Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Fay_ είπε:

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

      Είχε κάνει τις εξετάσεις με το που έμαθε για το δικό μου γονιδιο πριν μείνει έγκυος οπότε τις ενέσεις τις ξεκίνησε με την πρωτη χοριακη μετά την καθυστερηση . Απ ότι ειδα εχεις μετάλλαξη σε ένα συγκεκριμένο γονίδιο. Αυτο δείχνει μια προδιάθεση που μπορεί με την εγκυμοσύνη να αυξηθεί ο κίνδυνος για επιπλοκές, δε σημαίνει ότι θα πάθεις κάτι σίγουρα ή αμέσως,  ιδίως αν οι υπόλοιπες εξετάσεις σου είναι οκ. Αν είναι και ετεροζυγη η μετάλλαξη λιγοστεύουν κι άλλο οι πιθανότητες. Οπότε εφόσον η εγκυμοσύνη σου είναι οκ μέχρι τώρα και πάρεις άμεσα αγωγή αν απαιτείται σύμφωνα με το γιατρούς σου, δε θα έχεις θέμα, οι αντιπηκτικες δρουν απευθείας. Εξάλλου όντως οι περισσότερες κοπέλες που θα μείνουν φυσιολογικα έγκυες και κάνουν μετά τις εξετάσεις στην ίδια εβδομάδα με σενα το μαθαίνουν μέχρι να βγει το αποτέλεσμα της γονιδιακής εξέτασης.

ΜΕ ΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ ΚΑΙ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΜΑΝΟΥΛΑ ΘΑ ΓΙΝΩ!!!


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

θεμα δημιουργηθηκε προσφατα με τον Ομιλο Υγεια που ισως δεν μπορεσει να διατηρησει ασφαλη και να συντηρισει τα βλαστοκυτταρα στις εγκαταστασεις του

Το θεμα ομως εινα πως  απο ιατρικη αποψη αποκλειεται εντελως η χρηση αυτων των κυτταρων για τα παιδια στα οποια ανηκουν. Η αυτολογη μεταμοσχευση ειναι αχρηστη. Θα χρειαστουν κυτταρα απο αλλο παιδι. οι ιδιωτικες τραπεζες ομως δεν ασχολουνται με την ιστοσυμβατοτητα των κυτταρων.Δεν συμμετεχουν στην παγκοσμια δεξαμενη μοσχευματων και μειωνουν τις πιθανοτητες ευρεσης καταλληλου μοσχευματος.

Και εγω ψαχνωντας αρθρα και διαβαζωντας παω..

  • Μου αρέσει 1

RaMVp2.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Μαρία1430 είπε:

Καλημερα,

Αρχικα να σας ευχαριστησω για την υποστηριξη. Ξερω πως πολλες απο εσας με καταλαβαινετε.

Εγω εκανα χοριακη παλι σημερα χωρις να το εχω πει πουθενα γτ το σωμα μου μου λεει οτι θα αδιαθετησει.

2310 σημερα παλι αυξηση, παλι ελαχιστη. Εννοειται οτι θα συνεχισει να με παιδευει.

Δεν ξερω σε ποιες απαντω γτ ειμαι πολυ χαλια και θυμαμαι γενικα ερωτησουλες σας...

Η ηλικια μου ειναι 33+, προσπαθουμε εδω και 4,5 χρονια για παιδακι. Πριν 3 χρονια αρχισαμε τις εξετασεις και καναμε αμεσα σπερματεγχυση θετικη αλλα παλινδρομη.

Πριν ενα χρονο 2η σπερματεγχυση αποτυχημενη και τωρα 1η εξωσωματικη με την καταληξη που περιμενουμε. 

Ειμαι πολυ προβληματισμενη αν πρεπει να αλλαξω γιατρο - κεντρο οχι γτ αμφισβητω τις ικανοτητες τους αλλα θεωρω οτι σε θεματα ψυχολογιας, ενδιαφεροντος κτλ δεν με καλυπτουν. Επισης μηπως να αλλαξω για να αλλαξει το γουρι; Οτι και να ειναι προσπαθω ηδη να μαζευτω οικονομικα και να προσπαθησω αμεσα. Οποτε γενικα θελω τη γνωμη σας κι οσες γνωριζετε να μου πειτε και για το κοστος ολων των εξετασεων που κανατε για τις αποβολες (θρομβοφιλια, καρυοτυπος κτλ).

Σας ευχαριστω

μαράκι δύσκολη η εύρεση ενός γιατρού με βάση το τι θέλουμε ακριβώς ακριβώς εμείς αλλά όχι αδύνατο! θέλουμε ψυχρό αλλά σωστό επιστήμονα; θέλουμε έναν να μας κάνει και τον ψυχολόγο να είναι και επιστήμονας σωστός; θέλουμε έναν που οκ να είναι καλός αλλά 'πάνω από όλα άνθρωπος' όπως συχνά γράφεται; μάλλον όλες θέλουν τον μεσαίο.. και είναι τόσο υποκειμενικό τελικά που μόνο εσύ ξέρεις με ποιόν θα ταιριάξεις και θα κάνεις το κλικ!

εγώ στο κέντρο που ήμουν έλεγα μα τι 'ευγένεια' που αγγίζει το όριο της γλίτσας είναι αυτή; και χαμόγελα και τηλέφωνα και πως είσαστε και συζήτηση μαίας σε πρώτο όνομα και εγώ σαν άνθρωπος έλεγα βρε δε με παρατάτε που σας πήρε ο πόνος; άλλλες κοπέλες έλεγαν τα καλύτερα! και τι ευγένεια τι προθυμία και τηλέφωνα και υποστήριξη! αυτοί είχαν την ίδια στάση σε όλες μας. ε εμένα δεν μου καναν κλικ. επίσης έχω μια γιατρό που αν πας να πεις τα σώψυχά σου καλύτερα να μην πας καθόλου,έχουν φύγει και έχουν φύγει κλαμμένες από εκεί μέσα! ε εμένα δε με ενοχλεί! θέλω να κάνω τη δουλειά μου και τέλος.

τώρα εσύ που είσαι μόνο στο κέντρο αν ψυχολογικά δεννννν κοίτα να βρεις έναν γιατρό εκτός. έναν συνεργάτη που θα σε έχει και μετά για τη γέννα και θα αναπτύξεις άλλη σχέση μαζί του! και θα τον διαλέξεις για αυτά που αυτός προσφέρει και εσένα σε κάνουν να νιώθεις καλά! πάνω από όλα εσύ να νιώθεις καλά και να παίρνεις αυτά που εσύ έχεις αποφασίσει ότι θέλεις να παίρνεις! εύχομαι να μη ξαναχρειαστεί να ασχοληθείς καν αλλά σε περίπτωση που.. αν δεν νιώθεις καλά ή δεν νιώθεις ότι 'επιστημονικά' είσαι καλυμμένη κάνε μια γύρα πάρε γνώμες γνώρισε κανέναν άλλο γιατρό! δεν παντρευόμαστε κανέναν και δεν χρωστάμε σε κανέναν να το θυμάσαι πάντα αυτό! δεν χωράνε συναισθηματισμοί στον συναισθηματισμό και την προσοχή που εμείς θέλουμε!

 

 

  • Μου αρέσει 3

 Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Α, καταλαβα lizaki. Αυτο που γραφουν παντως αφορα ΜΟΝΟ στα ατομα που εχουν γονιδιακη αναιμια η οποια και ειναι πολυ σπανια. Ακομα κι εκει όμως, αν δεν βρεθει συμβατος δότης, χρησιμοποιώντας ακομα και τα δικα του βλαστοκυτταρα, κερδίζει χρόνο.

Τελος παντων, αρχειαστα να ειναι και ας πραξει καθε γονιος όπως νομιζει καλυτερα για τα παιδια του. :)


4OQ2p3.png

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Georgia1972 είπε:

Καλημερούδια κορίτσια! Τι κάνετε;

Pingu μου δεν δώσατε για την θερμοκοιτίδα, ε; Γιατί μια συνάδελφος που είχε γεννησει εκει τα διδυμακια της (πριν 8 χρόνια βεβαια) μου ειχε πει ενα αστρονομικο ποσο.

Πολλα τα χρήματα για το ιδιωτικο μαιευτηριο. Ο γιατρος μου ξεγενναει ή στο Ιασω ή στο Μητέρα. Του εχω εμπιστοσύνη γιατι ειναι πολύ καλος στους τοκετους και δίνει έμφαση στους φυσιολογικους τοκετους. Επίσης μπορει να μου δίνει και καμια άδεια.

Στο "Αλεξάνδρας" έχω ακούσει καλα λόγια για τον Σίνδο, ο οποίος επίσης δίνει έμφαση στους φυσιολογικούς τοκετους.

Καλημέρα Λουκουμαδάκι!

Ο αντρας μου υποστηρίζει την ιδιωτικη φυλαξη βλαστοκυτταρων. Απλως έχει φύγει χρόνια απ' τον χώρο του γυναικολογικου τομεα και πρεπει να ψαξουμε λιγο παραπανω για την καταλληλη εταιρια. Άλλο να έχεις τα δικά σου και άλλο να ψάχνεις (αχρείαστο να 'ναι) συμβατο δότη. Καμια φορά αναμεσα και σε αδελφια δεν υπάρχει 100% συμβατοτητα.

Τώρα ο άντρας μου δουλεύει στον καρδιολογικό τομέα και το σεμινάριο που είπα παραπάνω για τα βλατοκύτταρα έγινε από καρδιολόγους.

 

πρίν από 6 λεπτά , Georgia1972 είπε:

 

Χαχα! Sugarακι επαθα αυτο που παθαινεις με την ξαναδημοσιευση μηνυματων!

Να συμπληρωσω κατι κοριτσια που εγραψα παραπανω.

Αναμεσα και σε αδελφια μπορει να μην υπαρχει 100% συμβατοτητα. Όσο πιο μεγαλη ειναι συμβατοτητα τοσο πιο πιθανο ειναι να μην απορριφθει το μοσχευμα.


4OQ2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσακια τι κανετε;

Εγω μολις μιλησα με την κολλητη μου που κανονικα θα γεννουσε τελος του μηνα κ τελικα την βαζει για γεννα το Σαββατο γιατι εχει τυλιχτει 3 φορες ο λωρος στο λαιμο του...το τρελοπαιδακι κανει ακροβατικα εκει μεσα.

Να πανε ολα καλα,να γεννηθει με το καλο το μωρουλι.θα παμε Σαββατο πρωι πρωι να περιμενουμε.

Σαμιαμ που εισαι βρε κοριτσι κ αγωνιουμε;

Μαρια μου δυστυχως η ευτυχως οι περισσοτεροι γιατροι δεν ειναι κ πολυ ομιλητικοι.εμενα πχ ο δικος μου για αλλες ειναι τοπ κ για αλλες ειναι ο χειροτερος.δεν μιλαει ποτε υπερβολικα πολυ.ειναι πολυ σοβαρος  ομως παντα με καλυπτε σε ολα πριν προλαβω καν να τον ρωτησω.δεν με πειραζε ομως αυτο γιατι ηθελα να ειναι καλος σε αυτο που κανει .Βέβαια οταν εκανα τις ενεσεις για ωορηξια κ πηγαινα καθε 2 μερες στο ιασω για υπερηχο ηταν πιο χαμογελαστος εκει.κ ελεγε στα κοριτσια εκει να μου προσεχετε την Αγγελικουλα μου γιατι ειναι η αδυναμια μου.


VXtmp2.pngdbarp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ρε κοριτσια τι γινεται δεν μπορω κ να εξαφανιστωωωω!

Δεν πηγα για χοριακη,το χω σιγουρο το ακυρο.Δεν με ακουτεεε

Πολλες βλεπω στο Ιασω,κ γω εκει εκανα!! Εμενα παντως ο γιατρος μου ειναι τελειος,στην αποβολη με στηριξε οσο μπορουσε.Αν γινοταν να τον βλεπω καθε μερα να με ηρεμει κ μονο! 

Δεν ειμαι κ στις καλες μου,εχω κλειστει.

Sunny εκανα κ γω για αντισωματα ερυθρας ιλαρας κ ειμαι οκ!! Με πηρε η μαμα μου κ μου λεει στο παιδικο δεν εχει σφραγιδα στο επαναληπτικο(12ετων ηταν τοτε) κ φρικαρα κ πηγα κ το τσεκαρα.

 

  • Μου αρέσει 1

poWsp2.png

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, samiam said:

Ρε κοριτσια τι γινεται δεν μπορω κ να εξαφανιστωωωω!

Δεν πηγα για χοριακη,το χω σιγουρο το ακυρο.Δεν με ακουτεεε

Πολλες βλεπω στο Ιασω,κ γω εκει εκανα!! Εμενα παντως ο γιατρος μου ειναι τελειος,στην αποβολη με στηριξε οσο μπορουσε.Αν γινοταν να τον βλεπω καθε μερα να με ηρεμει κ μονο! 

Δεν ειμαι κ στις καλες μου,εχω κλειστει.

Samiam γιατι προκαθοριζεις κατι δεν μπορω να καταλαβω.. Μην κανεις αρνητικες σκεψεις (κοιτα ποια μιλαει...), θα ειναι ολα μια χαρα! Κανε μεχρι Παρασκευη τη χοριακη σου κ θα πανηγυριζουμε μαζι,το σερι δε θα χαλασει!

Εγω κοριτσια στον γιατρο δεν κοιταω την επικοινωνιακοτητα τοσο αλλα να ειναι καλος επιστημονας. Ο γιατρος μου ειναι ακριβως ετσι, εχει δει πραγματα που κανεις πριν δεν ειχε δει,ειναι ψειρας,εχει βοηθησει πολλες γυναικες κ για τεκνοποιηση αλλα κ χειρουργικα κ την αληθεια θα στην πει. Δεν ειναι μεγαλο ονομα με την εννοια της διαφημισης κ η ομαδα του συνεχεια πρωτοπορει με δημοσιευσεις στο εξωτερικο. Ανεξαρτητα να πανε ολα καλα ευχομαι σε εμενα,καποιον γυναικολογο απο παλια δεν εχω κ ο συζυγος μου λεει να προχωρησουμε σε αυτον για παρακολουθηση μιας κι εχουν δει κ πολλα τα ματια του...

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


5 ώρες πρίν, lizaki1111 είπε:

θεμα δημιουργηθηκε προσφατα με τον Ομιλο Υγεια που ισως δεν μπορεσει να διατηρησει ασφαλη και να συντηρισει τα βλαστοκυτταρα στις εγκαταστασεις του

Το θεμα ομως εινα πως  απο ιατρικη αποψη αποκλειεται εντελως η χρηση αυτων των κυτταρων για τα παιδια στα οποια ανηκουν. Η αυτολογη μεταμοσχευση ειναι αχρηστη. Θα χρειαστουν κυτταρα απο αλλο παιδι. οι ιδιωτικες τραπεζες ομως δεν ασχολουνται με την ιστοσυμβατοτητα των κυτταρων.Δεν συμμετεχουν στην παγκοσμια δεξαμενη μοσχευματων και μειωνουν τις πιθανοτητες ευρεσης καταλληλου μοσχευματος.

Και εγω ψαχνωντας αρθρα και διαβαζωντας παω..

Λιζακι εμενα η γιατρος μου που κανει μελετες πανω στα βλαστοκυτταρα μου ειχε πει οτι θα μπορουν να χρησιμοποιηθουν και στο ιδιο το παιδι και οτι η Ιατρικη κοινοτητα δεν το ανακοινωνει( δεν ξερω γιατι). Εγω δεν ξερω τι να πιστεψω, μπορει να ειναι και τελειως απατη αλλα οπως ειπα στην σκεψη οτι μπορει και 1% πιθανοτητα να βοηθησει καπου το εκανα και ας τα πεταξα τα λεφτα.

πρίν από 54 λεπτά , samiam είπε:

Ρε κοριτσια τι γινεται δεν μπορω κ να εξαφανιστωωωω!

Δεν πηγα για χοριακη,το χω σιγουρο το ακυρο.Δεν με ακουτεεε

Πολλες βλεπω στο Ιασω,κ γω εκει εκανα!! Εμενα παντως ο γιατρος μου ειναι τελειος,στην αποβολη με στηριξε οσο μπορουσε.Αν γινοταν να τον βλεπω καθε μερα να με ηρεμει κ μονο! 

Δεν ειμαι κ στις καλες μου,εχω κλειστει.

Sunny εκανα κ γω για αντισωματα ερυθρας ιλαρας κ ειμαι οκ!! Με πηρε η μαμα μου κ μου λεει στο παιδικο δεν εχει σφραγιδα στο επαναληπτικο(12ετων ηταν τοτε) κ φρικαρα κ πηγα κ το τσεκαρα.

 

Σαμιαμμμμμ περιμενουμε το ++++++++++++++!!!!!

  • Μου αρέσει 1

ABHSp3.png
Y2Ijp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites

Εγω τριτη μερα στη δουλεια και ειμαι κομματια!!! Κανω εκπαιδευση οποτε δεν μπορω να σας γραφω τα πρωινα. Απο Δευτερα που θα παω παλι στο γραφειο μου θα ειμαι πιο χαλαρη.


ABHSp3.png
Y2Ijp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Georgia1972 said:

Sugar, Miss Sunny τι κάνετε; Πως νιώθετε; Εγώ δε νιώθω τίποτα. Ελπίζω να ειναι όλα καλα εκει μεσα.

Αχ βρε Γεωργια δε νιωθω κατι διαφορετικο ο,τι ενιωθα κ πριν.. Δλδ πονοι περιοδου οχι ολη την ωρα,στηθος πονα,δεκατακια,κανα καφε κ μερικες μερες ζαλαδα κ νυσταζω περισσοτερο. Ωραιες οι χοριακες αλλα τι γινεται εκει μεσα κι εγω δεν ξερω! 21 εχεις υπερηχο? Εγω στις 20. Αγχωνομαι τι θα δω... Ευτυχως σημερα βγηκε κ για την ιλαρα κ ειμαι κομπλε. Μπορω να πλησιαζω τα γυφτακια αφοβα χιχι.

2 minutes ago, Eleni1986 said:

Εγω τριτη μερα στη δουλεια και ειμαι κομματια!!! Κανω εκπαιδευση οποτε δεν μπορω να σας γραφω τα πρωινα. Απο Δευτερα που θα παω παλι στο γραφειο μου θα ειμαι πιο χαλαρη.

Εσενα εκπαιδευουν Ελενη ή εσυ εκπαιδευεις?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Miss Sunny είπε:

Αχ βρε Γεωργια δε νιωθω κατι διαφορετικο ο,τι ενιωθα κ πριν.. Δλδ πονοι περιοδου οχι ολη την ωρα,στηθος πονα,δεκατακια,κανα καφε κ μερικες μερες ζαλαδα κ νυσταζω περισσοτερο. Ωραιες οι χοριακες αλλα τι γινεται εκει μεσα κι εγω δεν ξερω! 21 εχεις υπερηχο? Εγω στις 20. Αγχωνομαι τι θα δω... Ευτυχως σημερα βγηκε κ για την ιλαρα κ ειμαι κομπλε. Μπορω να πλησιαζω τα γυφτακια αφοβα χιχι.

Εσενα εκπαιδευουν Ελενη ή εσυ εκπαιδευεις?

Με εκπαιδευουν στα νεα δεδομενα!!! Τα παλια τα θυμαμαι ενταξει! χιχιχι!!! Αχ τι ομορφα συμπτωματα, απολαυσε το οσο μπορεις!!! Και εγω εκανα αντισωματα για ιλαρα και ημουν οκ ευτυχως.

Γεωργια και εγω την ειχα δει την ψυχολογο στο εμβρυογεννεσις και ειχαμε μιλησει γιατι φοβομουν λογω των κρισεων πανικου και με βοηθησε αλλα ημουν οκ και δεν ξαναπηγα.


ABHSp3.png
Y2Ijp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...