Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , linaa είπε:

      Νομίζω ο προεμφυτικος θα σου δώσει αρκετές απαντήσεις. Κρυφή ενδομητριωση Κ να μένεις έγκυος εύκολα δεν έχω ακούσει να σου πω την αλήθεια . Ίσως εάν επαναλαβεις τις εξετάσεις για καθεξιν αποβολές υπάρχει τμήμα στο Έλενας μπορείς να κάνεις δωρεαν. Εγώ ανεξήγητες καθεξιν αποβολές Κ υπογονιμότητα έχω ακούσει για κρυφό διαβήτη . Δηλαδή το ζάχαρο φαινόταν φυσιολογικό ή ότι ρυθμίζετε φυσιολογικα Κ τελικά δεν ήταν χρειάστηκαν κορυφαίοι ενδοκρινολόγοι για να το λύσουν . 

      @Melusa54 συμφωνώ με την Λινά στο Ελενας να πας! 

ΜΕ ΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ ΚΑΙ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΜΑΝΟΥΛΑ ΘΑ ΓΙΝΩ!!!


Recommended Posts

πρίν από 4 λεπτά , Calliopi. είπε:

Αχ κορίτσια μου γιατί να είναι τόσο δύσκολο για μερικές κοπελουλες?? Είναι στενάχωρο... Και όταν σκέφτομαι άλλες που τους συμβαίνει αμέσως και δεν το θέλουν κιόλας πολλές φορές τότε τρελαίνομαι... Αν και δεν μπορούμε να προσπαθήσουμε ακόμα το σκέφτομαι έντονα κάποιες φορές για το αν θα μας έρθουν όλα ευνοϊκά...

Παντα υπάρχει το αγχος Calliopi. Αλλα πρεπει να κρατουμε την ελπιδα ζωντανη.

  • Μου αρέσει 1

4OQ2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 12 λεπτά , samiam είπε:

Εχω κανει υστεροσκοπηση προ 6μηνου,ολα οκ. 32 ειμαι,σε λιγο θα τα κλεισω. Πακετο καρυοτυπου θρομβοφιλιας ορμονολογικων κ ανοσολογικων,ολα οκ 

Λυπάμαι πολύ Σαμιαμ μου!!! Στεναχωρεθηκα!! Το θετικό είναι ότι έχεις αλλά δύο, και όλες οι εξετάσεις είναι καλές, εμένα η γιατρος μου μου είχε πει ότι είναι τυχαίο γεγονός. Όπως σε μια φυσιολογική συλληψη δε συμβαίνει με την πρώτη επαφή, το ίδιο συμβαίνει και στην εξωσωματική. Εφόσον όλα τα υπόλοιπα είναι καλά! Μπορεί τα άλλα να είναι τα τυχερά! Πολύ βασικό ότι εμεινες έγκυος! Και πολύ βασικό ότι δε τα παρατάς!!! Αντε Βουρρρρ για την επόμενη!!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σαμι μου οντως τυχαινει.εγω πχ που εχω πολυκυστικες πηρα χαπια κ ενεσεις για να κανω ωορηξια.τον 1ο μηνα λοιπον με φυσιολογικη συλληψη με 2 ωοθηλακια μεγεθους 18 κ 20 κανω ωορηξια κ τπτ.οταν τον ρώτησα γιατι η απαντηση ηταν οτι δεν μενουμε παντα.οτι εχουμε ενα 20-25% πιθανοτητες να γινει γονιμοποιηση ενω στην εξωσωματικη ενα 50%.

Τον επομενο μηνα με 2 παλι μεγεθους 19 κ 21 εμεινα εγκυος στον μπουλουκο μου.

Καλησπέρα Μελινα...

Εχεις κοιτάξει αν κανεις καθε μηνα ωορηξια;εγω να σου πω την αληθεια αν ημουν στη θεση σου δεν θα  το αφηνα ετσι.συζητηστε τι αλλο μπορεις να κανεις αμεσα.

Εγω πχ οταν θελησαμε να κανουμε 2ο παιδακι κ εφοσον ηξερα οτι ειχα ορμονολογικο προβλημα κ στους 6 μηνες ελεύθερων επαφων δεν εμενα πηγα κ συζητησαμε τι θα μπορουσα να κανω γιατι ναι μεν ημουν μικρη ομως περνα πολυ γρηγορα ο καιρος κ δεν ηθελα να καθυστερήσω. Ετσι μου εδωσε ,χαπια κ ενεσεις κ με παρακολουθουσε με υπερηχους κ ετσι εμεινα εγκυος.ειχα κ μια αποβολη αλλα το θεωρησε τυχαιο γεγονος κ μη ομαλη αναπτυξη του εμβρυου

Βρε κοριτσια να σας ρωτησω κατι γιατι παντα το ειχα απορια ομως τοτε μες την ταραχη κ το κλαμα μου δεν ρωτησα το γιατρο.

Ποτε θεωρειτε μια κυηση παλινδρομη;ειναι το ιδιο με την αποβολη;κ η βιοχημικη που λένε  τι ειναι;


VXtmp2.pngdbarp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κορίτσια!

Δεν εχω κλείσει μάτι από το αγχος μου μετά τις 4 το πρωί.

Σαυτόν τον κύκλο πιστεύω πετύχαμε με τον άντρα μου επαφή σε γόνιμες μέρες κι ήλπιζα. 

Εμφανίστηκαν και πριν 15 μέρες μεγάλη ευαισθησία στις θήλες, που δε θυμάμαι να είχα ξανανιώσει άλλη φορά, συν κάτι άλλα συμπτώματα.

Επίσης βρίσκομαι στη 10η μέρα καθυστέρησης, αν μπορώ βέβαια να πω και κάτι τέτοιο αφού έχω άστατη περίοδο και θα μπορούσε και σήμερα να αδιαθετήσω.

Πήρα όμως κρυφά τεστ εγυμοσυνής χθες, με σκοπό να το κάνω σήμερα το πρωί. Δεν είπα τίποτα ούτε στον άντρα μου για να μην απογοητευτεί μ ένα αρνητικό αποτέλεσμα.

Ε ξυπνάω κατά τις 4, πού να με πάρει ύπνος από το άγχος. Λέω, ό,τι είναι να γίνει, ας γίνει. Πάω το κάνω.

Το αποτέλεσμα ήταν μια αχνη γραμμη. Αχνή όμως με όλη τη σημασια της λέξεως. Το τεστ πάνω έγραφε να ελεγχθεί εντος 5λέπτου, μετά να μη δωθεί σημασία, Κοίταξα μετά από ένα τέταρτο και η γραμμή ήταν εμφανής. Επειδή όλο αυτό το χρόνο που προσπαθώ, έχω κάνει άλλα 2 τεστ, δεν είχα δει κάτι τέτοιο. Ηταν όλα ξεκάθαρα αρνητικά. Λέτε να ελπίζω; Θα μου πέσουν τα μαλλιά από το άγχος μου. Σκέφτομαι αν δεν έχω αδιαθετήσει μέχρι τότε, να κάνω ένα επαναληπτικό την άλλη βδομάδα. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Lia21 είπε:

καλημέρα κορίτσια!

Δεν εχω κλείσει μάτι από το αγχος μου μετά τις 4 το πρωί.

Σαυτόν τον κύκλο πιστεύω πετύχαμε με τον άντρα μου επαφή σε γόνιμες μέρες κι ήλπιζα. 

Εμφανίστηκαν και πριν 15 μέρες μεγάλη ευαισθησία στις θήλες, που δε θυμάμαι να είχα ξανανιώσει άλλη φορά, συν κάτι άλλα συμπτώματα.

Επίσης βρίσκομαι στη 10η μέρα καθυστέρησης, αν μπορώ βέβαια να πω και κάτι τέτοιο αφού έχω άστατη περίοδο και θα μπορούσε και σήμερα να αδιαθετήσω.

Πήρα όμως κρυφά τεστ εγυμοσυνής χθες, με σκοπό να το κάνω σήμερα το πρωί. Δεν είπα τίποτα ούτε στον άντρα μου για να μην απογοητευτεί μ ένα αρνητικό αποτέλεσμα.

Ε ξυπνάω κατά τις 4, πού να με πάρει ύπνος από το άγχος. Λέω, ό,τι είναι να γίνει, ας γίνει. Πάω το κάνω.

Το αποτέλεσμα ήταν μια αχνη γραμμη. Αχνή όμως με όλη τη σημασια της λέξεως. Το τεστ πάνω έγραφε να ελεγχθεί εντος 5λέπτου, μετά να μη δωθεί σημασία, Κοίταξα μετά από ένα τέταρτο και η γραμμή ήταν εμφανής. Επειδή όλο αυτό το χρόνο που προσπαθώ, έχω κάνει άλλα 2 τεστ, δεν είχα δει κάτι τέτοιο. Ηταν όλα ξεκάθαρα αρνητικά. Λέτε να ελπίζω; Θα μου πέσουν τα μαλλιά από το άγχος μου. Σκέφτομαι αν δεν έχω αδιαθετήσει μέχρι τότε, να κάνω ένα επαναληπτικό την άλλη βδομάδα. 

Καλημερα και συγνωμη για την παρέμβαση μου!

Αλλα ποια αλλη βδαδα κοριτσακι μου εισαι εγκυος!

Η αχνη γραμμη ειναι θετικη!

Αφου εχεις 10 μερες καθυστέρηση και αφου σου εδειξε το τεστ μια και ειναι πρωι αντε σε ενα.μικροβιολογικο και κανε μια χοριακη!

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Lia21 είπε:

καλημέρα κορίτσια!

Δεν εχω κλείσει μάτι από το αγχος μου μετά τις 4 το πρωί.

Σαυτόν τον κύκλο πιστεύω πετύχαμε με τον άντρα μου επαφή σε γόνιμες μέρες κι ήλπιζα. 

Εμφανίστηκαν και πριν 15 μέρες μεγάλη ευαισθησία στις θήλες, που δε θυμάμαι να είχα ξανανιώσει άλλη φορά, συν κάτι άλλα συμπτώματα.

Επίσης βρίσκομαι στη 10η μέρα καθυστέρησης, αν μπορώ βέβαια να πω και κάτι τέτοιο αφού έχω άστατη περίοδο και θα μπορούσε και σήμερα να αδιαθετήσω.

Πήρα όμως κρυφά τεστ εγυμοσυνής χθες, με σκοπό να το κάνω σήμερα το πρωί. Δεν είπα τίποτα ούτε στον άντρα μου για να μην απογοητευτεί μ ένα αρνητικό αποτέλεσμα.

Ε ξυπνάω κατά τις 4, πού να με πάρει ύπνος από το άγχος. Λέω, ό,τι είναι να γίνει, ας γίνει. Πάω το κάνω.

Το αποτέλεσμα ήταν μια αχνη γραμμη. Αχνή όμως με όλη τη σημασια της λέξεως. Το τεστ πάνω έγραφε να ελεγχθεί εντος 5λέπτου, μετά να μη δωθεί σημασία, Κοίταξα μετά από ένα τέταρτο και η γραμμή ήταν εμφανής. Επειδή όλο αυτό το χρόνο που προσπαθώ, έχω κάνει άλλα 2 τεστ, δεν είχα δει κάτι τέτοιο. Ηταν όλα ξεκάθαρα αρνητικά. Λέτε να ελπίζω; Θα μου πέσουν τα μαλλιά από το άγχος μου. Σκέφτομαι αν δεν έχω αδιαθετήσει μέχρι τότε, να κάνω ένα επαναληπτικό την άλλη βδομάδα. 

Καλημέρα Λία, όταν δείχνει άχνη γραμμή είναι θετικό! Εμένα είχε δείξει με το ζόρι άχνη, την ψάχναμε για τη δούμε να καταλάβεις και την επομενη η χοριακη ήταν 216.πανε για χοριακη. Θετικό είναι! Και μην αγχώνεσαι!! Να χάρεις!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια όμορφα!

Angie βρηκα τα παρακατω γι' αυτο που ρωτησες

Παλίνδρομη κύηση ονομάζεται η αυτόματη παύση της κύησης πριν την 20ή εβδομάδα αυτής (ο ορισμός μπορεί να διαφέρει από χώρα σε χώρα). Παρότι ίσως δεν είναι κοινώς γνωστό, η παλίνδρομη κύηση είναι κάτι που συμβαίνει αρκετά συχνά. Υπολογίζεται, ότι από τις γυναίκες που ήξεραν ότι είναι έγκυες, περίπου 1 στις 6 θα καταλήξει σε παλίνδρομη κύηση. Ακόμα περισσότερες παλίνδρομες κυήσεις συμβαίνουν πριν ακόμα η μητέρα αντιληφθεί ότι είναι έγκυος. Η απώλεια τριών ή περισσότερων κυήσεων στη σειρά (καθ' έξιν αποβολές) είναι σπάνια και επηρεάζει μόνο 1 στις 100 γυναίκες.

Ποιά είναι τα αίτια μιας παλίνδρομης κύησης;

Υπάρχουν πολλοί λόγοι που προκαλούν παλίνδρομη κύηση, αν και συνήθως δεν μπορούμε να εντοπίσουμε το ακριβές αίτιο.

Αν η παλίνδρομη κύηση συμβεί στο πρώτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης, συνήθως οφείλεται σε προβλήματα που εντοπίζονται στο έμβρυο. Οι περισσότερες (τρεις στις τέσσερις) αποβολές συμβαίνουν σε αυτό το στάδιο.

Αν η παλίνδρομη κύηση συμβεί πιο μετά, τότε η αιτία μπορεί να είναι κάποιο ιατρικό πρόβλημα της μητέρας, κάποια μόλυνση που συνέβη στο μωρό και προκάλεσε ρήξη των υμένων ή κάποια ανεπάρκεια του τραχήλου της μήτρας που άνοιξε πολύ νωρίς.

Ποιά είναι τα συχνοτερα αιτια μιας παλινδρομης κυησης/αποβολης στο 1ο 3μηνκ

Χρωμοσωμικές ανωμαλίες.

Σε κάποια φάση της γονιμοποίησης, συνέβη ένα ατύχημα και το έμβρυο απέκτησε ανώμαλο γενετικό υλικό το οποίο ήταν ασύμβατο με τη ζωή. Περίπου δύο στις τρεις παλίνδρομες κυήσεις οφείλονται σε προβλήματα στα χρωμοσώματα του εμβρύου. Αυτό, είναι εξαιρετικά απίθανο να επαναληφθεί και δεν σημαίνει ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τα χρωμοσώματα των γονιών.

Προβλήματα στον πλακούντα.

Ο πλακούντας συνδέει την κυκλοφορία του αίματος της μητέρας με το αναπτυσσόμενο έμβρυο. Αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα στον πλακούντα αυτό μπορεί να οδηγήσει σε παλίνδρομη κύηση.

Βιοχημικη εγκυμοσυνη:

Μια βιοχημική εγκυμοσύνη είναι στην πραγματικότητα μια αποβολή που συμβαίνει πολύ νωρίς και μπορεί να οφείλεται σε διάφορες αιτίες. Τις πιο πολλές φορές οφείλεται σε παθολογικό έμβρυο, δηλαδή έμβρυο με χρωμοσωμικές ανωμαλίες. Αν το έμβρυο δεν έχει το σωστό αριθμό χρωμοσωμάτων τότε δεν μπορεί να επιβιώσει. Αυτό αποτελεί μια άμυνα της φύσης: ένα έμβρυο δεν εξελίσσεται όταν έχει σοβαρά προβλήματα και άρα δε θα είναι βιώσιμο. Οι χρωμοσωμικές ανωμαλίες είναι γενικά τυχαία γεγονότα, αλλά είναι πιο συχνές στις γυναίκες μεγαλύτερης ηλικίας ή στις γυναίκες με πολυκυστικές ωοθήκες.

Βιοχημική κύηση μπορεί να προκύψει σε μια γυναίκα αν δεν είναι δεκτικό το ενδομήτριο ή γενικά λόγω ανωμαλιών στη μήτρα της, για παράδειγμα αν υπάρχει διάφραγμα μήτρας, ινομυώματα ή πολύποδες. Αλλά και η δυσλειτουργία του θυροειδούς είναι υπεύθυνη για βιοχημικές κυήσεις και γενικά για αποβολές. Οι ορμόνες του θυροειδούς ελέγχουν όλο μας το σώμα, γι' αυτό είναι απαραίτητο μια γυναίκα που προσπαθεί για μωράκι να έχει ελέγξει το θυροειδή της. Η κατάσταση της μήτρας και του θυροειδούς της γυναίκας σίγουρα πρέπει να ελέγχονται πριν ένα ζευγάρι προχωρήσει σε προσπάθεια με εξωσωματική.

 

 

Συμφωνω με τα κορίτσια Lia! Πηγαινε για χοριακη να το βεβαιώσεις!


4OQ2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


4 ώρες πρίν, Lia21 είπε:

καλημέρα κορίτσια!

Δεν εχω κλείσει μάτι από το αγχος μου μετά τις 4 το πρωί.

Σαυτόν τον κύκλο πιστεύω πετύχαμε με τον άντρα μου επαφή σε γόνιμες μέρες κι ήλπιζα. 

Εμφανίστηκαν και πριν 15 μέρες μεγάλη ευαισθησία στις θήλες, που δε θυμάμαι να είχα ξανανιώσει άλλη φορά, συν κάτι άλλα συμπτώματα.

Επίσης βρίσκομαι στη 10η μέρα καθυστέρησης, αν μπορώ βέβαια να πω και κάτι τέτοιο αφού έχω άστατη περίοδο και θα μπορούσε και σήμερα να αδιαθετήσω.

Πήρα όμως κρυφά τεστ εγυμοσυνής χθες, με σκοπό να το κάνω σήμερα το πρωί. Δεν είπα τίποτα ούτε στον άντρα μου για να μην απογοητευτεί μ ένα αρνητικό αποτέλεσμα.

Ε ξυπνάω κατά τις 4, πού να με πάρει ύπνος από το άγχος. Λέω, ό,τι είναι να γίνει, ας γίνει. Πάω το κάνω.

Το αποτέλεσμα ήταν μια αχνη γραμμη. Αχνή όμως με όλη τη σημασια της λέξεως. Το τεστ πάνω έγραφε να ελεγχθεί εντος 5λέπτου, μετά να μη δωθεί σημασία, Κοίταξα μετά από ένα τέταρτο και η γραμμή ήταν εμφανής. Επειδή όλο αυτό το χρόνο που προσπαθώ, έχω κάνει άλλα 2 τεστ, δεν είχα δει κάτι τέτοιο. Ηταν όλα ξεκάθαρα αρνητικά. Λέτε να ελπίζω; Θα μου πέσουν τα μαλλιά από το άγχος μου. Σκέφτομαι αν δεν έχω αδιαθετήσει μέχρι τότε, να κάνω ένα επαναληπτικό την άλλη βδομάδα. 

Τρεχα για χοριακηηηηηηη τωραααααα....Αχνη γραμμη=εγκυμοσυνη.....θα περιμενουμε να μας πεις νεοτερα....

Καλημερα κοριτσακια....

Γεωργια μου σε ευχαριστω για την πληροφορηση...

Α δεν σας ειπα.μου ειχε ξεμεινει ενα τεστακι εγκυμοσυνης κ το εκανα το πρωι.Αποτελεσμα αρνητικο...


VXtmp2.pngdbarp3.png

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, samiam είπε:

Κοριτσακια πηρα αρνητικο.Εκανα σημερα χοριακη κ δυστυχως δεν μας χαμογελασε.Προχωραμε...

Ευχαριστω κ καλη τυχη σε ολες σας!

Καλημερα κοριτσια! 

samiam λυπαμαι πολυ θα ξαναπροσπαθησεις και θα πετυχεις.Απλα το μωρακι σου θα γεννηθει 2  μηνες αργοτερα.

Καμια φορα  απλα δεν συμβαινει. Ποσες γυναικες εχουν κανεο αποτυχημενες εξωσωματικες και μετα εμειναν φυσιολιγικα. Η επομενη θα ειναι τυχερη και αφου υπαρχουν ηδη δυο εμβρυακια στην καταψυξη τα πραγματα ειναι πιο απλα.


RaMVp2.png

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Angie.31 said:

Τρεχα για χοριακηηηηηηη τωραααααα....Αχνη γραμμη=εγκυμοσυνη.....θα περιμενουμε να μας πεις νεοτερα....

Καλημερα κοριτσακια....

Γεωργια μου σε ευχαριστω για την πληροφορηση...

Α δεν σας ειπα.μου ειχε ξεμεινει ενα τεστακι εγκυμοσυνης κ το εκανα το πρωι.Αποτελεσμα αρνητικο...

Εχεις καθυστερηση?

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Lia21 είπε:

καλημέρα κορίτσια!

Δεν εχω κλείσει μάτι από το αγχος μου μετά τις 4 το πρωί.

Σαυτόν τον κύκλο πιστεύω πετύχαμε με τον άντρα μου επαφή σε γόνιμες μέρες κι ήλπιζα. 

Εμφανίστηκαν και πριν 15 μέρες μεγάλη ευαισθησία στις θήλες, που δε θυμάμαι να είχα ξανανιώσει άλλη φορά, συν κάτι άλλα συμπτώματα.

Επίσης βρίσκομαι στη 10η μέρα καθυστέρησης, αν μπορώ βέβαια να πω και κάτι τέτοιο αφού έχω άστατη περίοδο και θα μπορούσε και σήμερα να αδιαθετήσω.

Πήρα όμως κρυφά τεστ εγυμοσυνής χθες, με σκοπό να το κάνω σήμερα το πρωί. Δεν είπα τίποτα ούτε στον άντρα μου για να μην απογοητευτεί μ ένα αρνητικό αποτέλεσμα.

Ε ξυπνάω κατά τις 4, πού να με πάρει ύπνος από το άγχος. Λέω, ό,τι είναι να γίνει, ας γίνει. Πάω το κάνω.

Το αποτέλεσμα ήταν μια αχνη γραμμη. Αχνή όμως με όλη τη σημασια της λέξεως. Το τεστ πάνω έγραφε να ελεγχθεί εντος 5λέπτου, μετά να μη δωθεί σημασία, Κοίταξα μετά από ένα τέταρτο και η γραμμή ήταν εμφανής. Επειδή όλο αυτό το χρόνο που προσπαθώ, έχω κάνει άλλα 2 τεστ, δεν είχα δει κάτι τέτοιο. Ηταν όλα ξεκάθαρα αρνητικά. Λέτε να ελπίζω; Θα μου πέσουν τα μαλλιά από το άγχος μου. Σκέφτομαι αν δεν έχω αδιαθετήσει μέχρι τότε, να κάνω ένα επαναληπτικό την άλλη βδομάδα. 

Αντε περιμενουμε το αποτελεσμα της χοριακης!!!


RaMVp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...