξα σε προηγουμενα χρονια, απο το 2018 κ πισω κ βρηκα κυκλο 28αρι. Σημερα ειμαι 30η μερα, εκανα χθες τεστ, αρνητικο. Εχθες 8:30 ωρα το βραδακι ειχα κατι υγρα να πω ροζ με κοκκινο, βαζω σερβιετα κ μεχρι σημερα που εχω παει τουαλετα κ κοιταζομαι δεν υπαρχει τπτ..κατι αχνες σταγονες ροζ κ καφε. Επειδη υποπτευομαι οτι μπαινω σε προκλιμακτηριο, λογω κ των 18αρηδων κυκλων κ τωρα του 30αρη, ειναι συμπτωμα προκλιμακτηριου? Να εχουν περασει 13 ωρες κ να μην εχει κατεβει ακομα τπτ? Ειμαι 41 ετων. Εχω λιγο αγχωθει..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια τι κανετε; σε τι φαση ειστε? Εγω πηρα την αρνητικη μου στη δευτερη εξοσω κ ειμαι ακομα παγωμενη..παρολο που απο την αρχη δεν ειχα καλο προαισθημα..απογοητευτηκα κ με το γιατρο μου κ τωρα το δυσκολο ειναι να βρω αλλον. Ειμαι κ μακρια απο την πρωτευουσα κ το φτου κ απο την αρχη μου φαινεται βουνο. Ο αντρας μου επισης θελει να ηρεμησουμε το καλοκαιρι κ να το ξαναπιασουμε το σεπτεμβριο που σημαινει καιρος χαμενος μεχρι να βρω γιατρο κτλ κτλ..τελος παντων. Ελπιζω να εχουμε καλα νεα απο οσες ειστε σε φαση αναμονης ωστε να παιρνουμε θαρρος οι υπολοιπες!

Link to comment
Share on other sites

Θα ειμαι πάντα εδω να σας το θυμίζω κοριτσια.Ετων 42,εγκυος με την πρωτη ετ βλαστοκυστεων.

Μην αγχωνεστε με την ηλικια και τις ηλιθιες στατιστικές.Ολες θα τα καταφερετε.Με υπομονή και επιμονή!

  • Μου αρέσει 5

hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Καλησπέρα στην όμορφη παρέα 

Είμαι 43 και μόλις άκουσα από τον γιατρό ότι έχω 1%Πιθανότητα Εγκυμοσύνης μου μίλησε μόνο για την ηλικία μου και ότι θα ήμουν χαζή αν το προσπαθήσω ο άντρας μου είναι μικρότερος από εμένα και τα αποτελέσματα του βγήκαν καλά ζω στην Ολλανδία και πήγα σε γιατρό στο Βέλγιο μετά από συνεννόηση με Ελληνίδα γιατρό που όμως δεν είναι γυναικολόγος απλά μου τον σύστησε έχω τρελαθεί ο άντρα μου δεν μου μιλά μετά την επιστροφή από το νοσοκομείο 

  • Χαχα 1
  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Elle77 είπε:

Καλησπέρα στην όμορφη παρέα 

Είμαι 43 και μόλις άκουσα από τον γιατρό ότι έχω 1%Πιθανότητα Εγκυμοσύνης μου μίλησε μόνο για την ηλικία μου και ότι θα ήμουν χαζή αν το προσπαθήσω ο άντρας μου είναι μικρότερος από εμένα και τα αποτελέσματα του βγήκαν καλά ζω στην Ολλανδία και πήγα σε γιατρό στο Βέλγιο μετά από συνεννόηση με Ελληνίδα γιατρό που όμως δεν είναι γυναικολόγος απλά μου τον σύστησε έχω τρελαθεί ο άντρα μου δεν μου μιλά μετά την επιστροφή από το νοσοκομείο 

Γιατί κοριτσι τι τιμες εχεις ; Πως το εβγαλε αυτο το συμπερασμα; Αν ειναι δυνατον!Ελα μια βολτα ελλαδα, μην χανεις χρονο..Ειμαι 42 με fsh που εχει φτασει εως 17,5 και αμη 0,3 και πριν 3 μηνες εμεινα με την τριτη προσπαθεια σε διδυμα,μου πηρε 6 μηνες..φιλη μου 43,5 ετων εχει ηδη ξεκινησει με το γιατρο μου να μαζευει με φυσικους αυτο που εκανα και εγω..θα κανει προσπαθεια φεβρουαριο/μαρτιο αν πανε ολα καλά..ψιλοιδιο ορμονικο με μενα.εκεινη απο μονη ειπε δανεικα και της ειπε οχι μπορεις ανετα,η μητρα ειναι τελεια και εχει ηδη καταψυξει ενα εμβρυο μια χαρα ποιοτητα

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

On 19/8/2020 at 9:22 ΜΜ, Elle77 είπε:

Καλησπέρα στην όμορφη παρέα 

Είμαι 43 και μόλις άκουσα από τον γιατρό ότι έχω 1%Πιθανότητα Εγκυμοσύνης μου μίλησε μόνο για την ηλικία μου και ότι θα ήμουν χαζή αν το προσπαθήσω ο άντρας μου είναι μικρότερος από εμένα και τα αποτελέσματα του βγήκαν καλά ζω στην Ολλανδία και πήγα σε γιατρό στο Βέλγιο μετά από συνεννόηση με Ελληνίδα γιατρό που όμως δεν είναι γυναικολόγος απλά μου τον σύστησε έχω τρελαθεί ο άντρα μου δεν μου μιλά μετά την επιστροφή από το νοσοκομείο 

Δεν ξερω αν πρεπει να γελασω ή να κλάψω!!

Φυσικα και δεν εχεις μόνο 1% πιθανοτητα να συλλαβεις!!Μονο λογω ηλικιας βγηκε αυτο το ποσοστο?

Οπως θα διαβασεις εδω,είμαστε παρα πολλες κοπελες που μειναμε εγκυες με εξωσωματικη συνομηλικες σου.

Εγω οπως εγραψα και παραπάνω εμεινα στα 42 με την πρωτη ετ βλαστοκυστεων.Αυτο το νουμερο που σου εδωσε αυτος ο γιατρος δεν υπαρχει πουθενα.

Προσπαθησε,μην το βαζεις κατω και φυσικα και θα τα καταφερεις!

 

  • Μου αρέσει 2

hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σας, 

ειμαι  41,5 Και ειχα μια βιοχημική εγκυμοσυνη  τον προηγούμενο μηνα..Εχω στο παρελθόν, σε ηλικια μεγαλύτερη των 36 χρονων, συλλάβει φυσιολογικα χωρις προβληματα..ο γιατρος μου είπε οτι δε χρειαζομαι εξωσωματική γιατι μπορω κσι συλλαμβάνω και όποτε θα ξανα συλλάβω .. επειδη μένω στο εξωτερικό στη χώρα που βρίσκομαι εξωσωματική γινεται με λίστα αναμονής και για ζευγάρια που δεν εχουν παιδιά μαλιςτα μου τόνισαν οτι δεν ελέγχουν χρωμοσομικα το γονιμοποιημένο ωάριο. 
θα ήθελα τη γνώμη και την εμπειρία σας.. μια γυναίκα χωρίς προβληματα γονιμότητας στην ηλικια μου ειναι πιθανό να κανει ενα παιδι υγιες; Με εχει σοκάρει η βιοχημική εγκυμοσυνη οςο φυσιολογικο και αν ειναι σε αυτη την ηλικια..εξεταςεις γονιμότητας ειχα κάνει 36 χρονων στην ελλαδα και ήτανε πολυ καλες για την ηλικια μου τοτε..επίσης για το σπερμα  δεν υπάρχει κανένα προβλημα..

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mommy39 είπε:

Καλησπέρα σας, 

ειμαι  41,5 Και ειχα μια βιοχημική εγκυμοσυνη  τον προηγούμενο μηνα..Εχω στο παρελθόν, σε ηλικια μεγαλύτερη των 36 χρονων, συλλάβει φυσιολογικα χωρις προβληματα..ο γιατρος μου είπε οτι δε χρειαζομαι εξωσωματική γιατι μπορω κσι συλλαμβάνω και όποτε θα ξανα συλλάβω .. επειδη μένω στο εξωτερικό στη χώρα που βρίσκομαι εξωσωματική γινεται με λίστα αναμονής και για ζευγάρια που δεν εχουν παιδιά μαλιςτα μου τόνισαν οτι δεν ελέγχουν χρωμοσομικα το γονιμοποιημένο ωάριο. 
θα ήθελα τη γνώμη και την εμπειρία σας.. μια γυναίκα χωρίς προβληματα γονιμότητας στην ηλικια μου ειναι πιθανό να κανει ενα παιδι υγιες; Με εχει σοκάρει η βιοχημική εγκυμοσυνη οςο φυσιολογικο και αν ειναι σε αυτη την ηλικια..εξεταςεις γονιμότητας ειχα κάνει 36 χρονων στην ελλαδα και ήτανε πολυ καλες για την ηλικια μου τοτε..επίσης για το σπερμα  δεν υπάρχει κανένα προβλημα..

ποσο καιρο προσπαθουσες για εγκυμοσυνη .  εννοειτε οτι μπορεις να κανεις μια χαρα παιδακι στα 42 απλα επειδη δεν υπαρχει κ πολυς χρονος μην προσπαθησεις παρα πολυ καιρο μονη σου δωσε ενα διαστημα 4 -5 μηνων κ μετα βουρ για εξετασεις κ οτι αλλο χρειαστει. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Προσπάθησα 3 μήνες .. στον 3 μηνα ειχα θετικό τεστ.. εκανα δυο τεστ και ήτανε θετικά.. πανω στη μια  εβδομαδα ειχα αιμα σαν της περιοδου..η γιατρος την ονόμασε χημική κυηση ή κάπως ετςι το απέδωσε σε χρωμοσομικες ανωμαλίες.. 

 

ο προ έμφυτικος ελεγχος γινεται για χρωμοσομικες ανωμαλίες; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mommy39 είπε:

Προσπάθησα 3 μήνες .. στον 3 μηνα ειχα θετικό τεστ.. εκανα δυο τεστ και ήτανε θετικά.. πανω στη μια  εβδομαδα ειχα αιμα σαν της περιοδου..η γιατρος την ονόμασε χημική κυηση ή κάπως ετςι το απέδωσε σε χρωμοσομικες ανωμαλίες.. 

 

ο προ έμφυτικος ελεγχος γινεται για χρωμοσομικες ανωμαλίες; 

ε τοτε μενεις εγκυος πανευκολα οποτε σιγουρα θα τα καταφερεις κ μονη σου . απο οτι καταλαβα εχεις κ αλλο παιδακι? ο προεμφυτικος γινετε σε εμβρυα που προκυπτουν απο εξωσωματικη κ ναι ελενχει τα χρωμοσωματα τους για συνδρομα.κ γεννετικες ασθενειες οπως πχ μεσογειακη αναιμια. 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μένω στην Ολλανδία ( όπως και μια αλλη κοπελα που έγραψε νωρίτερα) η γιατρος εδω μου είπε οτι η πιθανοτητα για φυσιολογική σύλληψη λογω ηλικίας σε καθε κυκλο ειναι 5%.. οτι λογω ηλικίας η ποιότητα ωαρίων ειναι κακή όποτε υπαρχει κίνδυνος αποβολών και ανέφερε επίσης οτι στην Ολλανδία απλα γονιμοποιούν ενα ωάριο δεν κανουν κανένα χρωμοσομικο έλεγχο και απλά το εμφυτεύουν όποτε και απο εξωσωματική ο κινδυνοσ Αποβολής ειναι μεγάλος..επισησ Ανέφερε  οτι σε λίγες χώρες κάνουν έλεγχο Χρωμοσωμικο για αυτο το λόγο επιλέγονται άτεκνα ζευγάρια για βα μπουν στη διαδικασία..επίσης υπαρχει ηλικιακό όριο για εξωσωματική τα 43 απο εκει και πέρα δε γινεται.. ναι εχω παιδι.. αλλα ήθελα να μεγαλώσει για να κανω και αλλο και τωρα εχω αγχωθεί γιατι τα δεδομένα ειναι πολυ δυσοίωνα θα περιμένω αλλους 2-3 μήνες και μετα μαλλον θα έρθω στην ελλαδα, αλλα δε ξερω απο που να ξεκινηςω και ποιοι εξωσωματικοί εινσι καλοι .. και γενικα αν η ποιότητα των ωαρίων ειναι κακή αυτο βελτιώνεται με την εξωσωματική;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mommy39 είπε:

Επειδή μένω στην Ολλανδία ( όπως και μια αλλη κοπελα που έγραψε νωρίτερα) η γιατρος εδω μου είπε οτι η πιθανοτητα για φυσιολογική σύλληψη λογω ηλικίας σε καθε κυκλο ειναι 5%.. οτι λογω ηλικίας η ποιότητα ωαρίων ειναι κακή όποτε υπαρχει κίνδυνος αποβολών και ανέφερε επίσης οτι στην Ολλανδία απλα γονιμοποιούν ενα ωάριο δεν κανουν κανένα χρωμοσομικο έλεγχο και απλά το εμφυτεύουν όποτε και απο εξωσωματική ο κινδυνοσ Αποβολής ειναι μεγάλος..επισησ Ανέφερε  οτι σε λίγες χώρες κάνουν έλεγχο Χρωμοσωμικο για αυτο το λόγο επιλέγονται άτεκνα ζευγάρια για βα μπουν στη διαδικασία..επίσης υπαρχει ηλικιακό όριο για εξωσωματική τα 43 απο εκει και πέρα δε γινεται.. ναι εχω παιδι.. αλλα ήθελα να μεγαλώσει για να κανω και αλλο και τωρα εχω αγχωθεί γιατι τα δεδομένα ειναι πολυ δυσοίωνα θα περιμένω αλλους 2-3 μήνες και μετα μαλλον θα έρθω στην ελλαδα, αλλα δε ξερω απο που να ξεκινηςω και ποιοι εξωσωματικοί εινσι καλοι .. και γενικα αν η ποιότητα των ωαρίων ειναι κακή αυτο βελτιώνεται με την εξωσωματική;

Δυστυχως εχω καταληξει οτι οσο μπροστα ειναι σε καποια πραγματα σε αυτη την χωρα που ζεις, τοσο πισω ειναι στο κομματι της γυναικολογιας/μαιευτικης/εξωσωματικης. μηπως εφοσον σκεφτεσαι την εξωσωματικη με προεμφυτευτικο, να ερχοσουν ελλαδα να προχωρησεις αμεσα;; γιατροι υπαρχουν απειροι. μπορεις να αναζητησεις εξωσωματικους μεσω google και για οποιον σε ενδιαφερει να ψαξεις σχολια εδω και να μιλησεις με κοπελες που τον ειχαν γιατρο.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα ειναι οτι εδω δεν υπαρχει η ελεύθερη επιλογή ιατρού .. για βα δεις κάποια ειδικότητα θελεις παραπεμπτικό.. και αν πάρεις το παραπεμπτικό μετα ειναι το θέμα Της ασφαλιστικής .. γιατι εδω τα παντα πληρώνονται απο την ασφαλιστική δε μπορεις να πας σε όποιον γιατρο θελεις και να πληρώσεις την θεραπεία.. όποτε επειδη τα παντα πληρώνονται απο  την ασφαλιστική ειναι πολυ αυστηρό το πρωτόκολλο που χρησιμοποιούν.. όποτε μεχρι τα 43 και μετα σπο λίστα αναμονής και χωρις έλεγχο χρωμοσωμάτων..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...