Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Ρώτησα αν θέλει ακινησία μου είπε όχι απλά μια καθημερινότητα χωρίς υπερβολές. Εν τω μεταξύ πρέπει να γυρίσω και στη δουλειά κάποια στιγμή  κ έλεγα Δευτέρα να παω. Λέτε να μην κάνει; Δουλειά γραφείου είναι.
      Επίσης τους λέω για τα (λίγα) καφέ που βλέπω και μου λέει απλά αύξησε την prolutex. Τα utrogestan γιατί δεν μου τα αυξάνουν; 

Kοριτσια 40 ++ που προσπαθουν;


Recommended Posts

6 ώρες πρίν, athinaida είπε:

Καλησπέρα, προεμφυτευτικό δεν έκανα o Σφακ. με απέτρεψε, το θεωρούσε άσκοπο... 

Κατά πάσα πιθανότητα στα ωάρια βρίσκεται το θέμα... Το ενδομήτριο ήταν σε καλή κατάσταση, έτσι έδειξε η υστεροσκοπηση...  

 

Και σε μενα ο Σφακ. 2-3 % μου είχε δώσει, όχι παραπάνω...

Εύχομαι απ' την ψυχή μου να γίνει το θαύμα!! Και να μας γράψεις να μας πεις τα ευχάριστα!!

Εμεις έχουμε κάνει από πέρισυ αίτηση υιοθεσίας... Καταγράφω τις εξελίξεις στο θέμα "Υιοθεσία" εδώ στο φόρουμ για οποία κοπέλα χρειάζεται πληροφορίες...

Εύχομαι από την καρδιά μου να τα καταφέρεις!! Να μας κρατάς ενήμερες!!

Έκανες χοριακή?? Τι έγινε τελικά?? Άντε, πες μας κάτι καλό!!

Να χαίρεσαι την μικρή σου!!

Φτου φτου φτου!!

Δίνεις πολύ κουράγιο σε όλες μας!!

Να χαίρεσαι την κάθε της στιγμή, το κάθε της χαμόγελο, την κάθε της μικρη κατάκτηση!! 

 

Δεν ξέρω βρε κορίτσια, τι να κάνω... Τα ωαριακια  τα μαζεύαμε δύσκολα, κι ακόμα πιο δύσκολα προχωρουσαν σε βλαστοκύστες...

Απο την άλλη, μια φίλη που τώρα είναι έγκυος στα 50 με δωρεά μου λέει ότι το μετάνιωσε που δεν το τόλμησε νωρίτερα, γιατί έχασε χρήματα αλλά και χρόνια που θα μπορούσε να τα περνάει τώρα με τα μωρά της (περιμένει δίδυμα)...

Εγω όμως ακομη δεν το έχω αποφασίσει .. με φοβιζει το θέμα της δότριας...

Αδιέξοδα βλέπω παντού...

Λυπάμαι για την ταλαιπωρία που περνας και σε νιώθω απόλυτα. Αλλα με όλο το θάρρος τι περισσότερο σε φοβίζει στο θεμα της δοτριας απο το θεμα της υιοθεσίας; Προσωπικα τους παράγοντες που κατι μπορει να πάει «στραβά» τους βλέπω ακριβως τους ίδιους, ίσα ίσα που με την δωρεά εχεις την ευκαιρία να κυοφορησεις κιόλας.

  • Μου αρέσει 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, EllieV είπε:

Καλησπερα

 

Απο 82 προχθες μονο 102 σημερα Παρασκευη παλι

Καλή η αρχική τιμή αλλά η αύξηση όχι τόσο.... Παρασκευή θα έχεις πιο ξεκάθαρη εικόνα τί γίνεται.... εύχομαι να εκτοξευθεί

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 10/11/2020 at 11:35 ΠΜ, Καντι είπε:

Λυπάμαι για την ταλαιπωρία που περνας και σε νιώθω απόλυτα. Αλλα με όλο το θάρρος τι περισσότερο σε φοβίζει στο θεμα της δοτριας απο το θεμα της υιοθεσίας; Προσωπικα τους παράγοντες που κατι μπορει να πάει «στραβά» τους βλέπω ακριβως τους ίδιους, ίσα ίσα που με την δωρεά εχεις την ευκαιρία να κυοφορησεις κιόλας.

Για εμενα δεν ειναι το ιδιο...

Ισα -ισα που στην υιοθεσια το παιδι γνωριζει απο την αρχη και εχει αποδεκτει οτι οι βιολογικοι γονεις του για καποιους λογους δεν μπορουν να το μεγαλωσουν. Θελω να πω οτι εχει φαει -δυστυχως- μια απορρυψη απο τους φυσικους του γονεις και την αποδεχεται σταδιακα. Παραλληλα ομως με τους θετους χτιζει μια σχεση εμπιστοσυνης και ασφαλειας γιατι αντιλαμβανεται οτι οι θετοι γονεις θα εινια εκει διπλα του να του καλυψουν τραυματικα βιωματα, ανασφαλειες, προβληματα... Νομιζω πως τα πρωτα χρονια θα εινια δυσκολα αλλα μετα η οικογενεια δενεται...

Στην δωρεα  νομιζω οτι η πορεια μπορει θα ειναι αντιστροφη. Τι εννοω?

Ειμαι υπερ της αποψης οτι το παιδι πρεπει να γνωριζει...  πιστευω οτι οταν συνειδητοποιησει οτι δεν συνδεεται με την μαμα του γενετικα, ο κοσμος του θα κλωνιστει...

Τουλαχιστον ετσι το νιωθω εγω... Θα αρχισει να ψαχνει, ακομη και ευτυχισμενο να ειναι με τους γονιους του, θα θελει να βρει την δοτρια, να βρει αν εχει και αλλα ετεροθαλη αδερφια, απο περιεργεια και μονο... και τωρα πια αυτο ειναι δυνατον να γινει... εφοσον τα τεστ dna εχουν βγει σε μαζικη παραγωγη, ανωνυμια της δοτριας πια δεν υφισταται ... εχω διαβασει και πολλες ιστοριες στο internet που παιδια βρισκουν 20-30-40 ετεροθαλη αδερφια μεσω των τεστ dna... κυριως αυτα τα αδερφακια προερχονται απο δωρεα σπερματος που ειναι διαδεδομενη σαν μεθοδος εδω και δεκαετιες, μα μηπως και με τα ωαρια δεν θα ειναι καπως ετσι?

Οκ, τα κεντρα μας λενε οτι εως 10 παιδια επιτρεπεται να δημιουργηθουν απο μια δοτρια, αλλα ποιος το ελεγχει αυτο?

Ο νομος 3305/2005 που παρεχει το πλαισιο για την εξωσωματικη στην Ελλαδα (https://www.e-nomothesia.gr/kat-ygeia/tekhnete-gonimopoiese/n-3305-2005.html) οριζε οτι θα φιαχτει εθνικο αρχειο δοτων γενετικου υλικου ακριβως για αυτο τον λογο. Ο νομος ειναι σε ισχυ απο το 2005, ξερετε ποτε δημιουργηθηκε το μητρωο? Τον Σεπτεμβριο του 2020... https://www.onmed.gr/ygeia-eidhseis/story/386424/exosomatiki-me-dorea-oarion-se-efarmogi-to-mitroo-dotrion-oarion

Ειναι απιθανο μια δοτρια να συνεργαζοταν με δυο-τρια κεντρα το προηγουμενο διαστημα? Κατα την γνωμη μου ειναι πολυ πιθανο, αφου οι περισσοτερες το κανουν για οικονομικους λογους... Επομενως, η δοτρια Χ εχει δημιουργησει με τα ωαρια της εναν απροσδιοριστο αριθμος παιδιων εως τωρα, και επιπλεον εχει την δυνατοτητα να δημιουργησει 10 μωρακια...

Ok, εστω κι ετσι θα πει κανεις, τι εγινε? Πιστευω οτι ο δεσμος της οικογενειας θα δοκιμαστει... αυτο ειναι ολο...

στην εφηβεια με ολες τις ανατροπες και τις αμφισβητησεις που φερνει απο μονη της η ηλικια, το παιδι θα συνειδητοποιησει οτι δεν συνδεεται γενετικα με την μητερα... δεν θα την αμφισβητισει? Εδω τα βιολογικα παιδια αμφισβητουν τους γονεις... Και που θα βγαλει ολη αυτη η ανατροπη??

Φοβαμαι οτι η δωρεα ειναι μια ευκολη λυση που προωθειται απο τους γιατρους και τα κεντρα γιατι εχει οικονομικα οφελη, ειναι μια γρηγορη διαδικασια για τους γιατρους,  τα ποσοστα επιτυχιας ειναι θεαματικα, οι γονεις φευγουν ευτυχισμενοι, οι δοτριες με καποιες οικονομικες απολαβες... win -win situation...

Ειχα θεσει το θεμα και στο διπλανο καφε της δωρεας... Τα κοριτσια εκει ειναι χαρουμενα, ζουν το ονειρο τους και τις κατανοω... αφηνουν τις ανησυχιες για αργοτερα...

Τελος παντων... ειχα, δεν ειχα σεντονι εγραψα παλι...

Να πω την αληθεια η ιδανικη λυση για εμενα θα ηταν η καινουργια μεθοδος με την μεταφορα της μητρικης ατρακτου... Δυστυχως ειναι ακομη σε πειραματικο επιπεδο στην Ελλαδα....

Στην Ουκρανια  εφαρμοζουν μια παραλλαγη αυτης της μεθοδου απο οτι διαβαζω... πολλα τα χρηματα ομως..

 
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, EllieV είπε:

Καλησπερα

 

Απο 82 προχθες μονο 102 σημερα Παρασκευη παλι

Εύχομαι να τα καταφέρει το εμβρυάκι σου!!

Ολη η θετική ενέργεια κοντά σου!!

 
On 10/11/2020 at 11:35 ΠΜ, Καντι είπε:

Λυπάμαι για την ταλαιπωρία που περνας και σε νιώθω απόλυτα. Αλλα με όλο το θάρρος τι περισσότερο σε φοβίζει στο θεμα της δοτριας απο το θεμα της υιοθεσίας; Προσωπικα τους παράγοντες που κατι μπορει να πάει «στραβά» τους βλέπω ακριβως τους ίδιους, ίσα ίσα που με την δωρεά εχεις την ευκαιρία να κυοφορησεις κιόλας.

Για εμενα δεν ειναι το ιδιο...

Ισα -ισα που στην υιοθεσια το παιδι γνωριζει απο την αρχη και εχει αποδεκτει οτι οι βιολογικοι γονεις του για καποιους λογους δεν μπορουν να το μεγαλωσουν. Θελω να πω οτι εχει φαει -δυστυχως- μια απορρυψη απο τους φυσικους του γονεις και την αποδεχεται σταδιακα. Παραλληλα ομως με τους θετους χτιζει μια σχεση εμπιστοσυνης και ασφαλειας γιατι αντιλαμβανεται οτι οι θετοι γονεις θα εινια εκει διπλα του να του καλυψουν τραυματικα βιωματα, ανασφαλειες, προβληματα... Νομιζω πως τα πρωτα χρονια θα εινια δυσκολα αλλα μετα η οικογενεια δενεται...

Στην δωρεα  νομιζω οτι η πορεια μπορει θα ειναι αντιστροφη. Τι εννοω?

Ειμαι υπερ της αποψης οτι το παιδι πρεπει να γνωριζει...  πιστευω οτι οταν συνειδητοποιησει οτι δεν συνδεεται με την μαμα του γενετικα, ο κοσμος του θα κλωνιστει...

Τουλαχιστον ετσι το νιωθω εγω... Θα αρχισει να ψαχνει, ακομη και ευτυχισμενο να ειναι με τους γονιους του, θα θελει να βρει την δοτρια, να βρει αν εχει και αλλα ετεροθαλη αδερφια, απο περιεργεια και μονο... και τωρα πια αυτο ειναι δυνατον να γινει... εφοσον τα τεστ dna εχουν βγει σε μαζικη παραγωγη, ανωνυμια της δοτριας πια δεν υφισταται ... εχω διαβασει και πολλες ιστοριες στο internet που παιδια βρισκουν 20-30-40 ετεροθαλη αδερφια μεσω των τεστ dna... κυριως αυτα τα αδερφακια προερχονται απο δωρεα σπερματος που ειναι διαδεδομενη σαν μεθοδος εδω και δεκαετιες, μα μηπως και με τα ωαρια δεν θα ειναι καπως ετσι?

Οκ, τα κεντρα μας λενε οτι εως 10 παιδια επιτρεπεται να δημιουργηθουν απο μια δοτρια, αλλα ποιος το ελεγχει αυτο?

Ο νομος 3305/2005 που παρεχει το πλαισιο για την εξωσωματικη στην Ελλαδα οριζε οτι θα φιαχτει εθνικο αρχειο δοτων γενετικου υλικου ακριβως για αυτο τον λογο. Ο νομος ειναι σε ισχυ απο το 2005, ξερετε ποτε δημιουργηθηκε το μητρωο? Τον Σεπτεμβριο του 2020... (δεν μου επιτρεπεται να βαλω links,, ψαξτε το στο internet και θα δειτε οτι ισχυει)

Ειναι απιθανο μια δοτρια να συνεργαζοταν με δυο-τρια κεντρα το προηγουμενο διαστημα? Κατα την γνωμη μου ειναι πολυ πιθανο, αφου οι περισσοτερες το κανουν για οικονομικους λογους... Επομενως, η δοτρια Χ εχει "δημιουργησει" με τα ωαρια της εναν απροσδιοριστο αριθμος παιδιων εως τωρα, και επιπλεον εχει την δυνατοτητα να "δημιουργησει" 10 ακομα μωρακια...

Ok, εστω κι ετσι θα πει κανεις, τι εγινε? Πιστευω οτι ο δεσμος της οικογενειας θα δοκιμαστει... αυτο ειναι ολο...

στην εφηβεια με ολες τις ανατροπες και τις αμφισβητησεις που φερνει απο μονη της η ηλικια, το παιδι θα συνειδητοποιησει οτι δεν συνδεεται γενετικα με την μητερα... δεν θα την αμφισβητισει? Εδω τα βιολογικα παιδια αμφισβητουν τους γονεις... Και που θα βγαλει ολη αυτη η ανατροπη, δεν κλονιζεται ο κοσμος του, οι σταθερες του??

Φοβαμαι οτι η δωρεα ειναι μια ευκολη λυση που προωθειται απο τους γιατρους και τα κεντρα γιατι εχει οικονομικα οφελη, ειναι μια γρηγορη διαδικασια για τους γιατρους,  τα ποσοστα επιτυχιας ειναι θεαματικα, οι γονεις φευγουν ευτυχισμενοι, οι δοτριες με καποιες οικονομικες απολαβες... win -win situation...

Ειχα θεσει το θεμα και στο διπλανο καφε της δωρεας... Τα κοριτσια εκει ειναι χαρουμενα, ζουν το ονειρο τους και τις κατανοω... αφηνουν τις ανησυχιες για αργοτερα...

Τελος παντων... ειχα, δεν ειχα σεντονι εγραψα παλι...

Να πω την αληθεια η ιδανικη λυση για εμενα θα ηταν η καινουργια μεθοδος με την μεταφορα της μητρικης ατρακτου... Δυστυχως ειναι ακομη σε πειραματικο επιπεδο στην Ελλαδα....

Στην Ουκρανια  εφαρμοζουν μια παραλλαγη αυτης της μεθοδου απο οτι διαβαζω... πολλα τα χρηματα ομως..

Link to comment
Share on other sites

Just now, athinaida είπε:

Εύχομαι να τα καταφέρει το εμβρυάκι σου!!

Ολη η θετική ενέργεια κοντά σου!!

 

Για εμενα δεν ειναι το ιδιο...

Ισα -ισα που στην υιοθεσια το παιδι γνωριζει απο την αρχη και εχει αποδεκτει οτι οι βιολογικοι γονεις του για καποιους λογους δεν μπορουν να το μεγαλωσουν. Θελω να πω οτι εχει φαει -δυστυχως- μια απορρυψη απο τους φυσικους του γονεις και την αποδεχεται σταδιακα. Παραλληλα ομως με τους θετους χτιζει μια σχεση εμπιστοσυνης και ασφαλειας γιατι αντιλαμβανεται οτι οι θετοι γονεις θα εινια εκει διπλα του να του καλυψουν τραυματικα βιωματα, ανασφαλειες, προβληματα... Νομιζω πως τα πρωτα χρονια θα εινια δυσκολα αλλα μετα η οικογενεια δενεται...

Στην δωρεα  νομιζω οτι η πορεια μπορει θα ειναι αντιστροφη. Τι εννοω?

Ειμαι υπερ της αποψης οτι το παιδι πρεπει να γνωριζει...  πιστευω οτι οταν συνειδητοποιησει οτι δεν συνδεεται με την μαμα του γενετικα, ο κοσμος του θα κλωνιστει...

Τουλαχιστον ετσι το νιωθω εγω... Θα αρχισει να ψαχνει, ακομη και ευτυχισμενο να ειναι με τους γονιους του, θα θελει να βρει την δοτρια, να βρει αν εχει και αλλα ετεροθαλη αδερφια, απο περιεργεια και μονο... και τωρα πια αυτο ειναι δυνατον να γινει... εφοσον τα τεστ dna εχουν βγει σε μαζικη παραγωγη, ανωνυμια της δοτριας πια δεν υφισταται ... εχω διαβασει και πολλες ιστοριες στο internet που παιδια βρισκουν 20-30-40 ετεροθαλη αδερφια μεσω των τεστ dna... κυριως αυτα τα αδερφακια προερχονται απο δωρεα σπερματος που ειναι διαδεδομενη σαν μεθοδος εδω και δεκαετιες, μα μηπως και με τα ωαρια δεν θα ειναι καπως ετσι?

Οκ, τα κεντρα μας λενε οτι εως 10 παιδια επιτρεπεται να δημιουργηθουν απο μια δοτρια, αλλα ποιος το ελεγχει αυτο?

Ο νομος 3305/2005 που παρεχει το πλαισιο για την εξωσωματικη στην Ελλαδα οριζε οτι θα φιαχτει εθνικο αρχειο δοτων γενετικου υλικου ακριβως για αυτο τον λογο. Ο νομος ειναι σε ισχυ απο το 2005, ξερετε ποτε δημιουργηθηκε το μητρωο? Τον Σεπτεμβριο του 2020... (δεν μου επιτρεπεται να βαλω links,, ψαξτε το στο internet και θα δειτε οτι ισχυει)

Ειναι απιθανο μια δοτρια να συνεργαζοταν με δυο-τρια κεντρα το προηγουμενο διαστημα? Κατα την γνωμη μου ειναι πολυ πιθανο, αφου οι περισσοτερες το κανουν για οικονομικους λογους... Επομενως, η δοτρια Χ εχει "δημιουργησει" με τα ωαρια της εναν απροσδιοριστο αριθμος παιδιων εως τωρα, και επιπλεον εχει την δυνατοτητα να "δημιουργησει" 10 ακομα μωρακια...

Ok, εστω κι ετσι θα πει κανεις, τι εγινε? Πιστευω οτι ο δεσμος της οικογενειας θα δοκιμαστει... αυτο ειναι ολο...

στην εφηβεια με ολες τις ανατροπες και τις αμφισβητησεις που φερνει απο μονη της η ηλικια, το παιδι θα συνειδητοποιησει οτι δεν συνδεεται γενετικα με την μητερα... δεν θα την αμφισβητισει? Εδω τα βιολογικα παιδια αμφισβητουν τους γονεις... Και που θα βγαλει ολη αυτη η ανατροπη, δεν κλονιζεται ο κοσμος του, οι σταθερες του??

Φοβαμαι οτι η δωρεα ειναι μια ευκολη λυση που προωθειται απο τους γιατρους και τα κεντρα γιατι εχει οικονομικα οφελη, ειναι μια γρηγορη διαδικασια για τους γιατρους,  τα ποσοστα επιτυχιας ειναι θεαματικα, οι γονεις φευγουν ευτυχισμενοι, οι δοτριες με καποιες οικονομικες απολαβες... win -win situation...

Ειχα θεσει το θεμα και στο διπλανο καφε της δωρεας... Τα κοριτσια εκει ειναι χαρουμενα, ζουν το ονειρο τους και τις κατανοω... αφηνουν τις ανησυχιες για αργοτερα...

Τελος παντων... ειχα, δεν ειχα σεντονι εγραψα παλι...

Να πω την αληθεια η ιδανικη λυση για εμενα θα ηταν η καινουργια μεθοδος με την μεταφορα της μητρικης ατρακτου... Δυστυχως ειναι ακομη σε πειραματικο επιπεδο στην Ελλαδα....

Στην Ουκρανια  εφαρμοζουν μια παραλλαγη αυτης της μεθοδου απο οτι διαβαζω... πολλα τα χρηματα ομως..

Συμφωνώ απόλυτα για τη δωρεά και πιστευω οτι αν το πλαισιο της υιοθεσιας γινόταν πιο λειτουργικο και απλο η ψαλίδα θα μειωνόταν κατά πολυ!!

Οσο γι αυτα για την ανυπαρκτη νομοθεσία τα χω γραψει κι εγω πολλες φορές και παντα αμφισβητούνται βέβαια..:-P

 

  • Μου αρέσει 1

hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, athinaida είπε:

Ειναι απιθανο μια δοτρια να συνεργαζοταν με δυο-τρια κεντρα το προηγουμενο διαστημα? Κατα την γνωμη μου ειναι πολυ πιθανο, αφου οι περισσοτερες το κανουν για οικονομικους λογους... Επομενως, η δοτρια Χ εχει "δημιουργησει" με τα ωαρια της εναν απροσδιοριστο αριθμος παιδιων εως τωρα, και επιπλεον εχει την δυνατοτητα να "δημιουργησει" 10 ακομα μωρακια... 

Ok, εστω κι ετσι θα πει κανεις, τι εγινε? Πιστευω οτι ο δεσμος της οικογενειας θα δοκιμαστει... αυτο ειναι ολο... 

Το χειρότερο είναι ότι αυτά τα παιδιά μπορεί η μοίρα/ζωή να τα φέρει κοντά...Πολύ κοντά ίσως...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Troia είπε:

Το χειρότερο είναι ότι αυτά τα παιδιά μπορεί η μοίρα/ζωή να τα φέρει κοντά...Πολύ κοντά ίσως...

Αυτό πια δεν το φοβάμαι... Με την διάχυση των τεστ dna,  σιγουρα θα έχουν βρει τα αδερφάκια τους νωρίτερα...

Ψάξτε λίγο στο ίντερνετ, βάλτε 23andme, my herritage...

Εδώ στην Ελλάδα δεν είναι πολύ διαδεδομένα ακόμα, αλλά είναι θέμα χρόνου...

Και ειδικά ένας έφηβος που γνωρίζει ότι δεν συνδέεται γενετικά με τον έναν του γονιό, θα ψαχτει και θα το κάνει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, athinaida είπε:

Αυτό πια δεν το φοβάμαι... Με την διάχυση των τεστ dna,  σιγουρα θα έχουν βρει τα αδερφάκια τους νωρίτερα...

Ψάξτε λίγο στο ίντερνετ, βάλτε 23andme, my herritage...

Εδώ στην Ελλάδα δεν είναι πολύ διαδεδομένα ακόμα, αλλά είναι θέμα χρόνου...

Και ειδικά ένας έφηβος που γνωρίζει ότι δεν συνδέεται γενετικά με τον έναν του γονιό, θα ψαχτει και θα το κάνει...

Αν το γνωρίζει...

Link to comment
Share on other sites

Just now, athinaida είπε:

Αυτό πια δεν το φοβάμαι... Με την διάχυση των τεστ dna,  σιγουρα θα έχουν βρει τα αδερφάκια τους νωρίτερα...

Ψάξτε λίγο στο ίντερνετ, βάλτε 23andme, my herritage...

Εδώ στην Ελλάδα δεν είναι πολύ διαδεδομένα ακόμα, αλλά είναι θέμα χρόνου...

Και ειδικά ένας έφηβος που γνωρίζει ότι δεν συνδέεται γενετικά με τον έναν του γονιό, θα ψαχτει και θα το κάνει...

Και αν δεν ενημερωθει?Οι περισσοτεροι γονεις απο δωρεά δεν το λενε σε κανενα.Πως θα το μαθει?Δηλαδη σε λιγα χρονια προτού γνωρισεις καποιον θα του ζητας τεστ dna?

Δυστοπικά σενάρια..


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Joka είπε:

... αν το πλαισιο της υιοθεσιας γινόταν πιο λειτουργικο και απλο η ψαλίδα θα μειωνόταν κατά πολυ!!

 

Έχουμε κανει αίτηση υιοθεσιας εδώ και έναν χρόνο... Προχωράμε... Έχουμε περάσει την κοινωνική έρευνα και το σεμινάριο... Τώρα μπαίνουμε στο μητρώο των θετών γονέων, στην λίστα αναμονής δηλαδή...

Όπως φαίνεται η διαδικασία κινείται πιο γρήγορα και σίγουρα πιο "καθαρά"...

Δεν ξερω να σου πω πότε θα μας συνταιριαξουν με παιδάκι...

Αλλά έχω την αίσθηση ότι πάμε πιο γρήγορα από παλιότερα...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, athinaida είπε:

Έχουμε κανει αίτηση υιοθεσιας εδώ και έναν χρόνο... Προχωράμε... Έχουμε περάσει την κοινωνική έρευνα και το σεμινάριο... Τώρα μπαίνουμε στο μητρώο των θετών γονέων, στην λίστα αναμονής δηλαδή...

Όπως φαίνεται η διαδικασία κινείται πιο γρήγορα και σίγουρα πιο "καθαρά"...

Δεν ξερω να σου πω πότε θα μας συνταιριαξουν με παιδάκι...

Αλλά έχω την αίσθηση ότι πάμε πιο γρήγορα από παλιότερα...

Χαιρομαι πολυ που μαθαινω οτι επιτέλους ομαλοποιηθηκε καπως η κατασταση.

Παντα ετρεφα απεριοριστο θαυμασμο για την πραξη της υιοθεσίας.

Πιστευω οτι ειναι μαζι με τη δωρεα οργανων οι 2 πιο αξιοθαυμαστές εκφρασεις του ανθρωπινου μεγαλείου.

 

  • Μου αρέσει 1

hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Joka είπε:

...Δηλαδη σε λιγα χρονια προτού γνωρισεις καποιον θα του ζητας τεστ dna?

Φοβάμαι πως ναι...

Κορίτσια διάβαζα ότι υπολογίζεται ότι το 40% των κύκλων εξωσωματικής που γίνονται κάθε χρόνο στην Ελλάδα υπολογίζεται ότι γίνονται με δωρεά ωαρίων...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...