Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Fay_ είπε:

      Κορίτσια Καλημερα! Ετοιμάζομαι για τη χοριακη μου και με έχει πιάσει απίστευτο άγχος ενώ χθες ήμουν καλά. Φοβάμαι μην θα είναι βιοχημική λόγω των καφέ που βλέπω. Να πω πως χθες βράδυ έκανα ξανά τεστ και η γραμμή ήταν ακόμη πιο έντονη. Επίσης τα τεστ που κάνω συνειδητοποίησα πως δεν είναι early ανιχνεύουν από 25 μονάδες και πάνω. Οι βιοχημικές τι συμπτώματα έχουν; 

      Καλημέρα! Δεν έχει κάποια ιδιαίτερα συμπτώματα η βιοχημική. Έχεις μια θετική χοριακη, όχι ιδιαίτερα υψηλή μάλλον, που η δε διπλασιάζεται ποτέ ή μένει σταθερή και κάποια στιγμή μηδενίζει..  εύχομαι να σου πάνε όλα καλά, να δεις μια ζουμπουρλουδικη χοριακη σήμερα και μια καλή αύξηση σε δύο μέρες! 

      Δύναμη και πίστη στο/στα εμβρυακι/α σου!

      • Μου αρέσει 1

μανουλες ιουλιου 2017


abas

Recommended Posts

Χαχαχα λιχουδης μου φαίνεται.

Εγώ σε συμβουλεύω να έχετε κ ζεστό νεράκι γιατί σίγουρα θα σας κάνει μπάνιο με το φαί.καραμελακι όσο ξέρω και λόγω παλινδρομήσεις προτείνειι ο παιδίατρος Πιο νωρίς τις στέρεες


Ajd6p3.pngmsRrp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μπορει ζαχαρωτο και για αυτο. Παντως θα ειμαι προνοητικη θα παρω απο jumbo αυτες τις μουσαμαδενιες σαλιαρες που ειναι σα μπλουζακια για να μην γίνεται χαλια εστω αυτος, όποιος τον ταιζει δεν θα τη γλιτωνει ευκολα.

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα πόλεμος. Εγώ όσες απόπειρες έκανα με τον ανιψιό μου κατέληγε σχεδόν όλη η κρέμα κάτω πάνω μου στα μαλλιά του στην μύτη του στα μάτια εκτός από το στόμα του


Ajd6p3.pngmsRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ζαχαρωτο για εμας που θηλαζουμε προτεινεται να ξεκιναμε με ζωμο κρεατος και να συνεχιζουμε με εισαγωγες κρεατικων γιατι ολες τις βιταμινες και οτι χρειαζονται τα παιρνουν απο το γαλα μας. Αυτο που χρειαζονται ειναι ο σιδηρος. Για τα μωρα που πινουν φορμουλα δε γνωριζω τις διατροφικες τους αναγκες. Αλλα ισως γι'αυτο ακους αρνητικα για το ρυζαλευρο.

Πω πω οτι ημασταν εγκυες, γεννησαμε, και αρχισαμε να συζηταμε για τροφες μου φαινεται πολυ παραξενο. Προχθες γεννησαμε! Ποσο γρηγορα μεγαλωνουν. Θα κλαψω! Το φιλαω το αρκουδακι μου και γαργαλιεται απο τα μαλλια μου, κλεινει τα ματακια του με απολαυση, γελαει, μετα παει να με δαγκωσει, με σπρωχνει με τα χερακια του, μου τσιμπαει τα βυζια... το νινι που που μεχρι χθες ηταν στην κοιλια!

  • Μου αρέσει 1

2tXqp2.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Ζαχαρωτο είπε:

Πω βάσανο.τι τραβούσε τόσο καιρό ο ζουζουνος.

Άσχετο.πως χάλασε έτσι ο καιρός για βροχή το πάει.πρέπει σιγά σιγά να μπουν τα χάλια.εσείς για πότε λέτε;

@vikib εσείς που θηλάζετε πότε ξεκινήσατε στέρεες; με ποιο κριτήριο μας λένε οι παιδίατροι ότι είναι έτοιμα τα μωρά να ξεκινήσουν;

Στέρεες δεν εννοώ τις έτοιμες κρέμες.Μέχρι και για ρυζαλευρο έχω βρει συνταγή. Αλλά πολλές μητέρες έχω διαβάσει ότι είναι κατά

Ο που λεει στερεες μετα τους 6μηνες.αυτο ακολουθησαμε κ μεις.με φρουτα στην κορη,με λαχανικα στο γιο.φυσικα καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη, δ ξερω τι γινεται σε περιπτωση αλλεργιων η παλινδρομησης

Αλλα απο τον περιγυρο δ εχω δει να εισαγουν νωριτερα σε παλινδρομηση.κ δ ξερω κατα ποσο θα βοηθαει

Υπαρχει συνταγη να κανεις κ σπιτικο ρυζαλευρο απλα ειναι πιο θρεπτικο να φαει λαχανικα,φρουτα,κρεας,γιαουρτακι το μωρο παρα υδατανθρακα(γιαουρτακι με πετσα εννοω)

Ετσι κ αλλιως αν βαλεις πρωτο γευμα στον 6ο,δευτερο θα βαλεις 6,5-7.το τριτο μπορει να μπει κ στον 9ο

Για οσα μωρα θηλαζουν

Γενικα το γαλα ειναι η πρωτευουσα τροφη τον πρωτο χρονο ειτε θηλαζει ειτε πινει σκονη.οι μισες θερμιδες που παιρνει θα ναι απο κει

Σημαδια ετοιμοτητας για στερεες ειναι να καθεται καλα το μωρο με στηριξη,να πιανει κουδουνιστρες κ να τις βαζει στο στομα κ να ενδιαφερεται οταν τρωμε εμεις

(Αυτο που θελω να πω για το νερο ειναι οτι αν ενα μωρακι 8μηνων θηλαζει ελευθερα,λογικα πανω απο 8φορες,κ τρωει κ λιγο στερεες,μισο μπωλακι φρουτα κ μισο κρεατοχορτοσουπα,κ να μην πινει νερο καλυπτεται απο το θηλασμο,ας ειναι κ ιουλιος,αυτο τουλ καταλαβα εγω απο οσους εχω ρωτησει.γι αυτο κ το μητρικο στην αρχη ειναι πιο αραιο,να ξεδιψαει)

Ο παπαβεντσης τα λεει πολυ ωραια για τη διατροφη

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βικη το σπιτικο ριζαλευρο δεν εχει σιδηρο οποτε δεν εχει κανενα νοημα να το φαει το μωρο νομιζω, εκτος κι αν ειναι πολυ αδυνατο και πρεπει να του εξασφαλιστουν επιπλεον θερμιδες.

Τωρα για το νερο, αλλο να πινεις μονο υγρα και αλλο να εχει και στερεες η διατροφη σκεψου να λεγανε σε σενα μετα απο φρουτα να ξεδιψάσεις με γαλα γινεται; δε γινεται. Βεβαια καθε μαμα εχει τις αποψεις και το γιατρο της, απλα επειδη μπορει και να μας διαβασει και καμια αλλη μανουλα να το διευκρινισουμε μην τρωει το μωρο της κανονικα και το αφησει διψασμενο γιατι ειναι επικινδυνο για την υγεια του

Link to comment
Share on other sites

@vikib κι εγω ετσι τα εχω διαβασει και αυτα μου ειπε και η Παιδιατρος. Με τη διαφορα της εμφασης αρχικα στο ζωμο κρεατος για τον σιδηρο. Κι επειτα λαχανικα και μετα τα φρουτα γιατι ειναι πιο γλυκα κι αν ξεκινησεις με αυτα πιο δυσκολα θα φαει τα λαχανικα.

@Καραμελακι συμφωνω για το ρυζαλευρο. Υπαρχουν τοσες θρεπτικες τροφες...

Αλλα εν παση περιπτωση το θεμα διατροφη δεν ειναι ειδικοτητα ενος παιδιατρου και η καθε μαμα κανει οτι νομιζει. Εγω δεν καταλαβαινω 1 πραγμα. Εφοσον ο ΠΟΥ βγαζει οδηγιες γιατι δεν τις ακολουθουν ολοι οι Παιδιατροι σε ολα τα θεματα και ο καθενας λεει τα δικα του;


2tXqp2.png

Link to comment
Share on other sites

Απλα ανεφερα οτι μπορεις να κανεις σπιτικο ρυζαλευρο.σε καμια περιπτωση δ ειπα οτι θα αντικαταστησει καποιο γευμα.ισα ισα.οτι κ γω πιστευω καλυτερα δεκατιανο φρουτα,μεσημερι κρεατοχορτοσουπα κ απογευμα λαχανικα παλι η γιαουρτι

Αν θελεις να δωσεις κρεμα,οχι εσυ συγκεκριμενα χαρη του λογου,μπορεις να κανεις για απογευμα κρεμα δημητριακων.κ παλι υπαρχουν πολυ καλυτερες επιλογες απο ρυζι.ειδικα αν μιλαμε για μωρο 9μηνων

Που ειπα οτι εχει σιδηρο;το.κρεας εχει κ για αυτο λενε να ξεκιναμε με ζωμο

Κανενας ομως παιδιατρος μας δ ηταν αυτης της αποψης μαιρη.οποτε απλα αποφασισα να δωσω φυσικες τροφες κ οτι πιστευα πιο υγιεινο

Αυτο εγραψα:

Υπαρχει συνταγη να κανεις κ σπιτικο ρυζαλευρο απλα ειναι πιο θρεπτικο να φαει λαχανικα,φρουτα,κρεας,γιαουρτακι το μωρο παρα υδατανθρακα(γιαουρτακι με πετσα εννοω)

οσο για το νερο ελπιζω καποια μαμα αν υποψιαζεται οτι το μωρο της αφυδατωνεται θα μιλησει με τον παιδιατρο τους κ οχι με μενα

επισης δ μπορω να φανταστω πως μπορεις να υποχρεωσεις ενα μωρο 8μηνων να πιει νερο αν δ θελει,κ παλι δ λεω οτι το προτεινεις,απλα επειδη τα περασα δυο φορες,δ βλεπουν ολα τα παιδια μπουκαλι η πιπιλα η μπωλ με κρεμα κ ενθουσιαζονται

με το γαλα της αγελαδας δ θα ξεδιψασω,με το μητρικο δ ξερω δ πινω σε αυτην την ηλικια.για αυτο κ εχει τυχει να δω μωρακι που πινει ξενο,κ ηταν κατω των 6μηνων,να του δινουν νερο με μπιμπερο λογω καλοκαιριου.αν λοιππν ενα μωρο τρωει στερεες αλλα θηλαζει δ μενει διψασμενο,κ παλι ομως διευκρινιζω οτι δ μιλαμε για θηλασμο πρωι-βραδυ.αλλα τελειωνει το γευμα κ θηλαζει μετα κανονικα

επισης ακομη κ μεις μετα απο φρουτα η σαλατα δ διψαμε τοσο.κ αλλο να μιλαμε για ενα μωρο που ξεκιναει στερεες νοεμβρη-δεκεμβρη κ αλλο ιουλιο-αυγουστο

επισης υπαρχουν κ αλλες πολυ υγιεινες κ υψηλα θερμιδικα τροφες εκτος του ρυζιου

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον γιατι ο που λαμβανει υποψη του το τι συμβαινει και στις αναπτυσσομενες χωρες, οποτε οι οδηγιες του δεν μπορουν να λαμβανουν υποψη τις διατροφικες συνηθειες καθε λαου, αντε τωρα να πει στους εσκιμωους για φρεσκα φρουτα που να τα βρουν ή για ψαρι μετα το χρονο αφου με αυτα τρεφονται κατα βαση.

Εγω απλα συναινω στην εισαγωγη στερεων απο τοσο νωρις γιατι πιο πολλα θα παιρνει απο τις τροφες σε συγκριση με το συμπληρωμα. Αν εκανα κι εγω αποκλειστικο θηλασμο θα περιμενω ως τους εξι μηνες, ευτυχως καμια αλλη δε συμπασχει μαζι μου, αλλα σας λεω κι εγω τους προβληματισμους μου, που αλλου να τα πω

Link to comment
Share on other sites

Καραμελακι με ολο το θαρρος μην το σκεφτεσαι ετσι

Μεχρι το χρονο το μωρο εχει αναγκη το γαλα,ακομη κ αν ειναι σκονη

(Επαναλαμβανω οτι σε περιπτωση παλινδρομησης δ ξερω τι γινεται

Απλα πριν τους 6μηνες θεωρω οτι το πεπτικο του μωρου ειναι ανωριμο κ μππρει να δημιουργησει αλλα πρβλμτ η προωρη εισαγωγη στερεων,οπως δυσκοιλιοτητα)

Απο την αλλη,υπαρχει ενα μερος του κλαδου των παιδιατρων που υππστηριζει την εισαγωγη στερεων απο τον 4ο μηνα.κ το βασιζουν στο οτι αν το μωρο εκτεθει απο νωρις στις τροφες δ θα εχει θεματα με αλλεργιες

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 57 λεπτά , Καραμελακι είπε:

Μαλλον γιατι ο που λαμβανει υποψη του το τι συμβαινει και στις αναπτυσσομενες χωρες, οποτε οι οδηγιες του δεν μπορουν να λαμβανουν υποψη τις διατροφικες συνηθειες καθε λαου, αντε τωρα να πει στους εσκιμωους για φρεσκα φρουτα που να τα βρουν ή για ψαρι μετα το χρονο αφου με αυτα τρεφονται κατα βαση.

Εγω απλα συναινω στην εισαγωγη στερεων απο τοσο νωρις γιατι πιο πολλα θα παιρνει απο τις τροφες σε συγκριση με το συμπληρωμα. Αν εκανα κι εγω αποκλειστικο θηλασμο θα περιμενω ως τους εξι μηνες, ευτυχως καμια αλλη δε συμπασχει μαζι μου, αλλα σας λεω κι εγω τους προβληματισμους μου, που αλλου να τα πω

Καραμελακι μου συμφωνω μαζι σου κ θα σου εξηγησω κ το γιατι(τα ειπα προχτες κ στη παιδιατρο κ συμφωνησε μαζι μου). Της ειπα θελω μετα τον 6ο να ελλατωσω το θηλασμο κ να σταματησω. Τη ρωταω ποσους θηλασμους θα αφαιρεσω απ τη μπεμπα με την εισαγωγη στερεων τροφων; μου λεει αρχικα 2 με 3. Εκει θα μπαινουν φρουτα κ κυριως κρεας. Τη ρωταω ξερω περιπτωση παιδιου με ελειψη σιδηρου παιρνει συμπληρωμα γιατι αρνειται πεισματικα κρεας κ η μανα του νομιζει οτι με το θηλασμο(το παιδι ειναι 22 μηνων συνεχιζει με τον ιδιο αριθμο θηλασμων το 24 ωρο) θα αντικαταστησει τις ουσιες του κρεατος. Μου λεει μεγα λαθος. Θα τα συζητουσαμε μου λεει κ αργοτερα αλλα αφου εθιξα το θεμα μου εξηγησε οτι δεν αντικαθιστα ο θηλασμος ουτε νερο ουτε κρεας ουτε φρουτα ουτε τιποτα. Μετα τους 6 μηνες λοιπον οχι μονο θα παιρνουν περισσοτερες ουσιες απ το συμπληρωμα αλλα και απο το μητρικο γαλα. Αν καποια θελει μου λεει να κανει πχ 10 θηλασμους και στον 8ο μηνα ας κανει απλα να μην αφαιρει τροφες κ νερο.

 

Link to comment
Share on other sites

@vikib καταλαβα τι εννοουσες για το ρυζαλευρο καλε, μια χαρα τα λες. Δε διαφωνω καπου.                                          Κοριτσια το θεμα βρεφικη διατροφη εχει οδηγιες απο τον Παγκοσμιο Οργανισμο Υγειας. Καθε μαμα μπορει να ενημερωθει απο αυτες, απο τον παιδιατρο της και να επιλεξει οτι θεωρει καλυτερο η ιδια. 

Παντως αδιαμφισβητητα, βασικη τροφη μεχρι το ετος οπως ειπωθηκε ειναι το γαλα. Ειτε θηλαζει μια μαμα ειτε δινει φορμουλα, το μωρο πρεπει να παιρνει μια αναγκαια ποσοτητα γαλακτος. Αφου λενε κιολας αν κοψεις τον θηλασμο πχ στο εξαμηνο πρεπει να δωσεις οπωσδηποτε φορμουλα στο μωρο. Οχι τυχαια. Ειναι απαραιτητο. 

Επισης, για οποια συνεχισει τον θηλασμο και εχει σκοπο να συνεχισει δε μειωνουμε θηλασμους, αλλα προσφερουμε και θηλαζουμε χωρις προγραμμα και χωρις ωραρια.

Εγω βλεπω συνταγες αποχης τωρα! Ο καθενας με τον πονο του που λεμε; αυτο!!! :) 

  • Μου αρέσει 2

2tXqp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μαιρη το ξερω.για σενα πηγαινε οτι οι παιδιατροι μας δ ξεκινανε με ζωμο κρεατος

Καλο κουραγιο με την αποχη

Οσον αφορα αυτο που ειπες για τα λαχανικα κ τα φρουτα επισης δ εχω ξεκαθαρη αποψη γι αυτο

Στην κορη μου βαλαμε πρωτα φρουτα κ μετα λαχανικα.κ τα δυο καναμε μια καλη αρχη για ενα διμηνο οπου μετα δ ετρωγε τπτ για αλλο ενα διμηνο κ μετα σιγα σιγα σε κομματια πρωτα φρουτα κ μετα απο ολα

Μετα το χρονο ειναι ενα πολυ καλοφαγο παιδακι στις ποσοτητες.της αρεσουν σχεδον ολα τα φρουτα,κ τα μισα λαχανικα

Στον γιο μου βαλαμε πρωτα λαχανικα κ μετα φρουτα.αυτος τα πηγε ακομη καλυτερα.αλλα κ αυτος μετα απο δυο μηνες τσιμπολογουσε σαν πουλακι για τους επομενους δυο.συνεχιζει να μην τρωει πολυ.κ προς το παρον προτιμα λαχανικα κ οχι φρουτα.δειχνει πολυ αγαπη στο κρεας

Δ ξερω κατα ποσο παιζουν ρολο ολα αυτα αν σκεφτουμε οτι κ το μητρικο ειναι αρκετα γλυκο

Κ απο την αλλη σκεφτομαι οτι τα νεροβραστα λαχανικα ειναι κ σχετικα ανοστα για τα θηλαζοντα που εχουν γευτει διαφορα μεσα απο το γαλα μας

Για αλλη μια φορα για αποφυγη παρεξηγησεων θα πω οτι αναφερω τι εκανα εγω οχι σαν αυθεντια,αλλα γτ αυτος πιστευω ειναι ο ρολος του φορουμ,να ανταλλασουμε αποψεις απο την εμπειρια μας.αν ψαχνουμε γνωμη ειδικου απευθυνομαστε σε ειδικο

Μετα τους 6μηνες το μωρο δ καλυπτεται απο τις αποθηκες σιδηρου που εκανε κατα την ενδομητρια ζωη γι αυτο κ προτεινουν ζωμο κρεατος

Επισης νιωθω σαν να ειναι το φορουμ μια τεραστια παιδικη κ ειμαστε μαζεμενες πολλες μαμαδες

Αν λοιπον καποια μαμα πει οτι ο γιατρος τους τους ειπε οτι μετα τους 6μηνες η σκονη ειναι καλυτερη απο το μητρικο,αν μη τι αλλο θα ρωτησω ποιος γιατρος ειναι αυτος να ξερω να τον αποφυγω.ακομη κ αν ειναι ο καλυτερος επιστημονας εγω θα αμφισβητουσα οτι κ αν μου ελεγε(τι να κανω κ γω δ μπορω να κρατηθω κ μιλαω.ξερω σε πολλες περιπτωσεις πρεπει να το βουλωνω)

Αν λοιπον αυτη η μαμα ειχε διαθεση για συζητηση θα ελεγα κ δυο κουβεντες παραπανω.αν οχι,καλως.οταν θα γυρνουσα σπιτι δ θα ασχολιομουν αλλο με το αν θηλαζει η καθε μια κ γτ.ουτε μου πεφτει λογος,ουτε με αφορα.μεγαλες κοπελες ειμαστε,μαμαδες ολες,προσπαθουμε για το καλυτερο για τα παιδια μας,ενημερωμενες ειμαστε.κ αν οχι η επιστημονικη κοινοτητα εχει απαντησει κ σε αυτο.μπορουμε να ενημερωθουμε.κ αυτο αφορα οχι μονο το θηλασμο αλλα κ οτι αλλο μπορει να προβληματιζει μια νεα η οχι κ τοσο νεα μαμα

Κ γω οτι εχω πει ως τωρα αφορα για μωρα που θηλαζουν κ θελουν οι μαμαδες να συνεχισουν κ μετα το εξαμηνο

Απλα επειδη το περασα δυο φορες,δ περιμενεις ενα μωρακι 6μηνων να καταβροχθισει 200γρ φρουτοκρεμα την πρωτη μερα.κ καλυτερα οχι ακομη κ αν δειχνει να θελει.γτ ειναι μια τεραστια ποσοτητα για ενα στομαχακι που μεχρι χθες επινε μονο υγρα

Ξεκινας με 1-2κουταλακια.μετα απο 1-2βδομαδες λογικα το μωρο θα τρωει το μπωλακι.οχι ομως ολα.τα δικα μου ποτε δ φαγανε τετοιες ποσοτητες.κ αυτος ειναι ο λογος που γραφω κ καποιες προσωπικες εμπειριες.οταν λοιπον εχεις ενα μωρο 6,5μηνων το οποιο τρωει δυο κουταλιες της σουπας φρουτα,λογικο ειναι να μην κοβει θηλασμο,κ εφοσον θηλαζει το ιδιο κ τρωει μονο τοσο πως θα αφυδατωθει αν δ πιει νερο;

Να τονισω ομως οτι δ εννοω οτι δ προσφερουμε.φυσικα δινεις στο μωρο 1-2μερα με το ποτηρακι.δ πινει.δινεις με το κουταλακι,δ πινει.κανεις κ μια ερωτηση στον παιδιατρο.τι παραπανω μπορεις να κανεις;

Οπως κ για το φαγητο.προσπαθεις μιση-μια ωρα να του δωσεις την κρεμα.στη φτυνει.θα το αφησεις μετα νηστικο;δινεις γαλα.ειτε θηλασμο ειτε σκονη

Συμφωνω στο οτι αν θελουμε να συνεχισουμε να θηλαζουμε κ μετα το 6μηνο καλο ειναι να ειναι 8θηλασμοι για τη διατηρηση της παραγωγης

Γενικοτερα ο που αλλα κ στο βιβλιαριο των μωρων το λεει οτι κ μετα τους 6μηνες το γαλα εξακολουθει να ειναι η βασικη τροφη του μωρου κ οι στερεες συμπληρωματικες μεχρι το χρονο.το οποιο γαλα

Αν κ κατα ποσο ενα νηπιο ανω του ετους εχει αναγκη η ποια αναγκη του καλυπτεται με το θηλασμο,την απαντηση μπορει να την ξερει μονο το νηπιο.φανταζομαι καποια αναγκη καλυπτει εφοσον αν αποφασισεις να αποθηλασεις φυσικα οταν θα ειναι ετοιμο το μωρο σπανια να γινει σε νηπιο κατω των 18μηνων.το μεγαλυτερο ποσοστο αποθηλαζει στα 2-2,5 αφου βγουν τα δοντια κ περασουν το στοματικο σταδιο

Αυτο δ σημαινει οτι πρεπει ολα να θηλασουν τοσο.ετσι κ αλλιως ποτε δ καταλαβα γτ πρεπει καποια να θηλασει με το ζορι.δικαιωμα της καθε μαμας αν θα θηλασει κ ποσο.καλυτερα να δινει ξενο αν ειναι ηρεμη κ ευχαριστιεται το μωρο της

Επισης μετα το χρονο φυσικα μπορεις να αποθηλασεις μονο το βραδυ,η να βαλεις προγραμμα κ ορια στο νηπιο

(Τωρα γτ εγω γραφω τους προβληματισμους μου εδω κ οχι σε καποιο αλλο θεμα;εχουμε δυσκολο βραδυ)

Σορρυ για το τεραστιο μηνυμα.δ νομιζω οτι θα επανελθω.ελπιζω να εγινα κατανοητη

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Βίκυ μου έγραψες τόσα πολλά Και συμφωνώ μαζί σου σε όλα αυτή την στιγμή δεν μπορώ να γράψω κάτι παραπάνω το μυαλό κοιμάται το σώμα είναι ξύπνιο.

Κορίτσια το βράδυ μας ήταν πολύ δύσκολο.γυρίσαμε 3 μήνες πίσω.όταν βγήκαμε από το νοσοκομείο.μην σαν πω ότι ήταν και πολύ χειρότερα


Ajd6p3.pngmsRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ζαχαρωτο είπε:

Βίκυ μου έγραψες τόσα πολλά Και συμφωνώ μαζί σου σε όλα αυτή την στιγμή δεν μπορώ να γράψω κάτι παραπάνω το μυαλό κοιμάται το σώμα είναι ξύπνιο.

Κορίτσια το βράδυ μας ήταν πολύ δύσκολο.γυρίσαμε 3 μήνες πίσω.όταν βγήκαμε από το νοσοκομείο.μην σαν πω ότι ήταν και πολύ χειρότερα

Καλημερα κοριτσια. Ζαχαρωτομου τι επαθετο ζουζουνακι σου; γκρινια κ τετοια; εμεις απ το σαβ/κυριακο θηλαζει συνεχως. Σημερα ποναω πολυ στις θηλες.ευτυχως οχι στο στηθος ειναι μαλακο αλλα στις θηλες ποναω πολυ. Ζαχαρωτο με τους μυκητες πως πατε; εμειςσυνεχιζουμε ντακταριν. Δε φευγουν με τιποτα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...