Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , linaa είπε:

      Νομίζω ο προεμφυτικος θα σου δώσει αρκετές απαντήσεις. Κρυφή ενδομητριωση Κ να μένεις έγκυος εύκολα δεν έχω ακούσει να σου πω την αλήθεια . Ίσως εάν επαναλαβεις τις εξετάσεις για καθεξιν αποβολές υπάρχει τμήμα στο Έλενας μπορείς να κάνεις δωρεαν. Εγώ ανεξήγητες καθεξιν αποβολές Κ υπογονιμότητα έχω ακούσει για κρυφό διαβήτη . Δηλαδή το ζάχαρο φαινόταν φυσιολογικό ή ότι ρυθμίζετε φυσιολογικα Κ τελικά δεν ήταν χρειάστηκαν κορυφαίοι ενδοκρινολόγοι για να το λύσουν . 

      @Melusa54 συμφωνώ με την Λινά στο Ελενας να πας! 

Kοριτσια 40 ++ που προσπαθουν;


Recommended Posts

Just now, λουκουμαδακι είπε:

Πώς έγινε αυτό; Δεν υπέγραψε; Δεν πλήρωνε κατάψυξη κάθε χρόνο; :shock: εμάς μας κυνηγάνε με το βουρδουλα κάθε χρονιά να πληρώσουμε ακριβώς στην ημερομηνία. 

 

Just now, λουκουμαδακι είπε:

Πώς έγινε αυτό; Δεν υπέγραψε; Δεν πλήρωνε κατάψυξη κάθε χρόνο; :shock: εμάς μας κυνηγάνε με το βουρδουλα κάθε χρονιά να πληρώσουμε ακριβώς στην ημερομηνία. 

Δεν ξέρω να σου πω λεπτομέρειες. Την γνώρισα στο κέντρο και μου είπε ότι δεν την είχε ειδοποιήσει κανεις για καταστροφή. Μου έδωσε την εντύπωση ότι τους είχε πιστέψει και δεν το έψαξε περισσότερο. Φαινόταν πολύ καλό παιδί και θυμάμαι ότι μου είπε ότι θέλει να κάνει πέντε παιδιά.

Just now, Troia είπε:

Μακάρι, γιατί είναι ένας μεγάλος φόβος μου. Το λέω επειδή το κάνω σε ιδιωτικό μαιευτήριο...

Πιστεύω ότι στα μεγάλα μαιευτήρια δεν γίνονται τέτοια πράγματα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, OMG1976 είπε:

 

Δεν ξέρω να σου πω λεπτομέρειες. Την γνώρισα στο κέντρο και μου είπε ότι δεν την είχε ειδοποιήσει κανεις για καταστροφή. Μου έδωσε την εντύπωση ότι τους είχε πιστέψει και δεν το έψαξε περισσότερο. Φαινόταν πολύ καλό παιδί και θυμάμαι ότι μου είπε ότι θέλει να κάνει πέντε παιδιά.

Πιστεύω ότι στα μεγάλα μαιευτήρια δεν γίνονται τέτοια πράγματα. 

Από το στόμα σου και στου Θεού τ´αφτί, γιατί ήταν μία από τις μεγάλες φοβίες μου...

Just now, wannabe είπε:

Είναι μια καινούργια πραγματικότητα. Με τρομακτικές δυνατότητες. Για το καλό και το κακό. Προφανώς κάποιοι θα την χρησιμοποιήσουν και για το κακό. Διαχρονικά ο άνθρωπος το κάνει με κάθε τι που καταπιάνεται.

Παλιά ήταν οι γιατροί στις κλινικές που λέγανε στα νεαρά κορίτσια που γεννούσαν "το μωρό σου πέθανε" και το δίνανε για υιοθεσία. Τώρα ίσως είναι κάποιοι ασυνείδητοι γιατροί που "μαγειρεύουν" όπως τους συμφέρει τα γενετικά υλικά στα οποία έχουν πρόσβαση. Όμως η δωρεά ωαρίων είναι εκεί έξω κι έχει τρομακτική δυναμική. Δεκάδες χιλιάδες γεννήσεις κάθε χρόνο. Προσφέρει κάτι που η υιοθεσία δεν μπορεί από την φύση της, την εγκυμοσύνη και το παιδί στην αγκαλιά σου από την πρώτη μέρα. Όσες γεννήσαμε ξέρουμε πόσο πολύτιμο είναι αυτό το μονοπάτι, αυτή η περίοδος. Προσφέρει και τη δυνατότητα "συγκάλυψης". Να μην μιλήσεις, αν δεν θέλεις. Καλώς ή κακώς είναι κι αυτό μεγάλο δέλεαρ. 

Το μόνο που πρέπει να ελπίσουμε είναι μια κοινωνία που θα προχωρήσει και θ' αγκαλιάσει χωρίς λοξές ματιές και μουρμουρητά όλες αυτές τις επιστημονικές δυνατότητες. Γιατί τότε θα πιέσει για ένα νομικό πλαίσιο που όλα θα είναι ανοιχτά, προσβάσιμα και το παιδί θα μπορεί να διαχειριστεί την ιστορία του. 

Athinaida διάβασα το σάιτ το οποίο ανέφερες. Πραγματικά οι εξομολογήσεις ήταν αποκαλυπτικές.

 

 

Έτσι είναι, αλλά προσωπικά δεν θα ήθελα να έχω βιολογικό παιδάκι κάπου εκεί έξω εν αγνοία μου...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Troia είπε:

Έτσι είναι, αλλά προσωπικά δεν θα ήθελα να έχω βιολογικό παιδάκι κάπου εκεί έξω εν αγνοία μου...

Προφανώς. Δεν νομίζω ότι υπάρχει και καμιά που θα το ήθελε.

Δεν έχω παρακολουθήσει σε λεπτομέρειες την ιστορία σου αλλά ετοιμάζεσαι για εξωσωματική, σωστά; Αν είσαι σχετικά μεγάλη (ή όπως το είχε θέσει διπλωματικά ο γυναικολόγος που με ξεγέννησε "ε, λόγω της ηλικίας σας καλό είναι να προσέχουμε περισσότερο. Που η ηλικία σας είναι υπέροχη κοινωνικώς αλλά ολίγον τι ανησυχητική γυναικολογικώς":)) και οδηγείσαι στην εξωσωματική γι' αυτόν τον λόγο (ποιότητα ωαρίων κλπ.) υποθέτω πως μπορείς να είσαι σχετικά ήσυχη ότι το δικό σου γενετικό υλικό δεν θα είναι πολύ "ελκυστικό" για τους απατεώνες γιατρούς. Υποθέτω ότι σε περιπτώσεις δωρεάς καταφεύγουν σε σούπερ ντούπερ ωάρια γυναικών πολύ νέων και γενικότερα πολύ γόνιμων.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, wannabe είπε:

Προφανώς. Δεν νομίζω ότι υπάρχει και καμιά που θα το ήθελε.

Δεν έχω παρακολουθήσει σε λεπτομέρειες την ιστορία σου αλλά ετοιμάζεσαι για εξωσωματική, σωστά; Αν είσαι σχετικά μεγάλη (ή όπως το είχε θέσει διπλωματικά ο γυναικολόγος που με ξεγέννησε "ε, λόγω της ηλικίας σας καλό είναι να προσέχουμε περισσότερο. Που η ηλικία σας είναι υπέροχη κοινωνικώς αλλά ολίγον τι ανησυχητική γυναικολογικώς":)) και οδηγείσαι στην εξωσωματική γι' αυτόν τον λόγο (ποιότητα ωαρίων κλπ.) υποθέτω πως μπορείς να είσαι σχετικά ήσυχη ότι το δικό σου γενετικό υλικό δεν θα είναι πολύ "ελκυστικό" για τους απατεώνες γιατρούς. Υποθέτω ότι σε περιπτώσεις δωρεάς καταφεύγουν σε σούπερ ντούπερ ωάρια γυναικών πολύ νέων και γενικότερα πολύ γόνιμων.

Αυτό με καθησυχάζει κι εμένα. Είμαι λίγο πριν τα 40 και οδηγηθήκαμε εδώ κυρίως λόγω του ανδρικού παράγοντα, αλλά κι εμένα τα ωάριά μου δεν θα είναι και τέλεια σε αυτή την ηλικία...Μέχρι στιγμής καλά τα πήγαμε και σε αριθμό και σε γονιμοποιήσεις, να δούμε πώς θα τα πάμε και στη συνέχεια...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Troia είπε:

Αυτό με καθησυχάζει κι εμένα. Είμαι λίγο πριν τα 40 και οδηγηθήκαμε εδώ κυρίως λόγω του ανδρικού παράγοντα, αλλά κι εμένα τα ωάριά μου δεν θα είναι και τέλεια σε αυτή την ηλικία...Μέχρι στιγμής καλά τα πήγαμε και σε αριθμό και σε γονιμοποιήσεις, να δούμε πώς θα τα πάμε και στη συνέχεια...

Troia μου δυστυχώς σ' αυτές τις ηλικίες δεν είμαστε κελεπούρια προς εκμετάλλευση. Άρχισα τις εξωσωματικές στα 40 μου χωρίς κάποιο συγκεκριμένο εύρημα και με πολύ καλό σπέρμα απλά και μόνο επειδή προσπαθούσαμε εντατικά επί σχεδόν δυο χρόνια, χωρίς αποτέλεσμα. Στις δύο ωοληψίες μου σε τροποποιημένο φυσικό έλαβα το συγκλονιστικό αριθμό 2 ωαρίων την πρώτη φορά και 1 (και μόνο) τη δεύτερη. Προχώρησαν και τα δύο στη γονιμοποίηση (ενδεχομένως λόγω του καλού σπέρματος) και έλαβα δυο κουλούρες στις χοριακές. 

Τέσσερις μήνες μετά την δεύτερη εξωσωματική κι ενώ διαπραγματευόμουν (με τον άντρα μου, οικονομικώς, ψυχολογικώς, γενικώς) μια τρίτη προσπάθεια, έμεινα έγκυος με φυσιολογική σύλληψη. Που σημαίνει ότι κάτι κάνανε ακόμα τα δόλια τα ωάριά μου αλλά πολύ αμφιβάλλω αν κάποιος θα τα πρότεινε σε κάποια γυναίκα που θα προσπαθούσε.

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, wannabe είπε:

Troia μου δυστυχώς σ' αυτές τις ηλικίες δεν είμαστε κελεπούρια προς εκμετάλλευση. Άρχισα τις εξωσωματικές στα 40 μου χωρίς κάποιο συγκεκριμένο εύρημα και με πολύ καλό σπέρμα απλά και μόνο επειδή προσπαθούσαμε εντατικά επί σχεδόν δυο χρόνια, χωρίς αποτέλεσμα. Στις δύο ωοληψίες μου σε τροποποιημένο φυσικό έλαβα το συγκλονιστικό αριθμό 2 ωαρίων την πρώτη φορά και 1 (και μόνο) τη δεύτερη. Προχώρησαν και τα δύο στη γονιμοποίηση (ενδεχομένως λόγω του καλού σπέρματος) και έλαβα δυο κουλούρες στις χοριακές. 

Τέσσερις μήνες μετά την δεύτερη εξωσωματική κι ενώ διαπραγματευόμουν (με τον άντρα μου, οικονομικώς, ψυχολογικώς, γενικώς) μια τρίτη προσπάθεια, έμεινα έγκυος με φυσιολογική σύλληψη. Που σημαίνει ότι κάτι κάνανε ακόμα τα δόλια τα ωάριά μου αλλά πολύ αμφιβάλλω αν κάποιος θα τα πρότεινε σε κάποια γυναίκα που θα προσπαθούσε.

Ευτυχώς να λες...Εγώ το έχω γράψει πάρα πολλές φορές ότι πιστεύω πολύ περισσότερο στη φύση, παρά στην εξωσωματική! Και το τραβήξαμε όσο μπορούσαμε με άλλες, πιο φυσικές μεθόδους. Πιστεύω ότι όλα αυτά τα φάρμακα μας διαταράσσουν την ισορροπία, αλλά δυστυχώς εγώ πιστεύω ότι δεν έχω άλλη επιλογή. Έχω δοκιμάσει πάρα πολλά πράγματα πριν πάω σε εξωσωματική.

Link to comment
Share on other sites

Just now, wannabe είπε:

Troia μου δυστυχώς σ' αυτές τις ηλικίες δεν είμαστε κελεπούρια προς εκμετάλλευση. Άρχισα τις εξωσωματικές στα 40 μου χωρίς κάποιο συγκεκριμένο εύρημα και με πολύ καλό σπέρμα απλά και μόνο επειδή προσπαθούσαμε εντατικά επί σχεδόν δυο χρόνια, χωρίς αποτέλεσμα. Στις δύο ωοληψίες μου σε τροποποιημένο φυσικό έλαβα το συγκλονιστικό αριθμό 2 ωαρίων την πρώτη φορά και 1 (και μόνο) τη δεύτερη. Προχώρησαν και τα δύο στη γονιμοποίηση (ενδεχομένως λόγω του καλού σπέρματος) και έλαβα δυο κουλούρες στις χοριακές. 

Τέσσερις μήνες μετά την δεύτερη εξωσωματική κι ενώ διαπραγματευόμουν (με τον άντρα μου, οικονομικώς, ψυχολογικώς, γενικώς) μια τρίτη προσπάθεια, έμεινα έγκυος με φυσιολογική σύλληψη. Που σημαίνει ότι κάτι κάνανε ακόμα τα δόλια τα ωάριά μου αλλά πολύ αμφιβάλλω αν κάποιος θα τα πρότεινε σε κάποια γυναίκα που θα προσπαθούσε.

εγω νομιζω πως ολα βοηθανε ! ακομα κ η αποτυχημενη εξωσωματικη .... κ το πιστευω οτι πολλες φορες ο οργανισμος θελει ενα ξυπνημα ενα σπρωξιμο για να λειτουργησει . οι ορμονες κ γενικα η προετοιμασια για εμβρυομεταφορα εχουν πολλες φορες δωσει αυτη την ωθηση στον οργανισμο  . αρκετες κοπελες εχουν πετυχει φυσιολογικα μετα απο αποτυχιες τετοιες αυτη την κουβεντα ειχαμε κ χθες.. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, linaa είπε:

εγω νομιζω πως ολα βοηθανε ! ακομα κ η αποτυχημενη εξωσωματικη .... κ το πιστευω οτι πολλες φορες ο οργανισμος θελει ενα ξυπνημα ενα σπρωξιμο για να λειτουργησει . οι ορμονες κ γενικα η προετοιμασια για εμβρυομεταφορα εχουν πολλες φορες δωσει αυτη την ωθηση στον οργανισμο  . αρκετες κοπελες εχουν πετυχει φυσιολογικα μετα απο αποτυχιες τετοιες αυτη την κουβεντα ειχαμε κ χθες.. 

Α, ναι, ξέρω πολλές κι εγώ. Και το πιστεύω όντως ότι όλα βοηθάνε. Ίσως να οφείλεται και στο ότι μετά χαλαρώνουν...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Troia είπε:

Α, ναι, ξέρω πολλές κι εγώ. Και το πιστεύω όντως ότι όλα βοηθάνε.

με το καλο να υποδεχθεις τα καραντιναεμβρυακια σου!! φτου μη σε ματιασουμε με το καλο ολα !!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


 

Just now, linaa είπε:

εγω νομιζω πως ολα βοηθανε ! ακομα κ η αποτυχημενη εξωσωματικη .... κ το πιστευω οτι πολλες φορες ο οργανισμος θελει ενα ξυπνημα ενα σπρωξιμο για να λειτουργησει . οι ορμονες κ γενικα η προετοιμασια για εμβρυομεταφορα εχουν πολλες φορες δωσει αυτη την ωθηση στον οργανισμο  . αρκετες κοπελες εχουν πετυχει φυσιολογικα μετα απο αποτυχιες τετοιες αυτη την κουβεντα ειχαμε κ χθες.. 

Τελείως διαισθητικά, πιστεύω πως έχεις δίκιο. Αν κάποια με ρωτούσε "γιατί πιστεύεις ότι τελικά πέτυχες;" κατ' αρχάς θ' απαντούσα "γιατί ο Θεός ή το σύμπαν αποφάσισε να μου κάνει μια πολύ μεγάλη χάρη". Θα προσέθετα όμως ότι 1.Έφαγα δυο φορές ορμόνες και, όσο και να πεις, ένα μπουστ ο οργανισμός το δέχτηκε. 2.Έκανα μια προετοιμασία σχεδόν δυο χρόνων (έναν που έκανα τις προσπάθειες κι έναν πριν που ψαχνόμουν με γιατρούς κι εξετάσεις) με πολυβιταμίνες που κι αυτές κάτι προσέφεραν. 3. Έκανα μια υστεροσκόπηση που ίσως βοήθησε να "σκαφτεί το χωράφι" (έτσι κομψά το έθεσε ο γιατρός που μου την έκανε) και 4. Έμεινα έγκυος την στιγμή που πια δεν το σκεφτόμουν. Όχι για καλό λόγο. Είχαν τον πατέρα μου στο τελικό στάδιο καρκίνου κι αναγκαστικά το κομμάτι "εξωσωματική" το είχα παγώσει.

 

Καλή εμφύτευση εύχομαι Troia!

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, EllieV είπε:

Καλημέρα κορίτσια

Ακόμα με τρελαίνει αυτη η χοριακή

 

Δευτερα 82 

Τεταρτη 102

Παρασκευή 178

Δευτέρα ξανά εξέταση

Θέλω να πιστεύω ότι θα ανεβει κ άλλο αλλά ετσι όπως πάει είναι καλό..?

Κούκλα μου σου εύχομαι να γαντζωθει το εμβρυακι σου!!

Στην δική μου παλινδρομη κυηση, ξεκίνησε εκεί στα 80, καθε διήμερο ανεβαινε αλλά ο ρυθμός αύξησης έπεφτε... Μέχρι που κάποια στιγμή έμεινε αμετάβλητη και μετά άρχισε να πέφτει...

Σε εσένα όμως φαίνεται ότι αναπτυξε μια δυναμική την τελευταία φορά... Μακάρι να τα καταφέρει! Στο εύχομαι ολόψυχα!!

Να σας έχει η Παναγία υπό την σκέπη της!!

Just now, Troia είπε:

Αμήν, Παναγία μου! Σε ευχαριστώ πολύ!

Με το καλό!!

Θετική σκέψη και αισιοδοξία!! 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...