Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Ρώτησα αν θέλει ακινησία μου είπε όχι απλά μια καθημερινότητα χωρίς υπερβολές. Εν τω μεταξύ πρέπει να γυρίσω και στη δουλειά κάποια στιγμή  κ έλεγα Δευτέρα να παω. Λέτε να μην κάνει; Δουλειά γραφείου είναι.
      Επίσης τους λέω για τα (λίγα) καφέ που βλέπω και μου λέει απλά αύξησε την prolutex. Τα utrogestan γιατί δεν μου τα αυξάνουν; 

Kοριτσια 40 ++ που προσπαθουν;


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα!!

Έχει κάνει καμία σας prp ωοθηκών??

Διαβάζω διάφορα papers...

Αν το κάνω, θα πάω στον Σφακ.... Αυτός βλέπω ότι έχει κάνει πολλή έρευνα στο θέμα...

Καμία προσωπική εμπειρία??

Κορίτσια καλησπέρα!

Έχει κάνει καμία prp ωοθηκών??

Αν το κάνω, θα πάω στον Σφακ. Έχω διαβάσει πολλά ερευνητικά  paper δικά του.

Καμία προσωπική εμπειρία??

...Και το κόστος??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 51 λεπτά , athinaida είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!!

Έχει κάνει καμία σας prp ωοθηκών??

Διαβάζω διάφορα papers...

Αν το κάνω, θα πάω στον Σφακ.... Αυτός βλέπω ότι έχει κάνει πολλή έρευνα στο θέμα...

Καμία προσωπική εμπειρία??

Κορίτσια καλησπέρα!

Έχει κάνει καμία prp ωοθηκών??

Αν το κάνω, θα πάω στον Σφακ. Έχω διαβάσει πολλά ερευνητικά  paper δικά του.

Καμία προσωπική εμπειρία??

...Και το κόστος??

Εκανα με τον Σφακ, αλλα όχι ωοθηκών μονο μήτρας. Εκείνη την φορα τα έμβρυα μου βεβαια δεν είχαν καλη δυναμική, εγκυος δεν έμεινα παντως.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, athinaida είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!!

Έχει κάνει καμία σας prp ωοθηκών??

Διαβάζω διάφορα papers...

Αν το κάνω, θα πάω στον Σφακ.... Αυτός βλέπω ότι έχει κάνει πολλή έρευνα στο θέμα...

Καμία προσωπική εμπειρία??

Κορίτσια καλησπέρα!

Έχει κάνει καμία prp ωοθηκών??

Αν το κάνω, θα πάω στον Σφακ. Έχω διαβάσει πολλά ερευνητικά  paper δικά του.

Καμία προσωπική εμπειρία??

...Και το κόστος??

Καλησπέρα. Εγώ έχω κάνει. Θεσσαλονίκη. Δεν είδα ιδιαίτερη διαφορά. Βέβαια υπάρχουν κοπέλες που έχουν δει. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα στην όμορφη ομάδα. Δεν ξέρω αν πρέπει να γράψω αλλά θα γράψω...Ειμαι χωρισμένη 42 ετών κ έχω ήδη 2 παιδιά 11 Κ 6 ετών. Συζω με τον σύντροφό μου και τα παιδιά. Πριν 2 μήνες έμεινα έγκυος και λόγω των ιδιαίτερων συνθηκών έκανα διακοπή...Διακοπή που τη μετάνιωσα από την πρώτη στιγμή. Δεν πίστευα πως εγω έκανα κάτι τέτοιο. Υπάρχει λέτε πιθανότητα να ξαναμεινω έγκυος;.Περιμένω 17/4 ...ήθελα να το μοιραστώ με κάποιον. Συγγνώμη 

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Γεια σας κοριτσια, 

Την προηγουμενη βδομαδα πηραμε την δευτερη αρνητικη χοριακη και κλεισαμε ραντεβου να μιλησουμε με τον γιατρο. Εγινε ενα μπερδεμα με τα ραντεβου, θα ειναι μεσω διαδυκτιου γιατι μενουμε εξωτερικο και μολις μας επισης οτι το κοστος το ραντεβου ειναι 60ευρω. Εχω νευριασει πολυ εχουμε δωσει 8000-9000 και μας χρεωνουν τωρα ραντεβου? Ειναι νορμαλ. 

Ημουν στο ντεμι να συνεχισουμε μαζι του αλλα τωρα μαλλον δεν θελω. Συν οτι μαλλον μας σφαξανε στην ωοληψια σε φυσικο κυκλο 1000+ πληρωσαμε. Ποτε δεν ηταν ξεκαθαροι με τις τιμες τους. Ολο κατι εβγαινε εξτρα. Υστεροσκοπηση και αναισθησιολογο τα λεφτα σο χερι κλπ κλπ.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 32 λεπτά , athinaida είπε:

Βρε κοπέλα μου, σε ποιο κέντρο είσαι, αν επιτρέπεται; 

Να παίρνουν ραντεβού για να κάνετε απολογισμό της προσπάθειας,  πρώτη φορά το ακούω...

Δεν ξερω αν επιτρεπεται να πω. Ειναι ενα σχετικα γνωστο.
Εχω παθει σοκ και ειμαι τοσο νευριασμενη. Ηταν η δευτερη εμβρυομεταφορα στην πρωτη δεν ζητησαν γιατι ειχαμε εμβρυα κατεψυγμενα τωρα ισως σκεφτονται οτι δεν θα συνεχισουμε οποτε προσπαθουν να βγαλουν οτι μπορουν. Να πω οτι δεν μας ειχαν ενημερωσει καν, μου το ειπαν σημερα την ωρα ουσιαστικα του ραντεβου (εγινε μπερδεμα με τις ωρες). Τελικα το κανονισαμε σε μια ωρα αλλα σκεφτομαι να το ακυρωσω και να ζητησω τον φακελο μου. Τοσο πολυ εχω εκνευριστει.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας κορίτσια, σας διαβάζω πολύ καιρό αλλά πρώτη φορά γράφω για να νιώσω πως κάποιος με καταλαβαίνει πως αισθάνομαι... Είμαι και εγώ 41 ετών πλέον και τον Οκτώβριο είχα την 3η παλινδρομη κυηση και αυτήν την 9η εβδομαδα όπως και οι υπόλοιπες. Έχω κάνει εξετάσεις και δεν έχει βρεθεί τίποτα,  ούτε σε εμένα ούτε στον άντρα μου... έχω απογοητευτεί πάρα πολύ αλλά προσπαθώ να σηκώσω κεφάλι..  απλά τρομάζω στο ότι θα ξανασυμβεί και δεν μπορώ να κάνω κάτι για αυτό! Εύχομαι σε όλες να καταφέρουμε το όνειρο μας!! 

Link to comment
Share on other sites

Μμμ στην κολλητή μου... Που έκανε εξετάσεις καθώς είχε 3 αποβολές γύρω στα 5000 δεν ξέρω τι περιλάμβαναν δεν βρισκόταν τίποτα στην 4η κύηση ξανάκανε ένα κάρο εξετάσεις κοντά στα 2000 εντοπίστηκε κάτι σχετικά με την θρομβοφιλια και το θυροειδη δεν συγκράτησα ακριβώς μου φαίνονται κινέζικα συν ότι είναι.μονιμως στο νοσοκομειο και πλέον δεν αντέχω να ακούω λεπτομέρειες... πάντως όλα κυλάνε καλά τώρα..  Είναι υπό στενή παρακολούθηση... πολλών ειδικοτήτων.. Αιματολογο ενδοκρινολογος και δεν ξέρω και εγώ πόσους γυναικολόγους... 

Μπορεί να μην φαίνεται κάτι και να προκύψει εν ώρα εγκυμοσύνης... Δηλαδή της έβγαιναν καθαρές οι εξετάσεις μη εγκυος και όταν έμεινε ξανά έγκυος έκανα εξετάσεις και βρέθηκαν διαφορά που επηρέαζε η εγκυμοσύνη.. Είναι 30 βεβαια.. Εσύ για να γράφεις εδώ είσαι 40++?? Κάτι διάβαζα εδώ μέσα ότι παίζει με την ποιότητα ωαρίων χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω απλά να σε βοηθήσω  όλοψυχα... Αυτό το έχετε τσεκάρει?? Επίσης, η ξαδέλφη πρώην φίλης μου έχασε 6-7-8 εχω χάσει το μέτρημα και τελικά δεν ταίριαζε το αίμα της με του άντρα της και ενω εμένε έγκυος τα εχανε τις πρώτες εβδομάδες..  Μετά από χρόνια εξετάσεων καθαρών..  Αφού βρέθηκε από κάποιο τζιμανι ντοκ το θέμα η κοπέλα κράτησε το παιδάκι στα χέρια της με τη βοήθεια κάποιας αγωγης... παίζουν πολλά ρόλο...  Ίσως να παίρνατε μια δεύτερη γνώμη?? Και εύχομαι σύντομα να ζήσετε το όνειρο!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τα τέσσερα τελευταία χρονια προσπαθούσαμε με εξωσωματικές να αποκτήσουμε παιδάκι. Πολλές  φορες στο forum βλέπουμε γυναίκες άνω των 40 να ρωτάνε εάν αξίζει να προσπαθήσουν με δικά τους ωάρια να κάνουν παιδί. Θα ήθελα να πω ότι μετά τα 42 τα πράγματα δυσκολεύουν αλλά τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο. Αυτή τη στιγμή έχω μάθει για κοπέλα ότι σύντομα θα υποδεχτεί στα 45 της τα διδυμάκια της μετά από εξωσωματική με δικά της ωάρια και επίσης για κοπέλα 47 χρόνων ότι είναι έγκυος στο πρώτο τρίμηνο με δικά της ωάρια. Ζυγίστε όλα τα δεδομένα, τις δυνάμεις σας σωματικές, ψυχικές, οικονομικές και βρείτε έναν γιατρό που δεν θα γενικεύει, θα εστιάσει σε σας και τον σύζυγο και θα κάνει τα πάντα για να πετύχετε, εάν αποφασίσετε ότι θέλετε να προσπαθήσετε. Εγώ δυστυχώς ανήκω σ’ αυτές που δεν τα κατάφεραν και που πλέον εγκαταλείπω κάθε προσπάθεια. Στα 41 ξεκίνησα εξωσωματικές. Όλοι οι γιατροί έριχναν τα πάντα στην ηλικία μου και στα χαμηλής ποιότητας ωάρια μου, ψιλό αδιαφορώντας για το πρόβλημα στο σπερμα το οποίο θεωρούσαν ότι προσπερνάται με μικρογονιμοποιηση. Έκανα Υστεροσκοπηση, λαπαροσκόπηση, άπειρες εξετάσεις και αμέτρητους φυσικους κύκλους. Στις διεγέρσεις με κάθε είδους φάρμακο όχι μόνο δεν ανταποκρινομουν, αλλά χάλαγαν οι επόμενοι κύκλοι, με αποτέλεσμα κάθε φορά στους τρεις επόμενους κύκλους το ωοθυλακιο να είναι είτε κυστικο, είτε κενό, είτε το ωάριο κακής ποιότητας. Σίγουρα στην ηλικία μου τα ωάρια δεν είναι όπως της εικοσάχρονης, αλλά σίγουρα κάποια είναι καλά. Το 2021 λοιπόν κατόπιν επιμονής δίκης μου, αλλάξαμε μέθοδο γονιμοποίησης και όσους μήνες πήγαμε για ωοληψια, πήραμε όλες τις φορές ωάριο τα οποίο πάντα γονιμοποιουνταν και προχωρούσε. Επίσης με δίκη μου πρωτοβουλία κάναμε εξέταση η οποία έδειξε μετατοπισμενο παράθυρο εμφυτευσης. Με τα νέα δεδομένα προχωρήσατε σε εμβρυομεταφορα. Τριψήφιες και τετραψήφιες χοριακες, ακούσαμε και ξανακουσαμε καρδιά και η χαρά απίστευτη. Εγώ στρατιώτης στις οδηγίες των γιατρών. Έφτασε όμως η στιγμή που άρχισα να έχω περίεργα συμπτώματα τα οποία μέρα με την μέρα χειροτέρευσαν. Οι γιατροί έλεγαν να κάνω υπομονή μέχρι τον επόμενο υπέρηχο και ότι ολα όσα πέρναγα ήταν συμπτώματα εγκυμοσύνης. Αυτοι επέμεναν για συμπτώματα εγκυμοσύνης και γω επέμενα ότι έβγαινε η ψυχή μου. Τελικά κατέληξα στο νοσοκομείο. Η καρδιά του μωρού μου είχε σταματήσει και γω λόγω κάποιας επιπλοκης μάλλον ζω από θαύμα. Δεν θέλω να τρομάξω καμια κοπέλα με αυτό που έπαθα εγώ. Είναι κάτι εξαιρετικά σπάνιο και στην πλειοψηφία των γιατρών δεν έχει συμβεί ποτέ. Το όνειρο μου έγινε εφιάλτης. Αρνούμαι να ξανά προσπαθήσω, παρόλο που έχω έμβρυα στην κατάψυξη. Για μένα πλέον η εγκυμοσύνη είναι ο τρόμος μου. Έχει αδειάσει η ψυχή μου. Δεν μπορώ να βγάλω απ’ το μυαλό μου την εικόνα του εμβρύου στον υπέρηχο. Ποτέ δεν φανταζόμουν ότι όλος αυτός ο τεράστιος αγώνας που έδωσα θα τελείωνε έτσι. Τα γράφω όλα αυτά γιατί θέλω να πω σε όλες να προσέχετε πολύ τους εαυτούς σας. Να κυνηγάτε το όνειρο σας μέχρι εκεί που αντέχετε. Όχι στις υπερβολές. Ακολουθήστε το ένστικτο σας και κάντε ότι είναι καλυτερο για εσάς. 

  • Μου αρέσει 5
  • Λυπημένη/-ος 4
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , OMG1976 είπε:

Τα τέσσερα τελευταία χρονια προσπαθούσαμε με εξωσωματικές να αποκτήσουμε παιδάκι. Πολλές  φορες στο forum βλέπουμε γυναίκες άνω των 40 να ρωτάνε εάν αξίζει να προσπαθήσουν με δικά τους ωάρια να κάνουν παιδί. Θα ήθελα να πω ότι μετά τα 42 τα πράγματα δυσκολεύουν αλλά τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο. Αυτή τη στιγμή έχω μάθει για κοπέλα ότι σύντομα θα υποδεχτεί στα 45 της τα διδυμάκια της μετά από εξωσωματική με δικά της ωάρια και επίσης για κοπέλα 47 χρόνων ότι είναι έγκυος στο πρώτο τρίμηνο με δικά της ωάρια. Ζυγίστε όλα τα δεδομένα, τις δυνάμεις σας σωματικές, ψυχικές, οικονομικές και βρείτε έναν γιατρό που δεν θα γενικεύει, θα εστιάσει σε σας και τον σύζυγο και θα κάνει τα πάντα για να πετύχετε, εάν αποφασίσετε ότι θέλετε να προσπαθήσετε. Εγώ δυστυχώς ανήκω σ’ αυτές που δεν τα κατάφεραν και που πλέον εγκαταλείπω κάθε προσπάθεια. Στα 41 ξεκίνησα εξωσωματικές. Όλοι οι γιατροί έριχναν τα πάντα στην ηλικία μου και στα χαμηλής ποιότητας ωάρια μου, ψιλό αδιαφορώντας για το πρόβλημα στο σπερμα το οποίο θεωρούσαν ότι προσπερνάται με μικρογονιμοποιηση. Έκανα Υστεροσκοπηση, λαπαροσκόπηση, άπειρες εξετάσεις και αμέτρητους φυσικους κύκλους. Στις διεγέρσεις με κάθε είδους φάρμακο όχι μόνο δεν ανταποκρινομουν, αλλά χάλαγαν οι επόμενοι κύκλοι, με αποτέλεσμα κάθε φορά στους τρεις επόμενους κύκλους το ωοθυλακιο να είναι είτε κυστικο, είτε κενό, είτε το ωάριο κακής ποιότητας. Σίγουρα στην ηλικία μου τα ωάρια δεν είναι όπως της εικοσάχρονης, αλλά σίγουρα κάποια είναι καλά. Το 2021 λοιπόν κατόπιν επιμονής δίκης μου, αλλάξαμε μέθοδο γονιμοποίησης και όσους μήνες πήγαμε για ωοληψια, πήραμε όλες τις φορές ωάριο τα οποίο πάντα γονιμοποιουνταν και προχωρούσε. Επίσης με δίκη μου πρωτοβουλία κάναμε εξέταση η οποία έδειξε μετατοπισμενο παράθυρο εμφυτευσης. Με τα νέα δεδομένα προχωρήσατε σε εμβρυομεταφορα. Τριψήφιες και τετραψήφιες χοριακες, ακούσαμε και ξανακουσαμε καρδιά και η χαρά απίστευτη. Εγώ στρατιώτης στις οδηγίες των γιατρών. Έφτασε όμως η στιγμή που άρχισα να έχω περίεργα συμπτώματα τα οποία μέρα με την μέρα χειροτέρευσαν. Οι γιατροί έλεγαν να κάνω υπομονή μέχρι τον επόμενο υπέρηχο και ότι ολα όσα πέρναγα ήταν συμπτώματα εγκυμοσύνης. Αυτοι επέμεναν για συμπτώματα εγκυμοσύνης και γω επέμενα ότι έβγαινε η ψυχή μου. Τελικά κατέληξα στο νοσοκομείο. Η καρδιά του μωρού μου είχε σταματήσει και γω λόγω κάποιας επιπλοκης μάλλον ζω από θαύμα. Δεν θέλω να τρομάξω καμια κοπέλα με αυτό που έπαθα εγώ. Είναι κάτι εξαιρετικά σπάνιο και στην πλειοψηφία των γιατρών δεν έχει συμβεί ποτέ. Το όνειρο μου έγινε εφιάλτης. Αρνούμαι να ξανά προσπαθήσω, παρόλο που έχω έμβρυα στην κατάψυξη. Για μένα πλέον η εγκυμοσύνη είναι ο τρόμος μου. Έχει αδειάσει η ψυχή μου. Δεν μπορώ να βγάλω απ’ το μυαλό μου την εικόνα του εμβρύου στον υπέρηχο. Ποτέ δεν φανταζόμουν ότι όλος αυτός ο τεράστιος αγώνας που έδωσα θα τελείωνε έτσι. Τα γράφω όλα αυτά γιατί θέλω να πω σε όλες να προσέχετε πολύ τους εαυτούς σας. Να κυνηγάτε το όνειρο σας μέχρι εκεί που αντέχετε. Όχι στις υπερβολές. Ακολουθήστε το ένστικτο σας και κάντε ότι είναι καλυτερο για εσάς. 

Καταρχάς λυπάμαι που πέρασες μια τέτοια δυσκολία που σε απέτρεψε να συνεχίσεις που σημαίνει ότι ήταν κατι πολύ σοβαρό.. Όμως, καλη μου είναι πολύ φρέσκο.και νωπό!!! Σε όλη αυτήν την προσπάθεια πάντα υπάρχουν και αποτυχίες... Άλλες αντέχουν περισσότερα άλλες λιγότερα... Αλλά θα δεις θα περάσει ο χρόνος και θα συνεχίσεις..  Και θα θελες να εκπληρώσει το όνειρο σου...

Εγώ έζησα παλλινδρομη (σακο χωρίς εμβρυικα στοιχεια) ενώ είχα 2παιδια... Άλλες το αντέχουν εγω ειπα σε όλο το οικογενειακό μου περιβάλλον μην τολμήσει κάνεις να μου αναφέρει την λέξη εγκυμοσύνη δεν θέλω ποτέ να ξαναμεινω έγκυος και να ζήσω όλον αυτόν τον πόνο δεν το επιτρέπω στον εαυτό μου.. ήμουν κάθετη για μερικούς μήνες μέχρι που άρχισα να ακούω για εγκυμοσύνες και το όνειρο ξύπνησε μέσα μου.. Και τώρα είμαι πάλι έγκυος από επιλογή και ανυπομονώ λες και ειναι το πρωτο...

Καλή επιτυχία σε όλες να υλοποιηθούν τα όνειρα σας και σύντομα.ευχομαι να τα σφιξετε  στην αγκαλια σας!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, enjoy είπε:

Καταρχάς λυπάμαι που πέρασες μια τέτοια δυσκολία που σε απέτρεψε να συνεχίσεις που σημαίνει ότι ήταν κατι πολύ σοβαρό.. Όμως, καλη μου είναι πολύ φρέσκο.και νωπό!!! Σε όλη αυτήν την προσπάθεια πάντα υπάρχουν και αποτυχίες... Άλλες αντέχουν περισσότερα άλλες λιγότερα... Αλλά θα δεις θα περάσει ο χρόνος και θα συνεχίσεις..  Και θα θελες να εκπληρώσει το όνειρο σου...

Εγώ έζησα παλλινδρομη (σακο χωρίς εμβρυικα στοιχεια) ενώ είχα 2παιδια... Άλλες το αντέχουν εγω ειπα σε όλο το οικογενειακό μου περιβάλλον μην τολμήσει κάνεις να μου αναφέρει την λέξη εγκυμοσύνη δεν θέλω ποτέ να ξαναμεινω έγκυος και να ζήσω όλον αυτόν τον πόνο δεν το επιτρέπω στον εαυτό μου.. ήμουν κάθετη για μερικούς μήνες μέχρι που άρχισα να ακούω για εγκυμοσύνες και το όνειρο ξύπνησε μέσα μου.. Και τώρα είμαι πάλι έγκυος από επιλογή και ανυπομονώ λες και ειναι το πρωτο...

Καλή επιτυχία σε όλες να υλοποιηθούν τα όνειρα σας και σύντομα.ευχομαι να τα σφιξετε  στην αγκαλια σας!

Να χαίρεσαι τα παιδακια σου και με το καλό να υποδεχτείς και το τρίτο. Πάντα σε ότι και αν μου τύχαινε σηκωνόμουν και συνέχιζα. Αυτή την φορά η απογοήτευση μου και η ταλαιπωρία που πέρασα είναι τόσο μεγάλη που νιώθω λες και ούτε ο Θεός δεν θέλει να έχω παιδί.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, OMG1976 είπε:

Να χαίρεσαι τα παιδακια σου και με το καλό να υποδεχτείς και το τρίτο. Πάντα σε ότι και αν μου τύχαινε σηκωνόμουν και συνέχιζα. Αυτή την φορά η απογοήτευση μου και η ταλαιπωρία που πέρασα είναι τόσο μεγάλη που νιώθω λες και ούτε ο Θεός δεν θέλει να έχω παιδί.

Κι εγω το νιώθω αυτό σε καταλαβαινω και όταν μου το λένε και καλά γιατί πιέζω καταστάσεις αφού αν θέλει θα έρθει δεν σου κρύβω ότι έχω αρχίσει εν μέρει να το αποδέχομαι.

Δεν ξέρω.....

Δώσε χρόνο ίσως 


ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, OMG1976 είπε:

Τα τέσσερα τελευταία χρονια προσπαθούσαμε με εξωσωματικές να αποκτήσουμε παιδάκι. Πολλές  φορες στο forum βλέπουμε γυναίκες άνω των 40 να ρωτάνε εάν αξίζει να προσπαθήσουν με δικά τους ωάρια να κάνουν παιδί. Θα ήθελα να πω ότι μετά τα 42 τα πράγματα δυσκολεύουν αλλά τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο. Αυτή τη στιγμή έχω μάθει για κοπέλα ότι σύντομα θα υποδεχτεί στα 45 της τα διδυμάκια της μετά από εξωσωματική με δικά της ωάρια και επίσης για κοπέλα 47 χρόνων ότι είναι έγκυος στο πρώτο τρίμηνο με δικά της ωάρια. Ζυγίστε όλα τα δεδομένα, τις δυνάμεις σας σωματικές, ψυχικές, οικονομικές και βρείτε έναν γιατρό που δεν θα γενικεύει, θα εστιάσει σε σας και τον σύζυγο και θα κάνει τα πάντα για να πετύχετε, εάν αποφασίσετε ότι θέλετε να προσπαθήσετε. Εγώ δυστυχώς ανήκω σ’ αυτές που δεν τα κατάφεραν και που πλέον εγκαταλείπω κάθε προσπάθεια. Στα 41 ξεκίνησα εξωσωματικές. Όλοι οι γιατροί έριχναν τα πάντα στην ηλικία μου και στα χαμηλής ποιότητας ωάρια μου, ψιλό αδιαφορώντας για το πρόβλημα στο σπερμα το οποίο θεωρούσαν ότι προσπερνάται με μικρογονιμοποιηση. Έκανα Υστεροσκοπηση, λαπαροσκόπηση, άπειρες εξετάσεις και αμέτρητους φυσικους κύκλους. Στις διεγέρσεις με κάθε είδους φάρμακο όχι μόνο δεν ανταποκρινομουν, αλλά χάλαγαν οι επόμενοι κύκλοι, με αποτέλεσμα κάθε φορά στους τρεις επόμενους κύκλους το ωοθυλακιο να είναι είτε κυστικο, είτε κενό, είτε το ωάριο κακής ποιότητας. Σίγουρα στην ηλικία μου τα ωάρια δεν είναι όπως της εικοσάχρονης, αλλά σίγουρα κάποια είναι καλά. Το 2021 λοιπόν κατόπιν επιμονής δίκης μου, αλλάξαμε μέθοδο γονιμοποίησης και όσους μήνες πήγαμε για ωοληψια, πήραμε όλες τις φορές ωάριο τα οποίο πάντα γονιμοποιουνταν και προχωρούσε. Επίσης με δίκη μου πρωτοβουλία κάναμε εξέταση η οποία έδειξε μετατοπισμενο παράθυρο εμφυτευσης. Με τα νέα δεδομένα προχωρήσατε σε εμβρυομεταφορα. Τριψήφιες και τετραψήφιες χοριακες, ακούσαμε και ξανακουσαμε καρδιά και η χαρά απίστευτη. Εγώ στρατιώτης στις οδηγίες των γιατρών. Έφτασε όμως η στιγμή που άρχισα να έχω περίεργα συμπτώματα τα οποία μέρα με την μέρα χειροτέρευσαν. Οι γιατροί έλεγαν να κάνω υπομονή μέχρι τον επόμενο υπέρηχο και ότι ολα όσα πέρναγα ήταν συμπτώματα εγκυμοσύνης. Αυτοι επέμεναν για συμπτώματα εγκυμοσύνης και γω επέμενα ότι έβγαινε η ψυχή μου. Τελικά κατέληξα στο νοσοκομείο. Η καρδιά του μωρού μου είχε σταματήσει και γω λόγω κάποιας επιπλοκης μάλλον ζω από θαύμα. Δεν θέλω να τρομάξω καμια κοπέλα με αυτό που έπαθα εγώ. Είναι κάτι εξαιρετικά σπάνιο και στην πλειοψηφία των γιατρών δεν έχει συμβεί ποτέ. Το όνειρο μου έγινε εφιάλτης. Αρνούμαι να ξανά προσπαθήσω, παρόλο που έχω έμβρυα στην κατάψυξη. Για μένα πλέον η εγκυμοσύνη είναι ο τρόμος μου. Έχει αδειάσει η ψυχή μου. Δεν μπορώ να βγάλω απ’ το μυαλό μου την εικόνα του εμβρύου στον υπέρηχο. Ποτέ δεν φανταζόμουν ότι όλος αυτός ο τεράστιος αγώνας που έδωσα θα τελείωνε έτσι. Τα γράφω όλα αυτά γιατί θέλω να πω σε όλες να προσέχετε πολύ τους εαυτούς σας. Να κυνηγάτε το όνειρο σας μέχρι εκεί που αντέχετε. Όχι στις υπερβολές. Ακολουθήστε το ένστικτο σας και κάντε ότι είναι καλυτερο για εσάς. 

Καταρχήν να σου ευχηθώ σιδερένια και όλο αυτό να γίνει παρελθόν!

Θα συμφωνήσω ότι πάνω απ όλα είναι η υγεία μας , και γράφοντας αυτα καταλαβαίνω ότι αυτό που έζησες ήταν πολύ δύσκολο. 

Αν και έχω περάσει πολλές παλλινδρομες,  με φυσική σύλληψη και μια εξωσωματική με το ωάριο του μήνα,  δεν ήθελα να ακούω για εγκυμοσύνη άλλο...τέτοια άρνηση γιατί με το θετικό τεστ η την χοριακη που μιλούσα με τον γιατρό μου,  έλεγα οκ ποτέ πάμε για αποξεση...είχα βαρεθεί 

Ώσπου εντελώς απρόσμενα περσυ τέτοιο καιρό σχεδόν είχα καθυστερήση και τσουπ παρόλο την άρνηση μου για χαρά,  πηγε καλά η εγκυμοσύνη και μάλιστα δίδυμα ( έχω ιστορικό μεγάλο σε σόι) γέννησα τελειωμένα διδυμακια κσι είναι τώρα 5 μηνών δίπλα μου 

Οπότε από καρδιάς θα σου ευχηθώ η επόμενη εγκυμοσύνη να είναι ανεφελη και ανέμελη και να κρατήσετε στην αγκαλιά σας το δώρο του Θεού γιατί ποτέ δεν ξέχνα :x

Ο επιμένων νικά...keep going 

Το 2022 να χαρίσει γερά μωρά σ όλες τις κοπέλες 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...