Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Kοριτσια 40 ++ που προσπαθουν;


Recommended Posts

Just now, athinaida είπε:

Φοβάμαι πως ναι...

Κορίτσια διάβαζα ότι υπολογίζεται ότι το 40% των κύκλων εξωσωματικής που γίνονται κάθε χρόνο στην Ελλάδα υπολογίζεται ότι γίνονται με δωρεά ωαρίων...

Το πιστεύω κι εγω...δυστυχώς...πλασαρεται φουλ.ως η πιο ευκολη λύση.Χωρια που δεν ειναι κι έτσι..


hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, athinaida said:

Εύχομαι να τα καταφέρει το εμβρυάκι σου!!

Ολη η θετική ενέργεια κοντά σου!!

 

Για εμενα δεν ειναι το ιδιο...

Ισα -ισα που στην υιοθεσια το παιδι γνωριζει απο την αρχη και εχει αποδεκτει οτι οι βιολογικοι γονεις του για καποιους λογους δεν μπορουν να το μεγαλωσουν. Θελω να πω οτι εχει φαει -δυστυχως- μια απορρυψη απο τους φυσικους του γονεις και την αποδεχεται σταδιακα. Παραλληλα ομως με τους θετους χτιζει μια σχεση εμπιστοσυνης και ασφαλειας γιατι αντιλαμβανεται οτι οι θετοι γονεις θα εινια εκει διπλα του να του καλυψουν τραυματικα βιωματα, ανασφαλειες, προβληματα... Νομιζω πως τα πρωτα χρονια θα εινια δυσκολα αλλα μετα η οικογενεια δενεται...

Στην δωρεα  νομιζω οτι η πορεια μπορει θα ειναι αντιστροφη. Τι εννοω?

Ειμαι υπερ της αποψης οτι το παιδι πρεπει να γνωριζει...  πιστευω οτι οταν συνειδητοποιησει οτι δεν συνδεεται με την μαμα του γενετικα, ο κοσμος του θα κλωνιστει...

Τουλαχιστον ετσι το νιωθω εγω... Θα αρχισει να ψαχνει, ακομη και ευτυχισμενο να ειναι με τους γονιους του, θα θελει να βρει την δοτρια, να βρει αν εχει και αλλα ετεροθαλη αδερφια, απο περιεργεια και μονο... και τωρα πια αυτο ειναι δυνατον να γινει... εφοσον τα τεστ dna εχουν βγει σε μαζικη παραγωγη, ανωνυμια της δοτριας πια δεν υφισταται ... εχω διαβασει και πολλες ιστοριες στο internet που παιδια βρισκουν 20-30-40 ετεροθαλη αδερφια μεσω των τεστ dna... κυριως αυτα τα αδερφακια προερχονται απο δωρεα σπερματος που ειναι διαδεδομενη σαν μεθοδος εδω και δεκαετιες, μα μηπως και με τα ωαρια δεν θα ειναι καπως ετσι?

Οκ, τα κεντρα μας λενε οτι εως 10 παιδια επιτρεπεται να δημιουργηθουν απο μια δοτρια, αλλα ποιος το ελεγχει αυτο?

Ο νομος 3305/2005 που παρεχει το πλαισιο για την εξωσωματικη στην Ελλαδα οριζε οτι θα φιαχτει εθνικο αρχειο δοτων γενετικου υλικου ακριβως για αυτο τον λογο. Ο νομος ειναι σε ισχυ απο το 2005, ξερετε ποτε δημιουργηθηκε το μητρωο? Τον Σεπτεμβριο του 2020... (δεν μου επιτρεπεται να βαλω links,, ψαξτε το στο internet και θα δειτε οτι ισχυει)

Ειναι απιθανο μια δοτρια να συνεργαζοταν με δυο-τρια κεντρα το προηγουμενο διαστημα? Κατα την γνωμη μου ειναι πολυ πιθανο, αφου οι περισσοτερες το κανουν για οικονομικους λογους... Επομενως, η δοτρια Χ εχει "δημιουργησει" με τα ωαρια της εναν απροσδιοριστο αριθμος παιδιων εως τωρα, και επιπλεον εχει την δυνατοτητα να "δημιουργησει" 10 ακομα μωρακια...

Ok, εστω κι ετσι θα πει κανεις, τι εγινε? Πιστευω οτι ο δεσμος της οικογενειας θα δοκιμαστει... αυτο ειναι ολο...

στην εφηβεια με ολες τις ανατροπες και τις αμφισβητησεις που φερνει απο μονη της η ηλικια, το παιδι θα συνειδητοποιησει οτι δεν συνδεεται γενετικα με την μητερα... δεν θα την αμφισβητισει? Εδω τα βιολογικα παιδια αμφισβητουν τους γονεις... Και που θα βγαλει ολη αυτη η ανατροπη, δεν κλονιζεται ο κοσμος του, οι σταθερες του??

Φοβαμαι οτι η δωρεα ειναι μια ευκολη λυση που προωθειται απο τους γιατρους και τα κεντρα γιατι εχει οικονομικα οφελη, ειναι μια γρηγορη διαδικασια για τους γιατρους,  τα ποσοστα επιτυχιας ειναι θεαματικα, οι γονεις φευγουν ευτυχισμενοι, οι δοτριες με καποιες οικονομικες απολαβες... win -win situation...

Ειχα θεσει το θεμα και στο διπλανο καφε της δωρεας... Τα κοριτσια εκει ειναι χαρουμενα, ζουν το ονειρο τους και τις κατανοω... αφηνουν τις ανησυχιες για αργοτερα...

Τελος παντων... ειχα, δεν ειχα σεντονι εγραψα παλι...

Να πω την αληθεια η ιδανικη λυση για εμενα θα ηταν η καινουργια μεθοδος με την μεταφορα της μητρικης ατρακτου... Δυστυχως ειναι ακομη σε πειραματικο επιπεδο στην Ελλαδα....

Στην Ουκρανια  εφαρμοζουν μια παραλλαγη αυτης της μεθοδου απο οτι διαβαζω... πολλα τα χρηματα ομως..

Ξέρεις που μπερδεύομαι... γιατί το παιδί από υιοθεσία δεν θα σε αμφισβητήσει έντονα στην εφηβεία και ψάξει να βρει τους γίνεις του ή ακόμα θελήσει να είναι μαζί τους γιατί μπορεί λέω εγώ τωρα να είναι σε θέση ένας τουλάχιστον γονιός να μπορεί να το στεγάσει... (η ζωή αλλάζει διαρκώς και οι καταστάσεις μαζί της...)

ή η γυναίκα που γέννησε το παιδάκι που θα υιοθετηθεί δεν έχει κάνει αλλά 10 παιδιά με ένα ή περισσότερους συντρόφους ή ο «πατέρας» του παιδιού αυτού αλλά 15 παιδιά με την ίδια ή διαφορετικές γυναίκες? Δεν θα μπορεί η ζωή να φέρει αυτά τα «αδέρφια» (τα εισαγωγικά γιατί η συγγένεια σημαίνει για εμενα όχι απλά έχω το ίδιο DNA αλλά έχω ζήσει και αγαπήσει τον συγγενή μου) πολύ κοντά... 

Τι θέλω να πω?  Σύμφωνα πάντα με το πως το αντιλαμβάνομαι εγώ, όλα είναι σχετικά... Είναι οπως νιώθει ο καθένας...

εγω αν καταφέρω να αποκτήσω παιδάκι με δωρεά θα του το πω, όπως το λέω και στον περίγυρο ήδη ΟΤΑ θα προσπαθήσω και με αυτό τον τρόπο. Δεν μου αρέσουν τα ψέματα και ειδικά  μέσα στην οικογένεια. Σχετικά με πιθανό μπουλιγκ? Μα μπουλιγκ δυστυχώς τα παιδιά δέχονται σήμερα γιατί το οτιδήποτε και έτσι κι αλλιώς πρέπει να τα ετοιμάζουμε για να το αντιμετωπίσουν κι εμείς να είμαστε alert.

Γιατι λοιπον να είναι πιο εύκολο να δεχτεί την απόρριψη το παιδάκι που για κάποιο λόγο οι βιολογικοί γονείς δεν μπορούσαν/ήθελαν να το μεγαλώσουν από το ωάριο που έδωσε μια γυναίκα για να κερδίσει χρήματα σε μια γυναίκα που δεν μπορούσε διαφορετικά να κάνει παιδάκι... γιατί δηλαδή οι εφηβείες σε αυτά τα δυο παιδιά να λειτουργήσουν διαφορετικά ή η συγκυρία της ζωής στο να βρεθούν παιδιά με ίδιο DNA?

Κατα την ταπεινή μου γνώμη όλα είναι στατιστική και πιθανότητες ή απλά η μαγεία της ζωής..

Εγώ προσωπικά εύχομαι να μου έβαζαν στην πόρτα μου ένα βρεφακι ή να έβρισκα εκείνο στο πάρκο που παράτησε η μητέρα του ή αυτά που σκότωσαν μόλις γεννήθηκαν η «μάνες» που δεν τα ήθελαν ή να μου δώσει ένα γερό ωάριο μια κοπέλα. Ένα παιδάκι θέλω με κάθε τρόπο και οσο πιο γρήγορα γίνεται γιατί η ηλικία με πιέζει...

Την γνώμη μου παραθέτω μόνο σαν να μιλάω στον εαυτό μου, το σημειώνω γιατι δεν θα ήθελα να στεναχωρήσω κάποια κοπέλα άθελα μου...

 

 

  • Μου αρέσει 12

LZ71p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, athinaida είπε:

Εύχομαι να τα καταφέρει το εμβρυάκι σου!!

Ολη η θετική ενέργεια κοντά σου!!

 

Για εμενα δεν ειναι το ιδιο...

Ισα -ισα που στην υιοθεσια το παιδι γνωριζει απο την αρχη και εχει αποδεκτει οτι οι βιολογικοι γονεις του για καποιους λογους δεν μπορουν να το μεγαλωσουν. Θελω να πω οτι εχει φαει -δυστυχως- μια απορρυψη απο τους φυσικους του γονεις και την αποδεχεται σταδιακα. Παραλληλα ομως με τους θετους χτιζει μια σχεση εμπιστοσυνης και ασφαλειας γιατι αντιλαμβανεται οτι οι θετοι γονεις θα εινια εκει διπλα του να του καλυψουν τραυματικα βιωματα, ανασφαλειες, προβληματα... Νομιζω πως τα πρωτα χρονια θα εινια δυσκολα αλλα μετα η οικογενεια δενεται...

Στην δωρεα  νομιζω οτι η πορεια μπορει θα ειναι αντιστροφη. Τι εννοω?

Ειμαι υπερ της αποψης οτι το παιδι πρεπει να γνωριζει...  πιστευω οτι οταν συνειδητοποιησει οτι δεν συνδεεται με την μαμα του γενετικα, ο κοσμος του θα κλωνιστει...

Τουλαχιστον ετσι το νιωθω εγω... Θα αρχισει να ψαχνει, ακομη και ευτυχισμενο να ειναι με τους γονιους του, θα θελει να βρει την δοτρια, να βρει αν εχει και αλλα ετεροθαλη αδερφια, απο περιεργεια και μονο... και τωρα πια αυτο ειναι δυνατον να γινει... εφοσον τα τεστ dna εχουν βγει σε μαζικη παραγωγη, ανωνυμια της δοτριας πια δεν υφισταται ... εχω διαβασει και πολλες ιστοριες στο internet που παιδια βρισκουν 20-30-40 ετεροθαλη αδερφια μεσω των τεστ dna... κυριως αυτα τα αδερφακια προερχονται απο δωρεα σπερματος που ειναι διαδεδομενη σαν μεθοδος εδω και δεκαετιες, μα μηπως και με τα ωαρια δεν θα ειναι καπως ετσι?

Οκ, τα κεντρα μας λενε οτι εως 10 παιδια επιτρεπεται να δημιουργηθουν απο μια δοτρια, αλλα ποιος το ελεγχει αυτο?

Ο νομος 3305/2005 που παρεχει το πλαισιο για την εξωσωματικη στην Ελλαδα οριζε οτι θα φιαχτει εθνικο αρχειο δοτων γενετικου υλικου ακριβως για αυτο τον λογο. Ο νομος ειναι σε ισχυ απο το 2005, ξερετε ποτε δημιουργηθηκε το μητρωο? Τον Σεπτεμβριο του 2020... (δεν μου επιτρεπεται να βαλω links,, ψαξτε το στο internet και θα δειτε οτι ισχυει)

Ειναι απιθανο μια δοτρια να συνεργαζοταν με δυο-τρια κεντρα το προηγουμενο διαστημα? Κατα την γνωμη μου ειναι πολυ πιθανο, αφου οι περισσοτερες το κανουν για οικονομικους λογους... Επομενως, η δοτρια Χ εχει "δημιουργησει" με τα ωαρια της εναν απροσδιοριστο αριθμος παιδιων εως τωρα, και επιπλεον εχει την δυνατοτητα να "δημιουργησει" 10 ακομα μωρακια...

Ok, εστω κι ετσι θα πει κανεις, τι εγινε? Πιστευω οτι ο δεσμος της οικογενειας θα δοκιμαστει... αυτο ειναι ολο...

στην εφηβεια με ολες τις ανατροπες και τις αμφισβητησεις που φερνει απο μονη της η ηλικια, το παιδι θα συνειδητοποιησει οτι δεν συνδεεται γενετικα με την μητερα... δεν θα την αμφισβητισει? Εδω τα βιολογικα παιδια αμφισβητουν τους γονεις... Και που θα βγαλει ολη αυτη η ανατροπη, δεν κλονιζεται ο κοσμος του, οι σταθερες του??

Φοβαμαι οτι η δωρεα ειναι μια ευκολη λυση που προωθειται απο τους γιατρους και τα κεντρα γιατι εχει οικονομικα οφελη, ειναι μια γρηγορη διαδικασια για τους γιατρους,  τα ποσοστα επιτυχιας ειναι θεαματικα, οι γονεις φευγουν ευτυχισμενοι, οι δοτριες με καποιες οικονομικες απολαβες... win -win situation...

Ειχα θεσει το θεμα και στο διπλανο καφε της δωρεας... Τα κοριτσια εκει ειναι χαρουμενα, ζουν το ονειρο τους και τις κατανοω... αφηνουν τις ανησυχιες για αργοτερα...

Τελος παντων... ειχα, δεν ειχα σεντονι εγραψα παλι...

Να πω την αληθεια η ιδανικη λυση για εμενα θα ηταν η καινουργια μεθοδος με την μεταφορα της μητρικης ατρακτου... Δυστυχως ειναι ακομη σε πειραματικο επιπεδο στην Ελλαδα....

Στην Ουκρανια  εφαρμοζουν μια παραλλαγη αυτης της μεθοδου απο οτι διαβαζω... πολλα τα χρηματα ομως..

Ειναι τοσο προσωπικό το θεμα που δεν θα εκθέσω καν την άποψη μου, ειδικά τωρα που θα μιλούσα σε θεωρητικό επίπεδο.

 Να κάνετε αυτο που νομίζετε καλύτερο για την οικογένεια σας και σας ευχομαι τα καλυτερα να έρθουν!

  • Μου αρέσει 2

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Καντι είπε:

Ειναι τοσο προσωπικό το θεμα που δεν θα εκθέσω καν την άποψη μου, ειδικά τωρα που θα μιλούσα σε θεωρητικό επίπεδο.

 Να κάνετε αυτο που νομίζετε καλύτερο για την οικογένεια σας και σας ευχομαι τα καλυτερα να έρθουν!

Πόσο σωστό είναι αυτό που έγραψες βρε Κάντι! Πάνω που ψηνόμουν ν' αρχίσω να γράφω την αποψάρα μου:)

Και μετά σε διάβασα και σκέφτηκα "ουπς! Σε θεωρητικό επίπεδο θα μιλήσεις κι εσύ, άσ'το καλύτερα".

1 hour ago, athinaida είπε:

Πιστευω οτι ο δεσμος της οικογενειας θα δοκιμαστει... αυτο ειναι ολο...

στην εφηβεια με ολες τις ανατροπες και τις αμφισβητησεις που φερνει απο μονη της η ηλικια, το παιδι θα συνειδητοποιησει οτι δεν συνδεεται γενετικα με την μητερα... δεν θα την αμφισβητισει? Εδω τα βιολογικα παιδια αμφισβητουν τους γονεις... Και που θα βγαλει ολη αυτη η ανατροπη, δεν κλονιζεται ο κοσμος του, οι σταθερες του??

 

Just now, Καντι είπε:

 

Αγαπητή Athinaida με το αυτοκρατορικό, κοριτσίστικο νικ νέιμ ;-) οι σκέψεις σου και οι κινήσεις σου δείχνουν άνθρωπο συγκροτημένο. Θα πετύχεις λοιπόν στον στόχο σου, με όποιον τρόπο και να επιλέξεις τελικά. Μόνο ένα πράγμα σκέψου. Γιατί, αν καταλήξεις στο μοντέλο δωρεάς ωαρίων ΑΛΛΑ το παιδί μάθει από την αρχή την αλήθεια (ως παραμυθάκι από τότε που αρχίζουμε να μιλάμε στα παιδιά μας για την οικογένειά μας) να δοκιμαστεί ο θεσμός της οικογένειας και μάλιστα στην εφηβεία; 

Δηλαδή περισσότερο απ' όσο δοκιμάζεται ο θεσμός της οικογένειας από κάθε έφηβο, ανεξαρτήτως γονιδιακής ή μη σχέσης με τους γονείς του:-D

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, AndMosch είπε:

 

Γιατι λοιπον να είναι πιο εύκολο να δεχτεί την απόρριψη το παιδάκι που για κάποιο λόγο οι βιολογικοί γονείς δεν μπορούσαν/ήθελαν να το μεγαλώσουν από το ωάριο που έδωσε μια γυναίκα για να κερδίσει χρήματα σε μια γυναίκα που δεν μπορούσε διαφορετικά να κάνει παιδάκι... γιατί δηλαδή οι εφηβείες σε αυτά τα δυο παιδιά να λειτουργήσουν διαφορετικά ή η συγκυρία της ζωής στο να βρεθούν παιδιά με ίδιο DNA?

 

Αχ, κι εγώ θα ήθελα ένα βρεφακι έξω από την πόρτα μου... Μακάρι να γινόταν... Το έκανα εικόνα τώρα...

Να τελείωναν τα προβλήματα μας έτσι εύκολα...

Τα παιδιά που δίδονται για υιοθεσία συνήθως δεν είναι νεογέννητα, να ξέρετε... Και συνήθως έχουν άσχημες μνήμες και βιώματα... 

Προέρχονται από οικογένειες πολύ προβληματικές, από γονείς εξαρτημένους ή από γονείς που έχει επέμβει ο εισαγγελέας και εχει αφαιρεθεί η επιμέλεια λόγω κακοποίησης...

Θέλω να πω ότι συνήθως τα παιδιά θυμούνται τους βιολογικούς γονείς τους και τους θυμούνται με αρνητικά συναισθήματα... Ακομη και αν δεν θυμούνται όμως, ξερουν ότι δεν έχουν να περιμένουν κάτι θετικο από εκείνους...

Σίγουρα στην εφηβεία θα αμφισβητησουν τους θετους γονείς, κι έτσι πρέπει να γίνει!

Γνωρίζουν ομως ότι στα 18 μπορούν να ανοίξουν τον φάκελο τους και να μάθουν για τους βιολογικούς γονείς. Και ξερουν οτι οι θετοι γονείς θα είναι εκεί δίπλα τους, για να τα βοηθήσουν να ολοκληρώσουν το παζλ της ταυτότητας τους.

Από την άλλη στην δωρεά φοβάμαι ότι τα πράγματα θα είναι πιο σύνθετα για τον έφηβο και πιο δύσκολα για ολόκληρη την οικογένεια...

Φανταζομαι ότι η περιέργεια θα είναι μεγαλύτερη... το παιδί θα εχει μπροστά του ένα δελεαστικο μυστήριο... Σίγουρα θα θέλει να βρει και άλλα αδέλφια, να δει τις ομοιότητες που έχει μαζί τους, να βρει την δότρια...

Όλα αυτά δεν θα απειλήσουν τους δεσμούς που θα έχει αναπτύξει με τους γονείς του? Δεν θα λειτουργήσει αποδιοργανωτικά για το παιδί??

Διαβαστε στο site donorconceived, δεν μου επιτρέπεται να βάλω το link. Θα δείτε ποσο πολύ τα παιδιά που έχουν προέλθει από δωρεά θέλουν να βρουν τον βιολογικό γονέα... 

Όλα είναι σχετικά, όπως είπες...

Στην υιοθεσία θα έχεις να παλέψεις με τα άσχημο παρελθόν του παιδιού και τι αυτό του έχει κληροδοτήσει στην ψυχούλα του....

Στην δωρεά, αν το πεις στο παιδί, θα έχεις να παλεψεις με την αγωνία για το πώς θα διαχειριστεί το παιδί όλη την νέα οικογένεια που θα ανακαλύψει...

Αν δεν το πεις, θα ζεις με την αγωνία να μην το μάθει ποτέ, να μην κάνει κανένα από αυτά τα τεστακια που κυκλοφορούν στο ίντερνετ με 50 δολλάρια και το ανακαλύψει...θα καρδιοχτυπας με κάθε νέο/α σύντροφο που θα γνωρίζει...

Δεν υπάρχει δεν υπάρχει σωστό και  λάθος  κορίτσια....

Δύσκολες καταστάσεις, δύσκολες αποφάσεις....

Αλλά τα κορίτσια της εξωσωματικής τελικά είμαστε για τα δύσκολα!!

  • Μου αρέσει 7
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, wannabe είπε:

Πόσο σωστό είναι αυτό που έγραψες βρε Κάντι! Πάνω που ψηνόμουν ν' αρχίσω να γράφω την αποψάρα μου:)

Και μετά σε διάβασα και σκέφτηκα "ουπς! Σε θεωρητικό επίπεδο θα μιλήσεις κι εσύ, άσ'το καλύτερα".

Αγαπητή Athinaida με το αυτοκρατορικό, κοριτσίστικο νικ νέιμ ;-) οι σκέψεις σου και οι κινήσεις σου δείχνουν άνθρωπο συγκροτημένο. Θα πετύχεις λοιπόν στον στόχο σου, με όποιον τρόπο και να επιλέξεις τελικά. Μόνο ένα πράγμα σκέψου. Γιατί, αν καταλήξεις στο μοντέλο δωρεάς ωαρίων ΑΛΛΑ το παιδί μάθει από την αρχή την αλήθεια (ως παραμυθάκι από τότε που αρχίζουμε να μιλάμε στα παιδιά μας για την οικογένειά μας) να δοκιμαστεί ο θεσμός της οικογένειας και μάλιστα στην εφηβεία; 

Δηλαδή περισσότερο απ' όσο δοκιμάζεται ο θεσμός της οικογένειας από κάθε έφηβο, ανεξαρτήτως γονιδιακής ή μη σχέσης με τους γονείς του:-D

Η @athinaida φαίνεται να εχει σκεφτεί και ζυγίσει τις αποφάσεις της. Η άποψη μας εχει ουσία οταν καποια την ζητάει ή αμφιταλαντεύεται.

  • Μου αρέσει 2

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καταλήξει ακόμα... Μην νομίζεις... Την λύση της δωρεάς την σκέφτομαι ακόμα...

Την αίτηση για την υιοθεσία βέβαια την έχουμε κάνει από πέρισυ και έτρεχε παράλληλα με τις εξωσωματικές... Είχαμε πει ότι και να καταφέρναμε μια εγκυμοσύνη, δεν θα σταματήσουμε την υιοθεσία... Η εγκυμοσύνη δεν ήρθε έως τώρα...

Οπως τα φέρει ο Θεός!

Με κάποιον τρόπο μανούλες θα γίνουμε κορίτσια!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, athinaida είπε:

Δεν έχω καταλήξει ακόμα... Μην νομίζεις... Την λύση της δωρεάς την σκέφτομαι ακόμα...

Την αίτηση για την υιοθεσία βέβαια την έχουμε κάνει από πέρισυ και έτρεχε παράλληλα με τις εξωσωματικές... Είχαμε πει ότι και να καταφέρναμε μια εγκυμοσύνη, δεν θα σταματήσουμε την υιοθεσία... Η εγκυμοσύνη δεν ήρθε έως τώρα...

Οπως τα φέρει ο Θεός!

Με κάποιον τρόπο μανούλες θα γίνουμε κορίτσια!!

Νομιζω οτι το πιο.σημαντικο σε αυτο το καφε ειναι να ανταλλάσσουμε αποψεις.

Ουτε να υποδεικνυουμε σε κανενα τι θα κανει,ουτε να προσπαθουμε να επιβαλλουμε τη γνωμη μας.

Προσωπικα χαιρομαι να συνδιαλεγομαι με κοπελες που εχουν πραγματικα κατι να πουν και ειναι ενημερωμενες και με ανοιχτους οριζοντες.

Δε νομιζω οτι επρεπε να εχω προσωπικη εμπειρια για να πω τη γνωμη μου σε οσα εθεσες.

Συμφωνω με ολα οσα εγραψες.

  • Μου αρέσει 1

hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια

Ακόμα με τρελαίνει αυτη η χοριακή

 

Δευτερα 82 

Τεταρτη 102

Παρασκευή 178

Δευτέρα ξανά εξέταση

Θέλω να πιστεύω ότι θα ανεβει κ άλλο αλλά ετσι όπως πάει είναι καλό..?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/11/2020 at 8:18 ΜΜ, athinaida είπε:

Εύχομαι να τα καταφέρει το εμβρυάκι σου!!

Ολη η θετική ενέργεια κοντά σου!!

 

Για εμενα δεν ειναι το ιδιο...

Ισα -ισα που στην υιοθεσια το παιδι γνωριζει απο την αρχη και εχει αποδεκτει οτι οι βιολογικοι γονεις του για καποιους λογους δεν μπορουν να το μεγαλωσουν. Θελω να πω οτι εχει φαει -δυστυχως- μια απορρυψη απο τους φυσικους του γονεις και την αποδεχεται σταδιακα. Παραλληλα ομως με τους θετους χτιζει μια σχεση εμπιστοσυνης και ασφαλειας γιατι αντιλαμβανεται οτι οι θετοι γονεις θα εινια εκει διπλα του να του καλυψουν τραυματικα βιωματα, ανασφαλειες, προβληματα... Νομιζω πως τα πρωτα χρονια θα εινια δυσκολα αλλα μετα η οικογενεια δενεται...

Στην δωρεα  νομιζω οτι η πορεια μπορει θα ειναι αντιστροφη. Τι εννοω?

Ειμαι υπερ της αποψης οτι το παιδι πρεπει να γνωριζει...  πιστευω οτι οταν συνειδητοποιησει οτι δεν συνδεεται με την μαμα του γενετικα, ο κοσμος του θα κλωνιστει...

Τουλαχιστον ετσι το νιωθω εγω... Θα αρχισει να ψαχνει, ακομη και ευτυχισμενο να ειναι με τους γονιους του, θα θελει να βρει την δοτρια, να βρει αν εχει και αλλα ετεροθαλη αδερφια, απο περιεργεια και μονο... και τωρα πια αυτο ειναι δυνατον να γινει... εφοσον τα τεστ dna εχουν βγει σε μαζικη παραγωγη, ανωνυμια της δοτριας πια δεν υφισταται ... εχω διαβασει και πολλες ιστοριες στο internet που παιδια βρισκουν 20-30-40 ετεροθαλη αδερφια μεσω των τεστ dna... κυριως αυτα τα αδερφακια προερχονται απο δωρεα σπερματος που ειναι διαδεδομενη σαν μεθοδος εδω και δεκαετιες, μα μηπως και με τα ωαρια δεν θα ειναι καπως ετσι?

Οκ, τα κεντρα μας λενε οτι εως 10 παιδια επιτρεπεται να δημιουργηθουν απο μια δοτρια, αλλα ποιος το ελεγχει αυτο?

Ο νομος 3305/2005 που παρεχει το πλαισιο για την εξωσωματικη στην Ελλαδα οριζε οτι θα φιαχτει εθνικο αρχειο δοτων γενετικου υλικου ακριβως για αυτο τον λογο. Ο νομος ειναι σε ισχυ απο το 2005, ξερετε ποτε δημιουργηθηκε το μητρωο? Τον Σεπτεμβριο του 2020... (δεν μου επιτρεπεται να βαλω links,, ψαξτε το στο internet και θα δειτε οτι ισχυει)

Ειναι απιθανο μια δοτρια να συνεργαζοταν με δυο-τρια κεντρα το προηγουμενο διαστημα? Κατα την γνωμη μου ειναι πολυ πιθανο, αφου οι περισσοτερες το κανουν για οικονομικους λογους... Επομενως, η δοτρια Χ εχει "δημιουργησει" με τα ωαρια της εναν απροσδιοριστο αριθμος παιδιων εως τωρα, και επιπλεον εχει την δυνατοτητα να "δημιουργησει" 10 ακομα μωρακια...

Ok, εστω κι ετσι θα πει κανεις, τι εγινε? Πιστευω οτι ο δεσμος της οικογενειας θα δοκιμαστει... αυτο ειναι ολο...

στην εφηβεια με ολες τις ανατροπες και τις αμφισβητησεις που φερνει απο μονη της η ηλικια, το παιδι θα συνειδητοποιησει οτι δεν συνδεεται γενετικα με την μητερα... δεν θα την αμφισβητισει? Εδω τα βιολογικα παιδια αμφισβητουν τους γονεις... Και που θα βγαλει ολη αυτη η ανατροπη, δεν κλονιζεται ο κοσμος του, οι σταθερες του??

Φοβαμαι οτι η δωρεα ειναι μια ευκολη λυση που προωθειται απο τους γιατρους και τα κεντρα γιατι εχει οικονομικα οφελη, ειναι μια γρηγορη διαδικασια για τους γιατρους,  τα ποσοστα επιτυχιας ειναι θεαματικα, οι γονεις φευγουν ευτυχισμενοι, οι δοτριες με καποιες οικονομικες απολαβες... win -win situation...

Ειχα θεσει το θεμα και στο διπλανο καφε της δωρεας... Τα κοριτσια εκει ειναι χαρουμενα, ζουν το ονειρο τους και τις κατανοω... αφηνουν τις ανησυχιες για αργοτερα...

Τελος παντων... ειχα, δεν ειχα σεντονι εγραψα παλι...

Να πω την αληθεια η ιδανικη λυση για εμενα θα ηταν η καινουργια μεθοδος με την μεταφορα της μητρικης ατρακτου... Δυστυχως ειναι ακομη σε πειραματικο επιπεδο στην Ελλαδα....

Στην Ουκρανια  εφαρμοζουν μια παραλλαγη αυτης της μεθοδου απο οτι διαβαζω... πολλα τα χρηματα ομως..

Ακριβώς οι ίδιες σκέψεις έχουν περάσει και από το δικό μου μυαλό. Κατανοώ τις κοπέλες που κάνουν παιδί με ξένο ωάριο και θεωρώ ότι θέλει μεγάλη δύναμη η απόφαση αυτή για πολλούς λόγους. Με τρομάζει ότι δεν ξέρεις ποσά παιδιά μπορεί να ερθουν στον κόσμο από την ίδια δότρια και ότι στο μέλλον πρέπει να φερεις το παιδί αντιμέτωπο με αυτή την πραγματικότητα. Επιπλέον έχω και αμφιβολίες για τον αν τα κέντρα «κλέβουν» ωάρια και από νεαρές κοπέλες που κάνουν εξωσωματική. Έχω γνωρίσει κοπέλα από επαρχία που έκανε δίδυμα με την πρώτη εξωσωματική (20 ετών τότε) λόγω προβλήματος του άνδρα της. Μετά ξαναπήγε για εξωσωματική γιατί ήθελε και άλλο παιδί. Της είπαν ότι τα 23 ωάρια που είχαν μείνει ότι τα κατέστρεψαν. Την έβαλαν και έκανε νέα διέγερση και έβγαλε αλλά 20. Δεν μπορώ να πιστέψω ότι κατέστρεψαν 23 έμβρυα νεαρής γυναίκας. Αν υιοθετήσω παιδί θα μάθει πολύ νωρίς την αλήθεια και αν θελήσει μεγαλωνοντας να γνωρίσει την βιολογική μητέρα του, θα κάνω ότι μπορώ για να βοηθήσω. Όταν έχω χρόνο θα διαβάσω και όσα εχεις γράψει στο θέμα υιοθεσίες.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, OMG1976 είπε:

Ακριβώς οι ίδιες σκέψεις έχουν περάσει και από το δικό μου μυαλό. Κατανοώ τις κοπέλες που κάνουν παιδί με ξένο ωάριο και θεωρώ ότι θέλει μεγάλη δύναμη η απόφαση αυτή για πολλούς λόγους. Με τρομάζει ότι δεν ξέρεις ποσά παιδιά μπορεί να ερθουν στον κόσμο από την ίδια δότρια και ότι στο μέλλον πρέπει να φερεις το παιδί αντιμέτωπο με αυτή την πραγματικότητα. Επιπλέον έχω και αμφιβολίες για τον αν τα κέντρα «κλέβουν» ωάρια και από νεαρές κοπέλες που κάνουν εξωσωματική. Έχω γνωρίσει κοπέλα από επαρχία που έκανε δίδυμα με την πρώτη εξωσωματική (20 ετών τότε) λόγω προβλήματος του άνδρα της. Μετά ξαναπήγε για εξωσωματική γιατί ήθελε και άλλο παιδί. Της είπαν ότι τα 23 ωάρια που είχαν μείνει ότι τα κατέστρεψαν. Την έβαλαν και έκανε νέα διέγερση και έβγαλε αλλά 20. Δεν μπορώ να πιστέψω ότι κατέστρεψαν 23 έμβρυα νεαρής γυναίκας. Αν υιοθετήσω παιδί θα μάθει πολύ νωρίς την αλήθεια και αν θελήσει μεγαλωνοντας να γνωρίσει την βιολογική μητέρα του, θα κάνω ότι μπορώ για να βοηθήσω. Όταν έχω χρόνο θα διαβάσω και όσα εχεις γράψει στο θέμα υιοθεσίες.

Οι 2 μεγαλύτεροι έχουν τη φήμη ότι ᾽κλέβουν᾽, δυστυχώς...

Link to comment
Share on other sites

Just now, OMG1976 είπε:

Ακριβώς οι ίδιες σκέψεις έχουν περάσει και από το δικό μου μυαλό. Κατανοώ τις κοπέλες που κάνουν παιδί με ξένο ωάριο και θεωρώ ότι θέλει μεγάλη δύναμη η απόφαση αυτή για πολλούς λόγους. Με τρομάζει ότι δεν ξέρεις ποσά παιδιά μπορεί να ερθουν στον κόσμο από την ίδια δότρια και ότι στο μέλλον πρέπει να φερεις το παιδί αντιμέτωπο με αυτή την πραγματικότητα. Επιπλέον έχω και αμφιβολίες για τον αν τα κέντρα «κλέβουν» ωάρια και από νεαρές κοπέλες που κάνουν εξωσωματική. Έχω γνωρίσει κοπέλα από επαρχία που έκανε δίδυμα με την πρώτη εξωσωματική (20 ετών τότε) λόγω προβλήματος του άνδρα της. Μετά ξαναπήγε για εξωσωματική γιατί ήθελε και άλλο παιδί. Της είπαν ότι τα 23 ωάρια που είχαν μείνει ότι τα κατέστρεψαν. Την έβαλαν και έκανε νέα διέγερση και έβγαλε αλλά 20. Δεν μπορώ να πιστέψω ότι κατέστρεψαν 23 έμβρυα νεαρής γυναίκας. Αν υιοθετήσω παιδί θα μάθει πολύ νωρίς την αλήθεια και αν θελήσει μεγαλωνοντας να γνωρίσει την βιολογική μητέρα του, θα κάνω ότι μπορώ για να βοηθήσω. Όταν έχω χρόνο θα διαβάσω και όσα εχεις γράψει στο θέμα υιοθεσίες.

Πώς έγινε αυτό; Δεν υπέγραψε; Δεν πλήρωνε κατάψυξη κάθε χρόνο; :shock: εμάς μας κυνηγάνε με το βουρδουλα κάθε χρονιά να πληρώσουμε ακριβώς στην ημερομηνία. 


 Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Just now, Troia είπε:

Οι 2 μεγαλύτεροι έχουν τη φήμη ότι ᾽κλέβουν᾽, δυστυχώς...

Καλα μεγάλοι μικροί δεν μπορείς να ξέρεις. Εγω στο πρώτο κέντρο που ήμουν μεςαιας κατηγορίας , μου πήραν 17 ωάρια και μου ειπαν οτι γονιμοποιήθηκαν τα 4. Ετών 34. Αυτο φυσικα δεν συνέβη σε καμια αλλη μου διέγερση , ακομα και στο δημόσιο που πήραν κακήν κακώς 7 τα 6 γονιμοποιήθηκαν.

  Πιστεύω οτι πιο αξιόπιστα σ αυτο το κομμάτι ειναι τα δημόσια που προφανώς δεν τα διαθέτουν αλλου και τα τα κέντρα στα ιδιωτικά μαιυτηρια , που θα ηταν μεγάλο σκάνδαλο να γίνει κατι τέτοιο και δεν θα μπορούσε κάποιος γιατρος να εχει πρόσβαση.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Καντι είπε:

Καλα μεγάλοι μικροί δεν μπορείς να ξέρεις. Εγω στο πρώτο κέντρο που ήμουν μεςαιας κατηγορίας , μου πήραν 17 ωάρια και μου ειπαν οτι γονιμοποιήθηκαν τα 4. Ετών 34. Αυτο φυσικα δεν συνέβη σε καμια αλλη μου διέγερση , ακομα και στο δημόσιο που πήραν κακήν κακώς 7 τα 6 γονιμοποιήθηκαν.

  Πιστεύω οτι πιο αξιόπιστα σ αυτο το κομμάτι ειναι τα δημόσια που προφανώς δεν τα διαθέτουν αλλου και τα τα κέντρα στα ιδιωτικά μαιυτηρια , που θα ηταν μεγάλο σκάνδαλο να γίνει κατι τέτοιο και δεν θα μπορούσε κάποιος γιατρος να εχει πρόσβαση.

Μακάρι, γιατί είναι ένας μεγάλος φόβος μου. Το λέω επειδή το κάνω σε ιδιωτικό μαιευτήριο...

Link to comment
Share on other sites

Είναι μια καινούργια πραγματικότητα. Με τρομακτικές δυνατότητες. Για το καλό και το κακό. Προφανώς κάποιοι θα την χρησιμοποιήσουν και για το κακό. Διαχρονικά ο άνθρωπος το κάνει με κάθε τι που καταπιάνεται.

Παλιά ήταν οι γιατροί στις κλινικές που λέγανε στα νεαρά κορίτσια που γεννούσαν "το μωρό σου πέθανε" και το δίνανε για υιοθεσία. Τώρα ίσως είναι κάποιοι ασυνείδητοι γιατροί που "μαγειρεύουν" όπως τους συμφέρει τα γενετικά υλικά στα οποία έχουν πρόσβαση. Όμως η δωρεά ωαρίων είναι εκεί έξω κι έχει τρομακτική δυναμική. Δεκάδες χιλιάδες γεννήσεις κάθε χρόνο. Προσφέρει κάτι που η υιοθεσία δεν μπορεί από την φύση της, την εγκυμοσύνη και το παιδί στην αγκαλιά σου από την πρώτη μέρα. Όσες γεννήσαμε ξέρουμε πόσο πολύτιμο είναι αυτό το μονοπάτι, αυτή η περίοδος. Προσφέρει και τη δυνατότητα "συγκάλυψης". Να μην μιλήσεις, αν δεν θέλεις. Καλώς ή κακώς είναι κι αυτό μεγάλο δέλεαρ. 

Το μόνο που πρέπει να ελπίσουμε είναι μια κοινωνία που θα προχωρήσει και θ' αγκαλιάσει χωρίς λοξές ματιές και μουρμουρητά όλες αυτές τις επιστημονικές δυνατότητες. Γιατί τότε θα πιέσει για ένα νομικό πλαίσιο που όλα θα είναι ανοιχτά, προσβάσιμα και το παιδί θα μπορεί να διαχειριστεί την ιστορία του. 

Athinaida διάβασα το σάιτ το οποίο ανέφερες. Πραγματικά οι εξομολογήσεις ήταν αποκαλυπτικές.

 

 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...